iflwouïncïate >eu«r^ MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) BINNENLAND. ZEELAND. BUITENLAND. KUNST EN WETENSCHAP. ZEEUWSCH PROFETENBROOD, het echte, en men denkt aan: M. P E T E R S E. Patissier, Lange Delft 75, Middelburg. MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Willekeur te 's-Gravenpolder, N00RDBEVELAND LANDBOUW. Het Nederlandsch-Belgisch Verdrag 1839. WEERBERICHT. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. JAARG. NUMMER 172. TWEE BLADEN. MAANDAG I 25 JULI 1938. EERSTE BLAD. 181e 3AA Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. In de 9 pt? de ik I ik et- tan le~ fht bal lar lar DIENSTNEMING FRANSCHE V REEMDELINGEN LEGIOEN. De regeeringspersdienst meldt: Herhaal delijk wordt de tusschenkomst van de Re geering en van Hr. Ms. Gezant te Parijs ingeroepen door de verzorgers en familie betrekkingen van personen, die dienst heb ben genomen in het Fransche vreemdelin gen-legioen, teneinde te bereiken, dat die personen uit hun dienstverband zullen wor den ontslagen. In zulke gevallen kunnen geen stappen bij de Fransche Regeering worden ondernomen, daar het uitgesloten is, dat deze het gewenschte resultaat heb ben, onverschillig of de dienstnemers min derjarig of meerderjarig waren, toen zij zich verbonden. ONTSLAG VERNIETIGD. Het Ambtenarengerecht te Utrecht heeft 't twistgeding tusschen den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en den gemeente-veldwachter G. H. Koenders te Hoogland, inzake het ontslag van den laat ste, een uitspraak gedaan, waarbij het be sluit van den Commissaris der Koningin werd vernietigd en het beroep van den veldwachter gegrond werd verklaard. Zoo dat deze thans geheel is gerehabiliteerd. Premies voor het dooden van zeehonden. Bij kon. besluit zijn weer bepalingen vastgesteld omtrent het toekennen van pre- miën voor het dooden van zeehonden bin nen het watergebied van het rijk. De premie zal 2 per zeehond bedragen, Tot het verkrijgen van de premie wende de belanghebbende zich met den gedooden zeehond tot den burgemeester van een der aan de Noordzee, de Waddenzee, den Dol- lard, de Lauwerzee, de Zuid-Hollandsche ofZeeuwsche stroomen of de Zuid- Hollandsche benedenrivieren gelegen ge meenten of tot den door den burgemees ter daartoe in zijn gemeente aangewezen persoon. In tegenwoordigheid van den burgemees ter of van den door hem aangewezen per soon worden van den gedooden zeehond de voorvinnen afgesneden, waarop aan den aanbieder van den zeehond een verklaring wordt afgegeven. De voorvinnen blijven ter beschikking van den burgemeester of den door dezen aangewezen persoon; de gedoode zeehond ontdaan van de voorvinnen, blijft ter be schikking van den aanbieder. Voor gedoode zeehonden, welke bij het vertoonen de voorvinnen of één der voor vinnen missen, worden geen verklaringen afgegeven. Ingeval de belanghebbende den burge meester of den door dezen aangewezen per soon aannemelijk weet te maken, dat de bewaring van den gedooden zeehond in zijn geheel niet doenlijk was, kan, met vertoo ning van het zeehondenvel en de daaraan nog op natuurlijke wijze vast zittende voorvinnen en met het afsnijden van die voorvinnen genoegen worden genomen. Aan de secretarie der gemeente, waarin de verklaring is afgegeven, kan het be drag der premie worden in ontvangst ge nomen, tegen afgifte der verklaring. De burgemeesters, die een verklaring wegens het dooden van zeehonden hebben afgegeven, of de daartoe door hen