MIDDELBURGSCHE COURANT 8.GOESCHE COURANT) ï&ssrsss BINNENLAND. Het Antisemitisme in Nederland. KERK EN SCHOOL. De Prinses en de Prins terug naar Nederland. DE „KARIMATA" WEER NAAR HET LUTINE-WRAK. Verhooging van^de monopolie heffing op granen. Tarwe- en meelprijzen verhoogd WEERBERICHT. DE WERKVERSCHAFFING EN DE VIERING VAN DEN NATIONALEN FEESTDAG. ZEEUWSCH PROFETENBROOD, sedert 1859 bij: M. PETERSE, Hofleverancier, L. Delft 75, Middelburg. MIDDELBURG. GOES. NUMMER 196. TWEE BLADEN. MAANDAG ül 22 AUG. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Dagblad. Uitg.N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. li. (Slot). In het eerste artikel over het Neder landsche anti-semitisme van eze schetsten wij in aTgemeenen t uiteraard in zeer korte gekken hetgeen naar ons gevoelen aan het anti semitisme als onberedeneerd, instinctmatig g e - voel, ten grondslag :ligt. Op algemeen-menschelijjten grondslag verzetten wij ons er tegen, dat men eerst door verleugening en vercaricaturiseering zijn medemensch als een verwerpelijk we zen afschildert, en vervolgens hem. te lijf gaat. Wij wezen er op, hoe vreemd aan ons Nederlandsche volkskarakter dit an ti-semitisme altijd geweest is. Thans een enkel woord over een bij zonder aanzicht der zaak: de jood in de Nederlandsche pers. Een strijder voor een goede zaak doet haar schade door niet alleen haar val- sche stellingen te Bestrijden, maar ook de steekhoudende argumenten der tegenpar tij voorbij te zien. Zelfs wanneer ze maar ten deele steekhouden, dan nog dient dit om der wille van de objectiviteit der ge- dachtenwisseling erkend te worden. De stelling nu, dat de Nederlandsche pers „verjoodscht" zou zijn of zou drei gen te worden, dan wel ooit gedreigd heeft te zullen worden, is voor den in deze zaken niet geheel ondeskundige, vol komen dwaasheid. Dat sta voorop. Het overgroote meerendeel der Neder landsche journalisten is niet-joodsch; on der de joodsche Nederlandsche dagblad schrijvers die zijn er treffen wij tal van voortreffelijke journalisten aan, die niet alleen door hun vaardigheid met de pen, hun vlotten en helderen stijl, hun bieede kennis van zaken, hun scherp onderscheidings- en ontledingsvermogen, maar ook door hun onkreukbare eerlijk heid, hun hooge opvatting van journalis tieke, politieke en publieke moraliteit, tot de eersten en de besten van ons nobele beroep behooren. Naast dezen sieraad van onzen sjtand bestaan er journalisten van joodschen bloede wij denken bv. aan den zgn. „Oproerigen Krabbelaar" in de Arbeids- pers wier invloed op het Neder landsche geestesleven van de laatste kwart-eeuw ook naar onze oprechte over tuiging inderdaad verderfelijk is geweest: zulke aan den algemeenen Nederlandschen volksaard inderdaad „vreemde" elementen hebben met hun ja renlange goedkoope, den burgermansgeest aansprekende „grollen en ghijntjes", de kiem voor meer anti-semi tisme gezaaid dan zij zelf bevroeden. Tot recht begrip van zaken zij hier aan toegevoegd, dat wij tot de vormers van den vorenbedoelden beteren en dieperen echt-N-e derlandschen volks geest mede rekenen een prof. Josephus Jitta en een Van Blankensteyn, een G. Polak Daniels en een mr. Joh. Belinfante, en zoo vele Nederlandsche joodsche pu blicisten meer, terwijl wij, ongekeerd, tot degenen die in on-vaderlandschen en dus volks-eigenen zin op onze Nederlandsche cultuur inwerken ook bv. rekenen den