KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 21 JUU 1938. No. 169. IN GEHEIMEN DIENST. Historische Avonturenroman. KERK EN SCHOOL. MIDDELBURG VLISSINGEN. 'INGS American Cigarettes Ook voor U/ Hoe eerder. hoe beter/ 20 stuks 25 ets WALCHEREN. Pro-Fransche ontstemming in België. Zooals men zich zal herinneren, heeft België zich nu ongeveer twee jaar geleden los gemaakt van de politieke en militaire banden, welke het heel innig aan Frankrijk hadden gekoppeld. Velen Belgen (vooral Vlamingen) waren deze verknochte banden reeds lang onduldbaar knellend geworden. Zp wisten, daar het Belgische lot zoo nauw aan dat van Frankrijk verbonden was, dat België steeds in een conflict tusschen de groote mogendheden zou worden meege sleept. En daar in 1914 uit het voorbeeld van Nederland gebleken was, dat een „neu- traliteitspolitiek" althans een kans biedt, om den dans van een oorlog te ontsprin gen, besloot de Belgische regeering (aan 't hoofd waarvan in 1936 Van Zeeland stond en waarin Spaak minister van buitenland' sche zaken was), ook een neutraliteitspoli tiek te gaan toepassen. Naderhand is duidelijk gebleken, dat het België met deze verandering van koers meenens was, en thans is het zoover, dat de geheide Franschgezinde elementen on rustig gaan worden en verzet aanteekenen tegen zekere consequenties, welke de nieu we buitenlandsche politiek meebrengt. Zoo heeft den laatsten tijd een der hoogste mi litaire autoriteiten, generaal Van Over- straeten, die o.a. het contact onderhoudt tusschen koning Leopold en het ministerie van landsverdediging aan aanvallen van franskiljonsche en Waalsche zijde bloot ge staan. Deze aanvallen vonden hun aanlei ding in oefeningen van het Belgische leger, welke onlangs zijn gehouden nabij Ouden aarde en elders, met het front naar het Zuiden, dus naar Frankrijk gericht. Wij zijn niet ingewijd in de geheimen van de militaire strategie, maar het is nogal duidelijk, dat strategische oefeningen, waarbij rekening wordt gehouden met een denkbeeldigen vij and, niet kunnen worden afgezonderd van de politieke internationale positie welke het land inneemt. Een Franschtalig zooge naamd humoristisch blad, dat een grooten lezerskring heeft, en voor een groot deel ook gewijd is aan politiek, schreef nu eeh ter het volgende: „Als de Franschen het nog niet hebben verstaan, dan zullen zij het nooit verstaan. Sedert enkele maanden worden zij uitstekend bediend: alarm-ma noeuvres in de garnizoenen van Bergen, Charleroi, Doornik, belangrijke oefeningen van het versterkte Brusselsche garnizoen, de eene met front naar het Zuiden en de andere naar het Zuid-Westen, kaderoefe ningen in Vlaanderen, stellingverkenningen, overal met front naar het Zuiden. Men is neutraal of men is het niet. Men zal het slechts volledig zijn wanneer versterkingen zullen gebouwd zijn te Bergen, Doornik, Charleroi, Ronse en als te leper alle wegen en bruggen zullen ondermijnd zijn. De toon hiervan zegt alles. Het orgaan is verbolgen omdat het Belgische legerbe stuur rekening houdt met een denkbeel digen vijand die uit het Zuiden zou kun nen komen opzetten. De leidende personen van het blad verblijven veelal te Parijs en bekijken de Belgische gebeurtenisssen van daaruit. Dat verklaart veel. Maar de critiek gaat hier en daar nog verder en spaart zelfs den Belgischen ko ning niet, die weliswaar ongenoemd blijft, doch tamelijk onbeschroomd wordt aange duid. Z.M. zou den nieuwen „verderfelij ken" geest bp den generalen staf stimulee ren, door middel o.a. weer van generaal Van Overstraeten. Zelfs wordt in dit ver band van „pro-Duitsche" invloeden gespro ken en men neemt het generaal Van Over straeten blijkbaar hoogst kwalijk dat hij (ook al op instigatie van den vorst?) goed Nederlandsch is gaan leeren. De organen, waarin dingen als deze worden afgedrukt, worden nogal veel in militaire