lp ^nctfittcïf MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT Andermans en Eigen Bloed. BINNENLAND. ZEELAKD. NOG STEEDS ONWEER. KOLENTREIN EN LOSSE LOCOMOTIEF IN BOTSING. N. ST. J00SLAND WEERBERICHT. ZEEUWSCH PROFETENBROOD, sedert 1859 bij: M. PETERSE, Hofleverancier, Lange Delft 75 Middelburg. MIDDELBURG. Ê0ES* WALCHEREN Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. 10 AUG. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. w «BgQMF NUMMER 186. TWEE BLADEN. WOENSDAG Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10". „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Landbouwer en paard door bliksem getroffen en omgekomen. Tijdens een kort hevig onweer, dat gis teravond boven Ootmarsum woedde, is de ongeveer 40-jarige landbouwer J. Hampsink te Groot-Agelo, nabij Ootmarsum, door den bliksem getroffen en omgekomen. H., die met paard en wagen van de markt te En schedé huiswaarts keerde, wilde voor het noodweer schuilen en zocht met zijn paard onderdak in het achterhuis van café Heer- dink aan de Oldenzaalsche straat. Juist toen hij binnen was, maakte een bliksemstraal een eind aan zijn leven. Ook het paard, dat hij bij den teugel hield, kwam om het le ven. Het huis liep geen schade op. Graanschuur afgebrand. Tengevolge van blikseminslag is gister avond de voorraadschuur van den landbou wer J. Wijnen te Beemd onder Sevenum tot den grond toe afgebrand. Een groote hoe veelheid pas geoogst graan ging verloren. Verzekering dekt de schade. Noodweer te Haarlem en om streken. Gisteravond omstreeks elf uur heeft zich boven Haarlem en omstreken een plotse ling en snel opkomend onweer ontlast, ge paard met hagelbuien, hevige slagregens en geweldige windhoozen. In korten tijd ston den tal van straten in de binnenstad en in Haarlem-Noord blank doordat de kolken het overvloedige water niet tijdig konden verwerken. De politie organiseerde op al ■deze punten een ordedienst ter regeling van het verkeer. De bliksem is ingeslagen in de lichtin stallatie van een particuliere woning in Haarlem-Noord, zonder evenwel andere dan eenige materieele schade aan te rich ten. In de gemeente Bloemendaal is de bliksem geslagen in een lantaarnpaal, die daardoor buiten dienst werd gesteld. Op tal van plaatsen te Heemstede en Bloe mendaal heeft men eveneens overlast ge had van de geweldige watermassa's, die door de rioleering niet snel genoeg konden worden afgevoerd. In den electrischen trein, die om elf uur het station Haarlem verlaat met bestem ming Rotterdam, is ter hoogte van de via duct aan den Zijlweg te Haarlem de blik sem geslagen, met het gevolg, dat de bat- terpen van de motoren defect raakten en de trein eenige meters verder moesten stilhouden. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Een kwartier later werd de trein opge haald door een locomotief, die hem weer naar het station Haarlem bracht, waar de passagiers in een anderen electrischen trein konden overstappen om hun reis voort te zetten. dominicaansche onderscheiding voor de koningin Naar wij vernemen heeft de president der Dominicaansche republiek een decreet geteekend, waarbij aan H.M. de Koningin het grootkruis in goud van de orde van verdienste Juan Pablo Duarte, de hoogste Dominicaansche onderscheiding, wordt ver leend, ter gelegenheid van Harer Majesteits regeeringsjubileum. MERKWAARDIG FAMILIEBERICHT. In enkele Bataviasche dagbladen ver scheen dd 1 Augustus jl. het volgende familiebericht: Geboren: BEATRIX dochter van: Bernard de