Hf föwtrtttct&ïey 0 HIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANT) Noodweer teisterde nogmaals ons land ZEELAND. BUITENLAND. MIDDELBURG. GOES. ZUIDBEVELAND Span paarden door motortrein gegrepen. N00RDBEVELAND Weer een conflict tusschen Frankrijk en Italië, Dagblad. Uitg. N.V. DeMiddelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. ««w NIMMER 189. TWEE BLADEN. ZATERDAG i i 13 ALJli. 1938. EERSTE BLAD. 181e <)AARG. 13 AUG. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct« Ontzettende waterhoos in de buurt van Hindeloopen. Het stadje zelf door hagelslag ge teisterd. Verschillende deelen van ons land zijn gistermiddag opnieuw door een hevig on weer geteisterd. Een ongekend noodweer heeft boven Hindeloopen en omgeving ge woed. Tegen het eind van den middag kwam uit het IJsselmeer een wervelwind opzet ten, welke rondom het stadje trok alles grijpend, wat hem in den weg kwam. Hindeloopen zelf werd door de kolkende hoos niet getroffen, maar een hagelslag van zeldzame hevigheid heeft al het glas, dat onder den Oostenwind lag, vernield. Omstreeks half vijf kwam met een drei gend zwarte lucht de hoos uit het IJssel meer uit de richting Molkwerum aanwer- velen. Zij nam haar weg over het schier eiland waarop Hindeloopen ligt. Een groote zwarte zuil, gevolgd door een kleine, zweepte door het land en zoog alles om hoog, dat zij tegenkwam: het water uit de vaart, de mest van het land, de beesten uit de weide. Van een veebeslag van 35 runde ren werden er 33 door de kracht van de hoos in een sloot gesmeten. Een houten barte, een soort draaibrug, werd van haar steng gelicht en ver weg in splinters geslagen. Werklieden aan den dijk, die voor het noodweer waren gaan schuilen vonden bij hun terugkomst kruiwagens, hout en ge reedschap niet meer terug. De hoos had alles weggeslingerd. Wervelend verdween zij, na nog een molen ernstig te hebben beschadigd, in zee. Was het stadje Hindeloopen gespaard ge bleven voor de alles ontwrichtende kracht van de waterhoos, tezelfder tijd ontlastten zich boven de bebouwde kom regen- en ha gelbuien van een hevigheid, welke zelfs de oudste inwoners zich niet herinneren. Ha- gelsteenen als duiveneieren sloegen met woedende kracht alle vensters, die op den Oostenwind lagen in stukken. Van de openbare school gingen meer dan honderd ruiten aan scherven en van een zevental gemeentewoningen bleef geen glas heel. Tal van particuliere woningen moesten het evenzeer ontgelden. Niet één woning, die een raam op den Oostenwind had is ge spaard. De groote regenval maakte de scha de nog grooter dan de hagel reeds had aan gericht. Bij alle materieel verlies is het geluk kig te constateereri, dat geen persoonlijke ongelukken hij dit noodweer zijn te be treuren. Om vijf uur klaarde het weer op. Man door bliksem getroïien en omgekomen. Gistermiddag om half vijf ontlastte zich boven de omgeving van Goudriaan (Z.-H.) een hevig onweer. De 43-jarige arbeider T. van Erkel, die zich op het werk aan den prov. weg te Groot Ammers bevond, werd door een bliksemstraal getroffen. Hij was op slag dood. De man was gehuwd en va der van vijf kinderen. Op verschillende plaatsen werden de lichtleidingen vernield. In de jeugdherberg „De Pinksterblom" te Arkel sloeg de blik sem in, zonder echter brand of ongelukken te veroorzaken. Het onweer ging gepaard met een hevige regen- en hagelbui. Vrouw door bliksem bewusteloos geslagen. Gistermiddag werd te Nieuweschool, on der de gemeente Heerenveen, de woning van den heer S. Waayer door den bliksem getroffen. Er ontstond