BUITENLAND. SPORT. N00RDBEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN 0.D, BURGERLIJKE STAND. Het Russisch-Japansche geschil. ENGELAND. DUITSCHLAND. TSJECHOSLOVAKIJE. PORTUGAL. ITALIË. PALESTINA. JAPAN. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER VRIJDAG. Tabak - VER. STATEN. STATEN-GENERAAL. KUNST EN WETENSCHAP. KERK EN SCHOOL. Ook Ierseke heeft zijn muur, welke op instorten staat, al een heel oude muur van moppen achter de smederij van Van Oosten. De gemeenteopzichter heeft ge constateerd, dat de helling nu te gevaarlijk is. Het schijnt een gevolg van de laatste beving te zijn. De muur zal dan ook wor den afgebroken en door 'n nieuwen moe ten worden vervangen. Een 5-jarig dochtertje van den heer M. Bom had Donderdagmiddag op den steiger in den Harden Hoek het ongeluk in een plank met spijkers te vallen. Haar been werd ernstig verwond. KAPELLE. De voorbereidingen voor de te houden tentoonstelling van fruit, groen ten en bloemen zijn al ver gevorderd. Zij zal worden gehouden in de veilingsgebou wen van de Veilingsver. K. B. O. nabij het station KapelleBiezelinge. Medailles werden ontvangen van H. M. de Koningin, van Prins Bernhard en Prin ses Juliana. RILLAND. Woensdagochtend werd de ar- Beider-telegrafist J. P. K., die nog te Woens- drecht woont, doch naar hier is overge plaatst, op het rijwielpad in den Hooger- waardpolder omver gereden door een. mo torrijder, die uit tegenovergestelde richting kwam. Het rijwiel van K. werd ernstig be schadigd doch hij zelf kwam er met den schrik af. De politie zoekt naar den onbe kenden motorrijder, die zich uit de voeten maakte. SCHORE. De alhier gehouden speldjes dag ter bestrijding van de tbc („Sanato rium Zonnegloren") heeft opgebracht de som van 10. De Chr. Jongemeisjesvereeniging, maakte van Hoedekenskerke uit een boot tocht naar Terneuzen, terwijl Donderdag de Chr. Knapenvereeniging een fietstocht maakte door Westelijk Noordbrabant. Na bezichtiging van het Waterleidingbedrijf te Ossendrecht werd een bezoek gebracht aan de Wouwsche plantage. WISSEKERKE. Omtrent de vermissing van den heer A. de Schipper, die bij het zwemmen is verdronken, kan nog gemeld worden, dat gisternacht het geheele terrein buitendijks van den Vlietepolder, door een groep personen is afgezocht, terwijl gis termiddag met behulp van de polderboot de omgeving is afgedregd. Men kan wel aannemen, dat het lijk van de Sch. niet op het strand aanwezig is. Feestplannan. BRESKENS. In een Woensdagavond ge houden vergadering deelde de burgemees ter mede, dat te Breskens 5 dagen feest gevierd zal worden. Deze feesten groepee- ren zich om de te houden historische ten toonstelling van „Staats Vlaanderen onder de Oranje's". Deze tentoonstelling zal Za terdag 27 Aug. geopend worden in het Vischmijngebouw of in een daar vlak bij gelegen pakhuis. Zondag 28 Aug. zal een gaaischieting worden gehouden waaraan ook verschillende Belgische boogschutters zullen deelnemen. Des avonds is er een groot muziek concert door de corpsen van Oostburg en Breskens. Verder staan op programma: opening zwembad in de Nieu we haven, waarbij dan zwemwedstrijden en zwemdemonstraties gegeven zullen worden, sportwedstrijden tusschen de beide scho len, volksspelen voor de kinderen, waar schijnlijk een wielerwedstrijd in den vorm van een „Ronde van Breskens", muziek uitvoeringen en Gondelvaart". JONGEMAN UIT TERNEUZEN IN SPANJE GEVANGEN GENOMEN. TERNEUZEN. Bij de familie van den 27- jarigen ongehuwden C. L. afkomstig uit Terneuzen, is