IP förxrtrittciule s* MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT BINNENLAND. ZEELAND. ONWEER. Ernstig vliegongeluk in Indië. ^SDDELBURS. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUIDBEYELAND N00RDBEVELAND Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 184. TWEE BLADEN. MAANDAG 8 AUG. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. I 8 /Uil, AU38. tUKSTÜ, ISl.iVU. JL816 JAAKU. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. m TAL VAN BOERDERIJEN DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Zondagmiddag heeft zich boven het Noorden van Friesland een hevig onweder ontlast. Daarbfj sloeg de bliksem in de groote boerderij van J. Odinga by Deinum in de gemeente Menaldumadeel. De boer derij werd geheel in de asch gelegd. Te Jubbega sloeg de bliksem in de boer derij van den heer J. Het vuur, dat ont stond kon nog tydig gebluscht worden. Door -blikseminslag is gistermiddag brand ontstaan in een boerderij te Boven- smilde, bewoond door den heer Schuring. De geheele boerderij ging verloren. Een varken en een hond kwamen in de vlam men cm. Te Gorredijk werden door bliksem inslag de boerderij van den veehouder De Vries cn de daarnaast staande schuur van zijn broer een prooi der vlammen. Te Hemrik verbrandde een boeren schuur van gebroeders Bosma. Te Wynjeterp werd de boerderij van -den heer J. van der Sluis getroffen en brandde totaal af. To Oldenzaal sloeg gisteravond de bliksem in de groote lardbouwschuur van den heer Spit aan den Rossummerweg. De schuur brandde tot don grond toe af. Een groote voorraad hooi en landbouwgereed schapoen gingen in de vlammen op. Te V/eerselo, nabii Oldenzaal, sloeg de bliksem in de boerderij van den landbou wer J. Leusekamp. Zij brandde tot den grond toe af. Tijdens een onweer sloeg vannacht de bliksem in de woning van den landbouwer Til te Drempt, remeente ITummelo en Kep- pel. De electrisch-> verlichting werd totaal vernield. Brand werd echter niet veroor zaakt. Daarna sloeg de bliksem in 'n boom, d'cht b?i de woning staande. Een derde bliksemflits doodde een koe in de weide, oveneens bij d" woning van den landbou wer Til. Hot opmerkelijke van dit geval is, dat na elkaar dele afzonderlijke bliksem flitsen binnen een kring van 200 meter in sloegen. ^Gisterochtend is tijdens het onweer «ie bliksem ingeslagen in de boerderij van •J. van Hout te Gemert. De geheele boerde rij is een prooi der vlammen geworden. Een paard, emctle varkens en kalveren zijn omgekomen. De geheele inboedel, de hooi en roggeooc-st en de landbouw-inventaris zijn vernield. Verzekering dekt de schade. Gisteravond is de boerderij van J. Reynen te Gemert door blikseminslag in vlammen opgegaan. Ook hier zijn de inboe del, landbouw-inventaris en de hooi-oogst in da vlammen opgegaan. Eenig vee is in de vlammen omgekomen. De moeder van het gezin, dat uit zes kinderen bestaat, lag ziek te bed. Zi; kon ternauwernood worden gered en werd bij buren opgenomen. Voorts sloeg de bliksem in een hooimijt, beboerende aan de boerderij van H. Hel- voirt. Deze brandde geheel af. Aan het woonhuis van de weduwe Kruis, waar de bliksem eveneens insloeg, werd geen schade aangericht. Verscheidene wijken van Gemert zijn door het onweer geruimen tijd zonder licht geweest, doordat de bliksem de lichtleiding had getroffen. Ook boven Noord-Brabant heeft Za terdagnacht een hevig onweer gewoed, waarby de bliksem op verschillende plaat sen is ingeslagen. In het gehucht Westerwijk (gem. Hilva- renbeek) sloeg de bliksem