KRONIEK van den DAG. W. F. A. I. VAARZON MOREL. GEMENGD NIEUWS. SPORT. LAATSTE BERICHTEN. DE ECHTELDSCHE ROOFMOORD, HET VOORZITTERSCHAP VAN DEN DE ONGESTELDHEID VAN MINISTER Z.V.B. LEGER EN VLOOT, HOVING EUROPEESCH KAMPIOEN 100 M BORSTCRAWL. RADIO-PROGRAMMA. RECHTSZAKEN. Bedrog. BURGERLIJKE STAND. alle bevolkingsgroepen hun uiterste best te doen, dat de vrede zal worden hersteld. Hij zette uiteen, dat verscheidene maan den zullen veriaopen aleer verandering in de politiek kan komen. Hij deed dit beroep op het geduld als een stap in de richting van den vrede, waarom allen bid den. De zending van Runciman. De Engelsche oud-minister, lord Runci man, vertoeft thans sinds eenige dagen te Praag, als hooge bemiddelaar tusschen de Tsjechoslovaaksche regeering en het bestuur der Sudeten-Duitsche party. Runciman s zending is niet uniek in de West-Europee- sche geschiedenis, maar de politieke puzzle, waarop hij zijn staatkundige capaciteiten zal beproeven, is uniek in haar eigenaardige moeilijkheden. In den grond der zaak komt haar oplossing immers hierop neer: een po litieke formule te vinden, welke het moge lijk zal maken, dat twee zeer tegenstrijdige ideologieën, het democratische en het na- tionaal-socialistische binnen eenzelfde staatsverband gelijkgerechtigd en vreedzaam gaan samenleven. Misschien be staat zoo'n formule niet? Op het eerste ge zicht kan men aan haar bestaansmogeljjk- heid inderdaad ernstig twijfelen. Evenmin als water en vuur zich laten vereenigen, schijnt een dragelijke samenbinding der ge noemde ideologieën te verwezenlijken. Als zoovele gaat deze vergelijking in laatste in stantie echter mank. Immers, water en vuur zijn nauwkeurig bepaalde onveranderlijke elementaire dingen; de onderhavige politie ke ideologieën zijn dat echter allerminst: geen mensch is in staat van de begrippen democratie en nationaal-socialisme definities te geven, waarop niets valt af te dingen. Wie weet, zou het vraagstuk, dat lord Run ciman te behandelen heeft, niet veel een voudiger zijn, indien hij de beschikking had over formules als H 2 O water) met betrekking tot de samenstelling en het ka rakter der politieke elementen. Hij moet echter experimenteeren met ideeën en ge voelens, die boordevol onzuiverheden in den vorm van humbug, kortzichtigheid, dema gogie en wat niet al zitten. Politiek is veel al een soort van maskeradespel, met dien verstande dan, dat de gebruikte maskers gewoonlijk voor de werkelijke aangezichten versleten worden, zelfs door de dragers er van Politieke toespraken en leuzen ple gen over te loopen van valsche rhetoriek, waarin de spreker zelf meestal schijnt te gelooven. Dat geloof siert tot zekere hoog te den mensch, maar aan den anderen kant veroorzaakt het de verschrikkelijkste on gelukken. Lord Runciman had thuis te Londen kun nen blijven, om daar rustig zijn formule uit te rekenen, indien het Tsjechoslovaak sche, alias Sudeten-Duitsche probleem een zoo bepaalde zaak als een schei- of natuur kundige reactie zou beteekenen. Er zou dan maar één nauwkeurig uit te drukken op lossing mogelijk zijn, feitelijk onafhankelijk van den menscheiyken wil. Al de voosheid, al de maskerade echter, waarachter het eigenlijke samenstel van krachten schuil gaat, stellen hem in staat, een uitweg te zoeken. Dat is het wonderlijke bij dingen als deze: men kan nooit weten, of in de politiek, wat schijnbaar