MIDDELBURGSCHE COURANT Victoria-Water Z S. WIEIER t Ci, GOESCHE COURANT Alle tegen lage prijzen BINNENLAND. ZEELAND. IN GEHEIMEN DIENST. ZEEUWSCH PROFETENBROOD, het echte, en men denkt aan: M. PETERSE, Patissier, Lange Delft 75 Middelburg. (Ingez. Med.) MIDDELBURG. (Ingez. Med.) MIDDELBURG. (Ingez. Med.) GOES. VL9SSINGEN. WEERBERICHT. IUIDBEVELAND Dagblad. Uitg. N-V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURGSt. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; Te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 et. NUMMER 182. VRIJDAG I 5 AUG. 1938. 181e JAARG. Advertentiën 30 cf per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct„ PASTOOR PERQUIN OVERLEDEN. Te Rotterdam is gisteravond om kwart over tien, na een vrij langdurig ziekbed, pastoor L. H. Perquin, voorzitter en stich ter van den Katholieken Radio Omroep, in het St. Franciscus ziekenhuis rustig en kalm overleden. Aan het sterfbed bevonden zich prof. R. "Welschen o.p., pater Van Gent o.p., pater dr. J. Dito o.p. en dr. Van Kalmpthout. EEN INTERVIEW MET MINISTER PATIJN. De Nederlandsche minister van buiten- landsche zaken, mr. J. A. N. Patijn, die gis teren uit Zweden naar Nederland terug keerde, heeft, naar het Duitsche Nieuws bureau meldt, in een persinterview ver klaard, dat de politieke toestand in de we reld ook Nederland genoodzaakt heeft, voor zijn landsverdediging te zorgen. Dit geldt ook voor de koloniën. Om deze reden heeft Nederland ook het Britsche voorstel, tot het vlootverdrag van 1936 toe te treden, in tegenstelling met Zweden, van de hand gewezen. Er bestaat op het oogenblik voor Nederland geen aan leiding, zijn standpunt te wijzigen. Neder land bouwt kruisers wanneer het kruisers noodig heeft. Minister Patijn heeft, volgens het D.N.B. voorts nog verklaard, niet te gelooven aan een Europeeschen oorlog en aan een rechtstreeksche bedreiging der Nederland sche koloniën door Japan. HET VIERDE „LUTENE"-KANON OPGEBAGGERD. Nadat de „Karimata" de zandinstorting in den nacht van Zondag op Maandag bui tengewoon snel had verwerkt, baggerde men gedurende de laatste 24 uur wederom op de plaats, waar het goud vermoed wordt. Een zeer verblijdend teeken is, dat in den afgeloopen nacht wederom een kanon van de „Lutine" het vierde in successie, in de zeef viel; hieruit blijkt, dat de „Karimata" het wrak opnieuw heeft bereikt en op de goede diepte baggert. Inmiddels is een geringe hoeveelheid zand voor in de de baggergeul gegleden en •de molen moest tegen den morgen iets ach teruit gaan om dit zand te verwerken, het geen zonder twijfel weinig tijd in beslag zal nemen. Bankiers opgepast De plv. commissaris van politie te Apeldoorn verzoekt bij aanbieding van de navolgende obligaties hiermede onmiddellijk in kennis te worden gesteld, daar deze van diefstal afkomstig zijn: Waterschap Duurswolde no. 45, 500 a 3'/i pet., drie obi. Ned. Staatsschuld 1938, 3-3 li pet., elk groot 500, resp. gen. 018130, 018131 en 018132. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Amsterdam: 1 doode. Gistermiddag stak in de le Const. Huy- gensstraat te Amsterdam, een wielrijder bij het oversteken van den weg te laat zijn hand uit. Den bestuurder van een hem achterop rijdende auto was het daardoor niet meer mogelijk een botsing te voor komen. Het slachtoffer sloeg met het hoofd door een der portierruiten van de auto en was vrijwel op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het Wil- helminagasthuis overgebracht. Gisteravond reed een zeswielige vracht auto op den rijksstraatweg onder Hierden in de richting Nunspeet. Op het oogenblik, dat deze auto links af wilde slaan, wilde de 22-jarige motorrijder M. R. uit Nunspeet, den wagen links pas- seeren. Hij vloog tegen de auto op en was op slag" dood. Koudekerke a.d. Rijn: 1 doode. Het zevenjarig jongetje H. S. te Kou dekerk a.d. Rijn is gisteravond, toen hij plotseling achter een bakkerskar vandaan kwam, door een auto aangereden. Eenige uren later is de jongen in het academisch ziekenhuis te Leiden overleden. Rotterdam: 1 doode. Bij het oversteken van den Goudschesin- gel te Rotterdam is gisteravond de 21- jarige van der V. door een vrachtauto ge grepen en zoodanig verwond, dat hij kort daarna is overleden. Historische Avonturenroman. Door G. P. BAKKER. 