iff tftrouincïstle W >«uu.*V MIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANT) BINNENLAND. ZEELAND. Elke vacanfie-dag is er één! Het goud van de „Lutine" ZEEUWSCH PROFETENBROOD, sedert 1859 bi); M. PETERSE, Hofleverancier, L. Delft 75, Middelburg. MIDDELBURG. Meertens' Torpedo. i). WEERBERICHT. GOES. VLISSINGEN. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, eldefs f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. «pagar NUMMER 176. TWEE BLADEN. VRIJDAG I M i 29 JULI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAA Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. voor- trediet. eenig hou- deze n het geen leulen. een le den reini- DUiten- hy B. en len be- .tenge- oopen. rap- iitelijke nadat ir. de doen Is ont- |ies in- sn. heer [ruptie agelyk derde j, sloot lering. /ARA. 9.00 IA. Mor- Orgel- )m Verv. 4.00 Welspel, lirnaal. Ber. Cau- Frag- Blau". Gram. j Gram. IV. Ber., jirgend. gram. e v. lec- Gram. ibouw- tö Re- herh. 00 De- J.1.50— >Nor- 12.40 5 De- 10 Het |Gram. j. 4.45 Het r. 6.50 i-ork. lians" -ork. muz. Strat- 1.1.50— Zang. Zang. H. 8.35 11.20 In 8.50 1 solist, lents- aents- js ork. 12.20 -2.20 |r. van Staf- 05 Ra- tinork. Zang. |Gram. tadio- jswing- 10.50 7.20 50 Zie 1.15 Aug.: If mil- £0.00 h Aug.: „Café latinée. L'bur*. De „KARIMATA" haalt de eerste staaf op. Vannacht heeft de „Karimata" de eerste staaf goud, afkomstig van het wrak van de „Lutine" opgehaald. Het was omstreeks half drie, dat deze vondst werd gedaan. De heer Van Capellen was aan boord van de „Karimata" toen' deze eerste staaf van de vele welke men hoopt te vinden in de zeef van den baggermolen werd ontdekt. Van morgen bp de aflossing werd het eerste goud, dat hen thans gevonden heeft, mee gebracht naar het eiland om ter hand te worden gesteld aan den leider van het be drijf der Billiton Maatschappij op Ter schelling, den heer Bol. Hij en de heer Van Capellen kwamen er mee naar Hotel NAP, waar de staf zijn hoofdkwartier heeft. On middellijk werd op het hotel de vlag ge- hesehen. De staaf is 20 cm lang en 6% cm breed, weegt 3,5 kg en is gemerkt BB 57. Toen op het eiland bekend werd, dat het eerste goud was gevonden, werd van tal van schepen in de haven de vlag geheschen en lieten de sirenes zich hooren. Vroeger dan anders was het druk op het eland. Iedereen, die van de vondst vernam, ging naar de haven. Er was echter niets te zien en behalve deze eene staaf is er sinds van nacht halfdrie niets meer gevonden. Men neemt dan ook aan, dat deze staaf bp vo rige bergingspogingen van de „goudschat" van de „Lutine" is losgeraakt en ver dwaald. Het feit, echter, dat de „Karimata" ook deze „verdwaalde" staaf naar boven heeft gebracht, heeft het optimisme dat de goud schat geheel zal worden gevonden nog ver sterkt. Vol verwachting gaat men de ko mende dagen tegemoet. Voor de veleen die tegenover de poging om den Lutineschat te bergen sceptisch stonden, omdat zij meenden, dat het goud bi door de kleilaag heen was gezakt öf was weggesleept, is het vinden van den staaf goud wel een aanwijzing, dat er nog goud te vinden is. De staaf welke vannacht is opgehaald, behoort tot de lichtere en woog 3% kg. De volgende bijzonderheden zijn nog inte ressant in verband met het merk van den gouden staaf, n.l. f.b.b. 57. Alle goudstaven van de „Lutine" zijn gemerkt f.b.b., gevolgd door een nummer. Waarschijnlijk hebben de gouden staven gelegen in volgorde van de nummers. Nu is de gouden staaf f.b.b. 56 opgehaald op 23 September 1858 bij de ber gingspogingen door ingenieur Taurel. Ook de f.b.b. 58 is naar boven gehaald, doch reeds op 