MIDDELBURGSCHE COURANT ZEELAND. BINNENLAND. Hoofdpijn, Kiespijn, goed hel pen hierbij altijd een poeder.of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" 2 st. 10 ct. Doos 50 ct. Prinses Juliana en Prins Bernard in Venetië. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. ZUIDSEVELAND Dagblad. Uitg. N.V. DeMiddelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 193.DONDERDAG Igt 1 18 AUG. 1938. 181e JAARG. (&GOESCHE COURANT) Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 cf„ Men meldt ons van officieele zijde, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard op hun reis in Venetië zijn aangekomen en afge stapt zijn in het Grand Hotel, aldaar. DE NEDERLANDSCHE GEZANT TE BERLIJN BIJ AUTO-ONGELUK ERNSTIG GEWOND. De Nederlandsche gezant te Berlijn, mr. C. Ridder van Rappard, is Woensdagavond met zijn auto op den terugweg van Ne derland naar Berlijn tusschen Minden en Bueckeburg verongelukt. De auto van den gezant kwam in botsing met een vracht wagen en werd totaal vernield. Terwijl de chauffeur van de auto na genoeg niet gewond werd, kreeg de ge zant een ernstige schedelbreuk en inwen dige kneuzingen. Mr. Van Rappard werd opgenomen in het ziekenhuis te Bueckeburg. Zijn toe stand is ernstig. Hij is bewusteloos. WEER EEN BESLAG VAN DE MEXICAN EAGLE. Naar wij vernemen heeft de Mexican Eagle, die reeds onlangs te Dordrecht be slag legde op twee ladingen Mexicaansche olie, thans met verlof van den president van de arrondissements rechtbank te Rot terdam, als eigenaresse ook beslag gelegd op een lading Mexicaansche olie, die zich aldaar bevindt aan boord van den tank- lichter „Groot Ammers no. 5.'' HET REISSEIZOEN IN 1938. Waarheen reist de Nederlander? Het reisseizoen 1938 is" nu, omstreeks half Augustus, over zijn hoogtepunt heen, zoodat het mogelijk is, met behulp van de cijfers betreffende het touristenverkeer, een indruk te krijgen van de ook dit jaar weer gebleken gestadige toeneming daar van en van de voorkeur van het reizend publiek voor de verschillende landen. Op de vraag: „Waarheen reist de Ne derlander?" kunnen de cijfers betreffende de diensten van den Kon. Ned. Toeristen bond A.N.W.B., ten behoeve van het toe risme verleend, een antwoord geven. Een groot en steeds grooter wordend aantal toeristen reist immers tegenwoordig per auto naar het buitenland en aangezien de meerderheid van de Nederlandsche auto mobilisten gebruik maakt van de grens- documenten van deni A'.N.WIB., kunnen de cijfers van de verstrekte triptieken, carnets, enz. en die van de door den Bond gegeven reisinlichtingen dienen als baro meter voor het geheele toeristisch, verkeer. tiet blijkt dan uit die cijfers, dat in de maanden Januari t/m Juli van dit jaar door de zeven kantoren van den A.N.W.B. werden afgegeven 68.561 grensdocumenten, waarvan in de maand Juli niet minder dan 21.833, of ruim 840 per dag (de Zon dagen niet meegerekend). In datzelfde tijdsverloop van zeven maanden bedroeg het aantal door den Bond verstrekte reis inlichtingen 55.763, waarvan in Juli 18.720. Het totaal over de eerste zeven maanden was 4.192 hooger dan in 1937, een toene ming dus van ruim 8 pet. De inlichtingen voor reizen per auto waren wederom ver reweg het talrijkst en bedroegen circa 60 pet. van het totaal. Het aantal personen door wie deze reisinlichingen 'werden ge vraagd was ruim 6000 hooger dan verle den jaar. Van het totaal van 55.763 reisinlichtingen waren er 13.574 verstrekt voor Nederland en 42.189 voor het buitenland. In 1937 son™egen C'ie cbfers resp. 12.601 en 38.