W frwindale lp ff (&GOESCHE COURANT) BINNENLAND. ZEELAND. SPORT. BUITENLAND. irSVarbVeid°rthetKVerriChten V£m le" De Rijksmi ZEEUWSCH PROFETENBROOD, het echte, en men denkt aan; M. PETERSE, Patissier, Lange Delft 75 Middelburg. (Ingez. Med.) De waterleiding in Zeeuwsch- Vlaanderen. GOES. VLISSINGEN. Het nieuwste schip voor de Rotterd. Lloyd. ZUIDBEVELAND N00RDBEVELAND KERK EN SCHOOL. WEERBERICHT. Een onderhoud tusschen Runciman en Hitier RECHTSCHE DIVISIE IN DE PAN GEHAKT, mm*l Fe- aald ver- bij m- gels- bun- van gave 4 m- mi- ller- nzet- nde- Van a m. sorts n...? sting door P. land, t tal iran- !har- dap- Ver- ;eurs na lezen du :|Uot- rede ops- mina aad, me- hof- werp Cal- envei- -5 c., ~7 c., aen 4 Dub- van en 2- 2—4 9 e., 0,5— Zil- 1 2— -6 c., liging 4—5, Augs. Midd. pauze Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 192. TWEE BLADEN. WOENSDAG 17 AUG" 1938- EERSTE BLAD. 181e JAARG. HIDDELBURGSCHE COURANT Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct» JUBILEUM BIJ HET HOF. De heer J. K. H. Polilen, tweede hof meester van H. M. de Koningin herdacht gister het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst van de Koningin trad. Dit jubileum werd in de officianten-eetzaal van het pa leis Noordeinde te Den Haag op feeste lijke wijze gevierd. De hofmaarschalk, mr. F. F. baron De Smeth, heeft den jubilaris de gouden eeremedaille, verbonden aan de Huisorde van Oranje, welke H. M. de Koningin hem heeft toegekend, met eenige toepasselijke woorden overreikt, waarna kolonel jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, adju dant van H. M. de Koningin nog eenige woorden tot den heer Pollen sprak. Van zijn collega's heeft de jubilaris een geschenk ontvangen, terwijl hem namens het overige personeel bloemen werden aangeboden. DE „KARIMATA" GAAT MORGEN WEER BAGGEREN. De reparaties van de „Karimata" zullen naar alle waarschijnlijkheid Jniet zooveel tijd vorderen als aanvankelijk gedacht werd. Het laat zich aanzien, dat de molen morgen weer „baggerklaar" zal zijn. In dien het weer gunstig is, zal de „Karimata" morgen naar de plaats van het wrak ge sleept worden en daar den arbeid voort zetten. DE OVERDRACHT VAN DEN „TROMP". Hr. Ms. Flottielje-leider „Tromp" zal morgen om twee uur bij de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam in dienst worden gesteld. Vice-admiraal A. Vos, hoofd van de 4e afdeeling bij het departement van defensie, die bij deze gelegenheid de minister van defensie zal vertegenwoordigen, zal het schip overdragen aan den aangewezen com mandant, kapitein ter zee L. A, C. M. Doorman. De N. C. R. V. zal de officieele over dracht van den flottieljeleider uitzenden. SCHIP BLEEF BIJ TEWATERLATING OP DE HELLING ZITTEN. Gistermiddag is bij de N.V. Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam door mevrouw Quarles van Ufford, echtge- noote van den directeur der N.V. Java- China-Japan-Lijn, de doopplechtigheid ver richt van het motorschip „Tjitjalengka", dat straks het grootste passagiers- en vrachtschip van de Java-China-Japan-Lijn zal zijn, met een inhoud van ca. 10.500 bru to register ton. Toen daarop de blokken werden wegge slagen, ten einde het schip te water te la ten, bleef het op de helling zitten. Hoewel men alle pogingen voor een vlotten stapel loop in het werk stelde, werd het zeven uur voordat het nieuwe schip te water gleed. De „Tjitjalengka" zal plaats bieden aan 64 passagiers- in de le klasse, 55 in de 2e en 100 en de 2b