BUITENLAND. ZUIDBEVELAND SCHOUWEN EN DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN 0.D, KERK EN SCHOOL, BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER VRIJDAG. I Obl.Markt DUITSCHLAND, ENGELAND. POLEN Concert. De harmonie „Ons Genoegen" geeft Zon dag a.s. van 12 tot 1 uur, een concert van gewijde muziek op de achterplaats van de voormalige kazerne Koning Willem III. RAAD VAN 'S-HEER-ARENDSKERKE. Besloten tot executie van eenige plaatsjes. Subsidie aan de landbouwschool te 's-Heeren- hoek indien het schoolgeld pro gressief vastgesteld wordt. 'S-HEER-ARENDSKERKE. De Raad de zer gemeente kwam Vrijdagmorgen half tien in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Elen- baas. De Raad ging, na voorlezing der notulen over in besloten zitting. Te ongeveer elf uur werd de openbare vergadering her opend. De v o o r z. merkte op, dat er bij ver schillende menschen, die een voorschot kre gen volgens de landarbeiderswet, een groo- te achterstand is. Deze tekorten worden steeds grooter. Dat, terwijl deze menschen goedkoop wonen n.l. voor 2 per week. Voor 3.50 per week wonen zij, hebben zij 2 gemeten, grond, en lossen zij af, zoodat huisje en land hun eigendom worden. Ook voor de menschen zelf is het van belang dat deze toestand gezuiverd wordt. B. en W. stellen voor, tot executie van deze plaatsjes over te gaan. Aldus wordt zonder discussie of h. st. be sloten. Hierna wordt de gemeenterekening 1937 aangeboden, sluitend met 120.871 en een batig slot van 11.132. De v o o r z. waarschuwt, dit cijfer niet te optimistisch te zien. Want vorig jaar had men een bedrag van 34.000 batige sloten en dit is nu teruggeloopen tot 23.000. Daar staat wel tegenover, dat veel voor de wegen uitgegeven werd, n.l. 7000, en er kapitaalsuitgave waren ad 3000, uit den gewonen dienst, doch zoo kan men toch niet verder gaan. Tevens wordt aangeboden de rekening 1937 van het Burgerlijk Armbestuur sluitende met 15.115 en een batig slot van 488. Tot commissie van onderzoek worden benoemd de heeren Van Leeuwen, Snoodijk en Rent meester. De rekening 1937 van het Groot Armbestuur te 's-Heer-Hendrikskinderen, sluitende met 4885 en een batig slot van 1369, wordt voor onderzoek in handen ge steld van de heeren Rentmeester, Janse en Goedegebeure. Aan een tweetal verzoeken om een tege moetkoming voor elders schoolgaande kin deren wordt, volgens art. 13 der L. O. wet, voldaan. Van het Bestuur der R. K. Ver. voor op voeding en onderwijs van den land- en tuin- bouwenden stand in het Bisdom Haarlem, kwam een verzoek in om subsidie voor en te stichten lagere landbouwschool te 's- Heerenhoek. De v o o r z. geeft een over zicht van de besprekingen die hij in deze had, en waaruit blijkt, dat hij daarbij voor stander was van een progressieve school-, geldheffing. B. en W. gaan hiermede ac- coord. Zij willen dus het verzoek inwilligen en een bedrag toekennen van 10 per leer ling, doch alleen, als het schoolgeld pro gressief geheven wordt. B. en W. achten het niet juist, dat een leerling, die het schoolgeld nauwelijks missen kan, evenveel moet betalen als een van kapitaalkrachtige ouders. B. en W. willen het verzoek dus aanhouden tot het schoolgeld volgens hun inzicht geregeld is. Na eenige discussie wordt aldus beslo ten. Aan de Landstormcommissie „Zeeland" wordt wederom 10 subsidie toegekend. B. en W. stellen voor, een overeenkomst aan te gaan met het destructie-bedrijf „Gekro" te Overschie. Geacht zal worden, dat de overeenkomst met 1 Juli 1.1. is aan gegaan. De kosten zullen 224.86 per jaar bedragen. 