lp MIDDELBURGSCHE COURANT GOESGHE COURANT BINNENLAND. ZEELUI. BUITENLAND. ZEEUWSCH PROFETENBROOD, het echte reeds bijna 80 jaren. M. P E T E R S E. Hofleverancier, L. Delft, Middelburg. MIDDELBURG. Weer een ongeluk op den Nieuwen Vlissingschen weg. ÜAL0HERES. ZUID-BEVELAND. N00RDBEYELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. De Japansch-Russische spanning neemt toe. DE CHINEEZEN MELDEN WEER SUCCESSEN. WEERBERICHT. DE „MERCURY" IN 20 UUR OVER DEN OCEAAN. FRANKRIJK. Het koninklijk bezoek aan Parijs. Geen interesse in de Italiaan- sche pers. ik gaarne Lt, dat men geen geld niet naar niet heen iet gerust ke. jzyn stand- [S zegt dat inge deze discussies tegen 17 leschikken sidie, werd imen, die Vienigs, |r commis- tegen 11 stemden 'auw, Sta- .ooze had- ui). ïhtsgeding. Provincie >ep en in [chtsvorde- ;hipper te iring tus- lelde van den Pro- Ie Wester ning 1936. Rekening ;n in uit- slot van |e Stoom- lelde. ;ken 1937 :nsten op :en tekort het recht der stei- edgekeurd Ooster- Icken boot met een egenfonds. ?rov. We- fet een na- (genonder- let Prov. Jen goed- 42.584 kasgeld, bsloten de bd. Staten 1)0.000 aan ^ing 1937. ering zich |le Provin- de voor zitting. kingen in- Ltaat, dat ]som van gevraag- pn op het fUENSIS Amster- en ontsla- Iminagast- pstraf van iienst ge- vacantie- |it wegens van de het zie- zij de ge en opera- figstukken bn sleutel tijd mis- txrtefeuille die hen lat er ge let vreemd (had sleu- de kast- |enveiling. ben 919 Inijboonen lc„ Stam- ponen 5 5—11 c„ |2,53 c., Peën 5 i| c., Selde- per bos; J c., Krop- alles p. Iroer 55 ber kg. If. Wisse; Staatspartij h. tozakken Ching— 00 h. ZO M'burg. WSJ® NUMMER 170. TWEE BLADEN. VRIJDAG Dagblad. Uiig. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct„ DE VACANTIEREIS VAN HET PRINSELIJK PAAR. Naar Heiligendam vertrokken. Men meldt ons van officieele zijde: Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn gister per auto naar het buitenland ver trokken, om in Heiligendam in één der vil la's van den Groothertog van Mecklenburg voor een vacantieverblijf van enkele weken aan de Oostzeekust te vertoeven. Prinses Beatrix gaat op deze reis met hare verzorg ster, jonkvrouwe Feith, met hare ouders mede. Dit is dus de eerste groote reis van het Prinsesje. Het jacht Piet Hein is reeds in de haven van Warnemünde aangekomen, teneinde aan H.H.K.K.H.H. de gelegenheid te ope nen bjj gunstige weersomstandigheden voor kleine tochtjes langs de kust ter beschik king te zijn. MINISTER PATIJN NAAR KOPENHAGEN Heden is Z. Exc. de minister van buiten- landsche zaken, mr. J. A. N. Patyn naar Kopenhagen gereisd, waar hij de minister conferentie van de zgn. Oslo-Staten zal bij wonen. GROOTE LEGERREVUE IN DE RESIDENTIE OP 39 AUG. A.S. Naar gemeld wordt, ligt het in het voornemen om op 29 Augustus te 's-Gra- venhage een grootsch défilé te doen hou den van de Nederlandsche weermacht, ter gelegenheid van het veertigjarig regee- ringsjubileum van H. M. -de Koningin. Als plaats voor de troepenrevue is ge kozen de Van Alkemadelaan in de resi dentie, alwaar voor de Koninklijke Fa milie een podium met baldakijn zal wor den opgericht. In de nabijheid daarvan wordt een tribune gebouwd voor de mi litaire en civiele autoriteiten. Het défilé zal worden uitgevoerd door nagenoeg alle onderdeelen van de weer macht, verdeeld in vier groepen. Tot de eerste groep zullen behooren de Koloniale Reserve, ongeveer 200 man, de Koninklijke Marine met Marinekapel, adelborsten, matrozen en mariniers, te zamen 800 man, de infanterie van de Kon. Landmacht, vertegenwoordigd door twin tig bataljons, divisiegewijs