Mooie, charmante zonnebruining Tocht van de Vereeniging Handelsbelang van Middelburg naar Amsterdam. BUITENLAND. DUITSCHLAND. TSJECHOSLO V AKI JE. SPORT. Na de Luiksche, nu een Luxemburgsche giltmengster. KERK EN SCHOOL. RADIO-PROGRAMMA. AGENDA, 1 EIoc. Drukkerij G. W. den Boer, M'burf, Het was een vroog uur gisteren, toen ruim SO leden van Handelsbelang, alleen of in groepjes naar het Station trokken •om met den trein van 6.36 naar Amster dam te vertrekken. Het bestuur had na enkele jaren van rust gemeend, weder eens een excursie te moeten organiseeren en vond daarvoor groote instemming onder de leden. Te kwart isver tien arriveerde men per .extrawagon in Amsterdam, waar het be stuur voor een kop goffie in de wacht kamer had doen zorgen. Het ging nu met drie touringcars on der de eerste regendruppels naar de Ne- derlandsche Fordfabrieken bij de Hembrug. Het was daar, dat in een der lokalen de heer Van Vessem namens de di rectie allen het welkom toeriep, en de heer L. A. St o f k o p e r, als voor zitter der vereeniging voor de woorden van welkom dank bracht. De heer Van de Praag van den Ford, heeft over de te verwachten rondgang door de fabriek een en ander medegedeeld, en groote verwachtingen overtroffen, die zeker wel niemand als te mooi zal betitelen. De genoemde heeren en ook de heer Reinburg en de heer De Dreu, de Ford dealer voor Zeeland hebben bij de rond wandeling de excursisten ingelicht over alle in het bedrijf uitgevoerd wordende werkzaamheden. In de eerste plaats alles wat te zien is op den loopenden band. Er is reeds meer over de fabriek ge schreven, maar w\j, die het voor het eerst volgden, waren met alle andere tochtge noten verbaasd over wat hier is bereikt. Voor de bekende types Fordjes komen de platen voor deuren, zijstukken, daken enz. en ook de stukken voor de chassissen uit Amerika aan de eigen losplaatsen van Ford aan en worden hier in de fabriek ge bracht. Nadat het vet, dat deze stukken voor roesten vrijwaart, is verwijderd, en de stukken verder zijn geïnspecteerd, worden zij in elkaar gezet, en aaneen gelascht. Dit werk is wel zeer bijzonder en toont de groote zorg, die aan de soliditeit van de wagens wordt besteed. Bij de verdere wandeling op deze ver dieping, waar de carosserie in elkaar wordt gezet trof ons van de onderdeelen de bewer king door de werklieden, die door het systeem van den loopenden band geen se conde tijd hebben om op te kijken, in het bijzonder het puntlasch-apparaat, een groo te electrische machine die in een ommezien zware platen aan elkaar last. Bij het stellen van de carosserie platen in den goeden on- derlingen stand, worden door een practisch en voor ieder model bruikbaar klemmen- systeem bij elkaar gehouden. Ook bij de nu volgende onderdeelen van de bewerking van plaat tot auto, worden practisch door electromotoren gedreven werktuigen gebruikt en zoo komt men iedere minuut voor 'n stuk te staan, dat al meer en meer de vorm van een „Fordje' zooals men ze dagelijks bij tientallen ziet rijden, aanneemt. Nu komt men bij de afdeeling die het uiterlijk van de wagens moet verzorgen, nml. de verfspuitinrichting, met haar spuit- kamer, droogovens en schuurplaatsen over het hier totaal 315 m lange, ietwat grillige deel van den loopenden band. Deze bewer king alleen duurt ongeveer 8 uur. Wij namen nu een kijkje in de afdeeling waar eveneens ten deele door speciale snü- en andere machines geholpen, rappe han den werken aan de kussens enz. die daar in de carrosserie worden