VictoriaiWafer KRONIEK van den DAG. ZEELAND. SPORT. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1938. No. 188. IN GEHEIMEN DIENST. fiiJenTeirhandseh06 to™en. den MIDDELBURG. VLISSINGEN. ZUIDBEVELAND De beste gezondheidsdrank, N00RDBEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. JAARVERSLAG VAN DEN ZEEUWSCHEN VOETBALBOND. Ononderbroken diplomatieke bedrijvigheid. De meeste vooraanstaande staatslieden vinden in dezen warmen zomer geen gele genheid voor een rustige vacantie. Er zit, evenals in de natuur, te veel onweer in de politieke lucht. Chamberlain, Engeland's premier, heeft zijn vischpartij reeds een paar maal moeten onderbreken; lord Halifax, John Buli's minister van buitenlandsche zaken, die de genoegens van het gemoede lijke Engelsche landleven eenigen tijd hoop te te kunnen genieten, kon er evenmin aan ontkomen, het heete Londen wederom op te zoeken, en zooals hem, verging het tal van anderen: Franschen, Italiaanschen, Duitschen en natuurlijk Japanschen en Rus- sischen staatslieden. De politieke bedrijvig heid kent op 't oogenblik geen minuut res pijt. Allerwegen heerscht onrust en be zorgdheid: de heeren staatslieden zien zich onverbiddelijk genoodzaakt, voortdurend in touw te blijven. Juist in deze groote activiteit zit intus- schen een factor van geruststelling: men is blijkbaar allerwegen beducht voor elkaar en dit vermindert de animo om toe te tas ten aanzienlijk. Niemand durft de verant woordelijkheid aan om de lawine te ontke tenen, te minder omdat het allengs duidelijk is geworden dat van een snel en afdoend succes van een oorlog geen sprake kan zijn. Men heeft dagelijks de voorbeelden voor oogen van oorlogen die al tijden lang dn ren zonder dat het einde in zicht komt. Slechts wanneer de diplomatie ergens de zaken niet meer zou beheerschen, dreigt er gevaar. Om dicht bij huis te blijven: de voortdu rende incidenten met Sudetenduitschers in Tsjechoslovakije onderhouden een atmos feer van onvrede, welke het werk van den Engelschen bemiddelaar Runciman, ten zeerste moet belemmeren. Dezer dagen zijn de Sudetenduitschers onder elkaar slaags geweest, eenige sociaal-democraten uit dit gebied zijn met Henleinisten in botsing ge komen, en bij die gelegenheid is er een Hen- leinaanhanger gedood. De Duitsche pers is door het feit dat het hier Duitschers onder elkaar betrof, echter niet verhinderd om in ruwe woorden de Tsjechische regeering de schuld van het geval te geven. Ongetwijfeld behoort het tot de taak van die regeering, zooals van ieder gouvernement, om te voor komen dat haar onderdanen elkaar te lijf gaan, maar men kan niet zeggen dat er van Duitsche zijde ooit veel moeite is ge daan om het gezag van de regeering te Praag over de Sudetenduitschers te steu nen of te versterken. De Tsjechen zeiven zijn echter ook niet allen over hun regeering gesticht. In dit verband trok het de aandacht, dat de Tsje chische premier Hodza eergisteren den schoenfabrikant Bata in audiëntie ontvan gen heeft. Jan Bata Jr. die zijn, eenige ja ren geleden bij een vliegongeluk omgeko men vader opvolgde, is een groot man in Tsjechoslovakije; zijn positie aldaar is eeni- germate te vergelijken met die van Philips in ons land. Onlangs had hij in het week blad dat zijn fabrieken uitgeven, een ge ruchtmakend artikel geschreven, dat scher pe critiek op de regeering uitoefende. Er stond o.a. in, dat de bevolking van Tsje choslovakije geen vertrouwen meer heeft nóch in de politiek, noch in de diplomatie der regeering. „Zij wenscht geregeerd te worden; zij kan niet langer haar steun ge ven aan de tegenwoordige, politiek van machteloosheid; zij wenscht zekerheid, d.w.z. er zij vrede of oorlog!" Aan het slot van het artikel had Bata verklaard, „niet te ge- looven dat het Tsjechoslovaaksche volk min derwaardig zou zijn aan dat van andere na ties" en dat het „behoefte zou hebben