lp totrltidak MIDDELBURGSCHE COURANT ZOM ER- ARTIKELEN S. WIENER Co. GOESCHE COURANT BINNENLAND. ZEELAND. MIDDELBURG. IN GEHEIMEN DIENST, GOES, VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ADRESBOEK VAN MIDDELBURG ALLE tegen ZEER LAGE P R IJ Z E N Dagblad. Uitg.N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES Turf kade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. «KI* NUMMER 173 DINSDAG I' I 26 JULI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. I^cm Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. DE „KARIMATA" BAGGERT SPAANSCHE „MATTEN." De „Karimata" heeft gisterochtend een aantal Spaansehe „matten" naar boven gebracht. Of deze tot de eigenlijke Lutine- schat behooren, staat nog niet vast. Naar alle waarschijnlijkheid hebben deze munt stukken niets te maken met den eigen lijken Lutine-schat. Aan jboord van de „Lutine" bevonden zich zeer vele vermo gende personen en ongetwijfeld zullen verschillende onder hen aanzienlijke geld sommen bij zich hebben gehad. De Spaan sehe matten, welke in de omgeving van de plek, waar het wrak ligt, nogal in grooten getale voorkomen, zijn, zoo neemt men aan, afkomstig van deze reizigers. Wat de werkzaamheden zelve betreft, uit alles wat men ophaalt blijkt wel, dat men aan het baggeren is op de plaats van het voorschip. Aangezien de schatka mer zich in het achterschip bevonden zou hebben, vreest men nog steeds niet op de eigenlijke plaats gekomen te zijn. Faillissementen. Het faillissement van F. Verbrugge, koopman te H a n s w e e r d, is geëindigd wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Curator mr. C. M. Kegge, advocaat te Goes. Het Nederlandsche motorzeiljacht „Eakandoer", dat Zondag nabij Stavenis- se op een blinden dam is gevaren en was blijven zitten, is gisteren met sleepboot hulp vlotgebracht. EEN GEMEENTEVLAG. Door het Centraal Bureau Jeugdhulde 1938 wordt op 6 September a.s. te Amster dam ter gelegenheid van de viering van het 40-jarig Regeeringsjubileum van Hare Ma jesteit de Koningin een Jeugdhulde georga niseerd. Uit elke gemeente van Nederland wordt een deputatie van enkele personen afge vaardigd, die voorzien van een gemeente- vlag, uitdrukking zal geven van haar trouw aan Hare Majesteit de Koningin. Deze gemeentevlag zal te dezer stede door den burgemeester, den heer M. Fern- hout, vóór het Stadhuis aan de deputatie worden uitgereikt in tegenwoordigheid van de georganiseerde jeugd van Middelburg. Voor de organisatie hiervan heeft de voor zitter van de Vereeniging „Uit het Volk Voor het Volk" zijn medewerking toege zegd. Een 16-tal vereenigingen uit deze ge meente heeft zich reeds bereid verklaard aan de hulde deel te nemen. De gemeentevlag van onze stad is, zooals men weet, een driebaansvlag; de bovenste is geel, de middelste wit en de onderste rood. Uit een aesthetisch oogpunt kan de combinate geel tegen wit soms minder gelukkig zijn. Naar men onlangs in de N.R.C. in een beschouwing over de Haagsche gemeentevlag heeft kunnen le zen, wordt het ook heraldisch niet juist geacht geel-op-wit, dus: goud-op-zilvér, te zetten. Dit moge nu al zijn, zooals het is, aan. de historisch vaststaande Middelburgsche vlag vermag dit zeker niet te tornen. Al meer aan drie eeuwen is die goud-wit-rood (zooals men dat op de oude schilderijen in ons stadhuis, tot 1625 dateerende, kan zienwanneer er nu maar zorg voor ge dragen wordt, dat dit geel niet flets is, maar een helder, hard, ietwat naar het oranje neigend, geel, dan vormt onze vlag toch wel een fraai geheel. Van den achtersteven waaiende vlaggen vertoonen op die oude schilderijen in de witte baan somwijlen een sfchildje met burcht, omgeven door een krans; aan den voortop waait echter het simpele goud-wit- rood. 42). Historische Avonturenroman, Door G. P. BAKKER. „Zou Tilly trachten mij te verhinderen door de Elbepassen te trekken en