lp for&trïttcïule MIDDELBURGSCHE COURANT Andermans en Eigen Bloed. GOESCHE COURANT) Opnieuw zware onweders boven ons land. Spanning op en om de Karimata Treinbotsing nabij Leidschendam.^ Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 188. TWEE BLADEN. VRIJDAG 12 AUG. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. de leu- loor Ibe- |sch te [da len de |oor ais. |m- L. t- R. J. aat Jpls- ijes lme Lk- eu- bek srd aor ?ol in", |lu- por er- U"1 er- er- tan ge- fche ran ]m- 5e- Ite tie- h. HET BRABANTSCHE MAAS- KANTGEBIED EN DE GEL- DERSCHE ACHTERHOEK HET ERGST GETEISTERD. Gistermiddag en -avond hebben boven een groot deel van Nederland wederom zware onweders gewoed. Vooral het Maas- kantgebied in Noord Brabant werd ge teisterd. Ontzettend noodweer woedde daar. Omstreeks drie uur kenterde de don der en flitste de bliksem onophoudelijk gepaard met hevige regen- en hagelbuien. Spoedig werd op een paar plaatsen brand waargenomen^ Zoo is de bliksem o.m. geslagen in de kapitale boerderij van den heer Jac. Peeters, landbouwer en expedi teur te Deurseiï, gemeente Ravenstein. Het geheele boerdèrijbedrijf stond weldra in lichter laaie. Aan blusschen viel niet meer te denken. De geheele inboedel werd eert prooi der vlammen, alsmede de nieuwe oogst welke pas een paar dagen geleden was binnengebracht. Inmiddels luidde ook te Herpen de brandklok. Hier was de bliksem geslagen in een viertal boerderijen waarvan drie lichte schade opliepen, doch de vierde, die van den heer N. van Santen, aan de Broekstraat, in brand geraakte en kort daarna in lichter laaie stond. De plaat selijke brandweer stond machteloos bij gebrek aan water. Behalve de inboedel ging ook hier een kostbare voorraad ha ver, rogge en hooi verloren, alsmede eeni- ge karren, dorschmachines en andere landbouwwerktuigen. Een groot aantal boomen werd door het hemelvuur 'geveld. Jongen bewusteloos geslagen. In, het nabij gelegein Huisseling werd de 14-jarige jongen van den landbouwer Stoots door den bliksem getroffen en te gen den grond geslagen. Aanvankelijk vreesde men, dat hij was omgekomen, doch aan een onmiddellijk gewaarschuw- den geneesheer, gelukte het met veel moeite de levensgeesten weer op te wek ken. De toestand van den jongen is naar omstandigheden vrij goed. Te Wychen ging de landbouwerswoning van de weduwe Thonens, na door den bliksem getroffen te zijn, geheel in vlam men op. De inboedel, de inventaris van de stallen en de nieuwe oogst gingen ver loren. Van een landbouwer, die met een ge span onder Wychen op den weg reed, werd het paard door den bliksem doode- lijk getroffen. Te Overasselt sloeg de bliksem met zulk een hevigheid in de boerderij van den landbouwer C. van Uden, dat in een oogwenk de vlammen aan alle kanten uitsloegen en het gezin ijlings een goed heenkomen moest zoeken. De voorraad hooi, rogge en gerst ging met den inboe del verloren. Te Steenderen sloeg de bliksem in de boerderij van de weduwe H. Wijers, be woond door de familie Hissink. Boerderij en inboedel werden een prooi der vlam men. Wegens gebrek aan water kon men niet blusschen. Huis en inboedel waren verzekerd. Te Beek (gem. Bergh) is de bliksem ge slagen in een groote boerderij, eigendom van douarière Van Keppel en bewoond door het gezin B. Verhoeven. Van de varkens kwamen er tien in de vlammen om. Ook de oogst ging gedeeltelijk ver loren. Te Stokkum sloeg de bliksem in een hooischuur bij de groote boerderij van DE BLOEDTRANSFUSIEDIENST VAN HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS IN ZEELAND. den heer P. Krebber. In deze schuur was de geheele oogst geborgen. Alles brandde af. In het kantoor van de gemeentelijke arbeidsbeurs te Lengel sloeg de bliksem het electrisch licht defect. Ook op ver schillende andere plaatsen geraakte door blikseminslag het licht onklaar, zonder dat brand ontstond. Noodweer boven Arnhem en om geving. Terwijl het in de benedenstad van Arnhem nauwelijks regende, ontlastte zich boven het Noordwestelijk gedeelte van de Geldersche hoofdstad een ontzettend noodweer, waarbij hevige hagelslag groote schade aanrichtte. De trambaan van lijn 2 op den Bakenbergschen weg werd on- derspoeld, zoodat het tramverkeer moest worden gestaakt. In tal van tuinen sloe gen bloemen en planten kapot of plat en op rjjwegen en voetpaden moest het pla veisel het ontgelden. Ook in andere hoog gelegen gedeelten van de stad heeft men met het noodweer kennis gemaakt. Tijdens een kort, hevig onweer sloeg de bliksem in het boerderijtje, bewoond door de wed. Veldhoen in den Wilpschen achter hoek bij Twello. Het perceel brandde ge heel af. De inboedel, alsmede de rogge- en hooioogst, gingen verloren. Het vee kon ge red worden. Drente. Te Smilde (Drente) sloeg de bliksem in de boerderij van den heer Hiemstra, aan de Nieuwe Vaart. De boerderij brandde tot den grond toe af. Landbouwer loopt verwondingen op. Gisteravond is te Oldemarkt (Ov.) de bliksem ingeslagen in de groote boerderij, bewoond door en eigendom van den land bouwer W. van Beek. Het geheele com plex brandde tot den grond toe af. Bij een poging om nog iets uit de vlammen te red den, werd de heer Van Beek zoodanig ge wond, dat hij in het ziekenhuis te Heeren veen moest worden opgenomen. De geheele inboedel, landbouwgereedschap en opslag gingen verloren. Verzekering dekt de schade. In Friesland. Tijdens een kort, hevig onweer, dat bo ven het Oosten van Friesland woedde, werd gisteravond de woning van den heer R. Boonstra te Frieschepalen, gemeente Op- sterland, door het hemelvuur getroffen, 't Perceel brandde tot den grond toe af. Er kon niets gered worden. Kort tevoren sloeg de bliksem in de boer derij van den heer K. Bron in de Wilp. Aan het doortastend optreden van de brandweer was het hier te danken, dat de gebouwen, hoewel zij aanzienlijke brand schade kregen, behouden konden blijven. Eindhoven. Een hevig onweer, vergezeld van zwaren regenval en hagelslag ontlastte zich gister avond boven Eindhoven, waar het hemel vuur zich mededeelde aan den circa 30 me ter hoogen watertoren, staande op het fa- brieksemplacement van de N.V. J. Elisas' Stoomlinnenfabriek. In- het isolatiemate riaal van de bekleeding in het bovenge deelte, vond het vuur zoo gretig voedsel, dat de toren weldra in lichte laaie stond. Dank zij het krachtdadig optreden van de brandweer kon uitbreiding van den brand tot de weverij worden voorkomen en na eenige uren spuiten was men het vuur in den onttakelden watertoren meester. Hagel. Te Bergschenhoek ging het onweer ge paard met hevigen hagelslag. Aan de tuin derijen werd veel schade toegebracht. Het Veel gemakkelijker is het, zich zei ven te bedriegen zonder dit te bemer ken, dan anderen onbemerkt te bedrie gen. land was bedekt met hagelsteenen. Ook te Zevenhuizen vielen groote hagelsteenen. Hier werden honderden ruiten vernield. Aan den nog te velde staanden oogst werd groote schade toegebracht. Treinverkeer tusschen Delft en Schiedam heeft vertraging. Gisteravond om ruim kwart voor zeven is, vermoedelijk ten gevolge van bliksem inslag, een draad an de electrische boven leiding van de spoorlijn tusschen Delft en Schiedam afgebroken. Tengevolge hiervan moest het treinverkeer in beide richtingen over één spoor geleid worden, hetgeen op dit drukke traject een vrij aanzienlijke ver traging met zich medebracht. Na 2% uur was de storing opgeheven. 