's-Heer-Arendskerke betaalt hiermede vrij veel in verband met de groo- te oppervlakte der gemeente, daar de kos ten niet alleen berekend worden naar aan tal ihwoners en slagers, maar ook naar de ha oppedvlakte. Aldus wordt besloten. Vastgesteld worden eenige onipbare en te verhalen posten, den pensioengrondslag M. Wiskerke Cz„ en eenige wijzigingen van de gemeentebegrooting 1938. Vervolgens wordt besloten den hr. Pik te benoemen tot onbezoldigd ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Het terrein te Nieuwdorp, waarop het afval gestort wordt, wordt weer ingehuurd voor 10 jaar. Bjj de rondvraag deelt de v o o r z. aan den hr. v. d. D r e e s mede, dat over de voorgestelde wegaanleg te Nieuwdorp nog niets naders vernomen is. BORSELE. Donderdag vergaderde de Oranjevereeniging alhier onder voorzitter schap van den heer J. van de Velde. De voorzitter deelde mee, dat het bestuur toe stemming had verkregen van den Commis saris der Koningin, om een tent te doen plaatsen, op den feestdag, op het dorps plein, voor den verkoop van zwak-alcoholi- sche dranken. Het bestuur deed het voor stel om niet op 6 September, zooals in een vorige vergadering was besloten, feest te vieren, doch op 9 September, daar sommi gen op 6 September misschien gaarne in Amsterdam of een andere groote plaats de feestviering bij zouden willen wonen. Dit voorstel werd echter met groote meerder heid verworpen. Men wilde op den dag, dat onze Koningin haar veertigjarig regeerings- jubileum herdenkt, ook hier feestvieren. Verschillende volksspelen zullen gehouden worden en het bestuur zal de medewerking vragen van de hier bestaande vereenigin- gen. In de vacature, ontsaan door het be danken van den heer J. Paauwe als be stuurslid, koos de vergadering den heer W. Nieuwenhuijse. RAAD VAN HEINKENSZAND. HEINKENSZAND. Donderdag vergader de de Raad dezer gemeente onder voorzit terschap van den burgemeester voltallig. De gemeenterekening-1937 werd door B. en W. aangeboden, De gewone dienst 1937 sluit met in ontvang op 58839 in uitgaaf 53676; een batig slot derhalve van 5163. 'De kapitaaldienst sluit met aan ontvangsten 27208 en uitgaven 30276; een nadeelig slot van 3068. Op voorstel van B. en W. werd besloten geen cassatieberoep in te stellen tegen het arrest van het Gerechts hof te 's-Gravenhage inzake de subsidiebe taling der N.V. Spoorweg Mij. „Zuid-Beve land". Een verzoek van de Gewestelijke Landstormcommissie „Zeeland" om subsi die werd afgewezen. De gemeente komt haar reeds tegemoet door een verminderd tarief voor het gebruik van een vergader lokaal aan de plaatselijke afdeeling. Aan den laatsten inschrijver, den heer P. Engel se alhier, werd gegund het bouwen van een bergplaats voor den lijkwagen enz., voor de som van 3535. Aan den heer P. A. Westdijk werd op zijn verzoek eervol ont slag verleend, wegens verandering van werkkring, als ambtenaar van den burger lijken stand, agent der arbeidsbemiddeling, schatter der dranklokaliteiten en secre taris-penningmeester van het burgerlijk armbestuur. Op voorstel van B. en W. zal een ambtenaar ter secretarie kunnen wor den benoemd op een jaarwedde van 360 met 40 voor de werkzaamheden als agent voor arbeidsbemiddeling. Tot controleur voor de steunverleuning werd door B. en W. benoemd den heer J. Simons volontair ter gemeente-secretarie. Na de vergadering werd door de raads leden afscheid genomen van den heer P. A. Westdijk. Door Burgemeester en Wethou ders en door de gemeenteraadsleden en den gemeentesecretaris werden zeer waar- deerende woorden tot den vertrekkenden ambtenaar gericht. Deze bracht daarvoor dank. IERSEKE. Voor de-i bouw van het nieuwe