MIDDELBURGSCHE COURANT w ui ttciale m Wuwscbes.il (&GOESCHE COURANT Militaire hulde aan H. M. de Koningin- srss? zs&ss Andermans en Eigen Bloed. Een wapenschouw van de Koninklijke Weermacht. ZWAAR WEER BOVEN ROTTERDAM. De „Karimata" is door het afgepaalde gebied heen. WEERBERICHT. 1 UUR 42 MIN. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. ^pagar NUMMER 187. TWEE J5LA1JEJN. DONDERDAG i 11 AUG. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. PEca Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Op 31 Augustus a.s. zal H.M. de Konin gin gedurende 40 jaren het grondwette lijk oppergezag over zee- en landmacht hebben uitgeoefend. Te dezer gelegenheid zal de weermacht op 29 Augustus a.s. dei- Koningin een eerbiedige hulde brengen in den vorm van een défilé, waaraan de koloniale reserve), -onderdeelen van de Koninklijke Marine, van de Koninklijke landmacht en vliegtuig-eskaders van de marine en de landmacht zullen deelnemen. De wapenschouw staat onder comman do van den commandant van het veld leger en wordt gehouden op de Van Al- kemadelaan te Den Haag. De duur zal ongeveer 5 kwartier bedragen. H. M. zal plaats nemen onder een bal dakijn aan de Zuidzijde van den weg tus- schen den Pompstationsweg en de nieuwe kazernes. Er zullen eenvoudige tribunes worden opgericht voor militaire en civie le autoriteiten en genoodigden. Het pu bliek zal worden toegelaten op het duin terrein, als het ware een natuurlijk am phitheater vormende aan weerszijden van de Van Alkemadelaan en zal voorts langs den geheelen opmarschweg en afmarsch- weg de troepen kunnen gadeslaan. Er kun nen 60.000 toeschouwers een plaats vin den. Hoewel het défilé in de eerste plaats als hulde aan H. M. de Koningin is be doeld, wil het evenzeer een beeld geven van de weermacht in haar tegenwoordige vernieuwde of zich moderniseerende ge daante. Achtereenvolgens defileeren vier hoofdgroepen. Het défilé wordt geopend door de troepen te voet. De marsehforma- tie hiervan is in dubbele marschcolonne, zoodat met 6 of 8 man in front wordt ge marcheerd. Hierdoor wordt verkregen dat meer onderdeelen in den beschikbaren tijd voorbij trekken. Hoofdgroep X. Deze hoofdgroep bestaat uit: de koloni ale reserve plus minus 200 man; onder deelen van de koninklijke marine, (w.o. adelborsten van het Kon. instituut der ma rine) 800 man met muziekkorps; troe pen te voet der Kon. landmacht en de vaandels met regiments commandanten en vaandelwachten der 13 regin^enten in fanterie waarvan geen verdere onderdee len aan het défilé deelnemen. Van iedere divisie nemen bataljons van 2 tot 4 regimenten aan het défilé deel. De divisie- en brigadecommandanten defilee ren aan het hoofd van de onderdeelen hunner divisiey resp. brigade. In totaal nemen van de infanterie deel 20 batal jons te voet (bij de gemotoriseerde troe pen volgen nog 2 bataljons in auto's). De sterkte der bataljons is beperkt tot 250 man. In dezen groep zijn 4 muziekkorpsen ingedeeld. Daarop volgen, onder bevel van den gouverneur der Koninklijke militaire aca demie, de marechaussee en de politie- troepen te voet, de inrichtingen van mi litair onderwijs, (w.o. de cadetten der Ko ninklijke militaire academie) 600 man en het detachement van de kustartillerie. Een belangrijk onderdeel in deze groep wordt gevormd door het regiment genie troepen met muziekkorps en 2 bataljons zoomede een detachement der pontonniers en torpedisten. Dan volgt tenslotte het bataljon ge neeskundige troepen. Het kaderbataljon uit laten 600 man) sluit de hoofd groep der troepen te voet. Hoofdgroep 2. Daarop