Provinciale Staten van Zeeland. ZUIDBEVELAND RADIO-PROGRAMMA, RECHTSZAKEN, MARKTBERICHTEN. AGENDA. RAAD VAN KAPELLE. Nieuwe bepalingen bouwverorde ning niet aangenomen. Het re- geeringsjubileum. De lorren aan den Biezelingschen toren. KAPELLE. De Raad dezer gemeente kwam Woensdagmiddag in openbare verga dering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Bierens. Afwezig de heer Zuidweg. Ingekomen is o.a.: de goedkeuring van de gemeentebegrooting 1938 en van het be sluit tot het aangaan van een leening met het B.A.; voorts bericht van de P.Z.E.M., dat de gemeente 84 moet betalen ingevol ge de garantie voor de levering van electri- citeit. De v o o r z. merkt daarbij op, dat dit bedrag zich steeds in dalende lijn be weegt. Op een verzoek van den gemeente veldwachter om vrijstelling van de betaling van electriciteit, welke vrijstelling ook in gemeenten elders verleend wordt, wordt af wijkend beschikt, naar aanleiding van de oorspronkelijk genomen besluiten. Na vaststelling van den staat van onin bare posten (welke er in feite niet zijn) wordt de gemeenterekening 1937 aangebo den, sluitende met 80.203, waaronder een batig slot van 4.577. De v o o r z. merkt op, dat dit geen ongunstige cijfers zijn. Wei werd pl.m. 6800 als goed slot van een vorigen dienst opgenomen, doch daar staat de uitgave van enkele posten tegenover, die niet terugkomen (brandspuit, aankoop zij kantwegen, dubbele betaling R.H.B.S. enz.), zoodat er in werkelijkheid toch een goed slot van een paar duizend gulden is. In de commissie van onderzoek worden benoemd de heeren Fraanje, Zegers en De Neef. Van den heer W. J. Rijk, te Schore, kwam een verzoek in om ontheffing vari het bepaalde in art. 46 van het motor- en rijwielreglement voor het berijden van we gen met tractor en aanhangwagens. B. en W. willen het verzoek inwilligen, in zoo verre, dat 3 aanhangwagens toegestaan worden, het verkeer niet belemmerd mag worden, enz. Aldus wordt z.h.st. besloten. Op een verzoek van de Gewestelijke Landstormcommissie „Zeeland", stellen B. en W. voor, een bijdrage te bepalen op 10 per jaar, waartoe z.h.st. wordt besloten. In de instructie van den gemeenteontvan ger wordt een wijziging gebracht, in zoo verre, dat B. en W., bij zijn ontstentenis, een plaatsvervanger zullen aanwijzen. Vroeger, toen een persoonlijke borgstelling vereischt was, diende de ontvanger zelf voor een plaatsvervanger te zorgen. Nadat besloten was, aan A. Vermue, te Biezelinge, een tegemoetkoming te geven voor zjjn elders schoolgaand kind, was het voorstel aan de orde, tot het aangaan van een overeenkomst met het destructie-be- drijf „Gekro" te Overschie. B. en W. komen er daarbij tegen op, dat het voorstel pas 22 Juni bij hen inkwam, met de bepaling, dat de regeling 1 Juli zou moeten ingaan, waarbij het platteland verplichtingen op* gelegd worden, die men zonder meer moet aanvaarden. Intusschen vielen de kosten, gezien de vroegere berekeningen, nogal me de. Zij zullen voor de gemeente pl.m. 125 bedragen. De voorz. deelt nog mede, dat bedoe ling is een inrichting bij Hansweerd te stichten. Tijdelijk heeft men er daar reeds in voorzien. De overeenkomst geldt voor vijf jaar. Daarna zal nagegaan worden, door de Ver. voor Ned. Gem., of men niet tot lagere kosten kan komen. Na eenige discussie werd het reeds in werking getreden besluit bekrachtigd. B. en W. stelden vervolgens voor, een