BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. SPORT. Een succes der wetenschap! jen pijnen In Instantine schiep de we- Trmtfintinp tenschap hetpijnstillende middel van den modernen tijd. In Insfantinezijn voortref felijke werking en absolute on schadelijkheid op ideale wijze vereenigd. Doosjes a 12 tabletten 70 ctv zakjes a 2 tabletten 15 ct. VER. STATEN. REEDS TWEE NIEUWE MINISTERS BENOEMD. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER DINSDAG. DUITSCHLAND. BELGIë. IN GEHEIMEN DIENST. TSJECHOSLOVAKIJE. Konrad Henlein van WoerfSdag a.s. tot Maandag een tocht zal ondernemen dooi den kieskring Boehmisch-Leipas en Teplitz, zoodat hij in dien tijd niet in het buiten land verblijf zal houden. Hongerstakers gestorven. Vier gevangenen, die Vrijdag j.l. in hon gerstaking zijn gegaan om te protesteeren tegen het voedsel, dat hen in de Holmes burg-gevangenis te Philadelphia werd ver strekt, zp'n dood in hun cel gevonden. De wettelijke lijkschouwer heeft een autopsie gelast, aangezien hij van meening is, dat de mannen om het leven zijn gekomen tenge- (Lngez. Med.) Volge van gewelddaden. De- directeur van de gevangenis heeft verklaard, dat de man nen ruzie hebben gehad, doch hem was niets De Spaansche burgeroorlog. PESSIMISME INZAKE FRANCO'S ANTWOORD. Reuter meldt uit Londen: De meening, dat Franco weinig te winnen en veel te verliezen heeft met zijn antwoord, wordt openlijk uitgesproken in kringen, die in nauw contact staan met de niet-inmen- gingscommissie. In Fransche en Sovjet-Rus sische kringen legt men er den nadruk op, dat de toekenning van de rechten van oor logvoerenden niet toegestaan kan voorden, alvorens een substantieele terugtrekking van buitenlandsche vrijwilligers is geschied. Bovencüen moet, wil men tegenover beide partijen rechtvaardig zijn, de basis voor de terugtrekking verhoudingsgewijs bepaald worden. Voorts wordt er op gewezen, dat de meest beteekenisvolle trek van het ant woord het feit is, dat Franco hetzelfde plan reeds aanvaard had in zijn nota van 18 No vember van het vorige jaar, welke aan vaarding toen slechts begeleid ging van op merkingen en niet van reserves. De algemeene indruk, die in gezagheb bende kringen te Londen heerscht, is pessi een nachtelijke oefening boven Venissieuxj bekend van een gevecht. tegen elkaar gebotst en brandend omlaag gestort. De zes inzittenden zijn in de vlam men omgekomen. De personen, die onmid dellijk te hulp snelden, konden slechts de verkoolde lijken bergen. Voor de beide ministers, die gistermid dag ontslag namen in verband met de ra diorede van Daladier (men zie ook de Kro niek v. d. Dag) zijn reeds twee andere in de plaats gekomen: n.l. De Monzie en Pomaret, resp. als minister van openbare werken en van arbeid. Directe politieke ge volgen van het kabinetscrisisje hoeft men dus niet meer te vreezen. De overige mi nisters schijnen het allen met Daladier eens te zijn. Protesten. Maar het niet met hem eens zijn de uiterst linksche politieke partijen en de vakbonden. De bestuurscommissie van het Fransche vakverbond (C.G.T.) heeft gis teren reeds beraadslaagd over de houding, die moet worden aangenomen ten aanzien van de redevoering van Daladier. Om kwart voor zeven verklaarde Racamond, de Nader wordt gemeld, dat de lichamen bont en blauw geslagen waren en de huid zag er uit alsof zij gekookt waren. Na de autopsie verklaarde de lijkschou- Amsterdam 1936-3% 101% Zeeuws. Hyp. B-3% 100%—100% Cities Service Cy. P. 1958 5 4645% A Amsterd. Bank 145%145% A Ned. Gist- en Spiritusf. 