aange wezen personen, houden hiervan aanteeke- ning en ontvangen deswege aan het einde des jaars een vergoeding van 0.50 per getoonden zeehond, tot een maximum van 50 per jaar. Deze regeling treedt 1 Augustus a.s. in werking. Bij Kon. besluit is de heer Richard S. Huestis erkend en toegelaten als consul van de Vereenigde Staten van Amerika te Rotterdam, voor de provinciën Zuid-Hol land, Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg. DE HERKOMST VAN HET HAKENKRUIS. Dr. E. Stein te Rotterdam schrijft ons: De N. R. C. bevatte onlangs een lezens waardig artikel over de herkomst der fas ces, of pijlenbundel met bijl, het embleem van het kortelings tot „Ariërdom" gepro moveerde fascistisch-Italiaansche volk. De schrijver toonde er in aan, hoe de oorsprong van dit symbool allerminst Arisch is! Dit behoeft ons echter niet te verwonde ren; immers ook de leermeester der fascis tische Italianen op dit gebied der „weten schap", het Arische Duitschland, bedient zich van een onderscheidingsteeken, dat met betrekking tot de „raszuiverheid" geens zins voldoet aan de eischen, welke aan zijn dragers gesteld worden! Over de geschie denis van het hakenkruis of de swastika een oud-Indisch woord, dat „heilbrengend symbool" beteekent heeft het volle licht weliswaar nog niet geschenen, maar zeker is, dat dit teeken reeds in de oudste tijden in nagenoeg alle deelen der wereld bekend was, en naar men aanneemt, als zinnebeeld voor de beweging van de zon gebezigd werd. Zoo vindt men het reeds 300 vóór Chr. in Mesopotamië; de Inca's in Zuid-Amerika duidden eeuwen geleden er den loop van het jaar mee aan, de negers van de Congo ver werkten het reeds als zinrijk motief in hun houtplastiek; wij treffen het aan, zoowel bij de Pueblo-Indianen van het Mississippi- gebied als in China en Japan, terwijl het bij de Boeddhisten in Indië en Tibet steeds een groote rol gespeeld heeft. Het hakenkruis is dus blijkbaar een sym bool, dat bij de meest uiteenloopende vol ken verbreid en in eere is geweesttot dat een overigens weinig bekend Duitsch dichter, een zekere Guido von List in een in 1910 verschenen hoogst onwetenschap pelijk boek, getiteld: „Die Bildersehrift der Ario-Germanen" geheel willekeurig en zon- (Ingez. Med.) Het adresboek 19381939. Verschenen is de 65ste uitgave van het Adresboek, waarin de laatste jaren ook is opgenomen de gemeenteSint-Laurens en het deel van Koudekerke dat grenst aan Middelburg ('t Zand). Ook nu weer zijn enkele vereenigingen, die vervallen zijn geschrapt, en-andere, die tot nu onvermeld bleven opgenomen, maar over het algemeen is, het boekje als de voorgangers de laatste jaren en evenals die zeker onmisbaar voor velen. Een aanrijding. Op den Zuidsingel bij het laantje loopende langs den in aanbouw zijnde school der S.D. O.A. is Zaterdag een wielrijdster in botsing gekomen met een wielrijder en daarbij zoo gevallen dat zij een lichte hersenschudding bekwam. Vermoedelijk heeft de wielrijdster niet voldoende rechts gehouden en is dit de oor zaak van de botsing met den tot nu toe on bekend gebleven wielrijder. HET CONCERT VOOR DE VACANTIESCHOOL. Niettegenstaande het Zaterdagavond toen „Oefening na den Arbeid" op de Markt concerteerde niet zoo druk was als verle den jaar en men er van de Vlissingsche kermis e.d. zeker concurrentie ondervond, is het de verkoopsters en verkoopers van lootjes voor de Middelburgsche vacantie- school toch nog gelukt er een 700 tal kwijt te raken. EINDELIJK