klasse, benevens aan een groot aantal tusschendekpassagiers. Hoewel nog niet in dienst gesteld, heeft de „Tjitjalengka" toch reeds een record op haar naam gevestigd: mede in verband met de tewaterlating van het motorschip „Oranje" op 8 September a.s. door Hr. Ms. de Koningin, waarvoor het gewenscht zal zijn om op de helling, waarop de „Tjitja lengka" zich tot dan bevond, toeschouwers tribunes te construeeren, is de bouw van dit schip in zeer korten tijd geschied. Eerst op 5 Maart werd de kiel gelegd, zoodat de hellingtijd nog geen 5% maand bedragen heeft, hetgeen een bijzondere prestatie ge noemd mag worden, temeer waar ook de andere hellingen van de werf alle bezet zijn. HET RIJTIJDENBESLUIT. Invoering waarschijnlijk 1 Janu ari a.s. Op vragen van den heer Van Braambeek betreffende het tijdstip van uitvaardiging van het rijtijdenbesluit heeft de minister van sociale zaken geantwoord dat het niet in de bedoeling ligt de uitvaardiging van het rijtijdenbesluit te verschuiven, totdat een reglement autovervoer van goederen in werking zal zijn getreden. Invoering van het rijtijdenbesluit, zoodra zulks mogelijk is, komt hem inderdaad zeer gewenscht voor. Het laat zich aanzien, dat genoemd besluit met ingang van 1 Januuari a-s. in werking zal kunnen treden. SCHOOLSTRIJD EN BROODNIJD TE SPIJKENISSE. Een „begrijpelijk" raadsbesluit vernietigd. _J?e Kroon heeft bij besluit van 25 Juli vernietigd een besluit van den Raad W!Q ®erneerrte Spijkenisse van 3 Februari 38, strekkende tot het uitsluiten van am- achtslieden, die lid zijn van de vereeniging iot stichting en instandhouding van de cnooi met den bijbel aldaar, van het ver- i en ten van onderhoudswerken en leveran ties ten behoeve van de openbare lagere chool. Dit raadsbesluit vond zijn grond in de omstandigheid, daf het bestuur der ver- ondanks den van de zijde van het niet hprfvieStuur .nKgeoefenden aandrang, gedragslijn w"zigin2 te brengen in zijn zondere school slechtsV Ve Van de Wj" king komen die dlegenen in aanmer- eeniging. De Kroon nuVaR bedoe*de ver- Raad, al is zijn besluit 1® dat de voegd k,„ geacM "'e',be- e» werkzaamheden ten behoeve de?1 if meerite een categorie medeburgers uit tê sluiten om redenen, welke liggen buiten hunne betrouwbaarheid en bekwaamheid daar een publiekrechtelijk lichaam gehou- vereenimnc h misbr?ikt een particuliere vereeniging hare rechten, tegenover deze de onpartijdigheid te betrachten, welke nu eenmaal de overheid heeft te dienen. Het besluit der gemeente Spijkenisse is mitsdien geacht in strijd te zijn met het al gemeen belang. HOOG AMERIKAANSCH BEZOEK OP KOMST. Summer Welles, de Amerikaansche on der-minister van buitenl. zaken is gisteren te New York met zijn vrouw scheep gegaan aan boord van de „Nieuw Amsterdam" voor een reis naar Europa, tijdens welke hij ook Nederland een bezoek zal brengen. Welles denkt drie weken in Europa te blij ven. Het is nog niet nauwkeurig bekend, waarheen hij zich zal begeven na zijn be zoek aan Nederland. Op vragen omtrent het doel van zijn reis, heeft Summer Welles geweigerd verklarin gen af te leggen. Aan een vertegenwoordi ger van Havas, die hem de vraag stelde of het hier een officieele reis betrof, verklaar- Welles: „De reis zal zoo officieus zijn als ik haar maar maken kan". BIGGENMERKEN. Van 1 tot 6 Augustus 1938 zijn aange bracht 49764 biggenmerkery tegenover 37000 in de overeenkomstige periode van 1937. Van de toekenning 1938 zijn tot 6 Augus tus 1.1. gebruikt 