KKUNlIill van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. rWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1938. No. 192. IN GEHEIMEN DIENST. MIDDELBURG. VLISSINGEN. De begrooting 1939. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND (Ingez, Med.) Praug ontwerpt, maar de Futirer moet liet beslissende woord uitsprenen. Het Fransehè persagentschap Havas heeft byzonderneüen bekend gemaakt van een ontwerp der Tsjecnoslovaakscne regeering tot oplossing van het Sudeten-Duitscne pro bleem. Het is een voorioopig ontwerp: er zuilen nog wijzigingen in aangebracht kun nen woraen, maar dan slecnts op onderge- scmkte punten. Aan de principieele hooid- iijnen er van kan naar alle waarschijnlyk- neid niet getornd worden. Want de Tsjecno- siovaakscne regeernig moet zoover gegaan zyn ais zy met net oog op de veiligneid van den staat maar eenigszxns gaan kon. in net kort komt ae ïnnoud van het ont werp op net volgende neer: He bevoegdneid der provinciale oesturen zuilen worden uit- georeid ten koste van net centrale gezag te rraag, zoodat deze besturen tal van cui- tureeie en sociaai-poiitieke aangelegenhe den zullen kunnen regelen zonder de goed keuring van dat centrale gezag (de Tsje cnoslovaakscne regeering dus!, in de plaats van ue nuiuige provinciale vertegenwoordi gende vergauernigen komen er provinciale „lanudagen weike voor wat de gemeden, waar riiuideriieden wonen in „nationale ax- deenngen" zuilen worden gesplitst: Bone- men, waar het meerendeei der Sudeten- Duitschers gevestigd is, krijgt dus provin ciale landdagen met een Duitsche en een Tsjechische afdeeling. De afdeelingen be komen dan de garantie, dat haar besluiten, voor zoover betrekking hebbend op de spe ciale belangen der door haar vertegenwoor digde volksgroepen, niet ongedaan worden gemaakt door de landdagen, waarin zij een minderheid vormen. De eigenlijke provin ciale „regeeringen" zullen uit den landdag gekozen worden. Zij zullen bestaan uit le den der verschillende nationaliteiten voor de behandeling der vraagstukken, die deze nationaliteiten aangaan. Economische, sociale en financiëele vraagstukken zullen door speciale commis sies worden behandeld. Er zullen waarborgen gegeven worden, die de onderdrukking van een nationaliteit door een andere onmogelijk maken. Men krijgt inderdaad den indruk, dat dit ontwerp der Tsjêehoslovaaksche regeering voldoende waarborgen bevat, om in den ver volge elke onderdrukking of zelfs maar acnteruitzetting van elke minderheid in den Tsjechoslovaakschen staat te voorkomen. De bevoegdheden der ontworpen provinci ale landdagen en hun nationaliteiten-afdee- lingen" zijn zeer groot. Alleen terzake van die aangelegenheden, welke den Tsjecho slovaakschen staat in zijn geheel aangaan, blijft Praag uiteraard baas. Het is intusschen zeer de vraag, of de Sudeten-Duitsche partij bereid zal worden gevonden het regeeringsvoorstel te aan vaarden. De eischen, welke Henlein tot dus ver liet hooren, gaan heel wat verder dan de principes, weike er in zijn neergelegd. Hij wenscht volledige autonomie voor de Sudeten-Duitschers, dat wil eigenlijk zeg gen, de vorming van een klein Duitsch staatje in den Tsjechoslovaakschen staat. Praag kan dien eisch echter onmogelijk in willigen. Ten eerste zou het dan een be trekkelijk klein kunstje voor de Sudeten- Duitschers worden om bij wijze van spre ken met pak en zak naar het Derde Rijk over te loopen. Ten tweede wonen de Sudeten-Duitschers niet aaneengesloten in een afgerond gebied, doch verspreid tus- schen de Tsjechen en Slovaken. Op sommige plaatsen vormen ze een meerderheid van meer dan 90 elders echter van nauwe lijks 50 en dan zijn er nog gebieden, waar ze als een minderheid tusschen