föirotrinctHle 0 MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) BINNENLAND. ZEELAND. BUITENLAND. ZEEUWSCH PROFETENBROOD, het echte en ook het oudste adres: M. PETERS E. Hofleverancier Tel, 14 Middelburg, (Ingez. Med.) MIDDELBURG. aoEs. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND N00RDBEVELAHD ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN 0.D KERK EN SCHOOL, 00STKAPELLE BELGIë. DUITSCHLAND, ENGELAND WEERBERICHT. Verbetering van den internationalen toestand. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders .f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 174. TWEE BLADEN. WOENSDAG I 27 JULI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. l^BTa 27 JULI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, Ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. WORDT MR. P. J. OUD BURGEMEESTER VAN AMSTERDAM? Binnen afzienbaren tijd zal dr. W. de Vlugt wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd, aftreden als burgemeester van Amsterdam. Naar ver luidt zou de oud-minister van Financiën, mr. P. J- Oud dan in die functie worden benoemd. Hierbij zij aangeteekend, dat ook vele andere „vooraanstaande politici" reeds voor het bekleeden van dezen post gedood- "verfd werden.- De Belgische minister Balthasar in ons land. De Belgische minister van openbare wer- iken en werkverschaffing, de heer Baltha sar, is hedenochtend met den directeur-ge neraal van bruggen en wegen, den heer De Heem en zijn kabinetschef, den heer Kuypers, te Den Haag aangekomen voor een kort verblijf in ons land. De Belgische minister en de hem vergezellende heeren hebben in Hotel ,des hides hun intrek ge- HET VOORMALIGE INSTRUCTIE- BATALJON TE KAMPEN MARCHEERT. Een rede van minister-president dr. H. Colijn. Oud-volontairs van het voormalige in structie-bataljon, dat tot 1924 in Kampen heeft gelegen en toen is opgeheven, kwa men vandaag in het oude stdje bijeen voor een reünie, om oude herinneringen wakker te roepen, om nog éénmaal in dien ouden tijd te vertoeven en nog eens de hand te kunnen drukken van hen, die prettige en trouwe kameraden zijn geweest. Tot hen behoorde ook de minister-president, dr. H. Colijn en verder vele andere vaderlanders, die na hun vertrek uit Kampen in de maat schappij belangrijke functies hebben ver vuld. Maar er waren er ook, die de maat schappelijke ladder niet zoo hoog hebben beklommen. Vandaag echter waren allen, ongeveer 800 man, gelijk. Een feestelijk met vlaggen versierde stad heette hen welkom. Om half twee vanmid dag werden de leden van het eerecomité in de Stadsgehoorzaal ontvangen. Daarna be gaf men zich naar de voormalige instructie bataljon-kazerne, waar de reünisten zich in- tusschen reeds hadden verzameld. Vooraf gegaan door de stafmuziek, werd vervol gens met vieren uit de flank afgemarcheerd naar de Nieuwe Kerk aan den Broerweg. Aldaar hield minister-president H. Colijn een rede. De minister-president zeide dat met deze samenkomst niet alleen degenen, die in deze dagen naar Kampen togen, een dienst is bewezen, maar wat meer is, zij hebben er door geëerd een stuk militair leven, dat sinds eenige jaren tot geschiedenis gewor den is en dat recht kan doen gelden op waardeering van de natie in haar geheel. In dit verband wenschte dr. Colijn slechts met een naam te volstaan, dien van zjjn ouden chef, generaal Van Heutsz. De mi- nister-president schetste hierop den toe stand in ons land op militair en op cultureel gebied omstreeks 1850, het jaar van