KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 27 JULI 1938. No. 174. Hebt V hem ook al geprobeerd? HEEMAF VUSSINGEN. WALCHEREH. ZEEUWSCH-VLAAHDEREN 0.D, ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. De Oslo-ttaten en de neutraliteit. (a.i.) De ministers van buitenlandsche zaken van de zgn. Oslostaten (Noorwegen, Zweden, Denemarken, Finland, Neder land, België en Luxemburg) hebben in een bijeenkomst te Kopenhagen den inter nationalen toestand bekeken. Dit was in de eerste plaats bedoeld om ervaringen en op vattingen uit te wisselen, teneinde de be handeling van de verschillende vraagstuk ken, welke in September in de Volkenbonds vergadering aan de orde zullen komen, en voorzoover daarbij dan de kleine staten be trokken zullen zijn, voor te bereiden. Bij zondere gezichtspunten zijn tijdens deze Ko- penhaagsche besprekingen niet naar voren gebracht, maar dat werd ook niet ver wacht. De bijeenkomst is kort geweest: in twee dagen was zij afgeloopen. In een uit gegeven communiqué erkennen de verte genwoordigers der zeven genoemde landen, dat de toestand in ons werelddeel eenige re den tot ongerustheid geeft. Toch bestaat er bij hen optimisme, dat de groote mogend heden het noodige zullen doen om voor de huidige, zonder twijfel ernstige, problemen een goede oplossing te vinden. Zelf zullen de Oslostaten daartoe gaarne het hunne bij dragen. Immers, zjj verklaren met nadruk zich bereid, actief, en tevens onpartijdig, mede te werken aan ieder internationaal streven naar verzoening. Teneinde evenwel een beteren geest te kweeken, is het, zoo meenden zij, allereerst zaak, de gevaren van den bewapeningswedloop onder oogen te zien. De Oslo-staten waren het er over eens, dat alle mogelijkheden bestudeerd moeten worden om te geraken tot een in ternationaal accoord, leidende tot een ver mindering der bewapening. Elk initiatief dat beoogt het tot stand komen van een conventie inzake luchtbombardementen, zal worden gesteund. De verhouding tot den Volkenbond vorm de wel het belangrijkste punt der beraadsla gingen. De ministers waren ervan over tuigd, dat hun landen moeten blijven deel nemen aan het vredeswerk van Genève en dat de eenmaal vastgestelde gedragslijn ge volgd behoort te worden. Evenwel, als klei ne staten, omringd door grootere, en daar mede als het ware omgeven door alle mo gelijke gebeurtenissen waaruit conflicten kunnen voortkomen, gaven de vertegen woordigers te kennen, niet langer gebonden te willen zijn aan algemeene sanctieverplich tingen. Deze zouden hen tegen hun wil in conflicten kunnen betrekken. Het sanc tiestelsel heeft onder de tegenwoordige om standigheden en gezien de praktijk van de laatste jaren, een niet-verplicht karakter gekregen. Verwacht kan worden, dat in September te Genève een poging gedaan zal worden om formeele erkenning van het standpunt der kleine staten inzake dit vraagstuk te verkrijgen. Behalve uit het vorenstaande, blijkt ook uit de redevoeringen van den Deenschen minister van buitenlandsche zaken, Munch, en uit die van zijn Belgischen collega Spaak, dat de kleine staten zich meer en meer gaan stellen op het standpunt der volstrekte neu traliteit. Munch toch verklaarde o.a., dat de staten bezield zijn door gelijke vredes gezindheid en vastbesloten zich, zoo moge lijk, buiten een eventueelen oorlog te hou den. Spaak gaf te kennen, dat, bij alle ver trouwen in den Volkenbond, nochtans moet worden erkend, dat blijkens de internatio nale gebeurtenissen, heb stelsel van collec tieve veiligheid niet deugt, indien het steunt op een wereldorganisatie. Men werd dus genoodzaakt met de werkelijkheid rekening te houden; al blijft men hopen, dat alle mogendheden het internationale