3) (Slot). |g-: Itte Maar genoeg hiervan.' Men weet nu een en- ander van de bloedovertapping Ne der landsch: bloedtransfusie) af; rest ons nog te vertellen, hoe de zaak in Zeeland geregeld is, en verder geregeldi zal worden. Walcheren. In de maand Dec. 1937 is vanwege het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis te Goes een propaganda-avond gehouden. Daar is de stoot voor Zeeland gegeven. Met den medischen kring en met de inter nisten en chirurgen in Middelburg en Vlis- singen is toen uitvoerig overleg gepleegd en in de bestuursvergadering van 16 Mei van dit jaar is toen dokter H. A. de Boer jr. te Sint-Laurens benoemd tot Leider van den Walcherschen bloedtransfusiedienst. Deze benoeming is 23 Mei door het H.B. van het Roode Kruis bekrachtigd. Eerste werk was toen de werving van candidaat-donors. Uit de leden der tran sportcolonnes van het Roode Kruis, en de dames-afdeelingen, zijn de eerste aanmel dingen, 23 in totaal, gekomen; een gedeelte hiervan is reeds gekeurd ook. Maar dit aantal is nog lang niet genoeg. Hoewel het niet zoo heel veel voorkomt, rnoe^ toch een veel grootere reserve ebben, want elk oogenblik van den dag of nwrnaCllt moet men' in geval van nood, ,een gezonden donor van de vereischte bloedgroep k u n n e n beschikken! -e bedoeling, de donors tu^ik e-°' hoofdzakelijk voor het Middelburgsche Gasthuis, die uit Vlissingen e.o. hoofdzakelijk voor Bethesda en Sint Jozef, te gebruiken. Vlissingen heeft zich bij de centrale Wal- chersche regeling aangesloten, maar zoo lang deze nog niet in optima forma werkt, handhaaft het de oude, reeds enkele jaren bestaande, regeling waarbij in geval van nood donors van de marine worden betrokken. Eenige jaren geleden namelijk zijn van alle officieren, onderofficieren en manschappen de bloedgroepen bepaald en in hun zakboekje aangeteekend; marine mannen hebben uit den aard der zaak een gezonde body en zoo maakt men van deze gelegenheid daar thans gaarne gebruik. Al meer dan eens is het er voorgekomen, dat de zich vrijwillig beschikbaar gesteld heb bende donors bloed voor een medemensch gegeven hebben.' Het bureau van den Walcherschen bloed transfusiedienst is in het Gasthuis te Mid delburg gevestigd; de keuringen der aan staande donors geschieden voor Middelburg aldaar, voor Vlissingen wat het lichamelijk en het bloedonderzoek betreft in „Bethes da" en het Röntgenonderzoek in St. Jozef, Zuidbeveland. Dit wat Walcheren betreft. Op Zuidbe veland is de zaak eveneens en tegelijker tijd ter hand genomen. Als commissie voor den bloedtransfusiedienst zijn daar aan gewezen dr. J. M. Planteydt te Goes dokter H. Snoek te Goes en dokter J Nieuwenhuyze te Kruiningen. Een 25-tal dames en heeren heeft zich als donor beschikbaar gesteld en tot op heden zijn daarvan 15 gekeurd en geschikt bevonden naar ons werd medegedeeld was de ver deeling over de bloedgroepen 5 A, 9 O en 1 B. De dienst is om zoo té zeggen startklaar, maar sinds de inrichting ervan is nog geen bloedtransfusie noodig ge weest. De bedoeling is wel, het aantal do nors ook buiten Goes nog