geen brand, maar de bliksem veroorzaakte een ware chaos. De schoorsteen en een aantal pannen werden van het dak geslagen, de ramen werden uit de muren gerukt en de inboedel werd door elkaar geworpen. De vrouw des hui zes werd bewusteloos op den grond gevon den. Zij bleek door den bliksem getroffen te zijn, waarbij haar de kleeren vrijwel van het lichaam waren gescheurd. Zjj had brandwonden opgeloopen en was verder, ook gewond door rondvliegende meubel stukken. Zij is opgenomen in het zieken huis van Heerenveen, waar haar toestand naar omstandigheden bevredigend bleek. Blikseminslag te Haastrecht. Gistermiddag sloeg de bliksem in een hooischelf, staande op het terrein van de boerderij, bewoond door den landbouwer J. Boer. De te hulp geroepen Haastrechtsche spuit kon het vuur niet meester worden en de hulp van de Goudsche brandweer werd daarom ingeroepen. Intusschen was ook een nabij staande schuur, waarboven ook veel hooi geborgen was, door het vuur aangetast. Hooischelf en schuur brandden geheel uit. Noodweer boven de Betuwe. Gistermiddag heeft boven de Betuwe een hevig onweer gewoed, gepaard gaande met hevigen hagelval. Te Deil sloeg de bliksem in de boerderij van den heer C. Kiviet. Er ontstond op het dak een begin van brand, doch deze werd door den hevigen regenval weer direct gebluscht. De bliksem sloeg dwars door het huis, daarbij groote ver woesting aanrichtend. Een honderdtal dak pannen rolde naar beneden. Het te veld staande koren bekwam groote schade door den hevigen hagelval. Man door bliksem getroffen. De schoenmaker Van Maren werd in zijn woning door den bliksem getroffen waar bij hij verschroeiïngen aan een arm opliep. Van den heer W. Broekhuizen werd een koe door den bliksem gedood. Een koe en een paard, toebehoorende aan den beer H. Merkens te Enspijk, werden eveneens door den bliksem gedood. Bliksem in toren geslagen. Te Kesteren sloeg de bliksem in den to ren van de Ned. Herv. Kerk. Er ontstond geen brand, maar in de spits werden ze ven gaten geslagen, terwijl vele tientallen leien werden vernield. Woning afgebrand. Te Rossum sloeg de bliksem in de met riet gedekte woning van de wed. A. Del mijn, gelegen aan de Burgstraat. Er ont stond brand in het achterhuis en spoedig stond de woning, welke huisvesting bood aan de gezinnen van P. de Lang, H. Wuits en de wed. Wuits in lichter laaie. De brand spuit was weldra ter plaatse, doch bleek helaas defect te zijn. Het huis brandde ge heel af. Bij een onweer, dat ruim twee uur duur de, sloeg te Kerkdriel de bliksem in de wo ning van den heer M. Lansaal aan den Maasdijk. In een oogwenk stond alles in lichter laaie. Van den inboedel kon slechts zeer weinig worden gered. Het huis ging geheel verloren. In het Maaskantgebied is ook gisteren veel schade door bliksem en onweer aan gericht. Te Lith richtten zware regen- en hagelbuien groote schade aan. Te Herpen sloeg de bliksem in het torentje van een oude kapel op de Koolwijk, zonder brand te veroorzaken. Te Huisseling moesten tal van electrische en radiogeleidingen bet ontgelden. Heistelling op stroomdraad van den trein gevallen. Tusschen Zaltbommel en Geldermalsen is de bliksem geslagen in een heistelling, staande nabij den spoorbaan Utrecht 's-Hertogenbosch. In haar val kwam de stelling op de bovenleiding van de spoor terecht, waardoor deze werd vernield en het verkeer met electrische treinen de eer ste uren niet langer mogelijk was. De dienst werd daarop onderhouden met Dieseltrei- nen. De Geldersche Achterhoek. Gisteravond is tijdens een hevig ohweer