ingedeeld, on der commando der generaals-divisio-com- mandanten, met de volgende korpsen: gre nadiers, jagers en le, 2e, 5e, 6e, 7e, 8e, 10e, 20e en 21e regiment infanterie, de Kon. Mil. Kapel en de muziekkorpsen van het le, 5e en 6e reg. infanterie, benevens vaandelwachten en de vaandels der niet ingedeelde regimenten,. Tot deze groep zullen verder behooren de overige onbe reden en niet gemotoriseerde onderdeelen van de landmacht, als o.a. het le en 2e reg. genietroepen, de geniemuziek, het korps pontonniers en torpedisten, de leer lingen der Kon. Mil. Academie. Bfj de tweede groep zullen worden in gedeeld de bereden lichte troepen, t.w. cavalerie .wielrijders en rijdende artille rie, onder commando van den cdt. der Lichte Brigade, by de derde groep de veldartillerie met stukken en caissons, be velhebber de inspecteur der artillerie en ten slotte bij de vierde groep de gemoto riseerde troepen, met o.a. luchtdoelbest rij dingsmiddelen, onder commando van den commandnt der brigade luchtdoelartillerie. In totaal nemen een paar duizend man schappen, o.m. ook nog Kon. Marechaussee en Militaire Politie, aan het défilé deel. Ook muziekkorpsen van verschillende be reden wapens zijn in de groepen ingedeeld. Het militaire schouwspel zal worden besloten met een paradevlucht van vlieg tuigen van de Koninklijke Marine en de Landmacht. SINTE MARGRIET EN DE REGENKANS Praktijk contra volks weerkunde. Woensdag was het „Sinte Margriet" en het volksgeloof wil, dat dit een kritieke da tum is voor het weer van de rest van den zomer. Het heet nl. dat als het op 20 Juli regent, het zes weken lang regenweer blijft. Dat wil dus zeggen: tot eind Augustus. M.a.w.de zomer zou bedorven zijn. Hoewel verscheidene uitspraken van de volksweerkunde een kern van juiste erva ring tot grondslag hebben, moeten wij er toch ook voorzichtig mee zijn, schrijft de weerkundige medewerker van het Hdbl. Zeker in een geval als dit, waarby alles wordt gezet op het weer van één enkelen dag, derhalve een element, waarin het toe val een groote rol speelt. De Leeuw. Crt. heeft in dit verband de a eens statistisch onderzocht. Daarvoor was noodig te weten: 1. of het gedurende ^®ek,s van iaren op 20 Juli al of niet ge- Si,™ f'.ln welke iaren een natte Augustusmaand is voorgekomen, een crite rium voor: zes weken regen na 20 Juli. Wij gebruik gemaakt van de Maande- !n -Krirf i imf der Weersgesteldheid die sinds i904 verschijnen en hadden derhalve de beschikking over de 34 jaren 1904—1937. In deze 34 jaren regende het 14 keer op 20 Juli, waarvan 10 keer meer dan 1 mm Daar in dezen tyd van het jaar het aantal dagen per maand met meer dan 1 mm ge middeld 11 bedraagt, m.a.w. de kans, dat een willekeurige dag regendag is, op onge veer 1 0p 3 komt is het duidelijk, dat in dT -kS 3 aren er met 20 Juli niets bi- dagen WaS m vergeIÜking met andere hebben ewiftfl?0 Augustusmaanden. Hiervoor het blad waarh:^aanden uitgezocht, aldus Sand deWSeUe^dSnrr h6el 100 mm bedroeg, dus meer dan^lTpct bT ven normaal was. Wii hehw .pct' 193! ™t 99 mm „aaïbij ger™ men zoo tot 8 jaren: 1905, 1909, 1912 1917 1924, 1927, 1930, 1931. 