GEMENGD NIEUWS. LAATSTE BERICHTEN. RECHTSZAKEN. LANDBOUW. domburg sluis KERK EN SCHOOL. ONTVANGEN BOEKEN. FINANCIEELE BERICHTEN. LEGER EN VLOOT. BURGERLIJKEN STAND. MARKTBERICHTEN. Een „gedupeerde" dief. Dezer dagen is ingebroken bij W. O. aan den Provenierssingel te Rotter dam. De inbreker, die goed met de situatie ter plaatse op de hoogte moet zijn geweest, is op klaarlichten dag met ..een stel valsche sleutels binnengekomen en heeft zich blijkbaar direct naar het bovenhuis begeven, waar hij alles over hoop heeft gehaald. Alle kasten en laden waren leeggehaald en toen de bewoners thuiskwamen bemerkten zij, dat er een bedrag aan contanten van ongeveer 30 was verdwenen en dat bovendien al het "tafelzilver was gestolen. Dit vertegen woordigde een waarde van eenige honder den guldens. Hei voortgezette onderzoek wees uit, dat de inbreker zich, nadat hij alles had uitgezocht, rustig naar den zolder had begeven, waar hij een in goeden staat verkeerenden koffer had gevonden. Dien had hij gebruikt om zijn buit te vervoe ren. Het zat den dief evenwel niet glad, want toen hij thuis kwam, kwam hij tot de voor hem minder prettige ontdekking, dat het tafelzilver niet uit echt, maar uit z.g.n. nieuw-zilver was samengesteld, waar door versmelten en verkoopen onmogelijk werd. Daarover is de man zoo verbolgen ge raakt, dat hij al het tafelzilver heeft ka pot geslagen en in een zak gepakt. De zen zak heeft hij in de Rotte weggewor pen. In de Rotte wordt evenwel druk gevischt en zoo werd de zak met het vernielde ta felzilver weldra opgehaald. Een en ander is aan het bureau aan de Meermansstraat gedeponeerd; later is dit materiaal over gebracht naar het hoofdbureau van poli tie. De inbreker heeft er overigens op nog een andere manier „naast gegrepen", want hij had tevens nog een aantal brieven meegenomen,, in de veronderstelling dat het aandeelen waren. Merkwaardigerwijs heeft hij echter de werkelijke aandeelen die vlak naast het pak brieven hadden gelegen, laten liggen. Van den dief ontbreekt nog elk spoor. (N.R.C.) Jeugdige boefjes. De politie te Den Haag heeft twee jongetjes, een van 8 en een van 11 jaar aangehouden, die door een sigaren winkelier op heeterdaad betrapt waren, toen zij in een winkel probeerden pakjes sigaretten te stelen. Bij hun aanhouding bekenden ze, dat het hun dikwijls gelukt was in sigarenwinkels sigaretten weg te nemen. BIJ INSTORTING OMGEKOMEN., 'Vanochtend is in het Orderbosch te Apel doorn een ongeveer acht meter hooge wand in de grindgraverij aldaar, waar de werkzaamheden in werkverschaffing wor den verricht, ingestort. De 55-jarige ge Jhuwde arbeider M. Jonker uit Apeldoorn werd bedolven. Een tweede arbeider kon ternauwernood worden gered. Na ongeveer zes minuten kon Jonker worden bevrijd. Met een zuurstof-apparaat werd getracht, de levensgeesten op te wekken, hetgeen niet gelukte. Het ongeval is te wijten aan onvoorzichtigheid van het slachtoffer. Hij is gaan graven aan een bank, waar gevaar van instorting bestond. Hij was hiervoor gewaarschuwd. Verdronken. Gistermiddag is de zeventienjarige jon gen Dixner uit Loosduinen, die onder Dorst (N.B.) in de mastbosschen kampeerde, bij het baden in een waterkuil in de nabijheid van het natuurbad „De Leemputten" ver dronken. JONGEDAME MET 1000 GULDEN OP STAP. Te Krommenie is aangehouden een 21- jarig meisje, dat bij een familie te B1 a r i- c u m tien bankbiljetten van honderd gul den stal en daarmede de wijk naar Parijs Wilde nemen. Zij wilde eerst echter nog af scheid van een familielid nemen en begaf zich daartoe naar Krommenie. Daar haar opsporing per radio verzocht was, werd zij daar aangehouden. Het bedrag was op en kele