TRIUMPH 1 CENT VIRGINIA ALS ROOKER VAN SMAAK Intje SMAAKT U ALLEEN -'N TRIOMF VAN SMAAK! KRONIEK van den DAG. vicTonavoor BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 30 JULI 1938. No. 177. loND. l IN GEHEIMEN DIENST. VACANTIESTEMMING TER BEURZE. MIDDELBURG. t— ms ins IIBP 175 jen te fstraat 669. tn In één liddei- 669. asaa IBBEII tiihak- hak. akken Jozi- akerij, frg- fompl- accor- brgels, ie, Pi- jfoord- Iratie. en als Elec- Jozi- l'burg- |ano's, tkun- kmme, loord- repa- pansp. issa 31 door 4; 5 |.50; 6 enz. Mbg. i helpt lonbe- ILiefst ;e ge- 784, Jrg. 6 en Val- Itwer- naar lisbur. ['burg. irking |ingen frouw Kade ré- Boer. Europa toont weinig vertrouwen. (a.k) In den loop der jaren zijn de banden tusschen de oude en nieuwe wereld voort durend hechter geworden. Amerika neemt tegenwoordig een overwegende plaats in op 'de wereldmarkt. Het is dan ook te verkla ren, dat de economische ontwikkeling in de Ver. Staten voor de geheele wereldcon junctuur van groote beteekenis is. Hokt en stokt om de een of andere reden de handel in de Ver. Staten, dan vindt dit al spoedig weerklank in den gang van zaken elders; bloeit daarentegen het Amerikaansche za kenleven, dan mag men na korter of lan ger tijd ook een opbloei in andere landen verwachten. Meestal heeft een ongunstige wending in den economischen toestand veel minder tijd noodig, om in andere landen door te werken, dan een verbetering in de econo mische verhoudingen. De ervaringen, die men ten aanzien van den gang van zaken in de Ver. Staten heeft opgedaan, maken, dat. men in de oude wereld eenigszins .te rughoudend staat ten opzichte van een vooruit aangekondigde „nieuwe periode van opbloei". Maar al te vaak is het bij een dergelijke aankondiging gebleven, ter wijl in andere gevallen de verbetering op zulk een kunstmatige wijze was verwekt, dat een terugslag onvermijdelijk er op moest volgen. Het begin van de opleving, die thans in de Ver. Staten te constateeren is, verschilt in zooverre niet veel van hetgeen men vroeger heeft meegemaakt. Ook ditmaal heeft men te doen met een sterke beïn vloeding van buiten af, nl. van de zijde der regeering. Zij toch heeft door allerlei steun- en stimuleerings-maatregelen ge tracht, het zakenleven op gang te brengen. Het gaat er ook thans weer om, of het bedrijfsleven in staat zal zijn, op eigen kracht verder te werken, wanneer de re- geeringsmaatregelen geen vergrooting der bedrijvigheid meer zullen kunnen brengen. Vandaar dat men tot nu toe geen al te groote beteekenis hecht aan de berichten over een economische verbetering. Men geeft er veelal de voorkeur aan, af te wach ten, öf en in hoeverre deze zal blijken door te zetten. Deze terughouding komt wel duidelijk tot uiting in de stemming op de Europeesche beurzen, die de hausse in Wallstreet slechts aarzelend hebben gevolgd, maar die elk sein van een inzinking op de New Yorksche fondsenmarkt met een koersdaling beant woorden. Eerst wanneer de economische opleving in de Ver. Staten verdere vorde ringen mocht gaan maken, zal het wan trouwen geleidelijk verdwijnen en dan zal ook Europa zijn deel krijgen van de verbe tering der conjunctuur. Blijkt de opleving in Amerika echter slechts een door de re geering ontstoken „stroovuurtje" te zijn geweest, dan zal dit uitbranden, zonder dat het zakenleven in Europa zich er aan zal hebben kunnen warmen. Ongetwijfeld zijn er aanwijzingen, dat de gunstigere ontwikkeling zich althans in den eerstvolgenden tijd zal kunnen handha ven. Uit den handel en de industrie komen voortdurend betere berichten binnen. Het indexcijfer der industrieële productie is se dert Augustus 1937 voor het eerst in Juni toegenomen; het bedroeg 77 tegen 76 in Mei, doch in Juli zal de stijging vermoede lijk aanmerkelijk grooter zijn geweest. En zoo zijn er nog meer teekenen die wijzen op een uitbreiding der bedrijvigheid in het economische leven. NAAR EEN INTERNATIONALE REGELING VAN DEN AFZET VAN STEENKOLEN. Naar wij vernemen is gister in het Palace- hotel te Scheveningen een conferentie ge houden van Europeesche kolenproducenten met het doel, een regeling van den afzet van steenkolen, in den geest van de con ventie terzake tusschen Engeland en Po len, voor te bereiden. Aan de conferentie hebben alle kolenpro ducenten in Europa, t.w. België, Duitsch- Historische Avonturenroman. Door G. P. BAKKER. 