gemeenschappelijke regeling aan te gaan, inzake het bouw- en woningtoezicht, met zeven andere gemeenten. De kosten zullen pl.m. 10 ct per inwoner bedragen. De kos ten van het tegenwoordige toezicht zullen echter verminderen, daar dan alleen met een gemeentelijken opzichter volstaan zal kunnen worden. De standplaats van den bedoelden rayon-opzichter zal Ierseke wor den. Op een vraag van den hr. Fraanje deelt de voorz. mede, dat de gemeente opzichter, voor de functie, die bij een ge meenschappelijke regeling vervalt, 150 ontvangt. De hr. Fraanje constateerde daarop, dat de nieuwe regeling dus 150 extra zal kosten. De voorz. wees er nog op, dat het van hoogerhand wordt opgelegd. Het voorstel wordt hierna z. h. st. aan genomen. De bouwverordening wordt aangevuld met de bepaling, dat binnen de bebouwde kom, de afstand tusschen twee gebouwen, die niet tegen elkaar aangebouwd zijn, min stens 1 m moet bedragen. Buiten de be bouwde kom zal de afstand 1.50 m moeten bedragen. De hr. Zegers vindt het laatste voor schrift nogal bezwaarlijk, vooral voor iemand, die buiten de kom een klein stukje grond heeft en daarop wil bouwen. Er is wel ontheffing mogelijk, maar dat schept weer willekeur. Spreker noemt eenige voor beelden. Weth. Van der Have merkt op, dat de bedoeling is, niet overal com plexen van gebouwen, gehuchten, te krij gen. Dan komt er weer moeite met een aanleg van gas, waterleiding enz. In de kom is ruimte genoeg, daar moet in elk geval voor gezorgd worden. Bedoeling is echter niet, om elk, die buiten wil bou wen, dat te beletten. De heer Zegers wijst er op, dat het kan zijn, dat twee menschen, op aangren zende perceeltjes willen bouwen. Als de één zijn aanvraag snel indient, en hij ver krijgt die, dan kan hij bouwen. Maar de ander, die later komt, kan dat niet, want die moet 150 m van zijn buurman vandaan blijven. Spr. zou hét beter vin den, te bepalen, dat degenen, die buiten de kom bouwen, zelf de kosten van gas, waterleiding enz. moeten dragen. Weth. Van der Have wijst er op, dat een dergelijke verplichting niet opgelegd kan worden. De Voorz.: straks komt er een ander 'en die zegt weer: geeft ze maar gas en water. Dehr Balkenende voelt ook groote bezwaren, evenals de hr F r a a n- j e, tegen den afstand van 150 m. De hr Van Wingen is tegfen het voorstel Zegers^ om, wie bulten willen bouwen, de verplichting op te leggen, zelf voor gas, waterleiding, enz. te zorgen. Het voorstel van B. en W. wordt, na nog eenige discussie, in stemming ge bracht en met alleen de wethouder Van der Have voor, verworpen. B. en W. stellen voor 125 uit te trek ken voor de tractatie van schoolkinderen bij het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. De hr De Neef vindt het bedrag wat laag. De heer Zegers wil B. en W. vrij heid geven, indien gewenscht, hooger te gaan, bv. tot 175. Weth. v! d. Have waagt den vrij heid tot hoogstens 200 te gaan, hetgeen z.h.s. word goedgekeurd. Tenslotte wordt nog besloten, ter ver betering der wegen, tot aankoop over te gaan van een perceeltje grond van de erven W. Nieuwdorp,. De kosten zullen 24.90 bedragen. Bij de rondvraag informeert de hr De Neef naar den steun aan kleine tuinders. Is daar al schot ingekomen? De voorz. zet uiteen, dat er maar twee aanvragen waren, en die komen, vol gens de circulaire van den minister, eer in aanmerking voor werkverschaffing en steunverleening. Thans