WATERLEIDING! ARNEMUIDEN. Hoeveel zomers heeft deze gemeente al niet medegemaakt dat er gebrek was aan water. In deze drog^ pe rioden werd meer malen de wensch uitge sproken dat de gemeente aangesloten zou worden aan de waterleiding. Aan dit ver langen zal nu dra tegemoet worden geko men. Vrijdag is men begonnen om in de Molenstraat de buizen te leggen. De lei ding wordt via Westdijkstraat en Lang straat direct aangesloten aan de hoofdlei ding Zuid-BevelandVlissingen. Zoodra deze verbinding tot stand gekomen is, zul len de perceelen aan genoemde straten aan gesloten worden en van water worden voorzien. Vermoedelijk zal dit eind Augs. zijn. ARNEMUIDEN. Onder voorzitterschap van den hr. J. de Nooijer vergaderde Zater dagavond de plaatselijke afdeeling van den B.V.L.. Besloten werd tot deelna'me aan 't op 10 September 1938 te houden Oranje feest in deze gemeente. Op dien dag zal een schietwedstrijd georganiseerd worden, ter wijl medegewerkt zal worden aan een of meer optochten. RAAD VAN 's-HEER-ABTSKERKE. 's-HEER-ABTSKERKE. Zaterdag verga derde de Raad onder voorzitterschap van den burgemeester, voltallig. De V o o r z. deelde mede, dat de uitgaafpost betreffende onderhoud wegen c.a. 200 zal worden overschreden, aan gezien B. en W., inplaats van met het ge wone teerproduct, dit jaar een proef wil len nemen met koude teer. Binnen afzien- baren tijd zal voor het genoemde bedrag een wijziging der begrooting moeten plaats hebben. Daar de gemeente zal moeten aan sluiten bij de „Gekro" zullen daartoe bin nenkort voorstellen aan den Raad wor den gedaan; de kosten zullen ruim 100 bedragen. Een hoeveelheid keien, liggende op het Dorpsplein, is verkocht aan den meest biedende, J. M. Drijgers, voor 3.3u. De gemeenterekening over het jaar 1937 werd aangeboden met in ontvangsten 15.811 en uitgaaf 15.166; een goed slot dus van 644. De rekeningen der Burgerlijke Armbe sturen over 1937 werden goedgekeurd met de volgende bedragen: 's-Heer-Abtskerke, ontvang 4963, uitgaaf 4056, goed slot 907; Sinoutskerkeontvang 6979, uit gaaf 6794, goed slot 185; Baarsdorp: ontvang en uitgaaf 2088. De begrootingen van de Burgerlijke Arm besturen voor 1939 werden als volgt vast gesteld: 's-Heer-Abtskerke: ontvang en uitgaaf 4262 met een onvoorzien van 972; Sinoutskerke: ontvang en uitgaaf 3821 met een onvoorzien van 1194; Baarsdorp: ontvang en uitgaaf 2277 met een onvoorzien van 392. Besloten werd een fraude-verzekering te sluiten bij Lloyds Assuradeuren voor een premie van 5 's jaars. De pensioengrond slag van den burgemeester werd vastge steld op 1340. Aan L. Fierloos te Nisse werd onthef fing verleend van het art. der motor en rijwielwet, behelzende het door de kom van de geemente rijden met een traetor en dorschmachine. der eenigen grond de swastika tot symbool van het „Germanendom" bombardeerde. De vérstrekkende gevolgen dezer trouvaille zijn bekend. Te Amsterdam is geslaagd voor het getuigschrift „kerkelijk orgelspel" van de Ned. organistenvereeniging de heer A. Goedegebure te Nieuwdorp. Wie denkt dat hij de menschen mis sen kan is een dwaas. En nog dwazer is hij, die meent dat de menschen hem niet kunnen missen. 