aanmerkelijk uit te breiden. Z. Vlaanderen W.D. Voor wat het Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen betreft: dr. Bus kops van Oostburg heeft op eigen houtje zoo'n beetje voor deze zaak gezorgd, en voor geval van nood zijn er een, of twee donors (waaronder een „universeele") ter beschikking onder de zusters van het Oostburgsche ziekenhuis. Dat zijn echter kloosterzusters die de inrichting niet mo gen verlaten, en van een eigenlijke o r g a n i s a t i e kan in W. Z. VI. nog BEZOEK VAN DE KONINGIN AAN ROTTERDAM. Men meldt ons van officieele zijde, dat het in het voornemen ligt van H. M. de Koningin, om op Vrijdag 2 September, des avonds, een bezoek te brengen aan de gemeente Rotterdam. De hoop, dat men den goudschat zal vinden, herleefd. Hedenmiddag werd uit West-Terschel ling gemeld: Aan boord van de „Karimata" is men over de resultaten van den afgeloopen nacht best tevreden. Nog steeds stoot de baggermolen op het stuk wrak, dat gister ochtend bij de grens van het afgepaalde gebied is aangetroffen. Vannacht werden opgehaald ongeveer honderd koperen spijkers, acht Spaansche matten, een aantal koperen muntjes, eeni ge ballastbrooden, 'n koperen plaat en dan natuurlijk veel wrakhout. Zandinstortingen van eenige beteekenis hebben zich in den afgeloopen nacht niet voorgedaan. Alles wijst er dus op, dat de molen nog steeds op de goede plaats werkt en al wil het goud en zilver nog maar niet komen, zoolang er nog voorwerpen naar boven worden ge haald, welke van de „Lutine" afkomstig zijn, zoolang is er ook hoop en vertrouwen Aanvankelijk honderd meter in het vier kant, later over een breedte van zeventig meter, is de zeebodem afgegraven en op gehaald. Vele malen werden reeds op de zelfde plaatsen dergelijke pogingen gedaan. Voor ruim een millioen gulden aan goud en zilver is tot nu toe naar boven gehaald en er moet nog voor een bedrag van vele mil- lioenen in den diepen zeebodem liggen. Maar waar? Twee maanden lang heeft de „Karimata" den zeebodem tot op een diepte van 20 me ter afgezocht. Ook de plaats, waar men de schatten vermoedde. Zij zitten er niet. Dat kan als vaststaand worden aangenomen. Want anders had het technisch wonder, dat „Karimata" heet, ze wel opgevischt. En nu de baggermolen op een wrakstuk is gestoo- ten, op de grens van het afgepaalde ge bied, is de moed herleefd en de spanning teruggekeerd. DE ONLANGS OPGEBAGGERDE STAAF TE LONDEN TENTOON GESTELD. De staaf goud van de „Lutine", welke de „Karimata" 29 Juli heeft opgebaggerd, is I thans in het gebouw van Lloyds te Londen I te bezichtigen in de bibliotheek tusschen 's I ochtends 10 en 's middags vijf uur, met een van de Spaansche gouden munten. De staaf en de munt zijn tentoongesteld I op een tafel, welke gemaakt is van het roer van de „Lutine", dat in 1859 is opge- haald. 6 SEPTEMBER BEURSVACANTIE. De minister van financiën heeft goed gevonden, dat op Dinsdag 6 September de beurzen voor den geld- en fondsenhandel zullen zijn gesloten. Wagenbestuurder licht ge wond. Groote materieele schade. Hedenochtend omstreeks half tien heeft op de spoorlijn Den HaagRotterdam een botsing plaats gehad tusschen een perso nentrein uit Den Haag en een leeg wagen- stel dat uit Rotterdam naar de remise te Leidschendam terugkeerde. De botsing, welke plaats vond nabij de remise te Leidschendam, kwam buitenge woon hevig aan en het mag inderdaad een wonder heeten, dat slechts de wagenbe stuurder van den personentrein lichte kwetsuren opliep. De