14 November 1801, dus eenige ja ren na het vergaan van de „Lutine", toen men nog vrp nauwkeurig de plaats van het wrak kon aangeven en er van „versieepen" natuurlijk nog geen sprake was. De omstan digheid, dat nu de f.b.b. 57 naar boven is gebracht, wettigt dus het vermoeden, dat de „Karimata" thans baggert op de plaats waar men reeds in 1801 gewerkt heeft. De „Karimata" gaat met de noodige voorzichtigheid verder. Men is zelfs een eind teruggegaan, om het uitgebaggerde gedeel te nog iets uit te diepen. Zooals met alles geschiedt wat opgehaald wordt, gaat ook deze gouden staaf naar Lloyds. (Van onzen specialen correspondent.) Precies te 7 uur voer de boot met de af geloste ploeg de haven van Terschelling binnen. De boot was gepavoiseerd, de stoom fluit loeide en de ploeg juichte. Men had het eerste staafje opgehaald goud aan boord en was overtuigd, dat in den loop van den dag of anders in den komenden nacht nog meer goud zal volgen. Vanzelfsprekend heerschte er op het eiland een opgetogen stemming, het nieuws ging als een loopend vuurtje door het dorp en hotel Nap, waar de leiding van het werk is gehuisvest, stond direct in aller belang stelling. Velen konden het haast niet ge- looven, dat hier nu werkelijk van Lutine- goud sprake is. De voorspelling van den leider is echter werkelijkheid geworden, na melijk, dat tegen het einde van de week goud zou worden gevonden. De eilandbewoners, die aanvankelijk slechts een glimp van het goud hadden kun nen zien, werden tevreden gesteld, toen de leider het staafje boven zijn hoofd hield. Natuurlijk was ook op de Karimata de spanning groot, men had daar eerst gisteren moeilijkheden gehad door den vrij straffen wind, maar in den nacht was die wind gaan liggen en met groote regelmaat kwamen de emmers naar boven. Er gebeurde niets bijzonders, totdat om kwart over twee de arbeider Nielke de Beer zijn schop in een èmmer stak en on der een plaat ijzer iets zag glinsteren. Het was werkelijk Lutinegoud. Het nieuws was in een oogwenk over de geheele Karimata verspreid, de lwerklie'den hieven gejuich, aan, de Nederlandsche en Engelsche'vlaggen werden geheschen en een extra oorlam werd uitgedeeld. De Karimata is een eindje versleept, bo ven de plaats waar het staafje lag. zake wd"ge?iende van Terschelling is in- miXiÜh ZOe?fn van het Lutinegoud pessi- minv nief de leider deelde die stem- JJi® v ls vo1 goeden moed. Er is nu fou vertrekkeiTen^ T' dat de Karimata gezet Z°eken worden st°P Terschelling begint op Klondyke te lij ken want reeds verschillende aanvragen om logies zijn vanmorgen ingekomen, doch Terschelling is zoo wat vol. Men verwacht nog heden vertegenwoordigers van de Bil- litonmaatschappij en andere bij het zoeken betrokken personen. (Ingez. Med.) Faillissementen. Het faillissement van J. de Wilde, win kelier in manufacturen, galanterieën en borstelwerk te Aardenburg, Markt straat 13, is opgeheven wegens gebrek aan baten. Curator mr. W. le Mair, advocaat te Sluis. Besmettelijke ziekten. In onze provincie kwamen in de week van 17 t.m. 23 Juli 6 gevallen van roodvonk voor, nl. 1 te St. Annaland en 5 te Krabben- dïjke (waaronder 1 maal een 2de en 3de geval in één gezin en 1 maal een 3de geval in één gezin). Middelburgs Jeugd op 6 September met een genieentevlag naar Amsterdam. De burgemeester had tegen gisterenavond in de trouwkamer op het stadhuis een bij eenkomst belegd van vertegenwoordigers van jeugdorganisaties of van vereenigin- gen met jeugdafdeelingen, ten einde te spreken over de jeugdhulde op 6 Septem ber te brengen aan H. M. de Koningin. Van een 13-tal organisaties