aangebracht. Als de carrosserie gereed is, gaat zij langs de zacht hellende conveyor naar beneden of indien er meer haast is, is de lift er voor een snellere afdaling naar de gelfikvloer- sche lokaliteit, waar wij aanschouwden 't in elkaar klinken der chassis-onderdeelen, voor personen- of bestelwagens ook hier als boven alles electrisch, dus vlug en solide; en het niet minder de zoo beteekenisvollen motorbouw. Wij moeten ons kort overzicht beeindigen. met de mededeeling, dat ook de montage van stuur- en reminstallaties en het leggen van de laatste hand aan het ge heel, aller welverdiende belangstelling trok, evenals de vele tot aflevering gereed staan de wagens in- en buiten de gebouwen. Waaronder de nu eens niet-Nederlandsche „Lincoln" ons toonde, dat Henri Ford's zaak voor iedere beurs werkt. Na afloop van deze zoo interessante wandeling door de zoo beroemde fabrieken, stond in de recreatie zaal het koffiemaal gereed, dat de directie haar gasten aan bood. Dat hetgeen geboden werd, zich goed liet smaken laat zich wel begrijpen. Tegen het einde van den maaltijd, nam de heer Huntelaar, adjunct-directeur van de fabrieken, die met alle reeds genoem de heeren aan den maaltijd deel nam, het woord, en zeide, dat men steeds gaarne bezoekers ontvangt en vooral als het vooraanstaande vereenigingen betreft als Handelsbelang. Spr. wees er o.a. nog op, dat het aan tal werklieden 600 bedraagt, bijna uitslui tend Nederlanders en de fabriek dus een grooten invloed heeft op de arbeidsmarkt. Spr. hoopte dat de gasten van het groo te belang van de fabriek overtuigd zullen zijn. De V -o o r z., de heer L. A. Stof- koper, zeide te weten, dat hij aller tolk was. Men wist dat het Fordbedrijf iets grootsch is, maar nu men het in werking heeft gezien, is men veel dichter tót het bedrijf komen te staan en weet nu dat het in alle opzichten een grootsche fabriek is. Handelsbelang heeft meermalen ex cursies gemaakt, maar spr. kan verklaren dat deze de voornaamste is, die men tot heden gemaakt heeft. Hartelijk dank bracht spr. de directie, die direct bereid was allen te ontvangen. In de tweede plaats den onder-directeur en de ambte naren, voor alles wat zij deden om het bezoek voor te bereiden en dezen dag voor allen tot een onvergetelijke te maken. Spr. heeft niet den tijd om uit te brei den over hetgeen gezien is en over den gegeven toelichtingen. Dank sprak de voorzitter aan den heer Huntelaar en de andere heeren van de fabriek als mede aan den Zeeuwschen Ford-dealer. Spr. vertrouwt, dat het aan tal Fordwagens op de Zeeuwsche wegen nog steeds zal toenemen als een verdere propaganda voor deze auto's. Spr. eindigde met een driewerf hoerah op de Fordfabrieken,, waarmede luidde werd ingestemd. Het bezoek was hiermede ten einde, en dankbaar verlieten allen weder met de autobussen het Fordterrein. Het ging nu door een deel der stad naar Schiphol. Maar toen was het opge houden met zachtjes regenen en kwam Pluvius wel met groote kracht het genot van deze uren wel zeer onaangenaam ver kleinen. Men had juist kaartjes voor de bussen genomen die ritten over het terrein maken, toen het harder begon te regenen. Het was wel mogelijk rond te rijden en een kijkje te nemen in de groote hanghars, waar met groote belangstelling werd ken nis genomen van de verschillende types machines, de Indische Douglas, de sport- vliegtuigen, de militaire vliegtuigen, enkele bijzondere buitenlandsche machines, want geregeld worden die door de bekwame monteurs der K.L.M. hersteld. De