oprich ting van het instructie-bataljon. De lotge vallen van het bataljon wilde spr. niet uit eenzetten. Hij wenschte slechts een paar namen te noemen. Den eigelijken vader van het i.b.: kapitein Engelbrecht en luitenant kolonel Van Muiken, de eerste comman dant van het bataljon. Dr. Colijn stelde vast, dat de levens gang van hen, die hier hun opleiding ge- noten, wel zeer uiteenloopend is geweest. Vandaag willen allen niet anders zijn dan ex-volontairs van het oude i.b. Spr. ver zocht den aanwezigen een stille hulde te brengen aan al de volontairs, die op het veld van eer zijn gevallen of aan bekomen wonden voor den vijand zijn bezweken. Nadat dr. Colijn de redenen tot ophef fing van dit bataljon had uiteengezet, kwam hij terug op het gevoel van natio nale eenheid, dat in de weermacht van den staat en met name ook in het oude i.b. werd aangekweekt. Spr. legde daarop nog een bijzonderen nadruk, omdat dit jaar voor geheel Nederland een jubel jaar isj, nu over enkele weken de dag gevierd zal worden, waarop onze geëer biedigde vorstin den troon harer vaderen besteeg. „Wat we straks als gewone bur gers in de plaats onzer inwoning ook zul len doen, nu, vandaag, willen we als oud- volontairs onze hulde brengen aan een bij uitstek wijze en toegewijde vorstin, aan een Koningin, die gedurende veertig jaren, onder ongemeen moeilijke omstan digheden, over ons heeft geregeerd." Dr. Colijn herinnerde aan de woorden van den vader van onze Koningin: „Oranje kan nooit, neen nooit genoeg voor Nederland doen." Daartegenover sta van onzen kant een onwrikbare trouw aan het aloude vorsten huis, aldus spreker. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Reek (N.B.)1 doode. Op den rijksweg 's-HertogenboschGra ve onder de gemeente Reek kwam gister middag de heer Emmerik uit Amsterdam met zijn auto uit de richting Veghel met groote snelheid den voorrangsweg 's-Her- togenboschGrave opgereden. Op hetzelf de moment kwam met kalme vaart een per sonenauto, bestuurd door mevr. Cleton uit ilrT11 -van den kant 'van 's-Hertogen- °P het ^uispunt vond een vreeselijke botsing plaats. De auto van den heer Emmerik vloog tegen een telefoonpaal op, welke geheel afknapte. Wonderlijk ge noeg bleef de heer E. ongedeerd. De auto van mevr. C„ waarin nog twee kinderen zaten, werd vrijwel geheel vernield. Een van de kinderen, een twaalfjarig Belgisch meisje, kreeg een schedelbasisfractuur en was op slag dood. Mevr. C. werd zwaar ge wond. Deventer: 2 dooden. Vanmorgen zijn op den Zwolschenweg te Deventer de 69-jarige H. Koning en de 17- jarige A. van 't Spijker, die daar liepen, on der een vrachtwagen, welke omviel, ge raakt en gedood. De bestuurder van den wagen, W. Wolthuis uit Groningen, wilde uitwijken voor een wielrijdster, waarbij de wagen kantelde. Koning werd zeer ernstig gewond en overleed in het ziekenhuis. Van 't Spijker kwam geheel onder den zwaren wagen terecht en was op slag dood. De be stuurder van de auto kreeg lichte verwon dingen aan een der armen. De wielrijdster bekwam geen letsel. Nut van 't Algemeen. In de algemeene vergadering van het Departement Middelburg der maatschap pij tot Nut van 't Algemeen waren onder de ingekomen stukken twee brieven in zake de Bewaarscholen. De eerste was van de commissie voor de scholen en hield in, dat beide scholen volgend jaar zeker nog zullen voort wor den gezet. De tweede brief was van' het comité tot behoud der beide scholen, het welk schrijft, dat zijn actie nog niet het resultaat heeft