tientallen guldens na, nog in haar be zit. Kind verdronken. Vanochtend is uit den Westersingel te Leeuwarden het lijk opgehaald van den 8- jarigen P. Bijlsma. Het kind, dat aan toe vallen leed, werd sinds Maandagmorgen vermist. NOODLOTTIG ONGEVAL MET EEN TANDEM. Vrouw omgekomen. Vanochtend is op den rijksweg tusschen Apeldoorn en Nieuw-Millingen een ernstig ongeluk gebeurd. Op dezen weg reed het echtpaar K. Steenman, afkomstig uit Oostwoud in No°rd-Holland °P een tandem de helling a Zy hadden hun vacantie in Beekber- hiüs gebracht en waren op weg naar D?or nog niet bekende oorzaak is de tandem geslipt, waardoor beide mensehen en. e vrouw kwam zoodanig terecht, man TJrt onmiddellijk overleed. De man werd licht gewond. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Reeuwijk: 1 doode. wXantf°i>gen iS.,°P den °ud-Reeuwijkschen beurd 6en ernstig ongeluk ge- De weg was versperd, doordat men oezig was een te water geraakte vee-auto met !?S 0p den kant te brengen. Een na- de besLZaCbtaUt° k0n niet Passeeren en uit zou ïw Waarschuwde, dat hij achter- 7-jarig dochter?6* te ReeuwÜk logeerende fanfflia De Jong op den weg bevnnri,,-^. ,andere meisjes wielen van de vrachtauto""^Z°°l e6n der het hoofd ging. Het kind haar over klnd was op slag dood blfld50®ne?lentei1 en Advertentiën voor dit Faillissementen. Heden is failliet verklaard: Eduardus Josephus Vermast, landbouwer te Filippi ne. Rechter-commissaris mr. J. H. F. Bloe- mers, curator mr. G. Tichelman, advocaat te Terneuzen. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE TE ENSCHEDE. Door de Enschedesche politie is een ze kere M. aangehouden, verdacht van valsch- heid in geschrifte, ten nadeele van een in Amsterdam gevestigde instelling. Het gaat hier om een bedrag van ongeveer duizend gulden, M. heeft inmiddels bekend. De politie heeft voorts een zekeren H. aangehouden, die eveneens verdacht wordt van valschheid in geschrifte. Hij heeft kwi tanties geschreven op naam van een in En schede gevestigde firma. H. heeft eveneens bekend. Bij beschikking van den minister van financiën is, met ingang van de 479e staatsloterij, op haar daartoe gedaan ver zoek eervol ontslag verleend aan mevrouw J. A. Nauta wed. G. W. van Barneveld te Goes uit hare betrekking van collectrice der staatsloterij aldaar. DE SYNAGOGE VAN NEURENBERG WORDT GESLOOPT. Vanochtend te tien uur is men begon nen met het sloopen van de synagoge van Neurenberg. Zooals men weet is de beruchte heer Julius Streicher een Neu- renberger,. Hij beroemt er zich al heel lang op, zijn stad volkomen van de Joden gezuiverd te hebben, VALENCIA GEBOMBARDEERD. Havas meldt uit Valencia; Vanochtend 11.40 ur hebben zes vliegtuigen, welke van Majorca kwamen, Valencia gebom bardeerd. Zij lieten tachtig bommen val len bij het militair hospitaal. Een persoon kwam om het leven en zeven werden ge wond. De materieele schade isl niet aan zienlijk. SPIONNAGEZAAK. Twee Nederlanders in België veroordeeld. De vacantiekamer van de correctioneele rechtbank te Brussel heeft heden vonnis gewezen in de spionnagezaak, waarbij een Belgische, twee Nederlanders en een on derofficier van het 2e luchtvaartregiment betrokken waren. Zij werkten ten gunste van Duitschland. De in 1912 geboren Henriette Steven werd veroordeeld tot 25 maanden gevangenis straf en 3.682 franken boete; de in 1901 te Utrecht geboren H. S. tot twee jaar gevan genisstraf en 3.500 franken boete; de in 1905 te Utrecht geboren hulpapotheker H. V. E. bij verstek tot vier jaar gevangenis straf en 7.000 franken boete, en de onder officier Joseph Hubeaux, geboren in 1905, tot drie jaar gevangenisstraf, 3.500 franken boete en degradatie. BRITSCH