^ (0 over de maanden Januari t/m Juli. -r, -,aS,_verleden jaar de meeste vraag naar Duitschland en Oostenrijk, dit jaar was de trek naar België het grootst; het aantal reisinlichtingen voor België steeg van 6.12 tot 10.504, ruim 56 pet. méér. Daar na volgen Duitschland met 9.785 reisin lichtingen, Frankrijk 8.864; Zwitserland 4.8o0; Italië 2.308; de Scandinavische lan- den 1.704; Engeland 1.485 en verschillen- de andere landen tezamen 2.709. Voor alle landen toonen de cijfers een vooruitgang, behalve voor Duitschland (in clusief het voormalige Oostenrijk), waar voor het aantal reisinlichtingen, vergele ken met het vorige jaar, met 2.721 terug liep, van 12.506 tot 9.785, een vermindering van circa 22 pet. Voor Frankrijk steeg net cijfer van 7.899 tot 8.864, voor Zwitser- X'® 4.139 tot 4.830, voor Italië van tot" 14SK 2-308, voor Engeland van 1.232 den iQ wen voor de Scandinavische lan- 1.161 tot i!?04. rUim 46 PCt' g6Stegen' van k?reLnevfriederiWjaSarhet reisseizoen druk" DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Gisteravond was i^d^^waanshals0^ Rotterdam de 6-jarige J. Valerius met een paar vriendjes aan het spelen bij een stil staande vrachtauto. Zonder dat de bestuur der van den wagen het had bemerkt, nas de jongen op den wagen geklommen. Toen de bestuurder den wagen achteruit zette, verloor de jongen het evenwicht, viel van 'de auto en kwam juist achter het rechter- achterwiel terecht, dat hem over den borst kas girlg. Kort daarna is hp overleden. Tilburg: 1 doode. Pastoor A. D. M. Aelen, van de parochie Koningshoeven te Tilburg is tijdens een vacantiereis te Luxemburg met de door hem bestuurde auto, waarin tevens de heer en mevrouw Maesen uit Tilburg waren ge- Zet,e" te Weiss am Bach tegen een boom gebotst. De pastoor werd hierbij zoo ernstig gewond, dat hp eenige uren later overleed. De andere inzittenden werden slechts licht gekwetst. A.N.W.B.-KIOSK TE SLUIS. Nadat in den loop van de maand Juli de eerste drie grenskiosken van den A.N.W.B. in gebruik waren genomen, resp. te Beek bij Nijmegen, te Eysden bij Maastricht en te Wernhout aan den belangrijken verkeers weg AntwerpenBreda, wordt nu dezer da gen de vierde kiosk opengesteld te St. Anna ter Muiden bij Sluis, aan de druk bereden route van de Belgische badplaatsen naar Zeeuwsch-Vlaanderen. BAKKERSVAK-WEDSTRIJDEN. Op 10 en 11 Augustus 1938 werden, uit gaande van de afd. Westelijk Zuid Beve land, van den Provincialen Zeeuwschen Bakkersbond te Goes ter gelegenheid van de algemeene Jaarvergadering aldaar, vakwedstrijden gehouden. De uitslagen van deze wedstrijden luiden als volgt: Klasse I: Waterbusbrood (lang model) je prijs A. J. Eckhardt, Terneuzen; 2e Joz. Remijnse, Kapelle; 3e M. J. Huis- soon, Ierseke; 4e P. Hoekman, Biezelinge; 5e D. Kloosterman, Goes. Klasse 2: Waterbusbrood (kort model): 1-e prijs: Joz. Remijnse, Kapelle; 2e A. J. Eckhardt, Terneuzen; 3e A. H. Baur- doux, Nieuw- en Sint-Joosland; 4e C. P. Filius, Ierseke; 5e A. Joosse, Goes. Klasse 3: Melkbusbrood (lang model); le prijs Joz. Remijnse, Kapelle; 2e D. Kloosterman, Goes; 3e M. J. Huissoon, Ierseke; 4e D. v. d. Vrede, Ierseke; 5e P. Hoekman, Biezelinge. Klasse 4; Hollandsche Beschuit: le prijs D. van de Vrede, Ierseke; 2e Joz. Remijn se, Kapelle; 3e P. C. Filius, Ierseke, di ploma; 4e F. van de Vreugde, Wolf aarts dijk, diploma; 5e P. Hoekman, Biezelinge. Klasse 5, Krentenbrood (busbrood): le prijs A. J. Eckhardt, Terneuzen; 2e M. de" Graag, Arnemuiden; 3e Joz. Remijn se, Kapelle; 4e C. H. Wirtz, Ovezande; 5e C. P. Filius, Ierseke. Klasse 