recht weer zullen gaan eerbiedigen. ITALIË. JOURNALIST UITGEZET. Paul Cremona, correspondent van den „Christian Science Monitor" en het „Wall- street Journal", heeft aanzegging gekregen, dat hy in verband met zijn „algemeene hou ding" binnen acht dagen Italië moet verla ten. Cremona, die reeds twintig jaar in Ita lië woont, is ondervoorzitter van de bui tenlandsche persvereeniging. Hij is afkom stig uit Malta. De Britsche ambassade heeft te zijnen gunste stappen ondernomen, doch het is nog niet bekend of deze succes zullen hebben. IN GEHEIMEN DIENST. Historische Avonturenroman. Door G. P. BAKKER. 43). De ruiters hadden inmiddels hun bivak in het bosch betrokken. De koets was in den stal achter de herberg gereden en Greta was door Anette naar een kamer gebracht. De beide Fransche edellieden stonden samen te praten. „Baron zei de markies. „De koning zal je laten roepen en dan moet je optreden met een edelen zwier een ridder waardig. Een zwaai met je hoed, het buigen van een knie, het hoofd gebogen, de hoed moet den grond raken met de rechterhand en dat alles vol gratie. Laat zien dat je een edel man bent". „Maar ik ben een schippersjongen". „Juist daarom", en met groote elegance, zooals alleen een Fransche hovelingen het zooveelste geslacht dat vermag, deed de arkies hem de buiging voor. lortteSSiS' "Wi) Ho1- „Schijnt het ook. Maar toch moet je het doen, precxes als ik het je voor doe. Probeer het. Juist zoo is het goed". „Ik zal het wel zoo plooien", zei Edzke „dat hij jou ook laat roepen. Dan geef ie den koning den brief van den kardinaal en hij benoemt je tot ritmeester. Trouwens generaal Saxon zal er toch wel voor zor gen". „Edzke", riep Saxon, „de koning wil je spreken". ONTHEFFING WINKELSLUITINGS WET. De minister van economische zaken heeft in verband met de viering van het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin, burgemeester en wethouders van alle. ge meenten gemachtigd, een al dan niet voor waardelijke ontheffing te verleenen van het bepaalde in de,artikelen 2, onder b en e, en 8, eerste lid, onder b en c, van de winkelsluitingswet (sluiting van 8 uur na middags tot 5 uur des voormiddags) ten aanzien van de werkdagen, waarop de vie ring van hoogerbedoeld jubileum in de verschillende gemeenten zal plaats hebben. Dit beteekent dus een onbeperkte winkel sluiting. (Reeds geplaatst in een deel der oplaag van ons vorig nummer). DE „KARIMATA" BOVEN HET LUTINE"-WRAK. Zooals reeds gisteren is gemeldd, heeft de „Karimata" een aantal Spaansche „mat ten" naar boven gebracht. In totaal zijn thans zes van deze zilveren munten gevon den. Ook vele z.g. „ballastbrooden" en kope ren munten zijn de laatste dagen gebag gerd, alsmede een stuk van een scheepska- non en een deel van een koperen ketel. Nu men uit de vondsten heeft kunnen opmaken, dat de „Karimata" zich boven het wrak van de „Lutine" bevindt, heeft men de zg. „snede" (dat is dus de breedte, waar over gewerkt wordt) verminderd, aangezien het weinig doel heeft, links en rechts van het wrak te baggeren. Hierdoor wordt be reikt, dat het baggerwerk boven het wrak zelf thans sneller voortgang vindt. Men nadert dan ook steeds dichter het midden- en achterschip. Echter moet wel rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat het schip in twee stukken is gebroken, wel ke zich misschien in den loop der jaren niet in dezelfde richting hebben bewogen, zoodat voor- en achterschip in dat geval niet direct achter elkaar zouden liggen. NEDERLAND SCI I CREDIET AAN FRANKRIJK. Vragen van de N.S.B. Het Tweede Kamerlid Rost van Tonnin gen heeft aan de ministers van financiën en van buitenlandsche zaken vragen ge steld in verband met het feit, dat een