51). - „Maak het u gemakkelijk in mijn ont vangzaal. Stoelen kan ik u helaas niet aan bieden." Saxon begon: „Een enkel woord eerst, om u de situatie duidelijk te maken. Sebastiaan is een oude vriend van mij. Zijn verdere naam doet niets ter zake. Hij is een der onzen en heeft mij vele diensten bewezen. Zijn dochter, de jonge man, volgt hem over al. Haar moeder is dood, vermoord dooi- de Kroaten, zijn kasteel verwoest". De man van Werben keek strak voor zich uit. Toen vertelde de markies de Saint Roc- que de Haute Colline: „Edzke verhaalde u de geschiedenis in de herberg het Blauwe Paard. Was die man werkelijk Cantin, de geheimschrijver van Tilly geweest? Ik vermoedde, dat hjj het Inderdaad was en argwaan koesterde. Het was dus voor mjj zaak Tilly niet overdag te bezoeken, maar 's avonds. Bij kaarslicht zouden mogelijke kleine verschillen niet op vallen. Bovendien, Tilly is bij de zeventig en zijn oogen zullen de scherpheid der jeugd missen. Gaspar, mijn secretaris, die zooals u weet, uitstekend Spaansch spreekt ging met mij mee. We hadden besloten hier in deze eenzame bosschen ons kamp op te slaan, wat ons beter voorkwam dan aller lei avonturen te beleven in herbergen, hoe De reis v.h. instructievaartuig „Prinses Juliana". Om één uur Donderdagmiddag is het Ne derlandsche instructievaartuig „Prinses Ju liana" van het onderwijsfonds voor de scheepvaart, komende van Terneuzen te Antwerpen aangekomen, waar het lig plaats heeft genomen aan de Scheldehaven. Kort na aankomst heeft de Nederland sche consul-generaal te Antwerpen, de heer A. Ruys, zich aan boord begeven en de op varenden begroet. Later heeft een officieele ontvangst ten stadhuize plaats gevonden. Gedurende den tocht van Terneuzen naar Antwerpen heeft ir. L. J. Rietberg, secretaris van de stichting „Havenbelangen" te Rot terdam voor de cursisten een lezing gehou den over de beteekenis van de havens van Rotterdam, Amsterdam en Antwerpen. Vrijdagochtend zou de „Prinses Juliana" weer van Antwerpen naar Zieriksee vertrekken. Besmettelijke ziekten. In de week van 24 tot en met 30 Juli kwamen in onze provincie 8 gevallen van roodvonk voor, nl. 4 te Krabbendijke, 2 te Biervliet en één in ieder der gemeenten Kloetinge en Nieuw- en Sint-Joosland. ZAKKENROLLERS Reeds Woensdag was een aangifte ge daan van vermissing van een portemon- naie op de kermis. Men dacht toen aan een naast den zak steken, wat ook de verliezer niet onmogelijk achtte. Toen er gisteren echter enkele vermis singen achter elkaar volgden, dacht men aan zakkenrollerij. Niet alleen op de Markt en andere drukke plaatsen, maar ook bij het vertrek van den extratrein naar Rotterdam had op het station zulk- een vermissing plaats. De politie nam maatregelen om te trachten verdere her haling te voorkomen, doch het is goed dat ieder zijn oogen goed den kost geeft! DE GROOTE DRUKTE VAN DONDERDAG. Schreven wij gisteren te veel, toen wjj een topdag vermoedden voor Middel burg? Daarover zal wellicht verschillend worden geoordeeld, doch niemand zal kun nen ontkennen, dat het een overgroote drukte is geweest. Als men op het midden van den dag, zooals een onzer dat deed, op Loskade, Kaden en andere parkeerplaatsen alleen 125 autobussen telt, en men hoort dan later, dat er reeds vertrokken waren, en men komt ook nog weer nieuwe naar Middelburg rijdende tegen, dan is het niet overdreven als men het totaal aantal op 140 grootere en kleinere schat, maar dan komen daar nog bij de