ÉJSSHS si izlszvst-p SCHEEPJESWOL BUITENLAND. Sht °SSr,f op,entorc „pg! S. Ca"nsS?LbSS. LAATSTE BERICHTEN. Voor beter breiwerk betere wol, dus: GEMENGD NIEUWS. De Russisch-Japansche wapenstilstand. JAPANSCHE VLIEGTUIGEN BOMBARDEEREN HANKAU. Mussolini en het Vaticaan. BerlijnNew-York in 25 uur. DUITSCHLAND, TSJECHOSLOVAKIJE. ZWITSERLAND. ITALIË RUSLAND. PALESTINA- ZUID-AMERIKA. LEGER EN VLOOT. DOMBURG I Tevredenheid in de Europeesche hoofdsteden. Allerwegen toont men zich voldaan over den gisteren door Japan en Rusland over eengekomen wapenstilstand. In officieele kringen te Londen zou men het van groot belang achten indien een gemengde grens- commissie zou worden gevormd. Waarne mers aldaar zouden dit beginsel gaarne uit gebreid zien tot die deelen der grens, die in de afgeloopen jaren aan soortgelijke ge schillen- onderhevig zijn geweest. Ook te Parijs is men zeer tevreden over dit verloop. Welingelichte kringen waren er van overtuigd dat beide partijen elke uitbreiding van het conflict wenschten te vermijden. Men brengt hulde aan den geest van verzoening welke beide partijen be toond hebben. Men wees er in bevoegde ST" °P' dat de JaPanners het initiatief thlT' h3dden gnomen en daf de eisch der Russen dat hun grondgebied door e Japanners vóór elke regeling zou wor den ontruimd, gewettigd was Ook Berlijn is tevreden. Men twijfel de er met aan dat Duitschland niets tl ver- hezen noch te winnen had bij het conflict Hypothetisch zou Duitschland zich in geval van een conflict vrijer kunnen gevoelen ten aanzien van Tsjechoslovakije, maar men meent te Berlijn dat deze vrijheid zou wor den gecompenseerd door een verplaatsing van krachten in andere deelen der wereld Engeland en Frankrijk zouden dan mir hun invloed m de Middellandsche Zee voel- Sh tUennpn ?aken' Daarom verheugt men tj J Berlijn over den wapenstilstand ?e c't i nerv.TagebIatt" merkt nog op dat leger fnehet vP°SitiA Van het Russlche leger in het Verre Oosten geenszins mn wn Miffll men het uiterste kon riskee- ren. Indien de oorlogswil der Russen ?\oh S^Mtrnd'afr kW™ tloor J'--n staan daare„tege„ S1"? «I» ttat bit den door Japan van de vorming van een ffrenscommissie, overeenkomstig de Russ" sche eischen een diplomatiek succes voor °verigens is m"n van S aan T^eVmZ geea rust en allerKst fen !igrenS Verzekert en dat dit weeg^al brengen! ^spanning te- Officieele Japansche sSenl0?* d6n waPanstilstand die behoeft;' «S sov. S?06^0 dUWt e" dat da Sgln wó'Ü!"!®01. geen tweeden oorlog". Deze Aldus een bericht van Havas. Hieruit blhkt men beweent Tl °verdreven, wannier beweert, dat de spanning, die sind-s incident ontsf1 het Russisch"Japansche in TnHn Was' voor de eerste maal uTT Gen oorI°gsatmosfeer had onge in ChiMmVf6™ jaar van' vijandelijkheden front nooit gewekt hadden Naar dl T voldoening Stateer1?^ T* i"eening «et militaristen verplicht zHn 1? JaPa??.sche het, rekening houdend me?6? T meening kelijk, aandachtig n Prpvoceeren noodza- stav» rat1»? ssnerale - P" Wfrijfr hef Verre Oosten Meer dan zeshonderd dooden. Tijdens een hevigen aanval van een zes tigtal Japansche vliegtuigen op Woetsjang en Hanyang, twee voorsteden van Hankau, zijn naar schatting meer dan zeshonderd menschen gedood. Ruim honderd vliegtuigen waren voor dezen aanval opgestegen, doch als gevolg van de dikke bewolking, die boven de streek hing, bereikten slechts zestig hun doel. De Japansche vliegtuigen hebben bijna 200 bommen laten vallen. Dertig jonken werden vernield: de bemanning kwam om het leven. Door op het station te Woetsjang geworpen bommen werden vijftig vluchte lingen