spoorlijn Den HaagRotterdam/Hof plein heeft plm. 800 meter buiten het sta tion Leidschendam—Voorburg in de rich ting Rotterdam een lijnsplitsing, waarover de treinen de remise Leidschendam kunnen bereiken. Om 9.27 uur vertrok de personentrein no. 43 van Leidschendam en op hetzelfde oogenblik naderde uit Rotterdam de leege trein no. 405.00. Het signaal stond voor den personentrein op onveilig en de wisselstand was zoodanig, dat het leege wagenstel via de linkerspoorbaan de remise kon binnen rijden. De trein uit Den Haag is hoogstwaar schijnlijk door den onveiligen signaalstand gereden en kwam derhalve op het linker- spoor, waar de trein uit Rotterdam nader de. De seinhuiswachter trachtte door het geven van teekens de beide wagenbestuur ders te waarschuwen, doch het was reeds te laat en de treinen vlogen recht tegen over elkaar op het linkerspoor (van Den Haag uit) met een geweldigen slag tegen elkaar. De bestuurderscabines van de beide wagen stellen werden zeer zwaar beschadigd, waar bij de bestuurder van den trein uit Den Haag niet ernstige kwetsuren aan een der voeten bekwam. Het is verbazingwekkend, dat de man er levend is afgekomen, want zijn cabine zat als een harmonica in elkaar. Het mag een geluk worden genoemd, dat de treinen op het oogenblik der botsing niet veel vaart hadden en naar schatting slechts 30 km reden, hetgeen te begrijpen is, wanneer men weet, dat de trein uit de richting Den Haag slechts twee minuten voor de botsing van het station Leidschen dam was vertrokken. Vanzelfsprekend is de materieele schade aanzienlijk, want de beide wagenstellen werden zwaar beschadigd. Het opruimings- werk geschiedde zeer snel, ook al vanwege het feit, dat geen der beide treinen de railleerde. De linkerspoorbaan was om 11 uur weer vrij. De bestuurder van den bezetten trein (uit Den Haag) was de leerling-wagen- voerder Worps, uit Den Haag. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige N.W. wind, meest zwaar bewolkt met waarschijnlijk eenige regen of onweer, later iets koeler. UKKEL: Sterke tot matige wind uit W. richtingen, zwaar bewolkte hemel, plaatse lijk kans op onweer en regen, zachte tem peratuur. Za. 13 Aug. Zon op: 5 h 40; onder: 20 h 29. Licht op: 20 h 59. Maan op: 20 h 51; onder: 8 h 11. L.K. 18 Aug. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Augustus. Hoogwater. Laagwator. Vrijdag 12 2.58 15.05 9.20 21.49 Zaterdag 13 3.32 15.38 9.49 22.22 Zondag 14 S 4.04 16.11 10.19 22.55 Hoog- en Laagwater te We mei din ge: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 12 4.49 17.05 10.28 22.46 Zaterdag 13 5.25 17.38 10.58 23.18 Zondag 14 S 5.57 18.10 11.29 23.52 DE ORDE VAN VERDIENSTE JUAN PABLO DUARTE. De orde van verdienste Juan Pablo Du arte, waarvan, zooals gemeld, de pre sident der Dominicaansche republiek het grootkruis in goud aan H. M. de Konin gin heeft verleend, naar aanleiding van het a.s. regeeringsjubileum, is gewijd aan Juan Pablo Duarte, die leefde van 1813 tot 1875, „el padre de la patria", den Do- minicaanschen vrijheidsheld en patriot, (18131875), die erin slaagde in 1844 de onafhankelijkheid der republiek te vesti gen. Duarte stierf in 1875 in Venezuela, miskend en verlaten. HET CONCERTGEBOUW ORKEST VERLIEST DRIE LEDEN DOOR DEN DOOD. Het Concertgebouworkest heeft Woens dag drie leden door den dood verloren, 's Morgens stierf de voormalige solofluitist Karei Willeke op 61-jarigen leeftijd, enkele uren later werd medegedeeld dat de juist 42 jaar