fyirovtttcï&le $eetmr0cibe MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT BINNENLAND. ZEELAND. STOOMWASSCHERIJ „ZEELAND" De Leugen. WESTKAPELLE „angevielesingel D 197 - Tel, 637 Middelburg Tarief per kilo en per stuk. (Ingez. Med.) MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND WEERBERICHT. NUMMER 183. TWEE BLADEN. ZATERDAG 6 AUG. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. De leugen heeft, helaas, haar plaats in de werkelijkheid der dingen. Wij mochten willen, d-.it het niet zoo was. Maar het is nu'eenmaal zoo. De volstrekte, onbarmhartige, nergens nimmer iets verhullende, waarheid wordt nooit aangetroffen, de welbewuste leugen wordt, gelukkig slechts zelden, maar des alniettemin, toegepast. Geschiedt het om hoogere doeleinden te bereiken dan kan en moet men het leelijk blijven vinden, maar niettemin moet men het dan somwij len, met bloedend hart, toch billijken. Als twee volkeren buiten de sfeer van recht en redelijkheid zijn getreden, als de macht en de brute doodslaanskracht zich stellen tegenover en boven het recht en de redelijkheid dan moet men zijn geest om-stellen, zijn werkwijzen transponeeren en denken in de termen en met de bewer kingen, waarin dan uitsluitend gere kend wordt. Slechts zoo kan ook de mensch, die in den grond zijns harten en geestes tóch nog mensch gebleven is, dan nog in vloed meê en ten goede blijven oefenen; en de man, die den nieuw ontstanen toe stand weigert te aanvaarden, althans er geen rekening meê wil houden, zal zich dra in een gekkenhuis of voor een vuurpe loton bevinden. In deze atmosfeer, wanneer het leven eener natie op het spel staat, moeten alle uiterste krachten ingespannen ook igno- bele krachten. Trouwens: is een leugen er ger dan de medemensch aan een bajonet rijgen, bommen ook op vrouwen .en kinde ren te laten vallen? Onder die omstandigheden wordt dus van den leugen welbewust gebruik gemaakt als middel om den haat tegen „den vijand" tot gloeihitte aan te blazen. Het is de vraag of, op den keper be schouwd, dit niet het allerergste, het aller- infaamste van den oorlog is. Maar: dan i s het tenminste in den oorlog, in den nood, in omstandigheden waarin recht en rede, ook naar het inzicht van den nog-redelijken mensch, helaas op het tweede plan gedrongen zijn. Nu echter heerscht de leugen ook reeds vóór van zoodanigen noodtoestand sprake is. Een verschrikkelijke, gevaarlijke leugen wordt nu een groot en machtig nabuurvolk dag-in dag-uit ingegoten; een uiterst ge vaarlijk vergif als een vanzelfsprekendheid toegediend: de stelling „dat de vijanden van Duitschland voornemens zijn, voor het Derde Rijk voldoende groot en sterk zal zijn, een aanvalsoorlog-onder-voorwendsel te ontketenen om het bij voorbaat weer tot machteloosheid te doemen". En dat voor wendsel is dan: Tsjechoslowakije en de Su- deten-duitschers. Nu moet hieromtrent eerst iets anders vastgesteld worden. De autoritaire staten mogen zichzelve nu al hemelhoog boven de andere staten ver heven achten, dat gevoel is niet wederkee- rig. En als het dat is, dan mag het dat niet zijn. Wij achten Duitschland en Italië evenzeer als België en Engeland. D.w.z.: wij rekenen ons, met laatstgenoemden, on der de democratiën en wij zullen er voor bljjven strijden, dat dit zoo blijven mag. Maar de souvereiniteit van alle vier landen eerbiedigen wij gelijkelijk. Wat Hitler- Duitschland wil