aan buitenlandsche interventie om zijn eigen aangelegenheden te regelen". Het is duidelijk, dat Bata hier doelt op de komst van Runciman, die door vele Tsjechen als een vernedering wordt ge voeld. Toch wordt die komst door vele anderen als het laatste middel "beschouwd om de Tsjechisch-Duitsche kwestie tot een oplossing te brengen. Wordt deze poging nu ook al door de Tsjechen gesaboteerd Berlijn beschouwt haar ook met zeer scep tische blikken dan ziet het er voor de toekomst van dit probleem verre van bemoedigend uit. Misschien heeft intus- schen Hodza aan Bata wat kunnen ver tellen ovelr de oeconomische voordeelen welke Tsjechoslowakijej, indien het zich behoorlijk gedraagt, yia Runciman door Engeland in uitzicht zijn gesteld. Want het is een openlijk geheim, dat John Buil bereid is, zijn beurs voor Tsjechoslovakije te openen, teneinde het in staat te stel len, zijn financieele en economische posi tie te verbeteren; een taktiek, welke Groot-Brittannië momenteel trouwens ten aanzien van ted van landen in Z.O.-Eu- ropa toepast. Op die wijze voorkomt het bovendien, dat Duitschland zich hier van teveel invloed meester maakt. Geld (in den vorm van credieten) is nog steeds een krachtig politiek wapen. Historische Avonturenroman. Door G. P. BAKKER. 57). Toen hij op den top van den heuvel was aangekomen, sprong hij van zijn paard, nam net bij den teugel, keek rond, maar zag memand. Zou ze niet gekomen zijn? dacht hij en mj voelde zijn hart stilstaan. Toen hoorde mj het hinniken van een paard en eens klaps zag hij een amazone in een blauw tluweelen rijkleed, van boven afgezet met fijne Vlaamsche kant, en met een hoed van dezelfde kleur, waarop aan de rechterzijde een lange witte veer wapperde. Verwonderd bleef hij staan, toen snelde hij naar haar toe. Met een buiging reikte hij haar de hand en hielp haar afstijgen. In zijn eerste verwondering vond hij geen woorden en zag haar sprakeloos aan. lachte vriendelijk en zei: wilde'""v weggaat, misschien voor altijd, meelij6,6611 andere herinnering aan mij De maT.v-an die van een ruwen roover." keek haar in S 00tr aal\ zm Jjppen' „Freule, dat beeU zou" antwo°rdde: hebben vergeten, maar°ho? roover, nooit had ik kunnen droomen dat u zoo bekoorlijk zou kunnen zijn als ik u nu in werkelijkheid zie." Ze bloosde. „Ik was bang, dat u mii voor een ijdeltuit zou houden!" U v „Nu u zoo sierlijk gekleed is, durf ik u PROVINCIALE VEREENIGING VOOR VREEMDELINGENVERKEER. Zooals men weet heeft de Prov. Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer er zich voorgespannen om het reizen in onze pro vincie aan te moedigen en het is voor haar zeker een voldoening, dat de trip, die be staat uit gecombineerde Scheldetochten en tochten door de Zeeuwsch-Vlaamsche lan douwen op iederen Zaterdag tot eind Augus tus, een aardige belangstelling trekt. Mo menteel is het aantal toeristen reeds zoo groot als men zich in het begin als maxi maal had voorgesteld. Het bestuur kreeg verschillende monde linge en schriftelijke mededeelingen dat de trip in den smaak valt. Aan de deelnemers worden ook stempelboekjes de meerma len besproken uitgave van de Prov. Z. V. v. V. uitgereikt voor afstempeling in de verschillende plaatsen, wat ook een groote attractie is. Wij vernemen verder, dat deze stempel boekjes zeer gewild zijn bij de Zeeland door kruisende toeristen. Geheel te overzien zul len de resultaten eerst na afloop van het zomerseizoen zijn, maar tot nu wijst alles er op, dat ze goed zullen zijn. Begrooting Godshuizen. B. en W. ontvingen van het bestuur der Godshuizen de begrooting voor 1939 slui tende met een geraamd nadeelig saldo van 42.269.70 zijnde 6967.10 lager dan voor 1938 was geraamd. De uitgaven zijn nog belast met een bedrag van 6844.62 we gens aan het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds als vierde van de 5-jaarlijksche termijnen