522529 A De Schelde N.B. 46%—46% C Am. Smelt en Ref. 35%—36% A Born. Sum. H.M. 178%—178 A Houth. Alberts 9998 C Union Pac. Rr. 6565% C Int. Nickel Cy. 36%—36% A Pref. Lever-Bros 139%—139% Ned. 38 1000-3 102—102 O. Indie 37 1000-3 100%—100% Engeland 1960-90 4 83%—83% A Koloniale Bnk.' 153%153% A N.l. Hbk. 600 136%—136 C Ned. H.M. 1000 155—155 A v. Berkels Pat. 63%63% C Calvé-Delft 90%—91% A Philips G. B. afg. 247%—243-45% C Unilever 157%—157%-% wer, dat de dood vermoedelijk veroorzaakt C Am. Car Foundry 19%—19%-% is door heet water, nadat de menschen geslagen waren. De gevangenbewaarder heeft verklaard dat de mannen, die lei ders waren in een hongerstaking, onder elkaar slaags waren geraakt. Twee dooden bij botsing in New-Yorksche metro. In de New-Yorksche metro heeft zich een I botsing voorgedaan, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen en 40 personen gewond werden. Een trein reed bij een der stations in op een stilstaanden trein. Een rijtuig werd in elkaar geschoven, een twee- C Anaconda Cop. 25%25%-% Bethlehem St. 42-43%-% C Kennec Copper 30%30%-% C Rep. Steel 13%—13%-% C U. States St. C. 43%—43%-% C North Am. Cy. 15%—15 A Kon. Petr. Mpij. 339%—338%-39% C Contin. Oi'l Cy. 24%23% C Phillips Petr. Comp. 29%—29% C Shell Union O.C. 11%—11%-% C Tide Water Ass. Oil 10%—10% A Ned. Scheepv. U. 118%—116% A H.V. Amsterdam 467% ^465-67 A Java Cult. Mij. 177—177 de wagen vloog in brand. De treinen waren A N.l. Suiker U. 182—182 vol reizigers, die zich naar hun werk be-1 gaven. AUTO UIT ARNEMUIDEN OVER DEN KOP GESLAGEN. A Deli Batavia 222%221% C Deli Mij. 1000 288—25% Koninkl. Amerika Unilever Markt - Philips Schepen (Wettig Tabak Rubber Obl.Markt Suiker Olie gedeponeerd.) A Senembah 254251 C Baltimore Ohio 86%6 C Southern Pac. Cy. 1413%-14 A Southern Rlw. 9%9% A Amst. Rubb. C. 228%—227%-28% A Deli-Bat. Rubb. 159%—158% A Hessa Rubber 127%128 A Serbadjadi S.R. 106%107% WISSELKOERSEN. Heden. Gister. 8.92ys 8.92% 73.28 5.00 30.84 Londen Berlijn Parijs Brussel New-York 1.82% 73.28% 4.99% 30.81 1.82% deeltelijk boven den grond uit. Deze jongens deelden hun ontdekking aan een landbouwer mede, die zich onmid- secretaris der CGT- De bestuurscommis-1 .brabl-' het B1ijdorpplem te Overschie is dellijk met de politie in verbinding stelde. mistisch. Men w«st erop, dat het antwoord sie heeft den indruk'besproken, die teweeg- jfeen autobladen'S^ee^waarfn eezfL D*eat begaf deze zich naar de plek ™.aar van Franco eeliikwaardie is aan een wei- vehracht is door de redevoering van Da f auto, beladen met vee, waarin geze- de hond begraven was en toen men in aller- van rraneo gelijkwaardig is aan een wei gebracht is door de redevoering van Da- ten waren de 29-jarige K. S. de V. en de ijl het arme beest dat nog teekenen van ladier en heeft nota genomen van de le- 47-iariee T R heiden nit a t- n e m i I, 7, vendiee nrotesten van het meerendeel der V g j' Ult A r n e m u 1 - leven vertoonde, had uitgegraven, bleek vendige protesten van het meerendeel der| den, door de gladheid van den weg ge- verder nog, dat de dierenbeul den hond p ®n over den k°P geslagen. De auto I bovendien nog een strop van staaldraad om werd beschadigd, de inzittenden bleven on- I den hals had gedaan en deze aan een boom- gedelegeerden. Zij verklaarde eensgezind, dat het in die redevoering ingenomen stand punt het land gevaren doet loopen. De be stuurscommissie vraagt alle organisaties der C.G.T. waakzaam te blijven zonder haar koelbloedigheid te verliezen, met