doen, is Hitler-Duitsch- lands zaak, en allerminst de onze al zullen wij als Nederlander voor en tot Ne derlanders schrijvende of sprekende ons de vrpheid voorbehouden, er het onze van te zeggen. De autoritaire staat echter zegt: zóó zie ik de dingen; zoo z ij n ze dus; ik heb ge lijk en dus het recht aan mijn zijde; dat recht moet tot gelding gebracht worden en als ik. er de macht toe heb, dan doe ik daten wie doet mij dan wat? Zoo ziet men ook in Duitschland het ge val Tsjechoslowakije met de Sudetenduit- schers. Souvereine staat? Larie zegt Duitsch land. Die Sudetenduitschers zijn een verwant volk; wij vinden, dat ze onrechtvaardig be handeld worden; wij vinden, dat ze recht hebben op dit en dat; dat ze zus en zoo be handeld moeten worden, en daarmee: basta. Doen de Tsjechen recht, d.w.z. het eenige recht namelijk: wat Duitschland het voor schrijft, nu ja, vooruit dan maar, maar doen ze het niet, dan zullen wij, n.l. Duitsch land, dat zaakje moeten opknappen. Het typisch-Duitsche gebrek aan objecti viteit, het ontbreken van de mogelijkheid en van den wil des anderen rechten en des anderen standpunt te zien of te erkennen, uit zich hier in al zijn hardheid. Hier zijn maar twee mogelijkheden: bui gen voor 't geweld, of geweld-met-geweld- keeren. Pour discuter il faut être d'accord, tenminste over de grondslagen. Wie zegt: er is geen ander gelijk dan het mijne, die stelt zich daarmee buiten de sfeer van re delijk overleg. Nu weet niemand, wat Duitschland in zijn schild voert. Vertrouwen kan men een staat, die ook ideologisch macht boven re delijkheid en recht stelt, nimmer zijnde immers juist vertrouwen een wezenlijk re delijke en zedelijke zaak. Met de mogelijkheid van ver rassend gewelddadig optreden moet dus ter dege rekening gehouden worden. daartoe dient nu deze schrikke- Ipke leugen, dat Greuelmarchen van den beraamden verrassenden aanval op het re convalescente Duitschland. De bodem moet voorbereid zijn, om den eigen aanvalswil, tot misleiding van het volk, schuil te doen gaan achter het ook in 1914 dienst gedaan hebbende sprookje van den beraamden aanslag op Duitschlands grondgebied en souvereiniteit! Als Duitschland, gelijk het met dreigend gebaar van anderen eischt, ook zelf den volledigen vereischten eerbied voor ander mans territoor zou hebben niet alleen, dat het er vooralsnog met zijn legerscha ren vandaan blijft, maar ook dat het zich van elke bemoeienis met des anderen staats binnenlandsche aangelegenheden angstval lig van rechtstreeksche inmenging ont houdt, gelijk wij Nederlanders dat bv. ten opzichte van den taalstrijd der Vlamingen doen als Duitschland zich niet anders dan kultureel met het Sudetenduitsche vraagstuk zou bemoeien, dien Sudeten duitschers slechts tot dikken vriend, nimmer tot dier officieele pleitbezorgers, voor noch achter de schermen, zou opwer-1 pen, kortom, als de Tsjechoslowaaksche re geering heel vast en zeker wist dat er van Duitschland, hoe de zaak ook zou» af- loopen, nimmer eenig gewelds-gevaar zou dreigendan was de Sudetenduitsche quaestie zeker geen gevaar meer voor den vrede in Europa. Dan behoefde Duitschland nu dien leugen van een voorgenomen aanslag op zijn hoog heidsmacht en zijn grondgebied niet in het Duitsche volk uit te zaaien. Maar juist omdat men er allerminst ge rust op kan zijn, dat Duitschland zich in dezen uitsluitend als den correcten toe' schouwer