lp föwtrïttctu MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) ZEELAND. BfMERLAND. De toestand van den Nederlandschen gezant te Berlijn zeer ernstig. Het Roode Kruis vraagt 10.000 helpsters. Zeevaartdag en vlootschouw te Scheveningen. (Ingez. Med.) MIDDELBURG. WEERBERICHT. soes. VLISSINGEN. WALCHEREN. Dagblad. Uiig. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. 19 AUG. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. NUMMER 194. TWEE BLADEN. VRIJDAG Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. herdenkingspostzegels veertigjarig regeerings- JUBILEUM h. M. de koningin. De ter gelegenheid van het regeerings- jubileum van H. M. de Koningin verschij nende herdenkingspostzegels zullen in plaats van 30 Augustus reeds 27 Augustus a.s. op alle postkantoren worden verkrijg baar gesteld. De laatste verkoopdag blijft vastgesteld op 15 October a.s. Omtrent den toestand van den Nederland schen gezant in Berlijn, Ridder van Rap- pard, is op het departement van buiten- landsche zaken medegedeeld, dat deze he denochtend minder goed was. De koorts was iets toegenomen. Dedoktoren zien den toestand nog niet hopeloos in, doch wel zeer ernstig. storwaarschuwingsdienst. Hedenochtend om 10.05 uur is aan de posten van Hoek van Holland tot de Bel gische grens geseind: „Weest op Uw hoede" vrijstelling van stempelen en vrijlating van inkomsten op den nationalen feestdag. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire ge zonden betreffende vrijstelling van stem pelen en vrijlating van inkomsten op den nationailen feestdag. In deze circulaire keurt de minister goed, dat op genoemden dag vrijstelling van stempelen wordt gegeven. Voorts mogen alle inkomsten, zoowel van den ondersteunde zelf als van zijn gezinsleden, op 6 September, hetzij1 uit arbeid, hetzij uit anderen hoofde verkregen, bij de be paling van het steunbedrag over de week van 5 tot en met 10 September buiten be schouwing worden gelaten. Dit geldt dus zoowel voor verdiensten verkregen uit arbeid op genoemden dag verricht, a-ls in gevallen, dat een werkgever vrijaf geeft met doorbetaling van loon. Indien de vrije dag op een anderen dag of gedeelte van dagen moet worden ingehaald, dan zijn de verdiensten eveneens vrij van aftrek. Voorbereiding voor de enorme oor- logstaak nagenoeg voltooid. Per- soneele zoowel als financieele hulp dringend geboden. Een medewerker schrijft ons; Het Nederlandsche Roodè Kruis vraagt 10.000 helpsters! Dit is de kern van een ge sprek, dat wij dezer dagen mochten hebben met dr. H. K. Offerhaus, lid van het dage- lijkseh bestuur van het Nederlandsche Roo de Ebruis en hoofd van het ziekenhuiswezen. Behalve zijn steeds groeiende vredestaak, heeft het Roode Kruis ook zijn groote oor- logstaak: de algeheele verzorging en ver pleging van gewonde en zieke militairen in de evacuatjegebieden. Met de grondige or ganisatie van de uitvoering van deze taak, gezien in het licht der moderne oorlogvoe ring, met inbegrip van luchtaanvallen op de burgerbevolking, is men op het hoofd bureau in den Haag onlangs de voltooiing genaderd. Ziekenhuizen en hulpziekenhui zen zijn aangewezen en in de organisatie opgenomen. Alles is geregeld, ook de per soneelsbezetting. Maar er moeten nog ruim 10.000 helpsters, leden van de transport- en verpleegeolonnes, worden aangeworven en opgeleid. Nog 10.000 jonge vrouwen heeft het Roode Kruis noodig, die bekwaam en bereid zijn. om zich in oorlogstijd aan de bij uitstek vrouwelijke en menschlievende taak van verpleging van gewonden en zieken te wijden. Er zijn er namelijk momenteel 3 a 4000 opgeleid of in opleiding, terwijl er to