ÜP fövcrtrittcï&le Jieetiur^e 0 MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT BINNENLAND. ZEELAND. KERK EN SCHOOL. MIDDELBURG. Tot behoud van den Schouw burg op het Molenwater. GOES. Meertens' Torpedo. VLISSINGEN. WALCHEREN. WEERBERICHT. 1UIDBEVELAND Ü00RDBEVELANB r.20 test. 5er. L.26 bes- 12 rvei- len- 1.10, Irks. bm- |un- len- Juli kg foor Tteld ten- de Istr. igs. jw- The fer- fcng, lei's '.V. lek- |.V., |.V., /er. IrK. •V., ppr- aris |spr. 3 ris ppr- jris fspr- hoi h. h. h. bS-: lil- 10 h ag.: fcafé liée. let te h. jm- f>ui- im- h. lad- len- ent. Dagblad. Uitg. N.V. DeMiddelburgscheCrt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elder» f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 177. TWEE BLADEN. ZATERDAG I I 30 JUU 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ch de „kareyiata" baggert wrakhout. De dagploeg van de „Karimata" heeft gisteren niets bijzonders opgehaald. Slechts enkele stukken hout kwamen uit.de diep te naar boven. Dat er gisteren niet met meer succes gebaggerd is, behoeft niemand te verbazen. De molen heeft een gedeel te van het reeds uitgebaggerde gebied nog eens afgezocht. De plek, waar het staafje gevonden is, is niet precies be kend en het is van belang haar nauwkeu rig vast te stellen om na te gaan, of daar te'' plaatse niet meer goud verborgen ligt. Zoo baggert de molen dus rustig mid scheeps voort. En de groote massa goud zou, volgens de daarvoor bekende beschei den, in het achterschip, waar zich de schatkamer bevond, liggen. De kans, dat er spoedig weer goud gevonden zal worden, is dus niet groot. De nachtploeg van de „Karimata", die hedenmorgen op Terschelling aankwam, heeft ook niets bijzonders opgehaald. De buit bestond slechts uit stukken wrak hout. WANHOOPSDADEN VAN DUITSCHE VLUCHTELINGEN Vragen van het Tweede Kamerlid Donker. Het Tweede Kamerlid Donker heeft aan 'den minister van justitie de volgende vra gen gesteld: 1. is het juist, dat gedurende den laatsten tijd wederom eenige Duitsche vluchtelin gen, terwijl zij zich hier te lande in af wachting van de beslissing over hun al of niet-uitleiding in arrest bevonden, zich van het leven hebben beroofd of pogingen daar toe hebben gedaan? 2. Wil de minister bij bevestigende beant woording van de voorgaande vraag mede- deelen a. hoeveel van vorenbedoelde personen zich in den loop van het laatste jaar van het leven hebben beroofd of pogingen daar toe hebben gedaan, onder welke omstandig heden deze daden hebben plaats gevonden en of en in hoeverre daarbij de vrees voor uitleiding naar Duitschland van invloed is geweest; b. welke maatregelen er worden getrof fen om zelfmoord of poging daartoe van zich in arrest bevindende vluchtelingen te voorkomen en of de minister deze maatre gelen voldoende acht; e. op welke wijze, alvorens een beslissing wordt genomen tot uitleiding van vluchte lingen naar Duitschland, de minister zich vergewist, of een betrokken vluchteling al daar levensgevaar dreigt; d. of, naar het oordeel van den minister, een uiterst nauwgezette beoordeeling van de vraag, of de vluchteling bij uitleiding naar Duitschland levensgevaar dreigt en het niet-overgaan tot uitleiding zoodra omtrent het antwoord op deze vraag maar eenige twijfel rijst, niet mede er toe zou den kunnen bijdragen om betreurenswaar dige voorvallen als bovenbedoelde zelf moorden en pogingen daartoe te voorko men of althans om deze in aantal te beper ken. e. of de minister van meening is, dat de onder c. bedoelde methode van onderzoek en de