bericht binnengekomen dat hun zoon, die zich in republikeinsch Span je bevond, te Barcelona gevangen genomen is. Naar verluidt zouden door de Nederland- sche regeering pogingen in het werk wor den gesteld om zijn invrijheidsstelling te verkrijgen. Omtrent de motieven van de gevangen neming tast men in het duister. TERNEUZEN. Tengevolge van een ver keerde manoeuvre geraakte het Fransche sleepschip „Sagittaire", dat getrokken werd door de Belgische sleepboot" „Gil bert" bij het invaren van de Middensluis te Terneuzen in aanvaring met een mo torbootje, hetgeen licht beschadigd werd. Viak voor de ophaalbrug liet het schip daarop het anker vallen met het gevolg dat dit achter een electriciteitskabel pik te. Eerst na verloop van 3 uur slaagde men erin den kabel te verwijderen gedu rende welke tijd het schutten langs de sluis gestaakt was. De „Saggitaire" die op weg was van Gent naar Straatsburg met een lading pyriet, moet te Terneuzen blijven liggen in afwachting van een te stellen cautie, welke naar verluidt 1500 zou bedragen. Middelburg. Bevallen: W. Lorier, geb. Lampers z.; C. S. Mulder, geb. de Ruijsscher d.; J. de Pag- ter, geb. de Rooij z. Overleden; C. C. Kroon 90 j. wed. J. J. Boone. Ondertrouwd: J. Maartense 26 j. en C. Moes 22 j.; G. J. H. van deVen 23 j. en C. van den Berge 17 j. Goes. Getrouwd: L. Krüger 45 j. jm. te Ka pelle en A. C. Buise 32 j. jd.; J. van Maris 24 j. jm. en J. Krombeen 23 j. jd. Overleden: K. Nieuwenhuijse 11 wk. d. (D.Z.) Vlissingen. Van 14 Augs. Ondertrouwd: M. P. Brouwer 29 j. en T. van Wou we 31 j. Bevallen: T. C. Machielse, geb. Nagte- gaal z.; K. J. de Janina Piasecki, geb. Dijttwach z. Overleden; J. S. N. van de Putte 58 j. man van E. C. de Vlieger; E. Scheijbeler 76 j. vrouw van H. J. Schot; C. D. van Lob 59 j. man van A. E. Crispeels; J. J. Per- voost 64 j. (V.C.) Japan verzoekt vijandelijkheden te staken. De hoop op loealisatie en diplomatieke regeling van de incidenten tusschen Rus sische en Japansche troepen aan de grens van Mantsjoekwo en Rusland, in Z.O. Si berië, neemt toe. Horinoetsji, de Japansche onderminister van buitenlandsche zaken, heeft gisteren den Sovjet-Russischen zaak gelastigde Smetanin bij zich ontboden en hem verzocht aan Moskou dringend het verzoek der regeering te Tokio over te brengen, de vijandelijkheden te staken. Japansche voorstellen. Voorts heeft de Japansche ambassadeur te Moskou, Sjigemitsoe, gisteren een be zoek gebracht aan den commissaris van buitenlandsche zaken, Litwinof, waarmede dus het diplomatieke contact over het grensgeschil bij Tsjangkoefeng is hersteld. Vernomen wordt, dat Sjigemitsoe uit naam der Japansche regeering „concrete voor stellén" heeft gedaan. Japan zou o.a. aan bieden de troepen, die op het oogenblik de betwiste heuvels bezet houden, terug te trekken, op voorwaarde, dat de Sovjet troepen zich eveneens op eenigen afstand terugtrekken. De neutralisatie van het ge bied zou gevolgd worden door een hervat ting der Onderhandelingen om te komen tot de vorming van een of meer commis sies, belast met het afbakenen van de grens en het regelen der grensincidenten. Litwinof antwoordde hierop, dat indien Japan zijn aanvallen op Sovjet-gebied zou staken en de rest van zijn troepen zou te rugtrekken, de Sovjet-strijdkrachten geen reden zouden hebben de militaire operaties voort te zetten. De weg zou dan vrij zijn voor een diplomatieke bespreking der Ja pansche voorstellen. De Japansche regeering moet de grenzen van Mantsjoekwo op de basis