in een schuur van den landbouwer v. d. L. Schuur met landbouwwerktuigen en eenige oogst gin gen verloren. In het gehucht Biesthouthakker, even eens onder Hilvarenbeek, is eejn groote boerderij door het hemelvuur getroffen en geheel verloren gegaan. In Alphen viel eveneens een boerderij aan het vuur ten offer. Tijdens het onweer van Zondagnacht is /-f ,b°erder« van den landbouwer A. onder Oud-Gastel door den bliksem getroffen en afgebrand. Te.Br,eda sjoeg dg h]jksem eenjge maien ;n het electrisch net, terwijl ook het hemel vuur op drie plaatsen in woningen schade aanrichtte, zonder evenwel brand te ver oorzaken. Het hevig onweer duurde boven Breda vier uren. Onder de gemeente Oosterhout werd een groot gedeelte van de boerdery van de wed. K. een prooi der vlammen door bliksem inslag. Op verschillende plaatsen, o a te Heu- men, Bavel, Belkrumpolder werd door den bliksem ernstige schade aangericht doch geen brand veroorzaakt. In den Prinslandpolder onder Dinteloord werd de boerderij van J. K. getroffen. De schuur brandde geheel af. Een buitengewoon zwaar onweer woedde Zondagmiddag gedurende ongeveer vier uren boven Zuidoost-Drente. Óp tal van plaatsen werd vee in de weide doodge slagen, terwyi enkele woningen en boerde rijen zijn afgebrand. Er deden zich geen Persoonlijke ongelukken voor. vier* mïl het d?rp Dalen heeft omstreeks •de winrihno'1 j11',1' ZuifIelijke richting komen- groote schad p Van boomea ontworteld en boomgaarden inalgericht in verschillende zijn vier koeien en dit d°rp door het hemelvuur gedood Weide Te Nieuw-Amsterdam is de woning van den heer E. Staphorst tengevolge van blik seminslag door brand verwoest. In rte boerdery van den heer Bakker aldaar werd een gedeelte van het dak door het inslaan van den bliksem vernield, zonder dat evenwel brand werd veroorzaakt. In de boerderij van den heer T. Lamberts, even eens te Nieuw-Amsterdam, is een paard in den stal door het hemelvuur getroffen en gedood. L. zelf, die in het achterhuis bezig was, werd eveneens geraakt, doch gelukkig slechts licht aan een zijner armen gewond. Te Emmen en Zweeloo bepaalde de scha de zich tot het verlies van eenig vee, dat in de weide door den bliksem werd doodge slagen. Dienstbode bewusteloos geslagen. Op de Hoogstraat te Apeldoorn werd de dienstbode, mej. B„ die met de fiets stond te schuilen voor het noodweer door den bliksem bewusteloos geslagen, zy bleek evenwel geen nadeelig letsel te hebben op- geloopen. DE REIS VAN TWEE N.S.B.-ERS IN INDIe. Do gouverneur-generaal weigert hen te ontvangen. Naar uit Batavia aan de Tel. werd ge telegrafeerd heeft de gouverneur-generaal een door de beide op het oogenblik in Indië vertoevende N^S.B(.-ers, iden heer Van Geelkerken en groaf De Marchant et d' Ansembourgh, aangevraagde audiënte ge weigerd. De grond van deze weigering zou zijn gelegen in de wijze waarop de N.S.B. in Nederland de regeering pleegt te be strijden. Zooals men zich zal kunnen herinneren heeft de vorige gouverneur-generaal, jhr. mr. B. C. de Jonge, in 1935 ir. Mussert wel ontvangen. Minister Colijn heeft toen desgevraagd in de Tweede Kamer een ver klaring afgelegd welke inhield dat jhr. De Jonge het nuttig kon hebben geoor deeld den leider van de N.S.B. te ontvan gen om hem een en ander mee te deelen. Dit is ook geschied. De gouverneur-gene raal heeft ir. Mussert nl. gezegd dat de N.S.B. ongemoeid zou worden gelaten zoo lang zij niet zou ingaan tegen de open bare erde in Indië. Twee toestellen neergestort Twee dooden. Ui' Batavia