gedood. In het geheel zouden 680 menschen om het leven gekomen of ge wond zijn; 437 huizen werden verwoest. Doordat de wolken laag hingen, werd de Chineesche luchtafweerdienst gehinderd. Ook hedenmorgen hebben Japansche vliegtuigen Hankau zwaar gebombardeerd. Het aantal dooden moet zeer groot zijn. Chineesche luchtmacht bombar deert Japansche oorlogsschepen. Het hoofdkwartier van de Chineesche luchtmacht deelt mede, dat Chineesche vliegtuigen twee aanvallen hebben onder nomen op de in de nabijheid van Kioe kiang liggende Japansche oorlogsschepen. Minstens tien hiervan zouden volgens de Chineezen beschadigd ztJn. Chineezen melden successen bij Kioelriang. Naar het Chineesche Telegraaf agentschap meldf, wordt nog ernstig gestreden aan 't Sjahofront, waar alle strategische punten door de Chineezen heroverd zouden zijn. Aan het front bij Kioekiang zou de strijd zich bij Koeling in voor de Chineezen gun- stigen zin ontwikkelen. De Japanneezen die opereerden bjj Lienhoeatoeng trekken zich naar gemeld wordt, in de richting van Kioekiang terug. De Japansche verliezen aan dit front in de laatste paar dagen wor den geraamd op vier tot vijfduizend man. Aan het front ten Noorden van de Jangtse is Hoeangmei door de Chineezen heroverd na zwaren strijd. De voorhoede rukt thans snel op naar Soesoeng, terwijl de Chineesche rechtervleugel Taihoe na dert. De omgeving van Hoeangmei wordt gezuiverd. De Japansche verliezen bedra gen hier meer dan tweeduizend dooden en gewonden. Gemeld wordt, dat twee Japan sche regimentsbevelhebbers bij Koeling zijn gesneuveld. De strijd op het eiland Namoa. Het Chineesche Telegraafagentschap meldt, dat een geisoleerde afdeeling Chi neezen nog stand houdt op het eiland Na moa ten Zuidoosten van Kwantoeng, waar in guerilla de Japanneezen worden bestre den. Tien Japansche schepen welke troe pen aan land trachtten te zetten op het eiland, werden met zwaar machinegeweer vuur ontvangen. Drie schepen zonken en de overige trokken terug. Naar verluidt be dragen de Japansche verliezen op het eiland reeds ruim achthonderd man. In „l'Oeuvre", een Parijsch blad schrijft madame Tabouis, dat Mussolini woedend is geworden over de woorden, waarmee de Paus, een dezer dagen de rastheorie opnieuw heeft veroordeeld. In een oogen- blik van woede zou de Duce zelfs gezegd hebben, dat hij het concordaat op zou zeg gen. De geheele Italiaansche pers keert zich tegen het Vaticaan; de opwinding is zeer groot. De Paus is volgens madame Tabouis zeer aangedaan en hij zou een groot ongeluk verwachten. In kerkelijke kringen, verwacht men, dat ingeval de „Heilige Vader" zou ster ven, men het conclaaf (verkiezing van een nieuwen Paus) buiten Italië zou moe ten houden en een niet-Italiaanschen Paus zou moeten benoemen. Men spreekt van een Amerikaan. Ook koning Emmanuel zou zeer onge rust zijn over de wending welke de rassen- strijd heeft genomen. Hij zou deze veroor- deelen, doch niets ertegen kunnen doen." Het Duitsche vier-motorige Focke Wulf toestel „Condor" heeft de non-stopvlucht BerlijnNew-York volbracht. De machine, met een bemanning van vier personen aan boord, was als gemeld Woensdagavond van het Berlijnsche vliegveld Staaken ver trokken. Na een ononderbroken vlucht van 25 uur daalde de machine gisteravond te New-York. De officieele tijd tusschen het vertrek uit Berlijn en het oogenblik dat de Condor den eersten keer boven het vliegveld Floyd Ben nett te New-York verscheen, is berekend op 24 uur 54 minuten. Het vliegtuig is ze ven minuten na aankomst boven het vlieg veld gedaald. Het is de eerste maal dat een vlucht