Hf tyrro trincïule MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) BINNE HUMP. HET VLIEGONGELUK BIJ RIJSWIJK. Het „Standaard-Nederlandsch", ZEEUWSCH PROFETENBROOD, het echte reeds bijna 80 jaren. M. PETERSE, Hofleverancier, Lange Delft 75 Middelburg. ZEELAND. MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND Meertens' Torpedo. N00RDBEVELAND WEERBERICHT. ZEEUWSCH-VLAAHDEREN 0.D, De Karimata weer boven de „Lutine". Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURGSt. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. SP9SW NUMMER 180. TWEE BLADEN. WOENSDAG i 3 AUG. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Omtrent de toedracht van het vliegon geluk dat gistermiddag bij Rijswijk plaats vond, wordt' nog medegedeeld, dat het verongelukte militaire vliegtuig met het Koolhoven-toestel van Ypenburg, de Ph- FKD, een schijhgevecht uitvoerde in de •onmiddellijke omgeving van het vliegveld. De Koolhovenmachine was voor een proef les van de nationale luchtvaartschool op gestegen met een leerling en een instruc teur. De militaire machine heeft toen het Kcolhoventoestel gebruikt als oefen-ob ject. Laatstgenoemde machine vloog op 250 meter hoogte en de militaire machine vloog lager. Eenige malen voerde de mi litaire machine toen een oefening uit, waarbij de bestuurder het toestel scherp naar boven trok. Tweemaal ging dit goed, doch bij de derde oefening kwam de ma chine in een vrille en stortte naar bene den. Het toestel kwam terecht in een stuk weiland aan het Jaagpad, midden tus- schen de daar staande broeikassen. Een ware ruïne werd hier aangericht. Tiental len ruiten vlogen in scherven en enkele liassen werden geheel vernield. Het toe stel boorde zich met den neus in den grond en bleef, vrijwel rechtop, staan met den staart omhoog. De neus van de ma chine isgeheel ingedrukt; de romp is ook beschadigd doch niet zwaar. Van de inzittenden bleek luitenant Swartjes over leden; de waarnemer Verheyen was ern stig gewond. De inzittenden van het Kool hoven-toestel zagen het ongeluk gebeu ren en keerden onmiddellijk naar Ypen burg terug. Luitenant Swartjes stond bekend als een zeer goed vlieger en was als instruc teur werkzaam. De verongelukte machine was een lestoestel. De vraag is nog, of luitenant Swartjes de machine bestuurde dan wel de leerling-vlieger Verheyen, on der toezicht van luitenant Swartjes. Wat de toestand van leerling-vlieger Verheyen betreft vernemen wij, dat deze een zware hersenschudding heeft bekomen en ver schillende verwondingen aan het gelaat. Echter zou er geen oogenblikkelijk levens gevaar aanwezig zijn. OM DE UITSPRAAK VAN ONZE MOEDERTAAL. Hoe moet het' Nederlandsch worden uitgesproken? Ziedaar een vraag, die veel moeilijker te beantwoorden is dan men oogenschijnlijk en bij oppervlakkige be schouwing zou denken! De „Commissie voor de uitspraak van liet Nederlandsch", bestaande uit prof. dr. J. van Ginneken, G. van Bolkestein, mej. dr. L. Kaiser, P. J. Meertens, H. D. Bou- man en K. Veldkamp, heeft ter beant woording van deze vraag een reeks van zes gramofoonplaten laten vervaardigen. Elk van deze platen doet een bijzonder :>sp3c' van de uitspraak uitkomen, hoe- Wel zjj ook alle noodzakelijkerwijze een voorbeeld zijn van de volledige uitspraak van het Nederlandsch. Bij de keuze van de teksten en van de sprekers werd zoo veel mogelijk rekening gehouden met da' onderdeel van de uit spraak, waarvoor een bepaalde plaat moest dienen (heldere klinkers, doffe klinkers, tweeklanken, scherpe medeklinkers, zach te medeklinkers enz.) Wat de sprekers 1 ct- v.