volgen met een tusschenruimte van een 8-tal minuten de bereden troe pen, die in draf zullen defileeren. Hier bij rijden, onder bevel van den commandant der lichte brigade achtereenvolgens: 2 re gimenten huzaren (8 eskadrons), in totaal ongeveer 800 ruiters met muziekkorps aan het hoofd1, een rijdende batterij van 7 veld van het korps rijdende artillerie. Vervolgens het regiment wielrijders met 2 bataljons beperkt tot tezamen ruim 500 man met het bekende muziekkorps aan het hoofd. Bij deze groep behooren 50 man marechaussee te paard en een zelfde aantal politietroepen te paard. Hoofdgroep 3. Deze groep defileert eveneens in draf, onder bevel van den inspecteur der ar tillerie en bestaat uit 8 regimenten veld artillerie, ieder leverend 1 batterij van 4 kanonnen met munitie-caissons,. De ver schillende batterijen geven een beeld van het aangespannen geschut, nml. 7 veld, 12 houwitser, 15 houwitser 1.17. Zij defi leeren met telkens 2 stukken naast elkaar. Hoofdgroep 4. Na een tusschenruimte van 5 minuten volgt groep 4, bestaande uit gemotori seerde troepen. Zij defileert met een snel heid van 25 km per uur. Deze groep voor al geeft een indruk van de voortgeschre den moderniseering in de Koninklijke land macht t.a.v. motorisatie en mechanisatie. Ook hier wordt in dubbele colonnes gede fileerd. De groep wordt geopend door 2 compagnieën autotreinen van het korps motordiens+J, vervoerende het lie batal jon van het regiment jagers en het Ie bataljon van het 4e regiment infanterie, ieder ter sterkte van 250 man. Dan volgt ®en bataljon van' het nieuwe gemotori- nonn6 pantserafweergeschut (o.m. 36 ka- vertetn)' De zware motorartillerie wordt van WW°°rdigd door een motorbatterij stukken van1?8 iSden^ artiI]erie van 4 terij van i? Z en caissons. Een bat van 10 veld nU-ïtSer 1-15 en een batteriJ caissons. eiden van 4 stukken en 4 pen^we^skad0"1811 V£m de lichte troe" men met 20 va» Pantserwagens te sa- wagens; een eskadr nieuwste pantser- ment huzaren moWHd VM1 het 16 regi' artillerie, ieder v„ elSVSSS voertuigen, 2 pelotons luchtdoelmitrail leurs en 2 sectiën zoeklichten van de ge nietroepen. Het défilé te land wordt besloten door een sectie van 5 rups-pantserwagens van het korps rijdende artillerie. Parade vlucht. Aansluitend hieraan volgt de parade- vlucht van de vliegtuigen der Koninklij ke marine en Koninklijke landmacht. In totaal zullen 80 toestellen waaronder de nieuwste modellen, vliegen. De inspecteur der militaire luchtvaart heeft het bevel over deze luchtmacht. De Koninklijke marine défileert zooals gebruikelijk is in de groote tenue. De tenue der deelnemende staven en troepen van de landmacht en de koloniale reserve zal zijn: veldtenue met helm, c.q. kolbak of "bamboehoed. Hier is dus het grijs-groen -behoudens bij de Kon. marechaussee algemeen en passende bij de moderne be wapening welke wordt gedragen. Det roepen worden aangevoerd in den vroegen ochtend met extra-treinen, dan wel langs den weg met de eigen motor voertuigen. DE KONINGIN NAAR SOESTDIJK. H. M. de Koningin is hedenmorgen per auto uit Den Haag naar paleis Soestdijk vertrokken voor een verblijf van enkele dagen. Omstreeks 12 uur is H. M. aldaar aangekomen. Er was buiten veel publiek, dat de Koningin hartelijk toejuichte. Prin ses Juliana kwam naar buiten om haar moeder te verwelkomen. ONWEER BOVEN DE RESIDENTIE. Tijdens een onweer, dat zich gistermid dag omstreeks drie uur boven de residentie ontlastte, is, vermoedelijk door bliksemin slag, een gedeelte van een balcon van het perceel Haverschmidtstraat op straat ge stort. Een 