wordt gemeld: Vanmorgen om kwart over tien zijn twee Koolhoven- toestellen van de luchtvaartafdeeling bij hot luehtexerceeren (vliegen in verband) met elkaar in aanraking gekomen. Beide toestellen stortten op 200 meter afstand van don grooten Postweg van Tjimahi, nabii Tjimindi (Oost Java), neer. De bestuurder van de K 19, de reserve- eerste-luitenant, kortverband-vlieger J. Peters en een inlandsche helper, Parmo, die in do K 18 was gezeten, werden ge dood. Do bestuurder van de K 18, lui tenant-vlieger Van Oostindien, wist zich vrij te maken van zijn toestel, waarna hy zijn parachute uittrok. Hij kwam veilig neer in een vijver, op 200 meter afstand van de plek waar de toestellen neerstort ten. Het ongeluk is waarschijnlijk een ge volg van de remous, waardoor de K 18 en de K 19 tegen elkaar botsten. De K 18 viel op de K 19, waarop beide toestellen als een steen omlaag stortten. De -leerling-kortverband-vlieger J. Pe ters was 30 November 1911 te Ambt-Al- melo geboren. In November 1937 vertrok hij naar Nederlandsch-Indië. VERKLARING VAN MINISTER PATIJN VOOR DE INT. OXFORD-GROEPEN. Het A.N.P. meldt uit Stockholm: De Nederlandsche minister van buiten- landsche zaken, mr. J. A. N. Patjjn, heeft ter gelegenheid van zijn deelneming aan de conferentie der Oslo-staten een verklaring afgelegd voor de internationale oxford- groepen. Wat de wereld noodig heeft, aldus zeide minister Patijn is, dat de verschillende na ties elkaar beter begrijpen. De kleine na- tis hebben het groote voordeel, dat zij er niet van verdacht kunnen worden, gebie den van andere naties te begeeren of te streven naar machtsuitbreiding of expan sie. Zij zijn in een betere positie dan de groote naties om de moreele beginselen toe te passen, waarop het internationale ver trouwen berust. De Oslo-Staten in het bij zonder hebben slechts één wensch vrede. Doch het is niet voldoende vredelievend te zijn. Wij moeten vredestichters zijn. Wij moeten één zijn, niet in een gemeenschap pelijke vrees, doch in een gemeenschappe lijke roeping als verzoeners der naties. Wij hebben God-geleide staatslieden noo dig, menschen van karakter en moreelen moed, die vrij zijn van zelfzuchtige neigin gen en vrees voor het volk. Moreele moed, is wat de wereld heden ten dage noodig heeft in haar staatslieden en haar burgers. Wanneer ge ervan overtuigd zijt, dat God U gezegd heeft, iets te doen, dan kunt gij het doorzetten en de moed hebben, dien overeenkomstig te handelen. Wanneer ik een belangrqke beslissing heb te nemen, heb ik van de Oxford-groep geleerd, in een rustig oogenblik van luiste ren naar God erover na te denken. lederen morgen na ons rustig oogenblik bespreken my'n vrouw en ik de leiding, die God ons heeft gegeven, en vaak kan zij mij helpen bij het nemen van de juiste besluiten. Dit geeft mij een gevoel van grootere objecti viteit en na een rustig oogenblik heb ik dikwijls een geheel anderen kpk op een zaak dan daarvoor. Ik heb zoo den groot sten steun ondervonden bij de oplossing van persoonlijke en familie-moeilijkheden en bij mijn arbeid als minister van buiten- landsche zaken. Het voornaamste werk van de Oxford- groep is het uitwisselen van personen. Doch door het uitwisselen van een vol doende aantal personen is zij van grooten invloed op de natie als geheel. De staatslieden, die het programma van Oxford-groep aanvaarden, kunnen niet be- Zelfkennis is de voorbereidende school van het goede, de voorhof der liefde jegens anderen en de inwijding om aan hemel en aarde te