cre- diet van 35 millioen gulden verleend is door de firma Mendelssohn en Co. te Amsterdam aan den Franschen staat, voor den duur van 1% jaar? Uit het feit, dat de Nederlandsche Bank de wissels van dit erediet voor 1 jaar dis- contabel heeft verklaard, terwijl in begin sel dezelfde begunstiging zou zijn verleend voor het overblijvende halfjaar leidt de vra gensteller af, dat de Nederlandsche Bank aldus de discontabiliteit van dit erediet practisch voor een tijdsduur van 1% jaar heeft vastgesteld en derhalve, zoo al niet naar de letter, dan toch naar den geest in strijd heeft gehandeld met de bepalingen der bankwet-1937? De geldbehoeften der Fransche openba re lichamen worden, ondanks de recente belastingverhoogingen, nog altijd door Fransche deskundigen op 40 a 50 milliard franken per jaar geschat en de credieten, waaraan de Fransche schatkist een voort-, durende behoefte heeft, worden grooten- deels besteed door de bewapening? De heer Rost van Tonningen vraagt, of de ministers niet van oordeel zijn dat de financiering der Fransche bewa pening met Neder landsch kapitaal in- druischt tegen de politiek van zelfstandige onzijdigheid van ons land terwijl een en an der ook indruischt tegen het belang der Ne derlandsche volkshuishouding. EEN OVER DE GRENS GELEIDE DUTTSCHER DOODGESCHOTEN. Vragen van het Tweede Kamerlid Wendelaar. Het Tweede Kamerlid Wendelaar heeft aan den minister van justitie de volgende Vragen gericht: 1. Is het juist, dat een Duitscher, die in Nederland bescherming had gezocht tegen zijn Duitsche achtervolgers en die reeds sinds 4 November 1936 en laatstelijk met een steeds verlengde verblijfsvergunning iri ons land vertoefde, half Mei gearresteerd is, eind Juni over de Duitsche grens uitgeleid is en terstond daarna te Emmerik doodge schoten is? 2. Wil de minister mededeelen, waarom deze Duitscher gearresteerd is en hoe zijn De koning zat aan een tafel onder een grooten beuk. Rechts van hem zat gene raal Banner, links generaal Baudissen en daarnaast de voortreffelijke ruiteraanvoer- der Thorsten Stahlhans, de Fin. Vol verbazing keken de oversten naar den eleganten Franschen edelman met zijn langen zwarte haren en zijn meer dan sier' lijke kleeding. Toen hij vol gratie zijn kniebuiging maak te, reikte de koning hem de hand en sprak Luitenant, je generaal vertelde mij, dat je van afkomst een Hollandsche schipperszoon bent,, maar je lijkt meer op een volmaakt Fransch edelman." „Sire", antwoordde Edzke, „mijn gene raal heeft mij altijd geleerd, dat een offi cier van zijn geheimen dienst zich in elke vermomming gemakkelijk moet kunnen be wegen". „Maar als monnik is het toch misgeloo- pen", grapte de koning. „Dat is waar, Sire. Maar Uw majesteit moet niet meenen, dat het zoo prettig is voor de eerste maal in je leven gehuld in een grooten haverzak met een touw om den middel op een paar plankjes loopend op het drukste uur van den dag door de hoofd straat van een groote stad te wandelen". Generaal Thorsten Stahlhans begon luid te lachen. „Maar het beste van die vermomming was toch, dat je daardoor op het spoor kwam van een complot tegen mijn leven, dat je hebt verijdeld met behulp van een vriend", vervolgde Gustaaf Adolf. „Dat was voornamelijk het werk van dien uitwijzing te verdedigen is van het stand punt der regeering af, zooals de minister dit op 9 Juni j.l. in de Tweede Kamer bij de behandeling van de interpellatie-De Visser heeft aangegeven en volgens hetwelk uit wijzing achterwege zou blijven, wanneer een vluchteling dientengevolgee ernstig gevaar zou dreigen? BESTUIVING VAN PLANTEN EN BOOMEN VAN UIT VLIEGTUIGEN. Donderdagochtend zullen eenige deskun digen van de Nederlandsche Heide-maat- schappij