Bas en Juliana de Bas-Leidel- meijer, St. Carolus Ziekenhuis, 1-8-1938, Parapattan 34. De weduwe van den „pluimgraaf van het paleis Soestdijk" ter aarde besteld. Onder groote belangstelling van geëm ployeerden en oud-geëmployeerden van het domein Soestdijk, werd gistermiddag het stoffelijk overschot van mej. Appel doorn, weduwe van den „pluimgraaf van het paleis Soestdijk" ter aarde besteld. Op de baar lag een bouquet witte gla diolen, waaraan witte linten met de letters J en B waren gehecht. Dit bouquet was na mens het prinselijk paar gezonden. De overledene heeft meer dan een halve ■eeuw het boerderijtje van prinses Sophie in het park van paleis Soestdijk bewoond. Prinses Juliana kwam als kind dikwijls bij haar spelen en ook H.M. de Koningin en wijlen H.M. Koningin Emma bezochten mej. Appeldoorn meermalen. De overledene is bijna 91 jaar oud ge worden. Mr. Dr. A. GOOTE OVERLEDEN. Op de thuisreis naar Nederland is a.b. tan het mailschip „Baloeran", op 42-ja- rigen leeftijd overleden mr. dr. A. Goo- j d-voorzitter van den Suikerbond en oud-hoo ciredacteur van de „Preangerbo- de De heer Goote, die vroeger het Middel baar onderwijs in Indië diende deed van zich spreken door zijn publicaties: „Eenige gegevens betreffende Nederl. Indië van he den" en „Wij in Indië", was momenteel op den terugweg van een zakenreis in Ned.- Indië. Arie Goote is 22 November 1895 te M i d- d e 1 b u r g geboren. Hij volgde daar het kweekschoolonderwijs en was onderwijzer eerst hier te lande, daarna te Johannes burg in Transvaal. Daar studeerde hij ver der aan de Universiteit Engelsche letteren, om daarna van 1920—1924, aan de Vrije Universiteit te Amsterdam zich de rechts- studie toe te eigenen. Hij promoveerde daar tot doctor juris op proefschrift „Het Gil- densocialisme in Engeland". Vervolgens was hij advocaat en procureur te Den Haag en Amsterdam. Kort daarop werd hij lee- raar in de rechtswetenschappen aan de Opleidingsschool voor inlandsche ambtena ren te Madioen. Van 19271932 bekleedde hij het voorzitterschap van den Suikerbond en van 19331935 het hoofdredacteurschap van de „Preangerbode". Daarna oefende hij weer de advocaten- practijk uit te Amsterdam. Naast de genoemde publicaties schreef dr. Goote onder het pseudoniem: Phil Landsbergh de Z.-Afrikaansche roman „Sannie van Sterkfontein". DE „KAREVIATA" BAGGERDE VANNACHT WEER ZAND. Het ging gisteren blijkbaar te vlot met de bergingspogingen van de Lutine-schat- ten. Gisteravond is weer het talud inge stort en viel het zand tot op een hoogte van 14 m. naar beneden in den circa 20 m. diepen kuil, op den bodem waarvan de emmers van de „Karimata" zitten te wroe ten. Af en toe wij meldden het reeds werden wrakstukken naar boven gebracht. Dat gaf hoop en vertrouwen. Voorloopig echter zullen geen nieuwe vondsten meer worden gedaan. Eerst moet het neerge storte zand worden weggebaggerd en dat duurt altijd langer dan men wel wenscht. Eerst tegen het aanbreken van den dage raad van heden zou de kleibodem weer zijn bereikt. De „Karimata" is in verband met de zandinstorting enkele meters achteruit ge gaan. Het feit, dat deze instortingen perio diek terugkeeren, is een gevolg van de wijze, waarop men de laatste weken bij de bergingspogingen te werk gaat. Sinds eeni- gen tijd graaft de „Karimata" den zeebo dem in het afgepaalde gebied niet meer regelmatig laag voor laag af. Deze werk wijze is te tijdroovend gebleken. Nu gaat men anders te werk. Nadat de molen eerst steil naar beneden heeft