opgeleverd dat men er van verwachtte, doch dat men de actie zal voortzetten. De rekeningen van het departement, van de hulpbank en van de spaarbank werden goedgekeurd en die van de be waarscholen aangehouden. In de Commissie tot het nazien der re kening van het Departement benoemde de vergadering tot lid den heer J. P. Ph. Doorenbos. In de Commissie voor de Hulpbank werd gekozen de heer mr. J. A. Heijse en die voor de Commissie voor de Bewaarscho len de heer F. A. Rosendaal en mevrouw BorgmanLigthart. Nieuwe carillonmuziek. Als „nieuwe" muziek komt op het speel werk van het torenuurwerk: voor heel uur; „O wie lieblich ist der Anblich en voor half uur: „Ein Madchen das auf Ehre hielt", beide uit „Die Jahreszeiten" van Jos. Haydn. Subsidie Chr. Bewaarscholen. Naar wij vernemen is bij B. en W. be richt ontvangen, dat aan de bijz. Bewaar scholen nog een subsidie van 15 per leer ling mag worden toegestaan. Zoo men zich herinneren zal achtte de Raad dit het laag ste bedrag, waarmede de scholen zouden kunnen volstaan, doch de betreffende in stantie in Den Haag had dit op 10 willen stellen waarmede ongetwijfèld het bestaan dezer scholen bedreigd was geworden. KOUDEKERKE. Dinsdagmiddag is onder zeer groote belangstelling op de algemeene begraafplaats te Koudekerke ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den 12- jarigen Jan Moerman, die Zaterdagmiddag op het land plotseling overleed. De kist be dekt met eenige bloemstukken werd doör vrienden grafwaarts gedragen. De heer H. A. Mosselman hoofd der openbare school herdacht, zijn geliefde leerling, als aller vriend. Hij sprak de hoop uit dat de ouders troost mogen vinden. Ds. J. W. van Kooten sprak woorden van troost tot de ouders. Diep geroerd bedankte de vader de spre kers en allen voor hun tegenwoordigheid. LONGWORM IN DEN POEL. In verband met ons berichtje over het vrij veelvuldig voorkomen van een ernstige longziekte onder het vee in den Poel, ver nemen wij nader, dat hier niet van „longjacht", doch van longworm sprake is. Voor het overige hebben wij geen reden bijzondere aandacht te schenken aan een ietwat sensationeele tegenspraak welke „De Zeeuw" van dit bericht gemeend heeft te moeten geven. Verplaatst met ingang van 1 Aug. a.s. de assistent der directe belastingen F. J. v. d. Bout van Krabbend ij- k e naar Steenbergen. IERSEKE. Naar wij vernemen zijn de onderhandelingen tusschen Nederland en België over de mosselkwestie zoo ver ge vorderd, dat Donderdag of Vrijdag de ex port weer zou kunnen beginnen. KAPELLE. Alhier is in den ouderdom van 63 jaar overleden, de heer J. Tollenaar, die op vereenigingsgebied steeds een voor name plaats heeft ingenomen. Van de land- bouwvereeniging V.I.O.S. te Kapelle is hü jarenlang secretaris geweest. Ook het secre tariaat van de afdeeling „Eigen Erf" werd door hem van de oprichting af waargeno men. Ook had de heer Tollenaar zitting in het bestuur van de coöp. Boerenleenbank. Maar boven alles was het de muziek, welke zijn belangstelling had. Hij is het geweest die den eersten stoot heeft gegeven tot op richting van een Fanfarekorps te Kapelle. Van dit korps was hij een der eerste krach ten. Op het laatste concours heeft hij nog meegespeeld. Hij is gelukkig, die een werkkring vindt, waarin de beste en krachtigste zijden van zijn geest en gemoed zich mogen openbaren. RILLAND. In een aardappelveld in den Kreekrakpolder alhier, zijn larven van den coloradokever gevonden. Bjj een ge houden controle "bleek, dat alle verbouwers