vinden ze werk op eigen grond, doch in het najaar kan er aan leiding zijn ze op te nemen in steun of werk verschaffing. Spr. antwoordde den heer D e Neef nog, dat hjj verwacht, dat weer feest gevierd zal worden met het regee ringsjubileum. Hierover zal met de Oranje- vereeniging overleg gepleegd moeten wor den. De hr. De Neef (s.d.a.p.) vraagt dat maar, zoo zet hij uiteen, omdat sommige couranten te keer gaan over „die en die" willen niet meedoen. Spr. echter verleent gaarne zijn medewerking. De voorz. zegt, dat reeds ondervon den te hebben. Spr. antwoordt verder den hr. V a Wingen, dat de kwestie met het Spaarlingpadje thans geregeld zal worden. Voorts geeft spr. nog een beknop te uiteenzetting van de conferentie met Ged. Staten over de nieuwe grenswijziging. De hr. Fraanje vestigt de aandacht van B. en W. op een slecht stukje straat en eenige vodden aan den toren te Bieze linge, overblijfselen van oude vlaggen. In het eerste zal voorzien worden, het tweede geval zal moeilijkheden geven. De voorz. had gehoopt, dat de vodden er af zouden waaien. De hr. De Neef vroeg, of de kerkvoogdij niet verplicht kan worden den toren schoon te houden. De voorz. zal eens informeeren, wat een vlaggegat in den toren kost. Verder machtigt de Raad B. en W. de vodden er af te doen halen. De hr. Zegers zegt, dat de gemeen te wel content zal zijn over den Stations weg, hij vraagt echter, wat met de oude bordjes zal gebeuren, en vraagt doortrek king van een bocht bij den watertoren. Voorts ligt er nog een smerig stukje keien bij het station. De voorz. zal in een en ander doen voorzien. VRIJDAG 22 JULI. HILVERSUM I, 1875 en 415 M. 8.00 VARA. 10.C0 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gram. (Om 8.16 Ber.). 10.00 Morgen wijding. 10.20 Gram. 11.00 Declamatie. 11.20 Orgelspel. 12.00 De Palladians. (Om ca. 12.15 Ber.). 1.00 Gram. 1.45 Piancvoordr. 2.10 Declamatie. 2.30 Variété-progr. 4.00 Gram. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgel spel. 6.00 „Fantasia". 6.30 Pol. Radiojour naal. 6.50 De Ramblers. 7.20 Ber. ANP, 7.30 Ber. 7.35 Cyclus. 8.00 Zang en piano. 8.30 Cursus „Frieslands oude geschiedenis en cultuur". 9.00 VARA-ork. (In de pauze's: gram.). 10.00 Gram. 10.30 Ber. ANP. 10.40 Avondwijd. 11.00 Esmeralda-septet (gr. opn.) 11.30 Jazz-progr. (gr. pl.). 11.55 12.00 Gram. HILVERSUM H, 301,5 M. Algem. Programma, verzorgd door de KRO. 8.009.15 Gram. (Om ca. 8.15 Ber.). 10.00 Gram. 11.30 Causerie. 12.00 Ber. 12.15 Gram. 2.00 Orgelspel. (In de pauze: Gram.). 3.00 Gram., hierna: Ber. 4.00 KRO-Kamerork. 4.45 Tenor en piano. 5.00 KRO-ork. 5.45 Gram. 6.00 Causerie. 6.20 KRO-Melodisten en solist. 7.00 Ber. 7.15 Causerie. 7.35 Musi- ca Catholica. 8.00 Ber. ANP. 8.15 KRO-Boys en solist. 8.45 Gram. 9.00 Causerie. 9.10 KRO orkest. 10.00 KRO-Melod. en solist. 10.30 Ber. ANP. 10.40 Jean Marcu en Roemeensch ork. 11.0512.00 Gram. DROITWICH 1500 m. 11.20 Vioolvoordr. 11.45 Het Norbert Wethmar Trio. 12.10 Or gelspel. 12.40 Henry Hall en zijn dansork. I.15 Declamatie. 1.35 Gram. 1.50 Rep. 3.05 De West Calder Brass Band. 3.35 Gram. 4.05 BBC-Midland-ork. 5.20 Sportrep. 6.20 Ber. 6.45 Sportrep. 7.00 Ber. 7.05 Parlemen tair overz. 7.20 Sopraan en tenor. 7.50 BBC- Variété-ork. en solisten. 8.20 Lew Stone en zjjn Band. 9.10 Causerie. 9.20 Viool en piano. 10.05 „Up against it", causerie. 10.20 Ber. 10.50 Literair-muz. programma. 