water gemaal (bij de Postbrug onder Ier- seke) wordt de waterleiding daar zeer diep uitgebaggerd. Tengevolge van verzak king komen in den langs den Kanaaldijk loopenden zeer druk bereden weg groote scheuren. Men is thans bezig de oude wan den van de waterleiding te stutten. In den nacht van Dinsdag op Woens dag zijn vele inwoners in deze gemeente op geschrikt door een uit de weide ontvluchte koe, die door de straten rende en in ver schillende voor de huizen gelegen tuintjes schade aanrichtte. De eigenaar is onbekend. RAAD VAN KLOETINGE. Bijdragen aan de jubileum-feesten Een fraaie foto van H. M. de Koningin voor gemeentehuis aan gekocht. KLOETINGE. De Raad dezer gemeente kwam Donderdag in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burge meester Zandee. Afwezig wethouder Straub. Ingekomen is o.a. een verzoek van de helpster op de bewaarschool om ontslag wegens huwelijk. Zulks wordt met ingang van 1 Oct. a.s. verleend. Aangeboden wordt de gemeenterekening 1937, sluitende met 63.919 w.o. een ba tig slot van 4.816. Tot commissie van onderzoek worden benoemd de heeren Hoogstrate, Lankester en Blomaard. Ver der worden aangeboden de rek. 1937 van het B.A. sluitende met een goed slot van 499 (1936 sloot met een batig slot van 788), en de begrooting 1939 sluitende met 12.068. Tot commissie van onder zoek worden benoemd de heeren Blom- aard, Buitenhuis en Straub. B. en W. stellen vervolgens voor, tot aansluiting over te gaan bij het destruc tiebedrijf „Gekro" te Overschie. De over eenkomst zal geacht worden aangegaan te zijn sinds 1 Juli 11. De V o o r z. wijst er op, dat deze regeling van hoogerhand opgelegd wordt. Den hr Buitenhuis antwoordt spr., dat tegenover de kosten van 110 a 125 geen inkomsten staan. Eenig voor deel zal zijn, dat nu geen riolen meer ver stopt raken, doordat men er afval ingooit. Verder is hier op dit gebied nooit iets onregelmatigs voorgevallen. Ged. Staten leggen de regeling op namens den minis ter. Het voorstel wordt z.h.s. goedgekeurd. B. en W. stellen voor, aan de Oranje vereeniging een bijdrage van 75 te ver- leenen voor het vieren van het Regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin. Voor het schoolfeest willen B. en W. den begrootingspost met 50 verhoogen tot 150. De hr L e n s h o ek is dankbaar voor de voorstellen, doch wijst er op, dat de Oranjevereeniging met het halve bedrag volstaan moet, terwijl de toestand der kas niet rooskleurig is. Er worden groote of fers van haar gevraagd. De hr Blomaard meent, dat dit geld uit de burgerij moet komen. Te gen de 75 wil hij echter niet zijn. De hr Hoogstrate wijst er op, dat van de burgers al zoovele offers ge vraagd worden en dit is een zeer bijzonde re gelegenheid. Weth. Van Liere antwoordt, dat ook van de gemeentekas zeer veel gevraagd wordt. De werkloosheid vraagt groote bedragen. Zuinigheid is voor B. en W. geboden. Dehr Buitenhuis merkt op, dat van de jonge Oranjevereeniging de laatste jaren reeds zeer veel gevraagd werd. Zoo kon ze geen enkele reserve vormen. De kas laat niet toe een eenigs- zins fatsoenlijk feest te vieren. De V o o r z. stemt toe, dat het hier een bijzonder feit betreft. Het is echter moeilijk te zeggen, of dit nu een bijdrage van 75 of 100 moet zijn. Dehr Buitenhuis zegt, dat het geld ook vrijwel geheel in de gemeen te besteed wordt. De hr Lankester hoopt, dat dit laatste het geval zal zijn. Dan zal ook uit de gemeente gemakkelijker gegeven wor den. De hr Lenshoek stelt hierna voor, de bijdrage 100 aan de Oranje1 vereeniging te bepalen. Dit wordt aangenomen met de hrn Blomaard en Van Liere