de ver eeniging der legers onmogelijk te maken, Johan?" vroeg hij Banner. „Generaal Saxon is met de zijnen op ver kenning uitgegaan om de positie der keizer lijke troepen te verkennen" en hij komt al tijd met nauwkeurige gegevens terug", antwoordde graaf Banner. „Majesteit", zei generaal Baudissen eens klaps. „Hoort u wel, dat er muziek klinkt uit de richting Maagdenburg?" De koning luisterde. „Je hebt gelijk en als ik goed hoor, is het dat lied van Saxon's ruiters. Majoor Melchior zal in aantocht zijn, maar waar om hij optrekt met volle muziek is mij een raadsel". Weldra reed Melchior aan het hoofd van zijn ruiters voorbij de Oude Herberg. Hij salueerde diep voor den koning. Zijn offi- v°lgden het voorbeeld en de ruiters naar benden!1*8' 06 Sab6lS met de pUnt Gustaaf Adolf uiT Een *ert°oni?8?" dragonder, een kar £Z„SS5 in het zwart, twee Fransche edelheden terzpde en als slot twee kurassiers van Til ly. Een mooie optocht!" „Misschien een afgezant van Tilly met een of apdere boodschap, opgepikt door Melchior", meende Baudissen, „maar die muziek is mij ook niet duidelijk." De roode dragonder sprong van zijn paard DE EERSTE TOCHT VAN DE VACANTEESCHOOL. Hedenmorgen zijn de kinderen, die zich voor deelname aan de strandbezoeken van de Middelburgsche Vacantieschool hebben aangemeld, voor het eerst in dit seizoen er op uitgetrokken. Vorige jaren werden zij van de Loskade met de tram naar Koudekerke vervoerd om van daar te voet de reis voort te zetten. Thans is dit moeten worden veranderd, nu de tram tot het verleden behoort. Het be stuur heeft overleg gepleegd met de di rectie der N.V. Stoomtram Walcheren, wel ke steeds zoo goed voor het vervoer heeft zorg gedragen en die men nu weer ter hulp riep als autobusexploitante. Te half negen hebben autobussen de ou dere kinderen tot het dorp Koudekerke ge bracht, van waar zij, als voorheen te voet de reis naar het dagverblijf voortzetten. Daarna keerden de bussen terug, om te 9 uur de kleineren mede te nemen. Deze wor den nu tot aan de duinen gebracht. Zij ko men ook met de bussen vanmiddag terug. De ouderen wandelen naar het dorp om daar te worden afgehaald. Het is zeker een goede oplossing, die wel meer vergt dan vroeger het vervoer per tram, maar die toch voorkomt, dat het mooie werk der Vereeniging niet kan wor den voortgezet. Op de voordracht voor ingenieur voor den Prov. Waterstaat in Noord-Brabant is als nr. 1 geplaatst de heer L. A. L. Ha mers, tijdelijk ingenieur bij den rijkswater staat alhier. Het gisteren in ons blad aangekondig de adresboek 19381939 van Middelburg, was als steeds, een uitgave van de N.V. Drukkerij en Binderij J. C. en W. Altorffer, alhier; deze vermelding is bij de aankondi ging weggevallen. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Dinsdagmorgen vond in de Vakschool voor Meisjes de uitreiking van diploma's en prijzen plaats. Ook wethouder Van Melle merkten we aan de bestuurstafel op. De voorz., mr. Hugenholtz, sprak een woord van welkom, in het bijzonder tot de heeren Van Melle en Lodder, als vertegen woordigers van den burgemeester en den secretaris van Goes. Spr. herinnerde aan het gehouden feest en bracht nog hulde aan leerkrachten en leerlingen voor het welslagen. Voorts gewaagde spr. van de goede samenwerking met B. en W. en den Raad, die ook dit jaar weer de school ter- wille waren, waarvoor spr. zijn dank be tuigde. De directrice, mej. Westeijn, hierna het woord verkrijgende, maakte de namen der geslaagden bekend en reikte de diploma's uit Vervolgens zette spr. uiteen, hoe de Ochtmanprijzen tot stand kwamen en uit gereikt worden aan de leerlingen, die uit blinken door gedrag en vlijt. Onder een per soonlijk woord tot elk, ging spr. daarna tot het overhandigen dezer prijzen over. Spr. wees er dan op, dat voor de meesten nu een vrij onbezorgden tijd afgesloten wordt. Zij, de schooltijd