Tsjechen en Slovaken gevestigd zijn. Het spreekt van zelf, dat Praag er ook voor moet zorgen, dat de Tsjechische en Slovaaksche minder heden in Bohemen op haar beurt niet door een autonoom Sudeten-Duitsch bestuur worden onderdrukt. Voor ons gevoel zal het antwoord op de vraag, of Henlein bereid gevonden wordt, in te binden, overigens niet door Henlein, maar door Hitier gegeven worden. Het is zoo langzamerhand wel heel duidelijk ge worden, dat Henlein weinig meer dan een strooman van den Duitschen Führer is. En dan kan men het vraagstuk zoo stellen: Hitier moet weten, dat Praag onmogelijk veel verder kan gaan dan het in het boven besproken ontwerp gaat. Hij weet ook, dat Tsjechoslovakije zich niet laat overrompe len, doch, tot de tanden gewapend, klaar staat om te vechten. Heeft de Führer er nu een Europeesehen, of zelfs een nieuwen Historische Avonturenroman, Door G. P. BAKKER. 61). „Ik zocht eenige van mijn vroegere ka meraden op, vertelde dat ik den krijgsdienst verlaten had en door een rijk edelman was aangenomen als chef van een begeleidings escorte". „Heeren, een glas wijn", zei Edzke, „met een stuk worst? Er is nieuwe voorraad". De jonge baron had vol verbazing ge luisterd. Hij ging naar zijn nieuwen vriend, ritmeester De Vries, en Zei: „Ik begrijp nu, wie jullie zijn, maar ik zal nooit iets vertellen". Ze zaten dicht onder een der kleine lan taarns. Edzke dacht: „wat komt hij mij bekend voor en toch heb ik hem nooit eer der ontmoet". „Maar nu", zei Edzke, „ga ik slapen. Willem, geef mijnheer een schanslooper". „Goeden nacht, baron", zei Edzke. „Noem me Ulrich." „Zeg tegen mjj maar Edzke". Ze gaven elkaar de hand. Edzke wikkelde zich in zijn mantel en sloot de oogen. „Waar kan ik dien jongen toch meer ge zien hebben?" dacht hij. „Een aardige ke rel". Hü gaapte en viel in een droomloo- zen slaap, en geen spook verontrustte hem. 's Morgens werd Edzke wakker, doordat de eerste zonnestralen hem vlak in het ge zicht schenen. Hij sprong op, liep naar een der openin KEURING KOPLAMPEN VAN MOTOR RIJTUIGEN. Een belangrijke wijziging. Door de beschikking van den minister van waterstaat, d d. 13 Augs. 1938, schrijft de K.N.A.C., is een zeer belangrijke wijzi ging gekomen in de voorschriften inzake de keuring der koplampen van motorrijtui gen. Oorspronkelijk was bepaald, dat met in gang van 1 Jan. 1939 alle koplampen van een goedgekeurd soort dienden te zijn, ol dat daarop een door den minister vastge steld goedkeuringsmerk diende te zijn aan gebracht. De genoemde datum is thans gewijzigd in Januari 1940, zoodat tot dan met onge- gekeurde lampen mag worden gereden. Een uitzondering daarop en dit is zeer belangrijk voor koopers van nieuwe motor rijtuigen wordt gemaakt voor motorrij tuigen, die na 31 December 1938 ingevoerd of hier te lande vervaardigd worden. Voor deze blijft de bepaling bestaan, dat zij van goedgekeurde koplampen voorzien moeten zijn. Wie dus na 31 December a.s. een nieuw motorrijtuig koopt, invoert of vervaardigt heeft zorg te dragen, dat daarop goedge keurde koplampen zijn gemonteerd. Inmid dels verdient liet reeds thans aanbeveling bij den aankoop van een nieuw motorrij tuig levering van goedgekeurde koplam pen te eischen. Momenteel kan de datum van invoer van een motorrijtuig blijken uit het nationali- teitsbewijs. Na invoering van de nieuwe wegenverkeerswet, hetgeen thans ieder oogenblik verwacht kan worden, krijgt ie der motorrijtuig een „voertuigenbewijs", waaruit zijn leeftijd kan blijken. EEN VERTRAAGDE AANBESTEDING. Vragen van een Kamerlid. Het lid der Tweede Kamer, de heer Van Sleen, heeft aan den minister van water staat de volgende vragen gesteld: la. Is het waar, dat de aanbesteding van het viaduct over de spoorweghaven te Dor drecht met een dusdanige vertraging heeft plaats gevonden, dat het bedoelde kunst werk waarschijnlijk niet vóór Maart 1939 gereed zal zijn? lb. Wil de minister de juiste data van aanbesteding en oplevering mededeelen? 