tegen. Alle leden zijn voor de 150 voor het schoolfeest. B. en W. stellen voor het terrein aan den Stelleweg, groot 0.59.90 ha, van het B. A. te huren tegen 75 per ha. Op een deel van dezen grond is de stortplaats voor huisafval gelegen. Aldus wordt z.h.s. besloten. De V o o r z. toont hierop eenige groote foto's van H. M. de Koningin in lijst. Dit zijn de officieele foto's. De hr Buitenhuis meent, dat in het gemeentehuis wel een goede foto van de vorstin aanwezig mag zijn. Andere leden zijn het hiermede eens. Besloten wordt de mooiste en duurste foto (van de drie) te koopen. Kosten 50. De V o o r z. deelt nog mede, dat hfj een gemeentevlag bestelde. De Raad gaat hierna over in besloten zitting ter behandeling van het voorstel om den maximum-koopprijs vast te stel len ter uitvoering van het onlangs vast gestelde uitbreidingsplan. SCHORE. Het station Vlake is thans ge heel ontruimd. De laatste aldaar werkzame beambten, de arbeiderstelegrafisten Ch. Kooman en W. Visscher zijn overgeplaatst naar het station KruiningenIerseke. WGLFAARTSDIJK. Van gemeentewege is aihier een aanvang gemaakt de kleine tuintjes waarin aardappelen worden ge kweekt te besproeien, ter verdelging van eventueele larven van den coloradokever. ZIERIKSEE. De gemeenteraad heeft be richt gekregen van den Rijksgebouwen dienst, dat zoo spoedig mogelijk begonnen zal worden met den bouw op den hoek PoststraatManhuisstraat van een nieuw postkantoor. IJZENDIJKE. In den schoorsteen van de woonkeet op de hofstede van den landbou wer E. Dusarduyn alhier, ontstond Woens dagmiddag brand. Het vuur deelde zich me de aan de zoldering en het dak van het ge bouwtje. Ook brak een begin van brand uit aan het dak van het aangrenzende woon huis. De bewoners en omwonenden, spoedig bijgestaan door de autospuit der IJzendijk- sche brandweer, wisten het vuur meester te worden. Een op de keetzolder opgeslagen partijtje haver werd mede een prooi van 't vuur. Verzekering dekt de schade. EEN PROTESTANTSCH ZIEKENHUIS TE TERNEUZEN. Het neutrale voldeed niet meer aan de eischen. De vereeniging „Protestantsche Zieken zorg" in Zeeuwsch Vlaanderen heeft bij B. en W. van Terneuzen bouwplannen inge diend voor den bouw van een Protestantsch ziekenhuis op de terreinen van Scheldeoord te Terneuzen. Het gebouw zal plaats bieden aan 30 bed den. Het plan is opgemaakt door den be kenden ziekenhuisbouwer, architect Hooge- vest. Ter zake kundigen hebben hun be wondering uitgesproken over het ontwerp, waarbij rekening is gehouden met de mo derne opvattingen omtrent ziekenhuisbouw. Het bevat o.a. twee operatiekamers, een verloskamer, een aparte t.b.c.-afdeeling, Röntgenkamer, oogonderzoekkamer, poli kliniek enz. De ligging op de terreinen van Scheldeoord waarborgt een rustige sfeer. Ruime waranda's en balcons zullen worden aangebracht. Het beheer over het ziekenhuis zal ge voerd worden door de Vereeniging Protes tantsche Ziekenzorg in Zeeuwsch-Vlaande- ren. Een lang gekoesterde wensch zal hier mede in vervulling, gaan. Het ziekenhuis zal voorzien in een dringende behoefte, want de neutrale inrichting te Terneuzen vol deed reeds lang niet meer aan de rede lijk te stellen eischen, en dat had tenge volge, dat velen zich lieten opnemen in het R.K. Ziekenhuis te Oostburg of elders. Dit waren de redenen welke de te IJzen- dijke gevestigde vereeniging voor protes tantsche ziekenzorg deden besluiten in te grijpen: De diaconiën in Zeeuwsch-Vlaan deren hebben van de op 100.000 geraam de kosten een bedrag van 45.000 bijeen gebracht en daarnaast zijn verscheidene belangrijke giften ontvangen; de rest der benoodigde gelden zal door een obligatie- leening gedekt worden. Het ziekenhuis zal een uitgesproken Protestantsch-Christelijk karakter dragen; of het een diaconësseninrichting zal wor den, staat echter nog niet vast. Nietes! Jij zelf bent. Wij hebben, nu enkele dagen geleden, het naar vrijwel ieders oordeel aanmatigende optreden van het N.S.B.