46). De krijgsoversten applaudisseerden luid. „Geen wonder, dat je als zanger het pu bliek bekoort", klonk het oordeel van Banner. „Saxon, je bent een geboren bard, kerel". „En nu tot slot het lied, dat ik inzette als roode dragonder en zong met de keizer lijke huzaren in het Blauwe Paard, even voor luitenant De Vries den Spanjool raakte". Geef den boer een stuk land en een huis en een schuur, Een dik wijf en zijn stallen vol vee. Geef hem regen of zon, zooals hij begeert, Misschien is hij dan wel tevree. Saxon zong alle coupletten en zette ten slotte het vers in: Maar geef mij een goed paard en een stalen kuras, Een pallas of pistool in de hand, En een veldheer, die ook zijn soldaten wat gunt In een rijk en vijandelijk land. Luid handgeklap beloonde den zanger. En toen het laatste couplet kwam: Dan is er in de wereld geen vroolijker werk Dan dat van een kloeken huzaar, Dan komt liefde en roem, avonturen en goud, land, Engeland, Frankrijk, Nederland, Po len en Tsjecho-Slovakije, deelgenomen. De besprekingen, welke ten vervolge op die in vorige conferenties ter zake werden gehou den, hebben een bevredigend verloop ge had. Zij zullen binnenkort worden voort gezet. Ftnantieel economisch weekoverzicht. Betere toestand voor Java-suiker- cultuur De investeerings- en at- schrijvingspolitiek van Philips. In het algemeen heeft deze week ter beurze een echte vacantiestemming ge- heerscht. Velen hebben hun beslissingen over het al dan niet aanhouden van fond sen en over het aangaan van nieuwe en gagementen uitgesteld tot na den terug keer van hun zomerreis, in de verwach ting, dat alsdan ook met wat meer ze kerheid kan worden overzien, hoe de eco nomische toestand zich verder zal ont wikkelen. Ten aanzien van de politieke vooruitzichten is men thans wat optimis tischer dan de vorige week. De stemming ter beurze blijft weifelend, terwijl het niet tot een noemenswaardige uitbreiding van zaken is gekomen. Het meeste ging nog om in de cultuur afdeelingen, waar speciaal suikerwaarden gunstig werden beïnvloed door nieuwe flinke afdoeningen van de N.I.V.A.S., ge volgd door een verdere verhooging der limites. Het snelle tempo, waarin de ver- koopen der N.I.V.A.S. zich in de laatste weken voltrekken en de achtereenvolgen de prijsverhoogingen wijzen er wel op, dat de toestand voor de Java-suikercultures toch wel aanmerkelijk verbeterd is. Opvallend was de vaste stemming voor winstbewijzen Vorstenlanden en voor aan- deelen Ver. Vorstenlandsche Cultuur Mij. De koersstijging wordt in verband ge bracht met plannen der Ver. Vorstenland sche Cultuur Mij. (welke Mij. is voortge komen uit de reorganisatie der oude Cul tuur Mij. der Vorstenlanden) om over te gaan tot de uitgifte van de 2% millioen nieuwe aandeelen. De koers der aandee- len steeg in een paar dagen tijds ca. 15 Het hoogste punt kon echter niet wor den gehandhaafd, toen op de geheele markt, in aansluiting op een inzinking in New-York, een terugslag intrad. Deze strekte zich ook uit tot de rubber- afdeeling, waar de noteeringen trouwens de geheele week nog al fluctueerden, al naar gelang van de prijsbewegingen op de markt voor het product te Londen. Het bericht, dat het Int. Rubber Comité zijn beslisingen over het restrictie-percentage in het vierde kwartaal van dit jaar opge schort heeft tot een volgende vergadering, werkte tijdelijk stimuleerend. Men leidde er uit af, dat het Comité in het bezit moet zijn van gunstige inlichtingen met betrek king tot de verbetering van het verbruik. Anders had het wel reeds thans ver- biscuit en