tallooze personen auto's, motorrijwielen en niet te vergeten de honderden twee- en éénrijwielen. Maar dan hebben wij nog niet gewezen op den extratrein, die een kleine 1000 menschen aanbracht en op de andere ge regelde vervoermiddelen, (treinen, auto bussen en de met versterking rijdende elec- trische tram. Ten slotte nog de eilandbe woners, die per voet Middelburg bereiken, maar wier aan aantal percentsgewijze al van heel weinig beteekenis zal zijn. Hoe het zjj, al deze duizenden menschen hebben voor vele zakenlieden, op dezen warmen dag, zeker geen windeiers gelegd en ook de kermisexploitanten zullen er hun voordeel van hebben gehad. Het was op straat zeer gezellig en voor al het knooppunt LangedelftMarkt Burg deed weer denken aan een der drukste hoeken van een wereldstad, de drukte op de Burg aan tientallen jaren geleden. Met dit laatste doelen wij dan op den tijd, dat op Donderdag en Zater dag van kermis duizenden plattelandbewo ners, Vlissingers enz. naar Middelburg aantrekkelijk dat overigens ook mag zijn". „Zeer verstandig", oordeelde Melchior. „Dus reden we gisterenavond naar Halie. Gaspar nam de leiding, daar hij de stad der Haloren op zijn duimpje kent". „Ik von het beter", begon deze, „om de zoutmijnen zooveel mogelijk te vermijden en de Leipziger poort binnen te gaan. Ik vermoedde, dat Tilly wel in de residentie, het verblijf van den Maagdenburger aarts bisschop, kwartier zou hebben genomen, ook al omdat hjj zelf zoo'n halve geestelijke is. Als jongen was ik daar reeds met mijn vader geweest, die mij dat alles liet zien, omdat het paleis gebouwd was door kardi naal Albrecht, den grooten tegenstander van Luther. Ik meen in 1529, nadat hij vijf jaren vroeger den aangrenzenden Dom had gewijd. Hij was een zeer pronkzuchtige prelaat. Mijn over-grootvader was een van Luther's vrienden geweest en als mijn va der vertelde van Luther's tocht naar den rijksdag te Worms en van den geestdrift der bevolking als de wagen, voorafgegaan door den keizerlijken heraut, voorbijreed, was hij nog lang niet uitgepraat. De wagen kon soms den tocht niet vervolgen, zooveel volk was er op de been om Luther hulde te be tuigen. De kardinaal was naijverig. Hij trachtte den keizer over te halen het vrij geleide in te trekken, maar Karei de Vijfde antwoordde: ..Ik ben geen keizer Sigis- mund". Als ik u dat alles zou vertellen; maar ik geloof, dat ik mij aan hetzelfde euvel als mijn vader schuldig maak. Dat komt van de jeugdherinneringen. Als hij weet wat hij wil; als hij wil [wat hij kan, En zijn hart is rechtschapen [dan is hij een Man. trokken en het kermisterrein zich uit strekte tot Groenmarkt, Boterbeurs en veelal ook Balans en men die dagen over de hoofden kon loopen, zooals men het toen beschreef. Maar ook gisteren kon men dat, al wa ren het dan veelal vreemde hoofden. Wij zijn zoo bij de kermis aangekomen en wil len hieraan toevoegen, dat het er giste renavond weer druk bleef tot tegen het sluitingsuur, middernacht. De café's moch ten tot 1 uur open blijven, en sommigen hadden ook toen nog vrij wat bezoekers, maar dit zou zeker nog wel grooter ge weest zijn, als het hevig lichten en de opstekende harde wind, niet een onweer had doen verwachten, dat voor velen be- teekenden „spoedt U naar huis". Het on weer zeker een staartje van de hevige onweersbuien in Engeland en' Noord- Frankrijk bereikte Middelburg echter niet. „De Nederlandsche Revue" Schouwburgloge, Dam. (h) Een Middelburgsche kermis zonder een revue is bijna niet meer te denken. Er zijn er al heel wat geweest in den loop der jaren en met klinkende namen ook. En aangezien een revue nu eenmaal, althans 'voor een groot deel, een kijkspel is naar welks bonte en pralende aankleeding, fina les en demifinales of hoe dat alles verder mag heeten, het succes afgemeten wordt, was de een al mooier in dit opzicht dan de ander. Nu willen we