water en vuur is zich toch niet laat vereenigen. Men heeft het aanvankelijk voorgesteld, alsof Runciman op initiatief van de Tsje choslovaaksche regeering naar Praag zou komen. Er is inderdaad een officieele uit- noodiging van haar uitgegaan. Maar deze moet naar de „Central European Press' thans heeft onthuld door iemand anders zijn geïnspireerd, n.l. door den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax. Volgens genoemd Praagsch pers bureau is lord Halifax de vader van de idee. Hij sprak er eerst over met de vertegen woordigers der Fransche regeering, tijdens het bezoek van het Engelsche Koningspaar aan Parijs en vroeg Frankrijk ook een ver tegenwoordiger te zenden. Toen de Fran sche regeering principieel met dit plan had ingestemd een direct aandeel werd ech ter afgewezen bracht Newton, de Brit- sche gezant in Praag, op Woensdag 20 Juli rapport uit aan president Benesj en aan de Tsjechoslovaaksche regeering over Halifax' initiatief. De regeering ontving dit voorstel gunstig, maar bedong zeker voorbehoud, wat de invloedssfeer en competentie van Lord Runciman betrof. Zaterdag 23 Juli gaf zij haar toestemmend antwoord. Dinsdag 26 Juli liet de gezant zich nog maals op de hoogte stellen van het stand punt der Sudetenduitsche partij. Ook hier kreeg hij een bevredigend bescheid. En zoo kon Runciman enkele dhgen geleden zijn zending aanvangen. De voorstelling van zaken, dat het ini tiatief van lord Halifax is uitgegaan, lijkt ons zeer geloofwaardig. In geen land is men zoo bang voor een uitbarsting in midden- Europa als in Engeland. De gemiddelde Brit voelt er heel weinig voor, om zyn land om een conflict daarginds, in den oorlog te laten gaan. Maar hij beseft tegelijkertijd, dat Groot-Brittannië zich onmogelijk af zij- dig zou kunnen houden. De Engelsche on- ernemingslust ten aanzien van het Tsje choslovaaksche probleem is uit dien hoofde ™,f.ar te verklaarbaar. John Buil probeert hom e^l 0 og,van het lijf te houden, welke e zoa sleePen, zonder dat zijn belan gen direct werden bedreigd. 1868 9 Augustus 1938. (Van onzen Veerschen correspondent). Heden, Dinsdag 9 Augustus, wapperde van de huizen der Veersche kunstschilders de nationale driekleur als huldeblijk in vroolyken zin aan den nestor der Veersche kunstenaars, W. F. A. I. Vaarzon Morel, die heden zijn zeventigsten jaardag viert en dus niet alleen de oudste der kunstbroe ders is, doch tevens degeen, die hier het langst woonachtig is van Vere's kunste naarskolonie. Het is begrijpelpk, dat deze dag niet zonder meer aan de belangstelling zijner collega's mocht voorbijgaan, en te dien ein de hebben dezen als blijk hunner belang stelling den jubilaris door bemiddeling van het dochtertje van een hunner, een fraai geschenk in boekvorm, de kunst betreffen de, aangeboden, dit vergezeld van een fraai gedicht, dat Martien Beversluis voor deze gelegenheid heeft geschreven en dat luidt: Aan den Schilder Vaarzon Morel voor zijn 70sten verjaardag. Die, hoe dit leven joeg voorbij in jaren en schonk hem kwellend of verrukt zijn [deel, de schoonste vrucht, bij 't zinken van de [blaren heeft ingeoogst met stifï en met penseel; die uit Natuur en Geest zich wist te garen een blUvend beeld, zoo wiss'lend en zoo eêl, in 't speelsch bouquet, de ruimte of de [gebaren van land en water, straten en struweel; Schoon hem het Jaar tot zeventig maal [keerde