7' In zes van deze jaren was het op 20 Ju li droog (alleen in 1930 en 1931 niet) zoodat het weer op Sinte Margriet een on bruikbare maatstaf was om een natte Augustus te voorspellen. Omgekeerd volgde op 7 van de 10 geval len met meer dan 1 mm regen te de Bilt op 20 Juli slechts 3 maal een Augustus maand met regenval min of meer boven normaal. Ten overvloede hebben wü voor de „nat te zes weken" nog een ander criterium ge nomen, n.l. 20 of meer regendagen (gemid deld over Nederland) in het tijdvak van 21 Juli tot 31 Augustus. Dit is voorgekomen in: 1912, 1924, 1927, 1930 en 1931. Van deze bedorven zomers was het in de eerste drie op 20 Juli droog. Wederom geen succes voor de voorspellende kracht van dien dag. Het is wel eigenaardig, dat de natte Augustusmaanden, die ons land heeft ge kend, n.l. die van 1912 (Nederland 153 mm, de Belt 221 mm) en 1917 (Nederland 159 mm, de Belt 193 mm) beide zijn voorafge gaan door een droge St. Margriet. Men moet dus uit het weer van dezen eenen dag geen gevolgtrekkingen maken en zeker geen illusie uit het feit, dat het Woensdag toevallig droog is. (Ingez. Med.) RIJKSWERKVERSCHAFFING. De rijksinspecteur der werkverschaffing voor Zeeland, ir. A. J. Marktvoort wordt van Middelburg overgeplaatst naar 's-Her- togenbosch, en in Zeeland opgevolgd door ir. M. de Vink, die reeds te Middelburg werkzaam is. De heer Marktvoort zal zijn huidig ray on verlaten in een tijd, dat de invloed van zijn arbeid zich goed doet gevoelen. Er zijn namelijk thans geen steufttrek- kenden; want de werkloozen zijn allen aan den arbeid gezet; hetzij in het vrije bedrijf, hetzij in de werkverschaffing. Van Walcheren gaan er zelfs een 150 met ex tra trein of autobus dan wel per rijwiel naar de werkobjecten in Zuid-Beveland. AANVARING TUSSCHEN NEDERLANDSCH EN NOORSCH MOTORTANKSCHIP. Men meldt ons uit Vlissingen: In den afgeloopen nacht heeft nabij het vuurschip Sandettie een aanvaring plaats gehad tusschen, hat Noorsche motortank- sehip „Belita", gebouwd in 1932, groot 6323 bruto en 3760 registerton, van de reederij Reidar Rod te Tonsberg, komende van Port San Luis en bestemd naar Antwerpen, en het nieuwe Nederlandsche motortank- schip „Barendrecht", gebouwd in 1938, bru to 9385 en netto 5617 registerton, van Van Ommeren's scheepvaartbedrijf te Rotter' dam. De „Barendrecht" maakte zijn eerste reis van Schiedam naar Abandan. Het tankschip „Belita" passeerde Vlis singen vanochtend omstreeks half zeven en zou schade hebben opgeloopen aan den voorsteven. Het maakte water in de voor- piek. Door trimmen van het schip heeft men het gat, dat door de aanvaring was ontstaan, boven water kunnen krijgen, zoo dat de reis naar Antwerpen kon worden voortgezet. De „Barendrecht" is vanmor gen met schade aan den voorsteven in den Nieuwen Waterweg teruggekeerd. STOOMSCHIP AAN DEN GROND. Volgens rapport zit een onbekend stoom schip omhoog op de Westerschelde, op Bel gisch gebied, bij zwarte boei 49. Een clootie, twee gewonden. Het aantal ernstige ongelukken op den Nieuwen Vlissingschen weg en dat in het bijzonder op het deel Vlissingen—Soeburg, is gisteravond wederom met een vermeer derd. Te ongeveer kwart voor elf reed de jeugdige veekoopman Janus L. op zijn motorrywiel, met als duo-passagier den gehuwden A. J. K„ evenals L. wonende te Middelburg, na een bezoek aan Vlis singen huiswaarts. Na met een volgens onzen zegsman niet overdreven groote snelheid een Middel - burgschen auto te zijn gepasseerd, kwam de motor ter hoogte van den Boschweg in botsing met den 43-jarigen wielrijder J. G„ koopman te Oostkapelle. Deze werd aan den kant van den weg geslingerd. De motorrijder en zijn düopassagier kwamen onder het evenals het rijwiel, deeriyk ge- havenden motorrijwiel te liggen. De chauffeur van de juist gepasseerde taxi was de eerste, die ter plaatse van het ongeval kwam. Hij stopte en begaf zich naar de motorrijders, maar moest op meer hulp wachten alvorens hy het mo torrijwiel kon verwijderen. Politie en dok toren uit Vlissingen en Soeburg waren spoedig ter plaatse. De medici hebben niet kunnen voorkomen