1.108.418 merken, tegen over 1.025.555 merken van de toekenning 1937 op het overeenkomstige tijdstip van het vorige jaar. Voor een juiste beoordeoïing diene, dat van 1 Januari tot genoemden datum in to taal zijn gemerkt 1.371.147 biggen, welk aantal voor hetzelfde tijdvak van 1937 beij droeg 1.175.694. Zoowel de directe als de hklirecte belastingen heUfTéiiin de afge- loopen zeven maanden aanmerke lijk meer opgeleverd dan was ge raamd. Het zuiver bedrag van de kohieren der directe belastingen bedroeg ultimo Juli jl. 87.204.853 tegen 79.731.114 op ul timo Juli van het vorig jaar of wel ruim 7.47 millioen meer. Eind Juni waren deze bedragen resp. 61.665.705 en 57.775.374, hetgeen toen een hooger bedrag beteeken- de van bijna 3.89 millioen. De vooruitgang in de opbrengsten dei- inkomsten-, vermogens-, grondbelasting etc. heeft zich dus over de afgeloopen maand Juli voortgezet met ongeveer 3.58 millioen. De grondbelasting wijst met 10.484.542 op eind Juli jl. tegenover 10.3"34.789 vo rig jaar, thans een meerdere opbrengst van 149.752 aan. De inkomstenbelasting wees eind Juli een zuiver bedrag aan van 53.179.309, tegenover het vorig jaar 46.963.756 of 6.215.552 meer. Eind Juni 1938 was de vermeerdering tegenover eind Juni vorig jaar 2.564.798. Voor de vermogensbelasting was de vooruitgang 462.112 13.524.419 nu tegen f 13.062.306 het vorig jaar) en voor de verdedigingsbelasting 533.352 8.493.148, tegen 7.959.795). Wat de belasting van de doode hand betreft, het zuiver bedrag hiervan was eind Juli 1.523.435 tegen 1.410.465 het vo rig jaar, hetgeen een vooruitgang betee- kent van 112.970. De indirecte middelen. De overige indirecte middelen hebben in de maand Juli van dit jaar opgebracht 39.455.079 waarmede zij de maandelijk- sche raming ad 35.768.750 met ruim 3.68 millioen hebben overschreden. Toch bleef deze opbrengst nog 4.262.082 ten achter bij die van Juli van het vorig jaar. Wanneer we nu de opbrengst van deze middelen over de eerste zeven maanden beschouwen, dan moet hierbij in het oog worden gehouden dat de totale raming voor het loopende jaar 55% millioen hoo ger is gesteld dan die van het vorig jaar en wel 429.225.000 thans tegen 373.725.000 voor 1937. De raming voor de eerste zeven maan den bedraagt derhalve 250.381.250, ter wijl die het vorig jaar 218.006.250 was. Zien we nu dat de opbrengst over de eerste zeven maanden heeft bedragen 256.689.196 dan mag met voldoening worden geconstateerd, dat deze opbrengst de hoogere raming nog met ruim 6.3 millioen heeft overschreden. De opbrengst over de eerste 7 maanden van 1937 bedroeg 252.832.561 en werd derhalve in 1938 in de overeenkomstige periode met 3.856.634 overtroffen. Ten aanzien van de verschillende mid delen kan nog het volgende worden opge merkt: De dividend- en tantièmebelasting heeft in de afgeloopen zeven maanden 5.388.961 meer opgebracht dan de ra ming en die van de eerste 7 maanden in 1937 met 1.897.514 overtroffen. Wat de accijnzen betreft, deze hebben in de eer ste zeven maanden alle meer opgebracht dan het vorig jaar en wel die op zout 95.849, die op geslacht 72.282, die op wijn 27.151, die op gedistilleerd 27.740, die op bier 541.296, die op suiker 978.056 en die op tabak 882.102. De omzetbelasting, waarvoor per maand 6.250.000 is geraamd, heeft in Juli op gebracht 4.814.256 tegenover 4.907.884 in Juli van het vorig jaar. Over de eerste zeven maanden (raming 43.750.OOó) was de opbrengst 42.397.638 tegen 40.846.882 het vorig