zal blijven gedragen, de vréés daarentegen dat het andere dingen wil gaan doen, volkomen gewettigd is, daarom moet Duitschland bij voorbaat dien leugen uitzaaien. Als het dan zijn vuisten uit de broekzak haalt en op zijn buurjongen losbeukt, dan kan het immers zeggen: hij wilde mij met al z'n kameraden aanvallen en daarom geef ik de eerste klap, die een daalder waard is! Wie, die 't meemaakte, ziet niet 1914 voor zijn geestesoog herrijzen? MERKWAARDIGE VONDST VAN DE „KARIMATA". De „Karimata" heeft zich vlot door de zandmassa, welke gisternacht door een kleine verschuiving*was ontstaan, heenge- werkt. Gistermiddag baggerde men weer op de goede plaats en diepte. Onmiddellijk brachten de emmers „Lutine"-onderdeelen boven, waaronder enkele schietlooden met het bekende merkteeken en enkele kogels. De meest merkwaardige vonds was het ijzeren gedeelte van een hamer, waarop de letters H. J. S. geslagen waren. Bij onder zoek bleek, dat deze hamer eigendom is van den thans 86-jarigen H. J. Stobbe, die te Harlingen woont. Vijftig jaar geleden ondernam een Friesch-Texelsche combina' tie n.l. een poging om de ,,Lutine"-schat te bergen. Men gebruikte destijds een schel- penzuiginstallatie, die zeer veel munten op diepten. Stobbe verspeelde vijftig jaar gele den den hamer, welke thans door de „Ka rimata" gevonden is en aan den rechtmati- gen eigenaar zal worden teruggeven. Maar nog geen goud COMMODORE J. J. BIJL ONDERSCHEIDEN. Gisteravond had aan boord van het tot vertrekken gereed liggende vlaggeschip van de Holland-Amerika-Lijn „Nieuw Am sterdam" een sobere plechtigheid plaats De kapitein van dit schip, de heer J J. Bijl, werd gehuldigd in verband met het feit, dat het dezer dagen veertig jaar geleden zal zijn, dat hij in dienst trad van de reederij. Op 9 Augustus 1898 nl. trad de toen 18-jarige stuurmansleerling Bijl in dienst van de maatschappij. Hij door liep daar in den loop der jaren alle ran gen totdat hij op 1 Mei van dit jaar als commodore (oudste gezagvoerder) van het grootste koopvaardijschip van Nederland ging optreden. In verband met dit feit heeft de direc teur der Holland-Amerika-Lijn, de heer J PBouman, hem hartelijk toegesproken en aan het eind van zijn rede medege deeld, dat het Hare Majesteit had behaagd den heer Bijl te benoemen, tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Kruideniersexamen. Onder de auspiciën van den Ned. Krui- deniersbond, de ver. van grootwinkelbedrij ven in levensmiddelen, den federatieven bond van winkeliers in koloniale waren en den R.K. bond van kruideniersvereenigin gen, wordt in de maanden September en October in een vijftiental plaatsen van Ne derland een kruideniersexamen georganiseerd, waar de betrokkenen in de gelegenheid worden gesteld de diploma's vakbekwaamheid en handelskennis te ver werven, die zij noodig zullen hebben in ver band met de eischen van de vestigingswet kleinbedrijf. EEN PRETTIGE DAG VOOR DE PLUIMVEEHOUDERS TE LANDSMEER, In September van het vorige jaar joeg een windhoos over het landelijke dorpje Landsmeer en vernielde alles was zij op haar weg tegenkwam. Vooral de buurtschap watergang werd zwaar geteisterd. Geen kippenhok bleef staan, als waren het lucifersdoosjes, zoo werden zij opgenomen en vele honderden meters verder weer neergesmakt. De circa 2500 kippen, die in deze hokken hadden gezeten, werden bijna allen gedood. Van vele honderden