de bliksem geslagen in een nieuw landhuis van den heer J. H. Lutje Berenbroek aan den Buurserstraatweg nabij Enschedé. In een oogwenk stond het geheele huis in lich te laaie. Slechts eenige geldswaardige pa pieren konden worden gered. Te Borculo sloeg de bliksem in de boer derij van den heer Voorst aan den Lich- tenhorst. In een ommezien brandde een groote steenen schuur geheel af. De ge heele oogst van hooi en rogge ging verlo ren. Limburg. Op de bekende boerenhofstede „Brent lage" te Kleingenhout nabij Beek (L.) is gistermiddag de linkervleugel dezer boer derij, bevattende stallen en schuren door het hemelvuur getroffen en in vlammen gezet. De brandende gebouwen bevatten voorts ruim 8000 kg zaadgerst, die in twee partijen was gereinigd en binnengebracht, verder een groote hoeveelheid koren en gerst van den vorigen oogst, alsmede land bouwmachines, melkmachines en een voor raad meel. Alles ging in het vuur verloren. De schade op de boerderij bedraagt naar schatting 15.000 tot 20.000. NOODWEER BOVEN DE PEEL. Vrijdagavond heeft ook nog boven De Peel een hevig onweer gewoed, dat vooral het dorp Horst en omgeving heeft getrof fen. In de verschillende gehuchten rond Horst is de bliksem in te velde staande oogstmijten geslagen, waardoor zij in vlam men opgingen. Ook is de bliksem geslagen in een aantal stallen, waardoor verscheiden varkens en een schaap den dood vonden. Bovendien zijn talrijke boomen door den bliksem getroffen. Verscheidene bijenvolken, welke in kor ven op de Peel waren geplaatst en die wa ren uitgevlogen, zijn door regen en onweer verrast, waardoor tallooze bijen om het le ven zijn gekomen. POLYGOON'S FILM: VEERTIG JAREN KONINGIN. De film, die Polygoon vervaardigd heeft ter gelegenheid van 't regeeringsjubileum van de Koningin is thans gereed gekomen. Polygoon stelde zich tot taak een beeld te ontwerpen van wat er gedurende de veertig jaar van de regeering van Konin gin Wilhelmina is tot stand gekomen, wat er veranderd is en wat er aan belangrijke gebeurtenissen in het Koninklijk huis is voorgevallen. Gezien de beknoptheid van de filmische mogelijkheden ten aanzien van de veertig lange jaren, die de over gang van de 19de tot de 20ste eeuw vorm den, een overgang, welke vervuld was van veranderingen op politiek, technisch en sociaal gebied, gaat deze rolprent in vogelvlucht over de vier decennia. De toelichtende tekst is geschreven door mr. E. Elias en wordt in de film uitge sproken door Kommer Kleyn. De muzikale illustratie is gecomponeerd door Max Tak en onder zijn leiding uit gevoerd door een groot symphonisch or kest. De heer L. A. van Doorn, zoon van den oud-secretaris van Scherpenisse, se dert 1933 directeur van maatschappelijk hulpbetoon te Dordrecht, en secretaris van de vereeniging van leiders van open bare diensten is benoemd tot direc teur van Maatschappelijk hulpbetoon te Utrecht. De heer Van Doorn werd 1895 te Krabbend ij ke geboren. AANKLACHT TEGEN dr. HENRI POLAK Het „Comité tot bestudeering van het Joodsche vraagstuk" te Rotterdam heeft den officier van justitie te Amsterdam ver zocht een strafvervolging te doen instellen tegen dr. H. Polak. Aanleiding tot dit verzoek was een door dr. Polak geschreven artikel in de bladen van de Arbeiderspers van 25 Juni jl„ waar in o.m. voornamelijk met betrekking tot bovengenoemd comité de volgende zinsnede voorkwam: de anti-semieten gaan rustig voort met de verbreiding van hun laaghartige leugens en vervalschingen". Het comité voornoemd achtte zich hier door in eer en goeden naam aangetast. Verstand