geworden eerste violist Piet C. Kra mer eveneens overleden was. In den mid dag bereikte het Concertgebouw het be richt, dat de 50-jarige fagottist Eduard Ver- delman in het Binnengasthuis was gestor ven. DE „JOHAN MAURITS VAN NASSAU" VERLEENDE GEEN HULP AAN ENGELSCH SCHIP. Het departement van defensie te Dc-n 'Haag deelt mede, dat de commandant van Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau" na verzoek om inlichtingen heeft getelegra feerd,» dat het bericht als zou het Ne- derlandsche oorlogsschip een Britsch pas sagiersschip in bescherming genomen heb ben tegen een gewapende treiler van Fran co, volkomen uit de lucht gegrepen is. DE A. N. W. B.-GRENSKIOSKEN. Do grenskiosken, welke de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. in den loop van de maand Juli op drie verschillende pun ten aan de grens in gebruik heeft gesteld, zijn thans enkele weken in bedrijf, zoodat een voorloopig overzicht kan worden ver kregen omtrent de bereikte resultaten. In den betrekkelijk korten tijd na hun indienststelling hebben deze drie kiosken ruim 2000 bezoekers gehad, waarvan Wern- hout er de meeste had, nl. 1016, Eysden 697 en Beek 294. Ze behoorden tot niet minder dan 39 nationaliteiten. Dat er in die weinige dagen reeds 173 gansch niet gesproken worden. Dat het Roode Kruis deze zaak ook aldaar ter hand zou nemen leek dokter Buskops ech ter wel zeer noodzakelijk. Wel is enkele jaren geleden door een assistent van mej. dr. Van Herwerden op vrij groote schaal in geheel Zeeuwsch- Vlaanderen bloedgroepenonderzoek ver richt, voornamelijk op kinderen, maar dat hield meer verband met het onderzoek naar ras- en afstammingsverschijnselen. Deze gegevens zullen echter nog wel in een archief liggen. Bloedtransfusie buiten een ziekenhuis is natuurlijk theoretisch denkbaar (vlieg ramp, spoorwegongeluk, etc.) maar de kans daarop is toch wel uiterst gering. Het is tenslotte een, zij het betrekkelijk ongevaar lijke, operatieve ingreep en als regel zal dat slechts met de noodige voorzorgen van steriliteit en deskundige assistentie in een ziekenhuis geschieden. Zou het elders eens moeten voorkomen, dan is dat ter beoordeeling van den ge neesheer die de transfusie verricht. Moet Vlissingen, Middelburg of Goes een donor hebben uit een groep, die de stad zelf zoo gezegd, niet „op magazijn" heeft, dan moet de gewenschte donor na tuurlijk van elders komen, De inkomsten van den bloedtransfusie dienst bestaan hoofdzakelijk uit v r ij w i 1- 1 i g e giften tot dit doel van degenen, die door den dienst zijn geholpen; verder dra gen de afdeelingen van het Roode Kruis, waar de dienst werkt, ook bij. Er is bv. in dit opzicht op Walcheren al contact ge zocht tusschen de afd. Middelburg, Vlissin gen, Soeburg, Koudekerke en Vere. Er wordt zorgvuldig gewaakt voor de belangen der donors. De maximale hoe veelheid welke per keer afgetapt mag worden, is zeer laag gesteld; minder dan de helft van wat een gezond mensch feite lijk kan verdragen. Na een keer gegeven te hebben, wordt een donor geruimen tijd uitgesloten, opdat hij er geen schade van ondervindt. Het Roode Kruis sluit boven dien verzekeringen voor alle donors, tegen mogelijke (eigenlijk: ónmogelijke, maar je kunt nooit weten!) schadelijke gevolgen van een aftapping, en zoo zijn er nog meer voorzorgsmaatregelen. De voornaamste is I wel: een uiterst gezonde body. Genezen lues- en malarialijders bv. zijn van het donorschap uitgesloten. De laagste leeftijd is 21 jaar, de