27-jarige vrouw schrok op den Pa rallelweg dermate van een donderslag, dat zij het bewustzijn verloor en door den G. G. D. naar de centrale post moest worden vervoerd. Eenzelfde geval deed zich voor in de duinen langs het Stille Strand, waar een 28-jarige vrouw van schrik flauw viel, zoodat zij eveneens behandeld moest wor den. Tusschen vijf en zes uur gisterenavond heeft zich boven Rotterdam een hevig on weer ontlast, dat van eenige zeer zware regenbuien vergezeld ging. De riolen in verschillende deelen van de stad konden de ontzaglijke watermassa's niet aan en op tallooze plaatsen stond het water soms meer dan een decimeter hoog. In den wat ingezonken tunnel onder het viaduct aan de Schiekade, steeg het water zelfs tot zes tig centimeter, waardoor eenige automo bilisten hun wagens onklaar reden. Tenge volge van den hevigen regenval zijn er in het Noorden van de stad enkele flinke ga ten in de straat geslagen. Hoewel over het algemeen, toen de bui voorbij was, de nor male toestand heel spoedig weer was her steld, moesten toch in enkele gevallen nog maatregelen worden genomen, omdat de riolen waren verstopt. Nabij de grens van Hilligersberg is de bliksem ingeslagen in Slechts hij verdient de vrijheid, die den plicht erkent en dien trouwhartig eert. de bovenleiding van de Rotterdamsche electrische tram, waardoor het verkeer 20 minuten vertraging heeft ondervonden. De brandweer heeft enkele malen assistentie moeten verleenen o.m. in de Zomerhof straat, waar de bliksem een antenne van een dak heeft geslagen en in de Boekhorst straat, waar een topgeveltje wankel was geslagen. Te Schiebroek is de bliksem tweemaal in geslagen, eenmaal in een winkel waar de lichtinstallatie onklaar raakte en eenmaal in de keuken van een woning, zonder per soonlijke ongelukken te veroorzaken. Wel is in de Lindenlaan te Schiebroek een koe door het hemelvuur getroffen. Maar nog steeds geen goud. Wat moet er nu gebeuren? Met de pogingen, welke de „Karimata" nu reeds ruim twee maanden in het werk stelt om het goud, dat zich nog in 't wrak van de „Lutine" moet bevinden, te ber gen, gaat het allerminst naar wensch. De oppervlakte zeebodem, waarin zich volgens de gegevens uit vroegere en latere tijden 't Lutine-wrak moet bevinden en dat destijds werd afgepaald in een omtrek van 100 m. in 't vierkant alvorens met 't werk werd be gonnen, blijkt zoo langzamerhand wel wrak- resten, maar geen schatten en dus geen goud te bevatten. Nitgezonderd dan het een kleine goudstaafje, dat veertien dagen geleden werd opgehaald. Doch dat is dan ook het eenige belangrijke succes geweest. Nu de „Karimata" gisteravond op slechts enkele meters na de grens van het afge paalde gebied heeft bereikt en de verwach te schatten nog steeds niet zijn opgevischt, spreekt het vanzelf, dat de leiders de kop pen bij elkaar hebben gestoken om te over wegen, wat gedaan moet worden wanneer de „Karimata" heden of morgen door het geheele afgepaalde gebied heen zal zijn. Moet in Zuidoostelijke richting, dus recht vooruit worden door gebaggerd? Is het achterschip van het verongelukte Engelsche fregat in 1799, na van het middenschip te zijn afgebroken, verder landwaarts terecht gekomen Het is deze laatste vraag waarop men zoo gaarne antwoord zou willen hebben. In het thans afgewerkte gebied heeft men geen enkel spoor gevonden, hetwelk er op zou wijzen, dat men zich boven het achter schip bevindt. Maar waar ligt dit gedeelte dan wel? Teneinde te trachten een ant woord te krijgen, heeft men dezer dagen met een puls steekproeven in den bodem genomen. Dezelfde