heeft men nooit iets terug gevonden. Welk een schade deze alles ver nietigende natuurkracht de betreffende pluimveehouders toebracht, laat zich ge makkelijk begrijpen. Zeven van hen waren in enkele seconden volkomen geruïneerd, De totale schade werd geschat op ongeveer 10.000. Ik geloof in werken, hard en lang werken. Men vernietigt zich niet door overwerk, wel door zorgen en losban digheid. Reeds denzelfden dag vormde zich op initiatief van „Avicorni" een commissie, die onmiddellijk een steunactie organiseerde. Bijeengegaard werd een bedrag van circa .000. Dank zij deze actie was men in de gelegenheid de vernielde bedrijven te re- staureeren en weer op te bouwen. Gistermiddag heeft de commissie een en ander aan de betreffende pluimveehouders overgedragen. Deze plechtigheid gebeurde op het terrein van een der slachtoffers en zij droeg een heel eenvoudig karakter. OPSPORING GEVRAAGD. De burgemeester van Hillegom verzoekt namens den voogd opsporing en terug brenging van de minderjarige Cornelia van Leeuwen, geboren te Leiden 4 Octo ber 1919, wonende Havenstraat 38 te Hil legom, die in den nacht van 29 op 30 Juli 1938 heimelijk de woning van haar voogd verliet en daarin tot op 1 Augustus 193S niet terugkeerde. Signalement: lang ongeveer 1.65, ten ger postuur, rond gelaat met puistjes, eenigszins krullend, donker haar, bleeke gelaatskleur; gekleed met donkerblauw, wit gespikkeld rokje, lichtblauwe zijden blouse, kort blauw jasje, vleeschkleurige kousen, lage zwarte schoenen met riemp je en vermoedelijk blauwe, wit gespikkel de alpinomuts. Zij was niet in het bezit van een rijwiel en heeft vermoedelijk slechts weinig geld bij zich. Zij geniet op zedelijk gebied een ongunstige reputatie. EEN ROOD-WIT GEBLOKTE VLAG VAN ALVA? Heeft Noordbrabant zich vergist? Een medewerker schrijft aan 't r.k. dagblad de „Grondwet" te Roosendaal: Zooals be kend zullen bij 't Nationaal Huldebetoon bij de a.s. Jubileumfeesten uit alle gemeenten leden der daar bestaande organisaties, ver eenigingen en clubs te Amsterdam voor H.M. de Koningin deïileeren. In deze, hunne gemeente vertegenwoor digende groepen, zal de gemeentevlag wor den meegedragen. De meeste gemeenten voeren thans als vlag, een rood en wit geblokt doek, in vier horizontale en even zoovele verticale rijen, met rood in den bovenhoek gerekend van de broekzijde. In den linkerbovenhoek bestrijkende de ruimte van 2x2 blokken is dan het gemeentewapen aangebracht. (Dit naar men van meening was naar de voormalige vlag van het Hertogdom Bra bant). Wanneer men echter bedenkt, dat dit rood en wit geblokt doek niet de 'vlag van Brabant is, maar van den Hertog van Alva dan komt het mij gewenscht voorr dat deze soort vlaggen niet door de ge meentelijke deputaties worden meegedra gen, daar het m.i. niet aangaat bij wijze van eerbetoon aan Hare Majesteit een Oranje telg in het daartoe gekozen Na tionaal Défilé, te paradeeren met de vlag van Oranje's bittersten vijand. BOETEN CRISISTU CHTRECHTSPRAAK Van bevoegde zijde vestigt men onze aan dacht op de nadeelige gevolgen, welke het niet voldoen aan de bepalingen der land- bouwcrisiswet voor den overtreder kan hebben. Zoo deed zich onlangs het geval voor van een landbouwer, die wegens stelselmatige weigering, de crisisvoorschriften na te le ven, tot een boete was veroordeeld, welke hij niet betaalde. De landbouw-crisisorgani satie, waarbij