niet zeggen dat de en tourage van deze revue niet te roemen zou zijn, maar bij alle waardeering daarvoor is het de hoofdzaak toch niet. Neen, wat hier de grootste aantrekkingskracht blijkt te zijn, dat is het duo Piet Muyselaar en Wil ly Walden, beter bekend als juffrouw Snip en juffrouw Snap. Zij zijn de sterren waar bij de schitteringen van super-finales in het niet verzinken. Bij hun optreden gister avond is hen een ware ovatie ten deel ge vallen. En dat was verdiend. Want deze bei de jongemannen halen het kunststuk uit om met hun dwaze invallen en snaaksche gezegden het publiek danig te amuseeren en veel en hard te laten lachen. Willy Walden kan met groote argeloos heid de heerlijkste nonsens vertellen. Hij is het mannetje dat aanvankelijk altijd in een hoekje geduwd wordt en deswege ook de klappen krijgt, maar pas op, de laatste slag is aan hem, en die komt dan aan ook. De zaal geniet. Niet het minst om de manier waarop hij de dingen zegt. Zijn confrater Piet Muyselaar is weer een ander type: charmant en gezellig bij z'n praatje en z'n liedje. En samen zijn ze natuurlijk het num mer, waar het auditorium kennelijk op zit te wachten: Juffrouw Snip en Juffrouw Snap. Een creatie waar zij hun groote po- pulairiteit en bekendheid aan hebben te danken en die ook niet nalaat, nu men de kwebbelarijen dezer dames niet alleen hoort maar ook ziet uitgebeeld, de stem ming danig te verhoogen. Dat is dan de hoogst amusante zijde var. de revue. Maar er is nog zoo een en ander dat de aandacht tot het uiterste geboeid houdt. Wat The Six Zio-Angels te zien geven is buitengewoon goed. Deze zes meisjes dan sen in een straf rhythme en zij brengen hun nummers met zooveel gratie en tempe rament dat er van hun optreden een groo te bekoring uitgaat. Zoo dansen alleen zij, die de hoogste eischen stellen aan hun werk. Welk een training moet daaraan zijn voor af gegaan om de danskunst tot in deze per- DAGELIJKS een fleschje VERHOOGT UW GEZONDHEID We kwamen voor het poortsluiten aan. Ik toonde het vrijgeleide. De wacht keek ons vol verbazing met groote oogen aan, de luitenant boog tot den grond. „We gingen door de Leipzigerstraat naar de Markt, voorbij het raadhuis en door de Groote Klausstraat naar de Domstraat, waar het paleis staat, denzelfden weg dien ik met mijn vader reed, maar Tilly was niet aanwezig. Hij was vertrokken naar Merse- burg. Zijn troepen hadden zich meester ge maakt van deze stad", verklaarde don Fe lipe en vervolgde: „Maar dat is voor u al len reeds oud nieuws". „Merseburg wist ik", antwoordde Saxon. „Het was Tilly bekend, dat de koning van Zweden op Saksen aanmarcheerde, maar blijkbaar niet, dat er al een definitief verbond tusschen Saksen en Zweden was gesloten. Hij had zich bij Eisleben reeds met Van Fürstenberg en diens troepen, die uit Mantua over de Alpen getrokken wa ren, vereenigd. De keizerlijke soldeniers, trokken over de Saaie en veroverden Bap- pert". „De keurvorst had order gegeven de poorten van Merseburg te sluiten en het keizerlijke leger noch geld noch mondvoor raad te geven", lichtte Saxon hen in. „Dit bevel kwam te laat", antwoordde de markies. Tilly's troepen stonden reeds den 5den September voor Merseburg. Tilly vroeg geld, 50.000 brooden per dag en va ten bier. Hp kreeg echter geen antwoord en plunderde de molens aan de Saaie. fectie te kunnen opvoeren. En dan zijn daar de vijf Kenny's, een acrobatengroep die met onfeilbare zeker heid de ingewikkeldste en meest gedurfde en daardoor verbazingwekkende toeren verricht. Het is ongeloofelijk wat deze artisten aan kunnen. En alleen maar hand werk, geen toestellen of zoo iets er bij. De twee vrouwelijke leden van de groep blij ken over een groote lenigheid te beschik ken, gepaard aan een groote gratie. Geen wonder dan ook dat de eerste op voering van deze revue gisteravond, bij zulk een bezetting, een groot succes is ge worden, waaraan ook hebben bijgedragen de zang van Jean du Bela en het orkest van Pim de la Fuente. Het mag dan geen revue zijn die kracht zoekt in een groot- schen opzet, de eerste klas krachten die er aan verbonden zpn vergoeden ruimschoots het gemis aan kleurenweelde, ja zij doen in zeker opzicht daardoor juist de aantrek kelijkheid grooter worden. Dat snapt ieder een die het zietzelfs juffrouw Snip. Hardleerse!