niet-joodschen heer, ex-Barbarossa, die jaar in jaar uit in de „Spotternij of Sotter- nij" in „De Telegraaf" den burgerman met zijn goedkoope grapjes kietelt. Na deze uitweiding op het gebied der dagbladschrijverij keeren wij terug tot de kern van het probleem. Dan vinden we daar dus, als gezegd, dat het anti-semitisme, zooals zich dat tegenwoordig ook in Nederland begint te openbaren, te zien is als een redelijk vol strekt ontoelaatbare generaliseering van al evenzeer ontoelaatbaar ge-exagereerde verschillen van aanleg en geaardheid,, vermeerderd met kwaadaardig beTTachte volstrekte ongegrondheden en onwaarhe den (als bv. de „Protokollen van de Wij zen van Sion", de „Joodsche internationa le vrijmetselarij", de „ritueele kinder moorden" en zoo meer.) In deze formuleering van het wezen van het anti-semitisme ligt echter tevens, naar zal blijken, het geneesmiddel tegen de kwaal verborgen. °y.erdr«ving is fout, generaliseering is in dit geval ongeoorloofd. *Taar ef z n dan toch zaken, die den? V6n Cn gegeneraliseerd v/or- Tergr°°i' verdraa* en maakt toch iets bestaands tot caricatuur Inderdaad, en daartegen rich te zich het verzet. Maar: daartegen dan ook alléén Te gen eventueele feiten, niet 'tegen menschen, nog minder tegen een men- schenras, een geloof, een uiterlijk! Gesteld bv. eens, dat men zou beweren, dat er, laten we zeggen: in den geldhan del en het bankiersbedrijf, ernstige mis standen zouden heerschen, en dat deze hoofdzakelijk door joodsche bankiers be dreven zouden worden. Onderstellen wij verder, dat bij onder een uZ°U kijken, dat in deze beweringen r, ern yan waarheid zoude schuilen. vprvi Z0g- ,de anti-semiet: wèg met die vervlloden. zondel 61 SChuldig aan staan looff nzien van Persoon of ras öf ge- ti ÜS*. in de redeneering van den an- semiet is namelijk: dat hij h e t j o den-dom in z ij n geheel aansprakelijk stelt voor eventueele door joden- enkelingen begane misdrij ven en in het leven geroepen wantoestan den. Maar als er een dief, inbreker, moorde naar, echtbreker, kinderschoffeerder, op lichter of wat dan ook van christelijken huize veroordeeld wordt, dan zegt men toch ook niet de christen-dit en de christen-dat heeft zus of zoo gedaan? Waarom dan den jood zijn jood-zijn aangerekend, den christen of ongeloovige niet? Dat is toch in strijd met de eerste beginselen der redelijkheid? De anti-semiet begaat in zijn redeneering, dusdoende, twee ernstige fouten: de nobele rechtschapen joden mede in zijn generali- seerende veroordeeling te betrekken, de schurken onder de niet-joden er buiten te laten Daar zit de groote fout in het heele systeem. Ook de humanitair-wijsgeerige denkfout. Wie „d e" joden zegt, zegt: a 1 1 e jo den. Wie „d e n" joden ongunstige karakter eigenschappen aanwrijft, wrijft ze a 1 1 e n joden aan. Zoolang er in Nederland nog eerlijke, no bele joden naast minder brave joden be staan, zooals er in Nederland minder brave roomschen, protestanten en ongeloovigen naast eerlijke en nobele roomschen, pro testanten en ongeloovigen bestaan, zoolang is het anti-semitisme evenals het anti-pa- pisme en de ketterjagerij een onmensche- lijke en onmenschwaardige opvatting, die wij in ons vrije Nederland tot het uiterste dienen te bestrijden. Uitwassen, toestanden die strijdig zijn met den dieperen Nederlandschen volks aard: leugen, bedrog, lafhartigheid, om koopbaarheid, voor het gemeen belang schadelijke