-rden be'iVve bekende voor drachtkunstenaars ook eenige leeraren en tenslotte eenige leerlingen van middel bare scholen uitgenoodigd. De volkomen gelijke herhaling bij het ■meermalen hooren van een plaat, dwong er vervolgens toe hooge eischen te stel- ta.i dr *1 h h oud van het ge sprokene, de kunstwaarde van den tekst en de artisticiteit van de zegging. Voor zoover dit mogelijk was, werden de platen eerst in een voorloopigen vorm opgenomen. Deze proefplaten werden ter beoordeeling rondgestuurd aan eenige honderden tot oordeelen bevoegde perso nen, die op- en aanmerkingen inzonden. Deze werden tot een totaal óórdeel sa mengevat. Hiermee werd bij de definitie ve opname rekening gehouden. De defini tieve platen geven dus een althans door eenige honderden Nederlanders aanvaar de uitspraak van het „Standaard-Neder landsch." De platen zijn in (jen handel gebracht. fjn, wel in de eerste plaats bedoeld A=, het onderwijs op scholen. Teennia ttt de Koningin> aan Koning EHP E0?'6 /Uu imaSUld voor N.S. De Lederlandsche Spoorwegen boekten aan ontvangsten over de maand Juni 1938 faob *aoI bedrag van f 8.520.377 (Juni 1931: j 8.075.470). De totale ontvangsten van 1 Januari af bedroegen in 1 Q3g 46.568.862 tegen 48.407.089 over de zelfde periode van het vorige jaar. De ontvangsten per dagkilometer echter wa ren voor 1938: 76.55 en voor 1937 78.54. tin maand Juni waren deze cijfers in 1938: 84.50 en in 1937: 79.39. (Ingez. Med.) OPGEPAST BIJ BRAMENPLUKKEN. De tijd van het bramenplukken breekt weer aan. Zooals ieder jaar, zullen ook nu weer velen, ouderen en kinderen, er op uittrekken om langs de slootkanten in weiden en op bouwland bramen te gaan zoeken. In dit verband mag wel eens ge wezen worden op het gevaar dat bestaat, wanneer deze vruchten geplukt en gege ten worden als zij gestaan hebben aah de slootkanten langs aardappelvelden, die met loodarsenaat zijn bespoten. Op de meeste aardappeiiveïdeiy toch isf dit' geschied ter verdelging van den Colora dokever. In den regel zal bij deze be spuiting ook iets van het zware vergif zijn terechtgekomen op de bramen. Men begrijpt wel welk groot gevaar er be staat als men deze vruchten eet. Vooral de kinderen dienen hiervoor gewaarschuwd te worden. De Kermis. Ook gisterenavond was het gezellig druk op de Markt, maar het bleef rustig en het Roode Kruis had ditmaal alleen een in een der inrichtingen opgeloopen schaafwond aan den arm bij een kermisvierder te ver binden. Aanrijding. Gisterenavond heeft een aanrijding plaats gehad op den hoek van de Varkensmarkt en de Hoogstraat tusschen een automobiel en een motorrijder. Het gevolg was geluk kig alleen materieele schade van weinig beteekenis, doch tegen den motorrijder, die links in de bocht reed, is proces-verbaal opgemaakt. Jeugdige deugnieten. De politie alhier hield twee Vlissingsche jongens van resp. 6 en 7 jaar aan, op aan wijzing van een conducteur der tram, die gemerkt had, dat de jongens over voor hun leeftijd vrij veel geld beschikten. Na onder vraging van de jongens bleek, dat zij op het strand een portemonnaie met geld hadden gevonden en daarmede op stap waren ge gaan. Zij kochten een vijfrittenkaart ën hadden zeker plan kermis te gaan houden. Instede daarvan zijn zij naar Vlissingen te rug gebracht om door tusschenkomst van de politie aldaar weder ter beschikking van hun ouders te worden gesteld. Uit Vlissingen meldt men ons, nog dat de beide bengels de tasch, waarin het ge- stolene, ongeveer 4, zich bevonden bij de steenentrap, die voert naar den Boulevard, hadden verstopt. De knapen waren zoo geraffineerd, dat zij aanvankelijk 'n valschen naam opgaven. ARNEMUIDEN. Het regeeringsjubileum zal in deze gemeente op Zaterdag 10 Sept. Het beste middel om niet tot een besluit te komen is: véél menschen om raad te vragen. a.s. worden gevierd. De Oranjevereeniging heeft het volgende feestprogramma vast gesteld. 