PROTEST BIJ FRANCO. De Britsche regeering heeft heden bij Franco geprotesteerd tegen twee aanvallen op het Britsche schip „Lake Lugano". In het protest wordt gezegd, dat de aanvallen weloverwogen waren en de Britsche re geering behoudt zich het recht voor scha devergoeding te eischen. JAPAN WIL DE BESPREKINGEN MET RUSLAND NIET AFBREKEN. Domei meldt uit Tokio; De woordvoer' der van het Japansche ministerie van, buitenlpndsche zaken heeft' heden ver klaard, dat de Japansche regeering geens zins voornemens is de diplomatieke be sprekingen met de Sovjet-Unie af te bre ken, doch op het oogenblik hangt alles af van de houding der Sovjets. RUSSEN GEVEN ZICH OVER. Volgens berichten van het Japansche persagentschap Domei zouden heden aan front van Tsjangkoefeng opnieuw groepen Russische soldaten zich hebben overgegeven aan de Japanneezen. Voor het examen der Eerste Neder- landsche Modevakschool Vereeniging slaag den voor coupeuse; K. W. Step te Middel burg, L. M. Blok, te Kortgene; P. v. Mee- rendonk te Ierseke, L. Zwemer te Kruinm- gen; F. A. Daane te Ierseke; D. J. S. Lin- denbergh te Ierseke. Voor costumière: N. de Jonge, Wemel- dinge, J. v. Gilst, M. Valkier te Kortgene en A. de Looze te Kamperland. Geslaagd voor het acte examen En- gelsch L.O. mej. J. Borst te Middel- u r g en de heer J. Krug te V 1 i s- s i n g e n. Voor het examen handenarbeid slaag de te Den Haag de heer L. P. Pieterse te Kattendijke. De heeren J. van Liere en J. op 't Hof beiden te Oudeland e, slaagden te Rotterdam voor de hoofdakte. Boerderijen. Bij de uitgevers Van Holkema Wa- rendorf te Amsterdam verscheen: „Boer derijen", door Koen Limperg en W. van Gelderen, architecten en met medewerking van de directie der Wieringermeer. Het boek bevat een overzicht van de technische eischen, die aan den bouw en de inrichting van boerderijen in Nederland te stellen zijn, In het bijzonder worden behandeld de bouw en de inrichting van veestallen, waarbij ervaringen worden medegedeeld over de toepassing van nieuwe constructies, mede in verband met onderzoekingen, die betref fende de isolatie en de ventilatie van vee' stallen Verricht werden iji de nieuwste boerderijen van den Wieringermeer. Het boek verschaft voorts een overzicht van de voornaamste oertypen der boerde' rijen in Nederland; de eischen, die aan den bouw van boerderijen voor een akkerbouw' bedrijf, een weide-bedrijf, of een gemengd bedrijf te stellen zijn; tabellen aangaande de grootte der landbouwbedrijven in Neder' land; een overzicht van de gebruikelijke landbouwmachines in Nederland; construe tie-schema's voor boerderijspanten, enz. Bij een en ander zijn talrijke illustreerende voorbeelden verstrekt aan de hand van de nieuwste boerderijen in den Wieringermeer. polder (plattegronden, enz.). Door talrijke luchtfoto's en een korte beschrijving wordt tevens een overzicht verschaft van de droogleggingen de in cultuur brenging van den Wieringermeer. „Ik zie, ik zie wat Gij niet ziet" door J. W. F. Werumeus Buning. Nieuwe zwerftochten door ons land, II. GeillU' streerd. Het eigen land is even weergaloos als onbekend, zoodra men een zijweg in slaat, en het is juist op die zijwegen dat de schrijver gezien heeft, wat ieder kan zien, doch niet ziet wat in Nederland te water en te land aan schoonheid en his torie te bewonderen valt. Het boek is dit jaar voornamelijk gewijd aan de Frie sche; Noord-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden. Zieriksee, aldus schr., is een openbaring en Schouwen en Duiveland is meer dan de luchthaven van Haamstede Twee hoofdstukken zijn aan Zieriksee en Schouwen gewijd. Uitgave N.V. Em. Que ridó's. Uitg. Mij. te Amsterdam. In