te betalen achterstallige pensi oensbijdragen. Aangezien de begrootings- stukken hen geen aanleiding geven tot het maken van opmerkingen, stellen B. en W. voor de begrooting goed te keuren Eervol ontslag. B. en W. stellen voor aan den heer E. Visscher overeenkomstig zijn verzoek, eer vol ontslag te verleenen als leeraar aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, zulks met ingang van 1 October 1938. RATTEN VEROORZAKEN STRAATVERZAKKING. Gistermiddag ontstond op den hoek van de Spanjaardstraat en de St. Pieterstraat een verzakking in de straat, die direct ingrijpen van gemeentewerken noodig maakte. Een onderzoek bewees, dat rat ten hier ondergrondsche gangen hadden gemaakt, waardoor de inzakking was ont staan. Onmiddellijk is een en ander her steld en zijn ongelukken voorkomen. DE VERLOTING VAN DE MIDDELBURGSCHE V ACANTIESCHOOL. In de bovenzaal van de Gouden Poorte had gisteravond de trekking plaats van de verloting ten bate van de Middelburg- sche Vacantieschool. De voorzitter, de heer P. Ph. Paul, zei- de dat blijkbaar velen zich nog hadden doen weerhouden de trekking bij te wonen door het juist opkomende onweer. Spr. deelde mede, dat de 5 tot nu toe van het totaal aantal van 8 gehouden reizen naar strand en duin als goed geslaagd kunnen worden genoemd. Het weer was vrij gun stig en ernstige ongelukken kwamen niet voor. Doordat er meer kinderen zijn dan verleden jaar, zijn de kosten ook hooger. Dank zij mede den verkoop van alle 6000 loten en het royaal teekenen op de circulaires zal men er echter dit jaar met de financiën wel komen. Men moet niet vergeten, dat allen, die medewerken dit gratis doe en dan treft critiek van buiten staanders niet aangenaam. Zooals een moeder, die met alle geweld wilde, dat men een nog niet schoolgaand kind maar mede nam. Over het gedrag der kinderen valt niet te klagen, een enkele moet wel eens gestraft worden door hem een reis te onthouden, maar daar blijft het bij. Spr. zeide, dat als het bestuur medail les te vergeven had velen, die loten ver niet meer te vragen naast mij in het mos te gaan zitten." „En dat vind ik juist zoo gezellig. Mis schien is het voor den laatsten keer." „Louise", zei de markies en ze maakte geen aanmerking, dat hij haar bij den voor naam noemde. „We moeten afscheid nemen, maar als ik mijn rol gespeeld heb en de veldslag gewonnen is, mag ik dan terug komen?" „René", antwoordde ze. „Ik weet, dat je groote gevaren tegemoet gaat, dat je vele malen je leven zult moeten wagen, maar ik zal bidden voor je veilige terugkomst als overwinnaar of als overwonnene en ik geloof dat mijn vader je even hartelijk wel kom zal heeten als ik. Misschien zeg ik het voor een dame te ronduit, doch ik ben als jongen opgevoed en je hebt mij in je oogen laten lezen, wat je tong niet durfde zeggen." „Ja, ik heb je lief en ik zal altijd van je blijven houden en als ik moet sterven, zal het zijn met jouw beeld voor mijn geest." Ze stonden op. Hij sloeg zijn arm om haar hals en drukte zijn lippen op haar mond. Ze wierp haar grooten 'hoed op het mos en drukte hem stevig aan haar hart. Weer kusten ze elkaar in een lange innige om helzing. Eindelijk zei ze zacht: „Het is tijd van scheiden. Kom spoedig terug. Ik zal op je wachten, ook als het heel lang zal duren." Hij raapte haar hoed op en hielp haar te paard stijgen. Even rustte ze in zijn armen. In den zadel boog ze nog eenmaal voor- j.