op het vliegveld Ypenburg een proef-installatie bezichtigen, die in een vliegtuig van de V.O.S. is gebouwd om planten en boomen te bestuiven en zoo doende schadelijke insecten te verdelgen. Met deze installatie zullen proven worden genomen en indien deze slagen, zal een of- ficieele installatie worden aangebracht. Het voordeel van het bestuiven uit de luchi is, dat men vooral den bovenkant kan be stuiven, hetgeen van den grond af vrijwel onmogelijk is. DE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week 4 tot en met 9 Juli 1938 bij gesubsidieerde vereeni- gingen met werkloozenkas waren aangeslo ten 563.500 personen (waaronder 76.000 landarbeiders). Voor de 487.500 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloos heidspercentage 23,2 (in de vorige verslag- week, 20 tot en met 25 Juni 1938 was dit percentage 23,1). In de eerste verslagweek van Juli was 't werkloosheidspercentage voor alle verze kerden in de laatste jaren a.v.: 1932: 26,2; 1933: 24,2; 1934: 25,9; 1935: 29,3; 1936: 30,8; 193724,3; 1938: 23, 2. Bij de organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 9 Juli 1938 in totaal 328.599 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 310,477 mannen. Van deze werkzoe kenden waren er 310,363 werkloos, onder wie 297.285 mannen. Blijkens mededeeling van den directeur- generaal van werkverschaffing en steun- verleening namen in April 1933 de navol gende aantallen personen deel aan het cul tureel werk voor werkloozen: cursussen 17.830, werkobjecten 1879, centrale werk plaatsen 1997, kampen voor jeugdige perso nen 1952. DALING VAN HET AANTAL FAILLISSEMENTEN. Zeeland heeft het laagste cijfer. Uit de voorloopige cijfers, gepubliceerd door het Centraal bureau voor de statistiek blijkt, dat in het eerste halfjaar 1938 min der faillissementen werden uitgesproken dan in het eerste halfjaar van 1937. In totaal bedroeg het aantal in het eerste halfjaar 1938 1.362 tegen 1.688 in dezelfde periode van 1937; de vermindering bedroeg dus 326 of 19.3 pet. Volgens de cijfers der verschillende maanden van 1938 vergeleken met die van 1937 blijkt, dat het aantal in alle maanden van het eerste halfjaar van 1938 lager was dan in 1937; groote verschil len gaven de maanden April (1937: 305, 1938: 223) en Juni (1937: 295; 1938: 230). Per 100.000 inwoners bedroeg het voor loopige cijfer der uitgesproken faillissemen ten in het eerste halfjaar 15,7 tegen 19,6 in 1937. Uit de specificatie naar de provin cies blijkt, dat het relatieve cijfer van Noordholland, ondanks daling, wederom het hoogste was (1ste halfjaar 1937: 27,3, 1938: 20,7); dat van Zeeland, ofschoon een weinig hooger dan in 1937, was weder om het laagst (resp. 7,5 en 7,8). U moet besligt ken nismaken met den eenigen „tapijtreini ger", den STOFZUIGER ƒ90.— Verkrijgbaar bij: Electro Techn. Bureau L. J. v. 't WESTENDE, Gortstraat 21, Middelburg, Telefoon 387. (Ingez. Med.) vriend, de markies de la Rocque de la Haute Colline. Ik speelde daarin maar een ondergeschikte rol, Uwe Majesteit. Neen, mijn eerste optreden als monnik was geen succes". „Maar", zei Thorsten Stahlhans, „later heb je den tegenstander toch netjes neer gelegd". „Je schijnt een goed schutter te zyn. Ik zou dat wel eens willen zien", zei Baudis sen. „Ja ik ook", opperde de koning. Edzke keek naar Saxon. Deze knikte. De luitenant zwaaide sierlijk zijn grooten hoed met de linkerhand. Plots klonken twee schoten. Twee afgeschoten beuketakken vielen voor den koning op tafel. Edzke stond nu doodstil, zijn grooten hoed met beide handen voor zyn buik houdend. Geen wapen was te zien. De generaals keken elkander vol verba zing aan. „Mooi geschoten", prees de koning, „maar ik zie geen