nog niet van het dreigende gevaar zijn doordrongen en de maatregelen, welke door den plantenziektenkundigen dienst zijn genomen en aanbevolen, niet nako men. Het ligt dan ook in de' bedoeling van het hoofd der politie alhier, strenge maat regelen tegen de nalatigen te nemen. KORTGENE. pe buurtvereeniging Voor straat—Molenweg vergaderde Dinsdag avond in „De Stadswjjnkelder" alhier onder voorzitterschap van den heer C. W. van Damme. De inkomsten en uitgaven van het feest op 31 Aug. 1937 waren resp. 160 en 143, batig saldo 17. Het bestuur werd herkozen. Alleen trad de heer J. L. Ver sprille af in wiens plaats de hr. M. H. Noord- hoek werd benoemd. Bij de komende feesten zal weer een vlagversiering worden aan gebracht. Besprekingen zullen worden ge voerd voor den bouw van eerepoorten, zui len enz. Het bestuur werd gemachtigd voor plannen voor de versiering en verlichting te zorgen. De vergadering was tamelijk slecht bezocht. WISSEKERKE. Tot tijdelijk sluiswachter van den Onrust en Jacobapolder is benoemd de heer A. L. Leendertse te Kamper land. AARDENBURG. Met ingang van 30 Sep tember is de heer M. Verhoef, ontvanger der Indirecte belastingen, Invoerrechten en Accijnzen te Eede overgeplaatst naar Eer- sel (N.B.) KOEWACHT. Onder groote belangstel ling van de autoriteiten uit de streek vond Dinsdagmiddag de officieele aanslui ting plaats van deze gemeente aan 't net van de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterlei dingmaatschappij U.L.O. -examens Goes. 25 Juli geslaagd voor dipl. A: G. J. Mooi- broek, A. Timmermans, J. A. v. Moolen- broek, E. J. Kögeler, W. v. Aartsen, M. S. de Jonge, F. J. de Plaa, G. Olthoff, M. P. de Bruin, E. J. v. Ittersum, C. J. de Jong, J. C. C. Biondina, J. Th. Avink, I. M. v. Houte, allen Middelburg, J. v. Strien, Nieuw- en Sint-Joosland, J. N. Elenbaas, idem, H. F. Huson, Soeburg, M. E. Hey, Koudekerke, C. Hillebrand, Sint-Laurens, H. E. Stevens, Rilland-Bath, J. H. v. d. Kop, W. H. Kim- mel,H. M. de Hooge, J. Hollebrandse, H. Heeres, allen Vlissingen. Afgewezen: geen. 26 Juli geslaagd voor diploma B; F. Mui- zelaar, Serooskerke, J. A. v. Wallenburg, Middelburg, J. P. Kakebeeke, Krabbendijke. Geslaagd voor diploma A: W. C. M. Bou- wense, A. Heyboer, C. A. v. d. Pol, J. Hu- bregtse, J. A. Wallenburg, W. G. Net, C. M. Matzinger, E. Dedecker, allen Middel burg, D. Riemens, A. de Jonge, J. de Putter, F. K. Haak, allen Zaamslag, W. v. d. Wege. J. L. Pauw, C. Hamelink, A. H. Reyerse, M, J. Dees, C. v. Liere, allen Terneuzen, J. W. Dekker, Westkapelle, D. C. J. Pom- poene, Baarland, J. Sieman, Goes, C. J. Verschelling, Aksel, J. E. Straub, Kloetinge. Afgewezen 3. Te Rotterdam, zal Donderdag 22 Sep tember de heer S. Brandsma, inspecteur L. O. in de Inspectie Brielle, gehuldigd worden in verband met het feit, dat hij 10 jaren het onderwijs gediend heeft. De heer Brandsma was voorheen o.a. in specteur van het L.O. te M i d d e 1 b u r g. Aan de R.K. universiteit te Leuven slaagde voor de derde proef van doctor in de rechten met groote onderscheiding de heer J. van Caillie te Middelburg. Geslaagd te Den Haag voor het exa men M.O. boekhouden K XII, de heer A. R. van Iren, te Middelburg. Voor het examen boekhouden van Mercurius is geslaagd de heer L. A. G. Lieuwen te Vlissingen. Tot leerares in de Fransche taal en letterkunde aan het gymnasium te Dor drecht is benoemd mej. dra. C. W. Nan- ninga te Terneuzen. Voor het Mercurius-diploma Engel- sche handelscorrespondentie slaagden