als een zegen beschouwen de, hoopt, dat ook de toekomst voor allen een zegen mag zijn. Kan de school in die toekomst nog steun bieden, dan zal ze dat gaarne doen. Tot hen, die onderscheiden werden, zeide spr., denk er om, dat vooral zulk een prijs verplichtingen oplegt. De voorzitter sprak een gelukwensch tot allen, die overgingen of slaagden. Ver der zeide spr., dat de maatschappij, hen die slaagden, noodig heeft. Zelfs in een verre toekomst, wanneer zij, die nu slaag den, zelf een gezin stichten, zal, wat ze op deze school geleerd hebben, van groot nut zijn. En wie dadelijk aan den arbeid kun nen gaan, zullen ongetwijfeld ook in hun werkkring den naam der school weten hoog te houden. De heer Van Melle uitte zijn geluk- wenschen namens het gemeentebestuur. Voor de leerkrachten der vakschool, noem de spr. dezen dag een oogstfeesten hij bracht hen hulde voor de behaalde resulta ten en de wijze waarop zij hun taak ver richtten. en liep naar den koning. Generaal Banner sprong op: „Halt daar" beval hij. „Geen stap verder!" MDe dragonder nam zijn helm van het hoofd, verwijderde met een handige bewe ging de roode snor en zei lachend: „Morgen Majesteit. Morgen heeren". De koning stond op, reikte generaal Saxon de hand. „Saxon wat heb je in vredesnaam nu weer uitgehaald? Ga zitten. Wie heb je daar bij je en breng je goed nieuws?" „Dat is een lang verhaal, Sire". „Maar wie zit er in die karos?" „Een dame uit de Bakenstraat in Halber- stadt. Ze was door don Felipe del Torez gevangen genomen, maar luitenant De Vries heeft haar bevrijd". „Ik heb gehoord dat je hem tot luitenant hebt gepromoveerd", opperde Baudissen, die de koenste maar ook de zuinigste van Gustaaf Adolf's generaals was. „En niet ten onrechte", meende Banner. „Eerst het voornaamste, heeren. Wat zal Tilly ondernemen? Wat zijn zijn plannen? Ben je daar achter gekomen?" „Om dat te vernemen heeft Uwe Maje steit mij toch uitgezonden". „En?" „Tilly trekt Saksen binnen. Hij heeft zich vereenigd met generaal Egon van Für- stenberg en zijn leger, ongeveer tien dui zend man, en generaal Aldringer opgeroe pen. De voorhoede is Saksen reeds binnen gerukt. De dorpen branden de inwoners vluchten. Het oude lied. „Tilly reed over Halberstadt en Halle eerst weer naar Thüringen om met een zoo sterk mogelijk leger in Saksen te vallen. We zullen de Elbepassen kunnen passee- Eert ander heeft altijd de schuld; Geen mensch en ziet zijn eigen bult. Tot lid der plaatselijke commissie van den B.V.L. alhier is benoemd de heer F. C. Matzinger. Concert. !De harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer P. de Rooij, zal Woensdagavond een concert geven in de tent op den Boulevard Evertsen. De Zaterdag alhier gehouden speldjes dag ten bate van de St. Nicolaasvereeniging heeft ruim 182 opgebracht. Een al te teedere verloofde. DOMBURG. Zondagnacht werd een jonge- man, behoorende tot een alhier vertoeven de familie, in een der villa's wakker door dat een vreemd persoon zijn slaapkamer binnenkwam. Op zijn vraag wat hij ver langde, antwoordde de vreemdeling, dat hij wel in de goede villa was, maar toch geen reden van zijn bezoek kon opgeven. Vrij willig ging hij terug. Bij onderzoek bleek, dat hij door een raam was binnen geko men en op dezelfde manier was terugge gaan. Er werd echter niets vermist. Aangifte bij de politie volgde, waarna de rijks- en gemeenteveldwachter onmiddellijk de ge bruikelijke verhooren afnamen. Daarbij rees een sterk vermoeden tegende ver loofde van de dienstbode. Toen deze des morgens rustig kwam aangewandeld werd hij direct aan den tand gevoeld. Hij erkende dat hij, na des avonds van zijn meisje afscheid te hebben genomen, wel wat veel had gedronken. In benevelden toestand was hij toen naar de villa terugge keerd. De jongeman kreeg een proces-ver baal wegens huisvredebreuk. Hij heeft daarna maar zoo spoedig