meest bekende machines van de K.L.M., waaron der het eerste, dat de reis AmsterdamIn- dië maakte, maar ook het juist aangeko mene, dat 5 dagen geleden in den Oost, was opgestegen, stonden buiten. De heeren, die dit alles toelichtten, deden dit met groote toewijding, en zorgde daar bij voor gezonden humor. Het was jammer, dat het bleef plassen en men moest afzien van een langer ver blijf op het zooveel besproken groote Ne- derlandsche vliegveld, waar alles er zoo goed verzorgd uitzag en de Nederlandsche zindelijkheid ook hoogtij vierde, geen spra ke meer was. Mislukt zijn ook de plannen van een groot deel van de excursisten om ook eens de lucht in te gaan. Het was jammer, dat dit tweede deel van het programma zoo in letterlijken zin in het water viel. Het slot van het officieel deel van den dag was een mooie rijtoer door het nieuwe plan Zuid, met zijn boschaanbouw, zijn pleinen met mooie perken, ruime en nette huizen, enz. enz. Op het Rembrandtplein werd de excursie ontbonden en na nog enkele uurtjes, ver trok men met den laatsten trein naar Mid delburg. Men kwam met eenige vertraging aan, want men was bij de werken aan den nieu we spoorbrug, op het verkeerde, hooge spoor, gebracht en zoo het kanaal over trok. Bij Kapelle werd men teruggevoerd op den goeden weg. VANDALEN! Monument voor Schuschniggs eerste vrouw vernield. Nazis hebben het aan den weg van Linz naar Salzburg staande monument ter na gedachtenis aan Herma Schuschnigg, de eerste vrouw van den oud-bondskanselier, met dynamiet opgeblazen. Het monument stond op de plek, waar mevrouw Schusch nigg in 1935 bij een auto-ongeluk om het leven is gekomen. Spreekverbod voor Dibelius verlengd. Het preekverbod voor den beroemden Berlijnschen predikant Dibelius is met zeven maanden verlengd. DE SUDETEN-DUITSCHE PARTIJ EN RUNCEMANS MISSIE. Niet afwijzend. De voorzitter van de parlementaire club der Sudetenduitsche partij, de afgevaardig de Kundt, die, naar men weet, de onder handelingen met minister-president Hodza over de Sudetenduitsche kwestie voert, heeft voor de National-Zeitung (Essen, Duitschland) een verklaring afgelegd om trent het standpunt der Sudetenduitsche partij ten aanzien van de aan lord Runci- man toevertrouwde taak. Kundt verklaart o.m.: wij begroeten iedere persoonlijkheid die op objectieve wijze den toestand bestu deert om tot een positieve oplossing bij te dragen. Belangrijk is voor de Sudetenduit- schers de vaststelling, dat de betreffende voornemens is, niet slechts van de Britsche regeering, doch van iedere andere regee ring volkomen onafhankelijk te handelen. Wij zijn bereid om, zooals tot dusver ieder, die zich met objectieve oogmerken voor de toestanden in Tsjechoslovakije interesseert, ons standpunt openhartig en eerlijk mede te deelen en hem in elk opzicht er bij be hulpzaam te zijn, de toestand in Tsjecho slovakije overeenkomstig de waarheid te bestudeeren, om zich een oordeel als objec tief waarnemer en rapporteur te vormen. Een later bericht uit Praag meldt, dat de Sudetenduitsche partij verklaart, zij bereid te zijn, de bemiddeling van lord Runciman te aanvaarden. Zij heeft een nota in dezen geest opgesteld voor den Britschen minister president. HET NATIONALITEITENSTATUUT. Het met de regeering in nauwe betrek king staande „Prager Tageblatt" publiceert de grondslagen van het door de regeering opgestelde nationaliteitenstatuut. Het blad schrijft o.m., dat de politieke ministerraad den tekst van de taalwet en het nationali