6, Tarwebusbrood (lang model) le pr. Kors. J. Steketee, Arnemuiden; 2e F. van de Vreugde, Wolfaartsdijk; 3e A. H. Baurdoux, Nieuw- en Sint-Joosland; 4e P. Bouman, Krabbendijke, diploma; 5e D. v, d. Vrede, Ierseke, diploma. Klasse 7, Tarwebrood (rond model): le prijs D. Kloosterman, Goes; 2e D. M. v. Halst, Groede; 3e Joz. Remijnse, Kapelle; 4e A. J. Eckhardt, Terneuzen; 5e E. J. M. Spelier, 's-Heerenhoek. Klasse 8, Kleinbrood: le prijs C. P. Fi lius, Ierseke; 2e Johs. Maartense, Goes; 3e A. H. Baurdoux, Nieuw- en Sint-Joos land; 4e F. v. d. Vreugde, Wolfaartsdijk; 5e A. Joosse, Goes. Klasse 9, ter opluistering artikelen der broodbakkerij: 3e prijs Vlechtwerk: F. v. d. Vreugde, Wolfaartsdijk; 3e pr. Brood- en luxe: F. v. d. Vreugde, Wolfaaarts- dijk. Klasse 10: ter opluistering artikelen der Banketbakkerij: 3e prijs Marsepein werk: A. J. Potter, Goes; 3e Taart en koekjes: P. Bouwman, Krabbendijke; Cacaogietwerk beeldhouwwerk: W. M. van Wijngen, El- lewoudsdijk, diploma. Buiten mededinging: Luxe brood (klein brood) S. Sanders, Middelburg, Eerv. ver meld. Dragantwerk: M. C. Deurwaarder, Soeburg, Eere-diploma; cacao-schilder- en marsepein werk: M. J. de Jonge Jz. Elle- woudsdijk, eerediploma en zilveren me daille. Klasse 11, Waterbusbrood (lang model): le prijs Jac. A. Burger, Kapelle; 2e H. Burger, Kapelle; 3e W. C. Kjlaasse, Ier seke; 4e Willem Bustraan, Ierseke; 5e P. Rijk Mz., Ovezande. Klasse 12, Melkbusbrood (lang model) le prijs H. Burger, Kapelle; 2e Jac. A. Burger, Kapelle; 3e A. Harinck, Goes; 4e W. C. Klaasse, Ierseke; 5e Willem Bustraan, Ierseke. Klasse 13: Hollandsche Beschuit: le prijs Willem Bustraan, Ierseke; 2e H. Burger, Kapelle; 3e Jac. A. Burger, Ka pelle; 4e Ant. van der Maale Jz., 's-Heer- Arendskerke. De wisselbeker van den Provincialen Zeeuwschen Bakkersbond is thans defini tief toegewezen aan de hr Joz. Remijnse te Kapelle met 48 van de 80 te behalen punten. De Jury bestond uit de heeren: J. de Jonge Mz., voorzitter te Ellewoudsdijk; S. Caljouw Pz., secretaris te Middelburg; H. G. van Mill, Permanent lid, Dordrecht; J. M. Deurwaarder, Soeburg; C. van Halst, Wissekerke; A. Verhagen, Terneuzen; J. A. van der Zande, Zieriksee; G. Eckhardt, Goes; C. Sanders, Middelburg; L. Goeman, Goes. J. C. Julianus. Onze vroeger stadgenoot, de heer J. C. Julianus, opgeleid bij de politie alhier, was tot voor kort commissaris van poli tie tweede klasse bij de stadspolitie te Ma- lang, doch is thans overgeplaatst naar Batavia, alwaar hij ter beschikking is ge steld van den directeur van Financiën om t.e worden belast met werkzaamheden bij den Centralen Dienst der Opium-recherche bij het Parket van den Procureur-Gene raal. Een der plaatselijke bladen te Malang, schrijft zeer waardeerend over den heer Julianus, die aldaar drie jaar werkzaam was en schetst hem als een zich nimmer verliezende, rustige persoonlijkheid, die beschikkend over een groote mate van tact altijd den juisten toon wist te vinden, eigenschappen welke, gepaard met zijn kennis van liefde voor het beroep, nog eenmaal een groote toekomst voor zijn carrière beloven. Rijdt niet op de klinkerpaadjes. Het schijnt bij velen niet bekend te zijn, of wel men doet alsof men het niet weet, dat de klinkerpaadjes voetpaden zijn en dus behalve in uiterste noodzaak ver boden terrein voor alle voertuigen en dus ook voor rijwielen. Wij beoordeelen onszelf naar wat wij in staat zijn te doen; anderen be oordeelen ons naar wat wij reeds ge daan hebben. Ais men als-schrijver dezes tot het wel licht ouderwetsche