11.15 Jack Harris en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuz. (gr. pl.). RADIO-PARIS 1648 m. 8.10, 8.55, 9.50 en 12.35 Gram. 1.50 Zang. 2.05 Gram. 3.05 Zang. 3.20 Gram. 4.35 Pianovoordr. 5.20 Viool en piano. 7.20 Gram. 8.35 Zang. 8.50 Conc. uit Vichy. 10.50 Gram. 11.20—12.50 Nachtconc. KEULEN 456 m. 6.50 Gram. 7.30 Trom- pettencorps. 8.50 Ork. 12.20 H. Hagestedt's amusementsork. 1.35 Amusementsork. 2.30 Pop. concert. 4.20 Danziger Landesork. en Schupo-ork. 6.40 Zang, viool en piano. 7.20 Gram. 8.30 Rep. 8.55 HJ-Koor en instrum. solisten. 9.20 Jahn-herdenking. 10.35 Gram. II.20 Duisburg's Sted. orkest en koren. 12.20 —3.20 Nachtconc. BRUSSEL 322 en 484 m 322 ni: 12.20, 1.30—2.20, 5.20, 6.50 en 7.20 Gram. 8.20, 9.20 en 10.3011.20 Vlaamsch Nat. progr. 484 m: 12.20 Gram. 12.50 én 1.30 E. Loi- seau's orkest. 1.502.20 Gram. 5.20 Piano voordr. 5.35 Declamatie en gram. 5.55 Zang. 6.05 en 6.35 Gram. 6.50 Cabaret-progr. 7.35 Wedstrijd. 8.20 Vioolvoordr. 8.40 Gram. 9.20 Verkorte opera „Louise". 10.5011.20 Gram. DEUTSCHLANDSENDER 1571 m. 7.35 Het Lutz-kwartet, kinderkoor en solisten. 8.20 Kernspreuk, ber. 8.30 Weensch Sym- phonie-ork. 9.20 Jahn-herd. 10.20 Ber. 10.50 Viool en piano. 11.05 Ber. 11.20 Orkest en solist. 12.20—2.20 Orkest. (1.15—1.26 Tijd sein), (Vervolg van het verslag van gisteren). Vergadering van Woensdagmiddag. Subsidie bestrijding veeziekten. Ged. Staten stelden voor aan de ver- eeniging tot bestrijding van de tbc onder het rundvee en van andere veeziekten in de Provincie Zeeland te Goes een sub sidie te verleenen van ten hoogste 1000 te beginnen met 1938. Het voorstel werd z.h.s. aangenomén. Intrekking subsidie bootdienst Sta- venisseZijpeAnna Jacobapolder. Ged. Staten stelden voor met ingang van 1 Januari 1939 het jaarlijksch subsi die van ten hoogste 2000 aan de R. T. M. voor den Stoombootdienst van Zijpe naar Anna-Jacobapolder en Stavenisse in te rekken. De heer MOELIKER zal zich neerleg gen bjj het voorstel, omdat Ged. Staten naar een goede regeling zullen uitzien,: De heer DEKKER denkt, dat men nog een ander voorstel van de R. T. M. zal krijgen. V De heer VAN VLOTEN ligt het voorstel toe dat z.h.s. wordt aangenomen. Uitdiepen havenkanaal en Zwpai- plaats te Zierikzee. De vergadering besloot ook voor de 5 jaren, aanvangende 1 Januari 1938 tegen een jaarlijksche bijdrage van 1000 dob? de gemeente Zierikzee, voor rekening de? Provincie te nemen de kosten van het uit baggeren van het havenkanaal en de zwaaiplaats te Zieriksee. Aankoop terreinen aan veerha vens Kruiningen en Perkpolder. Aangenomen wérd het voorstel, om Ged. Staten te machtigen van het Rijk in eigendom over te nemen terreinen nabij de ontworpen veerhaven te Kruiningen en aan den Perkpolder tegen de bedragen die het Rijk besteed om de gronden in eigendom te krijgen. Veerverbindingen over de Wester- schelde. Het afwijzend voorstel van Ged. Staten op het verzoek der commissie ter onder zoek van goedkoope, economische en snelle veerverbindingen van Z. Vlaanderen met overig Nederland over de Westerscheb**, om een nieuw crediet van 6000, kwam thans aan de orde. De heer MES meent, dat men de fei ten moet nemen zooals zjj op dit oogen- blik zijn. Er zijn de volgende verbindin gen: le. die van Vlissingen naar Bres- kens, die moet blijven bestaan, evenals die van VlissingenTerneuzen. Er blijven dan die TerneuzenHoedekenskerke en die aan