behagen. ter doen dan deze beginselen van absolute eeriykheid, zuiverheid, onzelfzuchtigheid en liefde op zichzelf toe te passen. Deze maat staven zijn evenzeer geldig voor den staats man als voor den particulier, bij openbaren arbeid en in het particuliere leven. Boven het tumult van de zelfzuchtigheid van groe pen of landen uit moeten wij de waarheid laten hooren, wij moeteh onze stem hoog verheffen. Temidden van het op eigen be lang gerichte reclame-maken van onzen tijd, wijst de Oxford-groep onzelfzuchtig den weg naar een betere wereld voor ge heele naties. Daarom wensch ik, dat deze boodschap van de Oxford-gorep zoo wijd mogelijk verbreid wordt en de grootst mo gelijke uitwerking heeft. DE VLAG IN TOP Maar dat beteekende niet, dat de „Karimata" het goud had gevon den. De sleepboot „Stortemelk" met aan boord de afgeloste nachtploeg van de „Ka rimata" stoomde in den vroegen Maan dagmorgen de haven van Terschelling bin nen met de vlag in top. Het kleine groep je belangstellenden, dat zich op de kade had verzameld en de komst van de sleep boot afwachtte, zag het reeds van verre. Zou dat goud beteekenen? Zou men in den afgeloopen nacht erin geslaagd zijn, de „Lutme"'-schat naar boven te brengen? De spanning onder de wachtenden was groot. Het antwoord kwany, toen de „Stortemelk" aan de- kade had gemeerd. Maar goud beteekende de vlag niet. Zij was geheschen ter eere van den verjaar dag van een molenbaas, die met de nacht ploeg naar het eiland terugkeerde. Wij blijven dus wachten. De „Karimata" is in den afgeloopen nacht goed opgeschoten. Opgehaald wer den onder meer een kogel, een ballast- broodje, een stuk anker, eenige spijkers en stuken wrakhout. Al deze voorwerpen zijn afkomstig van het Engelschen goud- schip, waaruit dus blijkt, dat de „Karima ta" zich nog steeds boven de wel zeer verspreide wrakstukken bevindt. En zoo lang dat het geval is, is er goede hoop. Nieuwe zandinstortingen deden zich in den afgeloopen nacht niet voor. Nationaal vliegfeest. Ter gelegenheid van het 40-jarig regee- ringsjubileum vail H.M, de Koningin, zal op 2 September a.s. op het vliegveld Ypenburg een vliegfeest worden gehouden. Vrijwel alle Nederlandsche luchtvaartinstanties verlee nen hiertoe hun medewerking. Leger, ma rine, de industrie, de sportvliegers, de K.L. M., de ballonsport, de zweefsport, de natio nale luchtvaart-school en de jeugdlucht- vaart, alle zullen hun aandeel in deze veel zijdige demonstratie hebben. De N.V. Ne derlandsche vliegtuigenfabriek Fokker en de N.V. Koolhoven vliegtuigen zullen hun nieuwste producten demonstreeren. VERKOOP ZOMERZEGELS. Volgens de voorloopige opgaven van de directeuren zijn de navolgende aantallen zomerpostzegels 1938 verkocht: van 3 cent 769.584; van 5 cent 801.406; van 6 cent 637.553; van 8 cent 1.095.294; van 16 cent 646.955. De opbrengst boven de frankeerwaarde hiervan bedraagt 95.825 of 8903 meer dan de uitgifte 1937, waarvan de opbrengst 86.922 bedroeg. De opbrengst 1938 moet nog worden verminderd met eenige daarop vallende kosten. DE JOHAN DE WITT HEEFT VERTRAGING. De N.V. Stoomvaart Maatschappij „Ne derland" deelt mede, dat het s.s. Joban de Witt, dat op 3 Augustus jl. van Am sterdam naar Batavia is vertrokken, ver traging ondervindt wegens machinescha- de. Het schip is op het oogenblik in de golf van Biscaye en zal waarschijnlijk eerst op Zaterdag 13 Augustus te negen uur vm. te Genua binnenloopen. Twee dienstplichtigen op Duitscli grond gebied verdwaald. Twee militairen, afkomstig van het 3e re giment infanterie te Roosendaal, die met nog enkele van hun troep voor het volgen van een driedaagsche oefening in het gar nizoen van Venlo waren gedetacheerd, hsb ben Vrijdagavond aan de Limburgsch Duitsche grens bij Venlo een onaangenaam avontuur beleefd, meldt de N.R.C. Vrijdagavond na afloop van de oefening huurden de dienstplichtige korporaal J. J. G. Lok uit Rotterdam en de dienstplichtige soldaat A. J. v. 