hooger beroep. M. P. van H., grossier te Vlissingen heeft hooger beroep aangeteekend tegen het von nis der rechtbank te Middelburg van 29 Juli 1938, waarbij hij wegens diefstal is veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. J. R., arbeider te 's-Heerenhoek tegen het vonnis van den politierechter te Middelburg van 9 Augustus 1938, waarbij hij wegens valschheid in geschrift is veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. J. F. S., koopman te Bergen op Zoom tegen het vonnis van dien politierechter van 9 Augustus 1938, waarbij hij wegens strooperij gepleegd met behulp van een wagen is veroordeeld tot één week gevan genisstraf. IN HANDEN DER DUITSCHE JUSTITIE GESPEELD. Voor het Schöffengericht te Aken is Dinsdag een zaak behandeld, waarin vier Nederlanders waren betrokken. Alle vier waren aangeklaagd omdat zij een over treding van de Duitsche deviezenverorde- ning zouden hebben begaan. Voor de zaak bestond ook van officieele Nederlandsche zijde belangstelling, omdat een van de verdachten, de hoofdagent-rechercheur K. van het politiecorps te Heerlen, door de Duitschers er van verdacht werd een aan deel in de zaak te hebben gehad. Uit de verhooren is het volgende over deze merkwaardige zaak komen vast te staan. Een Duitscher, die inmiddels we gens een ander vergrijp is veroordeeld, kwam bij een anderen Duitscher, S. ge naamd, met de mededeeling, dat hij een pak waardepapieren had, dat naar Neder land moest worden gesmokkeld. S. moest een Nederlander zoeken, die bereid zou zijn vijfduizend mark te betalen in Duitsch land als cautie voor de goede afdoening van de zaak nadat de gesmokkelde effee ten in Nederland te gelde zouden zijn gemaakt. De effecten zouden afkomstig zijn uit een klooster in Düren. Toen de eerste Duitscher was gearresteerd, zette S., die wist, dat er geen effecten waren de zaak niettemin voort. Hij nam een kap per in den arm, die zich voor pater moest uitgeven en die zoo de Nederlandsche lief hebbers om den tuin moest leiden, ten einde 5000 mark in handen te kunnen krij gen. De Duitscher S. kreeg contact met een Nederlander, J. K. uit Kerkrade, die zorgde, dat er twee gegadigden kwamen voor de effecten. De eerste, was J. H. E. uit Kerkrade, die één keer naar Aken was gekomen om de zaak te bespreken, maar die er van af had gezien, omdat hij haar te riskant vond, Hij werd niettemin gisteren, omdat hij het voornemen had gehad deviezen, te smokkelen, veroordeeld tot zes weken ge vangenisstraf en duizend mark boete (bij niet-betaling te vervangen door tien da gen gevangnisstraf De andere verdachten waren verder gegaan. Mevr. D. uit Heerlen was op 16 Juni naar Aken gereisd, om de zoogenaam de effecten te halen. Zij nam in de Kruis kerk te Aken vijfduizend mark in ont vangst, die een ander voor haar over de grens had gebracht. Deze vijfduizend mark had haar man te Heerlen geleend, om daarmee in Duitschland de affaire te kunnen afhandelen. Toen zij met de vijfduizend mark te Düren kwam, tezamen met den Duitscher S. en den Nederlander J. K., om de ef fecten in ontvangst te nemen, werden allen gearresteerd. Het bleek, dat de Duitsche kapper, die bij de overhandiging van de zoogenaamde effecten als pater verkleed was, had gehandeld in over leg met de Duitsche douane-autoriteiten. Hij had het spel van S. mee gespeeld om de Neder landers in handen van de Duitsche justitie tie kunnen spelen. De vonnissen. Wegens het aannemen van de gesmok kelde vijfduizend mark in Duitschland werd mevr. D. uit Heerlen veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden en vijfduizend mark boete (bij niet-beta ling te vervangen door twee maanden ge vangenisstraf), J. K. uit