's-HEER-ABTSKERKE. Gisteren werd in een weide in Poel onder deze gemeente een kostbare fokmerrie vermist, welke eigen dom was van den hr. Koert, te Wolf aarts dijk. Het dier bleek in een der slooten te zijn geraakt. Het was daarbij in den mod der gestikt. Loco-burgemeester als dorpspoten taat-dictator.Waarom de offi cieel toegestane mandoline-muziek niet door kon gaan. Dinsdag 19 dezer verzocht de Ac- cordeonvereeniging „Bravo" te 's-Graven polder, op de voorgeschreven wijze verlof, om Zaterdagavond een concert te mogen geven op een door haar op het schoolplein te bouwen podium. Het antwoord daarop luidde als volgt: „Overeenkomstig uw verzoek van 19 dezer verleen ik U hiermede vergunning om a.s. Zaterdagavond 23 Juli een concert te geven op het schoolplein alhier. Aan deze vergunning zijn de volgende voorwaarden verbonden: le. het concert moet om 11 uur zomertijd zijn geëindigd; 2e. het te plaatsen podium moet terstond na afloop van het concert worden opgeruimd en mag dus ge durende den Zondag niet blijven staan. De burgemeester van 's Gravenpolder J. van Meerendonk". „Bravo" ging dus haar gang, liet een podium oprichten, repeteerde schreef haar leden aan, enz. Maar... Zater dag ging burgemeester Van Meerendonk met verlof en de loco:burgemeester, de hr. Verhulst, (a.r.), gevoelde het nu blijkbaar als zijn plicht, dadelijk als dictator op te treden. Hij deelde den tweeden voorzitter van „Bravo" nl. mede, dat hij vernomen had, dat ook een paar meisjes op de man doline mee zouden spelen, en dat kon hij niet toestaan. Uit den aard der zaak merkte de hr. Schelling op, dat deze mandolines bij het orkest behoorden en dat hij officieel toestemming van den burgemeester had. Kort daarop werd den heer Schelling het volgende schrijven bezorgd; „Aan het bestuur der mondharmonica club, alhier. De vergunning tot het houden van een optocht en geven van muziek op het schoolplein wordt bij dezen gewijzigd, het wordt toegestaan als er geen meisjes in 't publiek spelen en anders wordt hij hierbij ingetrokken. Chr. C. Verhulst, bur gemeester, Loco". Aanvankelijk was het bestuur van „Bra vo" van plan, deze wijziging naast zich neer te leggen en de muziek toch te doen door gaan. Doch na een ernstige aanmaning van den rijksveldwachter Kooman, dat er ook politie van elders gerequireerd was, en dat, op bevel van den loco-burgemeester, abso luut ingegrepen moest worden, meende men de zaak niet op de spits te moeten drijven, temeer, omdat intusschen onder de leden en een deel der bevolking een zeer gespan nen stemming was ontstaan. Allen waren meer dan ontstemd over dit willekeurige ingrijpen van den hr. Verhulst en ongetwij feld zou deze ontstemming zich tenslotte te gen de politie gekeerd hebben, die toch niet anders dan haar plicht kon doen en zich onder het bevel van den heer Verhulst moest stellen. Zoo restte aan Bravo" niet anders dan het podium weer af te breken en men had alle moeiten en kosten voor niets ge maakt. We twijfelen er echter niet aan, of dit muisje zal nog een staartje hebben. Het is wel treurig, dat zulke tot regeeren boven de partijen weinig blijk gevende magi straatspersonen zulk een macht hebben. Het is voor ons nog een vraag, of de hr. Verhulst hier niet buiten zijn boekje ge gaan is, door een eenmaal door den burge meester gegeven vergunning te elfder ure zoo drastisch en kennelijk-partijdig te wij zigen KRUININGEN. Zaterdagmiddag werden de jaar lij ksch terugkeerende hoepelwed strijden gehouden. Deze wedstrijden, die georganiseerd worden door een tweetal jongens uit de gemeente, mogen zich in telkens grooter belangstelling verheugen Ook dezen middag waren er circa 600 toe schouwers, die verschillende spannende mo menten beleefden. Er waren drie groepen deelnemers, in