tot dusver gevolgde wijze van beoor deeling van de vraag, of tot uitleiding moet worden overgegaan, voldoende waarborgen voor het leven van vluchtelingen, die naar Duitschland worden uitgeleid, geven? De nieuwe weg Dordrecht-Moerdijkbrug. Hedenmorgen is het wegvak Krabbeweg- Moerdijkbrug, ter lengte van ongeveer 7 km, voor het motorverkeer opengesteld. Hiermede is wederom een gedeelte van den rijksplanweg no. 16 Rotterdam-Dordrecht- Moerdijk-Princenhage-Zundert-grens vol tooid, en is het Zuiden aanmerkelijk dich ter bij het Noorden gekomen, zooal niet in afstand, dan wel in tijd. De oude weg toch was veel te smal voor het drukke verkeer. Op het nieuwe wegvak zullen in de toe komst 2 gescheiden rijbanen aan het ver keer ter beschikking staan; voorloopig is slechts de Westelijke baan uitgevoerd, wel ke een breedte heeft van 6.25 m. Rijwielpad den zijn niet aangelegd, doch de oude weg wordt aan het rijwielverkeer overgelaten, dat dezen met het lokale verkeer moet deelen. De sterfte aan mond- en klauwzeer. In de week van 17 tot en met 23 Juli zijn tengevolge van mond- en klauwzeer 14 runderen, 12 kalveren en 7 varkens of biggen overleden. De totale sterfte sinds de week van 19 tot 26 September 1937 aan mond- en kleuwzeer bedraagt tot dus verre 3.216 runderen, 4'l03 kalveren, 3.102 varkens en biggen, 246 schapen en 62 geiten. Gisteravond werd gemeld dat voor het M-brevet slaagde de heer P. J. Kousema- er te A r n e m u i d e n, dit moet Middel burg zijn. Te 's-Gravenhage slaagde voor het p 'r®e' examen voor deel 1, de heer P. M. Plouvier te V1 i s sin g en. (1VT" Geslaagd voor het Federatie-examen voorTiUS-diPloma> boekhouden, alsmede ,j„ 1 jia1 van de Vereen, van leeraren in Wisse iae «SWetenschappen' de heer J' M 1 n t - L a u r e n s. N G het 40 laar geleden dat ds. t/herdenken. 4°":,ang ambtsjubileum hoopt Engelsch *l'o^de s!®agd® voor bet examen de heer W" van Wouwe te Goes, voor het examen Fransch LO mej. M. J. van Aartsen te Middelburg Faillissementen. Het faillissement van J. Blok-Cok, landbou wer te Kruiningen is geeïndigd wegens het verbindend worden der eenige uitdee- lingslijst. Curator: mr. J. W. Goedbloed, ad vocaat te Middelburg. Er wordt een krachtige poging ondernomen, door twee stadge noten. Nu eenige jaren geleden hebben de hee- ren Piet Blaauw en B. A. van Verre aan de toenmalige eigenaren-exploitanten van den Schouwburg aan het Molenwater, de hee- ren D'huy en Van der Mijle, voorstellen tot gezamenlijke exploitatie gedaan, waarbij elk der genoemden een vierde aandeel in den schouwburg zou nemen, en een reser vefonds gevormd zou worden, waaruit de toen al zeer noodzakelijke verbeteringen langzamerhand bekostigd zouden kunnen worden. Op onwil of onmacht van laatstge noemden, deze voorwaarde tot vorming van een reservefonds aan te nemen, is toen dit plan afgesprongen. Zonder andermaal met deze belangstel lenden aanraking te zoeken, is de schouw burg nu ineens door de eigenaren voor een bedrag van 4500 aan den aannemer Din- gemanse voor afbraak verkocht. Ten zeer ste verontrust door het vooruitzicht, dat onze stede hierdoor voortaan niet meer over een schouwburg zou kunnen beschik ken, hebben de heeren Blaauw en Van Ver re thans aanraking gezocht met den nieu wen kooper; gevolg hiervan was een be spreking met als uitkomst, dat voorloopig alle afbraakplannen tot 15 September vol komen zijn stopgezet. Inmiddels zal de aan nemer Dingemanse zich in verbinding stel len met den bouwkundige Wijckhuizen (die ook zoo juist de