proeven, welke ook zijn gedaan, alvorens de „Karimata" haar werk begon en welke eveneens op ver schillende plaatsen in Juli zijn genomen. Thans heeft men de omgeving ten Zuidoos ten en ten Zuiden van het afgewerkte ge bied verkend. Dit pulsen heeft geen enkel resultaat opgeleverd. Er werden twee hon derd steekproeven genomen en in geen en kel geval zijn wrakresten aangetroffen. De directie heeft nu besloten, dat, wan neer de „Karimata" het afgepaalde gebied geheel zal hebben afgewerkt en geen goud zal zijn gevonden, rustig in Zuidoostelijke richting zal worden verder gebaggerd. Gisteravond nog werden enkele voorwerpen opgehaald, o m. een aantal koperen platen. Hieruit blijkt, dat de „Karimata" zich nog steeds boven het wrak bevindt. Het gaat er slechts om de juiste plek te vinden en dit is een kwestie van tijd. De sultan van Pontianak in ons land aangekomen. De sultan van Pontianak (West-Borneo) die 20 Juli met de „Baloeran" uit Nederl.- Indië is vertrokken met de bedoeling hier te lande het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin bij te wonen, is he denmorgen om 7.33 uur met den boottrein van de Rotterdamsche Lloyd in Den Haag aangekomen. Z.H. reisde met zijn gema lin, zoon en schoonzoon. EENHEID DOOR DEMOCRATIE. De Ned. beweging voor Eenheid door Democratie organiseert een zomerbijeen- komst in de groote Kurzaal té Schevenin- gen op Zaterdag 20 Augustus. Daar zullen spreken de heeren mr. P. J. Oud, mr. J. J. R. Schmal, D. Hans en W. H. Vliegen. Na beëindiging van de bijeenkomst in het Kurhaus wordt een tocht met ca. 60 touringscars georganiseerd naar de Groote Kerk te Delft, waar een krans zal worden gelegd op het graf van Willem den Zwijger. Bij die gelegenheid zal de alg. voorzitter, prof. Schermerhorn, een rede uitspreken. MINISTER COLIJN HERSTELD. Naar wij vernemen is minister Colijn thans weer geheel hersteld en zal dezer da gen zjjn werkzaamheden ter departemente hervatten. Dr. Colijn zal echter morgen nog niet naar Zeist gaan om de opening van het „Nationaal Centrum" te verrichten. Deze opening zal verricht worden door minister Romme, die vergezeld zal zijn van den directeur-generaal der werkverschaf fing, mr. dr. Draayer en van den hoofdin genieur der werkverschaffing, den heer Meyer de Vries. VOORZITTER LIBERALE STAATSPARTIJ. Blijkens een medeaeeTing in het liberale weekblad De Vrijheid stelt behalve prof. mr. B. M. Telders ook oud-minister jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude zich beschik baar voor het voorzitterschap van de Libe rale Staatspartij, al is hij er zoo voegt De Vrijheid hieraan toe allerminst op gebrand, evenmin trouwens als prof. Tel ders. DE MIDDENSTAND INGESCHAKELD. Bij den centralen inkoop van kan toor- en schoolbehoeften door ge meenten. Eenigen tijd geleden heeft de federatie van Nederlandsche vereenigingen voor den kantoorboekhandel en aanverwante vakken aan alle kamers van koophandel een circu laire gezonden betreffende den centralen inkoop van kantoorbenoodigdheden, school behoeften, enz. door gemeenten. De Vereeniging van Nederlandsche ge meenten heeft thans in samenwerking met bedoelde federatie een regeling tot stand kunnen brengen, waardoor het den ge meentebesturen mogelijk is geworden den plaatselijken middenstand bij de distributie DE BLOEDTRANSFUSIEDIENST VAN HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS IN ZEELAND. 