waren af gevaardigden tegenwoordig toen de bur gemeester, de heer M. Fernhout, de bij eenkomst met een welkomstwoord opende en er op wees dat uit Amsterdam een lijst van vereenigingen is opgegeven, die be reid zijn deel te nemen en dat deze lijst is aangevuld met nog meer vereenigingen, die voor dezen avond zijn uitgenoodigd. De bedoeling is, dat in alle gemeenten van ons land uit handen van den burgemees ter in de morgen van 6 September een gemeentelijke vlag of althans een vlag wordt aangenomen door een deputatie, die vervolgens per auto zoo mogelijk een opene naar Amsterdam rijdt, daar deel neemt aan de jeugdhulde met alle vlaggen en by terugkomst in de stad van inwoning de vlag weder aan den burgemeester ter hand stelt. Toen spr. verzocht werd daarvan voor Middelburg de leiding op zich te nemen, vond hij het een zeer sympathieke daad met een symbolieke beteekenis. Waar nu tweemaal de zaak dreigde een of ander in de war te sturen, van het plaatselijk feestprogramma, heeft spr. zich gewend tot „Uit het VolkVoor het Volk" én de voorzitter, hulpvaardig als altijd zegde direct medewerking toe. Er zullen nog vragen zijn op te lossen. Spr. stelde nu de vragen hoe zal men komen tot samen stelling van de afvaardiging en hoe men Hij, die edele en groote dingen wil bedenken, moet in de stilte gaan. Thomas Carlyle. de geringe kosten zal kunnen dekken. Spr. had gehoopt dat er meer in aanmer king komende organisaties vertegenwoor digd zouden zijn geweest. Hij verzocht nu den heer W. de Graaf, voorzitter van „Uit het VolkVoor het Volk" de leiding over te nemen. De heer De Graaf begon met den bur-5 gemeester, wien toch door het centraal comité voor de jeugdhulde gevraagd was de leiding te Middelburg op zich te ne men, en ale dit werk overgaf aan „Uit het VolkVoor het Volk", daarvoor dank te brengen. Er is in de eerste plaats een algemeene nationale hulde op 6 Septem ber te Amsterdam en daarbij mag natuur lijk Zeeland niet ontbreken en zeker niet de hoofdstad. In de Woensdag gehouden vergadering is vast besloten dat er_een afvaardiging naar die huldebetooging zal gaan. Maar daarnaast staat de Jeugdhulde, waarbij in alle gemeenten van het land, zooals de burgemeester ook reeds aangaf, een afvaardiging van 3 of 4 jeugdige per sonen in den morgen van 6 September uit handen van den burgemeester een vlag in ontvangst neemt en dan per auto naar Amsterdam vertrekt. De chauffeur, indien niet ouder dan 35 jaar, mag ook deel van de afvaardiging uitmaken. Van de per sonen, die de afvaardiging vormen, moet minstens één een vrouw of meisje zijn. Spr. las nu de namen af van de aange schreven organisaties en bleek, dat er van de 17 uit Amsterdam opgegeven adressen er 5 aanwezig waren en bovendien nog 8 van die, welke men er te Middelburg aan heeft toegevoegd. Bij de verdere besprekingen werd be paald, dat de organisaties, die deelnemen aan de hulde voor te maken kosten 1 cent per lid zullen afdragen en werd besloten, dat Middelburg vier personen, waarvan twee vrouwelijke, zal zenden. Het ligt verder in de bedoeling, dat zoo wel het overdragen van de vlag aan de afvaardiging als op 7 September het terug brengen daarvan aan den burgemeester, een onderdeel van de plaatselijke feeste lijkheden zullen vormen. Nadat in den morgen van 6 September door drie of vier muziekkorpsen om 8 uur een reveille zal zijn gehouden, komen deze allen tegen 9 uur op de Markt, waar dan de aan de Jeugdhulde medewerkende or genisaties moeten zijn opgesteld. Hier zal de burgemeester dan vanaf het Stadhuis de vlag overhandigen en dan vangt de afvaardiging de reis naar