gewinzucht, moeten wij te al len tijde en waar we ze ook vinden forsch en onversaagd aanpakken, of de bedrijvers dezer misdrijven tegen het gemeene welzijn rechtzinnige of vrijzinnige protestanten, joden, ongeloovigen, of wat dan ook zijn. Haatzaaiende en onze volksziel vergifti gende dagbladschrijverij het kome in de socialistische, de communistische, de staat kundig-gereformeerde, de liberale, de recht- sche ofde Vova-pers voor worde door ons scherp bestreden en beter dan tot dusverre binnen de perken der wet gehou den. Maar het Nederlandsche volks-vreemde anti-semitisme worde niet toegestaan, vas ten voet in ons vrije land te krijgen. Treden wij hier in het voetspoor van Fre- derik Hl, in een zeer nabij verleden keizer van een naburig land, die het helder en duidelijk heeft uitgesproken: Der Antise- mitismus ist eine Schmach des Jahrhun- dortshet antisemitisme is een schande voor deze eeuw. Helaashet was in de vorige eeuw dat deze Duitsche keizer dit zeide: sindsdien is het in het land van dien fijnen joodschen geest, den nobelen cultuurfilosoof Walther Rathenau, herboren en tot monstrueuzen omvang uitgegroeid. Moge het antisemitisme niettemin in het land van een Spinoza ook in de eeuw, waar in wij nu leven, als iets schandelijks blijvend gevoeld worden, opdat de Nederlandsche volksaard zich ook in dit opzicht niet ver- loochene AFSCHEID Ds. J. W. TUNDERMAN. VROUWENPOLDER: Zondagavond nam de predikant der Gereformeerde kerk al hier, ds. J. W. Tunderman in een overvolle kerk, wegens zijn vertrek naar de Geref. kerk te Helpman, gem. Groningen, afscheid van zijn gemeente. Tot tekst had hij geko zen I Johannes 5, vers 21: „Kinderen be waakt Uzelven van de afgoden". Voor de predikatie richtte de vertrekkende predi kant zich tot het Gemeentebestuur met woorden van dank voor de ondervonden medewerking en voor haar aanwezigheid. Vervolgens richtte hij zich tot de afgevaar digden van den classis, de vertegenwoordi gers der naburige Geref. Kerken, tot den Kerkerraad en de gemeente. Na afloop der predikatie werd de scheidende leeraar, na mens den Kerkeraad, toegesproken door den heer W. Maas Azn, die aan 't slot van zijn rede de gemeente verzocht de schei denden predikant staande toe te zingen psalm 121, vers 4, waarna ds. Hofland uit Oostkapelle de predikant namens de slassis toesprak. Ds. Tunderman beantwoordde in het kort de tot hem gehouden toespraken. Na afloop van den kerkdienst was er in de consistorie-kamer gelegenheid persoonlijk van heer en mevrouw Tunderman afscheid te nemen, waarvan door de aanwezigen zeer druk gebruik werd gemaakt. Zondagmiddag reeds had ds. J. Tunder man afscheid genomen van zijn gemeente Gapinge. Hij had hier denzelfde tekst ge kozen. Na afloop der predikatie werd hij, namens den kerkeraad toegesproken door den heer W. Louwerse Jzn., die aan 't slot van zijn rede de gemeente verzocht den scheidenden predikant staande psalm 121 vers 4 toe te zingen, waarna de heer P. Mejjers uit Serooskerke (W.) den vertrek- kenden predikant namens den classis toe sprak. Beide sprekers werden met een woord door ds. Tunderman beantwoord. Na afloop van den kerkdienst was er in de consistoriekamer gelegenheid persoonlijk van den scheidenden predikant en diens echtgenoote afscheid te te nemen, waar van door de zeer vele aanwezigen (het kerkgebouw was overvol) gebruik gemaakt w.erd. Zoo is 't in al de rampen die ons ellendig