't Hof uit Dordrecht, bei den behoorend tot genoemd regiment, een tandem om daarop mee te gaan fietsen in de omstreken van de stad. Toen de militairen tegen omstreeks half 8 in de buurt van de groote heide vertoef den stak plotseling een hevig onweer op. Zij zochten de omgeving af om een schuil plaats te vinden, waarbij hun oog viel op een op eenigen afstand gelegen boerderij. Daar aangekomen vernamen zij van de be woners, dat zij zich op Duitsch grondgebied bevonden, waarna de militairen op aanwij zing van de bewoners onmiddellijk terug keerden in de richting van de Limburgsche grens. Op dezen terugweg werden zij even wel door een Duitschen grensbeambte aan gehouden en overgebracht naar het nabij gelegen Kaldenkirchen, waar zij in een politiepost werden ondergebracht. Daar hebben de militairen den nacht doorgebracht. Nadat Zaterdag telefonisch overleg was gepleegd tusschen de wederzijdsche autori teiten waarbij bleek dat de beide militairen uit onbekendheid met deze streek in uni form over de grens waren verdwaald zijn de beide dienstplichtigen Zaterdagmiddag naar het garnizoen te Venlo teruggebracht en vandaar uit onmiddellijk naar hun corps te Roosendaal vertrokken. SCHIETPARTIJ TE BLIJDORP. Weerspannige door agent neer geschoten. By aanhouding door de politie van een verdacht persoon is_ het vannacht in de omgeving van Blijdorp (Rotterdam) tot een schietpartij gekomen, waarbij da 28- jarige J. van der Val, uit de Groote Vis- scherystraat te Rotterdam ernstig is ge wond. Een agent van politie van het bureau Oostervantstraat, bemerkte op zijn route dat iemand zich verdacht ophield in zijn wijk. Hij sommeerde de man naderbij te komen, maar aan dit bevel werd niet vol daan. Toen de agent daarna op den man toeliep, haalde deze een hamer te voor schijn en wilde den agent daarmede te lijf gaan. Uit zelfverdediging trok de agent zqn revolver en vuurde op zijn aanvaller. Deze stortte neer en bij onderzoek dat een dok ter uit de buurt instelde bleek dat de kogel in de linkerzijde van de borst was gedron gen, en het lichaam weer aan de rechter zijde had verlaten. Per auto van den G.G.D. werd het slachtoffer, dat, zooals reeds ge meld, een bewoner van de Groote Vissche- rijstraat bleek te zijn, naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, daar v/erd geconstateerd dat zijn toestand zeer ern stig was. ZEEUWSCH PROFETENBROOD, het echte en ook het oudste adres, M. PETERSE, Hofleverancier, Lange Delft 75 Tei. 14 Middelburg. (Ingez. Med.) VERBETERING IN DEN BOOTTREIN DEN HAAG—VLISSINGEN. Het is den laatsten tijd eenige malen voorgekomen, dat te 's Gravenhage en Rot terdam plaatsgebrek bestond in het rijtuig le en 2e klasse AmsterdamVlissingen, dat om 11.02 uit Den Haag vertrekt en te Rot terdam aan den boottrein naar Vlissingen wordt gehaakt. De spoorwegen hebben in middels dit inconveniënt ondervangen door van Den Haag af een extra rijtuig le en 2e klasse in te leggen en het beginpunt van genoemden boottrein met ingang van 6 Augustus tot nader order naar den Haag H.S. te verplaatsen. Vertrek aldaar 11.07 