-Statenlid, den heer Jan Dekker, gekenschetst zoo als het was, nl. als aanmatigend. Het weekblad „Volk en Vaderland" weet hierop geen sprankelend-vernuftiger weerslag te vinden, dan te verklaren: „dat wij geen journalist kennen, die zóó aanmatigend is en tegelijkertijd zoo slecht schrijft, als de hoofdopsteller van de Mid- delburgsche Courant". In onze jongensjaren noemden wij dat een „jij-bak". „Wat? Ik zou een schooier zijn? Nietes, jij bent zélf een schooier". En reeds als jongens voelden wij, hoe slap en zouteloos zulk een nietes-jij-zelf-antwoord was. Geslaagd te Amsterdam voor het Ge tuigschrift „Kerkelijk orgelspel met pe daal" vanwege de Ned. Organisten Vereen, mej. N. Rooze te G o e s. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de openbare school teBorsele zijn geplaatst: no. 1 mej. E. Dekker te Vlissin- gen; no. 2 mej. C. Tj. Swart te Kloetinge en no. 3 mej. E. C. C. H. de Wilde te Nij megen. Voor het examen hoofdakte slaagden te Rotterdam de heeren A. W. de Wolf te V e r e; A. P. de Groote te Aarden- fa u r g; C. J. de Rijk te Baarland; J. D. de Jong te V 1 i s s i n g e n en P. J, van Kampen te Oostburg. Voor het examen nuttige handwerken slaagde te Rotterdam mej. A. M. Thewis- sen te Middelburg. Tot hoofd der Chr. school te D o m- b u r g in de vacature P. J. Vergers, heeft het bestuur per 1 October benoemd den heer M. C. Jellema te 's Gravenhage. Op 24 Augustus a.s. hoopt ds. E. van Ruytenberg, Ned. Herv. predikant te Veen- dam, zijn zilveren ambtsjubileum te vie ren. Van 1916 tot 1927 stond hij te Oost burg. Amsterdam 1936-3% 101%—101% Zeeuws. Hyp. B-3% 100%—100% Cities Service Cy. P. 1958 5 4746% A Amsterd. Bank 149%—150% A Ned. Gist- en Spiritusf. 524%524% A De Schelde N.B. 46—46% C Am. Smelt Ref. 37%—37% A Born. Sum. H.M. 187%—.— A Houth. Alberts 9898% C Union Pac. Rr. 62%62 C Int. Nickel Cy. 37%—38% A Pref. Lever-Bros 141%141% Ned. 38 1000-3 102 Va—102 Va O. Indië 37 1000-3 100%—100% Engeland 1960-90 4 84%84% A Koloniale Bank 161—160% A N.l. Hbk. 600 141—142% C Ned. H. M. 1000 160—158% A v. Berkels Pat. 6464% C Calvé-Delft 90—90 A Philips Gem. B. afg. 246%248%-49% C Unilever 155%—156%-55% C Am. Car Foundry 21%22%-21% C Anaconda Cop. 2626%-27 C Bethlehem St. 43% —44% -43% C Kennec Copper 30%31%-% C Rep. Steel 14%—14%-% C U. States St. C. 43%-^t51/a-% C North Am. Cy. 16%—16% A Kon. Petr. Mpij. 345%—346-47% C Contin. Oil Cy. 24%—25 C Phillips Petr. Comp. 30%30% C Shell Union O.C. 12%—13-12% C Tide Water Ass. Oil 11%—11% A Ned. Scheepv. U. 119%—120 A H.V. Amsterdam 470%-^74-72 A Java Cult. Mij. 190193. A N.l. Suiker U. 188—192 A Deli Batavia 231%—234-% C Deli Mij. 1000 285%—288%-87% Unilever Markt Suiker - *r (Wattic H.V-A. KoninkL Amerika Philips Rubber Tabak Schepen gedeponeerd A Senembah 255%257% C Baltimore en Ohio 77% -7% C Southern Pac. Cy. 13%14%-% A Soutehrn Rlw. 9%10% A Amst. Rubber C. 231%—233%-32% A Deli-Bat. Rubb. 169—169%-70 A Hessa Rubber 137%138% A Serbadjadi S.R. 116%—117-116. WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen 8.95% 8.95% Berlijn 73.17% 73.08 Parijs 5.02% 5.02% Brussel 30.80 30.78 New-York 1.82% 1.81 Vs De Spaansche burgeroorlog. BRITSCHE SCHEPEN DOOR RECHTSCHE VLIEGTUIGEN GEBOMBARDEERD. Twee dooden, vier gewonden. Gistermiddag