teitenstatuut reeds heeft goedgekeurd. Deze tekst zal den grondslag vormen voor de onderhandelingen met de minderheden. Het nationaliteitenstatuut bestaat uit drie inleidende artikelen en 13 hoofdstukken. Het eerste inleidende artikel behelst een principiëele programmaverklaring inzake de Tsjechoslovaaksche nationaliteitenpoli tiek. Het eerste hoofdstuk herhaalt de reeds in de grondwet vastgelegde beginselen inza ke gelijkheid van alle staatsburgers zonder onderscheid van nationaliteit. Het tweede hoofdstuk gaat over de regeling der natio naliteit en de zorg voor den nationalen vre de. Het derde hoofdstuk behandelt de straf rechtelijke bescherming van de nationaliteit en den nationalen vrede. Het vijfde hoofd stuk regelt de evenredige vertegenwoordi ging der nationaliteiten in het openbare le ven, het zesde de proportionaliteit in het openbare bedrijfsleven en het zevende die in onderwijszaken. In de taalwet wordt het percentage voor het gebruik van een minderhedentaal ver laagd. De grens staat nog niet vast. Deze wet verwijst tevens naar een „nieuwe taal verordening". WANDELSPORT. „DE VEERDAAGSCHE" Men schrijft ons: De vierdaagsche is als gewoonlijk ge opend met de vlaggenparade welk dit jaar voor de eerste maal 's avonds om half acht werd gehouden op de Wedren, 'n groot veld in 't centrum van Nijmegen. Zeer indruk wekkend was deze parade, die door tien duizenden menschen werd bijgewoond. In vierkant stonden de deelnemende vereeni gingen, militairen korpsen enz. opgesteld. Onder het spelen van de volksliederen gin gen de vlaggen aan hooge masten omhoog in de volgorde: België, Denemarken, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Zwitser land, en daarna onze rood-wit-blauwe vlag, waarbij het Wilhelmus uit volle borst door tienduizenden werd mede gezongen. De eerste dag is begonnen met de start om 4.40 uur v.m., Na ongeveer een uur wa ren alle deelnemers op pad. Het ging over Berg en Dal, Groesbeek, Sint Jansberg, Piasmolen, langs Cuyk naar Mook, Molen hoek, Heumens Overasselt en dan bin nendoor over een afstand van 17 km naar Nijmegen terug. Gestart zijn 4570 loopers en loopsters te gen verleden jaar 4293, dus weer een voor uitgang van ongeveer 300. De Zeeuwsche loopsters en loopers hebben in een uitste kende conditie het parcours afgelegd. Ty peerend was het, toen onderweg een K- auto stond waarin een vrouw in Goesche dracht. Toen eerst kon men goed merken waar de Zeeuwen in den langen stoet lie pen. Vele gezegdes hoorden men toen in 't Zeeuwsch en hoera'tjes gingen op. Over het algemeen zijn de Zeeuwen geziene gasten in Nijmegen en zelfs is schrijver dezes meermalen gevraagd waar toch die dikke Goessenaar was. De eerste Zeeuw was reeds om 2 uur bin nen, de laatste om 4 uur; dus allen waren op tijd. Vol goeden moed zien zij den 2den dag tegemoet. Onder de Zeeuwsche deelnemers troffen wij nog aan de heeren B. Veldhuis, W. v. d. Hoeven uit Vlissingen de heer Terwoert uit Koudekerke, mej. G. de Haan uit Mid delburg. Verder ziet men bekenden onder de cadetten, politietroepen, enz. Na afloop der marschen hebben wij spe ciaal de loopers opgezocht die voor de eer ste maal mede loopen. Allen zijn verbaasd over de pracht organisatie. Zij hebben be sloten de spreuk „Willen is Kunnen" tot het uiterste door te voeren. VOETBAL. De opstelling van het Den Boer-Mid- delburgsche Courant Elftal, dat heden avond tegen De Pingelaars speelt, heeft avond tegen De Pingtlaars speelt, heeft een grondige wijziging ondergaan. Het ziet