hij was aangesloten, besloot toen, door verkoop van het onroerend goed van den overtreder, de boete met de daar bij gekomen kosten te executeeren. Vóór dat tot veilen werd overgegaan, deelde de notaris echter mede, dat de veiling geen voortgang behoefde te hebben, daar de be trokkene ter elfder ure de hem opgelegde boete had betaald en een schuldbekentenis voor de gemaakte kosten ten behoeve van de crisisorganisatie had geteekend. In dit geval werd de executie düs nog vermeden. Dit beteekent echter allerminst, dat in andere dergelijke gevallen de ver- kooping ook niet zou doorgaan. Het verdient derhalve aanbeveling, ter vermijding van verdere kosten en executie een opgelegde boete voor overtreding der landbouwcrisisbepalingen binnen den be stemden termijn te voldoen. MOND- EN KLAUWZEER. Aan mond- en klauwzeer stierven in de week van 24 t/m 30 Juli j.l.: 20 runderen 24 kalveren, 4 varkens en biggen, 4 schapen en 1 geit. Sedert de week van 19 t/m 26 September 1937 zijn aan deze ziekte ge storven: 3236 runderen, 4137 kalveren, 3106 varkens en biggen, 250 schapen en 63 gei ten. NEDERLANDER IN DE BERGEN VERONGELUKT. Bij het bestijgen van den Mat- terhorn. Naar wij vernemen is de aan het ge meentelijk ziekenhuis te 's-Gravenhage werkzame medicus dr. H. van Couwelaar die met vacantie in Zwitserland vertoefde Donderdag bij het bestijgen van de Matter horn in een afgrond gestort en omgekomen Dr. Van Couwelaar was vergezeld van zijn vriend, den heer Jolles jr. uit Amsterdam, die ongedeerd is gebleven. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent P. LIEVENSE. PROV. ZEEUWSCHE SLAGERSBOND OPGERICHT. In een vanwege de verschillende afdee- lingen van den Ned. Slagershond in de Provincie Zeeland gehouden vergadering is besloten tot oprichting van den Provin cialen Zeeuwschen Slagershond, aangeslo ten bij den Nederlandschen Slagershond. Tot voorzitter werd gekozen de hr H. B. A. van Hal van de afdeeling Vlissingen en tot secretaris de hr A. J. Blanken- burgh namens de afdeeling de Bevelanden. Voorts zullen de afdeelingen: Schouwen- Duiveland, Middelburg, Walcheren, Oost burg en Zeeuwsch Vlaanderen Oost ieder door één lid in het bestuur vertegenwoor digd zijn. De kermis. Het was gisteren overdag stil op de Markt, des avonds was het aanvankelijk ook leeg, maar na 9 uur kwamen er nog een paar uurtjes, dat er wat meer geloop was. Voor heden staat het op dit moment, wat, het weer betreft goed er voor. Dit kan medewerken aan een drukken laat- sten dag. Met ingang van 1 Augustus a.s. zijn bevorderd tot adjunct-commies der direc te belastingen enz., de heeren H. Melief- ste en J. Riemensj, beiden ten kantore dor directe belastingen alhier. Met ingang van 1 Augustus a.s. zijn bevorderd tot rijksklerk der directe be lastingen met vakexamen, de heeren A. K. Louws en J. F. Meijer, beiden alhier. Openbaar orgelconcert. Aan de orgelbespeling op Dinsdag 9 Aug. a.s., des nam. van 23 uur in de Groote- of Maria-Magdalenakerk te Goes, door den heer Adr. Kousemaker, zal de heer Wim Steinz, viool, medewerking verleenen. Het programma luidt: 1. Fantasie in d kl. t., Jan Pz. Sweelinck. 2. Vioolconcert in g kl. t., allegro, largo, allegro, Vivaldi. 