2). In Nederland volgt men een ander, en beter, stelsel. Het Roode Kruis heeft hier deze wel zeer menschlievende taak ter hand genomen» en de organisatie ligt in zijn handen. Het Nederlandsche stelsel is zui ver liefdadig. De gever („donor" zegt men meestal) krijgt geen cent vergoeding voor het afstaan van zijn of haar bloed, en hij of zij mag ook nimmer weten voor wie of wien* het bloed afgestaan werd; evenmin mag de patiënt weten, van wien hij het kreeg. Zoodoende wor den eenerzijds ongewenschte sentimentali teit en anderzijds gevoelens van griezelig heid voorkómen: men kan nu zelfs met bloed van zijn bittersten vijand in de ade ren vroolijk rondstekkeren., als 't maar van dezelfde Lanusteinersche bloedsgroep is! De eenige erkenning voor dezen vorm van menschlievend hulpbetoon kan be staan in de toekenning, vanwege het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, eener medaille, namelijk de Landsteiner- legpenning. Maar men vergeve het ons bij voorbaat alstublieft vanwege de noodzakelijkheid der anonymiteit in dezen mogen wij er in de pers, komt het ons ter oore, zelfs geen melding van maken. Zulke verborgenheid is trouwens het échte kenmerk der zuiver menschelijke naastenliefde, nietwaar Hoe of het nu in z'n werk gaat? Een bloedtransfusie kan in hoofdzaak op twee manieren gebeuren: direct en indirect. Direct is: uit de aderen van den donor zóó in de aderen van den patiënt over tappen. Daarvoor zijn velerlei vernuftige apparaten bedacht; men gebruikt hier te lande, zoo vernamen wij, meestal de ro- teerende pomp van Beek. De bezoekers van de Haagsche luchtvaarttentoonstelling op Houtrust, verleden jaar, zullen zich herinneren, dat die pomp daar door het Roode Kruis in werking vertoond werd zij het dan op roode inkt of kroten- sap en niet op echt bloed waarschijnlijk. De indirecte methode heeft in de eer ste plaats het groote psychologische voor deel, dat elk; contact ook visueel tus schen donor en patiënt voorkomen wordt. In de eene kamer tapt men den donor tot maximaal 400 cc veneus bloed af en in de operatiekamer daarnaast tapt men het in de aderen van den patient of den gewonde, op z'n eenvoudigst door het met naald, slangetje en trechter er ge woon in te laten loopen. De indirecte methode heeft echter het 'nadeel, dat er aan het bloed van den donor iets toegevoegd moet worden om te voor komen, dat het stolt; slaan met wilgen twijgen zooals de oude Druïden dat deden voor den aanvang onzer jaartel ling bij hun offerfeesten gaat toch in dit geval niet. Per halve liter bloed moet daarom 5 cc van een 30 oplossing van citras natricus worden toegevoegd en, hoe weinig en onschadelijk dat, blijkens de er varing, ook moge zijn, het is toch een „vreemde stof" die men aldus, met des andermans bloed, in de bloedbaan van den patiënt brengt. Als voordeel staat hier echter weer te genover, dat er eenigen tijd tusschen het aftappen en het intappen van het bloed kan liggen. Maar laat ons niet te tech nisch worden. Waar en wanneer kan bloedtransfusie liever: bloedovertapping met zegen rijk gevolg plaats vinden? Ziehier wat een vakman er onlangs van schreef: „Indien ik eenige ziekten zou moeten noemen, waarbij de bloedtransfusie nuttig tot levensreddend kan werken, waarbij andere middelen falen, dan is het in de eerste plaats groot bloedverlies bij overi gens gezonde personen, zooals na baring of miskraam, bij maag- en darmzweren, na operaties, vooral ook bij hersenopera ties, waarbij zeer groote hoeveelheden bloed dikwijls noodig zijn om den bloed druk op peil te houden. Ook de herhaalde onophoudelijke bloedingen worden won derbaarlijk beïnvloed door bloedtransfu sies, zooals wij dat hebben bij bloedziek ten (bloeders, vergiftigd bloed, ziek bloed). Bloedtransfusies