lot gestadiglijk bekampen ze zijn nooit zonder God. Guido Gezelle. Men meldt ons van officieele zijde dat Prinses Juliana en Prins Bernhard heden Venetië hebben verlaten en de terugreis naar Nederland hebben aanvaard. EERE-AVOND, AANGEBODEN AAN H. M. DE KONINGIN. De eere-avond, welke het gemeentebe stuur van 's-Gravenhage op 31 Augustus a.s aan. H. M. de Koningin zal aanbieden, zal plaats hebben in het gebouw voor kunsten en wetenschappen. H. M. de Ko ningin zal met Prinses Juliana en Prins Bernhard tegenwoordig zijn. Uitgevoerd zal worden de ouverture „Egmont", ge speeld door het symphonie-orkest van de koninklijke militaire kapel onder leiding an dr. Walther Boer. Daarna heeft de première plaats van 'n tooneelspel in 4 bedrijven, getiteld „1813", geschreven door mevrouw RanucciBeek man en Johan de Meester. Het stuk zal ten tooneele worden ge bracht door de N.V. het Residentie-tooneel, onder leiding van Dirk Verbeek. Nadatde reparatie aan de in het onge reede geraakte emmerketting reeds vorige week hersteld was, was het weer zoo veel slechter geworden, dat ook na de reparatie de molen op de rede van Terschelling bleef, in afwachting van beter weer. Zondag bleek het weer zoodanig verbe terd te zijn, dat er geen enkel bezwaar was om zich weer met het gevaarte op de Wad denzee te wagen, zoodat in de vroegte be sloten werd, dat de „Karimata" haar werk op zoek naar het Lutinegoud zou hervatten. Tegen elf uur werd de baggermolen dan ook door sleepbooten van de firma Doek- sen naar buiten gesleept en teruggebracht naar de plaats boven het Lutine-wrak, 75 meter achter de plaats, waar men het laat ste gebaggerd heeft, om thans een nieuwe strook van den zeebodem, waar men hoopt het achterschip met de Lutineschatkamer te vinden, af te zoeken. LUITENANT-KOLONEL SCHOL VAN ZIJN PAARD GEVALLEN EN OVERLEDEN. Zondagavond is in het diaconessenhuis te Breda overleden luitenant-kolonel T. H. Schol, chef van den staf der derde divisie te Breda. Overste Schol heeft Vrijdag 1.1. een val van zijn paard gemaakt in 't Mast- bosch te Breda. Hij werd naar het diaco nessenhuis overgebracht, waar men een zware hersenschudding constateerde. JHR. REPELAER VAN DRIEL GAAT HEEN ALS THESAURIER EN ALS INTENDANT. Naar wij vernemen zal jhr. H. J. Repelaer van Driel zij functie van thesaurier van H. M. de Koningin en die van intendant der koninklijke paleizen te 's-Gravenhage bin nen afzienbaren tijd op medisch advies neerleggen. PROVINCIALE ZQMERBIJEENKOMST VAN EENHEID DOOR DEMOCRATIE. Zaterdagmiddag hield de Nederlandsche beweging voor Eenheid door Democratie in de Kurzaal te Scheveningen haar pro vinciaie zomerbjjeenkomst. De opkomst van leden en belangstellenden voor deze vergadering was zeer groot. De eerste spreker van den middag was de heer D. Hans. Spr. stipelde uit hoe het Nederlandsche volk van Willem van Oran je een erfenis heeft gekregen, welke on geschonden bewaard moet blijven. Spr. constateerde m de historie, dat ons volk twee groote beweegkrachten kent en wel zijn godsdienstzin en vrijheidszin. Oranje liet ook zijn stamhuis na en wij, demo craten, dienen dit huis te beschermen. Mr. J. J. R. Schmal wees op de wantoe standen in de dictatuurlanden. Spr. ging rechtstreeks in tegen de theorieën, waar tegen ook E. d. D. vecht. „Het gaat thans", zoo riep spr. uit, „om het gewe ten van Europa, het gaat om de vraag of wij menschen zijn en blijven''. Na