kringen ge lezen. Het lijkt er op, alsof men met een poging te doen heeft, om moeilijkheden te doen ontstaan, verdachtmakingen in het le ger te verspreiden, in de hoop, dat er een reactie zal volgen. Veel kans op slagen kan men den recal- citranten lieden echter niet geven. Want het zijn lang niet alleen de Vlamingen, die den nieuwen koers in België toejuichen. Ook onder de Walen was al lang een breede strooming, welke het nauwe samengaan met Frankrijk veroordeelde. Als uiting van dezen niet-Vlaamschen geest is van belang, wat de „Libre Belgique" dezer dagen schreef. Dit (in 't Fransch verschijnende) blad verklaarde onomwonden, dat de aan val tegen generaal Van Overstraeten ach ter de schermen geleid wordt door den pro- Franschen ex-minister van defensie, Devè- ze, die „blijkbaar wil pogen, weer in het zadel te komen" en die een bekend tegen stander van den (niet-Franschgezinden) vorst is. Ook veronderstelt het blad, dat er zekere Fransche leveranciers van oor logsmateriaal achter de campagne zitten, die vermoedelijk niet meer genoeg aan Bel gië verdienen. Dit „debat", om het nu zoo maar eens te noemen, is niet zonder beteekenis. Het toont aan hoe er ten Zuiden van ons, zeer veel verandert. De Vlamingen zullen soms verwonderd zijn, te ontdekken, hoe, in kor ten tijd, de opvattingen die zij steeds heb ben verdedigd, officieel worden. 38). Door G. P. BAKKER. „Valt nog al mee, mijnheer de markies", luidde het antwoord. „Ja", merkte Longuenez op. „Drank is een machtig wapen". „Krijg je geen dorst van het praten?" vroeg Saron. „Van het luisteren", meende schele Wil lem. De generaal bestelde wijn. Allen dronken en Longuenez vervolgde: „Eensklaps kregen we bericht, dat twee mannen onder aanvoering van den zwarten schurk, die zich Don Felipe del Torez noemt, een dame opgelicht hadden in de Bakenstraat en dat ze gebonden in een wa gen gestopt was. Dat veroorzaakte groote vreugde en opwinding. Onze vrienden wil den ingrijpen, den bleeken monnik, die nu als bediende gekleed was, en den zwarten schurk vemoorden en de dame bevrijden. Maar ik verbood het en stond op mijn stuk. Ik zei, dat als ze dat deden, geen enkel glas meer betaald zou worden. De magistraat zou er zich mee bemoeid hebben en dat was zeker niet de bedoeling van den mar kies of den luitenant. Vijf minuten later kwam het bericht, dat ze de poort naar het Noorden uitgere den waren. De karos met twee koetsiers op den bok, gevolgd door twee mannen te paard. Willem en ik stegen op, betaalden de premies, gaven tot afscheid een eere BEPERKING VAN HET RECHT VAN VEREENIGING EN VERGADERING. Bij het afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer van het wetsonwerp tot beperking der uitoefening van het recht van vereeni- ging en vergadering, en van eenige daar mede verband houdende artikelen van de wetboeken van stfafrecht en strafvordering verklaarden verscheidene leden, dat zij van de noodzakelijkheid van elk der daarin voorgestelde wijzigingen nog geenszins overtuigd zijn. Met name meenden deze leden er aan te moeten twijfelen, of een verscherping van het repressief toezicht door de feiten gewet tigd wordt. Tegen twee van de verdere grondgedach ten van het ontwerp, nl. dat deelneming niet wenschelijk is, en dat Nederlandsche staatkundige vereenigingen haar werk zaamheden niet tot het buitenland behoo- ren uit te breiden, hadden zij in beginsel geen bezwaar, integendeel, zij konden deze gedachten wel als juist aanvaarden. Voorts verklaarden zij ernstig bezwaar te hebben tegen de voorgestelde uitbreiding van de bevoegdheden der politie op verga deringen. Vele andere leden hebben de indiening van dit wetsontwerp met instemming be groet. Zij waren van oordeel, dat de vrijheid van vereeniging en vergadering, welke zij op zich zelf als een groot goed beschouw den, beschermd moet worden door misbruik van die vrijheid