gegraven en op deze wijze de vereischte diepte van circa 20 meter onder den waterspiegel heeft be reikt, gaat de „Karimata" langzaam voor waarts. De molen blijft echter op een diep te van 20 m. baggeren. Hierdoor wordt het talud ondermijnd, met het logische gevolg, dat wanneer het zand niet langzaam in den kuil stroomt, het talud na eenigen tijd in stort. De molen moet dan weer eenige me ters achteruit om eerst het ingestorte zand weg te baggeren. FRAUDUIIUZE REISDECLARATIES. Het Tweede Kamerlid Van der Weijden heeft tot den minister van justitie cle vol gende vragen gericht: 1. Heeft de minister kennis genomen van de in paragraaf 7 van het verslag van de algemeene rekenkamer over 1937 gedane mededeeling omtrent frauduleuze reisdeclaraties, door een ambtenaar inge diend wegens reizen in 's rijks dienst? 2. Is cle minister niet van meening, dat het gewenscht is te voorkomen, dat de indruk wordt gewekt, dat het opmaken van een onjuiste reisdeclaratie gemakke lijk kan worden ondernomen, omdat bij ontdekking genoegen wordt genomen met terugbetaling van het te veel genotene en met de belofte, dat men zich niet aan her haling zal schuldig maken? 3. Is de minister bereid tóe te zeggen, dat hij het treffen van maatregelen zal bevorderen, welke er toe leiden, dat in den vervolge elk geval van valschheid in Ongelukkig is hij, die niet geleerd heeft; maar nog veel ongelukkiger is hij, die wel leerde maar 't geleerde niet in practijk weet te brengen. reisdeclaraties in handen van dejustitie zal worden gesteld ter beoordeeling van de vraag, of aanleiding voor een strafver volging aanwezig is? GEREGELDE K.N.I.L.M.-DIENST NAAR FRANSCH-INDO-CHINA. Australië en China via Ned.-Indië verbonden. Na langdurige onderhandelingen heeft de K.N.I.L.M. thans definitief toestemming van alle betrokken Fransche instanties ont vangen om naar Fransch Indo-China te mo gen vliegen, zoodat op 30 Augustus a.s. de regelmatige K.N.I.L.M.-dienst Soerabaja BataviaPalembang Singapore Saigon officieel geopend zal worden. De K.N.I.L.M. heeft een overeenkomst getroffen met Air France waarbij o.a. be paald is, dat de K.N.I.L.M. behalve passa giers, ook post mag vervoeren. Dat dit re sultaat bereikt kon worden, dankt men, be halve aan de welwillendheid van de Fran sche luchtvaartmaatschappij, vooral ook aan de groote medewerking van den direc teur-generaal der P.T.T., ir. M. H. Damme. De instelling van de luchtlijn naar Saigon heeft door twee recente gebeurtenissen ver hoogde beteekenis gekregen. In de eerste plaats door de K.N.I.L.M.-lijn Nederlandsch- IndiëAustralië, die 2 Juli j.l. tot stand kwam en waardoor nu een uitstekende ver binding tusschen Indo-China en Australië is ontstaan. Een reiziger, die des Zondags uit Sydney vertrekt, is reeds Dinsdagmiddag in Saigon, nadat een overnachting voor reke ning van de K.N.I.L.M. in Batavia gemaakt wordt. De bootreis duurt ongeveer drie we ken! De tweede gebeurtenis, die aan deze lijn relief geeft, is een verlenging van den dienst der Air France, zoodat deze thans wordt gevlogen van Bangkok via Saigon en Hanoi naar Hongkong. Thans is dus niet alleen een directe verbinding tusschen Ne- derlandsch-Indië en Indo-China (Saigon en Hanoi) ontstaan, doch is er ook een directe verbinding met Hongkong verkregen. Hier uit volgt, dat Australië een zeer snelle en belangrijke verbinding met Chinaverkre gen heeft. Gisteravond zijn tuischen het perron en den spoorwegovergang aan de Willem straat te Heerlen een kolentrein