Electrobioscoop verbouw de) teneinde een plan tot restaratie op te stellen. Het zal hierbij, zoo vernamen wij, voor een goed deel afhangen van de eischen, welke de Middelburgsche brand weer en de bouwpolitie zullen stellen, of het mogelijk zal blijken den schouwburg te behouden, want als er met de ver bouwing astronomische bedragen gemoeid zouden moeten zijn, dan valt te vreezen, dat de voorloopige beredderaars hun goede pogen noodgedwongen zullen moeten opge ven. En dan gaat de slooper aan den slag: Naar wij evenwel vernamen, valt niet te vreezen, dat van gemeentewege de ideale brandveiligheidseischen in volle zwaarte zullen worden toegepast; wij hebben den in druk dat, natuurlijk met vooropstelling van wat minimaal geëischt zal moeten wor den, erkennende, welke belangen er hier op het spel staan, alle medewerking van die zijde toch wel te verwachten zal zijn. De buitengewoon brandge- vaarlijketoestand van het huidige gebouw zal echter zeker niet bestendigd kunnen blijven, met zijn geheel houten binnenbetimmering, zijn primitieve Wie wij zijn of hoe wij heeten, Werken is het groot parool: Werken voor het heil van allen, Werken is de levensschool. verbinding, zonder waterscherm, van too- neel met zaal, zijn ontbreken van centrale verwarming, met het uiterst brandbare pla fonnetje; en zoo zal er zeker nog een en ander verbeterd moeten worden. De thans ondernomen poging den schouw burg te redden en hem vernieuwd en ver stevigd op zijn grondvesten zoowel in ma- terieelen zin als wat den financieelen vorm zijner exploitatie betreft is een laatste poging, een „er op of er onder". Maar een poging zonder uitzicht is het, dunkt ons, toch lang niet: van vele kanten ondervindt het streven der heeren Blaauw en Van Verre reeds belangstelling en warme instemming. Het spreekt vanzelf dat, wanneer deze plannen vasteren vorm gaan aannemen, de zaak ook financieel op breedere basis gesteld zal dienen te worden. In elk geval past, meenen wij, nu reeds een woord van waardeering voor de too- neelvrienden, die de zaak hebben aangevat; dat zij de daadwerkelijke medewerking mo gen vinden, waarop zij niet alleen eenig recht kunnen doen gelden, maar die ze ook terdege noodig zullen hebben! Gedurende de kermis mag er in de café's tot 12 uur muziek worden gemaakt. „Wij willen blijven wat wij zijn". Naar wij vernemen zal het openluchtspel van den heer W. 't Hooft niet op 3, 5 en 6 September, maar op 31 Augustus en 1 en 2 September opgevoerd worden. De voorbereidingen zijn in vollen gang. Niet minder dan een honderdtal dames en heeren zullen aan de opvoering medewer ken. Kommer Klein leidt de repetities. Voor de aankleeding van den tuin van Schuttershof is een mooi ontwerp gemaakt zoodat ook de entourage „af" zal zijn. Deelen we verder nog mede, dat de Com missaris der Koningin in deze provincie, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, bereids het voorzitterschap van het eere-comité aanvaarde. De uitvinding door een toeval. De „Darola" van den hr De Soomer, is een donkere kamerlamp die geen di rect licht geeft, doch het uitstraalt door middel van een stof, die het licht gerui- men tijdvast houdt en geleidelijk weer uitzendt. Doordat de draaiende cylinder met de zg. lichtgevende verf, regelmatig aan één zijde door een zwakke lamp be schenen wordt (welke zijde lichtdicht af gesloten is) blijft de zijde die zichtbaar is ook regelmatig licht uitstralen. Opmerkelijk is, dat deze uitvinding bij toeval gedaan werd en te danken is aan een „mislukte" foto! De