en hp het klachteloos en voornaam [trotseerde, Waarschuwing. De commissaris van politie van den jus- titieelen dienst bte Den Haag ontraadt een ieder om in relatie te treden met de onderneming „Prosperia", geves tigd te Praag, Kralodvorska 23. Deze onderneming plaatst advertenties in Nederlandsche dagbladen, waarbij een vertegenwoordiging voor reclame-artikelen wordt aangeboden en een inkomen van circa 3000 per maand in het vooruitzicht wordt gesteld. De vereischte contanten zijn ongeveer 4000. Aangehouden werklooze bekent. Op enkele bijkomstige bijzonderheden na, zooals het juiste bedrag van het gestolen geld en de nog steeds onopgelost gebleven geldvondsten, is de justitie er tenslotte in geslaagd den sluier, die om den geheimzin- nigen aanslag op de 54-jarige mej. Dina van Hattum te Echteld hing, op te lichten en de reeds kort na den moord aangehou den 29-jarige werklooze Bertus van Toorn uit Echteld als de dader te ontmaskeren. Aanvankeiyk bekende Van T. alleen den diefstal en noemde hy den ongeveer 50-ja- rigen orgeldraaier J. van B. uit Echteld ils de moordenaar. Van B. werd hierop aangehouden en het duurde niet minder dan drie en een halve week, voordat vast stond, dat de orgeldraaier met het heele geval niets te maken had. Met de feiten, die Van B.'s onschuld be wezen, kreeg de justitie echter nog meer voor Van T. bezwarende feiten in handen en hierdoor heeft Van T. tenslotte ook den moord bekend. De justitie is er echter nog niet van over tuigd, dat met de 1800.die in den band van de fiets van Van T. gevonden zijn, al het gestolen geld terecht is, want zij brengt ook het indertyd gevonden briefje van honderd gulden nog steeds in verband met den moord. Het onderzoek naar de her- Ir. J. Ph. van Dalsem te Middel-1 burg candidaat gesteld door het bestuur van den Z.V.B. Het bestuur van den Zeeuwschen Voet-1 balbond heeft in de vacature van voorzit ter van dien bond (ontstaan door het over-1 lijden van den heer J. P. van Bel) aanbe volen en candidaat gesteld, de heer ir. J. Ph. van Dalsem, directeur van de R.H.B.S. te Middelburg. Het bestuur van den Z.V.B. heeft de ver-1 eenigingen verzocht, deze candidatuur van den heer Van Dalsem, die buiten ieder] vereenigingsverband staat, te steunen. COLIJN. Naar wij vernemen is de toestand van minister Colijn in geen enkel opzicht ver ontrustend. De minister zal echter eenige dagen niet op zijn departement komen. NEERGESCHOTEN INBREKER OVERLEDEN. De 29-jarige J. van der Val, die Zondag nacht by .een poging tot inbraak in een fietsenhandel aan de Van der Meyden- straat te Rotterdam op heeterdaad werd betrapt en later, bij zijn achtervolging, een pistoolschot in de ilnkerzijde van de borst kreeg, toen hij zich met een hamer tegen de politie keerde, is in den afgeloo- pen nacht aan de bekomen verwondingen overleden. Goes, 9 Augs. Op de graanmarkt deden; Zomergerst 9.40—9.50, kookerwten 9— ZWEMMEN. 