hebben rechtsche vliegtui gen, komende van Majorca, de haven zone van Valencia en de wijken Grao, Cabanal en Nazaret gebombardeerd. De vliegtuigen wierpen 115 bommen neer. De aanvallende toestellen hadden hun motoren afgezet, toen zij nog op groote hoogte vlogen. Zij daalden toen neer in de richting van het Engelsche schip „Kell- wyn'', dat in de haven bezig was met het lossen van koffie en suiker, de geheele lading van het schip was goedgekeurd door de controle. Op het oogenblik van den aanval was de geheele bemanning aan boord. De bommen vielen op het schip neer, terwijl de bemanning een goed heenkomen zocht. De eerste personen, die van boord gin gen, waren de waarnemer der controle, de Deen Moyell, en een scheepsjongen van Chineesche nationaliteit. Terwijl zij de brug passeerden, werden zij door een bom getroffen. Voorts werden de tweede stuur man en drie zeelieden gewolfd. Nog een tweede Engelsch schip werd tijdens het bombardement door een granaatkartest getroffen nl. de „Stanleigh". Hier bleef de bemanning echter ongedeerd. In Valencia werden twintig personen gedood en twintig gewond. Voorts zijn een kerk en vijftien andere gebouwen vernield. De strijd aan de Ebro. Van regeeringszijde wordt medegedeeld, dat de door de regeeringstroepen ten uit voer gelegde operatie aan het front van den Ebro de resultaten heeft gehad, die men er van verwachtte. De rechtsche troe pen hebben in het gebied van Gandesa verscheidene aanvallen ondernomen. De regeeringstroepen sloegen deze aanvallen af en dwongen de rechtschen, zich terug te trekken tot de eerste huizen der stad. Daarentegen blijft men van de zijde van Franco melden, dat de zuivering in het gebied van de Ebro voortgezet is en de regeeringssoldaten krijgsgevangen zijn ge maakt. Volgens Radio-National hebben de linkschen gisternacht opnieuw getracht de Ebro over te trekken. De rechtschen dreven hen terug met achterlating van 500 dooden. Zij maakten 200 krijgsgevan genen en staken vier vijandelijke tanks in brand. De strijd In het Verre Oosten. DE JAFANSCHE OPMARSCH NAAR HANKAU. Een telegram te Hankau ontvangen meldt, dat de gevechten in de stad Ki- oekiang geëindigd zijn. De Chineesche troepen, die in de achterhoede streden, zijn waarschijnlijk teruggetrokken. Van Japansche zijde wordt medegedeeld, dat de Chineesche stellingen op den Zuidelij ken oever van de Jangtse tusschen Hoekoe en Kioekiang vernield zijn door de Japan sche troepen, die gisteravond de forten van Setzesjan en Hoeisjan hebben bezet. Vierhonderd Chineezen sneuvelden tijdens de aanvallen op de forten. Chineesche berichten melden^ dat de Japansche troepen Zuidwestelijk zijn op gerukt uit Koetang en zich thans in Zui delijke richting naar Nanking begeven ten Westen van het Pojangmeer, klaarblijkelijk met de bedoeling van Nankang naar Te- han op te rukken. Nankang, dat eens een bevolking van 90.000 zielen had, is thans practisch leeg, daar bijna de geheele be volking is gevlucht voor de herhaalde lu chtbombardementen. Het Chineesche hoofdkwartier meldt, dat zware versterkingen naar Tehan (een klein stadje tuschen Kioekiang en Nant- sjang) worden gedirigeerd om een moge lijken opmarsch der Japanneezen langs den spoorweg naar Natsjang tegen te houden. Woensdag is op het vliegveld Ypenburg te Den Haag voor het M-brevet, waarvan de bevoegdheid tot uitreiking in handen is gesteld van het Luchtverdedigingsfonds, o.m. geslaagd P. J. Kousemaker, Arne- m u i d e n. Het aantal sportvliegers in het bezit van een M-brevet is thans tot 40 gestegen. HITLER HEEFT EEN JAPANSCHE ONDERSCHEIDING GEWEIGERD. Hitier