2. Zoo vraag la in bevestigenden zin be antwoord moet worden, is de minister dan niet van oordeel, dat deze vertraging ten gevolge zal hebben, dat de nieuwe weg Moerdijk-Dordrecht, welke aansluiting zal krijgen op bedoeld viaduct, nog tot aan het tijdstip van oplevering voor het doorgaand verkeer van geringe beteekenis zal zijn? 3. Is de minister verder niet van mee ning, dat een dergelijke vertraging, vooral ten aanzien van een kunstwerk als dit, het welk een onmisbare schakel vormt in een der belangrijkste hoofdverkeerswegen tus schen België en Nederland, vermeden had moeten worden? 4. Kan de minister mededeelen, waaraan deze vertraagde aanbesteding met als ge volg hernieuwd uitstel van de oplevering van weg en kunstwerken tusschen Moerdijk en Zwijndrecht, is te wijten? 5. Wat denkt de minister te doen om in den vervolge te voorkomen, dat de opleve ringen van de verschillende deelen van eenzelfden hoofdverkeersweg met een dus danig verschil aan tijdruimte als bij bedoel den weg aan den dag treedt, plaats vinden? DE STERKE DALING DER GRAAN PRIJZEN. Een adres aan den minister. Het bestuur van de vereeniging „de Beurs" te Groningen heeft gisteren, in ver band met de sterke daling der graanprij zen, aan den minister van economische za ken, een telegram gezonden, waarin ge constateerd wordt, dat de handel in gerst en rogge aan de Groninger beurs de laatste Dinsdagen vrijwel geheel stagneert, daar de richtprijzen niet kunnen worden betaald, wereldoorlog voor over, om de 3 millioen Sudeten-Duitschers te „bevrijden"? Of kan hij wachten, hopende, dat in vervolg van tijd een politieke situatie zal ontstaan, wel ke hem tot een coup de théatre in staat stelt, zonder de gewisheid van een ontzet- tenden krijg? Men is geneigd dit laatste te onderstellen, althans te hopen. Wellicht zal men het spoedig weten Want zoo heel lang kan de huidige onzekere toestand niet meer voortduren. gen, waarin eens een venster had gezeten, klom op den vademdikken muur en bleef in stille bewondering zitten. Hy voelde een groote vreugde, toen hij het kabbelende water van de rivier zag in den nazomerschen zonneschijn als vloeiend blauw edelmetaal en aan de oevers de groene grasvlakten, helder en glanzend als smaragd. Ver, ver zag hy de rivier zich kronkelen door het vlakke landschap, tot zij scheen te ver zinken in een groot meer, waar lucht en water elkander ontmoetten in een zacht- blauwe wazige lijn. Lucht en water en de vroolijke zonne schijn deden zijn hart jubelen. „Blauw is het water, blauw is de hemel, blauw als de oogen van Greta", juichte het in hem. „En zij is van my. O, wat houd ik toch veel van dat groote, slanke meisje, 'n godin onder de vrouwen. Als ik een dich ter was als generaal Saxon en een zanger als hy, zou thans mijn stem klinken over de vlakte tot ginds aan de bergen." „Hoera!" Hij sprong naar beneden, snelde naar het bootje, kleedde zich uit en zijn breede flinke gestalte stond weldra naakt in de ochtendzon. Hij sprong in het water en met forsche slagen zwom hy stroomopwaarts. Even peilde hij de diepte der rivier en bemerkte dat hij niet kon staan. Des te beter. Het hoofd zijwaarts tegen de golven zwom hij onvermoeid. Dan stroomafwaarts. „Wat schiet ik nu op", dacht hij. „Het is juist als bij het schaatsenrijden. Voor den wind zijn jongens kerels". Toen hij zich weer gekleed had in het in verband met de sterke prijsdaling op internationale graanmarkt. Den minister wordt dringend verzocht, zoo spoedig mo gelijk bekend te maken, in welken tijd hij zich voorstelt maatregelen te treffen, waar door landbouwers deze richtprijzen betaald kunnen krijgen, opdat Groninger beurs haar functie als belangrijkste beurs in ons land, ter verhandeling van inlandsche granen ten behoeve van landbouwers en graanhande laren, zoo spoedig mogelijk kan hervatten. GEZINSVERVOER DOOR DE LUCHT. Op een der eerstvolgende dagen heeft een gezin bestaande uit vader, moeder en tien kinderen, passage geboekt op het K.L.M.