taal 14.000 noodig zijn. Voor flinke, jonge vrouwen, boven de achttien, ligt hier een schoone, vrijwillige taak. Deze massa-opleiding van helpsters houdt natuurlijk ook direct verband met de on langs met succes aangevangen ledenwerf campagne voor het Roode Kruis, waarbij men zich een ledental van voorloopig 100.000 tot doel heeft gesteld. Niet alleen is dit noodig uit overwegingen van na tionaal gevoel van eigenwaarde, omdat het ledental hier te lande zoo erbarmelijk ten achter staat bij dat in andere landen. Maar ook vooral, omdat nieuwe middelen drin gend noodig zijn, ook met het oog op de opleiding dier nog benoodigde 10.000 help sters. Dit brengt belangrijke uitgaven met zich, zoowel voor de kas van het hoofdbe stuur als die van de plaatselijke afdeeling. (Men kan reeds voor 1 per jaar lid wor den van het Roode Kruis. Postrekening 22120 van het hoofdbestuur, Prinsesse- gracht 27, 's Gravenhage, staat voor giften en contributie open). Bovendien moeten nieuwe afdeelingen worden opgericht. Het Roode Kruis is sedert eenigen tijd in de openbaarheid getreden en richt zich nu onomwonden tot het Nederlandsche volk, om zoowel financieel als persoonlijk' hulp en steun te verleenen voor de schoone zaak van de verzorging en verpleging van zoowel gewonde en zieke militairen in oorlogstijd, als van de slachtoffers van luchtaanvallen onder de burgerbevolking. Men wil bij het Roode Kruis geen onheilsprofeet zijn, noch ons volk noodeloos verontrusten. Maar het is niet verantwoord, om met de volledige organisatie van de meest doeltreffende hulpverleening te wachten tot de oorlogs ramp ons overvalt. Financieele en materieele steun aan het Roode Kruis het kan niet met genoeg klem onderstreept worden, zeide dr. Offer haus is niets anders dan de betaling van een kleine verzekeringspremie, zoowel voor ons zelf, als voor onze zonen en mannen, wanneer die straks wellicht geroepen zijn om ons grondgebied te verdedigen. In oorlogstijd moeten tienduizenden ge wonden en zieken door het Roode Kruis verzorgd worden. Voor de grootste helft van de zieke en gewonde militairen moe ten overal hulpziekenhuizen ingericht wor den. Daarvoor heeft het Roode Kruis een groot aantal gebouwen overal in den lande uitgezocht. Van elk gebouw meestal scholen of fabrieken waar men ongeveer duizend menschen kan bijeen brengen is een plattegrond gemaakt, waarop elk bed, dokterskamer, verpleegtsers-inrichtingen, administratielokalen enz. geteekend zijn. In de hulpziekenhuizen komt er op elke 100 verpleegden 71 man personeel, name lijk drie burgerdoktoren, 10 geschoolde ver pleegsters, 30 Roode Kruishelpsters en 28 man administratief, huishoudelijk en tech nisch personeel. Op deze wijze georgani seerd, heeft het Roode Kruis nu zijn veer tienduizend helpsters noodig, waarvan er nog tienduizend moeten worden aange worven en opgeleid. Ten slotte vestigde dr. Offerhaus nog de aandacht op de hulp, die de afdeelingen van het Roode Kruis, met haar transport colonnes, kunnen verleenen bij de luchtbe scherming. In alle plaatsen waar transport colonnes zijn, heeft men hulp aangeboden ten behoeve van de slachtoffers van een luchtoorlog. Ter gelegenheid van H.M.'s regeeringsjubileum. Onder auspiciën van het comité voor de luisterrijke viering van het veertigjarig re geeringsjubileum van H. M. de Koningin te 's-Gravenhage wordt op Zaterdag 3 Sep tember te Scheveningen een zeevaartdag en vlootschouw gehouden. Om twee uur begint in de groote kurzaal een marine-bijeenkomst. Daar zullen het woord voeren de chef van den marinestaf, vice-admiraal J. Th. Fürstner, en de viee- voorzitter van de Nederlandsche