Am sterdam aan, waar alle auto's in het Sta dion bijeen komen. Van hier gaat het om 5 uur te voet naar den Dam, waar om '6 uur de Jeugdhulde zal plaats hebben. Voor logies op billijke voorwaarden in jeugdherberg of anderzins zal worden ge zorgd en Woensdag 7 September heeft de terugtocht per auto plaats. Dan wordt des avonds te half acht de deputatie met de vlag aan het station af gehaald én gaat het, voorafgegaan door een muziekkorps, naar de Markt, waar dan weer de jeugdorganisaties staan op gesteld. Hier zal de burgemeester de vlag, die de gemeente bekostigde en die dan ook haar eigendom blijft, weder in ont vangst nemen, waarna een concert op de tent op de Markt een goed slot zal zijn van alle feestelijkheden. Op verzoek van den heer De Graaf na men de heeren J. J. Kerkmeijer en J. A. Tavenier Sr. resp. het secretariaat en pen ningmeesterschap voor dit onderdeel van de nationale feesten op zich. Bij de besprekingen bleek meermalen, dat verschillende organisaties niet volko men hadden begrepen, wat ten deze van haar verwacht werd. Zij moeten alleen door de kleine bijdrage van 1 cent per lid en verder door deelname aan de over drachten van de vlag op 6 en 7 September te Middelburg deelen in de±e huldebetuiging. Natuurlijk kwam ook ter sprake de sa= menstelling van de deputatie. De heer De Graaf had zich zoo gedacht, dat in de volgende bijeenkomst, die op Maandag 8 Augustus weder in de Trouw kamer zal plaats hebben, de namen der deelnemende organisaties in een bus zul len worden gedaan en dan zal worden ge loot welke vier daarvan een afgevaardig de zullen mogen aanwijzen. Wil men het anders dan kan dit dan worden bespro ken. Men hoopt in de resteerende tien da gen, nu duidelijker is wat bedoeld wordt, nog verschillende vereenigingen aan de 13 die nu aanwezig waren, te kunnen toevoegen en haar op die tweede verga dering vertegenwoordigd te zien, waar bij men dacht aan sportvereenigingen e.d. maar zeker ook aan de plaatselijke afdee- lingen van de landelijke organisaties, die zich reeds als zoodanig bij de landelijke jeugdhulde aansloten. Ter vergadering werd de hoop nog ge uit, dat een Middelburgsche automqbiel- bezitter zijn wagen indien hij beneden de 35 jaar mocht zijn, desgewenscht met hemzelven als chauffeur kosteloos be schikbaar zou willen stellen om de depu tatie met vlag den 6en naar en den 7en van Amsterdam te vérvoeren. Desge wenscht kan deze bestuurder dan boveif- taliig deel van de deputatie uitmaken en dus aan het défilé deelnemen. In het huisvuil zijn drie nog nieuwe emaille bussen aangetroffen met de vol gende opschriften „thee, koffie, suiker". Zij zijn op het kantoor van den reinigings dienst in de Stadsschuur terug te bekomen. Een torpedoboot kiest zee. De heer P. J. Meertens te Amster dam, Zeeuw van geboorte, Zeeuwsch ge voelend en nog immer sterk gehecht aan zijn geboortegrond en deszelfs bewoners, de Zeeuwen, heeft een torpedo afgeschoten op een onlangs te water gelaten Zeeuwsch scheepje, in de hoop, dat het een voltreffer zou worden, en dat de ontploffing van dit schrikkelijke oorlogstuig het schip, dat nog maar nauwelijks goed en wel onder zeil is, met heel de bemanning in de lucht zou doen vliegen, zoodat er niets dan wat wrak hout van op de Zeeuwsche stroomen zou blijven dryven. Te goeder trouw meende de heer Meer tens, dusdoende, een „dreigend gevaar voor Zeeland" te zullen vernietigen. Gelukkig heeft zyn torpedo geen doel getroffen: het scheepje: de „Vereeniging tot behoud der Zeeuwsche kleederdrachten" zet zijn, van alle booze bedoelingen vreemde, en volko men vreedzame reize rustig