<G-— kochten een zilveren zouden krijgen, maar de heer Cornu, de er alleen 862 verkocht zou een verguld zilveren krijgen. Spr. noemde ook enkele andere namen o.a. van den heer De Vrij, die op Soeburg zoo veel loten verkocht en van den heer Wedts de Swart, die dit te Middelburg deed, maar die tevens zoo veel schoppen herstelde. Dank bracht spp. ook allen, die prijzen voor de verloting beschikbaar stelde en zeide, dat men van heden af weer zal trachten om te kwart over 5 en te kwart voor zes thuis te wezen. Men mag nog niet te optimistisch zijn, want er zijn nog verschillende wenschen te ver vullen. Onderhoud der tenten is noodig, een zuurstofapparaat zou men gaarne aanschaffen en een smalfilmpje laten ma ken om eens te laten zien hoe de kinde ren zich aan het strand amuseeren. Eigen terreinen zijn een wensch van sommige bestuursleden enz. Het was bij de trekking wel typisch, dat de belangrijkste prijzen al heel spoedig bekend waren. Een gratis reis met de K. L. M. naar Rotterdam viel op no. 5960; een heeren- of damesrijwiel op 5663; een aansluiting aan de radio-distributie op 3404 en een gratis weekendtrip naar En geland met de Zeeland op 533. DE ABDIJ-UITVOERING. Zondag van 12 tot 1 uur geeft het Mid- delburgsche Muziekkorps onder leiding van den heer Joh. H. Caro weder een uitvoe ring in de Abdij. Op het naast ons liggen de programma treffen wij o.a. het Ave Maria aan en „Een Zomerdag in Noorwe gen", terwijl ook nu weder een nieuw nummer aangekondigd wordt, nml. „Grand'maman", van G. Lange. DE DRUKTE VAN GISTEREN. Het bericht, dat èr gisteren een 1000-tal personen minder met de provinciale booten BreskensVlissingen zijn overgezet dan verleden jaar op den overeenkomstigen Don derdag, mag niet tot de conclusie leiden, dat het gisteren zooveel stiller in de stad is geweest. Integendeel, het aantal bussen en auto's uit de richting Holland en België komende over den Sloedam naar Walcheren was zeer groot. Wij waren gistermiddag maar kort aan het station en zagen toen in enkele minuten reeds een heele rij bus sen vertrekken naar Den Haag, Rotterdam en andere plaatsen boven den Moerdijk, evengoed als naar Brabant of België. En dan vergete men ook niet, dat zich op zulk een dag ook zij, die de hotels en pensions in de stad zoo goed als geheel vullen deze week, op straat bewegen en ook degenen, die elders op Walcheren tijdelijk onderko men hebben gezocht. Dat het druk is met gasten en dagjes- menschen, ondervindt men o.a. ook op het bureau van de Vereeniging Vreemdelingen verkeer. Gisteren hebben daar in enkele uren een 100-tal personen inlichtingen in gewonnen, een paar weken geleden bereik te men op één dag 167. Allerlei vragen wor den gedaan, soms heel eenvoudige, soms zeer ingewikkelde, door hen, die nog verre rei zen voor den boeg hebben. Het bureau bewijst zijn bestaansrecht ten volle. Zeebaden. In de week van 5 tot en met 11 Augs. werden aan het gemeentelijk badbedrijf 6516 zeebaden genomen, waarvan 3579 in het gewone en 2937 in het volksbad. De ge middelde temperatuur van de lucht was 80 en van het water 69 graden. Geen kanowedstrijd. De aangekondigde kanowedstrijd, welke Zaterdag a.s. zou worden gehouden ter hoogte van het badstrand, zal wegens te geringe deelname, niet doorgaan. RAAD VAN OVEZAND. OVEZAND. Woensdag vergaderde de Raad voltallig. Een verzoek tot het ge ven van een landbouwhuishoudcursus werd ingewilligd. Voor de te stichten landbouw school te 'iS-Heerenhoek werd een bijdra ge ineens verstrekt van 25 in de op richtingskosten. Omtrent net verzoek tot een bijdrage per jaar en per leerling werd (Ingez. Med.) over, een laatste omhelzing; toen reed ze den heuvel af. De markies keek haar na tot zelfs de lange wuivende veer tusschen het groen was vefdwenen. Dan liep hij langzaam naar zijn paard, sprong er op en reed naar het kamp terug. De anderen wachtten hem reeds vol on geduld, maar geen hunner maakte een op merking. Slechts de man van Werben legde zijn hand op den schouder van den markies: nog steeds vermomd als don Felipe. „Mijn jonge vriend", zei hij. „We gaan uit op een gevaarvolle onderneming, maar mijn voorgevoel zegt mij, dat je veilig zult te- rugkeeren" en ongemerkt verwijderde hij een lang blond haar van den schouder van den markies. „Maar u toch ook", antwoordde deze aangedaan. „Och", lachtte