mogelijk Domburg verlaten. KOUDEKERKE. Zaterdagmiddag ging het 11-jarig zoontje van bakker Moerman met den landbouwer Maas mee naar het land om al spelende mede te helpen om erwten in ruiters te zetten. Na nauwelijks één ruiter gezet te heb ben werd het ventje onwel. De inmiddels ontboden geneesheer dokter Van Kooten, kon slechts den dood constateeren. Niet onwaarschijnlijk is het, dat het kind door de warmte bevangen is. (D. Z.) SEROOSKERKE. Bij gunstig weer, zal het muziekkorps E.M.M. alhier, Woensdag avond een concert geven op de muziektent. VERE. De inzameling ten bate van de vereeniging „De Macht van het Kleine" heeft alhier een bedrag van bijna 17 op gebracht. ZOUTELANDE. Toen een badgast in de ze gemeente, een zekere heer Bergman, Zondagmorgen omstreeks 11 uur nabij het Noorderstrand aan het zwemmen was, ge raakte hij in moeilijkheden, waarschijnlijk doordat hij in den stroom terecht kwam. De juist passeerende luitenant der mariniers L. J. Pronk uit Vlissingen, hoorde het hulp geroep van den zwemmer en begaf zich ge kleed te water. Hij mocht erin slagen B., die zich ongeveer 50 m uit den wal bevond, behouden op het strand te brengen. (VI. Crt.) KLOETINGE. Donderdag a.s. vergadert de gemeenteraad. O.a. wordt voorgesteld het aangaan van een overeenkomst met de N.V. „Gekro" destructiebedrijf te Over- schie. Naar aanleiding van het verzoek van de Kloetingsche Oranjevereeniging wordt voorgesteld voor het te houden herden kingsfeest een bijdrage te verleenen van 75 en voor het te houden schoolfeest den begrootingspost met 50 te verhoogen en te brengen op 150. ren zonder tegenstand te ontmoeten." „Waarom zou Tilly ze niet verdedigen en ons verhinderen het Saksische leger te ont moeten?" vroeg Baudissen. „Omdat hij dan tusschen twee vuren, het Saksische en het onze geraakt zou zijn. Het is mijns inziens veel verstandiger wat hij deed", meende Saxon. „Tilly had geen groo- ter waagstuk kunnen ondernemen dan met zijn half verhongerd, verzwakt leger in die woeste landstreek, waar niets meer te ha len is, zonder versterkingen zijn hachje te wagen". „Volgens jouw meening zal hij ons dus de vereeniging niet beletten?" vroeg de koning. „Neen Sire. Zou hij het gekund hebben? In de eerste plaats moest hij Wittenberg blokkeeren. Hij voelde zeer goéd, dat hij een groote strategische fout zou begaan, daar de middelen om Wittenberg te bele geren hem ten eenen male ontbraken. Bo vendien de desertie neemt in zijn leger hand over hand toe. Geen soldij en geen eten. Dat is niet de manier den moed er in te houden en dan een stad, een sterke ves ting belegeren. Neen, hij doet beter. Hij verzamelde al zijn troepen en met versterkt leger kan hij veilig in Saksen vallen, waar hij alles kan krijgen wat hij wenscht, geld, levensmiddelen, fourage en dat alles voor niets". „Dat klinkt zeer waarschijnlijk", oor deelde Gustaaf Adolf, „maar héb je volle dige zekerheid?" „Zeker Sire, mijn inlichtingen zijn volko men betrouwbaar. Overigens wil Uwe Ma jesteit het misschien liever schriftelijk heb ben. Hier is een brief uit de nalatenschap van don Felipe del Torez aan zijn koning, RAAD VAN HOEDEKENSKERKE. Afscheid burgemeester Slegt. HOEDEKENSKERKE. Maandag vérga derde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester J. M. Slegt, voltallig. Medegedeeld werd dat de gemeentebe- grooting 1938 thans door Ged. Staten is goedgekeurd, zoodat de noodzakelijke vffi^ nieuwing van een der vloeren in de school thans kan geschieden. De gemeentereke ning 1937 werd aangeboden in ontvang 19580 en in uitgaaf f 19644, een nadee- lig saldo dus van 64. De kapitaaldienst sluit met een nadeelig saldo van 405. De verordening op de heffing van ha ven-, laad-, los- en liggelden werd gewij zigd en de tarieven verlaagd. Bij de incassobank zal een fraudeverze kering worden afgesloten voor de comp tabele gemeenteambtenaren. De