pistolen". Die heeft hij natuurlijk achter dien hoed verborgen", meende Baudissen. Edzke draaide den hoed om, liet hem van binnen zien. De hoed was leeg. Daarna nam hij den hoed in de handen, liep om de ta fel heen, ging staan achter generaal Bau- dsisen en legde zyn hoed voor dezen op tafel. „Kijk, kijk!", riep de generaal, „het pis tool zit toch in den hoed." Edzke bukte zich nam iets van den grond en zei kalm: „Generaal, is dit misschien uw beurs, die Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd: a. met ingang van 27 Juli a.s., totd ijkgraaf van het waterschap Oud Wolfaartsdijk, J. Goetheer te Wolfaartsdijk; b. ingang van 27 Juli a.s., tot dijkgraaf van voorzitter van het waterschap Nol-Koude- en-Loven, F. W. Dekker te Hoek, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zyn geworden; c. met ingang van 13 September a.s., tot dijkgraaf van het waterschap Loven- en Willemskerke, F. W. Dekker, voornoemd, uiterlijk tot het einde van het zittings jaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden; d. met ingang van 3 Augustus 1938, tot dijkgraaf van den Nieuwlandepolder, J. Verlare Jzn. te Krabbend ij ke, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden; e. met ingang van 1 Augustus 1938, tot ge zworene van den West-Kerkepolder, A. W. Kloet, te Wolfaartsdijk; f. met ingang van 1 Augustus 1938, tot gezworene van het waterschap Groede en-Baanst, J. B. Becu-Verhage te Groe- d e; tot gezworene van het waterschap Kruiningen, P. Karelse te K r u i n i n- g e n; tot gezworene van den Clarapol- der, Th. van de Vijver te IJ z e n d ij- k e; tot gezworene van het waterschap Oud-Wolfaartsdijk, M. L. Smallegange te Wolfaartsdijk; tot gezworene van /den Soele-Kerkep'older, P. D. Re- mijnse te Wissekerke; tot ge zworene van den Oostpolder (Krabbendij- ke), J. Adam te K r a b b e n d ij k e; tot gezworene van het waterschap Groot- en-Klein-Baarzande, J. F. de Milliano te Groede; tot gezworene van den Oost-Nieuwlandpolder, M. J. Mol te Wolfaartsdijk. Openluchtuitvoering „Lichaams ontwikkeling". Donderdagavond a.s. zal onder auspiciën van Vreemdelingenverkeer, op het strand- gedeelte tusschen Pier en Badpaviljoen, de eerder aangekondigde openluchtuitvoering van de damesgymnastiekvereeniging „Li chaamsontwikkeling" onder leiding van den heer L. van der Steen, plaats vinden. Platzak. Maandagnacht trof die politie in het tramhuisje aan de remise een vreemdeling aan. Het bleek een Engelschman te zyn die verklaarde de mailboot naar Engeland te hebben gemist en geen geld meer te be zitten om ergens te logeeren. Het was daar om zijn plan den nacht in het thamhuisje door te brengen. Daar de man in het bezit was van een reisbiljet voor de boot Vlis- singenHarwich en verder naar Manches ter, heeft de poütie hem onderdak op het bureau verleend. Gistermorgen is hij aan boord van de mailboot gebracht. Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging. De Ver. voor Ziekenhuisverpleging te Vlissingen kwam Dinsdagavond in het Con certgebouw in algemeene ledenvergadering bijeen. Wegens dringende beroepsbezigheden van den voorzitter, dr. Staverman, werd de vergadering gepresideerd door ds. J. S. Hartjes. Naar aanleiding van het jaarverslag, waaruit bleek, dat 1937 een batig saldo heeft van 4634, tegenover 1936 een verlies "van 3283, werd gevraagd, hoe het komt dat er in 1937 zooveel minder opnamen in een ziekenhuis geweest zyn dan in 1936. De voorz. zeide, dat in 1936 de Kon. Mij. „De Schelde" weer op volle capaciteit in gaan werken, met het gevolg, dat de weer aan gestelde arbeiders gekeurd moesten worden. Toen kwamen vele operaties voor. Tot bestuurslid werd herkozen de heer L. P. van Oorschot. De