Heerlen wegens aanstichting tot de daad, tot eenzelfde straf. De Duitscher S„ die het geheele geval had uitgelokt, kreeg een gevange nisstraf van acht maanden en vijfduizend mark boete (te vervangen door twee maanden -gevangenisstraf), i hok omdat hjj de Nederlanders had gepoogd te mis leiden. Alle veroordeelden leggen zich bij de hun opgelegde straf neer. De verdachte politieman. Niet verschenen was de vierde Neder landsche verdachte, de Heerlensche poli tieman A. K., die bij de uitoefening van zijn ambt en gebruik makende van de fa ciliteiten, die hij dientengevolge aan de Nederlanjdsch-Duitsche grens heeft, de vijfduizend mark naar Duitschland zou hebben gesmokkeld. Zijn zaak werd uitge steld, maar mevr. D. verklaarde nu reeds pertinent, dat de politieman de marken niet over de grens had gesmokkeld en ze haar te Aken niet ter hand had gesteld, (N.R.C.) OPBRENGSTEN VAN HET STAATSBEDRIJF DER P.T.T. De diensten der posterijen, telegrafie en telefonie en de postchèque- en giro dienst hebben in Juni opgebracht resp. 2.730.123, 310.641, 2.341.451 en 646.912, vergeleken met dezelfde maand van het vorige jaar 219.132, 1361, 180.254 en 7696. Totaal 6.029.127, vergeleken, met dezelfde maand van het vorige jaar 45.213. De opbrengsten van Januari tot en met Juni waren resp. 16.577.981, 1.793.680, 13.581.460 en 3.986.086 vergeleken met hetzelfde tijdvak van het vorige jaar 686.925, 185.928. 705.681 en 41.413. Totaal 35.939.207, vergeleken met hetzelfde tijdvak van het vorige jaar 125.759. NED. MIJ. VOOR OESTERTEELT. Winstsaldo op nieuwe rekening. Aan het verslag over het boekjaar 1937— 1938 van de N.V. Nederlandsche Mij. voor Oesterteelt De Meulemeester Co., te I e r- eke, is het volgende ontleend; Rekening houdende met den moeilijken toestand, waarin de oestercultuur zich nog steeds bevindt, kan met tevredenheid over de behaalde resultaten van het afgeloopen boekjaar melding worden gemaakt. Er kon een behoorlijke hoeveelheid consumptie oesters voor den verkoop worden aangebo den en de prijzen bleven het geheele seizoen ongewijzigd gehandhaafd. Een naar omstan digheden behoorlijk aantal oesters hopen wij in het a.s. seizoen voor verkoop beschik baar te hebben. Een groote hoeveelheid zaaioesters werd dit voorjaar uit Frankrijk door onderscheidene kweekers geïmporteerd en op de gronden gebracht. Deze soort oes ters moet niet bestand zijn tegen een eenigs- zins strengen winter. Het is niet denkbeel dig, dat getracht zal worden voor Januari een groot kwantum verkocht te krijgen, in welk geval de prijs zal worden gedrukt. In het voorbije seizoen is de vraag wat grooter geweest dan in de campagne 1936 '37; toen werden uit Zeeland totaal 10% millioen stuks verzonden, nu ruim 12 mil- lioen. De noodzakelijkheid werd gevoeld tot het vormen van een reserve voor natuur rampen. Het boekjaar sluit met een voor- deelig saldo van 952 (incl. het batig saldo van het voorgaande boekjaar ad 642). Voorgesteld wordt dit bedrag op nieuwe rekening over te brengen. Bij beschikking van den minister van defensie zijn de volgende plaatsingen ge last: met ingang van 18 Aug. 1938: de luite nants ter zee der le klasse J. B. de Meester, jhr. A. van Foreest en H. H. L. Pröpper idem 2e klasse A. H. J. van der Schatte Olivier, G. F. Zegers Veeckens en W. Hart- lieb; de officieren van den marinestoom vaartdienst der le kl. S. G. Barendregt en H. L. J. de Jong, der 2e klasse W. A. Wach ter en J. Langerveld, der 3e kl. J. J. van Dodeweerd; de officier van gezondheid der 2e kl. J. L. M. de Wolf en de officier van administratie der le kl. P. C. Waltheer, allen aan boord van Hr. Ms. „Tromp". Middelburg. Ondertrouwd: P. J. van