zonder ijver is een rente loos kapitaal. OPNIEUW BESLAG GELEGD OP MEXICAANSCHE BENZINE. Zooals men zich zal herinneren heeft on langs de Bataafsche Petroleum Maatschap pij, als schuldeischeres van de Mexican Eagle, met verlof van den president van de arrondissements-rechtbank te Middelburg beslag gelegd op Mexicaansche benzine die aan hare schuldenares zou toebehooren. Van de toen door den president gegeven uitspraak is, naar wp vernemen, de Bataaf sche Petroleum Maatschappij in beroep ge komen. Thans heeft, zooals ons ter oore komt, de Mexican Eagle zelve met verlof van den president van de arrondissements-recht bank te Dordrecht, beslag gelegd op een partij van 1000 ton benzine die zich aldaar bevindt in twee tanklichters, op grond dat zij nog eigenares van deze lading is. IN' JUNI GINGEN 1200 ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND. In „De Arbeidsmarkt" het orgaan van den Ned. Werkloosheidsraad, vinden we opgenomen, de bemiddelingscijfers der ar beidsbeurzen naar Duitschland. Het aantal door de Nederdandsche ar beidsbeurzen in samenwerking met de Ned. Arbeidsbeurs te Oberhausen en via de Deutsche Arbeïtsambter uit Nederland in Duitschland geplaatste arbeidskrachten bedroeg in Juni 326 landarbeiders (waar onder 48 melkknechten, 152 paardenknech ten en andere inwonende knechten en 126 seizoenarbeiders), 308 veenarbeiders (waar onder 61 grensarbeiders)6 tuinders knechts, 52 steenfabrieksarbeiders; 520 bouwvakarbeiders; 2 grondwerkers; 3 schilders; 10 mijnwerkers; 12 boscharbei ders; 5 metaalbewerkers; 3 in diverse an dere beroepen. Totaal 1247 arbeiders. De vraag naar bouwvakarbeiders houdt aan. Naar melkknechten en melkersfamilies bestaat steeds veel vraag. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt be kend dat ten behoeve van 's Rijks schat kist is ontvangen wegens over vorige ja ren te weinig betaalde belasting naar in komen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Goes 325, onder de 'etters N.N.; Ter- neuzen 4, 2; Sas van Gent 18, 10.80, 9.60, 8.46; Hulst 23.76, 14 12. Kingrijderij. De jaarlijksche ringrijderij van Vreem delingenverkeer zal dit jaar plaats hebben op Donderdag 25 Augustus, in de Abdij al hier. Het aantal deelnemers, dat verleden jaar 36 bedroeg, is nu 32. Openbaar Orgelconcert. Het. programma voor de orgelbespeling op Dinsdag 16 Augustus a.s., des nam. van 23 uur, in de Groote- of Maria Magda- lenakerk te Goes, door den heer J. Rijn te Middelburg, luidt als volgt: 1 Variaties over „Est ce mars'1' (Melodie „Wie gaat mee over zee"), Jan Pz. Sweelinck; 2 Toccato en fuga in d kl t Joh. Seb. Bach; 3 Andante uit de Trio-Sonate in b kl t Joh. Seb. Bach; 4 Drie koraalvoorspeien a. Ik heb een vasten grond gevonden; b. Jezus neemt de zondaars an; e. Ach blijf met Uw genade; 5 Thema, variaties en fuga in cis kl t Enrico Bossi; 6 Derde Ko raal, Hendrik Andriessen. Gistermiddag werd een span paarden dat een ploeg trok, onder geleide van den zoon van den landbouwer C. Goense, bij het passeeren van een onbewaakten over weg nabij Lewedorp, door een motortrein komende uit de richting Middelburg, ge grepen. Een paard werd ongeveer 150 meter meegesleurd en totaal verminkt. Het an dere paard brak een been en moest wor den afgemaakt. De motortrein werd ont zet en kon op eigen ikracht niet meer verder. Het treinverkeer tusschen Roo sendaal 'en Vlissingen moest tijdens het opruimingswerk, dat verscheidene uren in beslag nam, van Goes tot Middelburg over enkel spoor worden geleid, met het gevolg dat het veel vertraging