voorz. deed de mededeeling, dat het bestuur het beter acht zelfstandig tet blij ven en dus niet aan te sluiten bij Middelburg. Verder is besloten, wegens te hooge kosten, geen aanvullende verzekering aan te gaan. In verband met ingekomen klachten over de al of niet opname in een ziekenhuis, waarbij het voorkomt dat de huisarts op name adviseert, doch de controleerend ge neesheer niet, heeft het bestuur besloten, dat in zulke gevallen dr. Staverman zal beslissen. Besloten werd voorts, als proef, voor den tijd van één jaar, de reiskosten naar een buiten de gemeente gelegen ziekenhuis, ge heel of gedeeltelijk, te vergoeden. Het ledental is sinds 31 December j.l. met 250 vermeerderd. hier op den grond ligt?" „Schavuit", dacht Saxon. Baudissen voelde in zijn zakken. „Inder daad", zei hij. „Ik dank je zeer luitenant". „Het pistool is inmiddels weer geladen", beweerde Edzke. „Zijn tweede pistool", mompelde Saxon. Thorsten Stahlhans nam het uit den hoed mikte vlug en twee andere beuketakken dwarrelden naar beneden. Hij stond bekend als de beste schutter van het Zweedsche leger. „Ziedaar het bewijs", zei hij, „dat het pistool inderdaad geladen was. Je werkt duivels vlug en nu begrijp ik volkomen, dat jij dien Spanjool naar een betere wereld hebt kunnen zenden". „Kerel", vervolgde hij. „Je hebt mijn ko ning misschien het leven gered. In elk ge val het kwaad met den wortel uitgeroeid. Slechts in een brein als dat van don Felipe kan zoo'n helsch plan geboren worden". Hij schudde Edzke de hand. „Excellentie", zei Edzke geroerd, „maar de markies ontdekte het complot". „Roep hem", beval Gustaaf Adolf. Saxon stelde den markies aan den koning voor, die hem bedankte voor zijn toewij ding. De markies reikte Zyne Majesteit den brief van den kardinaal de Richelieu, den machtigen minister van koning Lodewijk den Dertienden over. Gustaaf Adolf las hem hem aandachtig. „Markies, het is mij aangenaam, dat u in myn dienst wilt treden. Wilt u dienen onder uw landgenoot De Gassion? Hij staat be- DOMBURG. De kinderen der Domburg- sche badgasten hadden hier Dinsdag een prettigen middag op het strand. Het comité tot regeling van zomervermakelijkheden stelde hen in de gelegenheid, hun behendig heid te toonen bij zakloopen, turfrapen, op reis gaan, en bootrace. Van die gelegenheid hebben de jonge -gasten een druk en dankbaar gebruik ge maakt. Men amuseerde zich opperbest. Arme Zwerver. DOMBURG. Te midden van het gaan en komen der talrijke badgasten liep Dinsdag morgen een haveloos uitziende bejaarde zwerver. Plotseling viel hij op straat neer. Hij had nog de kracht om direct toege snelde omstanders te verwijzen naar een in zijn zak zittende doos poeders. Deze konden den hem hulp bieden en na eenigen tijd er gens gerust te hebben ging hij weer op pad. Eenigen tijd later liep de man wankelend in een stroomenden regen op den weg naar Middelburg. DOMBURG. Gevonden voorwerpen: porte- monnaie met veel geld, inlichtingen gem. veldwachter, Oostkapelle; sleutelbos adres: Kapman E 126; blauwe grijze slipover, A. Provoost C 23; portemonnaie met geld en rentezegels, D. Jongepier E. 140. Verloren voorwerpen; bruine port. met bankbiljet 10 en muntspecie, S. Piersma E 178; gouden damespolshorloge, mevr. Sa- mans A 58; blauw wollen vest, de hr. v. d. Vloet A 52. Aangevlogen duiven: een ex. met ring gemerkt 178 bij den hr. v. d. Vloet A 52; een ex. met ring gemerkt 3|36 A 11099 en G.R. 442, M. Passenier A 82. OOSTKAPELLE. Vrijdag a.s. houdt de Raad een openbare vergadering ter behan deling o.a. van een wijziging van de bouw verordening door opneming van een bijzon dere bepaling voor het bouwen van zomer huizen. VERE. De opgravingen in de Kapelle- straat alhier