van het ver drag van Hoengtsjoeng (1886) eerbiedigen. Litwinof eischte, dat de landkaart, welke bij dat verdrag is gevoegd, de basis zal vormen voor alle onderhandelingen inzake' de grenzen. Hij deed uitkomen, dat de be zetting van Mantsjoekwo door Japan dit land niet het recht geeft een grenswijzi ging te vragen. Zoowel te Tokio als te Moskou verklaart men, naar aanleiding van deze besprekin gen, dat een voorloopige regeling van het geschil te verwachten schijnt. DE GEVECHTEN BIJ TSANG- KOEFENG. Volgens uit Tokio ontvangen berichten zjjn de Sovjet-troepen nabij den heuvel van Tsjangkoefeng nog verder versterkt, ter wijl nog steeds groote troepenbewegingen plaats vinden. Vanochtend zijn de gevech ten hervat. Te half vijf begon de artillerie van de'Russen een hevig bombardement op de stellingen, hetgeen door de Japan sche artillerie krachtig werd beantwoord. De Spaansche burgeroorlog. DE RECHTSCHEN IN DEN AANVAL AAN HET EBROFRONT. Aan het front van den Ebro hebben de rechtschen gisteren naar uit Barcelona ge meld wordt, hun aanvallen verdubbeld in den bocht van Gandesa, die door de regee- ringstroepen wordt bezet. Op alle punten stuitten de troepen van Franco op een ver beten tegenstand van den kant der regee- ringstroepen, die den tijd hebben gehad den sector krachtig te versterken. Het optre den der rechtschen zou zijn hoogtepunt nog niet hebben bereikt. De aangekomen ver sterkingen zijn nog niet in het veld gewor pen. De aanvallen worden bijna uitsluitend door Marokkanen verricht. Eenige honderden bommenwerpers heb ben den geheelen dag de regeeringsstellin- gen aan den Ebro bestookt. De strijd bi het Verre Oosten. DE CHINEESCHE GUERILLA. De Chineesche guerillatroepen in Sjan- toeng beginnen thans, naar het Chineesche telegraaf Agentschap meldt, met operaties op grooter schaal. Bij een nachtelijken aan val op Tsjefoe zouden na vier uur zwaren strijd ruim veertig Japanneezen zijn gedood en hadden de Chineezen tachtig geweren, twee lichte machinegeweren, twaalf pant serauto's en een groote hoeveelheid andere militaire uitrustingsstukken buitgemaakt. Ook in Hopei zijn de guerillatroepen actief. Successen der Chineesche lucht strijdkrachten. Woensdag zijn te Hankau en Anking, al dus verneemt het Chineesche telegraaf agentschap, van officieele zijde, veertien Ja pansche vliegtuigen neergeschoten en zes Japansche piloten gevangen genomen tij dens twee luchtgevechten boven Hankau en Kioekiang. Een eskader Chineesche vliegtuigen heeft voorts een stoutmoedigen aanval ondernomen op het Japansche vlieg veld te Anking, waar een aantal Japansche vliegtuigen, staande op het vliegveld, werd aangetroffen. Het meerendeel der Japan sche machines werd vernield. Na den aan val op het vliegveld, vlogen de Chineesche toestellen naar de Jangtse, waar zij twaalf Japansche schepen stroomopwaarts varen de ontmoetten. Ondanks het luchtafweer- vuur van de Japansche oorlogsschepen do ken de Chineesche toestellen omlaag en le digden hun bommenrekken op een groot Japansch oorlogsschip dat spoedig in zin kenden toestand verkeerde. De overval op het Britsche hos pitaal. Omtrent den overval op het Britsche hospitaal te Hantsjau wordt nog vernomen, dat de ruim honderd gewonde Chineesche soldaten, die door de Japanneezen werden ontvoerd zijn overgebracht naar een Japan sche militaire gevangenis. Hevig onweer. Een donderstorm van buitengewoon he vigheid woedde gisteren boven het Zui den des lands en begaf zich in Oostelijke richting. Overal heeft hij