chocola (Ingez. Med.) Een hoera voor den blauwen huzaar, riep-Saxon: „En nu heeren het keerrijm allen meezingen". In de aangrenzende kamer zei Rudolf, de oude wachtmeester, tegen zijn vrouw An nette; „Per baccho, ik geloof dat generaal Sa xon den geheelen staf aan het zingen heeft gebracht". „En is dat een wonder?" vroeg Annette. „Als hij zingt, sleept hij iedereen mee en de Zweden zingen graag en goed". „Maar de koning ook!" „Waarom niet?" antwoordde ze. „Hij is zoo'n vriendelijke en eenvoudige man". Om vier uur brak de staf op. De koning nam afscheid van generaal Saxon en zei: „Slaap maar eerst een nacht uit onder je eigen dak. Je hebt het ruimschoots ver diend. De jonge dame zullen we in de koets onder escorte naar Berlijn zenden. Ze kan daar prinses Marion en mijn vrouw gezel schap houden. Jammer, dat we dien jongen man niet mee kunnen zenden om haar te begeleiden, maar we hebben ernstiger werk voor hem". En toen de avond viel en de wind zacht suisde door de bladeren der beuken zaten in een prieel op een bank tusschen het groene loover een jonge man en een jonge vrouw. Hij had den arm om haar middel geslagen en vroeg wat duizenden jonge mannen voor hem hadden gevraagd en dui zenden na hem nog zouden vragen: „Hou je van mij?" „Ja, ik geloof het wel", zei ze zacht. „Zullen we ons verloven?" klaard, dat het uitvoerpercentage onver anderd op 45 der standaardproductie zal worden gehandhaafd. Aandeelen Koninklijke Petroleum zijn wat in koers afgebrokkeld. Toch maakte het een gunstigen indruk, dat de netto winst van de Amerikaansche dochtermij., de Shell Union Oil Corp., in het tweede kwartaal iets hooger was dan in het eer ste. In de industriëele afdeeling zijn aan deelen Philips', rekening houdend met het detacheeren van het lividend van 11 per saldo niet belangrijk veranderd. Op de jaarvergadering heeft de directie inte- ressante mededeelingen gedaan omtrent de investeering- en de afschrijvingspolitiek, naar aanleiding van opmerkingen van een aandeelhouder, die vreesde voor een over dreven expansie-zucht. Bij elke nieuwe investeering aldus verklaarde ,het be stuur, wordt bekeken, hoe de toekom stige gang van zaken zou zijn, als Phi lips niet investeert, en hoe de markt zou zijn, als men wél investeert. Als het ant woord op de tweede vraag gunstiger luidt dan op de eerste, wordt de tweede mogelijkheid gekozen. Zou men dit niet doen, dan zou op den duur de exploitatie ongunstiger worden. Van 1931 tot 1936/1937 hebben de nieu we investeeringen gemiddeld 3% mil lioen per jaar bedragen. Daartegenover stonden vrijgevallen interne afschrijvingen van 7% a 8 millioen per jaar. Bij de calculatie van den kostprijs der artikelen wordt daarin nl. een zeker afschrijvings percentage opgenomen, dat in de genoem de jaren grooter was dan de werkelijk voor afschrijving op nieuwe investeeringen ten gunste van de exploitatierekening ge bracht werd. Voor het boekjaar 1937/'38 hebben de nieuwe investeeringen evenwel de uit den kostprijs vrijgevallen afschrij vingen met ca. 3 millioen overtroffen; hiervan is 1 millioen ten laste van de reserve voor uitbreiding gebracht en 2 millioen is ten laste van de exploitatie-re- kening gekomen. Minder bevredigend waren de mededee lingen in de jaarvergaderingen der Alg. Kunstzijde Unie wat de afzetverhoudingen betreft. De moeilijkheden, bij den afzet in het buitenland ondervonden, zijn op het oogenblik grooter dan ooit, terwijl ook de binnenlandsche afzet in vergelijking met die in 1937 verminderd is. Het eeni- ge lichtpunt is, dat de voorraden van kunstzijde-artikelen in den laatsten tijd een vermindering aantoonen, wat de voor bode zou kunnen zijn van een opleving in de kunstzijde-nijverheid. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Anaconda Copper 26%27%26% Bethlehem Steel 45%46%43% U.S. Steel 45 46 43 H.V. Amsterdam 469476470 Deli Batavia 233238232 Deli Mij. 283—288—286% 'A'dam Rubber 230%235231% Kon. Petroleum 347%343346344% Philips' 256246 e.d.250246% Unilever 156—154%—156%—155% VAN ONZE ADVERTEERDERS. •EEN NIEUWE WINKEL. De heer H. B. Wijtman, die reeds enkele jaren de bakkerij in de Heerenstraat 36, op den hoek van de Kleine Heerenstraat te Middelburg, exploiteerde, zag zich o.a. door een niet meer aan de eischen des tijds voldoenden oven, genoodzaakt naar een betere huisvesting voor zijn zaak om te zien en hij is daarin mogen slagen door aankoop en geheelen herbouw van het per ceel 27 eveneens in de Heerenstraat. Hierin opent de heer Wijtman nu heden zijn nieuwe zaak in een keurigen, hygieni- schen winkel met aangrenzend kantoor en wat in dit geval wel de grootste en nood zakelijkste verbetering is, een ruime bak kerij, met een modernen oven en werktui gen, een goeden koelkelder en alles wat verder tot het moderne bakkersbedrijf be hoort. Ze zweeg even. „Als het bloed warm is, spreekt de tong gewillig", antwoordde ze. „Als je ritmeester bent en je denkt er nog juist zoo over, kom dan terug". Zonder iets te zeggen stond hij op en ging heen. Ze voelde een steek in haar hart, wilde opspringen en hem terugroepen, maar juist toen draaide hij zich om, liep weer naar haar toe, sloeg aan en zei: „Hier ben ik weer, ritmeester Edzke de Vries. Zijne Majesteit zelf heeft me vanmid dag tot ritmeester benoemd en mij zijn hoo- ge tevredenheid betuigd". „Ook meer geluk dan wijsheid", schertste ze, maar met een zucht van verlichting. „Ik moet zeggen, je 'bent dapper en brutaal". „Dat is zoo", antwoordde de nieuwe rit meester, ging weer naast haar zitten, trok haar op zijn knie en drukte zijn mond on stuimig op haar roode lippen. Ze kuste hem vurig terug. „Overwinnaar", zei ze toen blozend. HOOFDSTUK XXVIII. Vijf mannen in het zwart reden in den donkeren nacht door de dichte wouden. Toen ze op een open plek kwamen, waar de omsluierde maan haar stralenbundels kon doen doordringen, sprong de eerste ruiter' van zijn paard. De anderen bleven wachten. „Hier moeten we zpn", riep hij en klopte driemaal met het gevest van zijn zwaard op de deur van de herberg. Het was middernacht. Het uur waarop op de kerkhoven de geraamten ontwaken om den doodendans te beginnen en dat, HET A.S. REGEERINGSJUBILEUM EN DE WERKLOOZEN. Het bestuur van het r.k. werkliedenver bond heeft den minister van sociale za ken verzocht ter gelegenheid van het aanstaande regeeringsjubileum der Ko ningin aan alle werkloozen, die in zorg zijn, bij het jubileum een extra uitkeering te verstrekken en den te werk gestelden op den eigenlijken feestdag vrijaf te ge ven met behoud van loon. Naar aanleiding van de regeling van de betrekkingen tusschen Nederland en de regeering van Franco verneemt het „Vad." dat de Nederlandsche regeering tot agent te Burgos zal benoemen jhr. E. van Pan- huys. Jhr. Van Panhuys werd geboren in 1900 te Vere. Hij was burgemeester van Noord- wijk en trad op 2 Februari 1928 in diplo- matieken dienst. HERDENKINGSPOSTZEGELS. Ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Ter gelegenheid van het 40-jarig regee ringsjubileum van H. M. de Koningin zul len door Nederland en de overzéesche ge- biedsdeelen herdenkingspostzegels worden uitgegeven, alle met hetzelfde beeld. De zegels, door den kunstenaar Pijke Koch ontworpen, dragen de beeltenis van II. M. de Koningin, naar een onlangs ver vaardigd portret. Boven het portret zijn de jaartallen 18981938 aangebracht, ter wijl links de naam „Wilhelmina" en rechtsch het woord „Nederland" resp. „Nederlandsch-Indië", „Suriname" of „Cu- ragao" staat afgedrukt. Onder de beelte nis is de waarde aangegeven. De nieuwe postzegels zullen verkrijgbaar zijn van 30 Augustus tot en met 15 Oc tober a.s. Hun' geldigheidsduur loopt tot 31 December 1939. Zij zijn uitgevoerd in rotogravure en hebben een beeldgrootte van 21 x 28% mm. Voor Nederland zijn de zegels in de volgende waarden en kleuren: 1% cent: zwartgrijs; 5 cent: oranje en 12% cent: blauw; voor Nederlandsch-Indië: 2 cent: paars; 