ondervond. De trein, die om 13.58 uur uit Middel burg kwam en j-eeds te Arnemuiden was gearriveerd, moest terug naar Middelburg, en passeerde zoodoende met een uur ver traging Lewedorp. Het uitzicht op den overweg ter plaat-, se is vrij goed.' IERSEKE. In den nacht) van Donder dag op Vrijdag zijn uit een bergplaats van fietsen achter het huis van den heer F. H. aan de Damstraat twee fietsplaatjes ontvreemd. SCHORE. Vrijdagvoormiddag had de autobestuurder K. uit Biezelinge, op den hoek KeiwegSchoorsche Zandweg, het ongeluk, de macht over het stuur kwijt te raken, waardoor hij met zijn voertuig tegen een straatlantaarn aanbotste, met het gevolg, dat deze werd vernield. Per soonlijke ongelukken hadden hierbij niet plaats. De Spaansehe burgeroorlog. DE RECHTSCHE MELDEN SUCCESSEN. Het groote hoofdkwartier van de troepen van Franco heeft medegedeeld, dat de reehtsche troepen aan den Ebro hun op- marsch hebben voortgezet en den tegen stand van de regeeringstroepen hebben ge broken. De vijand liet duizenden dooden op het slagveld achter. Aan het front in Estre- madura zijn eenige bergen, alsmede het dorp Cabeza de Buey bezet. Verdedigingslinie voor Valencia. Generaal Miaja heeft aan de pers ten aanzien van den strijd in de Oostelijke pro vincies verklaard, dat de vijand hier is aan gevallen, evenals bij Madrid. Niettegen staande de Italiaansche strijdmacht, welke zijn strategische reserve vormt, wordt de vijand in bedwang gehouden. Generaal Miaja noemt de verdedigingslijn de „Ma- tallana-linie", omdat deze is gevormd door den chef van den staf van de legergroep, welke deze muur heeft ontworpen, welke niet verbroken kan worden. 60.000 Man heb ben dag en nacht gewerkt om deze verdedi gingslinie tot stand te brengen en op het oogenblik herhaalt generaal Miaja voor Valencia, wat hij heeft gezegd voor Madrid: „nooit zullen haar straten den vijand zien, dan als overwonnene". De strijd in het Verre Oosten. NIEUW JAPANSCH OFFENSIEF AAN DE JANGTSE. De Chineezen houden stand. De Japansche strijdkrachten hebben gis teren het offensief aan den Zuidelijken oever van de Jangtse hervat ten einde te trachten uit de impasse van de laatste, veertien dagen te komen. Onder dekking van een hevig artillerievuur hebben de Japanneezen de Chineesche stellingen bij Koeling aangevallen, doch zij werden te ruggeroepen. Nu het hooge water aan den Noorde lijken oever van de Jangtse terugtrekt, verwacht men, dat het Japansche off en sief ook binnenkort aan deze zijde van de rivier hervat zal worden. Volgens een telegram uit Hankau wordt zwaar gevochten ten Westen van Kioeki- ang, waar de Japanneezen trachten op te rukken. De Japansche opmarschen worden echter overal volgens Chineesche mede deelingen met zware verliezen teruggesla gen. De Chineezen vallen thans Soesoeng aan. De terugtocht der Japanneezen uit deze ommuurde stad is reeds afgesneden, daar de weg Soesoeng-Taihoe onder Chi neesche controle staat. Verder wordt gestreden om twee heu vels ten Noorden van Joeitsjan en ten Westen van Kioekiang, welke door de Chineezen heroverd zijn. De luchtaanvallen der Japannee zen op Hankau. Omtrent den aanval der Japansche lucht strijdkrachten op de voorsteden van Han kau meldt het Chineesche telegraafagent- schap nog, dat in het geheel 102 Japan sche vliegtuigen aan de raid hebben deel genomen, waarvan slechts 72 het gebied van Woehan bereikten. Door de verschil lende bombardementen, welke door deze vliegtuigen ondernomen werden, zijn ruim duizend slachtoffers gevalllen. In Han- jang werden zeshonderd burgers