reeders- vereeniging de heer J. E. G. Wesseling. Het matrozenkoor, onder leiding van den heer Th. van Elferen, zal Nederlandsche zeelie deren zingen en er zal een film over de ma rine vertoond worden. Om kwart over drie is deze bijeenkomst afgeloopen. Aan den minister van economische zaken, mr. P. L. M. Steenberghe is gevraagd het woord te willen voeren van de muziektent van het Kurhausterras af tot het publiek over de beteekenis van de Nederlandsche marine. Om half vier vangt op den Schevening- schen boulevard een défilé aan. Hieraan wordt deelgenomen door adelborsten met vaandel, mariniers met vaandel, matrozen en de koninklijke marine-kapel. Het staat onder commando van den luitenant-kolonel der mariniers F. Lugt. Hierachter sluiten aan o.m. leerlingen van de zeevaartscholen te Vlissingen en ta Scheveningen, de jongens van het oplei dingsschip „Pollux" en de jongens van het N.J.V.-zeekamp. De troepen trekken over den boulevard en defileeren ter hoogte van het monu ment voor land- en zeemacht voor de auto riteiten. Vervolgens marcheeren zij verder tot het noordelijke einde van den boule vard. Om vier uur vangen de demonstraties van de vloot en de marinevliegtuigen aan. Hieraan wordt deelgenomen door: H. Ms. flottieljeleider Tromp, H. Ms. kruiser „Sumatra", de onderzeebooten O 8, O 11, O 12, O 15 en O 16, de torpedobooten Z 6 en Z 7, H. Ms. kanonneerboot „Brinio", H. Ms. mijnenleggers „Douwe Aukes" en „Hydra", H. Ms. mijnenvegers „Willem van Eeuwyk", „Pieter Floriszoon", „Jan van Gelder" en „Abraham van der Hulst", twee nevelvliegtuigen, twee torpedovliegtuigen, een demonstratiegroep marinevliegtuigen bestaande uit twee T 4 toestellen, 3 c 11 w, en 5 C 7 w, toestellen. Het geheel staat onder leiding van den kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman, com mandant van H. Ms. „Tromp". In de Noordzee wordt ter hoogte van Scheveningen een betonning gelegd, waar mede omstreeks 20 Augustus een aanvang wordt gemaakt. Het is de bedoeling dat de schepen op de 8 meterlijn, ongeveer 600 meter van de toe schouwers verwijderd ligplaats zullen ne men. Zij zullen van den geheelen boulevard, van alle terrassen en van het strand te zien zijn. De schepen komen om precies 4 uur bij de zuidelijkste ton ter hoogte van seinpost, uit het Zuidwesten, varende in kiellinie. Voorop de Z booten, dan de 4 mijnenvegers, dan de Brinio, de Douwe Aukes en de Hy dra, vervolgens de 5 onderzeebooten en ten slotte de Sumatra en de Tromp. Zij varen vervolgens langs de kust tot' aan de noor delijkste ton. Daar draaien de Z booten, de mijnenvegers, de Brinio, de Hydra en de Douwe Aukes dwars af naar zee. De onderzeehooten gaan achter elkaar in diep water duiken. De schepen varen met een snelheid van ongeveer 10 mijl. De Tromp en de Sumatra beschrijven te gen half vijf een bocht en komen weer te rug langs de kust in de richting van de pier. Zij schieten daarop vijf volsalvo's af. Zoodra de Sumatra en de Tromp voor de pier zijn, komen de onderzeebooten terug van de duikdemonstraties, waarop de sche pen voor de kust voor anker gaan. Om kwart over vijf komen uit zee twee nevelvliegtuigen, waarop de luchtdoelartil lerie in werking komt. Nadat zij over land gevlogen zijn, gaan zij een nevelscherm leggen om de Tromp en de Sumatra. Dan komt de torpedogroep vliegtuigen om tor pedo's op de schepen te lanceeren. Om half zes komt de groote demonstratiegroep eveneens recht uit zee naar land, waarop wederom de luchtdoelartillerie op den bou levard in werking treedt. Bij gunstig weer zal men in dat gedeelte van het program ma o.m. zien strijken en dalen van vliegtui gen. Om klokslag