3. a. Koraalvoorspel „Va- ter unser"; b. Largo, Joh. Seb. Bach. 4. Uit de 2de partita voor viool-solo, Allemande- Sarabande, Joh. Seb. Bach. 5. Fantasia in g kl. t., Joh. Seb. Bach. Na elk nummer is er gelegenheid tot ver laten der kerk. LANDSTORMCOMMISSIE „ZEELAND". Toch wel een subsidie. In het Raadsvoorstel van B. en W., we zen zij de subsidie-aanvrage van de Land stormcommissie „Zeeland'1' af, omrede het doel hun wel sympathiek was, maar geen nieuwe subsidies meer verleend konden worden. Ook in ons verslag van de Raads vergadering hebben wij zulks vermeld. De motiveering van B. en W. berustte even wel op een vergissing hunnerzijds. Ook vorig jaar werd reeds aan de Landstorm commissie „Zeeland!"'' een subsidie gegeven, en wel 25. Voor dit jaar was deze 25 ook weer op de begrooting gezet en had de Raad toen dus reeds besloten deze subsidie weer toe te kennen. Wordt deze begrootingspost alzoo van hoogerhand niet afgekeurd, dan zal de Landstormcommissie deze 25 wederom ontvangen. De kermis. Gedurende de a.s. kermis die gehouden wordt van 16 tot en met 23 Augustus, zul len de volgende inrichtingen een staan plaats innemen op de Groote Markt: 1 auto-scóter, 1 theater, 1 kinderdraaimolen, 1 schiettent, 1 zweefmolen, 1 luchtschom- mel, benevens gebakkramen, knikkerspe len, 1 wafel- en een nougatkraam en ver der diverse kleinere kramen. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schat kist is ontvangen wegens te weinig betaal de belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der di recte belastingen alhier 50. Bevorderd tot rijksklerk met vak examen de heer J. B. Wisse, werkzaam ter inspectie directe belastingen te Goes. SINT-LAURENS. Vrijdagavond zagen voorbijgangers, dat rook uit de kap van den molen kwam. Zij waarschuwden den mo lenaar, wien bleek, dat vermoedelijk door het warm loopen, boven in de kap brand was ontstaan. Met behulp van enkele per sonen die water aandroegen, kon de brand gebluscht worden. Druk wegverkeer. KRUININGEN. Deze week waren er enkele jongens bezig met het opschijven van motor- en auto-nummers. Donderdag morgen bedroeg het aantal tusschen 8 en 12 uur 's morgens meer dan 500 op den rijksweg bij Kruiningen. Enkele weken geleden is er geklaagd over den slechten toestand van den beton weg te Kruiningen. Thans is de toestand weer zoodanig, dat er eiken dag ongevallen kunnen plaats hebben. De opgebroken stukken, die nu met klinkers bestraat zijn, Verwachting tot morgenavond: DE BILT: zwakke, veranderlijke wind, in het Noorden nog uit O. richtingen, ge deeltelijk bewolkt, kans op onweersbuien, warm tot zeer warm. UKKEL: Lichte veranderlijke wind, schoon tot bewolkt, plaatselijk kans op onweer, vrij warm. Zo 7 Aug. Zon op: 5 h 30; onder: 20 h 40. Licht op: 21 h 10. Maan op: 18 h 17; onder: 1 h 51. V.M. 17 Augs. Ma 8 Augs. Zon op: 5 h 31; onder 20 h 38. Licht op 21 h 8. Maan op: 18 h 53; onder: 2 h 46. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 6 10.52 23.27 4.44 17.16 Zondag 7 11.59 24.28 5.54 18.28 Maandag 8 12.49 6.52 19.20 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldlnge: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 6 12.24 24.57 5.42 17.16 Zondag 7 13.36 6.56 19.28 Maandag 8 2.04 14.33 7.57 20.21 zijn op sommige plaatsen gezakt, zoodat er gevaarlijke putten ontstaan. Ook de rijwiel paden liggen op enkele plaatsen voor een groot gedeelte onder het losse zand, wat groot gevaar oplevert. De automobilisten, motorrijders en wielrijders zijn dus gewaar schuwd. RAAD VAN KRUININGEN. Wenschen inzake gemeenschappe lijke regeling