8 uur: Klokluiden, 8.30 uur. Muziek (fan fare) van den toren; 9 tot 11 uur; Optocht van schoolkinderen, versierde wagens, fiet sen enz., begeleid door het fanfarekorps; 11 uur: Tractatie der jeugd; 2 tot 5 uur: Volksspelen, gecostumeerd sprietloopen over water, tonnetjes, steken, stoeltjes rij den en zwemwedstrijd; 7 tot 9 uur: Con cert op het Marktplein door de muziekver. „Arne's Genoegen", gemengd zangkoor „Beatrix", gemengd zangkoor „Excelsior" en het kinderkoor „De Lustige zangers"; 9 uur: Muzikale rondgang met lichtstoet. Verder zullen de in de haven liggende motorvisschersvaartuigen verlicht worden terwijl er tevens een etalagewedstrijd ge houden zal worden. Tevens zullen verschil lende prijzen beschikbaar worden gesteld, o.a. voor de versierde fietsen, wagens, per sonen of groepen van personen welke het mooist zijn of iets het best vertolken. Hr. Ms. „Hydra" vlotgesleept. VERE. Drie marinevaartuigen zijn gis teravond bij hoog water er in geslaagd Hr. Ms. Hydra", welke des morgens bij het Dijkhuis der Oostwatering tusschen Vere en Vrouwenpolder aan den grond was geloopen, vlot te sleepen. Twee der marinevaartuigen zijn buitenom naar Vlis singen teruggekeerd, terwijl de „Hydra" op eigen kracht, vergezeld door de M. 1 naar Vere is opgestoomd en ligging ge kozen heeft aan den steiger van het Riiksmiinengebouw. De .Hydra" heeft schade aan de schroe ven en de huid opgeloopen. 's-GRAVENPOLDER. Gevonden eer. re genmantel. Te bevragen op het gemeen tehuis of bij den gemeenteveldwachter. IERSEKE. Dinsdagmiddag kreeg op de Schelde bij Ierseke de met zand geladen boot IJE. 88, eigenaar A. Hoogsteger, lek kage. Het schip verkeerde spoedig in zin kenden staat. De motorschepen IJE 76 en IJE 95 snelden te hulp en namen de boot mee naar de haven. Daar werd het schip door pompen boven water gehouden tot de lading was gelost. Op de pannen, uitgelegd voor de oester cultuur, zijn veel kleine zeesterren geval len. Vele kweekers zijn nu reeds bezig om ze met laag water te vangen. Een en ander verschaft vele handen werk. KLOETINGE. De in Juli alhier gehou den Kinderzangdag had mede ten doel ook te Kloetinge te komen tot de oprich ting van e^n Kinderkoor. Deze poging kan thans als geslaagd beschouwd worden, want de oprichting is een feit geworden. Het koor telt thans 65 leden. Het staat onder leiding van den heer J. Tamminga. 4). (Slot). V.V.V. Conclusie. De filippica tegen 't vreemdelingen verkeer is, en niet alleen bij iemand, die zich uitsluitend op het folkloristische standpunt van den heer Meertens stelt, wel eenigszins begrijpelijk. Maar zij is aan den anderen kant van eenzijdigheid toch ook weer niet geheel vrij te pleiten. Natuurlijk: wanneer men zich op het sen- timenteele standpunt van „den goeden ouden tijd" stelt, dan kan men van gan- scher harte met den heer Meertens meevoe len. En ook ons aesthetisch gevoel wordt pijnlijk getroffen door sommige „Volen- dammer" uitingen van vreemdelingen-in dustrie, welke inderdaad en nelaas in onze goede stede Middelburg in toenemende ma te zijn op te merken; ook wij verafschuwen de schandelijke ontluistering van Middel burgs marktplein door de hand over hand toenemende, de pleinwanden overwoekeren de foeileelijke reklame opschriften met let ters als koeien op de huizen; ook wij zien een ander beeld, zonder vreemdelingen in autobussen, met een autochtone markt, waarop de in Zeeuwsche dracht gekleede boer en boerin uitsluitend aan en van de stedelijke-Zeeuwsche bevolking hun pro ducten zouden verkoopen en koopen, liever voor ons geestesoog verrijzenmaar waartoe vermaant de heer Meertens ons?immers hiertoe: niet te vergeten dat we in het levende heden leven, niet in het verleden, niet in een museum! Welnu: streeft hp dan zelf niet na, wat hij der vereeniging verwijt? Stelt hij zich, in zijn streven naar onge repte handhaving van het Middelburgsche straatbeeld eener vorige eeuw, niet op het zelfde serrtimenteel-aesthetische standpunt, hetwelk hij, als der folklore in een kwaad gerucht zettend, der vereeniging voor de voeten werpt? De ontwikkeling der dingen is ook in dit opzicht niet tegen te houden. Het vreemde lingenverkeer heeft bezit van de geheele wereld genomen en het is zou men zulks al wenschen