gilde van de voetgan gers behoort, dan vraagt men zich herhaal delijk af, „waar moet het met ons heen", want ook op „onze voetpaden zijn wij niet veilig". Er zijn vele weilrijders, die de voetgangers aankijken met een air alsof zij wilden zeggen „Wanneer ga je nu eindelijk eens op zij". Zij vergeten daarbij in overtreding te zijn, want, als gezegd, de klinkerpaden zijn voor hen verboden terrein. CONCERT EN STADHUISBELICHTING. Evenals verleden week, hadden gisteren zich honderden stadgenooten opgemaakt, om zich bij de vreemdelingen te voegen, die op de Markt kwamen genieten van de belichting van het stadhuis en van het concert van het Middelburgsen -Muziek korps, en ditmaal, ook van de nummer, van de pijpers der Padvinders. De belichting lokte ook nu vve.r groote bewondering uit bij hen, die haar nimmer zagen, maar toch ook voor ieder ander, blijft het steeds iets bijzonders. (Tusschen haakjes: wij hoorden van een jeval, dat een hier wonend persoon aan vreemdelin gen op hun vraag antwoordde, dat het beeld in de linkerbovenhoek, dat is van Frinsës Juliana met Prinses Beatrix. Het is wel droevig, dat men onze gasten zoo voorlicht). Het concert was door den heer Joh. H. Caro, weder met zorg gekozen en had van begin tot het einde aller aandacht, wat bleek uit het dankbaar applaus, na ieder nummer. Toen het laatste nummer voor de pauze was geëindigd, stonden de vier pijpers van de padvinders op den omgang van den Choertoren en even later klonk een hoorn signaal, dat zij zouden beginnen. Een mooie potpourrie van vaderlandsche liederen met het Zeeuwsch Volkslied tot slot, werd onder groote stilte door de hon derden op en rond de Markt aangehoord, en beloond met een daverend applaus. Maar niet minder deden de daarop vol gende krotjan-liedjes het, waarbij zeer be kende melodieën, welke het velen moeilijk maakten, om niet mede te zingen. Ook na dit nummer werd den uitvoerenden een ovatie gebracht. Het is hier o.i. wel de plaats er nog eens op te wijzen, dat men niet speelt op dure fluiten, neen het zijn er van zeer lagen prijs en de oudere padvinders hebben pas na jarenlange oefening de vaardigheid ge kregen, om te kunnen presteeren wat gis teravond geboden werd. Het was voorts al leen mogelijk, omdat de vier nu spelenden allen weer te Middelburg wonen en geluk kig hier wel zullen blijven. Dit maakt een herhaling in de toekomst mogelijk en wij weten dat allen, die er gisterenavond naar luisterden, niets liever zullen vernemen, dan dat bij de nog restende Marktconcerten in dit seizoen, de padvinders zich nog eens zullen laten hooren. Vele nu afwezigen zul len dan zeker ook mede komen genieten. Konden wij tot nu toe in majeur schrij ven, een kleine wanklank, een mineur moe ten wij er toch ook aan toevoegen. Het ver blijf op de Markt en dat wel aan de zijde van de Helm wordt weinig aangenaam ge maakt door de stank, die uit die straat komt. Als men daaraan van de zijde van gemeentereiniging of gemeentewerken iets zou kunnen veranderen, dan zal dit zeker ook voor den goeden naam van onze stad bij de vreemdelingen, van groote beteeke- nis zijn. De kermis. Gistermiddag zoowel als gisteravond heerschte weer een gezellige drukte op de kermis. Daar er sinds Dinsdag nog eenige vermakelijkheden bij gekomen zijn, is er nu ook meer vertier voor de oude ren. Wanordelijkheden deden zich niet voor, alleen werden van de reclame-auto van dg_ Kleine Bazar twee banden stuk gesto ken. De politie stelt een onderzoek in naar de bedrijvers van deze laffe streek. Een nieuwe steng. Trof onlangs de