dat G„ die zwaar gewond was, ter plaatse overleed. Wel hebben zij, de beide Middelburgers verbonden, waarna L. naar het Gasthuis en K. naar zijn woning is vervoerd. Daar G. vlak bij de tramrails lag, heb ben enkele trams hier langzaam voorbij moeten rijden. De politie heeft het ook in het late avonduur nog drukke verkeer het was toen tusschen 11 uur en middernacht ge worden in goede banen weten te lei den tijdens het ingesteld onderzoek naar de vraag of al of niet van schuld sprake is. Voor den arbeid vluchten drie onzer grootste vijanden: ondeugd, gebrek en verveling. DOMBURG. Donderdagavond gaf de zangvereeniging „Volharding leidt tot het Doel" een uitvoering op de markt ten aan- hooren van zeer vele liefhebbers, die van hun voldoening herhaaldelijk blijk gaven. Het koor zong dan ook heel zuiver en be schaafd; ook het vrij moeilijke lied in c kl. terts „Domburgs torenbrand in 1848", op muziek gezet door den heer M. A. Romijn werd uitstekend vertolkt, en andere stuk ken navenant. Een mooie avond voor de luisteraars en het koor onder leiding van den heer H. J. Adriaansen te Middelburg. ARBITRAGE IN DEN LANDBOUW. De heer Chr. van den Heuvel, regeerings- arbiter in het arbeidsgeschil in het land bouwbedrijf in de navolgende dorpen: Baar land, Borsele, Driewegen, Ellewoudsdijk, 's-Gravenpolder, 's-Heer-Abtskerke, 's-Hee- renhoek, Heinkenszand, Hoedekenskerke, Kattendijke, Kruiningen, Nieuwdorp, Nisse, Oudelande, Ovezande, Sehore en Wolfaarts- dijk, heeft uitspraak doende bepaald, dat een kleine loonsverhooging gerechtvaardigd is, in het bijzonder voor de dorpen met het geringste jaarinkomen. De loonen en ar beidsvoorwaarden zijn voor het tijdvak be gin Juli 1938 t.m. einde Februari 1939 ais volgt vastgesteld: le. Het loon voor arbeiders, die geduren de de periode 1 Maart 1938 tot 28 Februari 1939 onafgebroken in dienst zijn gehouden en wien op alle werkdagen in die periode werk is gegeven, zal bedragen 2 per dag. Voor zwaar werk (graan en hooioogst, del ven met laarzen, kantensnijden voor het oogsten, kantgrassnijden of maaien, mest- laden en machinedorschen) 2.50 per dag. Voor kunstmeststrooien 5 ct per baal boven het gewone loon. 2e. Het loon van arbeiders die niet het geheele jaar in dienst worden gehouden zal in de periode 1 Maart tot 1 October be dragen 2.25 per dag voor gewoon werk en voor de zware werkzaamheden genoemd onder nr. 1 2.50 per dag. Voor kunstmest strooien 5 ct per baal boven het gewone loon. 3e Wanneer een werkgever aan een ar beider het onder le genoemde loon heeft betaald en achteraf zou blijken, dat deze ar beider, zonder dat hij zelf het dienstverband heeft opgezegd, niet gedurende twaalf maanden in dienst is gehouden en op de werkdagen in de onder le genoemde peri ode arbeid heeft gehad, dan zal de werkge ver dezen arbeider over alle werkdagen in de periode waarover hij het verhoogde be drag verschuldigd was, dit alsnog doen toe komen. 4e. De werktijden blijven geregeld naar plaatselijk gebruik. BAARLAND. Het Goesche Tamboers- en Pijperskorps „Excelsior" zal Zaterdagavond a.s. een concert geven op de muziektent. „Excelsior", dat een goeden naam heeft, zorgde voor een afwisselend en aantrekke lijk programma. DE STRIJD TEGEN DEN COLORADOKEVER. BORSEL-E. Enkele dagen geleden vond een landbouwer alhier een 25-tal insecten eitjes in zijn toen nog niet besproeid aard appelveld. Vermoedend, dat ze van den coloradokever afkomstig waren, deed hij ze in een goed gesloten flesch, met daar in aardappelloof. Door de microscoop ze bekijkend, bleken enkele, reeds kleine lar ven, zich terdege te goed te doen