sporen nagela ten ten gevolge van blikseminslag en zwa ren regenval. Het treinverkeer moest worden onderbroken en tal van wegen zjjn onbegaanbaar geworden door over stroomingen. Te Exmouth stonden de hoofdstraten tot bijna manshoogte onder water. Er wordt gemeld, dat het hier en daar ook gehageld heeft. Omstreeks het middaguur hebben vele automobilisten de koplichten van hun wagens moeten aart steken. Vele huizen werden door den bliksem getroffen,; terwijl veel vee om het leven is gekomen. Het onweer ver plaatste zich zeer langzaam en stortte zich gedurende twaalf en meer uren boven dezelfde plaats uit. Ook het telefoonver keer had hieronder te lijden. De land bouwers hebben ernstige verliezen gele den, daar de te velde staande gewassen door den hagel zeer zijn geteisterd. Alleen reeds in Devonshire en Cornwallis zjjn zeventig telefoonkantoren uitge schakeld. Boven een stad heeft het zoo hevig geonweerd, dat het op een bombar dement geleek, terwijl iemand, die pas uit het Verre Oosten is teruggekeerd den storm vergeleek met een taifoen. Van stad tot stad komen berichten bin nen, waarin het noodweer het ergste I wordt genoemd van de laatste jaren. I Zelfs de heel oude menschen herinneren zich niet een zoo hevig noodweer te heb ben beleefd. Geen bezoek van Wiedemann verwacht. Naar verluidt verwacht men niet, dat kapitein Wiedemann, de adjudant van Hit- Ier, in de naaste toekomst weer een be zoek aan Londen zal komen brengen. Het otresemann-monument afgebroken. Het eenige monument in Duitschland voor Gustav Stresemann, den oud-kanse lier en minister van buitenlandsche zaken, dat zich te Mainz bevond, is, op last van het gemeentebestuur afgebroken. Het monument had den vorm van een eere tempel en stond aan den Rijn. Het was de laatste jaren al voor bezoekers geslo ten. Synagoge te Neurenberg wordt afgebroken. De gemeenteraad van Neurenberg heeft besloten de synagoge af te breken in ver band met nieuwe bouwplannen in de stad. Tijdens de bespreking zeide de burgemees ter, Libel, dat de synagoge een schandvlek was voor de stad. Alleen een Joodsch-demo- cratische geest heeft toegestaan, dat een niet-Duitsch monument werd opgericht in een van de mooiste plaatsen van Duitsch land. TSJECHISCHE VLIEGTUIGEN „VERDWAALD". Het Tsjechoslowaaksche telegraaf agent schap Ceteka publiceert een communiqué van den volgenden inhoud: op drie Au gustus tijdens een oefenvlucht in Oost Bo- hemen, zijn drie Tsjechoslowaaksche vlieg tuigen verdwaald. Zij hebben gevlogen bo ven do Duitsche stad Kladsko. De Duit- sche legatie te Praag heeft op 4 Augustus te dien aanzien stappen gedaan bij het mi nisterie van buitenlandsche zaken. De mi nister van buitenlandsche zaken heeft zijn leedwezen betuigd. De aviateurs, die het incident hebben veroorzaakt, zullen gestraft worden. De Duitsche pers nog niet tevreden. De Duitsche pers is over dezen uitleg nog niet voldaan. De „Völkische Beobach- ter" noemt dit leugenachtige uitvluchten van de Tsjechische regeering en de „Ber liner Boersenzeitung" is van meenïng, dat de verontschuldigingen en beloften van straf niets waard zijn. Muiterij. De „Diario de Lisboa" meldt uit Porto, dat een deel der bemanning van het Noorsche vrachtschip „Lom" aan het mui ten is geslagen toen de kapitein bevel gaf naar Huelva te vertrekken. Vier muiters werden aan boord vast gehouden. De „Lom" was te Porto gekomen om kolen in te nemen. De verdediging van het ras. De fascistische leidende figuren houden het rassenvraagstuk voortdurend