een korte pauze kwam mr. P. J. Oud als derde spreker op den katheder. Spr. zeide dat E. d. D. de vrije ontwikke ling van de menschelijke persoonlijkheid wil met open oog voor het nieuwe, en vasthoudend aan het democratisch begin sel. Spr. behandelde in korte trekken de voordeelen van het partijstelsel. Spr. ein digde met den wensch, dat men over de scheidslijnen heen elkaar de hand reikt, opdat men den fakkel der vrijheid kan overgeven aan het nageslacht, zooals wij die van ons voorgeslacht hebben ontvan gen. De vierde en laatste spreker van den middag was de heer W. H. Vliegen, die constateerde, dat het parlementaire stelsel het eenige stelsel is, dat bij ons volk past. Uitvoerig ging spr. hierop in, om tenslot te te eindigen met den wensch, dat alle tegenstellingen mogen verdwijnen, omdat Geslaagd voor het diploma Neder landsch-Engelsche handelscorrespondentie van de „Vereeniging voor examens op prac- tischen grondslag" te 'sGravenhage de hr, H. Ruppel te Domburg. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de o._. school te Kolijnsplaat, is wegens ziekte van het personeel benoemd, mej. J. C. Everse Kloeting e. te wij willen streven naar welvaart voor al door democratie. Na de bijeenkomst in het Kurhaus, waar 75 nieuwe leden zich aanmeldden, bega ven vele leden van de beweging zich in 40 autobussen naar de Nieuwe Kerk te Delft, om een krans te leggen op het graf van den strijder voor de vrijheid, Willem den Zwijger. De algemeen voorzitter van E. d. D., prof. Schermerhorn, sprak al daar een rede uit. De aanwezigen begaven zich wederom in de bussen naar Scheveningen, waar de bij eenkomst werd ontbonden. Sedert de verhooging der monepoliehef- fingen op granen op 31 Juli jl zijn de we reldmarktprijzen van alle granen verder te- ruggelóopen, zoodat het doel, het bereiken van de voor de graanverbouwers in uit zicht gestelde prijzen door de verhooging der monopolieheffingen, niet is bereikt. Met ingang van 21 Augs. zullen de mono polie-heffingen op mais, tarwe, gerst, rogge, haven en de met deze in concurrentie tre dende granen daarom met 0.50 per 100 kg worden verhoogd. De heffingen op de van deze granen afkomstige derivaten, zoomede op eierproducten en eieren, zullen daarmede in overeenstemming worden ge bracht. Het ligt niet in de bedoeling in de hef fing op veekoeken wijziging te brengen, omdat de bestaande prijsverhoudingen dit niet dringend noodzakelijk maken. Daar de graanprijzen zich den laatsten tijd voortdurend in dalende richting bewe gen en de wereldoogstvooruitzichten een verdere daling allerminst uitsluiten, bestaat de mogelijkheid, dat in de toekomst nadere voorzieningen ter bereiking van het voor de verbouwers noodzakelijke prijspeil, noo- dig zullen zijn. Uitdrukkelijk zij erop gewezen, dat niet vaststaat, dat een verdere daling der graan prijzen door een overkomstige verhooging der monopolieheffingen zal worden opge vangen. Moet verder worden ingegrepen, dan zal te zijner tijd worden nagegaan wel ke maatregel het meest in aanmerking komt. Hierbij kan dus mede gedacht wor den aan denaturatievergoeding of directen toeslag op den oogst, zooals ook in het ver leden plaats gehad. Tengevolge van te hooge mono polie-heffingen. De commissie-Gerbrandy, bedoeld in de algemeene verkoopsvoorwaarden voor tar webloem en tarwemeel c.q. roggebloem en roggemeel van de fabrikanten van deze pro ducten, is heden