voort, en de drijvende torpedo koestert nu zijn glanzend buikje in de milde stralen der Zeeuwsche zomerzon, die vriendelijk over de wateren der Schelde schijnt, wachtende op den torpedodienst die het thans onschadelijk geworden monster netjes zal opvisschen, ontladen, en opbergen. Meertens' torpedo is, in plaats van een voltreffer te worden, het doel voorbijge schoten! De schrijver van het bewuste ingezonden stuk is een gezaghebbend man op dit punt. In de geschiedenis van ons gewest is hij te huis als weinigen; de Zeeuwsche letteren hebben zijn groote belangstelling en hij is bovendien secretaris van de commissie voor volkskunde van de Koninklijke Academie van Wetenschappen. Als hij dus op dit terrein iets te zeggen heeft, dan is het zaak dat men naar hem luistert al wil dat nu weer niet zeggen, dat men het onmiddellijk voor zooveel des kundigheid op een loopen zet! Integendeel: ook deskundigen hebben het somwijlen niet bij het rechte einde. En zulks is hier, vreezen wij, een weinig het geval. Men kan, zich tot een beschouwing van het door Meertens te berde gebrachte zet tende, drie vragen stellen: 1. Is de strekking van hetgeen hy schrijft in algemeenen zin juist? 2. Is zijn betoog op onderdeelen aan vechtbaar 3. Is correct, gelijk hij doet, met voorbij gaan van de betrokken vereeniging, een fel courantenartikel ter publicatie van de geheele Nederlandsche dagbladpers te zenden?*) Op de eerste vraag moet het antwoord, dunkt ons, luiden, dat weliswaar de grondgedachte, lyaarop Meertens' be toog gebouwd werd, in hoofdzaak juist is, maardat ook het bestuur der vereeni ging tot behoud der Zeeuwsche kleeder drachten op dit standpunt staat en zich daarvan dus zeer wel bewust is. Op de twee de vraag moet geantwoord worden, dat zijn betoog op menig punt ten deze aanvecht baar is, en wat de derde vraag betreft ach ten wij het volmaakt onjuist en incorrect, een vereeniging die een ook door den heer Meertens zelf zeer gewaardeerd doel na streeft, op de wijze als hij deed een dolk stoot in den rug te willen toebrengen. De De heer Meertens had zich, wat dit laatste betreft, en naar ons gevoelen, in de eerste plaats tot het bestuur der vereeniging moe ten wenden met zijn bezwaren, en wanneer hem gebleken zoude zijn, dat dit niet naar hem wilde luisteren, tot de ledenvergade ring; pas daarna zou „de vlucht in de openbaarheid", dunkt ons, te rechtvaardigen geweest zijn. De heer Meertens had daarbij een voorbeeld kunnen nemen aan een an deren buiten onze provincie wonende en werkende Zeeuw, in liefde voor den ge boortegrond voor hem zeker niet onder doende, die der vereeniging de opbouwende kritiek niet spaarde, en uit wiens pen wij nog kortgeleden in ons blad een uitvoerige beschouwing over hetzelfde onderwerp overnamen, maar die, inplaats van de be wuste vereeniging in het openbaar aan te vallen, als lid tot haar toetrad. Dat is, dunkt ons een betere weg! De diepere grondslag van het streven naar behoud der Zeeuw sche kleederdrachten. De heer P. J. Meertens is er op uit den indruk te wekken, dat de vereeniging tot behoud der Zeeuwsche kleederdrachten „de kool en de geit wil sparen", dat zij in werkelijkheid niet, of althans niet voldoen de, zuiver beseft, waarom het gaat en wat er op het spel staat, kortom al zegt hij dat niet met zooveel woorden dat het een hopeloos stelletje sentimenteele en on deskundige heeren in confectiepakjes is, hetwelk zich, mede ter ondersteuning van het vreemdelingenverkeer, bemoeit met za ken die het heelegaar niet aangaan. Deze voorstelling van zaken klopt echter allerminst op de werkelijkheid! Indien