het oog op iedere actie, waartoe zou kunnen wor- den besloten ter verdediging van de veer- tigurenweek en de sociale wetten". Jacques Duclos, de vice-president van de gedeerd. (De Banier). VRACHTAUTO RIJDT GEBOUWTJE BINNEN. Op den Westzeedijk te Rotterdam reed gisteravond een taxi in de richting Pieter de Hooghweg. Achter de auto kwam een stronk had bevestigd, zoodat, wanneer het arme dier nog pogingen deed zich te be vrijden, de strop telkens aantrok. Bij nader onderzoek kwam verder nog aan het licht, dat de dader eerst getracht heeft den hond op te hangen. Toen dat niet gelukte, heeft hjj van een boerenknecht een gering waardoor een volledige herziening van het plan tot terugtrekking der buiten landsche vrijwilligers noodig worden zal. De strijd in het Verre Oosten. HET OFFENSIEF DER JAPANNEEZEN AAN DE JANGTSE. Reuter meldt uit Hankau, dat het Ja- pansche offensief ten Zuiden van de Jangtse hoofdzakelijk gericht wordt op Joeitsjang. Deze stad wordt tevens uit het Oosten en oo. cva„ Noorden aangevallen. Tegelijkertijd banen I Kamer en de secretaris-generaal van de I vrachtauto, bestuurd door den 23-jarigen I s?bop geleend, onder voorwendsel dat hij de Japansche troepen, die aan land gezet communistische kamerfractie heeft een P. V. H. uit de Mathenesserlaan. De chauf- J 1 zijn op den oever van het meer Pojang, ten I schrijven gericht tot den secretaris-gene- I feur van de vrachtauto zag pas op het Zuiden van Kioekiang zich een weg door raai van de z.g. délégation des gauches, dr. I laatste oogenblik, dat de taxi van richting de heuvels ten Noord-Westen van Singtse, Crutel, waarin hij zoo spoedig mogelijk bij- ging veranderen en teneinde een botsing te dat Zaterdag in hun handen is gevallen. I eenroeping van deze delegatie vraagt, aan-1 voorkomen, week hij naar links uit. 'üe Het Chineesche Persbureau deelt mede, gézien naar zijn meening „het hoofd der I vrachtauto had een flinke vaart en reed dat de Japansche rechtervleugel gistermor- regeering de bedoeling te kennen heeft ge-1 een haltepaal van de R.E.T. aan, die af geven in feite de veertigurige week af te schaffen. HET OPTREDEN TEGEN DE VROEGERE OOSTENRIJKSCHE BONDSREGEERING. Men is behoedzaam gen een offensief heeft ingezet langs den Oostelijken en Noordelijken oever van het Pojangmeer. De aanval, die gesteund werd door artillerie, scheepsgeschut en twintig bombardementsvliegtuigen, had tot gister middag laat geen succes gehad. Tegenover Kioekiang leggen de Japanneezen in groo- te haast een vliegveld aan. Twintig oor logsschepen, 70 kleine transportschepen en I bladen hebben nog geen melding gemaakt I en de auto plotseling van richting veran-1 wordt twee jongens met wie hij woorden knapte. Op hetzelfde vluchtheuvels;je stond de negenjarige P. van Waal met' zijn auto ped. De jongen werd tegen den grond ge slagen waarbij hij een hoofdwonde en een ekneusde rechterhand opliep. Bij het af-1 rijden van het trottoir sprong een van de banden van den wagen, zoodat de chauf- Havas meldt uit Berlijn: De Duitsche feur de macht over het stuur kwijt raakte zijn hond wilde begraven, die gestorven was. De politie heeft den hond, die vreeselijk heeft geleden, mede naar huis genomen en verzorgd en het beest is thans zooverre op geknapt, dat men hoopt hem in het leven te behouden. Hoewel een vaag signalement van den dader bekend is, is het de politie nog niet gelukt, hem aan te houden. (N.R.C.) Twee jongens in de Waal geschopt. De politie te N ij m e g e n heeft na een uitgebreid onderzoek