er nu uit als volgt: d.: Coppejans; a.: Meijer en Broodman; m.: Breel, Raaymakers en Franchimont; v.: Boesekool, P. Ploegart, Bos, G. Ploe- gaert en Boone. WIELRENNEN. DE RONDE VAN FRANKRIJK. Van Schendel gevallen. Ook de 17de étappe van de ronde van Frankrijk heeft niets sensationeels opgele verd. De leiders hielden elkaar voortdu rend in het oog met het gevolg, dat dege nen, die niet zoo gunstig in de rangschik king stonden, steeds pogingen konden doen uit te loopen en hun positie te verbeteren. Deze étappe werd in twee gedeelten verre den, terwijl er één klassement werd opge maakt. Het eerste deel leidde van Besan- con naar Belfort, een afstand van ongeveer 90 km. De Belg Masson werd eerste te Bel fort in 2 uur 27 min 48 sec. Van Schendel, Hellemons en Middelkamp kwamen met een groot aantal renners te Belfort binnen in den tijd van 2 uur 34 min. 2 sec. Onze landgenooten werden 16e geplaatst. Het tweede gedeelte leidde van Belfort over Colmar naar Straatsburg, een afstand van ongeveer 143 km. Dit, gedeelte werd door den Franschman Frechaut gewonnen in 4 uur 30 min. 20 sec. Als vijftiende kwam Hellemons binnen in 4 uur 34 min. 20 sec. Middelkamp zat in een groote groep, waar in zich tevens de leiders bevonden. Zij wer den ex-aequo op de 18de plaats geklasseerd met eenzelfden tijd als Hellemons. De laat ste, die door de controle te Straatsburg binnenkwam, was onze landgenoot van Schendel. Hij was gevallen en had veel pijn aan zijn rechterschouder, arm en hand. Niettemin had hij doorgezet en arriveerde in 4 uur 41 min. 29 sec. te Straatsburg. Eerst 30 km voor Straatsburg was er een ernstige jacht ingezet. Bernardoni had het initiatief genomen met het gevolg, dat het peleton spoedig uit elkaar lag, maar groote tijdsverschillen kwamen er bij de aankomst niet voor, zoodat er geen ver rassingen te noteeren vielen. De uitslag van de étappe luidt: 1. Masson en Weckerling beiden 6 uur 58 min. 8 sec.; 3. Frechaut; 17e Hellemons 7 uur 8 min. 52 sec.; 21e Mid delkamp 7 uur 8 min. 52 sec.; 56e Van Schendel 7 uur 15 min. 31 sec. Moed van Van Schendel. Even buiten Besancon heeft onze land genoot Van Schendel een zwaren val ge maakt, waardoor hij vrij ernstig aan den schouder en den rechterarm werd gewond. Hij kon slechts met een hand aan het stuur verder rijden. Hij leed veel pijn en zoo viel het niet te verwonderen, dat hij gisteravond te Straatsburg juist voor het sluiten van de controle moe en met een pijnlijk lichaam binnenkwam. Onmiddellijk werd hij onder behandeling genomen. Men heeft goede hoop, dat hij vandaag de 18e étappe zal rij den. Maar men kan slechts woorden van lof hebben voor de wijze, waarop van Schendel deze étappe heeft uitgereden. Met grooten moed heeft hij volgehouden, in zijn eentje, niet willend opgeven. Helaas heeft dit ongeval hem enkele plaatsen op de lijst der algemeene rangschikking gekost. En de andere Nederlanders? Zoowel Middelkamp als Hellemons kwamen in het hoofdpele- ton te Straatsburg aan. Na de 17e étappe zijn er, zooals te ver wachten viel, weinig veranderingen in de algemeene rangschikking gekomen. 