en een losse locomotief met elkaar in botsing ge komen. De losse locomotief werd door de ge weldige schok ongeveer vijftig meters te ruggeduwd, terwijl de eerste vijf wagons van den kolentrein uit de rails liepen. De eerste drie waren zoo goed als leeg, de andere twee waren met kolen gevuld. Een der eerste wagons brak doormidden, ter wijl de andere dwars over de rails kwa men te staan, waardoor het geheele tra ject HeerlenSchaesbergEygelshoven Kerkrade werd versperd. De plaats van het ongeluk is bedekt met steenkolen uit de gederailleerde wagens. De losse locomotief was bij het rangee ren te ver doorgereden, daar de machinist vermoedelijk niet heeft geweten, dat op zijn lijn een kolentrein in aantocht was. De machinist van den kolentrein Heeft, naar aangenomen wordt, geen schuld, om dat zijn signaal op veilig stond. De leer ling-machinist van de losse locomotief werd bij de botsing licht aan het hoofd gewond. Amerikaansche farmers zullen ons land bezoeken. Drie en zestig farmers uit den Staat Ohio zouden heden te New York scheep gaan aan boord van de „Manhattan" onder leiding van Ray T. Kelsey, hoofdredacteur van de „Ohio Farmer", welk blad telken- jare een reis naar Europa organiseert. De farmers zullen een bezoek brengen aan Frankrijk, Zwitserland, België. Neder- 1 a nd, Engeland en Schotland. Naturalisaties. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot naturalisatie van Wilhelm Baumeister en 21 anderen. DE VIERING VAN HET REGEERINGS JUBILEUM VAN DE KONINGIN. Een schrijven van den minister in zake vacantie van arbeiders. Bij beschikking van den minister van so ciale zaken opgenomen in de staatscourant van heden is aan hoofden of bestuurders van ondernemingen, in wier fabrieken of werkplaatsen of onderdeelen daarvan, in het tijdvak van 29 Augustus tot en met 10 September 1938 aan arbeiders in vereeni- ging ter viering van het 40-jarig regee ringsjubileum van Hare Majesteit de Ko ningin vacantie wordt gegeven op één of meer dagen of daggedeelten, vergunning verleend om het tengevolge daarvan ont stane verzuim geheel of ten deele te doen inhalen in een periode van ten hoogtse drie weken, vallende in het tijdvak van 15 Au gustus tot en met 1 September 1938. In aanmerking nemende, dat het thans een zeer bijzondere gebeurtenis betreft,, heeft de minister van sociale zaken aanlei ding gevonden de medewerking van de centrale werkgeversorganisaties in te roe pen, teneinde er bij hunne leden op aan te dringen, in dit geval zoo eenigszins moge lijk vrijaf met behoud van loon te geven, zonder van de vergunning tot inhalen van verlet gebruik te maken, uiteraard tenzij dit laatste in strijd zou komen met de noodzakelijke eischen van het bedrijfsbelang. De minister wekt ook de ongeorganiseer de werkgevers op dienovereenkomstig te handelen. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent I. JOOSSE. DE BLOEDTRANSFUSIEDIENST VAN HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS IN ZEELAND. 