*. Niettegenstaande reeds eerder proces- senverbaal tegen Arnemuidsche vrouwen zijn opgemaakt wegens overtreding van de nieuwe verordening inzake het zich zelf of anderen doen fotografeeren, gaan vele harer door mat het vragen om geld of het zich beklagen als zij naar haar mee ning niet voldoende worden „beloond?" Gisteren had dit het opmaken van 5 nieu we processenverbaal tengevolge. Benoeming schatter huurwaarde dranklokalen. B. en W. bieden den Raad de volgende aanbeveling ter benoeming van een schat ter voor de huurwaarde dranklokalen aan: de heeren J. van der Wiel en W. F. van Riet, resp. commies eerste klasse en ad junct-commies ter gemeente secretarie. Verhuring gemeentegrond. B. en W. stellen den Raad voor 300 m2 gemeentegrond aan de Maisbai wederom voor 60 per jaar te verhuren aan L. van Klinken zulks tot31 December 1941. Een 12-jarig meisje van C. van D. viel gister in de haven bij de gasfabriek. Men wist haar echter spoedig op het droge te krjjgen, zoodat zp er met een nat pak af kwam. Begrafenis C. D. van Loo. Onder groote belangstelling is Donder dagmiddag het stoffelijk overschot van den heer C. D. van Loo, in leven procu ratiehouder der N.V. Kon. Maatsch. „De Schelde", ter aarde besteld. Achter de met talrijke kransen en bloemen bedekte baar schreden o.a. de directeur van „De Schelde", ir. H. C. Wesselingj de com- De verovering van Merseburg was voor de keizerlijken geen groote onderneming. De bezetting, 350 man Saksische soldaten, moest den eed afleggen niet meer tegen den keizer te vechten. Loss, de opperbevelheb ber, mocht op het kasteel blijven, maar zonder volk. Doch nu komt het belangrijk ste. Tilly bezocht met zijn krijgsoversten het kasteel. Hij nam Loss apart en zei; „Mijnheer de bevelhebber, het zou mij aangenaam zijn als u wijn liet komen". „Loss voldeed aan het verzoek. Een be diende schonk de glazen vol. Tilly hief den roemer op en sprak: „Ik drink op de gezondheid van den keur vorst van Saksen". De aanwezige keizer lijke officieren volgden zijn voorbeeld en klonken met overste Loss. Daarna vroeg Tilly aan Loss of hp de goedheic] wilde hebben een onderhoud tus schen hem en een keurvorst te bewerk stelligen om allen misverstand uit den weg te ruimen. Saksen zou dan ontkomen aan de verschrikkingen van den oorlog. Vrien delijk nam Tilly afscheid.*) „Een laatste poging om den keurvorst trouw aan den keizer te doen blijven", oor deelde Saxon, „diplomatiek, maar te laat". „Dat is meen ik het voornaamste, wat wij in het hoofdkwartier en uit andere bron nen vernamen". En twijfelde niemand aan je identiteit? Geloofde iedereen werkelijk, dat je don Felipe del Torez was?" vroeg Saxon. Von Chemnitz en Wittich. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: meest zwakke veranderlijke wind, later weer uit O. richtingen, ge deeltelijk bewolkt, kans op onweersbuien, warm tot zeer warm. Za 6 Augs. Zon op: 5 h 28; onder: 20 h 42. Licht op: 20 h 12. Maan op: 17 h 34"; onder: 1 h 01. V.M. 11 Augs. Hoog- en Laagwater te VUssingen: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 5 9.39 22.08 3.28 15.56 Zaterdag 6 10.52 23.27 4.44 17.16 Zondag 7 11.59 24.28 5.54 18.28 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Vrpdag 5 11.09 23.36 4.27 16.59 Zaterdag 6 12.24 24.57 5.42 17.16 Zondag 7 13.36 6.56 19.28 missaris van genoemde maatschappij, ir. Suijver, vele collega's en oud-collega's en vrienden van den overledene. Bij de geopende