BerlijnNew-York in één ruk is vol bracht. POLEN EN DE VOLKENBOND. Semi-officeel wordt uit Warschau ge meld, dat Polen voornemens is, zijn per manenten vertegenwoordiger bij den Vol kenbond te Genève terug te trekken. Men gelooft, dat de reden is, dat Polen vreest, betrokken te zullen worden in de internationale verwikkelingen, die uit de Tsjechoslovaaksche kwestie zouden kunnen voortvloeien. Het besluit beteekent echter niet, dat Folen zich eerlang geheel uit den Volken bond zal terugtrekken, zoo wordt verder meegedeeld. Te Genève heeft het geval echter een pijnlijken indruk gemaakt. VON FRITSCH COMMANDEERT WEER EEN REGIMENT. De opperbevelhebber van het Duitsche leger, generaal Von Brauchitsch, heeft gis termiddag in opdracht van den „Führer" het twaalfde regiment artillerie overge dragen aan den nieuwen chef, generaal Von Fritsch, den vroegeren chef van den generalen staf, die bij de jongste „zuive ring" van het leger mede het veld moest ruimen, doch al spoedig op den weg naar eerherstel geraakte. Bij de plechtigheid zeide Von Brauchitsch, dat Von Fritsch als opperbevelhebben in vier jaar van het Duitsche leger een ge ducht wapen gemaakt heeft. Von Fritsch antwoordde, dat het leger er verzekerd Van kan zijn, dat zijn geheele voelen en denken het leger toebehoort. DE BEGRAFENIS VAN BAIERLE. Felle redevoeringen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Hartmantz: Op het kerkhof van Gutwasser is gis termiddag in tegenwoordigheid van een groot aantal afdeelingen van formaties der Sudeten-Duitsche partij het stoffelijk overschot van den vermoorden Sudeten- Duitscher Wenzel Baierle ter aarde be steld. (Zooals men weet, kwam Baierle om het leven bij een vechtpartij tusschen sociaal-democratische Duitsehers en aan hangers van Henlein). Senator Ludwig Frank sprak een rede voering uit, waarin hij o.m. zeide: „Aan het open graf klaag ik een systeem aan, dat onwettigheden door verdraaiing van feiten verhult, om naar buiten een ander beeld te geven dan in overeenstemming is met de waarheid. Ik klaag een systeem aan, dat in plaats van de verzoening der volkeren den haat dient en dat duldt, dat de haat wordt aangewakkerd tot moord, een systeem van politieke justitie, dat je gens de Sudeten-Duitschersi met alle strengheid wordt gehandhaafd, doch dat jegens de tegenstanders der Sudeten- Duitschers mild doet' optreden, zoodat de persoonlijke haat zich vrij kan uiten. De plaatsvervanger van Konrad Hen lein, Karl Hermann Frank, hield vervol gens een toespraak, waarin hij zeide: „Sinds den dag, waarop de Praagsche re geering speciale maatregelen uitvaardigde voor ons ook zonder die maatregelen reeds gekwelde Duitsche land, is dit de derde bloedgetuige voor Duitsch recht en voor het Duitsche nationaal-socialisme in dit land. De grootheid van dit offer en het on recht van den laffen, rooden moord* kan niet verkleind worden door de leugenach tigheid van Tsjechische en Joodsche dag bladen. Ook 'n staatszender kan de schuld van een systeem voor ons en de geheele wereld niet krachteloos maken door te probeeren een laffen rooden moord voor te stellen als een gewone twist in een café tusschen leden van Duitsche partijen. Wij protesteeren er op deze plaats tegen, dat het roode moordenaarsgebroed als Duitsehers worden aangeduid. De moord is een gevolg van dat mateloos opruiende systeem, dat op 21 Mei als Hussitis-me zijn kop heeft opgestoken in ons Duitsche va derland en dat een bondgenootschap sloot met marxistische moordenaars voor een vernietigingsstrijd tegen alles, wat zich uitsprak voor het DuitJsche wezen en daarmede