1). Aanstaande Zaterdag vindt in Middelburg een voetbalwedstrijd voor den bloedtrans fusiedienst van 't Ned. Roode Kruis plaats, tusschen een zeer op den voorgrond tre dend elftal uit Rotterdam en het beste, wat Middelburg zelf in het veld kan brengen. De netto-opbrengst van dien wedstrijd is bestemd voor de kosten der eerste inrich ting !van den Walcherschen bloedtransfusiedienst van het Ned. Roode Kruis. Dat is een nobel doel, onze belangstelling overwaard. Maar: ook de zaak op zichzelf is belangwekkend genoeg, om er eens iets meer van mede te deelen. Goethe zeide het reeds in zijn Faust „Blut ist ein ganz besondrer Saft". En dat wist Mephistopheles ook al langr héél lang voor dien tijd; uit het feit, dat met het bloed het leven den mensch ontvliedt, heeft men al in de grijze oudheid een magisch verband tusschen bloed en leven gelegd, en bij velerlei oude en heidensche gebrui ken nam en neemt het bloed nog een bij zondere plaats in. De bloedtransfusie van den tegenwoor- digen tijd, hoewel soms wonderbaarlijk van uitwerking menigeen heeft er zijn leven aan te danken! heeft met die oude en heidensche magie echter niets te maken: zij is nuchter-wetenschappelijk gegrondvest op een merkwaardige navorschings-uit- komst van de laatste halve eeuw: de bloed groepentheorie. Ook in dit opzicht had Goethe wèl gelijk: Bloed i s een zéér bijzondere vloeistof. Want niet alleen is dierenbloed geen menschen- bloed, maar ook het bloed van den eenen mensch kan nog zóó principieel verschil lend- van dat van den ander zijn, dat ver menging van beider ongelijksoortig bloed letterlijk, niet figuurlijk den dood van beide personen onherroepelijk met zich voert. De gedachte ligt anders wèl voor de hand: als iemand dood gaat door bloedver lies, en als we van elders bloed kunnen krij gen, waarom den zieke of gewonde dan geen nieuw, versch bloed toegevoegd? Er gaan geruchten, dat zelfs Hippocra tes al met dit denkbeeld rondgeloopen moet hebben; in elk geval heeft men het in de middeleeuwen al geprobeerd, met schapen- of hondenbloed. Een honderd jaar geleden geschiedde dat zelfs nog wel eens. Dr. Hufeland, een ge neesheer uit dien tijd, die (terecht) niets van het overbrengen van schapenbloed in een menschenlichaam moest hebben, zei eens op college tegen zijn studenten, toen een dokter deze ingreep verricht had: „om schapenbloed in een mensch over te bren gen heb je d r i e schapen noodig: één schaap dat z'n bloed geeft, één schaap dat zoo stom is deze bewerking op zich te laten toepassen, en een derde schaap dat haar, in naam der geneeskundige wetenschap, durft te verrichten". Men mag hieruit te vens in 't voorbijgaan zien, dat het critische oordeel van den eenen geneesheer over den anderen honderd jaar geleden al nèt zoo vriendelijk was als thans veelvuldig het ge val is, wanneer ze onder mekaar zijn ten minste Men heeft reeds vroeger het inzicht ver worven, dat het bloed toch wel een zóó „ganz besondrer Saft" was, dat dieren- en menschenbloed zich niet liet mengen. Maar dat menschenbloed èn menschenbloed sa men óók tot catastrofale gevolgen kon lei den, dat verwachtte men toch weer niet. Maar het was zoo. Pas in de eerste jaren onzer eeuw heeft Landsteiner' dit mysterie opgelost door de ontdekking der vier bloedgroepen O, A, B en A.B. Deze zijn, de een meer, de ander minder, vijan dig: als men bloed van een mensch, die tot groep A behoort, inspuit bij iemand die B- bloed heeft, dan stolt dien armen drommel meteen het bloed in de aderen en inplaats van leven brengt dat verkeerde bloed hem een wissen en rasschen dood! Dreigt hij evenwel aan bloedverlies ten onder te gaan en pompt men hem een halven liter B-bloed in de aderen van een man of een vrouw, dat doet er niets toe dan is het tien tegen een dat de patiënt weer opkikkert en springlevend wordt. Merkwaardig, tusschen twee haakjes: de groep doet alles, de sexe doet er niet toe. Men kan een man zoowel mannen- als vrou wenbloed inpompen, en omgekeerd. Het moet in Rotterdam waar al acht jaar geleden door Van Dijk de eerste bloedtrans fusiedienst in ons land werd opgericht maar één keer voorgekomen zijn dat een, klaarblijkelijk zéér op z'n mannelijk pon- teneur staande patiënt, waarop een bloed transfusie moest worden toegepast, met z'n op-één-na-laatsten ademtocht nog kon uit brengen: „ge hebt mijn toestemming, mits géén vrouwenbloed in mijn aderen!"