1. Bartalï 121 uur 35 min. 2 sec.; 2. Ver- vaecke 121 uur 56 min. 19 sec.; 3. Cosson 122 uur 5 min. 13 sec.; 4. Vissers 5. M Clemens, 6. Vicini, 43. Middelkamp 124 uur 14 min. 48 sec., 48. Van Schendel 124 uur 50 min. 39 sec., 56. Hellemons 126 uur 26 min. 9 sec. en geen verbranden en vervellen met Amiida-Zonnebruin. Flacon 90, Doos 50 en 25 ct. (Ingez. Med.) Gertrude Tangeten, de moorde nares van Asselborn. Met haar minnaar en medemoordenaar Adam Salzburger. (Eigen correspondentie.) Nauwelijks is de belangstelling voor het proces tegen de Luiksche giftmengster, de weduwe Becker, verbleekt, of in de hoofd stad van het nabijgelegen groothertogdom Luxemburg staat de giftmengster van het dorpje Asselborn (bij Ulflingen of Trois- vierges, in de Luxemburger Noordelijke Ar dennen) voor het gerecht, met haar min naar tezamen, beschuldigd van moord door vergiftiging van de vrouw haars minnaars, mitsgaders van poging tot vergiftiging en doodslag op haar eigen man. December 1921 kwam de Duitsche werk man Adam Salzburger in Asselborn wonen; kort daarop huwde hij met de Luxemburg sche Katharina Weijer. Hun huwelijk bleef kinderloos. Salzburger werkte op de Assel- borner leisteengroeve Demeschbach. In het jaar 1929 kwam daar een nieuwe werk man: Wilhelm Tangeten, die een jaar te voren getrouwd was met de voormalige Duitsche, thans Nieuw-Belgische vrouw Gertrude Threis, geboren in Bracht (Eupen- Malmédy). In het jaar 1933 vestigde ook het echt paar Tangeten-Threis zich in Asselborn. Nu waren de coulissen voor het drama gezet. Nauwelijks drie maanden later ontstond een overspelige liefdesbetrekking tusschen vrouw Tangeten en Salzburger. Tot einde 1936 duurde dat voort, zonder dat Tangeten er iets van scheen te bemerken. Pas toen vrouw Salzburger plotseling overleed, Adam Salzburger veel bij de Tangetens „over den vloer" begon te komen, en vrouw Tangeten kort nadien haar man bekende, dat zij zwanger was, begon de bedrogen echtge noot lont te ruiken. In den zomer van dit jaar hadden Salz burger en vrouw Tangeten het plan be raamd, zich van hun beide echtgenooten te ontdoen. Eerstgenoemde oordeelde ratten- kruid daartoe de geschiktste en veiligste weg. Nadat een poging in Burgreuland (Nieuw-België) in een apotheek het vergift te krijgen, mislukt was, vroeg Salzburger op de gemeentesecretarie van Asselborn in koelen bloede een „Giftbescheinigung"deze werd hem voor 5 gram strychnine ter ver delging van ratten en muizen uitgereikt. Bjj het aardappelrooien op het veld liet Salz burger zijn minnares een korreltje van 't vergif proeven. „Man", zoo riep deze, den bitteren smaak bemerkende, uit, „dat vreet geen mensch!" „Dat hindert niet," ant woordde Salzburger, „ik doe het mijn vrouw wel in de brandewijn!" Aldus geschiedde. Toen den Maandag daarop vrouw Salzburger tot des middags drie uur in den regen aardappelen gerooid had en doornat thuiskwam, zeide haar man liefderijk: „neem een stevigen borrel en ga onder de wol, vrouwtje." Zij gaf aan dezen onmenschelijken raad gehoor, nam een glas zwaar met strychnine vergiftigden bitteren brandewijn en des avonds elf uur was zij, onder vreeselijk lijden door de vergiftigings krampen, welke bij strychnine plegen op te treden, overleden. Zoo was de vrouw uit den weg geruimd; nu moest de man van Gertrude Threis nog van kant gemaakt worden. Eerst probeerde het misdadigerspaar het langs denzelfden weg: Tangeten, die des avonds naar de leisteengroeve ging, kreeg van zijn liefhebbende echtgenoote een slok je brandewijn mee naar den arbeid. Toen hij een tweeden „Schnapps" vroeg, weiger de zij echter merkwaardigerwijze. Op het werk werd Tangeten onwel; hij begaf zich huiswaarts en zijn vrouw deed toen alles om hem weer beter te maken; ze liet hem warm zout water drinken om te braken, gaf hem melk, en zoo meer. Tangeten kwam er boven op. Ondanks het feit, dat zijn vrouw, die hem zoo zorgvuldig