instruc tie van den gemeente-ontvanger werd ge wijzigd, in dier voege, dat hij niet meer aansprakelijk zal zijn voor de verrichtin gen die een plaatsvervangend titularis voor hem eventueel zal verrichten. Met 4 tegen 3 stemmen werd besloten aan de gewestelijke landstormcommissie, te rekenen van 1 Januari 1939 tot weder- opzeggens toe een subsidie van 10 per jaar toe te kennen. Eveneens met 4 te^n 3 stemmen werd besloten aan de R.K. Landbouwschool 10 per kind en per jaar toe te kennen voor leerlingen die uit deze gemeente de school zullen bezoeken. Iri de oprichtingskosten zal voor eenmaal 25 worden bijgedragen. De heeren L. Lous, P. J. Hoek van Dyke en Johs. Boo ne stemden tegen het verleenen van beide bovengenoemde bijdragen, op grond van het feit, dat naar hun oordeel elke nood zakelijke uitgaaf in het belang der gemeen te zelve, van hooger hand wordt tegen gegaan. Toegetreden werd tot de N.V. „Ge kro" in verband met het vernietigen van kadavers en verder slachtafval-producten. Bij de gewone rondvraag informeerde de heer L. L o u s, wanneer de werk- loozen wederom tot de centrale werkver schaffing zullen worden toegelaten. In te genstelling met het in de nieuwsbladen gelanceerde bericht, dat thans ieder aan het werk was, was spreker van meening, dat hier, evenals elders, een groote werk loosheid heerscht. De Voorz. zeide toe, hierover ter stond met den inspecteur van de werk verschaffing in overleg te zullen treden, daar de tegenwoordige toestand niet kan bestendigd blijven. Daarna nam de voorzitter, burgemeester Slegt, wegens op zijn verzoek toege staan ontslag, afscheid van den Raad. Spreker zeide met weemoed zijn ambt, hetwelk hij gedurende bijna 42 jaren met lust heeft uitgevoerd, per 1 Augustus a.s. te moeten neerleggen. Niet ieder heeft hij steeds kunnen voldoen, maar spreker heeft steeds hef. beste voor de gemeente en voor haar ingezetenen voor gehad. Hij bedankte de Raadsleden en het ge- meentepersoneel, inzonderheid den ge meentesecretaris, voor de steeds verleen de aangename samenwerking en den on dervonden steun. Wethouder S t e y n bood den schei dende burgemeester namens den geheelen Raad en namens de gemeente-ambtenaren, een album aan, bevattende vele foto's van Hoedekenskerke en Kwadendamme. Daarna sprak de heer L. L o u s als Raadslid, tevens als oud-wethouder. Ook spreker roemde de steeds aangename sa menwerking. Tenslotte sprak de gemeente-secretaris die een overzicht gaf van de voornaamste gebeurtenissen die in den loop van de laat ste 42 jaren hadden plaats gehad. Spreker releveerde wat onder het bestuur van bur gemeester Slegt tot stand gekomen was. In dien tijd waren 501 raadsvergaderingen uitgeschreven waarvan 495.door den voor zitter zelve geleid werden. De vergadering werd daarna gesloten. De Raadsleden bleven met den burgemees ter en enkele gemeente-ambtenaren nog eenigen tijd gezellig bijeen. IERSEKE. De rijks- en gemeentepolitie heeft bij verschillende inwoners in deze gemeente een 15-tal geweren en revolvers die nog niet verzonden was, toen hem een ongeluk overkwam en die mijn woorden schijnen te bevestigen". De koning las vlug den brief door. „En die nalatenschap? Ik kan toch niet aannemen, dat jij zijn rechtstreeksche erf genaam zou zjjn, Saxon?" „Dat niet Sire. Ik zei u reeds dat luite nant De Vries de dame uit de Bakenstraat heeft gered. Don Felipe werd ook door hem gedood. Een schot vlak voor het hoofd". Een oogenblik trok de tragische dood van den Spanjaard aan de oogen der Zweed- sche krijgsoversten voorbij. Niemand sprak een woord. Ze wisten allen wie don Felipe del Torez was. De grootste intrigant, die zich altijd uit de moeilijkste omstandighe den had weten te redden. Een man die vocht voor de Habsburgers, voor geen en kel middel terugdeinste en wien men zelfs bovennatuurlijke krachten toeschreef. „Elke twijfel schijnt mij