jaar. Een aanmerkelijk aandeel in de hoogere opbrengst van het totaal der middelen le verden de rechten en boeten van successie van overgang bij overlijden en van schen king en wel 5.501.905 boven de raming en 6.881.320 boven de opbrengst van de eerste zeven maanden van 1937. De loodsgelden bleven 145.306 beneden de raming in de eerste 7 maanden. Klaag niet over uw leed, want het leert u hulp bieden. Carmen Sylva. Pogingen, om te komen tot aanleg in werkverschaffing in het vierde district. De „N.V. Waterleiding Mij Zeeuwsch- Vlaanderen" stelt pogingen in het werk om te komen tot den aanleg van een lei dingnet van Oost- naar West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Zooals men weet traden reeds enkele ge meenten uit het voormalige vierde district tot de maatschappij toe. De aanleg van deze leiding, welke uiteraard hooge kosten zal vergen, daar West Zeeuwsch-Vlaande- ren minder dicht bevolkt is dan Oost, zou in werkverschaffing moeten geschieden. Men hoopt daartoe de vereischte toestem ming uit Den Haag te erlangen. DE ZEEUWSCHE TARWEOOGST. De voorschotprijs bekend gemaakt. Men schrijft aan het Dagbl. van Noord- Brab. en Zeel.: De opbrengsten van tarwe, gerst en ha ver in Zeeland beloven dit jaar zeer bevre digend te worden. Gehoopt wordt nu maar, dat de graanprijzen door de jongste maat regelen tot verhooging van de monopolie heffingen op peil zullen blijven. Een factor om de tarwe zoo voordeelig mogelijk van de hand te doen is voor den boer ook, dat hij zich niet overhaast met het binnenhalen van den oogst. Ook al uit vrees voor bederf van den oogst op het veld blijkt men ook dit jaar nog al eens haastig te werk te gaan. De tarwe die telken jare het eerst aan de Tarwe Organisatie wordt geleverd en die veelal op het land wordt gedorscht, heeft nogal eens een te hoog vochtgehalte. Dat het niet voordeelig is de tarwe te vroeg binnen te halen of te dorschen blijkt ook uit het volgende: de voorschotprijs die door de Tarwe Organisatie voor Zeeland is be kend gemaakt, bedraagt voor klasse 5 9.25 per honderd kgr. en het prijsverschil tusschen elk van de klassen 10 cent per 100 kgr. Voor de slechte tarwe, die aan de minimum eischen voldoet, ontvangt de boer, afgezien van de korting voor schoonen, enz. 8.85 en voor de beste tarwe 9.65. Het prijsverschil tusschen de laatste en hoogste klasse bedraagt dus slechts 80 cent per 100 kgr. De kwaliteit moet op het veld wel zeer sterk achteruitgaan, voordat tarw&e in de 9e klasse terecht komt en een prijs verschil van 50 of 60 cent ontstaat, daar tarwe van de hoogste kwaliteit in Zeeland maar heel zelden voorkomt. Wordt tarwe echter binnengehaald, terwijl 't vochtge halte nog te hoog is en bij levering 'n kor ting voor drogen opgelegd, dan is de af trek zeker wel een gulden per 100 kgr. af gezien nog van den aftrek die wordt toe gepast voor vermindering van kwaliteit. Men ziet dat men bij het te vroeg inhalen zich aardig kan misrekenen. DE KERMIS. De eerste dag van de kermis is een vrij drukke geweest, al bepaalde de grootste drukte zich wel tot de straten. Alleen door de kinderen werd van de vermakelijkheden vrij druk gebruik gemaakt. De ouderen, waar het heden nog niet veel vertier voor is, bepaalden zich meestal tot toekijken. Verbouwing Gasthuis. De verbouwing van het Gasthuis is ge gund aan den laagsten inschrijver, A. Kos ter, te Wemeldinge, voor 14.458. Wordt in December bij de „Schel de" op stapel gezet. In het in Mei j.l. verschenen