uur. Reizigers voor alle klassen kunnen nu dus zonder overstappen van den Haag naar Vlissingen reizen. Muziek op de Markt. Het Middelburgsch Muziekkorps geeft Woensdag te 9 uur de eerste van de vier uitvoeringen op de Markt, georganiseerd door buurtcommissie, Middelburgsch Mu ziekkorps en vreemdelingenverkeer en sa menvallend met de Stadhuisbelichting. Het programma vermeldt een achttal meest populaire nummers als „An der schonen, blauen Donau", „Les cioches de Corneville", „The Geisha" e.d. Bij Kon. besluit zijn bij de rechtbank te Middelburg aangewezen als plaats vervangende leden van de enkelvoudige kamer mr. W. M. G. Jolles, president, en mr. C. E. Muller, rechter. SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN. Zaterdagavond is door de politie en de douane alhier bij aankomst van de boot uit Breskens een auto uit Breda aange houden, waarin 1000 pakjes sigarettenpa pier frauduleus werden vervoerd. De auto en bet sigarettenpapier werden in beslag genomen en tegen den vervoerder werd proces-verbaal opgemaakt. DE VREEMDELINGEN MISèllE. Zaterdagavond kwamen per trein alhier aan een 24-jarige Engelschman en een 2?-jarige Engelsche kokkin, die op 25 Ju ni hier komende uit Harwich aankwamen op weg naar Heidelberg. Zij dachten hier een aansluitende nachtboot te treffen. Daar zij geen geld hadden voor nachtlo- gies, is "hun dit op het politiebureau ver schaft. Gisteren kwam met de boot aan een 12-jarige Engelsche padvinder op weg naar Keulen. Hij droeg een gele kaart om den hals, waarop stond, dat hij behoort tot een Engelsche R.K. padvindersorgani satie en dat een dame hem in Vlissingen van de boot zou halen en hem verder op den trein naar Keulen zou zetten. Daar de dame niet verscheen en de jongen geen reisgeld had, is hij aan de politie toevertrouwd; die den Pastoor be reid vond den jongen logies te bezorgen en ook reisgeld. Op de mailboot Mecklenburg had een 21-jarige steward het ongeluk van een trap te vallen en zich zoodanig te ver wonden, dat hij bij aankomst te Vlissin gen naar een, ziekenhuis moest worden overgebracht. BLIKSEM INGESLAGEN. Een windhoos richt schade aan. COSTKAPELLE. Zondagmorgen sloeg de bliksem in de woning van jhr. Van A. B., zonder groote schade aan te ri'ch- ten. Zondagavond werd een koe in de weide van den landbouwer S. de V. door het onweder doodgeslagen. Ook werd door een windhoos een boom omgesmeten, welke op de bovengrondsche WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest zwakke wind uit O. tot Z. richtingen, half tot zwaar bewolkt of be trokken, vvaarschynlijk nog regen of on weersbuien', later wellicht opklarend, warm, in het Oosten zeer warm. UKKEL: Matige tot zwakke winden uit O. tot Z.O. richtingen, schoon weer, kans op onweersbuien, warm. Di. 9 Aug. Zon op: 5 h 33; onder: 20 h 36. Licht op: 21 h 06. Maan op: 19 h 23; onder: 3 h 47. V.M. 11 Aug. Uoug- en Laagwater te VUaslngen Augustus. Hoogwater. Laagwater. Maandag 8 12.49 6.52 19.20 Dinsdag 9 1.16 13.29 7.37 20.02 Woensdag 10 1.50 14.04 8.14 20.39 Westkapetle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springty.) iioog- en Laagwater te Wemeldinge: Augustus. Hoogwater. Laagwater, Maandag 8 2.04 14.33 7.57 20.21 Dinsdag 9 2.57 15.17 8.43 21.04 Woensdag 10 3.34 15.55 9.21 21.40 leiding van het electrisch net viel, waar door verscheidene iperceelen van licht waren verstoken. Vruchten te velde help ben geducht van de windhoos te lijden ge had. KOE IN DE WEIDE DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. 