bijeengekomen naar aan leiding van de afkondiging van regeerings- wege van de verhooging met ingang van 21 Augustus 1938 van de monopolie-prijsver schillen van tarwe en rogge en van de res titutie-bedragen 'van tarwe- en rogge-af- valleh met vijftig cent per 100 kg. Op grond van deze verhooging van mo nopolie-prijsverschillen en restitutiebedra gen heeft de commissie beslist, dat de prij zen van alle tarwebloem en tarwemeel c.q. roggebloem en roggemeel, welke na 21 Augustus nog te leveren is, op grond van voorverkoopcontracten afgesloten vóór de zen datum, verhoogd worden: a. voor zoover betreft tarwebloem a in clusief Zeeuwsche bloem A met 27 cent per 10 kg; b. voor zoover betreft tarwebloem B in clusief Zeeuwsche bloem B met 50 cent per 100 kg; c. voor zoover betreft tarwemeel A met 32% cent per 100 kg; d. voor zoover betreft tarwemeel B met 50 cent per 100 kg; e. voor zoover betreft roggebloem met 50 cent per 100 kg; f. voor zoover betreft roggemeel met 50 cent per 100 kg. De commissie voegt hieraan toe, dat de beoordeeling van den invloed, welke op de prijzen der loopende voorverkoopcon tracten voor tarwebloem' B wordt uitge oefend, door de wijziging van de heffing op tarwebloem B bedoeld in artikel 3 sub a van de crisistarwebeschikking 1936 II buiten haar competentie valt. Daar haar evenwel van regeeringswege is meegedeeld, dat deze heffing met ingang van 21 Augustus 1938 verlaagd wordt van 2.54 tot 2.31, dus met 23 cent per 100 kg, merkt zij, ter voor koming van misverstand op, dat de ver hooging van den prijs van tarwebloem B, nog te leveren op vóór 21 Augustus 1938 afgesloten verkoopcontracten als gevolg hiervan uiteindelijk zal bedragen 27 cent per 100 kg. Een protest van den graanhan del. De graanbeurzen zullen niet bezocht worden. De gezamenlijke graanhandel heeft, uit protest tegen de nieuwe regeeringsmaatre- gelen, besloten, heden, morgen en overmor gen, de graanbeurzen niet te bezoeken. WINDHOOS BOVEN GOUDA. Zondagochtend viel er boven Gouda en aan den buitenkant der stad .een fiksche regenbui. Aan den Graaf Florisweg heeft een windhoos de ramen van de aldaar gele gen kweekerijen en de }n de kassen en in open bakken gekweekte gewassen vernield. De tomaten en komkommers werden door den wind meegevoerd. De daardoor aange richte schade beloopt circa 100. Onweer boven de hoofdstad. Tijdens het onweer dat zich Zondagavond boven Amsterdam ontlastte, is de brand weer enkele malen uitgerukt o.a. naar per- ceelen aan het Droogbak en de Haarlem merstraat waar de bliksem op de lichtlei- ding was ingeslagen en op de brug van het kruispunt Nieuwe Heerengracht-Weesper- straat waar de bliksem insloeg op een paal van het bovengrondsche net van de tram. De schade was evenwel spoedig hersteld. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige W. tot Z.W. wind, des nachts toenemende bewolking met kans op eenigen regen in het Noorden. Overdag meest half bewolkt, warmer. UKKEL: Matige tot vrij sterke wind uit Z.W. richtingen, tijdelijk zwaar bewolkte hemel, regenbuien. Di. 23 Aug. Zon op: 5 h 56; onder: 20 h 08. Licht op: 20 h 38. Maan op: 3 h 19; onder: 18 h 35. N.M. 25 Aug. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Maandag 22 11.12 23.50 5.10 17.52 Dinsdag 23 12.15 24.50 6.26 18.57 Woensdag 24 13.10 7.21 19.53 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Maandag 22 13.00 6.13 18.51 Dinsdag 23 1.36 14.09 7.30 19.56 Woensdag 24 2.40 15.08 8.24 20.50 De minister van sociale zaken heeft goedgevonden, dat, in verband met de vie ring van den nationalen feestdag op Dins dag 6 September a.s., gedurende dien dag op de verschillende werkverschaffingen niet wordt gewerkt. Evenals voor het ver zuim op Koninginnedag mag dan het ge derfde loon worden uitbetaald, voor de be rekening waarvan als grondslagen dienen het basisuurloon en het aantal verzuimde uren. Geen verzuim in de werkverschaffing kan worden toegestaan voor de viering van het regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin op andere data dan op 6 Sepember a.s. De arbeiders die in kampen bij centrale werkverschaffingsobjecten gehuisvest zijn en eens per week of eenmaal per veertien dagen naar huis gaan, behoeven, indien de aankomst in het kamp op Maandag 5 Sep tember a.s. zou moeten plaats hebben, in dieweek eerst op Woensdag 7 September aan te komen. Voor het verzuim op 5 en 6 September wordt dan op gelijke wijze als hierboven vermeld vergoeding gegeven. (Ingez. Med.) Het concert op de Markt. De groote belangstelling, die ook „Cres cendo", Zaterdagavond mocht boeken, bij het concert onder leiding van den heer P. C. J. de Graaf, bewijst wel, dat men muziek op de Markt op zeer hoogen prijs stelt. Er is echter nog een misverstand be treffende de nieuwe regeling bij deze con certen. Men mag gerust tot bij de tent ko men, als men tijdens het spelen, maar in een kring van 15 meter stil staat. Het open houden van dien kring ook tijdens de rust van de muzikanten, is niet noodig. „Crescendo" heeft de talrijke luisteraars vergast op een alleszins populair program ma en dan denken wij o.a. aan de Potpour ri Populaire van F. Renaud. Het korps heeft ook de omwonenden en dan in de eer ste plaats caféhouders c.s. met deze uitvoe ring aan zich verplicht. Het rijden op voetpaden. De politie maakte een tweetal processen- verbaal op tegen personen, die buiten nood zaak met hun rijwiel op een voetpad reden. Zooals bekend, is in de vergaderingen van den gementeraad meermalen aange drongen op het herstel van de mogelijkheid ook voor hen, die niet van een der zwem inrichtingen gebruik maken, om in het ka naal te zwemmen. Thans komt in dit num- rper een publicatie van B. en W. voor, dat zij daarvoor een strook water in het kanaal nabij de Meelfabriek, welke nader ter plaatse door borden is aangeduid, doch zulks uitsluitend voor geoefende zwemmers aanwijzen. DE KERMIS. Zooals we verwachtten is de Zaterdag een drukke kermisdag voor Goes geworden. Des middags was het meest de jeugd, die ver tier zocht, doch des avonds kwamen ook de ouderen in dichte drommen opzetten en al spoedig kon men op het kermisterrein „over de hoofden loopen". Ook de Goesehe zaken profiteerden van het bezoek en allerwege klonk vroolijke muziek en werd er gedanst. In de Prins van Oranje toonde het ge zelschap Tholen en Van Lier, dat het altijd weer iets nieuws weet te brengen, op het gebied van ernst en vroolijkheid, en dat het zijn publiek den geheelen avond aangenaam bezig kan houden- Er werd in stille ernst geluisterd, maar vaker nog hartelijk ge lachen en als het zoo te pas kwam zong men de refrein dapper mede. De twee da mes bleken een aanwinst te zijn en haar zang en spel sloten zich goed aan bij het hooge peil, dat het duo Tholen en Van Lier wist te bereiken.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1