-vliegtuig, dat het traject Haamste deRotterdam vliegt. Door de K.L.M. is voor deze vlucht een stewardess ingedeeld, die zich gedurende de reis met de zorg voor de jongste kinderen zal belasten. Teraardebestelling mr. L. van Andel. Dinsdagmiddag had op de algemeene be graafplaats de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen mr. L. van Andel, oud-rechter en oud-lid van den Raad alhier. Onder de vele belangstellenden, die op de begraafplaats den stoet afwachtten of daarin mede kwamen, merkten wij o.a. op den burgemeester van Middelburg, den heer M. Fernhout; den voorzitter van den Polder Walcheren, mr. H. F. Lantsheer de heer Van Andel is ook eenige jaren commissaris van den polder geweest den president van de rechtbank, mr. W. M. G. Jolles; den substituut-griffier, mr. J. A. E. Rink; den waarnemenden ambtenaar van het O.M. bij het kantongerecht, mr. P. van Empel; mr. J. J. Hey'se, advocaat en procureur. Verder bestuursleden van de anti-rev. kiesvereeni- ging, met name de heeren J. F. Heemskerk en A. D. Littooij en personen die in andere kerkelijke, politieke, onderwijs of andere organisaties met den overledene in aanra king kwamen. Ook verschillende medebewoners van de Rotterdamsche kade en vrienden waren aanwezig om den overledene een laatsten groet te brengen. Bij de groeve is alleen het woord gevoerd door ds. D. B r e m m e r, predikant der Ger. Kerk, die wees op het onverwachte van dit heengaan. Men had zoo gehoopt, dat mr. Van Andel nog eenige jaren in ons midden zou zijn, maar God heeft het anders gewild. De overledene laat een ledige plaats ach ter, niet alleen in het hart van mevrouw Van Andel, doch ook in den kring van zijn familie en vrienden. En dan tevens in het leven van Middelburg in haar geheel, want gedurende de jaren dat hy hier heeft ge woond, heeft de overledene zich op velerlei gebied bewogen. De Heer had hem gezegend met groote gaven van hart en verstand. Aan de groote belangstelling is te zien, dat men mr. Van Andel niet vergeten is. Dit is echter niet het voornaamste. Het gaat er om of Christus in ons graf is. Spr. stond daarna uitvoerig stil by het geen ook dit graf ons weer te zeggen heeft en wekte de aanwezigen op dit niet te ver geten, omdat men niet weet wanneer voor ons zelf een graf zal moeten worden ge dolven. Spr. eindigde op verzoek van me vrouw Van Andel met het lezen van Ro meinen 8: „Wie zal ons scheiden van de liefde van Christus?" Een neef van mr. Van Andel, de heer G. Broekman, heeft namens mevr. Van Andel, die ook aanwezig was, en de verdere familie allen dank gebracht voor het medeleven in deze moeilijke dagen en voor de belangstel ling op deze plaats. Middelburgsche Vacantieschool. Wanneer, bij goed weer, de Middelburg sche Vacantieschool Vrijdag voor dit jaar reeds weer haar laatste uitstapje maakt, is 't de bedoeling, dat alle kinderen tegelijk in Middelburg aankomen. Dit is mogelijk door de medewerking zoowel van de zijde der directie van de Stoomtram Walcheren als van particulieren, die met dit werk sym- pathiseeren en daarvoor een wagen be schikbaar stelden. Men denkt dan om 7 uur op de Loskade te arriveeren, waar ook de muziekvereeni- ging „Cresendo" aanwezig