niet mogelijk Middelburg en Zeeland van een Chineeschen muur te voorzien, waarbinnen alleen „Zeeuwen laten om er te droomen en te mijmeren in een roemrucht en schoon verledendat is: in een museum De vereeninging tot behoud der Zeeuw sche kleederdrachten en daarmede heb ben wij, en heeft de heer Meertens, uitslui tend van doen staat voorzoover ons be kend niet op den grondslag van het vreem delingenverkeer. Zij bemoeit zich daarmede niet, z\j wil, als zoodanig, daarmede zelfs, voorzoover wij weten, niet van doen heb ben. Zij beschouwt de bevordering van het vreemdelingenverkeer niet als iets ver werpelijks of minderwaardigs; dat zij verre van haar. Maar: zij wenscht zich van die bevordering, zelfs van bemoeiënis ermeê, verre te houden. Het gaat haar niet aan, het ligt niet op haar weg. Zoo zij bemerkt, dat men gelijk de heer Meertens schrijft „den boer in zijn voorvaderlijke kleedij grappig vindt", dan zal zij zich daartegen, dunkt ons, principieel en ten scherpste moeten verzet ten; de zaak is haars bedunkens, heelemaal niet grappig, maar 't is haar vollen ernst. Van ganscher harte onderschrijft de, ver eeniging nttuurljjk, dunkt ons, de woorden van den heer Meertens: ,men moet den boer vrij laten in zijn leven, zijn gewoonten en, zijn gebruiken, hem eerbiedigen in de uitingen van zijn kuituur". Maarals een toenemend aantal Zeeuwsche boeren het besef van de kultu- reele waarde der dingen dermate gaat ver liezen, dat zij bóven hun fraaie stemmig zwarte boerencostuum met de blinkende gouden hemdsknoopen... van die foeileelijke grijs-fluweelen sportpetten gaan dragen in plaats van den daarbij behoorenden hoed of West-Walcherschen pet, mag dan een op zuiveren grondslag staande vereeniging, met liefde voor het oer-eigene Zeeuwsche bezield, niet trachten dezen boeren aan hun verstand te brengen dat zij, dusdoende, zich overgeven aan de wansmaak en on-kultuur van dezen alles-vervlakkenden tijd? Zou dat niet mogenomdat zekeren naar Am sterdam geëmigreerden Zeeuwschen heer Meertens zulks onwelgevallig is? Wij hebben over deze zaak ook nog een onderhoud gehad met den oprichter en voorzitter der vereeniging, den heer Von Brucken Fockte Zoutelande vier ge slachten Zeeuw, ter geruststelling van den heer Meertens. Deze merkte ons o.a. nog /tof- i—- - - KRUININGEN. Maandagavond hield het feestcomité alhier, in café „De Uitkijk" een vergadering, onder voorzitterschap van den burgemeester. Deze deelde mede dat de heer De Groof zich niet beschikbaar stelde als lid van het comité. Dit werd door den voorz. betreurd. Ook de heer Wondergem had zich nu teruggetrokken. Over de kwestie-Wondergem werd in de vergade ring opgemerkt, dat deze nooit als comité lid was benoemd en dat hij zich dus eigen lijk ook niet kon terugtrekken. Hetgeen de heer Wondergem bij dergelijke feestelijke gelegenheden verricht, werd door de gan- sche vergadering gewaardeerd. Met alge- meene stemmen werd besloten hem alsnog het secretariaat aan te bieden. Het programma werd vastgesteld. O.m. zullen er volksspelen voor kinderen en ouderen worden gehouden, voorts een op tocht, ringsteken te paard e.d. Op voorstel van den burgemeester die intusschen de leiding der vergadering had overgedragen aan den heer Baarends, zal een draaiorgel exploitant verzocht worden, dien dag naar Kruiningen te komen. Muzikale medewerking is verder toege zegd door de muziekver., de zangvereeni- ging en het strijkorkest. Wanneer de finan cien het toelaten zal er 's avonds een vuurwerk worden ontstoken. B. en W. hebben besloten om 0.25 per leerling beschikbaar te stellen voor een tractatie der schoolkinderen ter gelegenheid van het regeeringsjubileum. Maandag had het zoontje van den heer H. het ongeluk van een kar af te val len, met het noodlottig gevolg, dat zijn pols brak. KRUININGEN. De collecte ten bate van het Roode Kruis heeft te Hansweerd 24 en te Kruiningen 36 