jaarverslag over 1937 van de N.V. Rotterdamsche Lloyd is reeds medegedeeld, dat onderhandelingen met de Koninklijke Maatschappij De Schel de te Vlissingen, over den bouw van een snelvarend passagiersschip, zich in een vergevorderd stadium bevonden. Thans is tot de bestelling van dit schip overgegaan. Hiermede is dus thans naa_st de ver nieuwing van de vrachtvloot, waartoe in de jaren 1935, 1936 en 1937 door het Destellen( van de vrachtmotorschepen Brastagi, Wel tevreden, Bantam en Japara, elk groot 11.000 ton draagvermogen, werd besloten, ook de vernieuwing van de passagiersvloot, die sedert de in 1930 reeds merkbaar intre dende crisis, behoudens de in 1936 ter De inkomsten ten bate van het werk- loosheidssubsidiefonds hebben voor den dienst 1937 de raming ad 51.525.000 nog niet gehaald. Tot ultimo Juli jl. bedroeg het zuiver bedrag der kohieren 50.327,244 terwijl bij een raming voor 1938 ad 52.300.000 het zuiver bedrag der kohie ren voor dit jaar thans 39.138.300 be draagt. hand genomen en inmiddels gereed geko men verbetering der passagiersinrichiing van de bestaande passagiersmotorschepen Baloeran, Dempo en Sibajak niet meer had plaats gevonden, weder hervat. Het nieuwe passagiersschip heeft nog geen naam ontvangen en zal voorloopig bekend staan onder het bouwnummer Schelde 214. Het schip zal worden gebouwd op de in December a.s. door het te water laten van het vrachtmotorschip Bantam vrijkomen de helling te Vlissingen. Het is het 74ste schip, dat voor den RotterdamscheLloyd sedert de oprichting in 1883, wordt ge bouwd. De voornaamste bijzonderheden van dit nieuwe mailschip zijn: lengte over alles: 631 vt„ bruto tonnenmaat 21.000 t„ aantal pk 27,000 aantal passagiers: le en 2e kl. 562, 3e kl. 111, 4e kl. 50. Het schip zal worden voortbewogen door 2 schroeven, elk aangedreven door 4 Schol- de-Sulzer dieselmotoren door middel van een tandradoverbrenging, welke het schip een dienstsnelheid verzekeren van 21 mijl, waardoor de afstand tusschen Marseille en Sabang in 13 dagen kan worden afgelegd, van Marseille naar Belawan in 14 dagen en van Marseille naar Batavia in 16 dagen. Een aanzienlijke vergrooting van de snel heid tegenover de 16 mijl van de tegen woordige schepen, die het traject Marseil leBatavia in 20 dagen afleggen. De electrische energie zal worden opge wekt door drie 1000 kw dieselgeneratoren en één 550 kw diesel-generator van het fa brikaat Stork. („Vaderland") HANSWEERD. Maandagavond arriveer den hier 4 jonge mannen per kano. Na den nacht in een tent te hebben doorgebracht, zouden ze gistermorgen over de Schelde naar Vlissingen vertrekken. Toen ze even wel buiten de haven kwamen, sloeg al spoe dig een van de vaartuigjes om, waardoor de man te water geraakte. .Met veel moeite wist hij zich zwemmende te redden, terwijl de anderen naar kano en goederen vischte. Blijkbaar hadden ze er toen genoeg van, want ze hebben de kano's aan den wal ge trokken en zijn teruggekomen naar Hans- weerd. Later hebben ze over het kanaal de reis naar Wemeldinge voortgezet. Het Belgische sleepschip „Justine", op weg van Ruhrort naar Gent, is op de Oos- terschelde omhoog gevaren en blijven zitten. Hoewel de positie erg ongunstig was, is het schip met hoog water met behulp van zijn sleepboot vlot gekomen en heeft het de reis kunnen voortzetten. Het Fransche sleepschip „Turquoise kwam nabij de Schorebrug met zijn anker onklaar, vermoedelijk achter de waterlei dingbuizen. Nadat de ketting was