10 cent: rood; 15 cent: blauw en 20 cent oranje. Voor Suriname: 2 cent: paars; 7% cent: oranje en 15 cent: blauw en voor Curagao: 1% cent: paars; 6 cent oranje en 15 cent: blauw. WIJZIGING DER WET OP HET NEDERLANDERSCHAP. Ingediend is een wetsontwerp tot nadere wijziging der wet op het Nederlanderschao en het ingezetenschap. Krachtens artikel 3 der wet op het Ne derlanderschap en het ingezetenschap wordt als een der voorwaarden voor natu ralisatie gesteld, dat een zekere som is be taald, welker grootte nader wordt bepaald door het belastbaar inkomen van den ver zoeker. Deze gelden kunnen worden be schouwd als een tegemoetkoming in de kosten, door den staat ten behoeve van be langhebbenden gemaakt. Dooreengenomen dekken zij die onkosten per aanvrage ech ter niet. De ministers van justitie en van finan ciën stellen ny voor van meening, dat ook zij, wier verzoeken tot naturalisatie worden afgewezen of die achteraf hun ver zoeken intrekken, voortaan de kosten dragen en wel 25 van het normale be drag. De werkzaamheden van de vereeniging voor luchtbescherming. De regeeringspersdienst meldt: Na gepleegd overleg met het hoofdbe stuur van de Nederlandsche vereeniging voor luchtbescherming, wordt door den mi nister van binnenlandsche zaken een com missie ingesteld waarvan de samen stelling binnenkort nader zal worden be kend gemaakt aan welke zal worden opgedragen, te adviseeren over een nadere afbakening van de werkzaamheid en een nadere bepaling van de werkwijze van de genoemde vereeniging. waarop zij, die een geweldadigen dood ge storven zijn, terugkeeren naar de plek waar zij vermoord zijn, wanneer zij niet meer hebben kunnen biechten. Het Blauwe Paard lag in het duister. Geen enkel venster was verlicht. Er kwam geen antwoord. Weer klopte de zwarte ruiter driemaal, toen vloekte hij, „Valge me Dios", en schreeuwde met een stem, die niets men- schelijks had: „Wordt er open gedaan of niet. Niemand heeft het nog ooit gewaagd een deur voor mij gesloten te houden". Weer sloeg hij op de deur en het klonk den waard in de ooren als rammelenden been deren. Eindelijk stak de herbergier van het Blauwe Paard zijn hoofd uit een der ven sters der bovenverdieping. „Wie daar?" klonk het angstig. „De her berg is gesloten. Het is middernacht." „Open doen", klonk een holle stem met een Spaansch accent. „Als don Felipe del Torez heeft geklopt, blijft er geen deur ge sloten". De waard viel van schrik achterover. Hij stond te trillen op zijn beenen en greep zich vast aan het kozijn. Hij had met zijn eigen oogen gezien, dat don Felipe door het hoofd was geschoten en daar, op slag van twaalf, stond een man voor de deur, die beweerde dat hij de Span jaard was. „Sacramento", vloekte deze. „Ezel, laat je me binnen of moet ik de deur opentrap pen, of wil je misschien, dat je vervloekte kroeg in vlammen opgaat, in vlammen des duivels" en zijn stem had een hoonenden DE KERMIS 1933. In de eerste plaats de Markt is tegen voiger.de week herschapen in een tenten- kan ip en gedurende 6 dagen zal daar oud en jong zich kunnen vermaken met draai en, schieten en wat dies meer zij. Alvorens van hetgeen daar is opgericht een kort overzicht te" geven, eerst iets dat iets nieuws is bij de regelingen voor de kermis. Volgens de nieuwe politieverordening is het verboden koopwaar op particuliere stoepen uit te stallen en ten verkoop te hebben. Deze bepaling is voornamelijk in het leven geroepen met het oog op de kermis en dit zeker niet in de laatste plaats voor de palingkooplieden en der gelijke, die door alom op stoepen met hun waar te gaan staan, concurrentie doen aan hen, die vaak vrij hooge pachten voor een goede plaats betalen en ook aan win keliers. Wat de winkeliers betreft, zij er aan herinnerd, dat gedurende de kermis zp, die dit willen, hunne zaken tot 12 uur open mogen houden. Dit uur geldt ook iederen avond als slui tingsuur voor de kermisinrichtingen. De café's moeten Maandag, Dinsdag, Woens