totaal 47 hoepelaars. Uitslag van deelnemers van 5 tot 7 jaar. Afstand 736 m. 1 Johan Openneer; 2 Mi- chiel Saaman; 3 K. Kanaar; 4 Jac. Nieu- wenhuyze; 5 Kees v. Paasschen; 6 Dies Meyer; 7 Kees Saaman; 8 Antoon Boone; 9 Jo Blaauwkamer; 10 Henk Dek; 11 Ko v. d. Parel; 12 Kees de Jonge; 13 Rinus v. Noorden; 14 J. v. Nieuwenhuyze; 15 Wim de Jonge. Jongens van 810 jaar. Afstand 1472 m. 1 Wim de Bel; 2 Jaap Jansen; 3 H. Saaman; 4 Jan de Jonge; 5 Jan Goeree; 6 J. Nieuwenhuyze Fz.; 7 A. Sinke; 8 A. v. Noorden. Jongens 1012 jaar. Afstand 2208 m. 1 Jan v. d. Parel; 2 Henk van Noorden; 3 Piet Boone; 4 Jaap Paauwe; 5 M. v. d. Berge; 6 Cor. Hamelink; 7 D. v. Nieu wenhuyze; 8 Jaap Blaauwkamer; 9 B. v. d. Parel; 10 L. Boone; 11 C. Jajisen; 12 A. Oostdijk; 13 Joh. Nieuwenhuyze; 14 Rinus Dek, (Wassenaar); 15 Adri Paau we; 16 Engel Sinke; 17 Rinus Paauwe; 18 Ben Dek; 19 Jan v. Belzen; 20 J. Schonfeld (Utrecht); 21 C. Kloosterman. Zaterdagmiddag hield de vrijwillige brandweer een oefening. Er werd aange sloten op de waterleiding aan den Grint weg en 300 m slang was uitgelegd. Eén en ander had een vrij vlug verloop. 's Avonds oefende de verplichte brand weer met de beide handspuiten. WEMELDINE. Met ingang van 1 Augs. a.s. is benoemd tot ambtenaar ter secreta rie afdeeling steunverleening en werk verschaffing te Oüddorp (Z.H.), de heer P. A. Trimpe, ambtenaar ter gemeente-secre tarie te Wemeldinge. Bij de gem. politie is als gevonden ge deponeerd, een rijwielbelastingmerk 1937— 1938. DE R.K. schippersschool te Hansweerd. Naar het Dagbl. v. Noordbr. en voor Zld. verneemt is het thans zeker dat de kath. school voor schipperskinderen te Hans- weeid met September a.s. geopend wordt. Verschillende ouders hebben hun kinderen reeds laten inschrijven. KOLIJNSPLAAT. Zaterdagmiddag gaf de gymnastiekvereeniging O.K.K. uit Kortgene alhier een propaganda uitvoe ring. Het ligt in de bedoeling om ook te Kolijnsplaat een gymnastiekvereeniging op te richten. Zaterdagavond gaf de muziekvereeni- ging „Soli Deo Gloria" een concert op de tent. KORTGENE. Het muziekgezelschap „Eendracht Maakt Macht" gaf Zaterdag avond, onder leiding van den heer A. B. Holster, een concert in de tent op de Voorstraat. Er was veel belangstelling. Hooge prijs voor een kalf. De landbouwer Jan Rijk te 's-Heer Abts- kerke, verkocht een buitengewoon mooi kalf van 5 maanden oud aan M. Lokerse, land bouwer te 's-Heer Arendskerke, voor 140, met schets. Het kalf is bestemd om als fok stier opgekweekt te worden. Moeder en kalf zijn niet ingeschreven in het Rundvee-stam boek. Vader was de stier „Hans" van Jan de Roo te 's-Heer Abtskerke. Ziekte onder de runderen in de Poel. Onder het vee, dat geweid wordt in de Poel (gem. 's-Heer Arendskerke en 's-Heer Abtskerke) heerscht den laatsten tijd vrij veelvuldig de zgn. „longjacht". De veearts schreef dit euvel toe aan het slechte water in de putten. In verband daarmede heeft de kweeker P. van 't Westende vorige week 'n electrische pomp doen plaatsen op zijn erf, die een capaciteit heeft van 10.000 liter per uur. Ook voor andere veehouders is dit wa ter beschikbaar. Door den veehouder M. Knuit, te Heinkenszand, is reeds ziek vee op den stal geplaatst moeten worden. En de mosselhandel te Filippine. Men schrijft ons uit Ierseke. Naar aanleiding van den veel besproken mosselhandel via FilippineBouchaute is het niet van belang ontbloot, de aandacht op het volgende te vestigen: Artikel 1 par. 6 van het