den Perkpolder. Nu eenmaal met de havens is begonnen zullen de plannen zeker worden voortgezet. Er blijft dan nog de verbinding over den Noord door inpoldering van een groot deel van 't Land vpn Saeftinge. Het gaat of dit mogelijk is. Nu dit niet het geval is, kan men zeggen,, dat de taak der com missie is afgeloopen; zij heeft vastgesteld dat een veer op Ellewoutsdijk niet goed mogelijk is. Het is niet gewenscht deze commissie permanent te doen zijn. Spr. wil de commissie met dankbaarheid van haar arbeid ontbinden. Spr. zelf is niet tegen een verbinding over den Noord. Maar het zal niet gaan, gezien de stuk ken. Het onderzoek ter zake is een staats zaak en niet van een provinciale commis sie. Spr. weet dat er reeds een onderzoek over de inpoldering door het Rijk is in gesteld, maar ook dat men terzake in Den Haag niet eenstemmig in zijn oordeel is. Spr. legt bewijzen over, dat de minis ters van waterstaat en financiën, na grondig ondèrzoek het overgroote deel der gronden nog niet geschikt acht voor in poldering. Toch wil spr. nog eens aandrin gen bij het Rijk op een nader onderzoek, want de inpoldering is in ieder geval van groote beteekenis. De heer BAUWENS meent, dat het hier geldt een zuivere handelszaak met een politieken achtergrond. Spr. acht de uitvoering van den Perkpolder in niemands- belang, behalve dan wellicht voor de Z. V. T. M. Spr. wil bij de Koningin en den minis ter aandringen op Rijksexploitatie van de veren. Men wil goede veren hebben en kan daarop geen 25 jaar wachten. Men moet niet praten over de schorren maar over het veer. Spr. wijst er op dat over de Noord 45, over Antwerpen 75 en over den Perkpolder den weg van Hulst naar Bergen op Zoom 50 km lang is. Men kan ook een halve brug bouwen en dan houdt men nog 500 m vaargeul over, waarover dan een veer moet wor den gesticht. Zeker zullen 80 of 90 der Z. Vlamingen een veer over den Noord willen hebben. De Zuiderzee werd aanvankelijk ook niet rijp voor inpoldering geacht. Spr. meent, dat de betrokken grond ook rijp is, evengoed als de Zuiderzee kan het droog gelegd worden en is hij voor bedijking vatbaar. Men moet niet bij financiën zijn, doch bij Waterstaat en de politiek er bij halen. De deskundigen staan ook in dienst van het Rijk, maar men moest onafhan kelijke deskundigen hebben voor een on partijdig advies. Men zal groot voordeel hebben, van het plan, ook voor bezoek aan Zeeland. Spr. wil een goede bus-aansluiting op Breskens voor verbinding met Walcheren, maar in de eerste plaats dit veer om den Noord. Als ik een rijke boerendochter kon krij gen, moet ik over de schoonmoeder niet praten, aldus spr. Het gaat niet over de persoon maar over de zaak en het zou goed zijn als men de 6000 of iets minder aan de commis sie gaf bijv. 4000. Men kan dan zijn best doen om tot goede inlichtingen over de mogelijkheid te komen. Het kan over den Noord ook een zuiver Provinciaal veer worden op Rilland en de menschen in Z. Vlaanderen betalen toch ook belas ting. De heer DOMINICUS heeft met genoe gen den heer Bauwens gehoord, maar evenals velen zijner vrienden kan spr. niet met hem mede gaan. Zeker heeft de heer Bauwens zijn standpunt vroeger en nu krachtig verdedigd. Men vergete niet, dat de toestand ver anderd is, door het voortgaan met de plannen-Perkpolder en de mededeelingen der ministers, en spr. schaart zich achter Ged. Staten, maar meent, dat