Kon. Handb. Soc. „Ja- coba van Beijeren" het ongeluk, dat de steng vernield werd door- den storm, thans, daartoe in staat gesteld door enkele sport liefhebbers, is zij opnieuw in het bezit van een mooie steng, zoodat Zaterdag a.s. het jaarlijksche groote concourse doorgang kan vinden. Als moeder Natuur meewerkt, kan, zooals gewoon, een groot aantal schutters verwacht worden. ARNEMUIDEN. Heden Donderdag is het 50 jaar geleden dat het echtpaar Dingenis van Belzen-de Ridder in het huwelijk ver bonden werden. In dit huwelijk werden 16 kinderen geboren, waarvan er thans nog 12 in leven zijn, welke allen gehuwd zijn. Het jubilerend echtpaar heeft thans 48 klein kinderen. KOUDEKERKE. De Raad dezer ge meente komt Dinsdagmiddag in openbare vergadering bijeen. Op de agenda komt o.m. voor een voor stel van B. en W. tot intrekking van een wijziging van art. 41 der bouwverordening. Dit artikel beoogt brandgevaar te voorko men, en in de vergadering van 29 Juni jl. werd besloten de vrijstellingsmogelijk heid tot de bedrijven van land- en tuin bouw uit te breiden. Zoowel Ged. Staten als de inspecteur van de volksgezondheid hebben daartegen bezwaar gemaakt. Voorts acht men den afstand van 10 rn uit de grens van den weg voor de voor gevelrooilijn aan bestaande wegen buiten de grenzen van de bebouwde kom, te ge ring. B. en W. meenen dat het geen be zwaar is dezen afstand op 15 m te bren gen. B. en W. stellen den Raad voor een overeenkomst aan te gaan met de N.V. „Gekro" te Overschie inzake het opruimen en onbruikbaarmaken van alle cadavers en afvaldeelen van slachtdieren. Voor deze gemeente zal dit per jaar een uitgaaf van 140 vorderen. Onbillijk alleen vonden B. en W. de be paling, dat de betaling moest ingaan per 1 Juli jl., terwijl het afhalen der cada vers enz. pas met ingang van 1 October a.s. zou plaats hebben. Na gepleegd over leg met de Directie der „Gekro" heeft deze zich bereid verklaard |de cadavers onmiddellijk af te halen. In verband met de voortschrijdende be bouwing in verschillende gedeelten van de gemeente komt het B. en W. wensche- lijk voor dat een viertal straatlantaarns wordt bijgeplaatst, nl. een aan de in aan leg zjjnde Wilhelminalaan, een aan den Breeweg, een aan den Midelburgschen straatweg ongeveer daar, waar de gemeen teveldwachter woont, en een aan den Lageweg, daar waar de Groeneweg er op uitkomt. VERE. Woensdagnamiddag is alhier na een kortstondige ziekte overleden de heer P. Dekker, wethouder en gedurende talrijke jaren een onzer vooraanstaande Zeeuwsch aannemers. De heer Pieter Dekker werd op 1 Mei 1871 te Westkapelle geboren en ging spoe dig in het bouwbedrijf om tenslotte voor namelijk als aannemer op te treden. Als zoodanig heeft de heer Dekker menig groot werk volbracht in en buiten ons eiland. Op 3 December 1895 vestigde hij zich te Vere en werd als lid van den V.B. in de va cature van den heer P. L. Bolier bij diens vertrek naar Middelburg lid van den ge meenteraad op 29 November 1929. Bii het ontstaan der vacature F. J. Castel werd de heer P. Dekker in diens plaats op 7 April 1936 wethouder. De heer Dekker was bestuurslid van de afd. Middelburg van den Ned. Aannemers- en Patroonsbond voor de Bouwvakbedrij- ven in Nederland. DAME DOOR MOTORRIJDER AANGEREDEN. En ernstig gewond. ZOUTELANDE. Gisteravond om 8 uur is op een hoek in het dorp mevrouw De R. uit Roermond, die tijdelijk hier verblijf houdt door een motorrijder Van der M. uit Vlissingen aangereden. Mevrouw De R. bekwam een zware hersenschudding en werd in een nabijgelegen woning binnenge