Nederlandsch- Belgische Vredesverdrag van 19 April 1839, luidde als volgt: „Commissarissen van wederzijden zullen binnen den tijd van een maand te Antwer pen bijeenkomen, zoowel om het bedrag dier tolgelden bepaaldelijk en op eenen blijvenden voet vast te stellen als om no pens een algemeen reglement tot uitvoe ring der beschikkingen van het tegen woordig artikel overeen te komen en om daarin de uitvoering van het regt der vis- scherij en van den vischhandel over den algeheelen uitgestrektheid der Schelde, op den voet eener volkomen wederkeerig- heid éh gelijkheid ten behoeve van de onderdanen der beide landen, te begrij pen." Als gevolg van den arbeid van weder- zijdsche commissarissen werd 9 Sept. 1843 een reglement vastgesteld. De tekst van dit reglement kan men vinden in Lutten- berg's Chronologische Verzameling 1813 1850. Speciaal de artikelen 1, 2, 16, 17, 18 en het additioneel artikel, het voor naamste ervan, de zaak Filippine zelf ra kende, luidt als volgt: „De landings- en lossingsplaatsen of ha vens zullen voor de visschers der beide landen dezelfde zijn. De mossels, garnalen en kreukels welke in den Braakman ge vangen en op de door het Nederlandsche gouvernement aangewezen landingsplaat sen gelost worden, zullen van daar, langs den kortsten weg, naar België kunnen vervoerd worden over het kantoor van Bouchaute, of over elk ander door de Bel gische regeering tot dat einde aan te wij zen kantoor, zonder bij derzelver vervoer over het Nederlandsche grondgebied aan eenige rechten of formaliteiten onderwor pen te zijn. De voormelde voortbrengselen der vis- scherij van den Braakman zullen, in de beide landèn, in alle opzichten eveneens behandeld worden als de voortbrengselen der Nationale visscherij. Vastgesteld en geteekend te 's-Graven- hage, den 7 Aug. 1843 door den baron Huyssen van Kattendijke, Minister van Buitenlandsche Zaken der Nederlanden en Generaal Prisse, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van den Koning der Belgen. Nu is dus de vraag slechts of de mos selen die gereedgezet worden in den Braakman, als voortbrengsel der Vissche rij van den Braakman worden beschouwd? De Belgen meenen van niet. In 1839 wer den ze daar gekweekt, nu dient de Braakman slechts als pakhuis, zoo zeggen zij. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige W. tot Z. wind, afnemende bewolking, droog warm weer, behoudens geringe kans op onweer. UKKEL: Matige wind uit Z. tot Z.W. richtingen, bewolkt tot schoon weer, vrij warm. Di. 26 Juli. Zon op: 5 h 11; onder: 21 h 00. Licht op: 21 h 30. Maan op: 4 h 24; onder: 20 h 06. N.M. 27 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juli. Hoogwater. Laagwater. Maandag 25 12.30 24.59 6.35 19.10 Dinsdag 26 13.25 7.31 20.07 Woensdag 27 1.51 14.13 8.24 20.58 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juli. Hoogwater. Laagwater. Maandag 25 1.44 14.22 7.37 20.11 Dinsdag 26 2.49 15.22 8.34 21.04 Woensdag 27 3.27 16.16 9.25 21.55 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) DE BESPREKINGEN DER OSLO-GROEP. Het ministerie van buitenlandsche zaken te Kopenhagen deelt mede: De ministers van buitenlandsche zaken van België, Denemarken, Finland, Luxem burg, Noorwegen, Nederland en Zwe den, die 23 en 24 Juli te Kopenhagen heb ben vergaderd, hebben den internationalen toestand aan een bestudeering onderwor pen. Zij erkennen, dat de toestand eenige reden tot ongerustheid geeft, doch zij blijven vol vertrouwen in