der Kloet 25 j. jm. en J. C. Koole 30 j. jd. Bevallen: S. C. Rothuizen, geb. Dekker d.; C. A. Verkoren, geb. Meerburg d. Overleden: S. C. Roth geh. met P. F Dorst 52 j.; S. J. Wessels wed. K. Jongepier 95 j.; J. J. Kieboom geh. met P. J. Polder man 54 j. Arnemuiden. Over de maand Juli. Bevallen: M. van Belzen, geb. de Ridder d.; L. Mesu, geb. Maas z.; E. de Hamer geb. de Nooijer d.; J. van Belzen, geb. de Nooijer z.; J. van Belzen, geb. de Nooijer dochter. Getrouwd: D. van Belzen 27 j. jm. en M Schroevers 24 j. jd.; J. Klaasse 33 j. jm. en E. Jakobsen 27 j. jd.; C. A. Meerman 23 jm. en M. Wondergem 20 j. jd. Overleden; C. Ventevogel 22 mnd. z. Koudekerke. Ondertrouwd: A. Kieboom 25 j. jm. en E de Klerk 24 j. jd. Bevallen: F. Coppoolse, geb. de Pagter z., J. Adriaanse, geb. Bassie z., D. de Bree geb. Willeboordse z., M. F. Linnenbank geb. Beckers d., W. M. Polderman, geb, Louwerse z. Overleden: J. Moerman 12 j. jm. (V.C.) Westkapelle. Van 18 Augustus. Bevallen: M. J. Minderhoud geb. Roel- se z. Overleden; L. Roelse 76 j. jd. Hoofdplaat. Over de maand Juli. Bevallen: P. A. Zeegers, geb. Van Zeele d.; C. van Acker, geb. Lecluijze d. Overleden: mej. S. Burm 68 j. jd. Getrouwd: J. F. Scherbeijn 22 j. jm. en I. L. Geernaerdt 23 j. jd. (IJz.) Oostburg. Over de maand Juli. Bevallen: M. L. van Pamel. geb. Daneels z.; A. M. Bauer, geb. de Cuijper d.; M. L Aers, geb. Heetesonne d.; L. S. Bruggeman geb. Van Hanegem z.; E. Heetesonne, geb Rijk z. Getrouwd: A. W. de Kraker 29 j. jm. en J. C. v. Vooren 24 j. jd.; J. Kremers 27 j jm. en C. M. J. Simpelaar 29 j. jd. Overleden: C. M. Vanloo 32 j. echtgen, P. J. F. B. Bonamie. (A.A.) IJzendijke. Over de maand Juli. Bevallen; E. M. de Meijer, geb. Haver beke d.: S M. Vermeulen, geb. Versprille z.; H. G. E. Haverbeke, geb. Pateer d.; A, C. Aerssens, geb. Cammaert d.; C. M. de Dobbelaere, geb. Haverbeke d.; P. M. P, Haverbeke, geb. Cammaert d. Overleden: G. A. E. de Meijer 74 j. wedn P. A. Maenhout; M. J. Calon 65 j. echtgen. V. H. Haverbeke. (IJz.) Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent P. A. SOMERS, Zuiddijkstraat 36. MAISCULTUUR IN NEDERLAND. Een geslaagde proefneming. Verleden jaar werd melding gemaakt van de geslaagde proeven van den heer A. H. Kortlang te Ermelo met een eigen ge kweekte vroegrijpe productieve maissoort. Met de toen verkregen zaden is een com plex van meer dan twee ha beplant. De uitgestrooide zaden zijn uitgegroeid tot een graanveld van meer dan gewone beteeke- nis. Ondanks het zeer ongunstige voorjaar heeft het gewas zich ten volle ontplooid en zijn thans reeds zaadkolven zichtbaar, wel ke in omtrek 20 cm meten. Buitengewone weersomstandigheden daar gelaten, zooals zware hagelslag en on- weerstormen, belooft het gewas geheel aan de gestelde verwachting te beantwoorden en kan een behoorlijk kwantum zaaizaad voor den Nederlandschen landbouw be schikbaar gesteld worden. Reeds thans ko men vele belangstellenden deze interes sante cultuur bezichtigen. EEN NIEUWE IN ENGELAND GEKWEEKTE TARWESOORT, DIE EEN GROOTE OPBRENGST GEEFT. De landbouwcorrespondent van de „Dai ly Telegraph and Morning Post" meldt uit Cambridge, dat prof. F. L. Engledow van het instituut voor kweekproeven aldaar vertrouwt een nieuw soort tarwe te hebben gekweekt, dat betere eigenschappen bezit dan alle tot dusver in Engeland verbouwde tarwesoorten. De stengel is korter dan bij andere Engelsche tarwesoorten, maar ook zwaarder, zoodat zware regens en felle wind niet zooveel schade aan de nieuwe soort berokkenen als aan de gebruikelijke oudere soorten. Een bezwaar van de soort, welke een 10 hoogere opbrengst per vlakte-eenheid geeft dan andere goede