groeve heeft de heer Wesseling woorden van dank gesproken voor den grooten ijver en nauwgezetheid waarmede de heer Van Loo gedurende 28 jaren, waarvan 26 als procuratiehouder, zoowel in moeilijke als in betere tijden heeft gediend. Nadat nog twee vrienden van den overledene hadden gesproken, dankte de zoon voor de laatste eer zijn vader bewe zen. Uitreiking diploma's. Donderdagavond vond te stadhuize de uitreiking van diploma's plaats aan de cur sisten van de gemeentelijke werkloozencur- sen. De wethouder van onderwijs, de heer W. P. Edelman heeft daarbij gewezen op het verheugende feit dat, dank zij de rui mere werkgelegenheid te Vlissingen, het aantal cursisten sterk is gedaald. Waren er het eerste jaar 150, de volgende jaren zelfs meermalen 200, thans was er maar een 13 tal. Daardoor is er alleen les gegeven in machineschrijven, stenografie, handelsken nis en boekhouden. Spr. wees nog eens op het belang van deze cursussen. Een diploma behaalden: voor typist(e) 40 lettergrepen per minuut: de dames C. J. Meijler, G. B. Akkerman; J. H. Rodenhuis; A. J. W. van Hoek; A. Schaar; en de hee ren D. van Wolferen en E. de Priester. Voor 50 lettergrepen: mej. J. H. Roden huis en de heer W. van de Kop. Voor stenografie: de dames C. J. Meijler en J. H. Rodenhuis en de heeren W. van de Kop, P. Kodde en P. C. A. van Maldegem. Tenslotte werd dank gebracht aan den leider, den heer Sinke. In de week van Vrijdag 29 Juli tot 4 Augustus, werden alhier in het gewone bad 4194, in het volksbad 2737, in totaal 6931 zeebaden genomen. Gemiddelde tem peratuur van het water 68, de lucht 75 gr. Het onweer. 's-HEER ARENDSKERKE. Naar men ons mededeelt, werden hedenmorgen een paard en een schaap van den landbouwer J. van 't Westeinde, dood onder een boom gevon den. Zijn beide dieren misschien hedennacht door den bliksem getroffen? DE MOSSELEXPORT NAAR BELGIë. IERSEKE. Nader vernemen we nog over de mosselenexport naar België, dat Neder land op menig punt „zijn zin" heeft ge kregen. Zelfs is de prijs der zoogenaamde B-mos selen nog 0.05 hooger gesteld dan in 1937; de -groote mosselen ,,A" zijn in prijs gelijk gebleven, maar het percentage groote mos selen is opgevoerd, m.a.w. ze moeten groo ter zijn dan het vorige seizoen. De handel op Brussel en op Antwerpen (de Vliet) en op Mechelen is geheel vrij, alleen moet aan de grens een recht van 4 franken per 100 kg aan de Vermosin wor den betaald. De quaestie Filippine zal nader worden behandeld. De handel over de geheele lijn zal Maandag aanvangen. „Gaspar en ik hebben scherp op de ge zichten gelet, maar niemand scheen .het minste vermoeden te hebben, dat ik don Felipe niet was. Trouwens, ik heb dezelfde lange haren, draag baard en knevel juist als hij, heb dezelfde soort krommen neus en dezelfde kleur oogen. Mijn gelaat heb ik iets geler gemaakt. De pleister op mijn voorhoofd en het verhaal van het schamp schot maakten het nog aannemelijker. De Spanjaard was misschien iets langer dan ik, maar laarzen met hooge hakken deden het". „En Cantin?" vroeg Edzke. „Een netelige zaak. Papieren waren op den man niet gevonden.. Gaspar en ik be spraken welke oplossing de beste zou zijn. We kwamen tot de slotsom, dat ik zou verklaren werkelijk Cantin te hebben ge sproken. Toen ik dus bij den chef van den staf kwam, deelde ik hem mede, dat Cantin m\j met een verzoek van den veldmaarschalk had opgespoord. Terloops vertelde ik, dat ik den geheimschrijver aangeboden had mot mij te reizen, daar de wegen door de een zame wouden gevaar opleverden voor een alleenzijnden ruiter, doch dat hjj geant woord had geen tijd te hebben en dadelijk te moeten vertrekken. De generaal wist niets van Cantin's op dracht. „Maar", zeide hij, de veldmaarschalk zendt zijn geheimschrijver meermalen op reis, zonder dat ik het weet". (Wordt vervolgd)-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1