den 24-jarigen K. gearresteerd, die er van verdacht honderd jonken zijn in de richting van Kioekiang opgevaren. De Japanneezen in Soesoeng en Taihoe zijn versterkt tot on geveer een kwart divisie. De geheele Japan sche macht ten Noorden van den Jangtse wordt op 150.000 man geschat. Gevechten op Naraao. Uit Hongkong wordt gemeld: Chineesche troepen, ondersteund door nieuwe verster kingen, hebben een aanval ondernomen op de op het eiland Namao buiten Swatsjau verschanste Japanneezen. Terzelfdertijd gingen Chineesche arbeiders die door d( van het feit, dat binnenkort de vroegere Oostenrijksche bondsregeering in staat van beschuldiging gesteld zal worden. Tot dusverre is dit bericht nog slechts in het buitenland gepubliceerd. De leidende Duit sche kringen schijnen te willen nagaan welke indruk door deze aankondiging ge wekt wordt bij de openbare meening ter wereld voordat de vervolging begint. Zon der twijfel onthoudt men zich om deze reden er zorgvuldig van nader aan te ge ven, welke „schuldigen" zich zullen moe ten verantwoorden, derde. De wagen is daarbij opgetornd te gen den voorgevel van het aldaar staandel gebouwtje van den volksbond tegen drank-1 misbruik. De botsing was zoo hevig, dat de gevel I werd ingedrukt, de wagen het café inreed en alle stoelen en tafels omverwierp. Bij het buffet kwam de wagen tot staan. Toevallig bevonden er zich geen menschen in het gebouwtje, zoodat persoonlijke on gelukken wonder boven wonder achterwege I zijn gebleven. Het gebouw van den volks bond is zwaar beschadigd. De auto liep U OODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Holten: 1 doode. De 23-jarige E. Lodeweges, die Vrijdag avond bij het passeeren van twee woonwa gens op den Deventerweg te Holten door een uit de tegenovergestelde richting ko mende auto werd gegrepen, waardoor hij een schedelbreuk bekwam, is in het zieken huis te Deventer zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Wassenaar: 1 doode. Gistermiddag wilde de 15-jarige V. uit Wassenaar per rijwiel den Schouwweg oversteken. Hij reed tegen een vrachtauto uit Wassenaar, kwam te vallen en geraakte onder de wielen. De jongen liep een hoofd wonde en een bekkenfractuur op, terwijl hij voorts beide beenen brak. Des avonds is hij aan zijn wonden bezweken. Japanneezen gebruikt worden om verdedi- MILITAIR VLIEGTUIG IN EEN STRAAT I merkwaardigerwijs vrijwel geen schade cp. gingswerken aan te leggen, tot muiterij over. De Japanneezen zouden zware verlie zen hebben geleden. Treinbotsing. Vanoéhtend omstreeks half vijf is de trein van Termonde naar Aantwerpen- Zuid bij het station van Boom in botsing gekomen met een leegen materieeltrein, welke van Antwerpen-Zuid kwam. Een rij tuig werd omgeworpen, 26 personen wer den gekwetst, drie moesten in een zieken huis worden opgenomen, de overigen kon den hun reis voortzetten. FRANKRIJK. TWEE VLIEGTUIGEN TEGEN ELKAAR GEBOTST. Gisteravond zijn twee bombardements vliegtuigen van de luchthaven Bron, tijdens Historische Avonturenroman. GEVALLEN. Vijf dooden. I Een vliegtuig van de militaire lucht macht, dat boven de Berlijnsche wijk Neu- kölln vloog, moest wegens motordefect een noodlanding maken. Het raakte een dak Met draden van electrisch licht in aanraking gekomen èn overleden. De 80-jarige timmermansknecht M. Ma-1 rinus te Ureterp (Fr.) was op het dak van] een werkplaats bezig met herstellingswerk zaamheden. Hierbij is hij in aanraking ge-1 had gehad, in drift van een hooge kade in de Waal getrapt te hebben. De jonge lui