zes uur is dit deel der de monstraties afgeloopen. Met zonsondergang, illumineeren de schepen, die voor de kust zijn blijven liggen en die zooals bv. de Sumatra een prikkabel hebben. Om negen uur wordt van het pro gramma zooals dat overdag verloopen is, in de openlucht een filmreportage vertoond op het terras van het Kurhaus, welke repor tage ook van den boulevard af zichtbaar is. Om halftien vangt dan het zoekliehtspel aan van boord van de oorlogsschepen. In- tusschen is de verlichting van boulevard en pier gedoofd en worden van kwart voor tien tot tien uur van boord van de Suma tra en de tromp lichtgranaten en licht spoor munitie afgeschoten. Bij de lichtgra naten, die met een tijdbuis van 2000 meter worden afgeschoten, straalt bij de ontplof fing een sterke magnesiumzon, die den ach tergrond in een helder licht stelt. Van tien uur tot kwart over tien komen vliegtuigen. Zij zullen o.ma parachute-fla res uitwerpen en bij gunstig weer in het licht van de door hen uitgeworpen fakkels landen. Van kwart over tien tot half elf wordt van boord van de Sumatra en de Tromp vuurwerk afgestoken. Om half elf begint op het terras van het kurhaus een taptoe, te geven door de koninklijke marine kapel met de tamboers en pijpers van de mari niers. Om elf uur is de zeevaartdag ten ein de. INDIENSTSTELLING VAN HR. MS. „TROMP." Gistermiddag is op plechtige wijze de nieuwe flottieljeleider der Koninklijke ma rine, de „Tromp", te Amsterdam in dienst gesteld door den vertegenwoordiger van den minister van defensie, vice-admiraal A. Vos. De vice-admiraal arriveerde met een sioep, komende van de De Ruyter-kade, aan boord van de „Tromp", waar hij zon der de gebruikelijke eerbewijzen werd ont vangen,, aangezien de oorlogsbodem nog niet in dienst was. Slechts het hijschen van de admiraalsvlag, de driekleur met drie witte sterren in de roode baan, was een teeken voor degenen, die hem niet hadden zien komen, dat de vice-admiraal zich aan boord bevond. Onmiddellijk na aankomst had hij zich naar de kajuit van den commandant begeven. Kort daarop werd „alle hens voor de tasg" gefloten en stel de vrijwel de geheele, uit ruim 300 kop pen bestaande bemanning zich op het achterschip op. Op het tentdek had de stafmuziek der marine zich, onder leiding van kapelmeester Leistikow, opgesteld. Het commando „geef acht" klonk en de gewapende wacht werd gecommandeerd „schoudert het geweer". Vice-admiraal A. Vos begaf zich, gevolgd door den comman dant, kapitein ter zee L. A. C. M. Door man, naar het achterdek. Toen de beide hoofdofficieren hier waren gearriveerd, sloot zich het gelid der matrozen, die nu allen in een kring voor het achterschip geschaard stonden. Vice-admiraal Vos sprak een rede uit, waarin hij mededeelde dat de minister van defensie door belang rijke staatszaken verhinderd was tegen woordig te zijn bij de indienststelling. Na dat spr. een viertal Koninklijks onderschei dingen had uitgereikt, was het oogenblik gekomen, waarop het schip aan Hr. Ms. zeemacht zou worden toegevoegd. De commandant van de wacht comman deerde: front maken naar de vlag, en statig ontplooide aan de achtersteven de Nederlandsche driekleur, terwijl tegelij kertijd op den boeg de geus en in top de wimpel werd geheven. Terwijl de wacht het geweer presenteer de en alle opvarenden het saluut brach ten, "speelde de kapel het Wilhelmus,' waar na de commandant, kolonel L. A. C. M. Doorman naar voren trad tot het uit spreken van een rede, waarin hij ver klaarde het bevel over Hr. Ms. Tromp te aanvaarden. Hierna was de plechtigheid ten einde. De commandant begaf zich met den vice-admiraal naar zijn kajuit