getrof fen en minstens vierhonderd huizen wer den vernield. Vele personen, die aan den kant der rivier woonden, sprongen in pa niek in het water en verdronken. Ruim dertig jonken op de rivier sloegen om waardoor nog een honderdtal personen verdronken. De rivier vormt een vreese lijk schouwspel. Tallooze lijken, soms gru welijk verminkt, drijven rond. Ook in Woetsjan was de uitwerking van den luchtaanval verschrikkelijk. Drie maal keerden de Japansche toestellen te rug; de meeste bommen vielen neer in de dichtbevolkte wijken met een arme bevol king, waarvan honderden gedood werden. Eer. middelbare zendingsschool voor meisjes werd vernield, waar eveneens vele slachtoffers vielen. Het totaal aantal slachtoffers staat nog niet vast, een ruwe schatting echter brengt het aantal op ruim duizend. ,Een boodschap van Tsjang Kai sjek. In een boodschap aan de Chineesche burgerbevolking in de door de Japannee zen bezette gebieden, aldus meldt het Chineesche Telegraafagentschapp heeft Tsjang Kai sjek de verzekering gegeven, dat China den oorlog winnen zal. De ge neralissimus sprak zijn diepe bezorgdheid uit over het welzijn van de bevolking in die gebieden, zeggende, dat de door de Japanneezen gepleegde wreedheden de barbaarschheden te boven gingen van Mongolen en Mantsjoes aan het einde der Soengdynastie. Door een politiek van be dwelmende middelen en slavernij wil Ja pan niet alleen China veroveren, maar tegelijk het Chineesche ras uitroeien. In Mantsjoerije en overal, waar hun invloed zich uitbreidt, bevorderen de Japanneezen den verkoop van opium, heroine, morfine en andere giftige narcotica. „Nooit, aldus KORTGENE, Vrijdag-|, Zaterdag- en Maandagavond is het kermis op het dorp. Er staan evenwel bijzonder weinig spullen, veel minder dan men dit te Kortgene ge wend is. Het belangrijkste is een auto scooter en wat .kramen, zooals gebak-, snoep- en schiet- of trekkramen. De Kort- geensche jeugd is dan ook ontstemd over zoorn ,kale kermis." Vrijdagavond was e,r nog niet veel drukte, doch heden avond verwacht men het publiek van het geheele eiland, dat vandaag een vrijen dag heeft gehad, de boodschap, is er meer opzettelijke po- WEERBERÏCHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige N. tot W. wind, meest zwaar bewolkt met regen of onweersbuien, iets koeler. UKKEL: Zwaar bewolkte tot betrokken hemel, plaatselijk kans op regen, opkla ringen mogelijk, zachte temperatuur. Zo. 14 Aug. Zon op: 5 h 42; onder: 20 h 27. Licht op: 20 h 57. Maan op: 21 h 12; onder: 4 h 21. Ma. 15 Aug. Zon op: 5 h 43; onder: 20 h 25. Licht op: 20 h 55. Maan op: 21 h 33; onder: 10 h 30. L.K. 18 Aug. Hoog- en Laagwat-er te Vlissingen: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 13 3.32 15.38 9.49 22.22 Zondag 14 S 4.04 16.11 10.19 22.55 Maandag 15 4.34 16.46 10.55 23.30 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 13 5.25 17.38 10.58 23.18 Zondag 14 S 5.57 18.10 11.29 23.52 Maandag 15 6.26 18.41 12.05 24.29 ging gedaan door een lland om de ge zondheid van de bevolking van een ander land te ondermijnen.'' De generalissimus verklaart, dat hij vertrouwt, dat de Japanneezen bij hun opmarseh langs de Jangtse naar Woehan tenslotte in den val zullen loopen. De Chineesche soldaten zultlen alles in het werk stelien om Woehan te verdedigen. Tsjang Kai sjek roept iederen waren zoon, iedere dochter van China op de Ja panneezen af te matten achter het front. China is als één groot gezin, het duldt geen ontleding, al verkeeren thans vele Chineezen bui-ten de bescherming der na tionale