afgezaagd, is het schip naar Wemeldinge vertrokken. Smits bergingsbedrijf aldaar zal voor het bergen van het anker zorgen. JONGEN ONDER OMVALLENDEN STEEN. WOLF AARTSDIJK. Dinsdagavond had het 10-jarige zoontje van den gemeente veldwachter van Gemert, spelenderwijze op het erf van den timmerman A. den Her der het ongeluk onder een zwaren steen, die omviel, met zijn beenen bekneld te ge raken. Op zijn schreeuwen kwam de vrouw van den timmerman aanloopen die hem uit zijn benarde positie bevrijdde. Dr. Volmer die het knaapje de eerste hulp verleende achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Goes noodzakelijk. Per ziekenwagen werd het knaapje derwaarts vervoerd. WISSEKERKE. Dinsdagvoormiddag reed de landbouwersknecht J. F. met een span paarden voor een wagen, geladen met erwten van het land naar de hofstede van J. van Maldegem. Onderweg zou hij een boodschap doen aan een woning. Hiervan maakten de paarden gebruik om weg te loopen. J. F. trachtte de leidsels nog te grijpen, doch hij kwam te struikelen met gevolg dat twee wielen van den zwaar beladen wagen over een zijner beenen ging, waar door dat been werd gebroken of versplin terd. J. F. is naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. Geslaagd voor het examen akte En- gelsch l.o., de heer P. W. Hemelaar te Hans weert. POSTDUIVEN. Bondsvlucht van de Schoondijksche Con cours- en Verzendingsbond uit Clermont met jonge duiven. Afstand 238227 km. Los 6 u. 40. Eerste 10.18.25 u. Laatste 11.8.54 u. J. den Hollander, Oostburg, le; W. de Zwart, Schoondijke, 2, 13 en 25; W. Pleijte, Breskens, 3; A. Verberkmoes, Groede, 4 en 32; M. Quaars, Breskens, 5; W. Brevet, Cadzand, 6 en 31; F. de Lange, Breskens, 7 en 37; P. Rookus, Breskens, 8; J. de Ven, Breskens, 9 en 17; A. Hamerlinck, Bres kens, 10; J. v. Lare, Schoondijke, 11, 22 en 29; P. de Wever, Biervliet, 12; W. Klaay- sen, Breskens, 14; A. Vermeulen, Breskens, 15; Iz. Porrey, Breskens, 16; P. Jacobs, Breskens, 18; Jan Pleyte, Breskens, 19 en 41; M. Mabesoone, Oostburg, 20; Temmer man, Hoofdplaat, 21; A. Bondewel, Bres kens, 23 en 40; J. Rofack, Groede, 24; J. Wisse, Breskens, 26; G. Dusardeijn, Groede, 27, 33 en 35; Wisse Cz„ Breskens, 28; M. v. d. Broeck, Breskens, 30 en 36; I. Klaay- sen, Breskens, 34; Jan v. Gijs, Breskens, 38; J. Risseeuw, Groede, 39e. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Aanvankelijk nog krachtige, in den nacht echter reeds afnemende N.W. tot W. wind, zwaar bewolkt met opklarin gen, weinig of geen regen, iets kouder des nachts, overdag weinig verandering in tem peratuur. UKKEL: ruimende wind uit W. richtin gen, zwaar bewolkte hemel met opklarin gen, regenbuien, matige temperatuur. Do. 18 Aug. Zon op: 5 h 48; onder: 20 h 19. Licht op: 20 h 49. Maan op: 23 h 05; onder: 14 h 06. L.K.: 18 Aug. Hoog- en Laagwater te Vlissingen i Augustus. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 17 5.48 18.04 12.12 24.53 Donderdag 18 6.34 18.53 12.58 Vrijdag 18 7.28 19.48 1.39 13.50 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 17 7.34 19.49 1.07 13.21 Donderdag 18 8.16 20.31 1.50 14.06 Vrijdag 19 9.04 21.20 2.35 14.55 De Berlijnsche correspondent van de N. R. C. telefoneerde aan zijn blad: Kapitein Wiedemann, adjudant van den Führers, bevindt zich op het oogenblik niet te Berlijn. Naar verluidt zou hij een onder houd tusschen Hitier en Runciman voorbe reiden. Zoowel Hitier als Runciman zou den, naar gezegd wordt, zulk een onder houd nuttig