de man van Werben. „Voor mij is het werkelijk van minder belang." De cavalcade vertrok. In de voorhoede Sievers en Olivier, dan volgden op eenigen afstand don Felipe, Gaspar, Praxiteles, Edz- Ee en Van Finkeborg en weer met twintig vademen tusschenruimte Longuenez en Willem, allen in het zwart. Ze namen voor een paar dagen proviand en wat kleeren mee, wilden de herbergen en de steden zooveel mogelijk vermijden. De ruiters reden over Göthen en Bitter- feld, lieten Halle rechts liggen, zonder noe menswaardig avontuur. Een escadron hu zaren liet hen passeeren en de luitenant vroeg zelfs niet naar papieren. Hij groette don Felipe diep buigend en met den sabel nog geen beslissing genomen, daar men hierover nog meer gegevens wenscht. In verband met een verzoek van Ged. Staten werd besloten met het destructie bedrijf de „Gekro" te Overschie een over eenkomst aan te gaan voor de vernieti ging van vee en vleesch. De begrooting van den Vleeschkeurings- dienst werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 3200. Voor wat den gewonen dienst betreft werd de gemeenterekening over 1937 voorloopig vastgesteld op 39521 in ontvang en op 36492 in uit gaaf; goed slot 3029 en de kapitaaldienst op 428 in ontvang en op 1705 in uit gaaf, alzoo met een kwaad slot van 1277. Naar aanleiding van verschillende vra gen van den hr O o s t d ij k over steunverleening en werkverschaffing, deelt de V o o r z. mede, dat de destijds toe gepaste wandeldag in de werkverschaffing niet van het gementebestuur is uitgegaan, doch van hoogerhand werd voorgeschreven. Van gemeentewege is steeds geprotesteerd tegen dezen maatregel. WISSEKERKE. Donderdagmiddag werd het stoffelijk overschot van den 3 dezer verdronken A. de Schipper onder groote deelneming der ingezetenen ter aarde be steld. Aan de groeve werden door ds. Lou- werse woorden van troost gesproken waar na een broeder van den overledene dankte voor de belangstelling. Namens oud-leden eener C.J.V. werd een krans gelegd ook namens bestuur en kinderen der Zondagschool waarvan de overledene mede bestuurslid was. RAAD VAN GROEDE. GROEDE. Woensdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester M. Wagtho. Afwezig de heer J. I. Brakman. Met alg. st. werd besloten de voormalige woning van den heer Van Wijk te verkoo- pen aan den heer D. Koster te Groede. De begrooting 1939 van het Burgerlijk Armbe stuur werd vastgesteld in ontvang en uit gaaf tot een bedrag van 2550, met een post onvoorzien van 673. Vervolgens was aan de orde „Subsidie- verleening aan de feestcommissie". De V o o r z. deelde mede, dat 2 dagen zal wor den feestgevierd in verband met het 40-ja- rig regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin. De feestcommissie vraagt een sub sidie van 250. B. en W. meenen, dat wel iswaar 250 wordt gevraagd, doch willen hieraan nog 100 toevoegen onder voor waarde, dat minstens 100 wordt besteed voor feestmateriaal en dit na afloop der feestelijkheden ter beschikking wordt ge steld aan het gemeentebestuur. Met alge- meene stemmen werd hierna besloten een subsidie van 350 te verleenen onder bo vengenoemde voorwaarde. Een adres van de gewestelijke landstorm commissie was ingekomen met verzoek 'n subsidie te mogen ontvangen. De V o o r z. deelde mede, moeite te hebben gedaan con- tribueerende leden te krijgen en het resul taat hiervan is dat 65 a 70 een jaarlijk- sche bijdrage verleenen. Hij vroeg dan ook in verband met het feit, dat verschillende ingezetenen bijdragen, het nu wel billijk is, dat ook de gemeente nog een subsidie geeft. De heer W. van Haneghem achtte dit niet direct noodig. Met alg. st. werd beslo ten geen subsidie te verleenen. Vervolgens kwam ter tafel een concept besluit tot het aangaan van een overeen komst met het destructiebedrijf de Gekro. B. en W. stelden voor dit besluit zooals dit ter tafel lag, vast te stellen, waartoe met alg. st. werd besloten. Vervolgens werd besloten adhaesie te be tuigen aan het ingekomen adres van de vereeniging van onderwijzers, tot verkrij ging van een lagere leerlingenschaal op de scholen. Bij de rondvraag deelde de V o o r z. me de, dat het in de bedoeling ligt ter gelegen heid van de a.s. feestelijkheden een zang- hulde te brengen vóór het gemeentehuis. Spr. nöodigde alle raadsleden uit, daarbij tegenwoordig te willen zijn. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Laaghalerveen: 1 doode Gistermiddag liep de dertigjarige onge huwde dochter van den landbouwer Braam te Laaghalerveen, gemeente Beilen, van 't erf den verkeersweg op, juist op het oogen blik, dat een personenauto voorbijkwam. De vrouw, die eenigszins achterlijk was, werd gegrepen en tegen den weg gesmakt. Kort na aankomst in het ziekenhuis te As sen is zij overleden. salueerend. Toen ze de Saksische grens over schreden hadden, bemerkten ze maar al te spoedig dat Tilly's benden het geheele land afliepen en plunderden. „Kapitein Sturm had werkelijk geen on gelijk", zei Edzke tegen Van Finkeborg. In een maand zal er van heel Saksen niets meer over zijn." Ze zagen de hoeven branden, de beesten wegvoeren. Ze reden boeren met karren achterop, die met een beetje overgebleven have, trachtten te vluchten om ten minste het leven te redden. Op akkers bouwland waren soldeniers bezig de rijpe tarwe te zichten, want het koren werd reeds schaars en zou weldra met goud worden betaald. Het leger eischte alles op en de hongersnood begon te dreigen. De ruiters bemoeiden zich nergens mee. Ze reden rustig verder. Ze kwamen door een kleine plaats waar een bende soldaten onder aanvoering van een kapitein den burgemeester en de schepenen martelden. Ze begrepen spoedig dat dit een expeditie was om geld voor het leger bij elkaar te krijgen. De burgemeester had een touw om zijn voorhoofd dat dichter gedraaid werd, langzaam, heel langzaam. „Ja Excellentie", zei de kapitein tegen don Felipe, nadat hij het vrijgeleide inge keken had. „Dat is de eenige manier om van die stijfkoppen geld los te krijgen en we hebben het dringend noodig. De boeren zijn hier rijk genoeg, maar ze willen het geld niet geven. De veldmaarschalk heeft den kanselier van den keurvorst met het rad van een haakbus de polsen laten dicht- Vooruitgang over alle linies. In het jaarverslag van den Zeeuwschen Voetbalbond over het sezoen 1937-1938, sichrijft de secretaris-competitieleider, de heer A. Imanse, dat tot enkele dagen vóór 1 Juli 1938, den datum waarop het nieu we bondsjaar begon, allerwege optimis tische klanken werden gehoord. De hoop bestond dan ook, dat een blijmoedig ge stemd jaarverslag geschreven zou kunnen worden. Echter, Zondag 26 Juni trok een zwarte schaduw over alle vooruitgang en bloei van den Bond: het overlijden van den voorzitter, den heer J. P. van Bel. De secretaris-comp. leider herdenkt in zijn verslag den heer Van Bel als leider en als kameraad en hij wijst daarbij op de groote verdiensten, van den heer Van Bel voor de Zeeuwsche voetbalbeweging. Een jaar van rustig werken met goede resultaten heeft de Z.V.B. achter den rug. Het is vooruitgang over alle linies. Het aantal vereenigingen, het aantal leden en adspirantleden vertoonen een stijging. Het toetreden van verschillende vereenigingen in Oost Zeeuwseh Vlaanderen is daaraan niet vreemd. Het eenige schaduwkantje is, dat er van de zijde der meeste ver eenigingen een te geringe belangstelling blijft bestaan voor het jeugdvoetbal. Verheugend is, dat de vereenigingen zelf, wat de financiën aangaat, steviger gefundeerd zijn, althans gerekend naar de financieele verhouding tot den Z. V. B. De financieele toestand van den bond is zeer goed, als gevolg van drastische bezui nigingen, welke nu bijna tot het uiterste zijn opgevoerd. Er Wordt naar gestreefd om door het kweeken van een flinke re serve op zoo hecht mogelijke basis te komen. De schoolvoetbaldag, welke voor het eerst dit jaar gehouden werd, mag alles zins geslaagd heeten. En ook de wedstrij den voor het Z. V. B.