2~>/o km wedstrijd te Goesche Sas. Na de gewone wedstrijden, Zaterdag aan I g_75) kroonerwten 10, schokkers 12-13. hij blijft van zijn vizioenen de vervuldekomst van dit geld wordt dan ook nog met kracht voortgezet. En waar zijn rijk palet ons 't openbaarde; voor deze illustre en stoffelooze waarde, I Vaarzon Morel, wij brengen U een hulde. Vere 1938 9 Augustus. Wilhelm Ferdinand Abraham Isaac Vaar zon Morel werd op 9 Augustus 1868 te Zut- fen geboren. Zijn vader was landmeter, zijn grootvader de bekende kunstschilder I. Vaarzon Morel, eertijds leerling aan de Academie van Beeldende Kunsten en win naar van den Prix de Rome. Na een kort verblijf aan de Kunstnijver heidschool te Haarlem en aan de Normaal school te Amsterdam trok de jonge kunste naar al spoedig naar de Academie van Beel dende Kunsten, waar hij onder het direc teurschap van prof. Allebé werkte, en deze was het, die de aandacht van den bekenden kunstbeschermer jhr. Victor de Stuers op den veelbelovenden jongeman vestigde Aan de academie behaalde hij den Willink van Collen prijs met zijn meisjesportret, dat op advies van dr. Jan Veth door het Teyler Museum te Haarlem werd aange kocht. Uit deze jaren dateeren ook het meisjesportret, dat zich thans in het Ste delijk Museum bevindt, benevens het jon gensportret door Pietura te Groningen aan gekocht en het boschlandschap en het stil leven, die zich respectievelijk bevinden in de collecties van het Museum Mesdag en in het Kunstmuseum te Middelburg. Als schilder van de naakte figuur en ook in verband met zijn historische composities was Vaarzon Morel de eerste van zijn klas, en na zijn studietijd werd hij dan ook pen- sionnaire van de Koningin gedurende twee jaren en schilderde hij de figuren van het destyds zoo bekende Panorama van Jeruza lem te Amsterdam, dat toen zulk een op gang maakte en waaraan ook o.m. Dupont en Monnickendam arbeidden. Een tijdlang werkte Vaarzon Morel in Parijs, Londen en Berlijn, waarna hy zich eerst te Arnhem en daarna te Oosterbeek vestigde, van waaruit hij in 1909 een reis naar Italië ondernam en in Rome, Floren ce en Venetië werkte, om zich na een be zoek aan Zwitserland tenslotte blijvend te Vere te vestigen. Andermaal trok hij in 1928 naar Italië en werkte er maandenlang in de noordelijke bergstadjes, Niet alleen geniet Vaarzon Morel echter bekendheid als schilder in den gewonen zin des woords, ook heeft hij naam gemaakt als teekenaar van reclameplaten en affi ches en als boekensierkunstenaar. Bij den uitgever Tadema verscheen van hem Een Hollandsche Kermis (steenteekeningen) by Van Dishoeck verschenen zijn fraaie Duizend en Een Nacht-illustraties; bij Brusse Een Dierenkolonie in de Groote Stad; bij Veen Majesteit en Wereldvrede van Louis Couperus, hetgeen hij ook illus treerde. Verscheidene zijner werken werden aan gekocht na de succesvolle expositie, die de Soerabaiasche Kunstkring van zijn werken organiseerde in 1933; landschappen, stille vens, bloemen en vooral figuren van zyn penseel werden hier bewonderd en het buitenland, vooral Frankrijk, Italië en Zwitserland bezit talrijke zijner werken. Bij beschikking van den minister van defensie is de officier van den marine- stoomvaartdienst der le klasse P Vlam den 12 Augustus 1938 geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Gelderland." 20.000: STAATSLOTERIJ. ^Tïfkking van heden). 