dragen. Zij mag niet vervoerd worden. In samenwerking met de Kon. Mare chaussee onderzoekt de burgemeester de zaak. DE BREEDE WATERING BEWESTEN IERSEKE. De toestand van het Waterschap De val bij Kattendijke. Aan het 61ste jaarverslag van het Water schap „De breede Watering bewesten Ierse ke", ontleenen wij het volgende: „De val onder Kattendijke heeft wel is waar de slikken en vooroever deerlijk ge havend, maar hij ligt op zoo'n groote distantie (minstens nog een 400 km) van den zeedjjk verwijderd, dat momenteel nog niet de minste aanleiding bestaat om vrees voor de zeewering te duchten, doch, zooals van zelf spreekt, vermag niemand te zeggen wat de toekomst brengen kan; de werking der tijstroomen was voor vroegere geslach ten ondoorgrondelijk, we staan heden nog voor een onopgelost probleem. Het profiel der raaien loopende door den val is in een zeer ongunstigen zin veran derd en de eblijn kwam aanmerkelijk land waarts. De resultaten der peilingen kun nen, die in den val verder buiten beschou wing latende, zoowel in de Ooster- als in de Wester-Schelde bevredigend worden ge- heeten. Mocht er hier en daar al eens een topcijfer zijn gevonden, van achteruitgang van beteekenis over eenige uitgestrektheid is nergens iets te bespeuren en diepten die fataal voor den oever dreigen te worden of op eenig gevaar wijzen, werden niet ont dekt. Veranderingen in gunstigen zoowel als in ongunstigen zin, die op het eerste gezicht vrij belangrijk schenen, bleken op de keper beschouwd en vergeleken met vroegere toestanden veel van hun beteekenis te ver liezen. Vergelijken we de peilingen in de laatste jaren gedaan in de Ooster-Schelde met die van een vijf-en-twintig jaar geleden, dan is er, over 't geheel genomen, onder Wemel- dinge en Ierseke, eenige winst te bespeu ren, maar onder Kattendijke bewesten het Stoomgemaal werd achteruitgang opge merkt en daar beoosten bleef de oever vrij wel constant. Maken we de balans der loo dingen op onder Schore over ongeveer een halve eeuw, dan valt er veel verlies te boe ken en wel over de heele linie. In dit tijdsverloop hebben de tijstroomen den oever aan gevreten, afgesleten en ge havend, hier en daar zelfs zwaar; op en kele plaatsen tusschen den Zanddijk en het strandhoofd, waar voorheen maar omtrent 1 m water stond, wordt nu zoowat 5 10 m gepeild en soms nog vrijwat meer. De laagwaterlijn kwam in die periode aanmer kelijk nader tot den dijk; inzonderheid be westen genoemden dam; de oppervlakte slikken tusschen 't strandhoofd en de laat ste raai der peilingen nam globaal met 2% ha af en van het eertijds vrij groote schor gelegen vóór de Breede Watering en den Willem Annapolder is al sinds vele jaren WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: matige tot krachtige W. tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, weinig of g^en regen, iets war mer. UKKEL: matige wind uit W. richtingen, zwaar bewolkte hemel, af en toe regen, matige temperatuur. Vr 19 Augs. Zon op: 5 h 49; onder: 20 h 17. Licht op: 20 h 47. Maan op: 23 h 53; onder: 15 h 16. N.M. 25 Augs. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 18 6.34 18.53 12.58 Vrijdag 18 7.28 19.48 1.39 13.50 Zaterdag 20 8.32 21.02 2.35 15.00 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 18 8.16 20.31 1.50 14.06 Vrijdag 19 9.04 21.20 2.35 14.55 Zaterdag 20 10.03 22.31 3.31 16.02 l i t j I/. Snel en (Ingez. Med.) niets meer te zien. Sedert 1844 is de oever langzaam, maar gestadig, achteruitgegaan" En verder lezen we over deze val nog; „De val hiervoren vermeld levert nog wel geen gevaar op, maar de oever onder Kattendijke begint steeds meer teekenen van leven te geven en dit is een veeg tee- ken. Voor zoover bekend is ontstond de eerste val in de vorige eeuw onder die ge meente in 1848, op een grooten afstand uit den dijk, beoosten de Oude sluis; in 1899 kwam de beruchte andere, die in grootte al zijn voorgangers ver overtrof en indirect aan zink- en stortwerken een bres van glo baal 189000 in de polderkas sloeg. De zee hield zich daarna opmerkelijk kalm en rus tig tot 1934, toen zoowat 200 m bewesten de westgrens van dien val weer een deel slik en oever wegvielen, doch nu vóór den Wilhelminapolder, tenminste dat zullen we maar aannemen, want niemand vermag te zeggen waar en hoe de grens tusschen de Breede Watering en dien polder over de slikken loopt, die limiet is totaal onbekend en op een deel van den oever verrichten beide polders peilingen. Nu is in den nawinter het nog intact ge bleven deel tusschen beide vallen zwaar ge havend; de voorheen ideale en vlakke oever is over een tijdsverloop van zoowat veertig jaren ter lengte van bijna 1 km geruïneerd. Trouwens ook in het grijs verleden heb ben de tijstroomen geweldig te keer ge gaan. In zeer betrouwbare oude stukken wordt gewag gemaakt, dat "van „thooft vander stad van Goes of tot die wateringhe van beoosten iersicke tot die stad van Rei- merswale thoe" er allerwegen „seer lange hooge en schoone" schorren werden aan getroffen. Waren ze reeds omtrent 1500 hier en daar bedenkelijk in oppervlakte afgenomen, se dert 1535 werd 't erger en kreeg men te kampen met „seer lastige ende sware grontbrexemen soo voir Cattendïjck als Wemelinghe". Waar ongeveer vóór de eerste inlaagkade thans 35 m wordt gepeild, stond in 1760 het bolbaken op de slikken aan den ingang van het voormalige Goesche diep, het vaarwa ter dat vermoedelijk bij eb voor bevrachte schepen niet toegankelijk was en waarvan nog sporen in den Wilhelminapolder zijn te vinden: toentertijd waren er meer oost waarts nog vrij uitgesterkte slikken, waar nu 40 km water staat.". De oppervlakte van het waterschap be draagt: kadastraal 9700.01.78 ha; schotbaar 9013 50.41 ha; vroonen 357.75.05 ha. Totaal belastbare opbrengst volgens de schatting voor de Grondbelasting van de gebouwde eigendommen 770.914. De rekening 1937—1938, die opende met een goed slot van 1936—1937 van 35.779.26, sloot met een goed slot van 31.630.80. HANSWEERD. Onder groote belangstel ling vierde het echtpaar J. Griep-Barbier gisteren zijn 55-jarige echtvereeniging. Bei de oudjes genieten nog een goede gezond heid. KLOETINGE. Woensdagavond verga derde de Kloetingsche Oranjevereeniging (voorzitter J. Q. C. Lenshoek) en werd besloten tot het houden van een feest ter gelegenheid van het 40-jarig regeerings- jubileum op 6 Septemebr a.s. Het volgend programma werd vastgesteld: 8 h klok luiden; 8.15 muziek en uitreiking gemeen - tevlag aan de deelnemers aan de jeugd- hulde in Amsterdam; 9 h kerkdienst in de Ned. Herv. kerk; 10—12 h kinderoptocht en spelen met traktatie voor lagere school en bewaarscholen; 1 h optocht; wanneer voor een optocht geen voldoende deelname be staat zal deze worden vervangen door een défilé van vereenigingen met vaandels en vlaggen; 36.30 h volksspelen; 67 h ge- costumeerde voetbalmatch. Verder zal de avond worden gevuld met kinderzang, muziek, zang en mo^idorgelmuziek. Ook wedstrijden in versiering en verlichting van buurten, étalages en gevels van par ticulieren zullen worden gehouden.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1