... Men fluistert dat er toen een bokskam pioen is opgeroepen zijn bloed voor dezen man te geven De methode der bloedgroeps-bepaling is, voor den vakman, zeer eenvoudig: zij is ook van Landsteiner afkomstig. Het is hier niet de plaats om op dit punt in onderdee len te treden, maar het komt tenslotte neer op een serie kruisproeven één drop peltje bloed is hiervoor genoeg waarbij de dokter nagaat of het bloed van den onderzochte stolt of klontert met de sera O, A en B. Ter controle worden deze proeven op het centraal laboratorium voor de volksgezond heid te Utrecht geheel onafhankelijk ge verifieerd. Het bloed gaat min of meer van ouders op kinderen over, wat de groep betreft. Ook hier volgens de wetten van Mendel, waarmeê maar gezegd wil wezen, dat ook op dit terrein voor den niet-ingewijde de vreemdste verrassingen mogelijk zijn! Maar ééns een A of een B of wat dan ook, b 1 ij f t een A of een B; zoomin als een vos zijn streken, verliest de mensch zijn bloedgroep nummer: dat blijft van de wieg tot het graf hetzelfde. Ook in de forensische genees kunde kan dat zeer belangrijk zijn (vader schapsprocedures, bloedvlekken van moor denaars en slachtoffers, etc.). Maar daar nu en hier niet van. a. Men kan dus in geval van levensgevaar, bij groote, veel bloedverlies meêbrengende operaties, bij groote verkeersongelukken, en in nog heel wat andere gevallen ook, bloed van een gezonden mensch op een zieke of gewonde van dezelfde bloedgroep overtappen. Een gezond mensch kan zich desnoods wel een liter bloed laten aftap pen, en binnen een dag of wat weer „bo ven Jan" zijn; met deze hoogst menschlie- vende daad zal hij dan dikwijls een mede- mensch het leven redden. De vraag is: hoe komt men aan zulk een leverancier van gezond bloed, hetwelk bovendien a la minute beschikbaar, en van de vereischte bloedgroephoedanigheid te vens, moet zijn? Aanvankelijk probeerde men dat zoo'n beetje, in geval van uitersten nood, bij de naaste familie, ook wel bij verpleeg sters en studenten. Elders, in Amerika, werd het zaakje commercieel opgezet: daar verkocht men z'n bloed a zooveel dollar het maatje met al de ijselijke narigheden, aan dit stelsel verbonden! (Wordt vervolgd). Verwachting tot morgenavond: DD BILT: in het Noorden zwakke tot matige wind uit O. richtingen, meest licht bewolkt, droog, warm weer, behoudens geringe kans op onweer. In het Zuiden zwakke tot matige veranderlijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, met nog kaïïs op ee;aige regen of onweer, vrij warm weer. UKKEL: zwaar bewolkte tot heldere hemel, bij tusschenpoozen regen, plaatse lijk onweer. Do 11 Augs. Zon op: 5 h 37; onder: 20 h 33. Licht op: 21 h 03. Maan op: 20 h 10; onder: 5 h 56. V.M. 11 Augs1. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 10 1.50 14.04 8.14 20.39 Donderdag 11 2.22 14.35 8.47 21.15 Vrijdag 12 2.58 15.05 9.20 21.49 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldlnget Augustus. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 10 3.34 15.55 9.21 21.40 Donderdag 11 4.11 16.31 9.54 22.13 Vrijdag 12 4.49 17.05 10.28 22.46 (Ingez. Med.) EEN ACROBATISCHE EEND. Het diertje voelde zich in haar element. Het gebeurde verleden week. Een geleerde „eend", althans een eend, die kunstjes heeft geleerd, was de tent op den Dam ontvlucht en tippelde daar rond. De Hermandad, die meende dat het dier in de vest thuis be- hoorde, pikte het op en bracht de eend in het natte element. Zij voelde zich hier op haar plaats en gaf haar rasgenooten les in kopje duiken volgens systeem. De rust zou niét lang duren, want daar kwamen de mannen van het gezelschap onder politieel toezicht jacht op het diertje maken. Het mocht haar door goede strategische aanval len gelukken de eend te vangen en onder bedwang te krijgen. Het eerste werk van de vluchtelinge was nu het vertoonen van haar kunsten voor de omwonenden, die dit zeer op prijs stel den. Daarna heeft zij onder geleide den te rugtocht naar den Dam gemaakt. VERKEERSONGEVAL. Gistermiddag ruim vier uur, vond op den hoek van den Oostsingel en de Gr. Kade een botsing plaats tusschen een vrachtauto, be stuurd door W. R. te Goes, en den motor rijder J. J. M. te Ierseke. De motorrijder, die van de Gr. Kade naar de Joachimikade wilde rijden merkte de vrachtauto, die van den Oostsingel kwam, te laat op, en werd er door gegrepen. Degene, die in de nabij heid van het ongeval waren en den harden slag hoorden, vreesden het ergste, temeer omdat het motorrijwiel onder het linker voorwiel van de auto terecht kwam. Do motorrijder was echter door den schok ter zijde geworpen, en al lag zijn been nog onder den motor, de auto scheen hem toch niet geraakt te hebben. Bij geneeskundige behandeling bleek hij er met eenige kneu zingen en ontvellingen aan been en ge laat afgekomen te zijn. De motor scheen ernstig beschadigd te zijn. De bestuurder van de vrachtauto bleef ongedeerd en ook de vrachtauto toonde (geen ernstige be schadigingen. Aan de oplettendheid van den vrachtautobestuurder, die, hoewel de mo torrijder van links kwam, hem toch spoe dig opmerkte en dadelijk sterk remde, is het ongetwijfeld te danken, dat dit onge val geen ernstiger gevolgen had. Vermel den we nog, dat een twaalf-jarige duo-rij der bijtijds van den motor had weten te springen. Rijkspostspaarbank. In den loop der maand Juli 1938 werd aan het kantoor alhier op spaarbankboekjes in gelegd 162.764 en terugbetaald 130.117. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 32.647. Het aantal nieuw uitgegeven boek jes bedroeg 102. DOMBURG. Dinsdagmiddag en -avond is te Domburg een bazaar gehouden ten bate van de plaatselijke muziek- en zang- vereenigingen. Verschillende maatschap pijen, fabrikanten en winkeliers alsmede particulieren hadden door mooie geschen ken den bazaar aantrekkelijk en voor de vereenigingen voordeelig gemaakt. De be langstelling zoowel van badgasten als van inwoners was groot, hetgeen duidelijk blijkt uit de bruto-opbrengst van 637 in wei nige uren. De zuivere bate kan gerust op f 500 worden geschat. NIEUW- EN SINT-JOOSLAND. Maan dagavond laat is de motorrijder de H. uit Voorburg, die op weg was naar Middelburg, in de bocht van den weg bij de boerderij van den heer Nieuwenhuyze aan den kant van den weg terecht gekomen, vermoedelijk doordat het zicht op den weg verloren ging, tengevolge van een defect aan het licht. De bestuurder kwam er met lichte verwondingen af, doch de duopassagier V. uit Den Haag kwam minder goed terecht. Hij brak een been en moest naar het gast huis te Middelburg worden overgebracht.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1