zal zijn. Met die vereeniging aan het hoofd zal men langs Stationstraat, Houtkade, Londensche kade, Nieuwstraat, Korte- en Lange Delft, Lange Burg, Wal, Koor kerkhof, Ab bootje, voelde hij grooten honger, maar een stuk brood met een dikke plak vette ham en een glas bier (melk hadden ze niet) had spoedig zijn eetlust gestild. „Waar zijn de heeren?" vroeg hy aan Willem, den kok. „Onder in de gewelven met het jonge spook". „Eerst hebben ze naar een hazelaar ge zocht, overal boomen hier, een bosch vol boomen en nergens een hazelaar. Maar ten slotte hebben ze er een gevonden en dokter Praxiteles sneed een dunne vork". Edzke vloog weg, dat wilde hij niet mis sen. „Bonjour Willem" en hij zocht zijn vrienden. Hij liep door de ruime gewelven, maar zag niemand. Eindelijk hoorde hij een stem, die heel zwaar en hol klonk. „Hier zijn we nog niet geweest". In een grooten kelder vond hy den dokter, die, in de hand een lichte wichelroede, vrij vlug door het ver trek liep. i,Jonge vriend", vervolgde hij tegen den baron. „Ik geef niet veel meer voor de kans. We zijn nu de geheele ruimte door geweest, door de kelders voor pro viand en brandstof, de bergplaatsen, de cellen, de pijnkamer, de wachtlokalen voor de bezetting. Ik geloof niet, dat we iets overgeslagen hebben, en ik kan je de ver zekering geven, dat hier geen schatten aanwezig zijn. Of de oude Ulrich heeft ze niet begraven of ze zijn toch reeds gelicht". „Je behoeft dus niet meer voor spookje te spelen, Ulrich", zei Edzke. Ulrich trad dadelijk op hem toe. „Edzke, wat geloof jij er van?" dij, Balans, Wagenaarstraat, Bree, Bagijn- hof, Koningstraat, Zuidsingel, en Korte en Lange Noordstraat naar de Markt mar- cheeren, waarop het verhoogde gedeelte met een slotwoord de stoet wordt ontbon den. Ouders, die van de Loskade hun kinderen willen medenemen kunnen dat natuurlijk doen; overigens wordt hen verzocht niet in den stoet mede te loopen en de kinderen ook voor dat oogenblik aan hun geleide over te laten. Zij kunnen ze dan op de Markt overnemen. Het haantje van den Langen Jan. Gedurende enkele weken ontbrak aan den Langen Jan het haantje, dat men naar beneden had gelaten, omdat ook dat deel van den toren moest worden nagekeken. Van deze gelegenheid is ook gebruik ge maakt om het dier zelf een goede beurt te geven en nu het weer naar zijn nooge plaats is teruggebracht, schittert het be schenen door den zon in de lucht en steekt de neus als voorheen in den wind. Een eigenlijk tekort van ruim 121.000. B. en W. hebben den Raad de begrooting 1939 aangeboden. Het eindcijfer bedraagt 1.519.241. Evenals het vorig jaar behoeft de ge meente voor het sluitend maken der be grooting de maximum-extra-bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds. Deze extra- bijdrage kon op een iets lager bedrag ge raamd worden dan voor 1938, namelijk op 58.350 (1938 59220). Bovendien moest, teneinde de begrooting te doen sluiten, nog een belastingbijdrage (van het Rijk) worden geraamd ad 63.000 (vorig jaar eveneens 63.000). Er is dus een eigenlijk tekort van 121.350. De post onvoorziene uitgaven is geraamd op 7.142. De subsidie aan de gemeentelijke instel ling voor maatschappelijk hulpbetoon is op 140.000 uitgetrokken. Voor 1938 was 131.000 geraamd, welk bedrag intusschen bij raadsbesluit dd. 8 Juli jl. met 9.000 verhoogd is. Voorts is in uitgaaf geraamd wegens kosten van steunverleening aan werkloo- zen een bedrag van 61.600 (vorig jaar 156.560) en wegens werkverschaffing 106.900 (vorig jaar 71.300). Tegenover deze posten staat bij de in komsten geraamd als uitkeering uit het werkloosheidssubsidiefonds 90.150 (vorig jaar 148.680.) Beiaard-concert. Vrijdagavond van 8.30 tot 9.30 uur zal de heer