aanvaardt geen buitenlandsche onderscheidingen. Hij heeft een van de hoogste Japansche onderscheidingen, wel ke onlangs ook aan Mussolini werd ver leend, van de hand gewezen. De keizer van Japan heeft hem thans een aantal geschenken, bestaande uit kostbaar lak werk, gezonden, welke door den Japan- schen ambassadeur zullen worden over handigd. BELASTINGVERHOOGING. Binnenkort zal, naar verluidt, in Duitsch- land de belasting op N.V.'s verhoogd wor den met ongeveer één derde. Men verwacht dat de inkomsten van de belastingen hier door met 500 millioen mark zullen stijgen. In industrieele en financieele kringen in Duitschland twijfelt men niet aan het tot standkomen van deze verhooging. Hierme de verbaart men de daling op de Duitsche beurzen. 721 Joodsche advocaten te Weenen geschrapt. Sedert de Anschluss van Oostenrijk zijn 721 Joodsche advocaten aan de balie van Weenen geschrapt. KLOOSTERS GESLOTEN. De Osservatore Romano verneemt, dat drie kloosters in Salzburg zijn gesloten en dat den oversten dezer kloosters het be treft een klooster van capucijner monniken, een klooster van Franciscanen en een kloos ter van clarissen-capucinessen beval heb ben gekregen onmiddellijk de gebouwen te ontruimen. Het blad maakt tevens melding van een kortgeleden uitgevaardigd decreet, waarbij het godsdienstonderwijs op Oostenrijksche handelsscholen afgeschaft wordt. Naar de Zuidpool. Sir Hubert Wilkins heeft bekend ge maakt, dat hij zich aansluit bij de expeditie van Lincoln Ellsworth naar de Zuidpoolge bieden, die in de herfst vertrekt. Niets bekend van een bezoek van Wiedemann. Omtrent de geruchten over een bezoek van den vertrouwensman van Hitier, ka pitein Wiedemann aan Londen in het ko mende weekeinde, verneemt Reuter op Whitehall, dat hier niets van een derge lijk bezoek bekend is. Ook op de Duitsche ambassade wist men nergens van. VOORTDURENDE ONRUST TE RANGOON. Het aantal dooden tot 43 gestegen. De ongeregeldheden in Rangoon (Britsch Indië) blijven in ernstige mate voortduren. Tegen middernacht werd verwoed gevoch ten in sommige Indische en Birrrfaansche wijken. Tal van huizen werden vèrnield en de bewoners gedood. Vijf Indische vrou wen en een Indische zuigeling beviiïden zich onder de dooden. Negentig procent der gewonden zijn Indiërs. Er is een be vel uitgevaardigd, dat samenscholingen van meer dan vijf personen verbiedt. Na den onrustigen nacht, waarin herhaalde lijk opstootjes voorkyamen in de buiten wijken, is de spanning vanochtend niet verminderd. Het aantal personen, dat sedert het be gin van de ongeregeldheden Dinsdag jl. werd gedood, bedraagt 43 en het aantal gewonden ongeveer driehonderd. Een nieuwe „Mauretania" te water gelaten. In aanwezigheid van een menigte, die op 100.000 personen geraamd wordt, is het grootste mailschip, dat ooit in Engeland ge bouwd is, de „Mauretania", gisteren te Bir kenhead te water gelaten onder leiding van Lady Bates, de vrouw van Percy Bates, den beheerder van de Cunard White Star Line. De „Mauretania" is 225 m lang en heeft een waterverplaatsing van 34.000 ton. „It's a long way to tipperary." Gisteren is te West Bromwich op 60- jarigen leeftijd overleden Jack Judge, de componist van het uit den oorlogstijd be kende „It's along way to Tipperary". Stanislaus Augustus naar Polen. Het stoffelijk overschot van den Pool- schen koning Stanislaus Augustus, dat tot dusverre in Leningrad was bijgezet, is thans op grond van een overeenkomst met Sow- jet Rusland, naar Polen gebracht en bijge zet in de geboorteplaats van dén koning, Volczijn.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2