bouw- en woning toezicht. KRUININGEN. Vrijdagavond vergaderde de Raad der gemeente Kruiningen onder voorzitterschap van burgemeester B. C. de Mul. Afwezig de heer v. Hootegem. Bij de ingekomen stukken was een ver zoek van den Vrijwilligen Landstorm om een subsidie. B. en W. stellen voor om dit voor kennisgeving aan te nemen, gezien den slechten financieelen toestand van de gemeente. De gemeenterekening over 1937 werd aangeboden met in den gewonen dienst aan ontvangsten 156573 en uitgaven 156284, goed slot 289, kapitaaldienst, ontvangsten 138461 en uitgaven 138332. Goed slot 129. De begrooting van den gemeenschappe- lijken keuringsdienst van vee- en vleesch in den keuringskring Kruiningen voor 1939 werd vastgesteld met aan inkomsten en uitgaven 7813 en goed slot van 2284. Bjj het voorstel tot het vaststellen van een gemeenschappelijke regeling van het bouw- en woningtoezicht betoogde de voor zitter, dat er voor Kruiningen drie moge lijkheden zijn. Besturing van uit Goes voor heel Zuid-Beveland; de overige gemeenten uit Zuid-Beveland zonder Goes; Oostelijk Zuid-Beveland alleen. Dit laatste is voor Kruiningen het beste en de Inspecteur der Volksgezondheid kan zich met deze regeling vereenigen. Wanneer met 1 Januari de gemeenteopzichter den dienst moet verla ten, wegens het bereiken van den 65-jari- gen leeftijd, zal Kruiningen een nieuwen opzichter moeten benoemen. Voor de 8 ge meenten van O. Z. B. die samen 20.000 inwoners tellen, zal dit per inwoner 0.10 a 0.12 kosten. Uit de besprekingen, die hierover ge voerd worden, blijkt, dat men Kruiningen het liefst als zetelgemeente wenscht. Het is geen argument om te beweren, dat Krui ningen al een zetelgemeente is van den Keuringsdienst, want dit is vastgesteld door de Kroon. Ook geografisch is Krui ningen beter gelegen. De voorz. merkte op, dat hij getracht heeft in de vergadering van de 8 burge meesters van O. Z. B. dit duidelijk te ma ken. Nu is vastgesteld, dat Ierseke zetelge meente zal zijn, wil het echter nog niet zeggen, dat dit door gaat. Deze commissie bezit totaal geen rechtsbevoegdheid en de ze regeling is maar een voorloopige. Andere bezwaren waren, dat de opzich ter, die diploma M.T.S. moet hebben, te weinig salaris ontvangt 17002000. De ze zal een motor of auto dienen te nemen en dan komen er weer kosten bij voor de gemeenten. De kosten zijn te laag geraamd. Bijbetrekkingen mag hij ook niet hebben in het bouwbedrijf. Het eenige is nog ge meenteopzichter. Hierdoor zou dan het lage salaris worden opgevoerd. Besloten werd de regeling voorloopig aan te nemen, mits Kruiningen als zetelge meente wordt genomen om de 2 volgende reden: le wat de ligging betreft; 2e per 1 Januari 1939 zou de benoeming als ge meenteopzichter kunnen volgen. Bij de Rondvraag verzocht de heer Bur- kunk het teren van een straatje op Hans- weerd. Dit werd toegezegd. De heer Witte vroeg of de werkloozen uit de gemeente Kruiningen niet kunnen worden tewerk gesteld aan de Kruiningsche Sluis. De voorz. deelde mede, dat hierover reeds met den inspecteur der werkver schaffing is onderhandeld. Wanneer het aantal werkloozen in de gemeente oploopt, zal den inspecteur bericht worden gege ven en dan worden er maatregelen geno men. De heer de Bat klaagde over een dam- wand op de Oostdijk. Hier zal een betonnen wand worden gezet van 10 m lengte.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1