in hun aandacht. De secretaris der partij heeft in structies gegeven aan de provinciale orga nisaties, opdat een zoo groot mogelijke verspreiding verkregen zal worden van een nieuw tijdschrift, dat binnenkort verschij nen zal en dat den naam „de verdediging van het ras" zal dragen. MIJN TOT ONTPLOFFING GEKOMEN. Zes dooden. Zes Joodsche arbeiders, o.w. twee vrou wen, werden gedood en elf gewond, toen een vrachtwagen, waarmede zjj van hun veldarbeid terugkeerden, op een weg bij Kovesh Sjaron op een verborgen mijn liep. De wagen werd geheel vernield. Volgens een telegram uit Haifa werd de Joodsche bestuurder van een vrachtwagen van een der regeeringsdiensten bij Athlit in een hinderlaag gelokt en doodgeschoten. DE „GEESTELIJKE MOBILISATIE" VAN HET JAPANSCHE VOLK. Als nieuwste maatregel op het gebied der „geestelijke mobilisatie" van het Japan sche volk heeft de politie te Tokio aan da mes het bezoeken van dansgelegenheden verboden. Mannelijke bezoekers moeten hun naam, beroep en leeftijd opgeven. Voorts heeft de politie bepaald, dat in ca- fé's en restaurants na elf uur 's avonds geen muziek meer mag worden gemaakt, terwijl het sluitingsuur middernacht strikt in acht njoet worden genomen. Verscheidene vereenigingen streven naar een terugkeer der studenten tot den Spar- taanschen eenvoud van het oude Japan. Dit kwam treffend tot uiting op een vergade- dering van gedelegeerden van den natio- nalen kuischheidsbond en andere organisa ties. Een der afgevaardigden gaf als zijn meening te kennen, dat het bezoeken van bioscopen of het lezen van amusementstijd schriften aan studenten diende te worden verboden. Mevrouw Yayoi Yosjioke, de lei dende vrouwelijke chirurg van Japan, op perde het denkbeeld, te bevorderen, dat studenten het haar laten knippen volgens het bij het leger gebruikelijke model, „het geen zou bijdragen tot behoud van de olie voorraden des lands". Baron Kanefoesa Ki- mozoeki, een lid van het Hoogerhuis, stelde de onmiddellijke sluiting van alle café's en dansgelegenheden voor. Een' der commissies van den centralen bond tot geestelijke mobilisatie van het volk, welke den wijdschen naam draagt van Amsterdam 1936-3% 102—101% Zeeuws Hyp. B-3% 100%—100% Cities Service Cy. P. 1958 5 47^7% A Amsterd. Bank 150149% A Ned. Gist- en Spiritusf. 520520 A De Schelde N.B. 48%—48% C Am. Smelt en Ref. 37%—37% A Born. Sum. H.M. 177%—177 A Houth. Alberts 9898 C Union Pac. Rr. 62%—61% C Int. Nickel Cy. 37%—38% A Pref. Lever-Bros 141%141% Ned. 38 1000-3 102—102% O. Indië 37 1000-3 100%—100% Engeland 1960-90 4 84%—84% A Koloniale Bnk. 158%156 A N.I. Hbk. 600 140%—139% C Ned. H. M. 1000 157%—157% A v. Berkels Pat. 64%—63% C Calvé-Delft 90%—90% A Philips Gem. B. afg. 255255-51 C Unilever 156%—156%-57% C Am. Car Foundry 21%21%-% C Anaconda Cop. 26%26 - C Bethlehem St. 43% ^3%-44 C Kennec Copper 3131%-30% C Rep. Steel 14%—14%-% C U. States St. C. 44%-44%-45% C North Am. Cy. 16%16 A Kon. Petr. Mpij. 344%—344-42% C Contin Oil Cy. 25%—25% C Philips Petr. Comp. 31%—30% C Shell Union O.C. 12%—12%-% C Tide Water Ass. Oil 11—11 A Ned. Scheepv. U. 119%—118% A H.V. Amsterdam 468%469%-66% A Java Cult. Mij. 189189 A N.I. Suiker U. 187—185 A Deli Batavia 229229 C Deli Mij. 1000 288%—289-% Obl.Markt - Koninkl. Unilever Olie - (W.tttg Amerika - Philips - H.V.A. Markt - Rubber - Schepen - gedeponeerd.. A Senembah 256%—257%-56% C Baltimore en Ohio 6%—6% C Southern Pac. Cy. 14%14% A Southern Rlw. 9%—9% A Amst. Rubb. C. 229%—229%-30% A Deli-Bat. Rubb. 165%—166 A Hessa Rubber 136135 A Serbadjadi S.R. 115—115 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden. 8.96 73.45 5.02% 30.96 1.83 Gister. 