en de man schappen werden bedankt. Behalve de wacht kon iedereen inruk ken. De bedieningsmanschappen van de saluutbatterij begaven zich naar hun stuk ken, terwijl de gewapende wacht en de valreepsgasten werden overgefloten om zich bij den valreep op te stellen voor het vertrek van den -vice-admiraal. Dit vond plaats met volledige eerbewijzen nu de „Tromp" officieel in dienst was gesteld. Tegen vier uur werd de „Tromp" ver haald naar de andere zijde van het IJ, waar ligplaats werd genomen aan den steiger van de Holland Amerika Lijn. Dinsdag vertrekt het schip uit Amster dam en zal het zich, na een verblijf van eenige dagen op zee, naar Den Helder be geven. Sterfgevallen tengevolge van het mond- en klauwzeer. In de week' van 7 tot en met 13 Augustus zijn tengevolge van het mond- en klauwzeer gestorven 20 runderen, 10 kalveren, 10 var kens en biggen, 1 schaap en 1 geit. Sedert de week 1926 September zijn aan deze ziekte in totaal gestorven 3274 runderen, 4162 kalveren, 3128 varkens en biggen, 253 schapen en 65 geiten. DE VERHOOGING VAN DE MONOFOLIE- HEFFING OP MAIS. Het comité van graanhandelaren en de bond van Nederlandsche graan- en zaad importeurs hebben zich, naar aanleiding van den drang, welke op den minister wordt uitgeoefend om de monopolieheffing op mais te verhoogen, telegrafisch tot den minister van economische zaken gewend en hem jjringend verzocht geen verhooging in te stellen, teneinde de veehouders, graan handelaren en de graanindustrie niet nog zwaarder te belasten. liefde in het spel. Maar een hondje was spelbreker. Een 35-jarige koopman C. V. te Den Haag maakte op zeer normale wijze kennis met een juffrouw van zijn leeftijd en deze ken nismaking viel dermate in den smaak, dat zij, die inmiddels geliefden waren gewor den, plannen maakten om tot een huwelijk te komen. 's Mans vooruitzichten waren niet slecht. Hij vertelde dat hij een positie had bij de courses op Duindigt, hetgeen echter niet heelemaal waar was. Alleen besteedde hij wel eens wat geld met het wedden op de races. Het was kennelijk voor hem gemak kelijk om aan geld te komen, want de goe dige juffrouw bezorgde hem herhaaldelijk contanten, welk bedrag spoedig ongeveer 400 groot was. Zijn toekomstige echtge- noote vond daarin niets vreemds en gaf hem op zijn vraag ook dadelijk 100, welke hij voor een doktersbehandeling noodig had. Tegenover deze som geld toch lokten de trouwbeloften enwat het zwaarst is, moet nu eenmaal het zwaarst wegen. Lan gen tijd leefden de minnenden in vrede, totdat zij op zekeren dag een wandeling in Wassenaar gingen maken. Daar ontmoetten zij twee dames, die haar hondje uitlieten. Het heeste maakte op de geliefden grooten indruk en zij besloten de stoute schoenen aan te trekken en de dames te vragen of zij het hondje misschien mochten hebben. De dames stemden hierin toe, op voor waarde, dat zij het beest nog eens mochten komen opzoeken. C. V. en zijn toekomstige ega namen den hond mee. Eenigen tijd later kwamen de Wasse- naarsche dames zich inderdaad bij de vrou welijke helft van het paar overtuigen of het hondje een goed tehuis had, maar tot haar verbazing was het beest daar niet te vinden. De juffrouw verklaarde, dat haar „verloofde" naar Parijs was voor zaken en den hond bij zijn broer had ondergebracht. De hondenliefhebsters vervoegden zich daarop bij den bewusten broer, maar ook deze bleek geen hond in huis te hebben. Hij wist er evenwel wel wat van, want naar zijn verklaring was het dier in den kost bij een gescheiden vrouw, met wie C. V. een verhouding had. Zoo eindigde deze historie, welke blij be gonnen was. De dames uit Wassenaar