konden slechts met gröote moeite gered worden. K. is gearresteerd op aan wijzing van een chauffeur, die van het geval getuige was geweest. Hij was kwaad geweest, omdat de jongens een ouden man hadden uitgescholden, en had hen, toen zij op de kade stonden, daarvan af geschopt. Hij verklaarde, de bedoeling ge had te hebben, den jongens een nat pak te bezorgen! Drie jongens op stap. Zaterdagochtend vroeg hebben de 17- jarige L. A. en I. H. en H. C. beiden 18 jaar oud, de ouderlijke woning te Amster dam verlaten en tot heden zijn zij daarin nog niet teruggekeerd. Men heeft den in druk, dat de jongens, een meubelmaker, een diamantbewerker en een expeditie- en bleef met een vleugel in de étalage van 1 k met dê draden van hTt "eïe'c'trische I knecht> een uitstapje maken, waarschijnlijk een winkel hangen, waarna het tegen I ae araaen van net eiectriscne R1i- wantoon vari v,prl Vipeft zoo- het huis viel. Winkel en vliegtuig werden net' Hoewel de oude man spoedig vrij was, I naar Belgie' Want een van hen heeft' z0° vernield. Twee mannen en drie vrouwen werden doodelijk gewond; eenige dezer slachtoffers stonden in den winkel. Een echtpaar en een vrouw liepen verder lich te vrewondingen op. HENLEIN NIET NAAR BERLIJN. In verband met de geruchten over een reis van Henlein naar Stuttgart of Ber lijn, waarvan in de Engelsche bladen mei- mochten de pogingen om de levensgeesten I a^s zpn werkgever de politie heeft medege weer op te wekken, niet gelukken. SCHANDELIJKE DIEREN MISHANDELING. Een hond levend begraven. Te Nieuweschoot bij Heerenveen heeft j zich een ergerlijk geval van dierenmishan deling voorgedaan. Jongens ontdekten daar in een boschje een hond (bouvier), dien men levend be ding is gemaakt, wordt medegedeeld, dat graven had, alleen de kop stak nog ge deeld, de vorige week een toeristenkaart voor dit land aangevraagd. De jongelui hebben een door allen onder teekend briefje bij een hunner thuis achter gelaten, waarin zij te kennen geven, dat zij „weg gingen". Waarheen en voor hoelang daaromtrent verkeeren de ouders, die van het geval aangifte bij de politie hebben ge daan, in groote ongerustheid. De politie heeft intusschen de noodige stappen voor hun opsporing ondernomen, 66). Door G. P. BAKKER. „Geen nood", antwoordde Edzke. „De regimenten van Saxon zijn dicht in de buurt en zwermen door de geheele streek. Meent u, dat generaal Saxon ons zijn rui ters niet zoo ver mogelijk zou tegemoet zenden? Laten we maar kalm even uit rusten. Dat is ook beter voor den dokter. Een uurtje in de warme zon zal hem heele- maal opknappen. Ik voel het aan mezelf". Edzke had de waarheid gesproken. In de verte zagen ze een paar van Saxon's rui ters aan den oever van de Mulde. Kort daarna hoorden ze een paar schoten en een der keizerlijke kurassiers viel. Toen stegen ze te paard en verdwenen in de richting van waar ze gekomen waren. Vroolijk hoorngeschal klonk over de vlakte en geen vijf minuten later verscheen een honderdtal ruiters, aan het hoofd reed de generaal zelf. Hij sprong van zijn paard en liep naar de avonturiers: „Gelukkig allen veilig terug", riep Mij. „De tocht is volkomen geslaagd", ant woordde de man van Werben. Saxon drukte allen stevig de hand. „En markies had Tilly geen wantrouwen?" „Niet het minste", antwoordde deze. „Ik had me niet voorgesteld, dat het zoo ge makkelijk zou gelukken". Toen greep hij zijn Spaansche baret met de lange zwarte veer. „Don Felipe del Torez", zei hij, „sterf nu voor den tweeden keer en voor goed", en hij wierp