Chineesche regeering en van het nationale leger. Eens echter zullen allen weer vereenigd zijn en die dag is niet meer ver af. De uitgifte van paspoorten beperkt. Havas meldt uit Parijs: Het Fransche ministerie van buitenland- sche zaken deelt mede: „Op 5 Augustus hebben de Italiaansche autoriteiten de uit gifte van paspoorten gestaakt voor Itali aansche onderdanen, die hetzij op eigen gelegenheid of collectief naar Frankrijk willen gaan. De Fransche regeering, welke hierin slechts een initiatief van onderge schikte autoriteiten wilde zien, waarvan 't Italiaansche ministerie van buitenlandsche zaken en de Italiaansche ambassade te Pa rijs zeiden geen kennis te dragen, heeft on verwijld stappen gedaan tot het verkrijgen van opheldering. Ondanks de herhaalde stappen werd eerst op 12 Augustus beves tiging verkregen van de afschaffing van alle collectieve paspoorten, bestemd voor reizen naar Frankrijk, terwijl de aanvra gen van individueele paspoorten onderhe vig zouden zijn aan een onderzoek van ge val tot geval. Tegenover deze bevestiging, welke van geen enkele uitlegging noch rechtvaardi ging van de genomen maatregelen verge zeld ging, en welke de betrekkingen tus schen beide landen kan schaden, hebben de Fransche autoriteiten zich tot hun groot leedwezen genoopt gezien tot nader order en met ingang van 13 Augustus des nam. 12 uur voor Franschen, die zich naar Italië willen begeven maatregelen te nemen, over eenkomstig de maatregelen der Italiaan sche regeering. 1. Fransche toeristen zal niet meer wor den toegestaan zich voor verblijven van korten duur op door Italiaansche consula ten uitgegeven toeristenkaarten naar Italië te begeven. 2. Franschen, die zich naar Italië willen begeven, zullen de noodzakelijkheid van hun reis moeten rechtvaardigen. In hun pas poort zal een speciaal visum worden ge plaatst door den prefect van de aan de FranschItaliaansche grenzen gelegen ar rondissementen of door de Fransche consu laire autoriteiten in het buitenland. 3. De uitgifte van collectieve paspoor ten voor Italië is gestaakt. Verrassing van de publieke opinie in Italië. Havas meldt uit Rome: De door de Fransche regeering afgekon digde maatregelen, welke bestemd zijn het aantal Fransche toeristen naar Italië te doen verminderen en die genomen zijn in antwoord op de hinderpalen, welke te Ro me in den weg worden gelegd aan Italia nen, die zich naar Frankrijk willen bege ven, hebben een groote verrassing gewekt in de Italiaansche openbare meening. In officieuse kringen te Rome daaren tegen kwamen zij niet onverwacht. Reeds begin Augustus was vernomen, dal; alle aanvragen om paspoorten voor Frankrijk zonder formeel geweigerd te worden, ter zijde werden gelegd. Tal van Italiaansche toeristen hebben ontmoedigd hun aanvra gen laten loopen. Anderen, zwichtend voor de suggesties, welke hun werden gedaan, gingen naar andere landen, waarvoor zij snel een paspoort verkregen. Overigens hebben zekere bladen deze wijze van handelen aanbevolen. Zij schre ven ook, dat het toerisme naar zekere lan den moest worden ontraden. Desondanks werden tal van collectieve reizen naar Frankrijk georganiseerd ter gelegenheid van de feesten van 15 Augustus en ook met het oog op de voordeelen van den wissel koers en het betrekkelijk goedkoope leven in Frankrijk. Deze collectieve paspoorten waren reeds toegestaan, toen zij ajs plotse- lingen maatregel werden ingetrokken. De ambassade van Frankrijk heeft tal van. stappen gedaan, die in den beginne slechts

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1