zijn ook levens reddend bij acute vergiftigingen met gas, kolendamp en andere bloedgiften, die in geademd of langs anderen weg in het bloed geraakt zijn, waarbij 't dan aanbeveling verdient eerst bij den patiënt veel bloed af te tappen, alvorens bloed transfusie toe te passen. Verder bij de vele bloedziekten, zooals zelfs pernieieuse anaemie, daar, waar men met leverprae- paraten alléén niet uitkomt. Bij primaire zoowel als bij secundaire anaemieën ook bemerkt men dikwijls een geheele omwen teling jn het. lichaam van zwakke pa tiënten, die maar niet willen genezen en na de bloedtransfusie wel. Wij zien dan een levensreddende wer king bij colitis-ulcerosa, (zwerende dikke daim), allerlei infectieziekten en bloed- infectiesroodvonk, enz. enz. Bij al deze infecties is nieuw bloed, door bloed transfusie verkregen, meestal reeds vol doende, doch des te sterker werkt het bloed van een donor, die tevoren geïmmu niseerd werd of het bloed van reconva lescenten (roodvonk, mazelen, typhus En hiermede heb ik slechts een greep ge daan!" Tot zoover deze vakman. "I* In dit verband is het misschien niet on aardig bijzonderlijk te wijzen op het ge val der „bloeders'*. Zooals men weet, is de haemophilie of bloederziekte een, ge lukkig weinig voorkomende, en gedeelte lijk erfelijke, kwaal, waarbij een gebrek aan stollend vermogen van het bloed deszelfs stelping verhindert zoodat een „bloeder" aan de geringste verwonding, bv. het trekken van een kies, ten gronde kan gaan, huiselijk gezegd: kan doodbloe den. De leek zou zeggen: als dat bloed dan niet deugt, welaan, doe dan als met de olie in het carter van uw auto! Deugt die olie niet, dan tappe men 't af en doet de goede er in; welaan: laat den bloeder dan leeg loopen, neem acht donors van de goede soort, tap den man weer vol met I A bloed en Kees is klaar! Natuurlijk kan dat zoo niet, dat kan zelfs de leek bij eenig nadenken wel bé- grijpen. Maar: dat de bloedtransfusie bij deze blcederziekte klaarblijkelijk tóch een gunstige uitwerking heeft, althans kan hebben, blijkt wel uit het aangehaalde re» laas eens vakmans. (Slot volgt). Verwachting tot morgenavond: DE BILT: meest zwakke veranderlijke wind, in het N.O. gedeeltelijk bewolkt, droog warm weer, behoudens geringe kans op onweer. Overigens meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen met kans op plaatselijke onweersbuien, vrij warm weer. UKKEL: lichte, veranderlijke wind, zwaar bewolkte hemel, plaatselijk onweer, zachte temperatuur. Vr. 12 Augs: Zon op: 5 h 38; onder 20 h 01. Maan op: 20 h 30; onder 7 h 03. L. K„ 18 Aug. Hoog- en Laagwater te VUssingen: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 11 2.22 14.35 8.47 21.15 Vrijdag 12 2.58 15.05 9.20 21.49 Zaterdag 13 3.32 15.38 9.49 22.22 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge; Augustus. Hoogwater. Laagwatpr. Donderdag 11 4.11 16.31 9.54 22.13 Vrijdag 12 4.49 17.05 10.28 22.46 Zaterdag 13 5.25 17.38 10.58 23.18 van bedoelde benoodigdheden in te schake len. In de jaarvergaderingen van de Neder landsche vereeniging van kantoorboek handelaren en den Nederlandschen katho lieken bond van kantoorboekhandelaren, is nl. het voorstel om een overeenkomst met de Vereeniging van Nederlandsche ge meente te treffen, ten doel hebbende om bij leveringen dezer vereeniging aan bij haar aangesloten gemeenten de georganiseerde en erkende kantoorboekhandelaren in te schakelen, met algemeene stemmen aange nomen. SCHIPHOL—-LIVERPOOL IN Een recordvlucht van de „Ekster". De K.L.M.