de heer Meertens lid van de vereeniging ware geweest, en hij zou zich met zijn bezwaren tot het bestuur gewend hebben, dan zou hem dit terstond gebleken zijn; nu hij er Wy troffen het artikel behalve in de Zeeuwsche pers o.a. aan in; Het Vaderland, De Arbeiderspers, De Nieuwe Apeldoorn- sche Courant. buiten staat, zijn wy niettemin toch wel be. reid en in staat tevens, hem bij te lichten. Geruimen tijd geleden, en dus al lang voor Meertens zijn torpedo afschoot, heeft een der leden van het Dagelijksch Bestuur der Vereeniging een memorandum opge steld voorloopig bestemd voor inwen dig gebruik waaraan wij, met toestem ming van den opsteller, de volgende zinsne den ontleenen: „De vereeniging heeft nu allereerst de taak te werken tot het behouden van wat behouden kan worden, en het zal haar nut tig zijn te bedenken, dat het voor den dra ger van het Zeeuwsch costuum niet aller eerst een financieel voordeel behoort te zijn, dat hem doet besluiten zijn Zeeuwsche kleedij te behouden, maar een geestelijke grond, in letterlijken zin een mentaliteit [een geestesgesteldheid], een verbonden heid aan volk en grond, een besef van trouw aan de plaats, waar de Schepper hem heeft gesteld, zich uitend in de uiter lijke kenteekenen daarvan, door de lande lijke traditie aangegeven, in de zoo schjo- ne verscheidenheid, door eiland- en plaat selijke dracht bepaald. Het komt den-stelier van dit memorandum voor dat de ver eeniging er niet genoeg voor kan waken, dat het geestelijke in deze primeert bij het economischein welk verband het reeds verkregen contact met de geestelijkheid en het onderwijs naar voren komt". Tenslotte citeeren wij uit dat memoran dum nog, ten bewijze dat het deze bewe ging niet aan realiteitsbesef mangelt; „De invloed der vereeniging kan zeker ten goede werken, optimisme behoort ech ter voorzichtig gedoseerd te worden. Een waarschijnlijkheid van verderen achteruit gang is iets waarmee terdege rekening ge houden moet worden. De vereeniging kan zich troosten met het besef, dat zij het niet is, die geschiedenis maakt, zij behoeft zich ook dan niet overbodig te voelen" „De vereeniging moet haar werkzaamheid rich ten op het onder de Zeeuwsche bevolking brengen van deze gedachten, die den grond slag vormen van haar werkzaamheden; zy stuit daarby op de moeilijkheid, dat een mentaliteit te doen groeien niet een zaak is, die van boven af opgelegd kan worden. maar van binnen uit moet komenHet woord, waarmeê zooveel geschermd wordt „wy willen blyven wat wij zijn", sluit in; dat men eerst werkelyk wat moet zijn, om het te kunnen blijven; welnu; de Zeeuwen z ij n iets, is het dan niet de moeite waard er naar te streven, ze dit te doen b 1 ij ven?" Tot zoover dit memorandum, waaruit blykt, dat de bezinning op de diepere grond slagen waarop het werk der aangevochten vereeniging moet berusten, zeker niet ont brak. (Wordt vervolgd) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige, later wel licht toenemende Z.O. tot Z.W. wind, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. Za 30 Jul. Zon op; 5 h 17; onder 20 h 54. Licht op: 21 h 24. Maan op: 9 h 55; onder: 21 h 56. E.K.: 3 Augs. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juli. Hoogwater. Laagwater. Vrydag 29 S 3.30 15.45 9.57 22.36 Zaterdag 30 4.14 16.30 10.43 23.23 Zondag 31 5.00 17.16 11.25 24.06 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juli. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 29 S 5.31 17.52 11.02 23.34 Zaterdag 30 6.14 18.36 11.49 24.20 Zondag 31 6.58 19.17 12.34 Ze zijn kostbaar die vrije dagen I Laat er géén verloren gaan, door hoofdpijn, migraine, onwelzijn of kou-vatten. Zorg zoo'n zakdoosje met 3 „AKKERTJES" bij U te hebben. Helpen direct I Slechts 20 cent (Ingez. Med.) De politie bekeurde gisteren weder een Arnemuidsche vrouw wegens overtreding van het artikel der politieverordening in zake het zich laten fotografeeren voor geld. As van een motortrein gebroken. Even voor het station bemerkte Woens dagmorgen de wagenvoerder van den uit de richting Kapelle komende motortrein, dat er iets niet in orde was in het onderstel van den wagen. Hij bracht het treintje tot stilstand en toen bleek één der assen te zyn gebroken. Dit ongeval heeft plaats ge had, toen de vaart betrekkelijk gering was. De reizigers hebben te voet de reis naar het station voortgezet, waar voor hen, die verder moesten een andere trein in orde werd gebracht. De defecte wagen is opge vijzeld en weggesleept. (De Z.) Concert. De mondaceordeonvereeniging „Kunst vrienden" zal Zaterdagavond 8.30 uur een concert geven op de Groote Markt. Het programma luidt: „Kunstvrienden"-marsch P. B. van Sprang; „Peto", walzer, C. Erosa; „Nos Petits Soldats", marsch, M. Lepop; „Boeroeng-Kaka", arr. Laan Waüaiv, „Tan zen mocht ich", Emmerich Kalman; „Wien bleibt Wien", marsch, Schrammel; Pauze; „lm Treu Fest", marsch, Teike; Concert- wals, K. H. Moed; Wals-potpourri, Joh. Strauss, arr. W. Ciere; „Unter den Doppel Adler", marsch, Wagner; „lm Rosendoft", walser, Ritter; „Alte Kameraden", marsch, Teike. Onverwacht overleden. Naar men zich herinneren *zal stortte eenigen tijd gele'den bij de verbouwing van Krijgers vergaderzaal het dak naar bene den. Hierbij werd de 60-jarige metselaar P. J. van Baaien vrij ernstig gewond. De man verbleef nog wel in het ziekenhuis, doch hij scheen vrijwel hersteld te zijn. Vannacht hebben zich echter complicaties voorgedaan en is Van B. overleden. Zoo heeft dit ongeval, dat schijnbaar zoo goed was afgeloopen, toch nog een doode ge- eischt. Een nieuwe glijbaan. De Vlissingsche speeltuin aan de Bloe- menlaan vertoonde Donderdagavond een echten feeste'lijken aanblik. Vroolijk wap perden de vele vlaggen, terwijl een groote schare kinderen en ook vele ouderen op het speeltuinterrein aanwezig waren. Er werd een nieuwe, moderne glijbaan in ge bruik genomen. De voorzitter van de vereeniging, de heer D. Heijboer, schetste in zijn openings woord de vele moeilijkheden, speciaal fi- nancieele, waarmede het bestuur heeft te kampen. Dank zij echter veler medewer king, speciaal van den bouwer, den heer De Bree, die alles belangeloos en in zijn vrijen tijd heeft gebouwd, is deze nieuwe glijbaan, ter vervanging van de kleinere, die versleten was, er gekomen. De voorzit ter zeide verder, dat deze vereeniging is aangesloten bij de N.U.S.O. Spr. uitte voorts zijn teleurstelling over de weini ge medewerking van het gemeentebestuur, dat ook thans, hoeweluitgenoodigd, niet aanwezig was. Daarop werd de glijbaan in gebruik ge nomen. Nadat vele ouderen de glijbaan hadden geprobeerd, was het de beurt aan de vol ongeduld wachtende kinderschare om be zit van deze nieuwe aanwinst te nemen. Totdat de duisternis viel bleef het een ge zellige drukte. De werkloosheid. Het aantal werkloozen verminderde deze week van 501 tot 489; alzoo met 12 perso nen. In de werkverschaffing werden 115 personen geplaatst. Zeebaden. In de week van Vrydag 22 tot en met Donderdag 28 Juli werden in het gewone bad 2899 en in het volksbad 1304, of totaal 4203 zeebaden genomen. De gemiddelde temperatuur van de lucht was 78 en van het water 66 graden.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1