's-HEEE-ABTSKERKE. Tijdens 't onweer van Zondagavond werd een koe van den landbouwer B. Harinck, door het hemel vuur gedood. IERSEKE. Zaterdagmiddag vonden voor bijgangers een man bewusteloos aan den kant van den grintweg liggen. Dokter Pol derman, gewaarschuwd, bracht hem per auto naar het politiebureau, waar bleek dat hij aan toevallen leed en een zwerver, een zekere P. uit Rotterdam was. Hij werd door medelijdenden aan wat geld en. klee- ren geholpen, waarop hij verder naar Goes ging. Zaterdagmorgen bleef de met grint gela den motorboot E 170, schipper J. C. Sinke, zitten op den dam van een oesterput. De YE 62 die in de buurt was, verleende assis tentie en wist het schip vlot te slaopen. WEMELDINGE. Zaterdagavond gaf da mondorgelclub „Concorclia" alhier een concert op de tent aan het kanaal. Dit concert, dat voorafgegan werd door een muzikale wandeling door de gemeente was bedoeld als een repetitie, in verband met het deelnemen aan het festival te Bode graven o; Woensdag 10 Aug. a.s. Voor het concert bestond buitengewoon groote belangstelling. DEMONSTRATIE MET LICHTGEVENDE PLATEN. Belangrijk hulpmiddel bij do lucht bescherming. KAPELLE. Ten kantore van do N.V. Maatschappij „Spaarstroom", werd een demonstratie gegeven, onder leiding van den heer A. J. Schipper, directeur vau deze N.V. Bij deze demonstratie waren verschillende autoriteiten tegenwoordig: burgemeester Bierens; dr. Pfeiffer, de lui tenant ter zee eerste klasse W. H. van Zadelhoff e.a. Bij deze demonstratie werd gebruik ge maakt van een uit vier deelen bestaande ronde plaat (Unieplex) welke was be spoten met lichtgevende verf en de Phi lips Analyselamp H. P. W. met zwarte ballon 75 Watt. Deze lamp gaf zelf geen iicht, doch en kel Ultra Violette stralen, waardoor de lichtgevende verf zoodanig werd geacti veerd, dat de kamer geheel werd verlicht en men in alle hoeken de courant kon le zen. Aldus werd aangetoond hoe men van binnen een gebouw kan verlichten, zon der dat het van buiten te zien is. In de- kamer stond men in het volle licht, dat bij open ramen van buiten af echter niet waarneembaar bleek. Het voornaamste is nog, dat de plaat bij uit schakeling van de lamp, nog zooveel licht geeft, dat men zich vrq kan bewegen en ieder kan herkennen. Dr. Pfeiffer merkte op, dat hieraan een groote waarde moet worden toegekend, daar in tyden van oorlog gemakkelijk lichtstoringen kunnen plaats hebben. Dan kan toch nog een goed verband worden aangelegd, tempe ratuur worden opgenomen enz. Luitenant Zadelhoff stemde hiermee in, zelfs zou de stafkaart nog kunnen geraadpleegd wor den ter oriënteering. Burgem. Bierens wees er op dat vele menschen in donker zich niet op hun ge mak voelen, er komt op een gevoel van alleen zijn en dit is op deze wijze weg. De algemeene indruk was, dat deze verlichting voor ziekenhuizen, hospitalen, kazerne's, gebouwen voor stafofficieren, hotels enz. zeer geschikt is en van onbere kenbare waarde. Wij vernamen, dat de hr Schipper was uitgenoodigd tot een demonstratie te hou den in Brussel vanwege den Belgischen Bond van Luchtbescherming tot het ver lichten van verschillende openbare gebou wen met het vermelde systeem. SCHORE. Zeer ten ongerieve inzonder heid van café's en winkels, was Zaterdag avond de kom der gemeente, eenige uren van electrisch licht verstoken. KOLIJNSPLAAT. Zaterdagavond gaf het harmoniegezelschap Apollo" van Wisse- kerke onder groote belangstelling een con cert op de tent.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1