verpleegde, in dien tijd ten tweeden male probeerde hem gif toe te dienen. Daarop beraamden de twee een ander plan: Salzburger zou Tangeten in de groe ve vermoorden door hem met een steen dood te slaan en dan het lijk in een ver laten groeve met water te gooien. Ook dit plan heeft hij in koelen bloede trachten te volvoeren; hij viel Tangeten aan, sloeg hem half dood, maar toen de aangevallene hem herkende, zette hij het op een loopen. Meer dood dan levend begaf het slachtoffer zichnaar zijn hem bedriegende en naar zijn leven staande vrouw, die hem wederom verpleegde. Kort daarop ging vrouw Tangeten-Threis er met haar medeplichtige vandoor, naar Duitschland, nadat Salzburger nog een po ging tot brandstichting gewaagd, en er in geslaagd was, om uit zijn schulden te ko men. In Duitschland vonden zij onderdak bij de zuster van Salzburger, haar twee kin deren nam vrouw Tangeten mede. Maar ver leden jaar keerden zij naar het groothertog dom terug, waar zij in de hoofdstad Luxem burg een dakkamertje huurden. Daar be viel Gertrude Tangeten van haar derde kind, en toen haar wettige echtgenoot dat in de krant lasging hij spoorslags naar de hoofdstad om de vrouw die hem bedroog en naar het leven stond, met haar kinde ren mee terug naar Asselborn te nemen. Kort daarop echter werd zij, met haar medeplichtige gearresteerd. Nu staan ze voor het Assizenhof terecht, beschuldigd van moord, poging tot moord en de man bovendien nog van brandstichting. Zij hierbij nog aangeteekend, dat het Luxemburgsche wetboek van strafrecht de doodstraf nog wel kent, doch dat deze daar, evenals in België, nimmer meer voltrokken wordt. Algemeene Synode Ned. HerV. Kerk. In de dezer dagen gehouden zitting bracht de president in herinnering, dat hij het vorige jaar de Synode in kennis heeft moeten stellen van onregelmatigheden, die na het overlijden van den quaestor- generaal ontdekt waren in diens beheer der kerkelijke fondsen. Hij deelde met dankbaarheid mede, dat bij de afwikke ling de familie van den overleden quaes tor-generaal haar volle medewerking ver leend heeft en zich aanzienlijke offers ge troost heeft om het geleden verlies zoo laag mogelijk te houden. Er kan thans verklaard worden, dat dit verlies de 84.000 niet te boven zal gaan. Voor Noodlijdende Kerken was in totaal beschikbaar 28.625. Het totaal der aan vragen vas 105.366. Voor schraalste predikantstractementen werd 52.993 aan toelagen vastgesteld. Door de Alg. Weduwen- en W-.e 'T.- beurs werd aan 401 weduwen, 5 weezen en 22 erven steun verleend. De vaste uit- keering kan ditmaal van 205 met 95 tot 300 worden opgevoerd. Naar aanleiding van het verzoek om steun van het Zwitsersch Prot. Comité voor steun aan de Belijdeniskerk in Duitschland, met welk werk 700 predi kanten in Zwitserland sympathiseeren, besloot de Synode te volstaan met de bij drage ad 500 die zij jaarlijksch geeft aan de „Zentralstelle für Kirchliche Hilfs- aktionen". DONDERDAG 28 JULI. HILVERSUM I, 1875 en 415,5 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gram. (Om 8.30 Ber.) 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gram. 10.30 Ork. 11.10 Deel. 11.30 Verv. conc. In de pauze: Vioolvoordr. (Om 12.15 Ber.). 12.30 Gram. 1.00 En semble Carel Alberts. 1.45 Orgelspel. 2.15 Verv. conc. 3.00 Disco-variété. 4.00 Voor de zieken. 4.30 Kovacs-Lajos-ork. 5.00 Kinder halfuur. 5.30 Ork. 6.30 Sportpr. 7.00 Orgel en harp. 7.40 Causerie. 8.00 Ber. ANP, Me- dedeelingen. 8.15 Nieuwe Amsterd. Ork.- ver. en kinderkoren. 