zijn ten einde en met het uit graven der fundamenten van wat, naar men aanneemt, den onderbouw zou zijn ge weest van een oude kooromgang, is men gereedgekomen. Opmetingen zijn gedaan en thans is men druk doende deze oude funda menten weer te bedekken en de straat weer berijdbaar te maken. Het is nog niet defini tief uitgemaakt kunnen worden of men hier werkelijk met den apsis van het oude koor te maken heeft. In het archief, is tot dusverre nooit een teekening van de Groote Kerk met dezen apsis aangetroffen. Wedstrijden voor zeil- en motorbooten. TERNEUZEN. Ter gelegenheid der vie ring van het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin, zal op Zaterdag 10 September te Terneuzen o.m. een zeil- en motorwedstrijd op het kanaal en op de Wes- terschelde georganiseerd worden. Naar ver luidt bestaat voor dezen wedstrijd voorna melijk van Belgische zijde veel belangstel ling. Voor de runabouts wordt een wissel beker uitgeloofd, die jaarlijks zal worden in gesteld voor een wedstrijd te Terneuzen en voor het eerst op het kanaal in 1938. Verder zullen, indien mogelijk, demon straties met ski en planking plaats hebben, terwijl des avonds op den Westhavendam een vuurwerk afgestoken wordt. SINT-KRUIS. Onder leiding van het Raadslid De Bruijne is bij de bewoners bui ten de kom dezer gemeente een onderzoek ingesteld naar hun gezindheid om hun wo ningen aan te sluiten aan het electrisch net van de P.Z.E.M. Het bleek, dat 80 ge negen is tegen billijke voorwaarden aan te sluiten. Na bespreking met den Commis saris der Koningin en het dagelijksch be stuur van de P.Z.E.M., heeft laatstgenoemd bestuur een nieuwe financieele regeling ge maakt, zoodat het nu voor iedereen moge lijk is, zich aan te sluiten zonder te zware lasten. Moest er vroeger 15 van de kos ten van aanleg worden gegarandeerd, nu is dat verminderd tot 7 Bovendien wordt door de P.Z.E.M. een fonds gevormd waar uit een deel van de kosten van aanleg wordt bestreden. Daarvoor moet geen garantie worden opgebracht. Sint Kruis is de eerste gemeente waar deze regeling wordt toege past. Er is reeds een begin gemaakt met den aanleg in de richting Sint Margueriete, langs den Koningin Wilhelminaweg. Den ko menden winter zullen de bewoners in deze buurt reeds aangesloten kunnen worden. kend als de meest volmaakte soldaat". „Sire", antwoordde de markies. „Ik heb groote achting voor mijn landgenoot. Maar ik zou gaarne dienen bij generaal Saxon's ruiters." „Waarom?" vroeg de koning verbaasd. „Generaal Saxon heeft de beste inlichtin gendienst, dien ik ooit gezien heb. Ik heb met myn vriend den baron (hij keek lachend naar Edzke) en met een paar van zijn vrienden eenige avonturen meege maakt. Mannen koud als' staal. Het werk lokt mij aan. Generaal Saxon heeft mis schien niet verteld, dat wij opgehouden zijn door een twintigtal keizerlijke huzaren onder aanvoering van een ritmeester, op vijandelijk gebied. Wij waren met ons ze venen, twee onzer zaten op den bok van de karos, waarin een dame zat". „Generaal Saxon toonde het vrijgeleide van don Felipe del Torez. Wij wisten niet, dat Zijne Excellentie dat document bezat. En toch niemand twijfelde er aan of wij zouden ons er doorheen slaan. Ik keek naar de gezichten der mannen. Grimmig ston den ze, maar bewust van de zege; de moed en de ijzeren wil te overwinnen sprak uit hun trekken. Het was een genot ernaar te kijken. En toen generaal Saxon zijn vrijge leide vertoonde en we ongehinderd konden passeeren, stonden hun gezichten somber_ van teleurstelling". Saxon lachte. „Mijnheer de markies", zei hij, „de Franschen weten een eenvoudige gebeurtenis spannend te verhalen". (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 9