8.96 73.43 5.02% 30.96 1.82% „commissie tot verbetering van de leefwij ze onder huidige buitengewone omstandig heden", heeft in een bijeenkomst besloten, de toepassing aan te bevelen van de vol gende voorstellen: 1. alles te halen uit artikelen van dage- Hjksch gebruik en het koopen van nieuwe zooveel mogelijk te beperken; 2. te breken met de gewoonte, met nieuw jaar en andere gebruikelijke gelegenheden geschenken" uit te wisselen; 3. bij alle gelegenheden eenvoudige klee-> ding te dragen; 4. slechts feesten te houden wanneer dit absoluut noodzakelijk is en dan nog het aantal couverts zooveel mogelijk te beper ken; 5. restaurants, schouwburgen en andere oorden des vermaaks te sluiten om tien uur in den zomer en om negen uur in den winter; 6. niet langer neon-verlichting en andere lichtreclames te gebruiken. Corrigan terug. Corrigan, de man die in een vliegende rammelkast op z'n eentje den Oceaan over vloog is met de Manhattan te Nieuw York aangekomen, waar hem een ontvangst werd bereid, welke doet herinneren aan die van Lindbergh. HITTEGOLF EISCHT 39 DOODEN. Tengevolge van de hittegolf, welke thans elf dagen in de Vereenigde Staten heerscht, zijn 39 personen om het leven gekomen. Het zoeken naar den „Hawai Clipper" opgegeven. Uit Manilla (Philippijnen) wordt gemeld, dat de Amerikaansche vloot het zoeken naar den verdwenen „Hawai Clipper" heeft opgegeven. Meer dan honderdduizend vier kante mijl is door de schepen en vliegtui gen afgezocht, doch niets is gevonden. De schepen en vliegtuigen hebben thans bevel gekregen naar hun bases terug te keeren. Naar men weet bevonden zich 15 personen aan boord van de vliegboot. VERHOOGING CREDIET VOOR WERKVERRUIMING GOEDGEKEURD. De minister verklaarde zich te gen arbeidsdienst. Zooals reeds gisteren in 't kort gemeld heeft de Eerste Kamer het wetsontwerp tot verhooging van het crediet voor werk verruiming aangenomen. De behandeling van dit ontwerp leverde niet veel nieuwe gezichtspunten op. Een opmerking van den heer In 't Veld burgemeester van Zaandam, dat het werkfonds, bij de fi nanciering van gemeentelijke plannen voor verruiming van werkgelegenheid niet voldoende stimuleerend optreedt, terwijl het zelfs voorkomt, dat gemeenten bij het doorzetten van noodzakelijk geachte plan nen daarbij haar financieele onafhanke lijkheid moeten inboeten, beantwoordde minister Romme met te constateeren, dat het werkfonds de beschikbare gelden te gen een zeer laag percentage verstrekt. In uiterst noodzakelijke gevallen kunnen zelfs bedragen a fonds perdu worden ge geven. Volstrekt afwijzend verklaarde de minis ter zich tegen de thans opnieuw naar vo- rengebrachte gedachte van een arbeids dienst als middel tot oplossing van het werkloosheidsvraagstuk, welke gedachte o.m. was ondersteund door den Chr. Hist, afgevaardigde Pollema. Het zou zeer hoo- ge bedragen vorderen. Primair moet als middel in den strijd tegen het euvel der werkloosheid blijven het streven naar een verdere uitbreiding van ons bedrijfsleven, een betere ont plooiing van onzen export en ten behoeve van onze industrie een grootere afzet van haar producten op de binnenlandsche markt. Daarnaast komt als aanvulling een be perkte openwerken-politiek. Nadat de heer Von Bönninghausen nog had opgemerkt, dat een algeheele oplos sing van het werkloosheidsvraagstuk al leen is te verwachten van het