ver telden namelijk aan deze vrouw dat V. ver loofd was met een ander. Daarop begaf deze vrouw zich in gezelschap van een vriendin naar het huis van de gefortuneerde vrij- gezellin. Het gesprek, dat tusschen beide partijen gevoerd werd, was niet bepaald aangenaam voor de onschuldige juffrouw en zij trok oogenblikkelijk haar conclusies. De Haagsche politie werd van het inge wikkelde geval in kennis gesteld en er werd aangifte gedaan van oplichting. C. V., die vroeger al eens een voorwaardelijke ver oordeeling heeft ondergaan, bleek heele maal niet in Parijs te zijn voor zaken. Hij werd aangehouden. Natuurlijk ontkent hij alles en de politie staat voor de moeilijkheid om zonder ge tuigen de hond kan niet gehoord wor den oplossing te brengen in deze dure liefdesaffaire. ZEEUWSCH PROFETENBROOD, het echte en ook het oudste adres, M, PETERSE, Hofleverancier, Lange Delft 75 Tel. 14 Middelburg. DE ZEEUWSCHE GROEP NAAR AMSTERDAM. De vertegenwoordiger voor Zeeland in 't Nationaal Jubileumcomité '38 verzoekt ons bekend te maken, dat, dank zij veler medewerking, de Zeeuwsche groep, welke op 6 Sept. zal deelnemen aan het dé filé te Amsterdam ter gelegenheid van het jubileum van H.M. de Koningin, een aardig geheel belooft te vormen. Er is echter nog plaats voor hen, die tot nog 'toe niet konden besluiten zich als deelnemer of deelneemster op te geven. Voor hen herhalen wij dat het adres daar voor is: Mr. Dr. R. W. Graaf van Lynden, Ter Hooge bij Middelburg. De kosten van ver voer enz. bedragen 5.per persoon met en 3.75 per persoon zonder gebruik van van warmen maaltijd. Het vervoer zal plaats hebben per extra trein; voorzooveel noodig zullen extra boo ten worden ingelegd. De dienstregeling zal in het eerstdaags uit te geven programma worden bekend gemaakt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zij, die aan het défilé wenschen deel te nemen, niet anders naar Amsterdam en terug zullen kunnen reizen dan met bedoelden extra trein. SCHIP OMHOOG GEVAREN EN WEER VLOT GEKOMEN. Het Engelsche stoomschip „City of Du blin", op weg van Antwerpen naar Water ford, is vanmorgen op de Westerschelde na bij Baarland omhoog gevaren. Na ongeveer een half uur is de „City of Dublin" op eigen kracht vlot gekomen, waarna het op de reede van Vlissingen voor anker is gegaan, opdat een onderzoek kon worden ingesteld. Het schip, dat oogenschijnlijk geen schade heeft opgeloopen, heeft later de reis naar Waterford voortgezet. De Ringrijderij. Het aantal deelnemers aan de Ringrijde rij op Donderdag a.s. is toegenomen en zal nu 34 bedragen. Het bestuur van Vreemdelingenverkeer heeft voor dit jaarlijks terugkeerende Verwachting tot morgenavond: de bilt: krachtige, tijdelijk matige Z.W. tot W. wind, betrokken tot zwaar be wolkt met tijdelijke opklaringen, regen buien, iets koeler in het Noorden, in het Zuiden koeler. ukkel: matige tot vrij sterke wind uit Z.W. tot W. richtingen, bewolkte tot be trokken hemel, plaatselijk regen, matige temperatuur. Za 20 Augs: Zon op: 5 h 51; onder 20 h 15. Licht op: 20 h 45. Maan op: 24 h 51; onder: 16 h 18. N.M.: 25 Augs. Hoog- en Laagwater te Vlissingeisj Augustus. Hoogwater. Laagwat»*. Vrijdag 18 7.28 19.48 1.39 13.50 Zaterdag 20 8.32 21.02 2.35 15.00 Zondag 21 9.54 22.31 3.50 16.28 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Augustus. Vrjjdag Zaterdag Zondag Hoogwater. 19 9.04 21.20 20 10.03 22.31 21 11.28 24.04 Laagwater. 2.35 14.55 3.31 16.02 4.47 17.27 volksfeest in de Abdij, een bijzondere inten sieve reclame gemaakt en hoopt dan ook op een drukke opkomst van bezoekers. Crescendo concerteert op de Markt. Bij daarvoor gunstig weder zal op Zater dagavond de tent op de Markt weer bezet worden, want ditmaal heeft Crescendo be sloten aldaar een concert te geven en het hierna te noemen programma ten gehoore te brengen. 