de commis sie niet moet worden opgeheven,', maar op non-activiteit kan worden gesteld. Zij kan bijv. ook over het veer Terneuzen Vlissingen nader oordeelen. De heer HAMELINK, lid der Provincia le commissie voelt veel voor een veer over den Noord, maar de taak was uitge breider,. Men wist dat de 1 meerderheid van Ged. Staten niet voor een veer over den Noord is. Behalve het veer Breskens- Vlissingen is het een chaos op veergebied. Als men niet voor den voet werd gelo pen door het Perkpolder-plan, kon men komen tot een goed veer om den Noord en zou de chaos zijn opgeheven. Het is een fout, mede van Ged. Staten, dat zij toch bleven aandringen op de uitvoering van het Perkpolderplan, nadat de Staten de Commissie hadden ingesteld, en daar door toch een duidelijker uitspraak had den gedaan. Spr. wil niet zoover gaan als de heer Bauwens, die zegt, dat men nimmer de actie zal opgeven. Spr. vreest ,dat alleen de dienst Perk polder zal overblijven en dit is maar voor een deel van O. Z. Vlaanderen, een goede Holland-verbinding. Voor een bezoek aan Middelburg heeft men dan den omweg over den Perkpolder, of over Breskens. Tegen ontbinding der commissie heeft spr. bezwaar, daar zij nog geen rap port heeft uitgebracht en dat zou toch wel een unicum zijn. Spr. meent, dat spoedig zal blijken, dat de Perkpolderlijn niet „de oplossing is." Men wist bij de instelling van de com missie heel goed, dat het Perkpolderplan boven het hoofd hing. De commissie heeft niet altijd de hulp gehad, waarop zij recht heeft, en nu stond zij voor het feit, dat haar plannen vooralsnog niet tot uitvoe ring kunnen komen. Als men weer eens eene commissie in stelt, geve men haar uitgebreide mogelijk heden. De heer ADRIAANSE bestrijdt tot zijn spijt den heer Bouwens wiens plannen nog altijd fantasie zijn. Men moet bij de plannen ook rekening houden met de Belgische re geering en haar zorg voor de Schelde. Daar bij is de weg over den Noord niet zooveel korter. Het is de vraag of het hier wel een zuiver Provinciaal belang is, of meer een gelegenheid de Provincie spoedig te veria- laten. Spr. heeft zelf de commissie in het leven helpen roepen en acht haar taak nog niet beëindigd. Het voornaamste bezwaar is niet, dat de gronden nog niet voor indijking ge schikt zijn. Het Perkpolderplan is van groot belang voor Zeeuwsch-Vlaanderen en spr. begrijpt niet, dat er iemand tegen kan zijn. De heer MOELIKER plaatste zich, voor al ook na de woorden van den heer Mes geheel achter Ged. Staten, mede om dat men voorzichtig moet zijn met de Provinciale financiën. De heer DEKKER zegt, dat, als het voorstel wordt aangenomen, het tooneel- spel spoedig ten einde is, waarvan nu twee bedrijven afgespeeld zijn en men aan het derde bezig is. Spr. zegt, dat het voor den voorzitter der commissie niet moeilijk moet zijn heen te gaan, omdat hij er tegen is geweest de commissie in te stellen. Dat men België noemt klopt niet met N.S.B.