achten. Het intiatief ten deze moet natuurlijk van Runciman uitgaan. De Spaansche burgeroorlog. De generale staf van het regeeringsleger deelt mede, dat de vierde Navarreesche divisie der opstandelingen in de pan is gehakt in de bergen van Pandols, ten Zui den van Gandesa, na een strijd, die vier dagen heeft geduurd. De overlevenden der divisie zijn uit defrontlinie terugge trokken om gereorganiseerd te worden. Aan het front van Estrerfiadura ten Z.W. van Madrid zijn, volgens berichten uit Madrid in de sectoren van Cabeza de Buey en Herrera del Duque felle gevech ten geleverd- De regeerings|.roepen zijn er in geslaagd den tunnel de Las Cabezas in de Sierra de Cabeza de Buey te her overen. In de zone van Zarzacapilla zijn de troepen van Franco eenigszins opge rukt. Dit laatste wordt ook door Burgos gemeld. De rechtsc'ne troepen zouden in dezen sector talrijke stellingen hebben veroverd. Een kabinetswijziging. Gisteravond kwam uit Barcelona het bericht, dat het kabinet-Negrin was af getreden. In den loop van den nacht even wel is de regeeringscrisis opgelost kunnen worden, en tegen den morgen was het nieuwe kabinet, dat slechts een kleine ver andering .met het afgetredene vertoont, reeds bekend gemaakt. De regeeringscri sis schijnt ontstaan te zijn door een ver schil van meening tusschen den Katalaan- schen minister Ayguade en den Baskischen minister Irujo eenerzijds, en de andere le den van het kabinet anderzijds, over de decreten tot reglementeering van de oor logsindustrie en het justitieel beheer. De nieuwe regeering is weder gevormd onder leiding van minister-president Ne- grin. De minister van arbeid Ayguade en de minister der republiek, Irujo, zijn af getreden en vervangen door Noix Regas, lid van de Katalaansche socialistische par tij en Thomas Bilbao Hospitaiet, minister zonder portefeuille, lid van de Spaansche socialistische partij. Tot nu toe was Hos pitaiet Spaansch consul te Perpignan. Nadat de hervorming van het kabinet tot stand was gekomen, is een nota ge publiceerd, waarin wordt gezegd, dat de regeering nogmaals verzekerd, dat zij de persoonlijkheid en de rechten van de au tonome gebieden zal eerbiedigen: Italiaansche verliezen. Wederom is te Rome een lijst gepubli ceerd van Italiaansche legionarissen, die gesneuveld zijn bij den recenten opmarsch naar Albentosa en Barracas. Hét aantal dooden bedraagt 159. Het antwoord van Franco op de Britsche voorstellen overhandigd. Het antwoord van Franco op de Brit sche voorstellen inzake de terugtrekking van buitenlandsche vrijwilligers is over handigd aan Hodgson, den Britschen agent te Burgos. Van den inhoud is nog niets bekend. Een zwarte lijst van Franco met meer dan een millioen namen. Reuter meldt uit Saragossa: De zwarte lijst van Francotelt meer dan een mil lioen namen. Men is begonnen met het aanleggen van de lijst bij het begin van den burgeroorlog en naar verluidt behelst de lijst bijzonderheden over de meeste vooraanstaande personen aan de regee- ringszijde. Alle bekende misdaden, moor den, diefstallen, geweldplegingen zijn er in opgeteekend, met zoo mogelijk de iden titeit van den dader. Een belangrijke bron van inlichtingen zijn de documenten, welke in beslag ge nomen worden tijdens het oprukken, ook de kranten uit het door de regeeringstroe- pen bezette gebied leveren veel materiaal en ook gevangenen en vluchtelingen ver strekken dikwijls waardevolle inlichtingen.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1