1. Marche du Héros, Horatio Nocholls; 2. La grotte enchantée Ouverture A. Lou- bet; 3. Wein, Weih und Gesang, Strauss; 4. De parade der tinnen soldaatjes, Léon Jes- sel; 5. Kriegmarsch der Priesters, Men delssohn. 6. V.V.V. Marsch, Willy Schootemeijer7. Les Millions d' Allequin, Valse Boston, R. Drigo; 8. Salum Aleikum Intermezzo, K. F. Habert;1 9. Potpourri Populaire no. 3, F. Renaud; 10 Stadion Marsch, Willy Schoot- meijer. Collecte Roode Kruis. De Donderdag gehouden collecte voor het Roode Kruis heeft 137 opgebracht. De kermis. Hoewel de Donderdag anders één der rus tigste kermisdagen is, wdt het ditmaal den geheelen dag levendig tot druk in Goes en vooral in de omgeving der kermis. Er schenen nog veel touristen te zijn, die later doorgingen naar Middelburg of wel van onze hoofdstad terugkeerden. Ook de mees te vermakelijkheden profiteerden van de vele menschen, die tot vrij laat de binnen stad vulden. Tegen eenige autobestuurders, die op ver boden plaatsen hun wagens geparkeerd had den, moest proces-verbaal opgemaakt wor den. EERSTE VOLKSZANGAVOND. Dank zij het initiatief van het bestuur der V.V.V. Vlissingen heeft de stad van De Ruyter Donderdagavond haar eersten Volkszangavond beleefd. Het plm. 40 zan geressen en zangers sterke Volkszangkoor onder leiding van Jan Kuiler, opgesteld op één der terrassen van hotel Oosterhuis aan den Boulevard Evertsen, verleende zijn medewerking en voerde, aan den vleugel begeleid door Piet de Rooy, een mooi echt Hollandsch programma uit. Met de vele bekende liederen als het Vlissingsche „In een blauwgeruite kiel", „Zeeuwsch Volks lied", „Is plicht dat iedere jongen", „Waar de blanke top der duinen" en „Wilhelmus van Nassouwe" stemde het meerendeel der twee duizend belangstellenden van harte in, zoodat het een ware massa-zang werd en de Boulevard daverde. Ter afwisseling lie ten solisten zich hooren o.a. in „Ons lied" van Van Tetterode. Ook zij wisten het pu bliek tot daadwerkelijke medewerking te brengen en hadden veel succes. De A.V.R.O.-reportagedienst maakte een opname Voor het radio-journaal, zoodat men Zondag in de huiskamers nog eens zal hoo ren, hoe Vlissingen gezongen heeft. Trots den sterken wind een geslaagde avond, wel ke zóó uitstekend heeft voldaan, dat hij verdient door meer gevolgd te worden; zin gen is gezond en bevordert de volkseenheid. De avond werd geopend door den voor zitter van V.V.V. Vlissingen, den heer J. L. Verhagen, die een propagandistisch, woord sprak, waarna de heer Jan Kuiler een lans brak voor de veredeling van den volkszang. Na afloop dankte de heer Ver hagen allen, die er toe hadden bijgedragen om dezen eersten volkszangavond te doen slagen, inzonderheid den heer Kuiler, den heer De Rooy, het Volkszangkoor en den heer Oosterhuis. DOMBURG. Toen Donderdagmiddag een autobus uit Ossendrecht een andere wa gen in de Noordstraat moest passeeren, reed de chauffeur tegen het zonnescherm aan van den winkelier A. Het gevolg was dat het scherm geheel vernield werd, ter wijl een der ruiten van de bus in scher ven vloog. Waar men het aanvankelijk niet eens kon worden over de schaderege ling, werd aangifte bij de politie gedaan. Ten slotte heeft de chauffeur de aange richte schade vergoed. KOUDEKERKE. De vergadering van den gemeenteraad, welke op Dinsdag a.s. zou worden gehouden, is thans nader vastge steld op Dinsdag 30 Augustus te half twee.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1