soorten is, dat de kleur nog niet bestendig is, hetgeen echter door voortzetting van selectieproeven kan worden verkregen. Het voorkomen van bietenvlieg en schildpadtor in 1938. In aflevering 6 der Mededeelingen van het Instituut voor Suikerbietenteelt wor den de resultaten gepubliceerd van het onderzoek naar het voorkomen van de bie tenvlieg en schildpadtor gedurende dezen zomer. Wat betreft de bietenvlieg werd het vol gende geconstateerd: In geheel Nederland, behalve in de Wie ringermeer, is de aantasting practisch van geen beteekenis meer en is het voorkomen der vlieg nog belangrijk minder veelvuldig dan het vorige jaar. Met groote zekerheid mogen we dan ook voorspellen, dat in 1939 buiten de Wieringermeer niet de minste schade van dit insect is te verwachten. Voor de Wieringermeer is de toestand minder gunstig. Het groote aantal eieren en larven maakt het zeer waarschijnlijk, dat bij eenigszins gunstige levensvoorwaar den voor de in dit jaar nog volgende gene raties de aantasting het volgend jaar nog zal toenemen, daar vermoedelijk de para sieten van de larven zich nog niet vol doende hebben vermenigvuldigd. Verder bestaat er eenig gevaar, dat de vliegen zich verplaatsen naar naburige polders in Noord-Holland. Aangaande het voorkomen van de schild padtor kunnen we in 't algemeen consta- teeren, dat de aantasting plm. 1 Juni nog zeer gering was. Mogelijk is echter, dat na dezen datum nog meer eieren worden af gezet. Slechts op enkele perceelen (Wilhel- minadorp en Dinteloord) waren de cijfers iets hooger. Het is echter niet te verwach ten, dat hier belangrijke schade is veroor zaakt. Wat de verspreiding over het land be treft, merken we op, dat de schildpadtor niet werd gevonden in 't Noorden van ons land, en zeer sporadisch (n.l. slechts één ei) in de Wieringermeer. Overigens kwam dit insect overal, zij het dan in 't algemeen in geringe mate, nog voor. Goes, Veilingsvereeniging „Zuid-Beve land", 9 Aug. Groote veiling. Dubb. Princesseboonen 6.309.30, zure kroetappels 1.50 alles per 100 kg. Kleine veiling. Appels: Yellow Transpa rant Extra 2530, id. A 2631, id. B 16 29, id. C 1725; Perzikr. Zomerappels Ex tra 20—27, id. A 21—26, id. B 18—24, id. C 1617; Earley Victoria Extra 1719, id. A 16—18, id. B 16—18, id. C 14—16, alles per 100 kg. Zomeraagt 4.5013, Beauty of Bath 14 18, Durch. d'Oldenburg 5.5015, Zigeu nerin 1024, mr. Gladstone 910, Codlin Keswick 615, Tarweappel 49, Mancks Codlin 1426, Zomerbelefleur 415, Lord Suffield 11, Red. Victoria 919, zoete St. Jansappels 611, Ganserodes 7.50—12, kr. en valappel 0.5013, alles per 100 kg. Peren: Oomskinderpeer Extra 3435, id. A 3334, id. B 2829; Pree. de Trevoux Extra 25—32, id. A 23—30, id. B 16—27, id. C 1924; Spekperen 10; N.-H. Suiker peren 7.5016, Poire Madame 1014; Br. Heerenpeer 1218, Roode Suikerij 510, Andrë d'Esportes 1426; Clapps Favorite 34; Goudballen 8.50—10, alles per 100 kg. Pruimen. Washingtonpruimen 2553; Czarpruimen 2448; Myrabolanen 1421; Princepruimen 1025; Eng. Krozen 16 18; Tollenaars 1518; Dubb. Boere Witte 45—51; Belle de Louvain 20-^5; Witte Wijnpruimen 1947; Wijnkrozen 1221; Zaailingpruimen 915; Okkelanen 1021; Purple Pershore 29; Abrikoospruimen 32; Pruimen uitschot 219, alles per 100 kg. Diversen. Black Berry 2530; Frambo zen 3152; Blauwe Druiven 3756; To maten 4.508.50; Moerbeien 44, alles per 100 kg. Meloenen 9.5033; Perziken 1.5011, al les per 100 stuks. 478ste STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 9 Aug. 2e Klasse, 2e lijst. Hooge prijzen: ƒ20.000: 19207. 5.000: 2.000: 1.500: 1.000: 10177. 15261. 8935. 10063 I 12317. J jfJI

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 3