hr De Soomer had nl. bij avond een gevel moeten foto grafeeren, waarop een reclame van deze „lichtgevende" verf was aangebracht. Bij het ontwikkelen der gevoelige plaat bleek 2*) II De diepere grondslag van het streven #naar behoud der Zeeuw- sche kleederdrachten. (Vervolg) Naar aanleiding van dit memorandum is toen een nota van de hand van een der andere leden van het Dagelijksch Bestuur der vereeniging uitgegaan, waaraan wij gerechtigd zijn het volgende te ontleenen: „Het ons bewust worden van de grondsla gen waarop het werk der vereeniging be rust, en het zuiver houden-daarvan is van beslissende beteekenis voor de toekomst, zelfs voor het toekomstige bestaansrecht, van de vereeniging tot behoud der Zeeuw- sche kleederdrachten. De bronnen, waaraan het streven naar behoud van gewestelijke kleederdrachten kan ontspruiten zijn drieërlei. Te weten: persoonlijke baatzucht dergenen, die voor dit behoud het pleit voeren; droefenis om verdwijning van wat de beschouwer als schoon ervaart; streven naar het behoud van diep-gewortelde wezenlijke volkswaar den. Men zou ze kunnen qualificeeren als: I. de mercantiele doelstelling; II. de aesthetisch-dilettantistische sen timentaliteit; III. de wezenlijk volks-eigene doelstel ling. I. De mercantiele doelstelling vindt haar meest weerzinwekkende uitdrukking in de „vertooning voor geld" van het wezenlijk schoone en intiem-volkseigene ten behoeve van een stom-aangapende vreemdelingen- industrie. Men kan, ter bevordering van het anders kwalijke bestaan der gemeen schap waarvan men deel uitmaakt, zich ge dwongen gevoelen om der wille van mate- rieele gemeenschapsbelangen mede te wer ken aan de bevordering van dat „vreemde lingenverkeer", wijl het eenig geld in 't laadje brengt, en zulk een gemeenschap daar niet zonder kan; men dient er daarbij evenwel voor te waken, dat de bevordering van deze economische belangen die der hoogere, onder het wezenlijk volks-eigene, vallende, zoo min mogelijk, kan 't zijn in het geheel niet, schaadt. Elke zoogenaamde folklorische hande- Naar ons eerst thans bekend werd, is het tegen de vereeniging tot behoud der Zeeuwsche kleederdrachten ook nog, met een aantal foto's erbij, opgenomen in „Het Nationale Dagblad" Red. ling, die, geheel of ten deele, gericht is op de bevordering van het onder I gestelde, is een valsche handeling, strijdig met een juist begrip van het diepere wezen en de hooge waarde der folkloristische verschijnselen. Is het bevorderen van het behoud der kleederdrachten in eenig gewest „voordee- lig" voor het vreemdelingenverkeer, het zij zoo, en het is dan een buitenkansje voor de bevorderaars van dat vreemdelingenver keer, maar nimmer mag deze al of niet „voordeeligheid" bij degenen, die, op zui verder en hoogeren grondslag het behoud der gewestelijke kleedij willen nastreven, een grein gewicht in de schaal werpen. In tegendeel zelfs: laatstgenoemden zullen ernstig hebben te bedenken, dat het hun plicht is mogelijke nadeelige invloeden van het verkeer van met name onbeschaaf de vreemdelingen tegen te gaan, ter be scherming van de dracht en van de dragers en draagsters dier dracht. II. De sentimenteel-dilettantisch-aestheti- sche doelstelling kan vermengd zijn met de eenige principieel-zuivere, nl.de derde doel stelling. Nu is dit, schoon te egocentrisch gedacht wellicht, ook weer niet zoo erg onverklaar baar, en zoo'n erge zonde is het ook weer niet. Integendeel zelfs: zoolang de senti menten zuiver zijn, is er alles voor te zeg gen. En mocht een op den