voor het nationaal-socialisme. Wij echter vreezen den dood niet. Waar er één valt, treden duizenden in zijn plaats. Volgens het D. N. B. is het niet tot in cidenten gekomen. VLUCHTELINGEN UIT DUITSCHLAND. De Duitsche staatspolitie helpt hen over de grens te sluipen. De Basler Nationalzeitung meldt, dat vol gens inlichtingen, afkomstig van de politie, het aantal Joodsche vluchtelingen uit Duitschland en Oostenrijk, dat Zwitserland zonder middelen vanbestaan binnenkomt, toeneemt en thans wel 40 per dag bedraagt. De Gestapo zou hun wijzen, hoe zij clandestien over de grens moeten ko men. POLEN ZEVEN KNAPEN DOOR ONT PLOFFENDE GRANAAT OMGEKOMEN. Zeven knapen, van acht tot veertien jaar, zijn om het leven gekomen, toen een granaat nabij Rudkamiryncka in het dis trict van Kowel tot ontploffing kwam. De granaat was nog afkomstig uit den wereld oorlog. De knapen hadden het gevaarlijke voorwerp gevonden, terwijl zij het vee hoedden. Drie hunner waren op slag dood, toen zij met de granaat speelden. De vier anderen overleden later aan de bekomen verwondingen. Springpatroon in een kachel geworpen. In een dorp in Toscane heeft een kind een springpatroon gevonden. Het nam dit gevaarlijke speelgoed mee naar huis en wierp het in de kachel, waardoor de pa troon ontplofte. De moeder en twee kin deren kwamen om het leven, een kind werd ernstig gewond. HET VERDWENEN POOLVLIEGTUIG. De regeering heeft een mededeeling over het vliegtuig „N-209" gepubliceerd. Zooals men zich zal herinneren is dit vlieg tuig op 12 Augustus 1937 uit Moskou ver trokken om over de Noordpool naar N. Amerika te vliegen. De bemanning bestond uit zes personen onder bevel van Lewa- nefski. Even nadat de pool gepasseerd was, weigerde een motor en hierna werd de draadlooze verbinding met het toestel afge broken. Alles wees er op, dat een ongeluk was gebeurd. Onmiddellijk werd het geheele gebied af gezocht, doch vergeefs en volgens het oor deel van vliegers en poolkenners heeft ver der zoeken geen nut en moet men de be manning als omgekomen beschouwen. De raad van volkscommissarissen heeft besloten het zoeken te staken. Om het aan denken aan de dappere vliegers levendig te houden, zal te Moskou een monument wor den opgericht en zal een aantal scholen en fabrieken hun namen dragen. Bovendien zullen hun nagelaten betrekkingen ver hoogd pensioen genieten. GROENTEHANDELAAR DOODGESCHOTEN. Vanochtend is in het centrum van Jeru salem een Joodsch groentehandelaar, die op weg was om zijn inkoopen te doen, doodgeschoten. Petroleumtanks ontploft. Tengevolge van een brand zijn drie pe troleumtanks van de salpetermijn te Rosa- rio de Huara del Iquique (Chili) ontploft. Zeven personen zijn hierbij om het leven gekomen en 15 ernstig gewond. Het direc tiegebouw van de mijn is door den lucht druk vrijwel vernield. Bij beschikking van den minister van defensie zijn de volgende plaatsingen ge last: met 12 Augustus 1938: de officier van den marinestoomvaartdienst le klasse L. C. Lagaaij geplaatst bij de rijkswerf te Wil lemsoord; met 29 Augustus 1938: de hoofd officier van gezondheid der le kl. L. Hen driks, eervol ontheven van de betrekking van chef van het marinehospitaal te Wil lemsoord; de hoofdofficier van gezondheid 2e kl. P. de Mooy, belast met de betrekking van chef van het marinehospitaal te Wil lemsoord; met 1 September 1938: de kolo nel der mariniers C. J. O. Dorren, eervol ontheven van de betrekking van chef van het korps mariniers te Rotterdam; de luit.- kolonel der mariniers H. F. J. M. A. von Frijtag Drabbe, belats met de betrekking van chef van het korps mariniers te Rot terdam. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent W. 'i'Itl KI JiKit, Mr. L. VAN ANGEL f. Bij „Metellus'heengaan. Juist voor het ter perse gaan van dit nummer van ons blad, bereikt ons het be richt, dat mr. L. van Andel, oud-lid van den Raad van Middelburg, plotseling gestorven is. Bij het heengaan van deze merkwaardige figuur past een enkel woord onzerzijds. Te vaak en te scherp hebben wij in het ver leden met dezen politieken tegenstander den degen gekruist om, nu hij de eeuwige rust is ingegaan, hem niet tóch in goede vriendschap te gedenken, iets, wat te ge makkelijker en in alle oprechtheid mogelijk is, omdat mr. Van Andel, sinds hij niet meer daadwerkelijk aan het politieke leven on zer gemeenschap deelnam, als mensch geenszins buiten den kring van onze goede betrekkingen stond. Mr. Van Andel was een merkwaardig man. Conservatief in hart en nieren, maar dat is geen schande. Men kan conservatief of vooruitstrevend en in beide gevallen een braaf man zijn. Mr. Van Andel was het een en het ander zeker. Hij had een goed hart, hij had, op zijn eigenaardige wijze, gevoel voor humor ook. Scherp, somwijlen te scherp, kon hij in den Raad de dingen van den tegenwoordigen tijd hekelen en in zijn „Brieven uit Middel burg", in het anti-revolutionaire partijblad „De Zeeuw" onder den schuilnaam „Metel lus" geschreven, ging hij herhaaldelijk, som wijlen verre, over de schreef van wat jour nalistiek gebruikelijk en behoorlijk is. Wel iswaar zijn wij er in gemoede van over tuigd, dat zulks dikwijls geschiedde uit on wetendheid, namelijk uit onbekendheid met de regelen die op het journalistieke toernooiveld in acht genomen worden, in plaats van met werkelijk booze bedoelin gen maar in het strijdperk moesten wij, deze mogelijke verontschuldiging buiten gelding latende, zijn aanvallen niettemin pareeren, somwijlen, met gelijk felle stoot kracht, tot den tegenaanval overgaan. Dat heeft ons tegenover deze eenzelvige en toch in zijn hart zeker allerminst boos aardige figuur om den mensch Van Andel wel eens leed gedaan; toen hij zich uit het politieke leven terugtrok hebben wij den heengaanden tegenstander gaarne het sa luut met den degen gebracht en nu wij van mr. Van Andels dood melding moeten ma ken is het, wat dit betreft, ook voor ons met een gevoel van genoegdoening in het hart, door de stellige zekerheid, dat in de jaren van zijn ambteloosheid de thans ont slapene ook ons blad, ondanks vroegeren feilen strijd, in 't geheel geen kwaad hart toedroeg. Na een door en voor hemzelven aller minst gemakkelijk leven moge hem thans de eeuwige rust in vrede beschoren zijn! Mr. Van Andel is 68 jaar oud geworden. Nadat hij in den afgeloopen nacht onge steld was geworden, is hij vanochtend over leden. Livinus van Andel was 17 October 1869 te Tiel geboren en promoveerde 13 Juni 1894 te Amsterdam tot meester in de rech ten. Na zijn promotie vestigde hij zich als advocaat te Gorinchem en kwam op 7 No vember 1906 naar Middelburg, waar hij zich toen bij de rechtbank als advocaat liet inschrijven. Op 9 October 1909 werd hij hier rechter, maar zijn gezondheidstoestand noopte hem reeds tegen 22 November 1910 eervol ontslag aan te vragen. In December 1909 werd wijlen mr. Van Andel lid van onzen gemeenteraad. Bij de periodieke aftreding in September 1919 stelde hij zich niet meer herkiesbaar. In 1931 kwam de overledene wederom als lid der anti-rev. fractie in den Raad terug, doch met 27 Juni 1934 nam hij weder ont slag. Hij was in den tijd van zijn raadslid maatschap o.a. lid van de commissie van financien. De ter