de dames D. Huser, en G. Rijkeboer en de hr. F. v. d. Made; voor het examen Ned. Han delscorrespondentie, afgenomen vanwege de Vereen, van leeraren in de handelswe tenschappen de heer C. Gillissen, allen te Vlissingen. Geref. Kerk. A. A. Oostenbrink cand. te Kampen heeft het beroep naar Wissekerke aangenomen. De Spaansche burgeroorlog. TEGENSTRIJDIGE BERICHTEN. Omtrent het oversteken van de rivier de Ebro tegenover Flix en Amposta door de regeeringstroepen worden tegenstrijdige berichten ontvangen. Volgens de recht- schen is deze onverwachte manoeuvre op een mislukking uitgeloopen. Uit Tortosa wordt namelijk gemelcï, dat de regee ringstroepen in den nacht verscheidene schipbruggen vervaardigden, waarover de troepen bij het aanbreken van den dag begonnen heen te trekken. Rechtsche verkenningsvliegtuigen ontdekten dit en waarschuwden de naburige vliegvelden, zoodat binnen een half uur een vijftigtal bommenwerpers aankwam en de reeds ge passeerde troepen, die bruggenhoofden bouwden, van de overige troepen afsne den. Rechtsche infanterie was spoedig ter plaatse en nog geen drie uur later ble ven van de overgetrokken troepen slechts enkele kernen over, die in het verder ver loop van den dag vernietigd werden. Een regiment werd in de pan gehakt, terwijl ongeveer honderd soldaten verdronken. Andere troepen zijn omsingeld. Uit Barcelona komt, in strijd met het geen uit Tortosa gemeld wordt, een be richt, dat meldt, dat de regeeringstroepen bij de voortzetting van hun opmarsch op twee kilometer afstand van Gandesa zijn aangekomen, na 2500 krijgsgevangenen te hebben gemaakt. Zij bezetten Corbera en Villalba. De rechtsche troepen trekken strijdkrachten terug van het front van Lerida en Balaguer, welke zij naar Gan desa zenden. De regeeringstroepen heb ben den Ebro gepasseerd in een zone van 50 kilometer breedte tusschen Ribarroya en Flix, voor de streeft, waar Gandesa en Caspe liggen. De rivier wérd op vier plaat sen overgestoken en de operatie verraste de reóTitsche troepen, die dezen sector bezet hielden, volkomen. Er werden 500 rechtsche soldaten krijgsgevangen ge maakt, terwijl zij in diepen slaap verzon ken waren. De strijd In het Verre Oosten. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent E. FLEPSE. DE GEVECHTEN OM KIOEKÏANG. Van Chineesche zijde wordt uit Hankau gemeld, dat de ten Oosten van deze stad gelegen plaats Kioekiang nog niet g"heel in het bezit der Japansche troepen is ge vallen. De Chineezen geven toe, dat een groot deel in handen der Japanneezen is, doch zij verklaren, dat eenige belangrijke wijken van Kioekiang door Chineesche troepen verdedigd wordt. Hevige straat gevechten vinden plaats. Cholera-epidemie te Sjanghai. Ondanks alle maatregelen van de auto riteiten breidt de cholera-epidemie in de internationale nederzetting te Sjanghai zich snel uit. Officieel wordt medegedeeld, dat zich in de afgeloopen week 722 nieu we gevallen hebben voorgedaan en dat 172 Chineezen en 1 buitenlander aan de ziekte bezweken zijn. De grensincidenten? Het ministerie van buitenlandsche za ken te Tokio deelt mede, dat zich op 21 en 22 Juli een'ernstig grensincident heeft afgespeeld op 120 km bezuiden Chaba- rofsk aan de Oessoeri. Op 21 Juli werd een tiental Mantsjoesoldaten op de rivier aangevallen door drie Sovjet-Russische kanonneerbooten. Waarschijnlijk werden de Mantsjoe's ontvoerd. In het rapport over het incident van 22 Juli wordt ge zegd, dat 1500 Sovjet-Russische soldaten een eilandje tegenover het