-opvatting, dat alle volksgenooten één zijn. De huidige minister zal wel nooit in Z. Vlaanderen geweest zijn. Als Mussert aan het bewind komt, zal men over een maand honderden arbeiders in het land van Saeftinge aan het werk kunnen stel len inplaats van in 't slechte Duitschland. De heer VIENINGS acht het zeer wel mogelijk, dat naast het Perkpolderplan nog behoefte zal komen aan een ander veer, nu dat op Ellewoudsdijk onmogelijk bleek te zijn. Als men het voorstel aan neemt, onthoofd men de commissie en ont neemt haar de gelegenheid te komen met een afdoend rapport en dan speelt het geld geen grooten rol. Men voere de com missie niet te vroeg ten grave. De heer DE FEIJTER is verheugd over het Perkpolderplan, wat niet beteekent, dat het plan om den Noord niet goed kan zijn, terwijl de indijking van Saeftin ge veel werk kan medebrengen. De heer MEERTENS meent, dat de ad viezen van onze eigen deskundigen vol doende zijn en het is niet noodig dat men er nog anderen bij haalt. De heer SONKE, lid der commissie zegt, dat een rapport van den eigen deskun digen ook veel geld zal kosten. Men moet rapport van verschillende deskundigen heb ben, bijv. ook over een dam door Saeftingen heen. De heer v. d. FELTZ meende, dat de commissie niets meer zal kunnen bereiken. Het is voor spr. een open vraag of men in O. Z. Vlaanderen wel zoo voor een verbin ding over den Noord is. De heer DE PRIESTER achtte een ver der onderzoek van geen beteekenis. De heer KODDE meent, dat men niet verder kan en mag gaan, want al is het nog zoo wenschelijk, toch kan men het niet uit voeren, nog meer veren te stichten. De heer BOUWENS repliceert en meent, dat men moet zorgen geen concurrentie te hebben aan den Noord, door den weg over Antwerpen. De belanghebbenden willen allen gaarne over den Noord. Het is plicht om te spre ken, over hetgeen men meent, dat een al gemeen belang zal zjjn. Wellicht is 2500 voldoende, maar 4000 is zekerder voor alle kosten te bestrijden. Spr. noemt den heer Van der Feltz iemand, die goed met zijn mondje is en die spr. een steek met een mes gaf; toen hij zeide blij te zijn de vorige maal tegen de instelling der commissie te hebben gestemd. Spr. bracht de heeren Hamelink en Vienings dank voor hun steun. De heer v. d. WART zeide, dat de heer Bouwens telkens spreekt van 4000, maar de meerderheid der commissie is van mee ning, dat het 6000 moet zijn. De heer STIEGER dankt allen die het voorstel steunen, en vooral den hr. Mes, wiens voorstel de commissie op te heffen, Ged. overnemen. Spr. brengt ook gaarne dank aan de commissie, en meent, dat men voor theoretische plannen, verder geen geld moet uitgeven. Kinderen willen niet naar bed en oude menschen willen niet heen gaan. De heer ADRIAANSE is niet gerust over de houding van België ter zake. De heer BOUWENS verdedigt zjjn stand punt nog nader, en de heer MES zegt dat voor de inpoldering van Saeftinge deze commissie niet is, en stelt voor de discussies te sluiten. Dit werd aangenomen met 21 tegen 17 stemmen. Het voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek om 6000 subsidie, werd aangenomen met 32 tegen 6 stemmen, die der heeren Dekker, v. Gorsel, Vienigs, Hamelink, Sonke en Bouwens. Het voorstel tot ontbinding der commis sie werd aangenomen met 27 tegen 11 stemmen. Met genoemde 6 heeren stemden tegen de heeren de Baare, de Pauw, Sta- verman, Rorije, en de Priester. (De heeren Onderwijk en de Looze had den de vergadering reeds verlaten). Voeren rechtsgeding. De vergadering besloot, dat de Provincie zich, zoo noodig in hooger beroep en in cassatie zal verweren tegen de rechtsvorde ring, ingesteld door A. Huijsen, schipper te Ellewoudsdijk, inzake de aanvaring tus schen het motorschip Westerschelde van Huijsen en de Prins Willem I van den Pro vincialen Stoombootdienst op de Wester schelde op 1 December 1937. Provinciale