aan het loof. In een week tijds zaten de plan tenstengels, die telkens weer vernieuwd werden vol met larven. Toen bracht de boer de flesch met inhoud op de secreta rie. Men zorgde ook daar, dat steeds nieuwe voedselvoorraad kwam, die dan in eenige uren totaal was opgevreten. Den volgenden dag bleek bij het onderzoek door iemand van den plantenziektekundi gen dienst, dat het werkelijk larven van den coloradokever waren. Waar men, zooals uw correspondent, zulk een verwoesting waarneemt, begrijpt men volkomen, wat een ramp het zou worden voor ons land, als de bestrijding niet met alle macht werd ter hand geno men. En men begrijpt niet, hoe sommigen, zelfs aardappeltelers, nog, uit welke over weging dan ook er zijn ook in deze gemeente menschen met gemoedsbezwaren daartegen het in de regeering laken, dat ze de besproeiing verplicht stelt. Een flinke straf voor de nalatigen is zeker op zijn plaats. Inmiddels zijn Dinsdag bij een anderen verbouwer ongeveer 40 larven gevonden, waarvn enkele reeds, in; den grond zaten. Donderdagmiddag zijn bij dezen boer in tegenwoordigheid van amb tenaren van den plantenziektekundigen dienst 20 m2 aardappels vernietigd. Het veld was besproeid, maar men vond ze naast den slootkant in de rij, die, ook door het overhangende gras waarschijnlijk, te weinig of geen arsenaat had ontvangen. Woensdag werden weer bij een ander larven ontdekt op zoogenaamde tweewas aardappels in bietenland, nog een kever ook in tweewas in uienland. De man, die 3 weken geleden in zijn bietenland een kever vond, ontdekte heden op dezelfde plaats eenige larven in den grond. Thans is van gemeentewege bekend ge maakt, dat bezitters van kleine tuintjes, waarin aardappelen, tegen een kleine vergoeding deze kunnen doen bespuiten door een persoon, die door het gemeen tebestuur daarvoor is aangewezen. SCHORE. Benoemd tot tijdelijk weger aan de Schoorsche weegbrug, de heer Joh. v. Koeveringe Hz. alhier. De collecte voor het Fonds voor Bij zondere Nooden heeft deze week 33.99 opgebracht. KORTGENE. De ouden van dagen uit deze gemeente hebben Donderdagmiddag een autotocht door Noord-Beveland ge maakt. In 17 auto's, welwillend afgestaan door de heeren auto-bezitters van Kort- gene, werd gereden over Kats en Ko- lijnsplaat, waar in café „Havenzicht" de thee werd gebruikt. De dijkval onder Ko- lijnsplaat werd bezocht, de buitenplaats „Sorgwyk." te Wissekerke en een tocht naar de duinen van Kamperland volgden. Hier werden de oudjes door de heeren automobilisten getracteerd, een attentie, die ten zeerste werd gewaardeerd. De oudste inwoner van Kortgene, de bijna 84-jarige heer Anth. Noordhoek, reed mee in den stoet. De oudjes hebben reusachtig genoten. Na het einde van den tocht wer den allen uitgenoodigd aan een maaltijd in het feestelijk en keurig versierde Evan- geliesatielokaal. Hier heeft ds. v. d. Most- Van Spijk dank gebracht aan allen die hebben meegewerkt om de tocht te doen slagen. De leden van „Zonneschijn" hebben gezongen, er was samenzang en een ge zellig samenzijn. Een volgend jaar hoopt men wat verder te gaan dan Noord-Beve land. SINT-KRUIS. Den burgemeester heeft de leden van het comité hetwelk de feestelijk heden bij de geboorte van prinses Beatrix organiseerde, uitgenoodigd weer zitting te nemen in het comité dat in September a.s. de feestelijkheden bij het 40-jarig regee- ringsjubileum van H.M. de Koningin zal regelen. Alle leden verklaarden zich bereid, zoodat hetzelfde comité onder voorzitter schap van den heer De Bruijne werd ge vormd. Besloten werd weer een inteekenlijst on der de ingezetenen te doen circuleeren. De