aarde bestelling van het stoffe lijk overschot is bepaald op Dinsdag a.s. te 2 uur van het sterfhuis; zij zal in allen eenvoud plaats vinden. STREICHER ONTVANGT VELE DREIGBRIEVEN. Reuter meldt uit Berlijn: Julius Strei- cher, de uitgever van het antisemietiscije blad „Der Stürmer" heeft te Neurenberg waar hij tegenwoordig was bij het begin der werkzaamheden tot slooping van de synagoge, in een rede medegedeeld, dat hii voortdurend dreigbrieven ontvangt. In een hiervan werd gezegd, dat zijn „lot bezegeld was.'' Mijn rol is nog lang niet uitgespeeld zoo zeide Streicher echter. Vandaag begint een nieuwe étappe van ons werk. DE BRITSCHE PERS OVER DE MILITAIRE MAATREGELEN IN DUITSCHLAND. De „Manchester Guardian" schrijft over de berichten over militaire maatregelen in Duitschland dat niets er op wijst, dat Duitschland een algemeene mobilisatie zou voorbereiden. Het is niet te ontkennen, dat een groot deel van het Duitsche volk voor een optreden van het leger is, doch men heeft geen bewijs, dat dit deel de overwin ning zal behalen. Zooals steeds ligt de eind beslissing bij Adolf Hitler en deze heeft zich nooit uitgesproken ten gunste van een oorlog. Het Engelsche blad keert zich verder wel tegen de heftige campagne in de Duitsche pers tegen Tsjecho-slovakije. Men weet zeer goed, dat deze beleedigingen officieel geïnspireerd zijn en dat de beschuldigin gen, welke in de Duitsche pers zijn geuit, van allen grond ontbloot zijn. Fransche persstemmen. De belangrijke militaire bedrijvigheid in Duitschland en de bijzonderheden, wel ke hierover gisteren door de Britsche pers zijn gepubliceerd, verontrusten de open baren meening in Frankrijk en de Fran sche pers wijdt hieraan lange beschouwin gen. Donnadieu schrijft in de „Echo de Pa ris", dat alles doet vreezen, dat Duitsch land binnen enkele weken een demonstra tie van zijn maximale kracht wil geven. Henlein en anderen hebben met een open hartigheid, waarvoor men hen moet dan ken, verklaard, dat op een of andere wij ze het vraagstuk der Sudeten-Duitschers voor het najaar zal zijn opgelost. Hieruit kunnen de ernstigste gevolgen voortvloei en. WED. D. S. VAN SCHUPPEN - VEENENDAAL "d£ (flokfyxUaltitottx' (Ingez. Med.) ZIJN FIETS VERRIED HEM. Inbreker op heeterdaad betrapt. De heer G. P., de eigenaar van Huize Griffenstein aan den Biltschen straatweg even buiten Utrecht, in de gemeente Maar tensdijk gelegen, die met zijn familie tij delijk te Noordwijk verblijf houdt, had gistermiddag zijn vacantie onderbroken, omdat hij voor zaken in Bilthoven moest zijn. Omstreeks drie uur kwam hij in zijn auto voorbij zijn huis en onwillekeurig keek hij in de richting van zijn woning. Zeer verbaasd was hij, tegen den kant van de villa een fiets te zien staan. Hij besloot eens te gaan kijken en zag toen,, dat het kelderraampje kapot was. Toen hij de •voordeur was binnengegaan, waarvan hij de sleutel bij zich drceg, bemerkte hij aanvankelijk geen onraad, doch op de tweede verdieping gekomen, hoorde hij bo ven zich loopen. Vermoedende, dat er een of meer inbrekers in zijn huis waren ging liij weer naar buiten, waarop hij enkele voorbijgangers vroeg een oogje in het zeil te houden, terwijl hij do politie ging waar schuwen. Aan den overkant woont een Maartens- dijksche veldwachter, die op dat uur juist thuis was. Deze ging met den heer P. mee, maar omdat men niet wist hoeveel perso nen er binnen waren, werd het beter geoor deeld buiten te wachten.' Na eenigen tijd werd het wachten be loond. De achterdeur ging open en een man kwam naar buiten, die de veldwachter dadelijk in de armen liep. Het