dorp Hsintoeng in de Oessoeri hebben bezet. In den loop van den dag staken 150 man de rivier over en deden een groot aantal huizen in de dorpen Hsintoeng en Yaolingtse in vlammen opgaan. Vijfhonderd man van de Japansch- Mantsjoekwosche strijdmacht vielen van drie zijden aan en verdreven de Russen in een gevecht van vijf uur. Men heeft nog geen gegevens omtrent het aantal gesneuvelden. DE TALEN IN HET LEGER. Na met 91 tegen 12 stemmen en 5 stem men blanco het wetsontwerp op het ge bruik der talen in het leger te hebben aan genomen, is de senaat gisteravond verdaagd tot na de parlementaire vacantie. Dit jaar geen groote manoeuvres. De „Berliner Boersenzeitung" zet uiteen, waarom dit jaar geen groote manoeuvres van de weermacht zullen worden gehouden, zooals in het najaar van 1937. Het blad schrijft, dat het niet ieder jaar mogelijk is een zoo groote troepenmacht bijeen te bren gen, afgezien van de kosten. Ook vroeger werden niet elk jaar zoogenaamde „keizer- manoeuvres" gehouden. BEDREIGING VAN GIBRALTAR WORDT NIET GEVREESD. Engeland houdt zicli groot. In het Lagerhuis heeft de Labour-afge- vaardigde Henderson de kwestie ter sprake gebracht van de kanonnen, die opgesteld zijn in de nabijheid van Gibraltar en te Ceuta, en die een bedreiging van Gibraltar en de Straat van Gibraltar zouden kunnen vormen. Minister Hore Belisha gaf ten antwoord, dat de batterijen aan den kant van Gibral tar, indien zij kracthig genoeg zijn, Gibral tar zouden kunnen beschieten, doch het vuur dezer kanonnen zou ook met succes beantwoord kunnen worden, en, zoo zeide de minister, wij maken ons er niet in het minst bezorgd over. Wat de kanonnen aan den kant van Ceuta betreft, aldus Hore Belisha, deze vormen, zooals alle kanonnen, een machtige bedreiging, doch het is een bedreiging, die door de ons ten dienste staande middelen kan worden afgewend. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: matige tot zwakke Z.O. tot Z.W. wind, aanvankelijk licht tot half be wolkt, later weer toenemende bewolking, aanvankelijk droog, later toenemende kans op onweer, iets warmer. Do 28 Juli. Zon op: 5 h 14; onder: 20 h 57. Licht op: 21 h 27. Maan op: 7 h 12; onder 21 h 07; N.M. 3 Augs. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juli. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 27 1.51 14.13 8.24 20.58 Donderdag 28 2.41 15.01 9.12 21.48 Vrijdag 29 S 3.30 15.45 9.57 22.36 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinges Juli. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 27 3.27 16.16 9.25 21.55 Donderdag 28 4.40 17.08 10.14 22.46 Vrijdag 29 S 5.31 17.52 11.02 23.34 Een verklaring van Chamberlain in het Lagerhuis. In het Lagerhuis zijn gisteren de debat ten over de buitenlandsche politiek ge opend met een rede van den leider der liberale oppositie, Sinclair. Deze zeide o.m., dat een politiek, die de dictatoren in staat zou stellen hun macht te vergroo- ten door vernietiging van de vrijheid over toenemende gebieden der wereld en) hun militaire machinerie te versterken met de hulpbronnen van zwakkere mogend heden, de grondslagen zelve van recht, gerechtigheid en internationalen goeden trouw, waarop alleen de vrede hecht ge grondvest kan worden, zou ondermijnen. Wanneer hun, die de rechten van anderen bedreigen, wordt toegestaan om de hulp bronnen eerst van een land en vervolgens van een tweede te overheerschen en te absorbeeren en wanneer het brutale ge weld onweerstaanbaar blijkt, aldus Sin clair, zullen vyij