J. Kwist zijn vierde beiaard-concert geven op het carillon van de St. Jaeobs- toren. De werkloosheid. Het aantal werkloozen in onze gemeente verminderde deze week van 484 tot 469, alzoo met 15 personen. In de werkverschaffing werden x45 per sonen geplaatst. DOMBURG. De bazar ten behoeve van de restauratie der Geref. Kerk heeft tot re sultaat gehad een netto bedrag van 200 230 bruto). Waar reeds een groot ge deelte der restauratie-kosten gedekt was door vrijwillige bijdragen, daar is door deze opbrengst het benoodigde bedrag ruim schoots bijeen. VERGADERING VAN MOSSEL KWEEKERS. Weinig animo voor organisatie. IERSEKE. Dinsdagavond vergaderde on der leiding van de heeren Bom-Christiaans- se van Ierseke en den heer Zwiert Visser van Amsterdam; 40 mosselkweekers al hier. De heer Zwier Visser opende de ver gadering en wees op den onzekeren toestand die heerschte in het mossel,kweekersbe- drijf, een onzekere toestand die op menig punt, tot ontevredenheid leidt. Men was bijeengekomen om die grieven te bespre ken en na te gaan op welke wijze verbe tering in het algemeen kon worden ver kregen. Dit geldt niet alleen voor de kweekers maar ook voor de handelaars. Ook voor hen moet vrijheid komen, a'lge- heele vrijheid. En om daartoe te geraken moeten er veranderingen, verbeteringen worden aan gebracht in de Visscherijcentrale, deze „Dokter Praxiteles is een zeer wijs man, voor wien we allen den grootsten eerbied hebben. Je zult het wel moeten gelooven, al is het jammer voor je. „Maar", vervolg de hij, „wat mij bevreemdt? In alle oude kasteelen is altijd een kapel". „Ja, die was er wel, die stond daar", antwoordde Ulrich, „maar ze is nu geheel verdwenen. De graven zijn 'overgebracht naar Halberstadt". „Edzke", zei de man van Werben. „Jij bent toch een slimme vogel. Niemand on zer had daaraan gedacht. De schat kan daar liggen". „Of er buiten", meende Ulrich. „Want in de kronieken staat, dat de schildknapen en minderen begraven werden buiten de kapel, behalve één, die zich zeer onder scheiden had, en waarop een der dochters van den baron zoo razend verliefd was, dat haar vader slechts de keuze overbleef hem in den adelstand te laten opnemen of haar te verstooten". „En hoe liep flat af?" „Ik zei het toch al. Hij is bij de familie in de kapel begraven". Ze waren naar buiten gegaan en Ulrich bracht hen naar een groote zonnige plek, door boomen omgeven. „Hier stond de kapel" zei de jongen. „U ziet, er is niemendal overgebleven en daar onder de boomen was het kerkhof, maar sinds lang is het onkruid over de graven gegroeid". De roede licht in de hand ging Praxi teles over de plaats, waar eens de kapel had gestaan. Hij schudde het hoofd. Niets. organisatie moet luisteren naar de stem- mey uit de praktijk. De Visscherijcentrale is niet geschapen om ambtenaren te -kwee- ken, menschen aan een baantje te helpen, maar om vruchtbaar werkzaam te zijn voor de visscherij in 't algemeen. Om die Nederlandsche visscherij te steunen en uit te bouwen, haar te helpen aan afzet in binnen en buitenland. We zien evenwel te vaak dat inplaats van steun gehinderd wordt. Om tot verbetering te geraken deelde spr. een ontwerp-voorstel uit, waarvan de voornaamste inhoud als voilgt luidt: „Men vereenigt alle kweekers, waarna de organisatie zal moeten zeggen: Uwe beschikbare mosselen zyn in elk ge val verkocht voor rekening van de organi satie, b.v. tegen een vastgestelde minimum prijs van 2.25 per ton, zoodat niemand meer ongerust behoeft te zijn, zijn mosselen niet te kunnen slijten, zelfs de mindere kwaliteit niet, d.w.z. in zekere mate, een maat vast te stellen van 5% cm. Hierna kan iedere kweeker naar eigen in zicht gaan handelen en verkoopen met "dien verstande, dat