-contributiefonds wa ren een succes. De opbrengst der wedstrij den was over het algemeen beter dan vo rig jaar. De wedstrijden om de Z. V. B.- bekers echter, hebben zich weer niet in een groote belangstelling mogen verheu gen. De competitie, welke aanvankelijk vlot verliep, kreeg een onverwachte tegenslag, o.a. doordat verschillende velden ten gevolge van het heerschende mond- en klauwzeer tijdelijk gesloten moesten wor den. Stijgend ledental. Het ledental bedroeg in 1936: 3142; 1937: 2922; 1938: 3283. Het aantal juniores was, in 1936: 526; 1937: 468; 1938: 444. Totaal aantal leden in de genoemde jaren was dus resp. 3668, 3390 en 3727. Ten opzich te van de laatste 2 jaren is er een goede stijging. Dei leden zijn te verdeelen in 1725, die tevens lid zijn van den K.N.V.B. en 1558 specifieke Z.V.B.-ers. Bij de adspiran- ten zijn de aanvallen respect. 349 en 95. Onder de Z.V.B. leden .zijn voorts 93 le den van erkende combinaties. Het aantal vereenigingen bedroeg in 1936: 52; 1937: 52 en in 1938: 51. Admi nistratief is dit dus een achteruitgang van 1 vereeniging, doch door verschillende toetredingen, juist op de scheiding van de twee vereenigingsjaren is "het aantal even wel gestegen tot 54 vereenigingen. Gememoreerd worden de verrichtingen van de Zeeuwsche K.N.V.B.-clubs. Zeeland heeft nog geen eerste klasser. Het spel peil is er ook niet naar en men kan slechts hopen dat een verbeterde voetbaltechniek in de Zeeuwsche gelederen, ons gewest opnieuw een eersteklasser zal brengen. De scheidsrechters en de consuls. Verwacht mag worden, dat het rapport van de door den K.N.V.B. ingestelde com missie voor een onderzoek naar het scheids- rechterswezen, tot een ingrijpende wijzi ging in de opleiding van de scheidsrech ters zal leiden. Het scheidsrechterscorps van den Z.V.B. is niet groot. Jammer dat ieder jaar de K.N.V.B. de beste krachten opeischt, waardoor steeds de minder ster ke scheidsrechters belangrijke wedstrijden moeten leiden. De consuls zien in hun functie slechts een keurmeesterschap over de terreinen op Zondagmorgen. Hun taak is evenwel veel omvangrijker. Zij toch behooren de propagandisten te zijn van den Z.V.B. Een poging om heri meer in het actieve bondsleven in te schakelen is mislukt door gebrek aan medewerking hunner zijds. In het bestuur van den bond kwam een wijziging door het bedanken van den heer Dane; de heer J. Kole werd in diens plaats knijpen, om de waarheid uit hem te per sen. „Nog een beetje steviger", beval hp zijn soldeniers. „Zoo, nu even de gelegenheid geven om te zeggen waar hij zijn goud en de schatten van de gemeente heeft verbor gen. „Ben je nu mak? Nog niet. Nu dan nog een beetje stijver. Ha ha, hij steekt de hand op. In orde neem hem nu maar mee, maar het koord om zijn hoofd laten, anders wordt hij misschien weer rebels." „Als hij dadelijk de bergplaats gewezen had," zei de kapitein tegen don Felipe, „dan had hij zich veel pijn gespaard. Harde maat regelen zijn onvermijdelijk. Goeden dag, heeren", en hij verwijderde zich met zijn slachtoffer. De cavalcade reed verder. „Ik had dien beul wel willen vermoorden", zei don Fe lipe. „Maar we moeten onder alle omstan digheden ons weten te beheerschen. We mogen in geen geval onze opdracht in ge vaar brengen." „Ik heb op mijn lippen moeten bijten om dien vent niet voor zijn kop te schieten", zei Edzke. „Als mij zoo iets werd opgedra gen, droste ik." Dien eersten avond aten en.sliepen ze in een bosch aan den weg, diep verscholen in het kreupelhout. Ze hadden wachten uitge zet, doch werden niet gestoord. (Wordt vervolgd). Spanheim. Le soldat suédois.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5