19207 10177 15261 8935 10063 12317 1519 5938 8113 18350 19146 19&187895 11135 11820 14840 18840 5000: 2000: 1500: 100: 400- 200: 100: VELUWSCHE EDELHERTEN NEERGESCHOTEN. Wegens schade aan aardappelvelden. De weinige nog werkelijk in het wild le vende herten, die ons land nog telt, zijn thans blijkbaar gedoemd te verdwijnen. Behalve dat de stroopers er onder huishou den en de immoreele vangplaats bij de lm bosch nog altijd werkt, waar de dieren niets vermoedend komen drinken en dan ten of fer vallen, wordt er naar -de „Tel." meldt, op het oogenblik, ofschoon de jachttijd ge sloten is, nog op gejaagd met speciale mach tiging van den minister. Dezer dagen zijn twee groote, prachtige hertenbokken, waarschijnlijk de mooiste twee exemplaren van de gansche kudde, op den Ginkel neergeschoten. Met eenige welgemikte schoten heeft de eigenaar van het „Planken Wambuis" de beide dieren weten neer te leggen, hetgeen door natuurliefhebbers verschrikkelijk wordt gevonden. De speciale vergunning is verleend op verzoek van den heer Kra mer, die van het wild schade zou ondervin den op zijn aardappelvelden. MAN BEDREIGT ZIJN VROUW. Gistermiddag deed aan het bureau Mar- nixstraat te Amsterdam een vrouw aangifte van het feit, dat haar man haar Zaterdag j.l. naar het leven had gestaan Reeds geruimen tijd boterde het niet erg tusschen beide echtelieden, doch Zaterdag liep de twist zeer hoog. Op een gegeven oogenblik greep de man een melkflesch en terwijl hij schreeuwde: „Ik zal je dood slaan", kwam hy op de vrouw toe. Geluk kig waren echter ook eenige buurvrouwen aanwezig, die de man konden houden, waar door hij zijn plannen niet kon uitvoeren. De politie vond deze feiten echter zeer ernstig en na getuigen te hebben gehoord, heeft zij den man gearresteerd en opge sloten. Hij kiekte den bliksem In de „Standaard" vinden we vermeld dat een bewoner van de Kruisbergerlaan te V e 1 z e n trachtte het hemelvuur te fo tografeeren. De bliksem sloeg toen op het toestel, dat meters ver werd weggeslingerd. De man bekwam geen letsel. Kind in kokend water gevallen. Gisteravond is in de Koningsstraat te Utrecht een drie-jarig meisje in een tobbe met kokend water gevallen. Het ongeluk speelde zich in een heetwaterstokerij af, waar het kind woonde. Met ernstige brand wonden overdekt is de kleine naar het stads- en academisch ziekenhuis overge bracht. Voor het leven van het kind wordt gevreesd. het Goesche Sas gehouden, werd nog een 2% km wedstrijd gezwommen. De uitslag luidde: Dames: 1. Cl. v. d. Graaff ('t Sas) 34 m 37 sec; 2. G. van Melle (Schelde- Stroom) 37 min. 38 s.; 3. P. de Jong (De Zeehond) 40 min. 0.5 s.; 4. M. Schrijver ('t Sas) 40 min. 13 s.; 5. W. Torbyn ('t Sas) 40 min. 38 s. Heeren: 1. C. Wagenaar (De Zeehond); 2. P. van Steveninck (De Zee hond) 33 min. 40.4 s.; 3. H. Kodde (De Zee hond) 33 min. 54 s. De tijden van de Goe sche heeren zijn: S. Buijs 34 min. 41 sec.; F. de Back 38 min. 3 s.; P. Goedhart 39 min. 52 s. Een nieuw Nederlandsch record. De finale 100 meter borstcrawl op de Europeesche zwemkampioenschappen te Londen is gisteravond door onzen landge noot Hoving gewonnen in den tyd van 59.8 sec., hetgeen tevens een nieuw Ne derlandsch record beteekende. Het feit], dat de Nederlandsche zwemmer den Eu- ropeeschen titel heeft behaald, heeft te Londen iedereen ten zeerste verrast. Op' verrassende, maar niet minder fraaie wijze won Kees Hoving uit Rotterdam deze eer ste finale der Europeesche zwemkampi oenschappen en hij was de eerste Neder lander die de 100 m binnen de minuut af legde: 59.8 sec. Het oude Ned. record stond sedert 9 Mei 1937 op naam van Scheffer met een tijd van 1 min. 0.2 sec. Met het uitvallen wegens ziekte van den Hongaar dr. Csik, den Olympischen kampioen was de Duitscher Fischer favo- fiet voor den Europeeschen titel. Hoving had een uitstekenden start en met een