de hoop, dat de volken en staatslieden het noodige zullen doen om voor de ernstige problemen van het oogen- blik een oplossing te vinden. De te Kopen hagen vertegenwoordigende landen zijn be reid, actief mede te werken aan ieder in ternationaal streven naar verzoening in een geest van onpartijdigheid en onafhankelijk heid ten opzichte van de verschillende mo- gendhedengroepen. Zich bewust van de ge varen van een bewapeningswedloop, zijn de ministers het er over eens, dat alle moge lijkheden bestudeerd moeten worden om te komen tot een internationaal accoord dat een einde zal maken aan den bewapenings wedloop. Zij zijn o.a. vastbesloten elk initia tief te steunen, dat de totstandkoming van een conventie inzake luchtbombardementen beoogt. De ministers zijn er van overtuigd, dat hun landen de deelname aan het werk van den Volkenbond moeten voortzetten. Zij ver klaren het sanctiestelsel onder de tegen woordige omstandigheden en overeenkom stig de praktijk der laatste jaren, als niet- verplichtend te beschouwen. De ministers kwamen overeen, de tus schen hen gesloten accoorden inzake bestu deering vdn kwesties van gemeenschappe lijk belang te handhaven. De Spaansche burgeroorlog. SNELLE VORDERINGEN DER RECHTSCHEN IN ESTREMADURA. In een officieele verklaring van het rechtsche hoofdkwartier wordt medege deeld, dat de troepen van Franco aan het front van Valencia verscheidene kilometers zijn opgerukt. Drie dorpen werden bezet. Bij Sort in Katalonië werden aanvallen van den vijand afgeslagen, verscheidene duizen den krijgsgevangenen werden gemaakt. In Estremadura werden de aanvallen van de troepen van Franco bekroond met de ver overing van 2780 vierkante kilometer ter rein. De rijke vallei van Serena met 23 dor pen werd bezet. De totale bevolking telt hier meer dan 400.000 zielen. De regee- ringstroepen zouden eenige duizenden ge sneuvelden op het slagveld hebben achter gelaten. Zondagochtend hebben de rechtsche troe pen Castuera, de hoofdstad van Estrema dura, bezet. De rechtsche cavalerie, die op de flanken opereert, heeft Zondagochtend honderden gevangenen gemaakt. De strijd om Sagonta. De bijzondere 'correspondent van Havas bij de opstandelingen meldt, dat de laatste versterkingen der regeeringstroepen rond om Sagonta op het punt staan te vallen. De rechtsche troepen hebben den aanval ingezet op den driehoek Segorba, Sierra de Espadan en Viver. Zij doorbraken deze aan den Oostkant nabij Caudiel. De door deze bres oprukkende rechtsche troepen hebben van het Noorden naar het Zuiden afzak kend een groot gedeelte der regeeringslinies in den rug aangevallen. Spaansche regeering aanvaardt plan tot terugtrekking der vrij willigers. Naar uit Barcelona wordt gemeld, heeft de Spaansche regeering het Britsche plan tot terugtrekking der vrijwilligers aan vaard. Zij zou echter zekere reserves heb ben gemaakt ten aanzien van detailkwes ties. Hierdoor wordt echter de toepassing van het plan, waarvan de regeering de noodzakelijkheid onderstreept, geenszins in het geding gebracht. Tot dusverer is echter nog geen enkele aanwijzing ontvangen, dat een spoedige aanvaarding van het Britsche plan door Burgos zou doen verwachten. Bom naar Noorsch stoomschip geworpen. Het Noorsche s.s. „Tirana" is Zondag morgen aangevallen door een vliegtuig, dat een bom naar het schip wierp. Een scheeps jongen zou zijn gedood. Het schip heeft zijn reis kunnen vervolgen.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1