dag en Vrijdag om half een sluiten, Don derdag om 1 uur en Zaterdag om 12 uur, terwijl de muziek iederen avond om 12 uur moet eindigen. Dat de cafébezoekers het de volgende week zonder een borrel zullen moeten stellen, mag als bekend worden veronder steld, het tapverbod geldt van Maandag tot en met Zaterdag. Als wij nu overgaan tot een beschrijving van wat op de Markt staat, dan willen wij dit maal eens afwijken van de ge woonte en niet de wafelkramen, suiker goed- en koekkramen in de laatste plaats noemen. Daarvoor vinden wij aanleiding in een tweetal jubilea van oude bekenden op de Middelburgsche kermis. Wij denken dan het eerst aan de wafel kraam van de wed. Martienus Visser, die dit jaar plaats kreeg aan de rij Gortstraat Gravenstraat en die nu overgegaan van geslacht op geslacht 125 jaar door de zelfde familie geëxploiteerd wordt. Voor de 125ste maal komt deze kraam, die zoo lang schrijver dezes zich heugt en dus zeker meer dan een halve eeuw in Mid delburg 'n gevestigden naam heeft en die ook in dit jubileum-jaar zeker waardee ring zal ondervinden. Een tweede jubilaresse staat op dezelfde lijn en wel de koek- en suikergoedkraam van R. Vinke, thans eigendom van den zoon, doch waarvan de vorige eigenaar genoemde heer R. Vinke, dip nu 50 jaar hier komt, ook nog aanwezig is. Ook deze kraam is een bekende en wel van den tijd, toen deze kramen, enkele galanteriefcra- men en ook speelgoedkramen opgesteld werden in de boterbeurs, eerst na de op heffing van de kermis in dat deel der stad verhuisde de kraam naar de Markt. Naast deze jubilarissen zijn er nog ver schil] ende andere koek- en gebakkramen en een poffertjes- en wafelkraam. Als wij nu overgaan tot de grootere in richtingen dan denken wij aan den auto- kooter, Redeo Baan, de Emotiebaan, de Mickey mouse, de open golfbaan, de schommel, de babysport, de schiettent, de vroolijke keuken, de glasblazerij en een oude bekende, de vogelpiek en verder vliegsport e.d., palingkramen enz. Op de Pottenmarkt staat een gewone kindercarousel en op de Groenmarkt zul len de openluchtacrobaten, die hier reeds enkele jaren met groot succes optreden, dit maal hun toestellen mogen opslaan. Dit natuurlijk behalve Donderdag over dag, als de wëkelijksche marktkramen daar worden geplaatst. In verschillende café's op de Markt en omgeving zullen muziekjes'! zich doen hooren. Dit dus alles wat op het eigen lijke kermis terrein zal zijn te genieten. Maar wij zouden onvolledig zijn als wij niet hier aan toevoegde, dat zoowel in het Schuttershof als in de Schouwburg- Jog-Dassie op den Dam gelegenheid zal zijn zich een avond te amuseeren. Om te beginnen bij het Schuttershof, klank. „Als de deur over vijf seconden nog gesloten is, maak dan maar dat je bij een priester komt voor de laatste biecht". Hij begon te tellen. „Een, tweedrie De waard was naar beneden gesneld, liet zijn personeel wekken en opende de deur. Hij schrok terug. Daar stond don Felipe als altijd in zijn nauwsluitende zwarte klee ding. Het was geen vergissing. Hij kende den don te goed. Hij hief zijn lantaren op. Geen twijfel mogelijk. De waard maakte een diepe buiging. „Excellentie", stotterde hij. „Ik had u allerminst verwacht". „En waarom niet. Ik kom hier toch dik wijls". „Ja, maar „Dacht je misschien, dat ik dood was? Ik wensch een goed souper voor mij en mijn bedienden. Laat de paarden goed ver zorgen. Ze hebben het noodig. Droog ze goed af en wrijf de pooten zacht in met wijn. Begrepen? We denken hier te over nachten". De lantarens en de fakkels aan de muren waren inmiddels aangestoken. De kok stond voor het vuur. De meisjes waren weer in de zaal, maar allen keken met schuwe ver stolen blikken naar den Spanjaard, die zijn zwarte baret op een tafel wierp en aan een andere tafel ging zitten. De waard voelde den angst in het hart. „Dezelfde tafel", mompelde hij. „Wat zou er nu weer ge beuren?" (Wordt vervolgd),

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5