Rekening 1936. Vastgesteld werd de Provinciale Rekening 1936-in ontvang op 9.232.566 en in uit gaaf 9.866.164, alzoo een kwaad slot van 633.598. Jaarstukken Provinciale Stoom bootdiensten Westerschelde. Aan de orde waren de jaarstukken 1937 van de Provinciale Stoombootdiensten op de Westerschelde, aangevende een tekort van 218.914,25. De heer DE PAUW houdt zich het recht voor bij de begrooting de kwestie der stei gerrechten te bespreken. De jaarstukken worden goedgekeurd z.h.st. Jaarstukken Bootdienst Ooster- Schelde. Goedgekeurd werden de jaarstukken boot dienst Oosterschelde over 1937 met een kwaad slot van 53.180. Jaarstukken Prov. Wegenfonds. De jaarstukken 1936 van het Prov. We genfonds werden goedgekeurd met een na- deelig saldo van 495.083. Jaarstukken Prov. Wegenonder- houdsfonds 1937. De jaarstukken 1937 van het Prov. Wegenonderhoudsfonds 1937 werden goed gekeurd met een goed slot van 42.584 Opnemen kasgeld. Overeenkomstig het voortsel besloten de Staten tot het machtigen van Ged. Staten om over 1939 ten hoogsten 2000.000 aan kasgeld op te nemen. Wijziging begrooting 1937. Tenslotte vereenigde de vergadering zich met voorgestelde wijzigingen in de Provin ciale begrooting 1937. Te ruim kwart over vier sloot de voor zitter in naam der Koningin de zitting. ®i® In het verslag over de besprekingen in zake de Brugtarieven te Tolen, staat, dat de heer Sonke sprak over een som van 70.000, dit moest zjjn 7000, als gevraag de waarborgsom van de gemeenten op het |iland. ZWARE STRAF TEGEN AMANUENSIS GEëlSCHT. De officier van justitie bij de Amster- damsche rechtbank heeft tegen een ontsla gen amanuensis van het Wilhelminagast- huis te Amsterdam een gevangenisstraf van twee en een half jaar geëischt. De man is geruimen tijd in dienst ge weest en thans stond hij voor de vacantie- kamer der arr. rechtbank terecht wegeps diefstal van geld uit de kastjes van de doktoren. Wanneer de artsen in het zie kenhuis werkzaam waren, hadden zij de ge woonte hun colbertjasjes tegen een opera- tiejas te verwisselen. Hun kleedingstukken hingen zjj in kastjes, die met een sleutel waren afgesloten. Reeds geruimen tijd mis ten de doctoren geld uit hun portefeuille of portemonnaie. De amanuensis, die hen herhaaldelijk gewaarschuwd had, dat er ge stolen werd, bleek tenslotte zelf niet vreemd te zijn aan deze misdrijven. Hij had sleu tels nagemaakt en brak daarmede de kast jes open. Middelburg, 20 Juli. Groentenveiling. Postelein 715 c., Wagenaarsboonen 919 c., Suikerboonen 1320 c., Stoksnijboonen 2139 c., Stamsnijboonen 1125 c., Stam- princessenboonen 2030 c., Tuinboonen 5 9 c., Doppers 921 c., Andijvie 511 c„ Savoye kool 25 c„ Spitskool 2,53 c„ Roode kool 3,55 c., alles per kg. Peen 5 10 c„ Kroten 1,54 c., Uien 35 c„ Selde rie 35 c., Rabarber 24 e., alles per bos; Bloemkool 216 c„ Andijvie 25 c„ Krop sla 0,52 c„ Komkommers 24 c., alles p. stuk. Oostburg. Avicultura; aanvoer 55Vs kg boter; prijs 1.28 tot 1.54 per kg. MIDDELBURG. DO 21 Jul. Openb. Tijdrade, prof. Wisse; Nieuwe Kerk 20.00 h. VR 22 Jul. Alg. ledenverg. Lib. Staatsparty afd. M'burg; St. Joris 20.15 h. GOES. DO 21 Jul VR 22 Jul. Djiguiten Ruiter Kozakken; Gem. Sportterrein; 20.00 h. BIOSCOPEN. CITY, Midd. VR 22—DO 28 Jul. Ching— Ching („Stowaway"), 20.00 h. ZO 15.00 h. matinée. Elec. Drukkerij G- W. den Boer, M'burg.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 8