voor elke ton mosselen 1 moet afgedragen worden aan de kas van de eigen organisatie. Dit zou nimmer eenige moeilijkheid van welken aard ook, kunnen opleveren, ook niet voor de controle daar van, want de kweeker-handelaar zal van zelf den hoogsten prijs trachten te maken. Mochten er soms kweekers zyn die de mos selen voor een prijs gingen verkoopen zon der winst, dan zouden deze vanzelf direct staken omdat zij het verlies uit eigen por- temonnaie moeten betalen om de eenvoudi ge reden dat de minimumprijs officieel door de organisatie is vastgelegd. Deze methode is de eenige en absoluut betrouwbare ma nier waar nooit eenige schade, voor wie ook, uit voortvloeien kan. Het resultaat van dit systeem zou zijn dat iedereen vrij kon koopen en verkoopen, de soort mosse len die de afnemers wenschen enz. enz." De vergadering kreeg nu gelegenheid om de zaak te bespreken. Daarvan werd een goed gebruik gemaakt. Naast ernstige kri tiek op de tegenwoordige handelstoestan den door den heer C. Lindenburg waar schuwde de heer M. Verschure tegen het afbreken van de huidige organisatie, het C.V.K. dat voor de mosselkweekers goede resultaten oplevert. Geen oude schoenen wegwerpen voor men nieuwe heeft. Vol gens de meening van den heer M. Verschu re is er een groote puzzle voor de kweekers organisatie nl. de overproductie. Als dat ge regeld kan worden is alles opgelost. De hr. Zwier Visser geloofde dit gaarne, daarom moet er propaganda voor meer vischge- bruik gemaakt worden. Holland gebruikt per hoofd per jaar slechts 3% kg visch. Engeland 8 maal zooveel. Duitschland 4 maal zooveel. Wie moet die propaganda bv. in de dagbladen maken? Laat ons daarom een groote algemeene organisatie maken, waarin alle kweekers georganiseerd zijn. Spreker vroeg, of er aanwezigen waren die toe willen treden. Slechts een was daartoe bereid. Bij Kon. besluit is bepaald, dat met ingang van 1 September 1938 in de ge meente Hoedekens'kerke de bediening van secretaris door den burge meester wordt bekleed. IERSEKE. De heer L. Cornelisse, op zichter le klasse aan boord van het po- litievaartuig Albatros- is met ingang van 16 dezer op zyn verzoek eervol ontslag verleend met toekenning van pensioen. De heer P. Vermaat, schipper aan boord van het politievaartuig de Zwaluw is met ingang van 16 Augs. in de plaats gesteld van opzichter L. Cornelisse, stand plaats T h o 1 e n Dan liep hy in wijde kringen om de plek der kapel heen. Toen hjj dat voor den derden keer deed, bleef hij staan. „En?" vroeg de man van Werben. „Niets, maar ik zal nog even de uiterste grens onderzoeken. Het resultaat blijft ni hil", oordeelde de dokter. „Het is mogelijk, dat hier schatten begraven zijn, maar dan moet een knapper man dan ik ze vinden. Ook is het niet onmogelijk, dat het stroo- mende water vlak in de nabijheid zijn in vloed doet gelden". „Jammer", zei Ulrich, „dat u niets ge vonden heeft. Ik bedank u voor de moeite, dokter. „Toch", zei Praxiteles, „kunnen de schat ten er zyn en ik beloof je, als we meer tijd hebben, zal ik er nog eens ernstig naar zoeken. En wie weet?" Maar de jongen begreep dat Praxiteles hem wilde troosten. Het noenmaal werd opgedragen tegen zes uur zei de man van Werben, die lang zamerhand door allen als de ongekozen aanvoerder werd beschouwd door zijn ster ke persoonlijkheid. „Heeren, het wordt tijd te paard te stijgen. Ik stel u het volgende voor. Vier mannen blijven hier: Sievers, Olivier, Willem en Longuenez. We rijden over de ruïne terug." „Pardon" zei wachtmeester Longuenez. „Ik blijf hier niet. Ik laat den markies niet alleen in het gevaar. Als er iets gebeurt, dan zullen we ten minste samen sterven". (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5