nationaal- socialisme en voorts, dat de vermindering van het aantal werkloozen in ons land voor het grootste gedeelte te danken is aan het feit, dat duizenden arbeid over de grens hebben gevonden, werd het wetsontwerp aangenomen. wonr (Jw MtÜCTyM (Ingez. Med.) Pierre Hoeks. Kunstzaaltje Minderhoud, Burg, Mdb. Er zjjn twee Pierre Hoeksen in den eenen man. De manufacturer van, naar men zegt: zelfs zeer gewilde, waterverf- plaatjes in oneindige verscheidenheid van onderwerp en oneindige eentonigheid van spitsburgerlijke conceptie en techniek, en dan de andere Pierre Hoeks, olieverfschil der. Van de eerste zij hier verder liever niet de rede; de tweede' stelt thans zijn werk ten toon bij Minderhoud. Het is academisch, schoolsch, maar onder dezen gezichtshoek valt er stellig een en ander aan te waardeeren. Zoo de met aan dacht en degelijkheid geschilderde kop van een neger, zoo een aantal vaardige, vrien- delijk-zomersche landschappen, uit Zeeland en van elders. Het is wel wat onpersoonlijk en wat erg zachtzinnig, maar het is ditmaal toch wel behoorlijk vakmanschap. Het groote zittende naakt is met kennelijke toe wijding zeer zorgvuldig-realistisch geschil derd; het kleine heeft, ondanks een ge- disproportioneerdheid waarvan de overtui ging der innerlijke noodzakelijkheid zich niet opdringt integendeel toch ook wel enkele kwaliteiten, die het sterker doen zijn dan het groote. Het beste werk op deze tentoonstelling is stellig dat van den rustenden landbouwer; dat verzoent weer met veel. In een bijeenkomst van de Evang. Luth. Gemeente te Bergen op Zoom, welke door ds. J. N. Bieger werd geleid, is tot den bouw van een nieuw kerkje besloten. Het zal plaats bieden voor 200 personen en zal gebouwd worden op gemeentegrond, welke aan de noordzijde van „de Zoom" gelegen is. Naast de kerk zullen o.m. gebouwd wor den een vergaderlokaal en een consistorie kamer. Geslaagd voor het examen Engelsch l.o. de heer J. van Kasteel te Middel burg. Te Den Haag slaagde voor het nota rieel examen deel II de heer mr. J. B. de Neeling te Eefde (bij Zutphen) vroeger te Middelburg. Te Den Haag slaagde voor het examen handenarbeid de heeren B. de Jonge te G o e s en A. de Wolf teSeroosker- k e (W.) Voor het examen Fransch l.o. slaagde te Utrecht mej. C. J. M. Goossen uit Heinkenszand. Voor het examen hoogduitsche taal (L. O.) slaagde te Den Haag de heer G. Smeenk te Westkapelle. ZWEMMEN. In ruim zeventien uur over het Kattegat. De Zweedsche zwemster Sally Bauer is er gisteren in geslaagd het Kattegat over te steken in den tijd van 17 uur en 20 minuten, dit is bijna elf uur minder dan het Deensche zwemstertje Jenny Kam- mersgaard, die het vorige jaar 28 uur over den afstand had gedaan. Sally Bauer was Donderdagochtend om vijf uur van de Zuidwestelijke punt van het eiland Seeland naar Jutland vertrok ken, waar zij om 22.20 uur bij Ramskov ten Zuiden van Grenaa voet aan wal zete. ZWEEFVLIEGEN. Duitsch zweefvliegtuig gedaald. Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld, dat gisteravond om vijf minuten voor negen te Empel een zweefvliegtuig, dat deelneemt aan 't Rhoensegelflugwettbewerb 1938, in een polder geland is. De bestuurder Gott- hold Peter, was gistermiddag om twaalf uur M.E.T. gestart van de Wasserkuppe. Hij had na zijn geslaagde landing een af stand van 530 km afgelegd. Vanochtend tusschen negen en tién uur hoopte Peter wepr op te stijgen, met be hulp van een Duitsch sleepvliegtuig.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2