derden grond slag staande beweging er inderdaad, gelijk wij hopen en vertrouwen, in slagen haar doel te bereiken, dan zijn degenen, die treurden om het te vreezen verlies dezer wezenlijke schoonheid, toch meteen gehol pen? Zij kunnen dan hun tranen drogen, en weer gaan schilderen en fotografeeren, of in dichtvorm en proza de herwonnen schoonheid andermaal gaan bezingen. Maar: een goede basis voor den strijd tot behoud eener met afsterven bedreigde ge westelijke kleederdracht vormt deze grond slag niet. Wijl die basis niet ligt in, maar buiten het terrein van den eigenlijken strijd; wijl die beginselen niet leven, noch tot leven gewekt kunnen worden, in den boezem der genen die, tot leven, althans tot bewustzijn gewekt, den strijd daadwerkelijk zullen moeten voeren: de dragers en draagsters der gewestelijke kleedij zelf! (Men zie in dit verband de zeer belangrijke verhande ling van drs. C. van Liere, handelde over de opname echter mislukt te zijn, want van de lichtreclame, die toch zoo sprekend was geweest, dasniets te zien. De eerste indruk van den heer De Soomer was een onbehagelijk gevoel, omdat hij een foto voor niets had gemaakt; daar op volgde een gevoel van verbazing: maar hoe is dat nu mogelijk?!en even later was feitelijk de „Darola" ontdekt, want toen drong het tot den hr De Soomer door, dat, als dit schijnbaar zoo sterke licht, niet te fotografeeren was, dus géén indruk maakte op de gevoelige plaat, datdeze plaat er dan ook bij behan deld moest kunnen worden zonder dat het licht er op inwerkteEn toen deze gedachte geboren was, waren alleen ette lijke technische moeilijkheden nog op te lossen, doch dit was slechts een kwestie van piekeren en probeeren. Beiaard-concert. Vrijdagavond heeft de heer J. Kwist op 't carillon van den St. Jacobstoren zijn eer ste beiaardconcert in dit zomerseizoen ge geven. VROUWENPOLDER. De in deze ge meente gehouden collecte ten behoeve van het fonds gewapenden dienst heeft ruim 8 opgebracht. DOMBURG. Vrijdagavond botste een achteruitrijdende auto, welke een boom wilde ontwijken, tegen den straatlantaarn voor het pand van de wed. Akkerdaas. De hooge paal knapte dicht bij den grond af en smakte met veel geraas op de steenen. De bestuurder gaf eigener beweging zijn naam op aan den gemeentesecretaris en bood aan, melding te maken van het onge val aan de P.E.Z.E.M. Intusschen werden hier maatregelen getroffen om verdere on heilen te voorkomen. Men deelde ons mede, dat dezelfde paal reeds vaker is geraakt; hij schijnt wel wat in den weg te hebben gestaan. Dinsdagavond hoopt het fanfarecorps „Apollo" een concert te geven op de Markt. OOSTKAPELLE. Vrijdagavond bracht 't fanfarencorps „Crescendo" een serenade aan het echtpaar Melse-Zwemer, dat heden zijn 40-jarige eehtvereeniging herdacht. RAAD VAN ZOUTELANDE. Donderdagavond vergaderde de Raad de zer gemeente voltallig. B. en W. stelden voor het verzoek van de Gewestelijke Land stormcommissie Zeeland om subsidie af te wijzen, omdat de B.V.L. een Rijkszaak is en verder in het bijzonder de belangen der groote steden dient. De bijdrage, die de ge meente geeft, doordat verscheidene perso nen lid van de Landstorm zijn, achten B en W. voldoende. De heer Maas wilde een kleine subsidie geven, gezien het nut van de instelling. Het voorstel van B. en W. werd z.h.s. aangeno men. De belooning van een te benoemen bouw kundige werd vastgesteld op 80 per jaar. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur over 1937 werd aangeboden. De reke- dit aanzicht der zaak. Zij is in extenso in de Middelburgsche en Goesche Courant verschenen.) Om de in het voorafgaande uiteengezette redenen moet de vereeniging zich derhal ve volstrekt afzijdig houden van, desnoods zich verzetten tegen alle dilettantische folkloristisch bedrijf en tegen alle, hoe goed bedoeld ook, klompedanserij van verkleede wichtjes en knapen; dat zij den V.V.V.'s overgelaten III. De wezenlijk volks-eigene doelstelling is die, welkë aansluit op het volksbegrip Zij is niet beter te omschrijven dan in on geveer de bewoordingen welke ook al in het eerder vermelde memorandum en in de studie van den heer Van Liere gebezigd zijn; dat de redenen, die den drager van het Zeeuwsch costuum doen besluiten zijn Zeeuwsche kleedij te behouden, moeten wortelen in een geestelijken grond, in let' terlijken zin in een mentaliteit, een geestes gesteldheid, in een diep besef van verben denheid aan volk en grond, in een besef van trouw aan de plaats waar de Schepper hem heeft gesteld. Dit zal zich dan moeten uiten in de uiterlijke kenteekenen van die verbondenheid en dat besef, zooals deze door de nationale en de gewestelijke tradi tie worden aangegeven, in de zoo schoone verscheidenheid door dorpsgemeenschap, gouw, eiland en geheel 't gewest bepaald Het opwekken van dit besef, waar het schijndood mocht zijn, het aanblazen van dit vonkje waar het nog gloeit, het verster ken en verlevendigen van dit besef waar het nog zichtbaar aanwezig is, ziedaar de voorname taak der vereeniging. Ziedaar al thans, wanneer deze taak in vollen omvang haar te veel mocht zijn, in elk geval de ste vige bodem waarop de vereeniging begin selvast moet staan, moet gaan staan, zoo zij er nog niet geheel op staat, moet blijven staan, zoo zij er aireede op rust, wil zij de stormen kunnen trotseeren en tot heil van Zeeland en haar bevolking, daardoor tot heli van Nederland en zijn fiere nationale traditie zelfs, blijvend kunnen bijdragen". Tot zoover deze uittreksels uit memoran dum en nota. Na hetgeen dezerzijds reeds eerder in dit blad over deze zaak geschreven werd, mee nen wij hiermede ten aanzien van beginse len en richtlijnen te kunnen volstaan; voor den welwillenden en onbevangen lezer blijkt er toch wel zonneklaar uit, dat hier geen „kool en geit gespaard worden", doch dat de vereeniging er ter dege naar streeft, het beginsel zuiver te houden, het „Principiis obsta" toe te passen. (Wordt vervolgd.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige Z.O. tot Z.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, droog, be houdens later in het Westen eenige kans op onweer. Warm. UKKEL; zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, schoon en warm weer, morgen kans op onweer. Za. 31 Juli. Zon op: 5 h 19; onder: 20 h 52. Licht op: 21 h 22. Maan op: 11 h 12; onder: 22 h 18. Ma. 1 Aug. Zon op: 5 h 20; onder: 20 h 51. Licht op: 21 h 21. Maan op: 12 h 26; onder: 22 h 43. E.K. 3 Aug. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juli. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 30 4.14 16.30 10.43 23.23 Zondag 31 5.00 17.16 11.25 24.06 Augustus. Maandag 1 5.46 18.05 12.09 24.51 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juli. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 30 6.14 18.36 11.49 24.20 Zondag 31 6.58 19.17 12.34 Augustus. Maandag 1 7.40 19.58 1.05 13.19 ning sluit met een ontvangst van 6.835 en een uitgaaf van 5858, batig slot 977. Doordat van vorige dienstjaren is inge bracht 1685 en 250 meer is belegd, dan van de geldleeningen is afgelost, sluit de re kening over 1937 eigenlijk met een werke lijk nadeelig slot van 457. De gemeenterekening over 1937 sluit, voor den gewonen dienst aan ontvangsten 26.898 en aan uitgaven 23.884, batig slot 3.014 en wat den kapitaaldienst betreft met aan ontvangsten 11.382 en uitgaven van 11.557nadeelig slot 175. Op voorstel van B. en W. werd besloten een overeenkomst aan te gaan met het destructiebedrijf Gekro te Oversehie tot het afhalen van kadavers. De kosten voor de gemeente zullen 5060 per jaar bedra gen. Aangezien de vernietiging door destruc tie eerst per 1 Juli 1939 wettelijk is voor geschreven, had de Raad ook liever tot dat tijdstip met het sluiten van een overeen komst gewacht. Omdat men toch van 1 Juli 1938 af zal moeten betalen, werd dit be sluit onder protest genomen. De heer Ver- hage verklaarde zich tegen. Op voorstel van den voórzitter werd de volgende bepaling in de Algemeente Politie verordening ingevoegd: Art. 128a. Het is verboden gedurende de maanden Juni, Juli, Augustus en Septem ber op het zeestrand honden los te laten loopen. De voorzitter deelde mede, dat hij deze wijziging terstond zou afkondigen, zoodat zij den volgenden dag in werking kan tre den zoodoende nog van nut kan zijn voor dit seizoen. HOEDEKENSKERKE. De Commissaris der Koningin heeft met ingang van 15 Aug. a.s. aan A. Koole, op eigen verzoek eervol ontslag verleend als bezoldigd veldwach ter dezer gemeente. IERSEKE. De verschillende buurtver- eenigingen hebben tesamen met de Oranje- vereeniging vergaderd. Besloten werd om ook in deze gemeente Oranjefeest te vieren ter gelegenheid van het 40-jarig regeerings- jubileum van H.M. de Koningin. De feesten zuliéh gehouden worden op 6 en 7 September a.s. Een definitief program zal binnen en kele dagen worden vastgesteld Nog steeds is geen overeenstemming bereikt tusschen de Belgische en de Ne- derlandsche onderhandelaars in de mos- selquaestie. Het duurt vrij lang en de werkloosheid houdt aan. Mocht het nog langer duren, dan zal vermoedelijk het voorbeeld van een enkelen werkgever, die zijn arbeiders reeds bedankte, navolging gaan vinden. KRABBENDIJKE. De commissionair L. J. v. Langevelde alhier heeft Donderdag de eerste uien van dit seizoen voor export naar Engeland verladen. KOLIJNSPLAAT. Donderdagavond ver gaderde het centraal bestuur uit de ver schillende buurtvereenigingen met de be sturen van die vereenigingen onder leiding van den heer J. M. Bom. Deze deelde bij de opening mede, dat van ds. M. Bons een ver zoek was ingekomen om op den dag, waar op feest zal gevierd worden in verband met het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin, een kerkdienst te mogen hou den. Dit verzoek werd toegestaan. Van de verschillende buurtvereenigingen was aan contributie opgehaald ruim 121. Daarvan moet 25 pet. worden afgedragen aan het centraal bestuur. Besloten werd lijsten bij de inwoners te laten circuleeren, want met dit bedrag kan van een volksfeest nog geen sprake zijn. Verder zal aan den Raad verzocht wor den om een bijdrage voor het schoolfeest en voor de volksspelen. Besloten werd te informeeren naar de kosten van het vertoonen van een open luchtbioscoop. Uitgevoerd zullen worden de volgende spelen: ringrijden te paard, ringrijden per fiets, poppenkruien, stoeltjes- loopen voor dames boven de 15 jaar, hin- dernisloopen, balloopen en mastklimmen. Des morgens zal het feest geopend worden door twee tamboers met hoornblazers.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1