weggenomen", oordeelde Gustaaf Adoif. „We kunnen vei lig optrekken. In den rug zijn we volkomen gedekt. Op Werben en de Havelpassen steunend bevinden zich een rij posten die bij Saarmund en Potsdam reeds dicht bij de Saksische grens liggen. Ik behoef niet zoo veel bezettingstroepen achter te laten. Ze staan nu onder het opperbevel van Van Horn enraken onder Tott aan het andere eind der lijn Mecklenburg, terwijl Hamil ton met z{jn 8000 man hen aan den anderen vleugel, die loopt tot de grens van Silezië, de hand reikt. „Deze troepen samen bedragen ongeveer dertig duizend man. We kunnen dus met het geheele overblijvende leger Tilly tege moet marcheeren. Dus: Med hela Var ar- Verschenen: SINT LAURENS—KOUDEKERKE ('t ZAND) 1938—1939. waarin opgenomen de numerieke tele foonlijst van Middelburg en de 13 dorpen op Walcheren en vele andere nuttige zaken. Dit jaar opname van de namen van de meerderjarige personen, welke een zelf standig beroep uitoefenen. Onmisbaar voor den grooten en klei nen zakenman en een geriefelijke gids voor particulieren en vereenigingen. Prijs tot en met 31 Juli: Ingenaaid 1.50. Gebonden 2.-. Daarna 2,50 en 3.-. Indien nog niet besteld, doe dit dan dadelijk bij Uw boekhandel of bij de Uitgevers: DRUKKERIJ ALTORFFER N.V. Kortedelft 43 - Middelburg - Telef. 379. Giro 42534, Doe Uw voordeel. (Ingez. Med.) WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige Z. O. tot Z. W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, regenbuien met kans op onweer, overdag ■veel koeler in het Oosten, in het Westen iets koeler. UKKEL: Matige wind uit Z. W. tot W. richtingen, over het algemeen bewolkte he mel, bij tusSChenpoozen regen, plaatselijk onweer, later opklaringen, matige tempe ratuur. Wo. 27 Juli. Zon op: 5 h 13; onder: 20 h 59. Licht op: 21 h 29. Maan op: 5 h 47; onder: 20 h 40. N.M.; 27 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juli. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 26 13.25 7.31 20.07 Woensdag 27 1.51 14.13 8.24 20.58 Donderdag 28 2.41 15.01 9.12 21.48 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge; Juli. Hoogwater. Laagwater, Dinsdag 26 2.49 15.22 8.34 21.04 Woensdag 27 3.27 16.16 9.25 21.55 Donderdag 28 4.40 17.08 10.14 22.46 MIDDELBURG. (Ingez. Med.) in beslag genomen in verband met over treding der wapenwet (geen vergunning). Kranige redding. IERSEKE. Maandagmiddag viel het 4- jarig dochtertje van den heer J. de K„ in een oesterput. Het meisje was reeds enkele malen ondergegaan toen de heer Joos de Koeyer het zag drijven. Gekleed begaf h\j zich te water en hij mocht het mee till Sacksen", besloot hij in het Zweedsch.*). „Maar Horn in persoon zal zoo spoedig mogelijk nakomen. Mijn rechterarm kan ik niet thuis laten, als de groote slag gesla gen wordt", voegde hij er lachend bij. „En Tott en Teufel", schertste Saxon. „Mijn beide dappere generaals zullen ze ker aanwezig zijn. Maar helaas noch de dood, noch de duivel ontbreken bij een veld slag", antwoordde de koning ernstig. „En nu", vervolgde hij, „zal generaal Sa xon ons verslag uitbrengen van zijn laatste avonturen". Saxon verhaalde de verovering van den brief van Tilly's koerier, de beraamde moordaanslag op den koning en de geschie denis van de dame en den dood van don Felipe. Hij vertoonde het paspoort van den Spanjaard en liet den koning een tweeden brief lezen. Gustaaf Adolf keek even ernstig, toen lachte hij weer. „Mijn dood schijnt hun veel waard te zijn". Banner nam den brief, keek hem in. Een leelijk woord kwam over zijn lippen. „Ik wil dien Hollandschen schipper van je zien, Saxon", beval de koning. „Een be dankje heeft hij toch zeker verdiend". „En meer", opperde Banner. „Die jongen heeft meer voor de goede zaak gedaan dan menig overste". „Ik zal hem roepen", zei Saxon. Brief aan A. Oxenstierna. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1