prachtigen slag ging hij over de baan. Op de eerste 50 meter was er tus schen de vyf finalisten zeker geen meter verschil. Bij het keerpunt lag Hoving iets voor, gevolgd door den Engelschman Do ve en Fischer. Op de laatste 25 meter wist Hoving zijn voorsprong te behouden. Fi scher viel op de laatste 20 meter terug. Met duidelijk merkbaar verschil tikte Ho ving als eerste aan vóór Dove en den Hon gaar Korosy, die zelfs Fischer nog had weten te passeeren. De uitslag luidt: 1 en Europeesch kam pioen: Hoving 59.8 sec. nieuw Nederl. re cord; 2 Dove (Eng.) 1 min. 0.6 sec.; 3 Ko rosy (Hong.) 1 min. 1,2 sec.; 4 Fischer (Duitschl.) 1 min. 1.8 sec. Scheffer en Van Schouwen in de halve finale 100 m rugslag. De Europeesche zwemkampioenschappen werden daarop voortgezet met de series 100 m rugslag voor heeren. Voor dit numer kwamen elf zwemmers verdeeld over drie series, aan den start, waarvan er slechts één afviel. Er worden nl. twee halve eindstrijden van elk vyf zwemmers gezwommen, zoodat dus het feit, dat er eerst nog in series moet wor den uitgekomen, eigenlijk als belachelijk kan worden gekenmerkt. De beste tijd in de series maakte de Duitscher Schlauch, die de 100 m aflegde in 1 min. 9.6 sec. In de tweede serie kwam onze landgenoot Scheffer uit. Hij werd tweede met 1 min. 13.2 sec. In de derde serie won Bjoern Borg onbedreigd in 1 min. 10.4 sec. Onze landgenoot Van Schouwen werd tweede met 1 min. 13 sec. HongarijeNederland 71. De waterpolowedstrijd tusschen Honga rije en Nederland eindigde in een 71 zege van de Olympische kampioenen. In de eerste helft hield het Nederlandsch polo-zevental uitstekend vol en slaagde er in bij de rust een gelijken stand, 1—1 te bereiken. In de tweede helft domineer de Hongarije echter volkomen. Zoo ein digde deze ontmoeting in een 71 over winning van onze tegenstanders. WOENSDAG 10 AUGUSTUS. HILVERSUM I, 1875 M. VARA-Uitz. 10.00—10.20 v.m. en 7.30— 8.00 VPRO. 8.00 Gram. (Om 8.16 Ber.). 9.30 Keukenpr. 10.00 Morgenw. 10.20 Voor arbeiders in de Continu-bedrijven. 12.00 Gram. (Om 12.15 Ber.). 12.30 VARA-ork. 1.30—1.45 Gram. 2.00 Gram. 3.30 Voor de kinderen. 4.30 Gram. 5.30 De Ramblers (opn.). 6.00 Gram. 6.30 Vaarzon Morel's later werk is hoofdzake- I Fantasia. 7.10 Causerie. 7.30—8.00 Relig. cau- lyk figuur en brengt zijn veelzijdigheid scherp naar voren. Kleur en beweging zyn voortreffelijk gemaald, want zyn levendig temperament en zijn compositorisch talent dwingt hem tot de uitbeelding van toonee- len vol vroolyk en kleurig vertier. Kermis sen en marktdagen, het levendig gedoe aan het badstrand en in dancings, dit alles heeft zijn volle aandacht en daarop concen treert hy al zijn kunnen. Daarnaast, als een ware reactie, komt zijn liefde voor het paard, het boerenpaard, naar voren. Talrijk zyn de werken en studies, die hy te Vere en daarbuiten van deze prachtige, forsche dieren maakte en nog maakt by tyd en wijle, en al mag Vaarzon Morel heden zijn zeventigste jaar hebben voltooid, zyn cri- tisch oog, zijn opmerkingsgave, zyn krach tig penseel en kleurrijk, warm palet heb ben niets geleden en zyn even zuiver en even boeiend als zoovele jaren weleer. serie. 8.05 Herh. SOS-Ber. 8.07 Ber. ANP, VARA-Varia. 8.20 Gram. 8.30 Radio-tooneel. 9.00 VARA-orkest en solist. 10.00 Ber. ANP. 10.05 De Ramblers (opn.). 10.30 Esmeralda- septet en soliste. 11.0012.00 Gram. HILVERSUM H, 301,5 M. en 415,5 M. NCRV.