bleek een inwoner van Utrecht te zijn, die van de af wezigheid der bewoners gebruik had ge maakt om zijn slag te slaan. Hij werd in het bezit gevonden van een groote hoeveel heid sieraden, die hij in het huis had aan getroffen, en van eenig geld, dat hij even eens had weggenomen. Het tafelzilver had hij laten liggen., De man was op deze hartelijke ont vangst geenszins voorbereid, daar hij er niets van gemerkt had, dat de heer P. tijdens zijn aanwezigheid binnen was ge weest. (N.R.C.) DOODELIJK ONGELUK OP DE STAATSMIJN MAURITS. Vanmorgen omstreeks tien uur is de af- deelingsopzichter J. Ilaalders, op de 548 meter verdieping van staatsmijn Maurits, nabij de schacht bekneld .geraakt tusschen beladen wagens. H. liep ernstige inwendi ge kneuzingen op en is naar het zieken huis te Sittard overgebracht, waar hij kor ten tijd na aankomst is overleden. Het slachtoffer was 43 jaar oud, gehuwd en vader "van twee kinderen. SIGARET VEROORZAAKT GROOTEN DUINBRAND OP AMELAND. Door het achteloos wegwerpen van een brandende sigaret heeft Woensdagmiddag een felle duinbrand gewoed, op Ameland, waardoor ongeveer 5 h.a. een prooi van de vlammen is geworden. Uit de woning van den gemeente-secre taris merkte men den brand het eerst. On- middelijk werd de duinwacht gewaar schuwd, waarna men met man en macht aan het werk toog. Ook de talrijke bad gasten hielpen ijverig mede, terwijl bijna alle bewoners van het Duitsche kamp, dat 10 menschen telt en dat een oogenblik ern stig gevaar liep, aan het blusschingswerk deelnamen. Met inspanning van alle krach ten wist men tenslotte het vuur op slechts korten afstand van het kamp tot staan te brengen. De duinbeplanting is totaal ver nield. Jongetje verdronken. De zevenjarige F. de V. is gistermiddag toen hij met een jonger broertje aan den kant van het Noorderbuitenspaarne te Haarlem speelde, te water geraakt en verdronken. In den laten middag waren gisteren vijf jongens, die verpleegd werden in de Van den Berghstichting te Noord- v/ ij k, te Katwijk aan Zee op het Noor- derstrand aan het baden. Plotseling kwa men twee hunner in verdrinkingsgevaar te verkeeren. De eene jongen kon wor den gered, doch de andere, de ongeveer achttienjarige Van U., verdween in de diepte. Het lijk is des avonds aangespoeld. Claude Vivières schrijft in „l'Oeuvre" meer optimistisch. De voorbeelden van China en Spanje hebben een zwaren slag toegebracht aan het Duitsche dogma van een bliksemsnellen oorlog, welke des te meer essentieel is in verband met het ge brek aan voorraden. In ieder geval zou een oorlog onder de huidige omstandighe den Duitschland snel tot wanhoop kunnen brengen. In „l'Oeuvre" schrijft madame Tabouis echter, dat de Italiaansche en Duitsche le germacht samen zullen werken. Zij wijst hierbij op het bezoek van Balbo aan Duitschland. Ten aanzien van de rede van Mussolini tot de troepen welke hebben deelgenomen aan de manoeuvres wordt uit Rome aan de „Jour" en de „Echo de Paris" gemeld, dat hier sprake is van een waarschuwing aan de groote democratieën, die rekenen op hun massa goud, ijzer en benzine voor een oorlog van langen duur. Door hun afnemend geboortecijfer zijn zij echter arm aan menschen. Volgens de „Giornale d'Italia" stelt Italië een snellen, hevigen oorlog hiertegenover. Voor Italië betee kent gereed te zijn in staat te zijn tot een onmiddellijk groot offensief. VEER PERSONEN DOOR BLIKSEM GEDOOD. Hevige onweders, die Joegoslavië reeds dagenlang teisteren, hebben gisteren we derom den dood van vier menschen ten gevolge gehad.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 3