de muts in de rivier. „Nooit wil ik weer voor je doorgaan. Als ik die baret op mijn hoofd had, was het of de duivel zich bij mij wilde indringen. Som mige oogenblikken kreeg ik het gevoel dat ik Tilly moest doodschieten". Saxon lachte. „Ik ben benieuwd naar het geheele verhaal", zei hij. „Maar waarom ligt de dokter daar zoo rustig in de zon te slapen?" „Edzke heeft hem met gevaar voor zijn eigen leven uit de rivier gered. Hjj stond op het punt te verdrinken. Als ik generaal Saxon was, zou ik hem tot majoor bevor deren. Maar ik begrijp dat het niet gaat, dan zou hij weldra veldmaarschalk wezen en daarvoor is hij eigenlijk nog wat jong. Maar generaal, we moeten het nooit verge ten. Misschien zal eens de tijd komen, dat hij onze hulp noodig heeft endan dienen we hem te helpen met raad en daad", ant woordde de man van Werben. „Ja", oordeelde Saxon. „Ik begin te ge- looven, dat het geen toeval is, dat de Hol- landsche schippers de halve wereld ver overen". HOOFDSTUK XXXVIII. „Je bent op den juisten tijd terug", oor deelde Saxon. „Het is den 14den Septem ber en morgen zal te Düben het samen treffen der beide legers plaats hebben. Er zal een groote militaire revue worden ge houden en daarna een krijgsraad, die een beslissend oordeel zal uitspreken over wat het Saksische en het Zweedsche leger zal te doen staan. Nu spreekt het wel vanzelf, dat de officieren onder jullie aan de revue en aan den oorlog zullen deelnemen, maar de man van Werben en jij Praxiteles. Wat denk jij te doen? Je bent in den geheimen dienst, voel je iets voor den strijd. Voor den kapiteinsrang?" „Weet je, wat je doet, generaal Saxon?" antwoordde dokter Praxiteles. „We zijn allebei dokters. De geneeskundige dienst is in de legers nog maar in een beginstadium. Ja, je hebt chirurgijns. Ik wil niets op hun bekwaamheid afdingen, maar, de goeden niet te na gesproken, ze gaan beter met den scheerkwast om dan met het mes. Het operatiemes, meen ik natuurlijk", verdui delijkte hjj lachend. „Stel mij maar aan het hoofd van een nieuwe afdeeling en je zult verwonderd zijn over de resultaten. Je kunt niet half vermoeden hoeveel gewonden er noodeloos op de slagvelden doodbloeden". „Maar je zult veel manschappen noodig hebben". „Die zijn er. Je kent onzen bond van de Maagdenburgers, die mannen, die alles ver loren hadden bij de verwoesting van Maag denburg, wier vrouwen en dochters mis handeld en vermoord waren door het ge spuis van Tilly. Ze hebben je dikwijls ge holpen". „Zeker", antwoordde Saxon. „Het zijn al len mijn beste vrienden en de koning heeft mij zelfs beloofd, dat hij Maagdenburg' weer zou opbouwen, mooier dan het ooit was ge weest". „Nu, de sterksten en jongsten dezer man nen hebben dienst genomen bij jouw rui VOETBAL. Wedstrijdprogramma Z.V.B. Zaterdagcompetitie Zuid Beveland: Kloe- tingeHansw. Boys. WaardeKapelle 2. SCHAKEN. Bondswedstrijden te Groningen. Gisteren zijn te Groningen de bonds wedstrijden van den Kon. Ned. Schaak Bond begonnen. De Zeeuwsche deelnemers bereikten de volgende resultaten: le klasse, groep 4: G. Barth (V 1 i s- s i 11 g e n)drs. H. G. van den Hoek (Rouwveen) 01; J. W. O. Breimer (Er- melo)J. Scheltens Middelburg) 1—0; Groep 5: W. van den Berg (H a a m- s t e d e)J. Waal (Amsterdam) 01. WIELRENNEN. Van Nek leidt nog in den omloop van het Westen. In de tweede etappe van den omloop van het Westen heeft onze landgenoot van Nek zijn positie kunnen handhaven. Deze twee de etappe werd in twee gedeelten verre den, Van Cherbourg ging het eerst naar