opbrengst hiervan zal het feest bepalen. De Spaansche burgeroorlog. RECHTSCHE VORDERINGEN. Havas meldt uit Saragossa: De recht- schen hebben gisteren hun opmarsch aan alle fronten, van El Toro tot aan de Mid dellandsche zee hervat. De-4»echtervleugel van hun strijdkrachten, die oprukken naar het Zuidwesten, is aangekomen op 2 km ten Westen van Viver en heeft zich ge nesteld op den top Saladas, waar de pro vincies Teruel, Castellon en Valencia sa menkomen. Bom doodt 38 personen. Uit Valencia: Tijdens een bombardement gisterochtend op het gebied van Viver en Jerica, waaraan door 75 rechtsche vlieg tuigen werd deelgenomen, heeft een zwa re bom 38 personen, vrouwen, kinderen en grijsaards, gedood. Zij behoorden i een groep vluchtelingen uit de nabij de vuurlinie gelegen plaatsjes, die op weg naar Valencia waren. De vernielingen van den lucht oorlog. Reuter meldt uit Barcelona: Bij de 5 luchtaanvallen, die Barcelona sedert het begin van den opstand heeft moeten on dergaan, zijn 2116 menschen, onder wie 583 vrouwen, om het leven gekomen. Meer dan de helft der slachtoffers waren kin deren. Verder zijn 5830 menschen gewond en 1253 huizen vernield. De strijd in het Verre Oosten. De besprekingen, welke gevoerd zün in verband met de bezetting door Sovjet-Rus sische troepen van een heuvel op de grens van Mantsjoekwo en Z.O. Siberië, zijn naar uit Hsinking en Tokio wordt gemeld, thans alle mislukt. Hierdoor is groote onrust in Japan ontstaan. Men schijnt naar Havas meldt te Tokio een oorlog met Sovjet Rusland te vreezen. Dat zou dan op een heel ongelegen tijdstip zijn, nademaal de militaire zaken in China nog steeds niet geheel naar wensch gaan. De Japansche perscampagne, die geopend is bij de be zetting van den heuvel Tsjangkoefeng, heeft een situatie in het leven geroepen, die het moeiiyk maakt den eisch tot ont ruiming van den heuvel te laten varen zon der „het gezicht" te verliezen. Aangezien Rusland van meening is, dat de heuvel Rus sisch grondgebied vormt, bestaat er ook weinig hoop op een vreedzame ontruiming door de Russen. Wederom een grensincident. Uit Hsinking wordt gemeld, dat verschei dene Russische soldaten bij Soetasjan, ten Oosten van Mansjoeli, over de grens geko men zouden zijn en een Mantsjoekwosche patrouille beschoten zouden hebben. De Matsjoekwosche soldaten beantwoordden het vuur en namen een Rus gevangen, die later aan zijn wonden bezweken zou zy'n. Versterking van de grensbewaking is be volen. Russische vliegtuigen boven Toegning. Ruim dertig Sovjet-Russische vliegtuigen zijn volgens een Domei-bericht in formatie vliegende de Mantsjoekwosche grens gepas seerd. Zij vlogen boven Toengning, een stad in Mantsjoekwo aan de Oostelijke grens. Naar het Chineesche Telegraafagent- schap mededeelt hebben volgens een offici- Verwachting tot morgenavond: DE BILT: meest zwakke uiteenloopende en veranderlijke wind, lichte mist en plaat selijk betrokken met dauw tijdens den nacht, overdag licht tot half bewolkt, droog en waarschijnlijk warm weer. UKKEL: Zwakke tot matige wind uit N.O. tot O.; schoon en vry warm; nachte- lük minimum van 14 gr. Za 23 Juli. Zon op: 5 h 07; onder: 21 h 05. Licht op: 21 h 35. Maan op: 1 h 07; onder: 17 h 31. N.M.; 27 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juli. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 22 9.03 21.30 3.06 15.28 Zaterdag 23 10.21 22.48 4.16 16.46 Zondag 24 11.30 23.59 5.30 18.02 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juli. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 22 10.35 23.01 4.02 16.34 Zaterdag 23 11.53 24.22 5.12 17.52 Zondag 24 13.15 6.29 19.06 eele verklaring de Chineezen op 19 Juli Wangtsjiang, de stad aan de Yangtse, te genover Matang, heroverd en zijn zij thans bezig met de verdrijving der Japanneezen uit de omgeving. In het gebied ten Westen van Kaifeng bevinden zich geen Japansche troepen meer. In Zuidoost Sjansi wordt fel gestre den op een front van 40 km tusschen Hoe- ma, Tsjoewo en Jitsjeng. Beide partyen lij den hier zware verliezen. Aan de andere oorlogsfronten hebben zich geen wijzigin gen voorgedaan. Verder wordt van het oorlogstooneel ver nomen, dat de Japanneezen Joeantsjoe, een strategische stad in het Zuiden van Sjansi aan den noordelijken oever van de gele ri vier, hebben ontruimd op 18 Juli en thans terugtrekken in Oostelijke richting, achter volgd door de Chineezen. De „Mercury", het bovenste toestel van het dubbele Engelsche vliegtuig „Maya" heeft de Oceaanvlucht vlot volbracht. Het is op de St. Lawrence River bij Montreal geland om 16 uur 23 gistermiddag. De vlucht van Foynes naar Montreal heeft het toestel derhalve volbracht in iets meer dan 20 uur. Capt. Bannett, de be stuurder van de „Mercury" heeft ver klaard, dat zich tijdglas de vlucht niets bijzonders heeft voorgedaan. Naar New York. De „Mercury" is om 19 uur gisteravond naar New York gestart. Om 21 uur gisteravond kwam het vlieg tuig daar aan, zoodat de totale afstand FoynesMontrealNew York is afgelegd in 22 uur 31 minuten. De afstand be draagt ongeveer 3042 mijl. Avondfeest. Na een diner aan den Quai d'Orsay is gisteravond ter eere van het Britsche Koningspaar een groot avondfeest gege ven, dat door talrijke persoonlijkheden werd bijgewoond. Het gebouw van het ministerie van buitenl. zaken was van bin nen en van buiten, o.a. in de tuinen, ver licht. Op het programma van den avond stonden verschillende voorstellingen van bekende kunstenaars en opera-balletten. Na afloop van den feestavond hebben de Koninklijke gasten op een der balkons van hun tijdelijke woning de toejuichingen in ontvangst genomen van de menigte, die langen tijd geduldig op den Quai d'Orsay had staan wachten. Om half twaalf trok ken de Koning en de Koningin zich in hun appartementen terug, terwijl president en mevrouw Lebrun naar het Elysee te rugkeerden. Daar de menigte niet weg ging, verscheen het Koningspaar nog een maal op het balkon om zich daarna defi nitief terug te trekken. LEBRUN VOLGEND JAAR NAAR LONDEN. De president der Fransehe republiek Lebrun, heeft een uitnoodiging van Ko ning George voor een bezoek aan Enge land aanvaard. Omtrent de aanvaarding der uitnoodi ging om een tegenbezoek aan ^Engeland te brengen, is een communiqué uitgegeven, waarin nog wordt medegedeeld, dat Le brun een uitnoodiging aanvaard heeft voor een tegenbezoek voor het verstrij ken van zijn ambtsperiode. Derhalve zul len Lebrun en zijn echtgenoote zich voor een officieel bezoek naar Londen begeven in het eerste kwartaal van 1939. De Italiaansche pers toont geen belang stelling voor het Koninklpk bezoek aan Parijs. De Tevere schrijft, dat terwijl de Britsche Koning te Parijs was, de Hon- gaarsche minister-president een be/oek bracht aan Rome en het blad vraagt zich af, waarom de Italiaansche pers zou schrijven over zaken, welke Italië niet aangaan, op het oogenblik dat zij zich met de eigen gasten bezig moet houden. GENERAAL VUILLEMIN NAAR BERLIJN. Het Berliner Tageblatt meldt uit Pa rijs, dat bij de besprekingen tusschen Ha lifax, Daldier en Bonnet besloten zou zijn, dat generaal Vuillemin, de chef van den generalen staf der Fransehe luchtmacht,

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1