hoogste 60. De aanmeldingen voor bloedgever I of donor dienen, voorzoover Walcheren be treft, te geschieden aan het bureau van den dienst, Gasthuis, Middelburg. I Na al dezen „bloederigen" ernst twee| grapjes. Kent u het verhaal van den Ameri kaan, die in Schotland, het land der zui nigen en gierigaards, kwam? Een multimillionair uit de Vereenigde Staten nl. leed aan zulk een erge bloed-1 armoede, dat hij bijna elke maand een bloedtransfusie noodig had. Toen hij in Schotland op reis was, begaf hij zich dan ook naar Edinburgh, om zich daar bloed I te laten overtappen. Hij was over de be handeling en bediening zoo tevreden, dat hij niet eens vroeg hoeveel hij schuldig was; hij gaf den geneesheer en den man, die zijn bloed te zijner beschikking had gesteld, ieder 'n briefje van honderd pond sterling. Een maand later, den tweeden keer, gingl alles even naar wensch als den eersten keer, maarnu gaf de Amerikaan aan ieder maar vijftig pond! Den derden keer, ofschoon alles weer even goed in de puntjes was gegaan als bij de vorige transfusies, vroeg hij naar zijn I rekening en betaalde het bedrag, maar ook geen penny meer. De vraag is nu: „Waarom gaf zoo'n rijkaard telkens minder, hoewel hij abso luut geen reden tot klagen had?" Wel: omdat hij ieder maal meer Schotsch bloed in de aderen kreeg!! En er werd op de te Goes ge houden vergadering1, verleden jaar, nog een tweede bloedovertappingsgrapje ver teld. De spreker, een Rotterdamsch arts, zeide dat het waar gebeurd en hemzelf overkomen was Goed dan: een boer had een bloedtrans fusie ondergaan en hij wilde toen graag weten wat dat bloed kostte en van wien hij dat gekregen had. Toen hem gezegd werd, dat het bloed niets kostte, was hij daar zeer verwonderd over. Men wilde hem echter niet zeggen van wien het was. Toen de boer echter bleef aanhou den, vertelde de dokter hem tenslotte, dat het bloed van een notaris was. De boer staarde even peinzend voor zich en zei toen: nu begrijp ik er heelemaal niets meer van, dat is dan voor den eersten keer, dat een notaris iets voor me ge daan heeft zonder dat het me een hoop geld kost!" Se non e vero Zoowel de gestudeerde beoefenaren der geneeskunst als het gewone volk hebben altijd, als het ware instinctief, de waarde en de beteekenis van het bloed als factor in het menschelijke leven, in gezondheid en ziekte, gevoeld. Reeds in 1865 schreef B. Auerbach; „Weet men wat het beste ter wereld is? Gezond bloed, gestaalde spie ren, sterke zenuwen." Er wordt den laatsten tijd veel met het min of meer vaag-mystieke bloedsbegrip gescharreld in een ideologisch verband, waarvan ditmaal en hier verder de rede niet zij. Wij hadden het over gewone bloed, dat kostbare levenssap waarvan Goethe in zijn Faust gewaagt. Laat ons deze beschouwing besluiten met vast te stellen, dat de ont wikkeling der geneeskunde op dit punt althans Schiller beschaamd zet, wanneer deze, in Wallensteins Tod, Gordon laat uit roepen: „Was kann aus blut'ger Tat euch Glückliches gedeihen? O, aus Blut ent- springt nichts Gutes!"want bij den transfusiedienst ontspringt aan de, in an deren zin, „bloedige daad" eener overtap ping dikwerf wel iets goeds, iets, dat ze gen-, ja levenbrengend kan zijn! Moge daarom de bloedtransfusiedienst van het Roode Kruis in Zeeland die belang stelling en medewerking ondervinden, waarop hij krachtens zijn sterk menschlie- vende strekking dwingend aanspraak kan doen gelden.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1