Caen over 129 km waar de Belg Grysolles in de sprint won. Van Nek was tiende in een groep welke ongeveer een halve mi nuut later binnen kwam. De tweede halve étappe leidde van Caen naar Alencon over 140 km. Opnieuw werd een Belg winnaar, nl. Buysse in 3 uur 45 min. 10 sec. Van Nek werd 11e. De derde étappe, gisteren verreden van Alencon naar Cholet, 195 km, werd ge wonnen door den Franschman Fournier in 5 u 31 m 35 s. Van Nek' eindigde in een groote groep en werd als 22e geklasseerd met 5 u 32 m 35 s. Onze landgenoot leidt dus nog in het al gemeen klassement nl. 1. Van Nek 17 u 50 m 25 s.; 2. Cloarec 17 u 49 m 31 s.; 3. Level zelfde tijd; 4. Van Oppen 17 u 51 m 49 s. ters, anderen bij den keurvorst van Sak sen, maar de andere helft zou ik willen aanmonsteren. Er zijn een tiental dokters bij. Je weet, de meester zelf, de aanvoer der, is ook een uitstekend chirurgijn. De anderen zouden kunnen dienst doen als ziekenverplegers en als dragers. Ze zullen niets liever doen dan Gustaaf Adolf met al hun krachten helpen". „Praxiteles", zei de man van Werben, „dat is een mooi plan. Zoo iets kan alleen maar in jouw brein rijpen. Ik doe mee om de beentjes bij elkaar te zoeken, maar als Saxon het goed vindt, zou ik toch den be- slissenden slag graag meemaken met mijn oud zwaard in de vuist, mijn kop in den helm en mijn lijf in het harnas. Zie je, Saxon: ik wil meevechten. Ik heb zoo ge dacht, als jij mij eens adjudant in buiten gewonen dienst maakte van ritmeester De Vries bij het halfregiment onder majoor Melchior. Dat zou me lijken". Saxon begreep den man van Werben. Hij wist dat hij van Edzke hield, dat deden ze trouwens allen, en aan zijn zijde wilde staan in het gevaar. „Natuurlijk graag", antwoordde Saxon, „Ofschoon ik je een majoorsplaats had wil len geven." Mercurius, de man van Werben, lachte. „Dat weet ik en ik dank je. Generaal, het is een tijdje geleden, dat ik met dat bijltje gehakt heb, maar in een anderen rang. „En mijn plan?" vroeg Praxiteles. „Met algemeene stemmen aangenomen oordeelde Saxon. „Goed. Ik heb mijn mannen in twaalf uren bij elkaar. Geld heb ik niet noodig. Ik zal het zelf wel bekostigen". „Maar", meende de god der dieven, „Pra- xiteels, jongetje, dat zal heel wat kosten. Tenten, materialen, instrumenten. Ik zou zeggen, laten we de kosten deelen". „Och", zei Saxon. „Laten we het met ons drieën doen. De koning zal je plan zeker zeer waardeeren." Dat is dan afgesproken. Zoodra we ln Torgau zijn, zal ik werk van de zaak ma ken. In twee maal vierentwintig uur zal het Zweedsche leger de beschikking heb ben over een geneeskundigen dienst, die", voegde hij er met eenigen trots bij, „mis schien het begin zal zijn van een groote ver blijdende verbetering." „Ze reden een eind zwijgend voort. z,e waren Mockrenha gepasseerd en kwamen nu op een hoogvlakte door mooie wilde wouden, waar de vogels floten. Het was een prachtige dag. Het was alsof in den jare 1631 de zomer geen afscheid zou ne- men. Trompetters staken vroolijk de trompet, de trommelaars roerden de trommel. Esca- drons en pelotons van Saxon's ruiters voeg den zich gestadig bij den troep. Edzke had gelijk gehad. Saxon had zijn ruiters over het geheele gebied tusschen de Mulde en Torgau laten zwermen en geen Kroaat waagde zich meer aan den rechteroever van Düben tot Würzen. Toen ze het slot Har- tenfels aan den oever der Elbe in gezicht kregen na om het meer heen gereden te zün, waren Saxon's regimenten voltallig. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2