-piloot A. D. Snitslaar heeft gisteren in een lijndienst op Liverpool met de „Ekster", een Lockheed Super Electra, een opmerkelijke vlucht gemaakt.'Hij legde namelijk het traject SchipholManchester Liverpool af in den recordtijd van 1 uur 42 min., terwijl de normale vliegtijd 2 uur 20 min. bedraagt. De afstand AmsterdamManchester, waarvoor de vliegtijd normaal 2 uur 5 min. bedraagt, werd thans afgelegd in 1 uur 31 min., terwijl het toestel voor het laatste stuk van Manchester naar Liverpool slechts elf minuten noodig had. De gemiddelde snelheid van het vliegtuig bedroeg 321 km per uur. Aan boord bevonden zich vier pas sagiers, twee voor Manchester en twee voor Liverpool. Ditmaal werd te Doncaster geen tusschenlanding gemaakt. EEN NIEUW NEDERLANDSCH BEDRIJF Een Lucerne-drogerij te Kolhorn. Op initiatief van den onlangs afgetreden Wageningschen hoogleeraar prof. Sjollema heeft het Centraal Bureau uit het Land- bouwcomité te Rotterdam te Kolhorn een nieuw bedrijf opgericht, n.l. een Lucerne- drogerij, waar de frissche Lucerneklaver uit de Wieringermeer wordt verwerkt tot een kostelijk eindproduct, het Lucernemeel. Aan den rand van de Wieringermeer op een plek, die tot 1 Januari j.l. nog tot de gemeente Barsingerhorn behoorde, maar die sindsdien administratief is toegevoegd aan Holland's „twaalfde provincie" staat ons eerste Lucernemeel-bedrijf, schrijft het „Volk". Midden in 't land staat een ingewikkelde installatie. De lucerne wordt aangevoerd uit de Wie ringermeer. Daar is voorraad genoeg en aangezien de afstand slechts zeer gering is, kunnen de transportkosten dus tot het mi nimum worden teruggebracht. Zoo komen daar de groote partijen lucerne, stevige stengels tot een lengte van zeventig, tach tig centimeter. Het is werkje is nu: hakken. Dat ge schiedt natuurlijk machinaal. In minder dan geen tijd is de klaver in stukjes van een paar centimeter gehakt en dan kan het droog- en maalproces beginnen. De gesneden lucerne wordt door dikke, lange pijpen gevoerd, die verwarmd zijn. De hitte kan geregeld worden en er is heel wat vakmanschap voor noodig, om de juis te verwarmingsgraad vast te stellen. Tal van factoren, zooals de kwaliteit van het product, de weersgesteldheid enz.,, oefenen daar invloed op uit. Soms is het ook niet voldoende de fijn gehakte klaver éénmaal door de verwar- mingspijpen te stuwen; twee, drie maal moet dit proces dan herhaald worden, alvo rens het droog is maar dan is 't ook zóó droog, dat de fanatiekste onderzoeker er niets meer op zou kunnen- aanmerken. Nog geen twee maanden is men in dit voor Nederland nieuwe bedrijf aan den slag en thans reeds is het Centraal Bureau er van overtuigd, dat de resultaten de ver wachtingen zullen overtreffen. Want de vraag is groot, grooter dan men had ge dacht, dat ze zou zijn en dat is er de oor zaak van, dat men nauwelijks aan alle be stellingen kan voldoen. Derhalve wordt er op het oogenblik alles op gezet, de mogelijkheden van het „sei zoen" zooveel mogelijk uit te buiten. In Ju ni is men begonnen en tot September zal men aan den gang kunnen blijven. Dan is het, voor 1938 althans, afgeloopen en zal men met den aanmaak van lucerne meel weer moeten wachten tot in April van het volgende jaar. Thans wordt per etmaal ongeveer zeven duizend kilogram lucerne verwerkt. In con- tinu-arbeid. Drie ploegen zijn gestadig be zig, de productie zoo hoog mogelijk op te voeren en er reeds den eersten den besten zomer uit te halen wat er uit te halen is. Het Nederlandsche lucernemeel bevat ze ventien tot negentien procent verteerbaar eiwit.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1