opgebracht. WEMELDINGE. Maandagavond had, onder voorzitterschap van den burgemees ter, een bijeenkomst van de verschillende jeugdvereenigingen plaats, die aan de jeugdhulde te Amsterdam op 6 September a.s. zullen deelnemen. Bij loting werd be slist dat de knapenver. „Samuël", de meis jesver. „Het Mosterdzaad" en de Ned. Ver. van Chr. Vrouwen en Meisjes, een deputa tie van 3 leden zullen afvaardigen. Aan een ingezetene zal verzocht worden deze depu tatie met een auto gratis naar Amsterdam te vervoeren. Het overhandigen der gemeentevlag aan de deputatie zal, in overleg met het be stuur der plaatselijke Oranjevereeniging een deel van het programma der feestelijk heden op dien dag uitmaken. Bij den gem. veldwachter is kennis gegeven van het vinden van een hooivork. Een mooie vangst. KOLIJNSPLAAT. De heer A. Steendam heeft Dinsdag, samen met den heer D. Ver burg uit 's Gravenhage, die op Kolijnsplaat gelogeerd is, een bijzondere vischvangst be leefd. In een kuip aan den Noordkant van hun eigen zaak te redderen, blijk geeft van een foutieve kijk op de psychologie van de Zeeuwsche plattelandsbevolking. Moge menige Zeeuwsche boer of boerin het ver dwijnen van de Zeeuwsche kleederdraeht betreuren (en dat i s inderdaad en ge lukkig het geval!), het ligt allerminst in hun aard om zich te organiseeren teneinde den strijd daartegen aan te binden. Zij had den hier werkelijk een stimulans noodig, en velen hebben zich daarvoor dankbaar ge toond door het zenden van brieven en kaar tjes van instemming aan het Comité, later aan het bestuur der vereeniging. „Oorzaak van het verdwijnen der dracht, - zoo merkte de voorz. nog op was o.a. zeker minderwaardigheidsgevoel der plat telandsbevolking. Onze vereeniging heeft haar gewezen op de buitengewone artistie ke en kultuurhistorische waarde der dracht, die zelfs, menschelijk een belangrijke fac tor, bijzonder flatteerend werkt óók nog! Zij heeft haar er op gewezen, dat de land bouw het fundament is van het economisch leven en men zich dus er allerminst voor behoeft te schamen, dat men tot de land bouwende bevolking behoort. De gevolgen dezer actie zijn reeds hier en daar merk baar. Van verschillende zijden verneemt men, dat de Zeeuwsche dracht, eertijds wel eens gesmaad wederom meer in e e r e komt." We zullen het hier nu voorloopig bij la ten. Ware deze onbekookte aanval door „de eerste de beste" geschreven, we zouden er niet zoo breede aandacht aan geschonken hebben. Nu echter een overigens zoo gezag hebbende geboren Zeeuw de Nederlandsche pers heeft meenen te moeten mobiliseeren tegen het werk eener Zeeuwsche vereeni ging die, zoo goed als uitsluitend door goe de Zeeuwen geleid met de beste bedoelin gen bezield en op den zuiveren grondslag van den eigen-aard des Zeeuwschen volks een bepaald Zeeuwsch belang wil verdedi gen, nu waren wij wel gedwongen tot een diepgaande en breede weerlegging. Het bestuur der vereeniging tot behoud der Zeeuwsche kleederdrachten had, meenen wjj, de terechtwijzing van den h"er P. J. Meertens niet van noode. De torpedo van Meertens was slecht ge richt; afgeschoten trof hij zijn doe', niet; thans ligt hij opgevischt en onttakeld in een hoekje, en het ijselijke zee-oorlogs-tuig is nog slechts een hoopje waardeloos ijzer. Moge het dra tot vergeten oud-roest wor- Verwachting tot morgenavond: I)E BILT: meest matige N.O. tot O. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, warm in het Noorden, in het Zui den zeer warm. Do 4 Aug. Zon op: 5 h 25; onder: 20 h 45. Licht op: 21 h 15. Maan op: 15 h 48; onder: 24 h 17. V.M. 11 Augs. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Augustus. Hoogwater. Laagwat#' Woensdag 3 7.24 19.42 1.34 13.40 Donderdag 4 8.22 20.49 2.23 14.42 Vrijdag 5 9.39 22.08 3.28 15.56 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Augustus. Hoogwater. Laagwater Woensdag 3 9.06 21.20 2.34 14.50 Donderdag 4 9.58 22.21 3.22 15.49 Vrijdag 5 11.09 23.36 4.27 16.59 Noord-Beveland, werden nl. 6 groote kar pers gevangen, waarbij 2 edelkarpors wa ren. De grootste visch woog bijna 10 pond; de kleinste 7 pond. De grootste liet zich niet gemakkelijk vangen. De jongens heb ben een half uur gewerkt, voordat de visch op den wal lag. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats IJsselmonde, de heer J. A. Vink, afkomstig uit Aksel, candidaat-notaris te Oegstgeest. Aansluiting bij de waterleiding. GRAUW. Er is weder een schaap over de brug. De gemeenteraad van Grauw be sloot met 6 tegen 1 stem tot aansluiting bij de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding. Verleden week was het nog zeer twijfel achtig of het besluit zoo zou uitvallen. De droogte van dezen zomer zal zeker bevor- delijk zijn geweest aan het nemen van dit besluit. Souvenirjacht. In den afgeloopen nacht heeft de „Ka rimata" de zand- en schelpenmassa, welke verschoven was, geheel verwerkt. Langza merhand kon de baggerdiepte vergroot worden. Gisteren werkte de molen op ne gentien meter en tegen twaalf uur van nacht boorden de emmers zich op 21% meter door de klei. Op dat oogenblik is de „Karimata" ook drie meter vooruit gegaan en het resultaat was, dat na twaalf uur wederom wrakhout van de „Lutine" naar boven kwam. Het spreekt vanzelf, dat hier door de spanning stijgt; het zeer geringe oponthoud, ontstaan door de zandverschui- ving, is nu achter den rug. Onzen speciale Karimata verslaggever schriijft ons d.d. gisteren van Terschelling: Wanneer de voorspellingen bewaarheid worden zijn de groote dagen niet in 'n ver verschiet verborgen, zooals gevreesd werd, doch zullen zij behooren tot een zeer nabije toekomst. De Karimata heeft sneller dan gedacht werd den zandberg, die de gegra ven geul vulde, opgeruimd. Men denke hierover nochtans niet te licht. De Karimata heeft een capaciteit, welke de stoutste fantasie overtreft, en die men eerst na een bezoek aan de goudfa- briek op de juiste waarde kan schatten. Op het oogenblik is ruim 250.000 kubieke me ter zand uit Terschelling's Wester Gronden verzet. Dit is de hoeveelheid, die men zich bij den aanvang had voorgesteld te zullen verplaatsen. -j Ir. Van der Marei deelde ons nog mede', dat men heden de vindplaats der kanonnen kan bereiken en dus weer boven het ach terschip zal zijn. Men luistert hier op Terschelling voor de zooveelste keer naar sensationeele ver halen over de pet van den kapitein der „Lu tine", die in den zeeftrommel zou zijn ge vonden, het stuk van de Lutine-Dieselmo- tor en -schroef, die op de verzamelplaats in de haven zouden zijn gedeponeerd. Het wordt vervelend, en zelfs de populaire Oome Jan raakt aan het eind van zijn Lutine-latijn. Sinds Vrijdag is echter in steeds sterker mate een nieuw symptoom waar te nemen: de souvenirjacht. Sinds honderdveertig jaar is Terschelling het cen trum van ontelbare kogels, kogeltjes, spij kers, wrakstukken en allerlei andere voor werpen, die met het Lutine-noodlotsweer in het donkere water verdwenen. De groote koperen spijkers met de hanepoot zijn het meest in trek, maarbooze tongen, die al bijna versleten zijn door het praten over de Lutine, fluisteren sombere dingen. Ze zijn vast niet echt. Waarom niet? Veel te mooi zijn die spijkers. Waar komen ze dan vandaan? En de zegsman trekt een verschrikkelijk geleerd gezicht, gluurt een moment in het rond of niet een onbevoegde het groote ge heim zal hooren. Se komme uit de febriek. De souvenirjacht, die sinds het eerste staafje goud opnieuw is ingezet, belooft veel als men weet, dat voor'een spijker wel tot 15 betaald wordt. Als zooveel is de juistheid niet te controleeren en het is niet noodig ook, want niet zoodra wordt de „aap" opgehaald, of ook de ontketende souvenirjacht zal zijn einde vinden. Het einde van een sprookje, aan welks laatste r* t«t *•-> ■l,~1*i

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1