9.15 Declam. 9.35 Re- nova-kwintet. 10.20 Gram. 11.00 Ber. ANP. Hierna tot 12.00 Sportn., afgew. met Tom van der Stap en zijn Witte Raven. HILVERSUM H, 301,5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00—9.15 Gram. (Om 8.15 Ber.). 10.00 Gram. 10.15 Morgend. 10.45 Gram. 11.30 Godsd. causerie. 12.00 Ber. 12.15 Gram. 12.30 Ork. en gram. 2.00 Handwerkuurtje. 2.55 Gram. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Gram. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gram. 5.00 Cursus han denarbeid voor de jeugd. 5.30 Zang en piano. 6.30 Chr. Friesche uitz. 7.00 Ber. 7.15 Jour nalist. weekoverz. 7.458.00 Report., event, gram. 8.05 Ber. ANP, herh. SOS-Ber. 8.15 Stafmuz. v. h. 6e R. I. 9.00 Rep. 9.30 Verv. conc. (10.00—10.05 Ber. ANP). 10.30 Gram. 11.5012.00 Schriftlezing. DROITWICH, 1500 m. 11.25 Gram. 12.00 Report. 12.35 Het Norris Stanley-sextet. 1.00 Pop. conc. 1.20 Dansmuz. (gr.pl.). 1.50 Pianovoordr. 2.20 De BBC-West of England- zangers. 2.50 Dansmuz. (gr.pL). 3.35 Sted. ork. van Bournemouth en solist. 5.05 Gram. 5.50 Crook-kwintet. 6.20 Ber. 6.45 Causerie. 7.00 Billy Cotton en zijn Band. 7.50 Reg. King's ork. 8.20 Variété-progr. 9.20 Piano voordr. 10.00 Korte kerkdienst. 10.20 Ber. 10.45 Gram. 11.20 Declam. 11.35 Bert Fir man en zijn ork. 11.5012.20 Dansmuz. (gr. pl.). RADIO-PARIS, 1648 m. 8.10—9.05, 10.30 en 12.20 Gram. 1.50 Zang. 2.05 Gram. 3.05 Vioolvoordr. 3.20 en 4.20 Zang. 4.35 Cello- voordr. 5.20 Radiotooneel. 7.35 Gram. 8.35 Zang. 8.50 Nat. ork. en soliste. 10.5511.05 Gram. KEULEN, 456 m. 6.50 Gram. 7.30 en 8.50 Het Rheinisehe Landesork. 12.20 Gram. 1.35 Pop. conc. 2.30 Kleinork. en Amusements- ork. 6.30 De „Drei Musikanten". 8.30 Amu- sem. ork. en solisten. 10.35 Gram. 10.50 Pop. conc. 12.203.20 Danziger Landesork. en solist. BRUSSEL, 322 en 484 m. 322 m: 12.20 en 1.302.20 Gevar. progr. 5.20 Pianovoor dracht en gram. 6.50 en 7.23 Gram. 8.20 Gevar. progr. 9.20 Symphonie-ork. en solist. 10.30—11.20 Gram. 484 m:*12.20 Gram. 12.50 Dansork. 1.10 Gram. 1.30 Verv. dansmuz. 1.502.20, 5.20, 6.35 en 7.35 Gram. 8.20 Kleinork. en gram. 10.30 Dansork. 10.5011.20 Onbekend. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 m. 8.35 Kleinork. 9.20 W. Hass' ork. 10.20 Ber. 10.35 Sportoverz. 11.05 Ber. 11.20 Kleinork. 12.20 2.20 Zie Keulen. (1.151.26 Tijdsein). MIDDELBURG. lederen Wo-avond, in de maanden Jul. en Aug. Stadhuisbelichting. WO 27 Jul. Prop. marsch Turnvereen. „Achilles" met sign. afd. en adspir. afd.; 19.30 h. vertrek Abdij. WO 27 Jul. Molenwaterconc. Middelb. Mu ziekkorps 20.00 h. DO 28 Jul. Alg. Verg. N.V. Werf Zeeland in liq. te Hansweerd; Hotel Abdij 11 h. GOES. WO 27 Jul DO 28 Jul. Dagbl Bureau Telefoc te GO! Abonn f 2.30, abonnt Naai gedeelc heeft op 6 S< jarig ij ningin s t e r d Dit i omdht U0\* J cies eei Indie en dat provin< dan zal sonen deelt ming u en op het kof Voor; treuren kwam. een op1 attract: neen: eigen t daar hi aanhan ons sta: uitdruk nen en telijke voor de brengei het wa: de aai vervolg henen volk, volwaai Buite: rijke la rakter des lan Het i rechtm; waarde, zorgt di dag té 1 Op gr dan ooi bevolkii nog aar door a£ leumcoi graaf v Middelt BIOSCOPEN. CITY, Midd. VR 22—DO 28 Jul. Ching— Ching („Stowaway") en „In Levens gevaar", 20.00 h. ZO 15 h. matinée. AIGEMEEN. WO 27 Jul. Ringrijderij te paard 8—18.00 h.; daarna concert Muz. Ver. „Voor waarts"; Vroon bij „Kaapduin" te Koudekerke; 20.0022.00 h. Gei boekhou d e 1 b

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 10