-Uitzending. 6.307.00 Onderwys- fonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Ber., gram. (9.30—9.45 Gelukwenschen). 10.30 Morgend. 11.00 Gram. 11.15 Zang, piano en gram. 12.00 Ber. 12.15 Gram. 1.00 „AU Round"-sextet en gram. 2.45 Gram. 3.15 Pianovoordr. In de pauze: Gram, 4.15 Gram. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gram. 6.30 Taalles en causerie. 7.00 Ber. 7.15 Land- en tuinb.-causerie. 7.458.00 Re port., event, gram. 8.05 Ber. ANP., Herh. SOS-Ber. 8.15 Dubbel-Mannenkwartet en gram. 9.00 Causerie. 9.30 Chr. Muziekkorps „Euphonie". (10.00—10.05 Ber. ANP.). 10.30 Gram. ca. 11.5012.00 Schriftlez. DROITWICH 1500 m. 11.25 Orgelspel, 12.05 Het BBC-Wels-ork. en soliste. 12.50 Uit Berlijn: Het Krepela-sextet, Berlijnsch Radio-kwartet en solisten. 1.35 Gram. 2.05 Jazz-vioolsoli. 2.20 Aston Hippodrome-ork. 3.05 Gram. 3.20 Jack Hardy's klein ork. 3.50 Gram. 4.205.10 Vesper. 5.20 Gram. 5.40 Larry Brennan's Band. 6.20 Ber. 6.45 Orgel spel, zang en piano. 7.20 Juridische causerie. 7.40 Jack Payne en zyn Band. 8.20 Het BBC-Symphonie-ork. en solisten. 10.00 Cau serie. 10.20 Ber. 10.45 Cabaret (gr. pl.). 11.20 Lew Stone en zyn Band. 11.50—12.20 Jazzmuz. (gr. pl.). RADIO-PARIS 1648 m. 8.10, 9.00, 10.10 en 12.35 Gram. 1.50 Zang. 2.05, 2.25 en 3.05 Gram. 3.20 Pianovoordr. 3.35 Gram. 4.50 dito. 5.20 Giardino-ork. 6.20 Zang. 6.35 Gram. 7.20 dito. 8.50 Vioolvoordr. 10.50 11.05 Gram. KEULEN 456 in. 6.50 Het Rheinische Landesork. 8.50 Ork. van het O.S.-Landes- theater. 12.20 Fabrieksconc. 1.35 Schram- mel-ensemble. 2.30 Fritz Weber's ork. 4.20 Ork., koor, het Krepela-sextet en solisten. 6.50 Het Bonner Collegium Musicum. 7.20 Gram. 8.35 Zie Deutschlandsender. 11.05 Amusementsorkest. 12.203.20 Gram. BRUSSEL, 322 en 484 m. 322 m: 12.20 Gram. 12.50 en 1.30 Klein orkest. 1.50—2.20 Gram. 5.20 Gram. 5.35 Vioolvoordr. 5.50 Zang. 6.05 Vioolvoordr. 6.20 Verv. zang. 6.35 Gram. 7.20 Jan Steurs en zyn musette-en- semble. 8.20 Het Klein ork. 10.30—11.20 Conc. uit Blankenberghe. 484 m: 12.20 Gram. 1.00 en 1.30 Salon orkest. 1.502.20 Gram. 5.20 Gram. 6.35 -en 7.45 Gram. 8.50 Conc. m.m.v. pianosolist. 10.30—11.20 Gram. DEUTSCHLANDSENDER 1571 m. 7.35 Gram. 8.20 Ber. 8.35 Rijksz. Jeugdkoor en orkestconc. 10.20 Ber. 10.40 Sportrep. 11.05 Ber. 11.20 Amusementsork. 12.202.20 Nachtcöncert (1.151.26 Tijdsein). RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van Dinsdag 9 Augustus 1938. A. J. B„ 34 jaar, koopman, wonende te Oostburg, had zich te verantwoorden we gens bedrog. Verdachte werd bij dagvaarding ten laste gelegd, dat hij te Retranchement omstreeks eind Januari of begin Februari 1938 als verkooper aan Elisabeth Suzanna Zonne- vylle, echtgenoote van Abraham Cambier, een jong schaap heeft verkocht en later daarvoor in de plaats een zeer oud schaap heeft geleverd; althans dat hij op tijd en plaats voor noemd, met het oogmerk om zich weder rechtelijk te bevoordeelen Elisabeth Su zanna Zonnevylle en/of Abraham Cambier, heeft bewogen tot de afgifte van een aan haar of hem (Cambier) toebehóorend schaap en tot afgifte van 10, door lis tiglijk en bedriegelijk in strijd met de waarheid het te doen voorkomen, dat hij, verdachte, aan hen een jong melkschaap daarvoor in dep laats zou leveren en door listiglijk en bedriegelijk aan hen mede te deelen en voor te geven, dat hij hen niet bedroog