op onze beurt onvermij delijk moeten kiezen tusschen onderdui ken in een oorlog tegen onzen zin of te ruggebracht worden tot onmacht, armoede en slavernij. Wanneer wij willen, dat het ons mogelijk is ons leven in vrede door te brengen, moeten wij het bewustzijn der dictatoren bevrijden van het geloof, dat de democratiën lafhartig zijn. Rede van Chamberlain. Minister-presidentl Chamberlain ant woordde op deze rede. Laat niemand in dit land of elders, aldus de premier, zich ook maar voor een oogenblik verbeelden, dat ofschoon wij den vrede nastreven, wij bereid zouden zijn, zelfs om der wille van den vrede, de Britsche eer en de Britsche vitale belangen op te offeren (toejuichingen). Wij maken snel vorderin gen met ons groote bewapeningsprogram en dagelijks wordt de gewapende kracht van dit land formidabeler. Over het Koninklijk bezoek aan Parijs, sprekende zeide Chamberlain zich niet te kunnen herinneren, dat er ooit zoo'n eens gezindheid geheerscht had onder alle klas sen en partijen in Frankrijk als aan den dag was getreden bij die gelegenheid. De beide groote democratische naties zijn nauw vereenigd door gemeenschappelijke belangen en idealen. Deze eenheid vormt op zich zelf een hechten stut voor den vrede. Vervolgens over Spanje sprekende, be treurde Chamberlain, dat het conflict, dat dagelijks Spaansche levens vernietigt en hulpbronnen verkwist, voortduurt) Wan neer wij in dit bijzondere oogenblik niet tusschenbeide komen, geschiedt dit alleen omdat wij er van overtuigd zijn, dat het oogenblik nog niet is gekomen, waarop wij met succes tusschenbeide kunnen ko men, aldus de premier. Wa'J het Britsch-Italiaansche pccoord betreft verklaarde Chamberlain: Wij heb ben deze overeenkomst nooit beschouwd als slechts een bilaterale regeling tusschen Italië en ons. Toen wij de onderhandelin gen aanvingen, deden wij dat, omdat (en wij zijn nog dezelfde meening toegedaan) wij dachten, dat een herstel van de Britsch-Italiaansche betrekkingen tot de oude termen van vriendschap en vertrou wen ons belangrijker nader zou brengen tot ons laatste doel, nl. een algemeene Europeesche kalmeering (applaus). De regeering was van oordeel, dat de Spaan sche toestand een voortdurende bedrei ging vormde voor den vrede in Europa en om die reden uit die categorie moest wor den verwijderd, voordat de overeenkomst van kracht kon worden. Wij kunnen de positie niet laten varen, die wij ingenomen hebben ten opzichte van een regeling der Spaansche kwestie. De Tsjecho-Slovaaksche kwestie. Voortgaande keerde Chamberlain zich tot Tsjecho-Slovakije. Ook hier weer, zijn wij er ons slechts al te zeer van bewust, aldus de minister president, dat daar al het materiaal ge reed ligt voor een verbreken van den vrede, met onberekenbare gevolgen, wan neer de zaak niet wordt behandeld met koene en met redelijke vaardighed. Daar om hebben wij in overeenstemming met onze algemeene politiek en in nauwe sa menwerking met Frankrijk alles gedaan, wat wij konden, om een vreedzame oplos sing van het geschil te vergemakkelijken. Chamberlain ontkende, dat de regeering Tsjecho-Slovakije opgejaagd had, en voeg de hieraan toeonze bezorgdheid was veeleer, dat de Tsjecho-Slowaaksche re geering te haastig zou zijn met de be handeling van den toestand. De Britsche regeering heeft er bij de Tsjecho-Slowaak sche op aangedrongen haar voorstellen aan Henlein voor te leggen, alvorens ze in het eigen parlement te brengen.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5