of bedriegen wilde, en dat dat door hem te leveren schaap afkomstig was van een of meer personen van de Marolleput, die te Groede gingen wonen en nu in verband met plaatsgebrek hun schaap wilde verkoopen, door welk een en ander bedoelde Zonnevylle en/of Cam bier in de waan werden gebracht, dat verdachte in werkelijkheid aan hen een jong melkschaap zou leveren en zij daar door werden bewogen tot afgifte aan verdachte van hun schaap en 10, zulks terwijl verdachte in werkelijkheid aan hen korten tijd later afleverde een zeer oud schaap afkomstig van zekeren J. I. Buyck te Zuidzande. De officier van justitie eischt 2 maan den gevangenisstraf. Politierechter te Middelburg. De volgende personen werden gedag- I vaard; J. F. S., 51 jaar, koopman Bergen op Zoom, wegens diefstal van een hoeveel- heid te velde staand gras en klaver, ten nadeele van P. G. Damme, gepleegd op 2 Juni 1938 te Rilland Bath. Eisch en vonnis: 1 week gevangenisstraf. J. P., 51 jaar, zonder beroep, Ierseke, wegens beleediging van den rijksveldwach ter C. v. Nieuwenhuijze op 18 Juni te Ier seke. Eisch en vonnis 25 of 15 d. gev. G. H., 45 jaar, smid Kapelle, wagens mis handeling van zijn echtgenoote A. Bierens op 24 Juni te Kapelle. Eisch en vonnis 15 of 10 d. gev. J. R., 4 jaar, arbeider 's-Heerenhoek, we gens het doen van onjuiste opgaven ten opzichte van zyn gezinsinkomsten, gepleegd te 's-Heerenhoek in de maanden Februari t.e.m. Mei 1938. Eisch: 1 maand gev. Vonnis: 14 dagen. M. A., 60 jaar, melkventer Schore, we gens eenvoudige beleediging van M. Op peneer, huisvrouw C. de Fouw, op 20 Mei. Eisch: 15 of 10 d. Vonnis: 25 of 15 d. J. S., 29 jaar, grondwerker Wemeldinge, wegens diefstal van 3% kg aardbeien ten nadeele van M. Abrahamse op 29 Juni 1938 te Kloetinge. Eisch: 15 of 10 d. Vonnis: 10 of 10 d. I. W., 61 jaar, brievenbesteller Retran chement, wegens .beleediging van D. Ly- baart op 7 Juli te Retranchement. Eisch: 10 of 10 d. Vonnis: 7.50 of 10 dagen. F. S., 40 jaar, arbeider Kruiningen, we gens beleediging van W. Kaat op 23 Juni te Krabbendijke. Eisch en vonnis: 10 of 10 dagen. L. v. S., 59 jaar, fabrieksarbeider Mid delburg, wegens het niet doen van aangif te van een hond waarvoor hij op 1 Januari belastingplichtig was. Eisch: 10 of 10 d. Vonnis: 5 of 5 d. Goes. Ondertrouwd; F. G. van Riet 24 j. jm. te Nijmegen en P. C. Hoogesteger 23 j. jd. Getrouwd: J. H. Tissing 32 j. jm. en J. de Hamer 25 j. jd. te Middelburg; N. J. Noordhoek 30 j. jm. en J. M. Straub 28 j. jd. te Kloetinge. Overleden: D. P. van der Straate 4 j. jm.; P. J. Kopmels 1 j. jm. te Nisse. (D.Z.) Vlissingen. Van 4-8 Augs. Ondertrouwd: W. de Witte 28 j. en A. de Leeuw 19 j. Getrouwd: J. Eckhardt 21 j. en C. Arde- wyn 21 j. Overleden: C. L. de Korver 71 j. wed. van C. H. Lems. (V.C.) 's-Heer-Arendskerke. Over de maand Juli. Bevallen: J. van Oosten, geb. Kodde d.; J. Vermue, geb. Remijn z.; A. de Jonge, geb. Martens z.; J. de Smit, geb. De Hamer d.; P. C. W. de Jonge, geb. Langenberg d.; C. Polderdijk, geb. Moerdijk z.; C. J. de Ha mer, geb. Kusse d.; G. Welleman, geb. De Korte z.; P. de Kooning, geb. Koens d. Getrouwd: J. Kole 23 j. jm. en C. L. Weststrate 23 j. jd.; A. op 't Hof 25 j. jm. en J. R. Pap 25 j. jd.; A. Hoogerland 26 j. jm. en P. C. Korstanje 23 j. jd. Overleden: P. Vermue 4 d. z. (D.Z.)

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 3