beter te keeren dan onder de werking van de thans geldende wet mo gelijk gebleken is. Enkele leden zien in dit wetsontwerp een bewijs, dat de regeering, die bij de grond wetsherziening van verleden jaar vergeefs gepoogd heeft om de macht der huidige po litieke partjjen blijvend te vestigen, thans tracht dit doel langs anderen weg te berei ken. Het ontwerp beschouwen zij als een nieuwen stap naar het staatsabsolutisme, in het bijzonder van de roomsch-katholieke staatsparty. De mislukking, aldus deze le den, kan echter ook hier niet uitblijven. Uit de ruime formuleering van vele bepalingen van het ontwerp waarop by de be spreking der artikelen nog zal worden te ruggekomen leidden zp af, dat de regee ring opzettelpk de deur voor willekeur heeft willen openzetten. Blijkbaar is 't haar er om te doen politieke tegenstanders te treffen. Dit kan te ernstiger gevolgen hebben in een systeem, dat zoo slecht goed van kwaad kan onderscheiden, dat het het goede naar het oordeel van deze leden bestaande in het nationaal-socialisme bestrijdt, en het kwade huns inziens bestaande in dt? democratie en het marxisme ongemoeid laat. Tegen deze beschouwing kwamen zeer vele leden met kracht op. HERZIENING OMZETBELASTING. Misschien zullen eerlang nog eenige eerste levensbchoelten worden vrögesteid. In de memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer betreffende het ontwerp van wet tot herziening van de omzetbelasting- wet 1933 c.a. deelt de minister van finan cien mede, dat in een mogelijk ontwerp tot verhooging van het heffingspercentage der omzetbelasting enkele nieuwe vrüstellingen van eerste levensbehoeften niet zullen ont breken. Met betrekking tot hetgeen in hel voor- loopig verslag werd opgemerkt nopens de mededeeling van den minister tpdens de mondelinge behandeling van het ontwerp in de Tweede Kamer aangaande de vrijstel ling van machines, moge er, zulks ter voor koming van misverstand, op worden gewe zen, dat de door den minister overwogen vrijstelling niet op de omzetbelasting of het ronde. Zoo kwamen we hier, nadat halver wege halt was gehouden. De dame werd door twee bedienden naar boven gedragen en, meen ik, door den luitenant verlost. „Ik stond op wacht, maar zag niemand, Toen viel eensklaps een man uit den hemel loste een schot op mü, maar miste. Ik op hem. De markies en Willem kwamen te hulp. Ongelukkig werd hij zwaar gewond bij de worsteling. Hp had dapper gevochten Voor zpn dood heeft hp nog gebiecht. Hij was een afgezette kloosterbroeder uit Bra bant, die al eens met moeite de galg ont komen was. Zpn bleeke kleur kwam van de gevangenis. De Spanjool, de zwarte schurk, had hem overgehaald om een aan slag te plegen op het leven van den ko ning van Zweden. Hij zou vier duizend Vlaamsche ponden krpgen". „Dat is ongeveer vierentwintig duizend Hollandsche ponden", berekende Saxon „dus vierentwintig duizend daalders of vol gens het laatste plakaat, dat den koers aangeeft, veertien duizend vijf honderd ro- zenobels, een groot vermogen". „En een landgoed en hij zou verheven worden in den adelstand". „Een edele stamvader", meende Edzke. „Ja", zei schele Willem, die flink in den roemer had gekeken. „Ik heb een man ge kend, die van adel werd, omdat zijn vrouw „Ga door Longuenez", beval Saxon. Longuenez dronk eens en zei: „Het verhaal is uit. Ze waren op weg naar Tilly. Ze meenden, dat die dame een spion was. Ze zou aan een streng verhoor bpzonder invoerrecht doch op het gewone invoerrecht betrekking heeft. Het ligt in de bedoeling dit punt bij de thans in overwe ging zpnde herziening van de tariefwet 1934 tot een oplossing te brengen. WIJZIGING DER ZIEKTEWET. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging der ziektewet. Aan de memorie van toelichting ontlee- nen wp het volgende: Ingevolge het bepaalde onder letters a en b van het eerste lid van artikel 53 der ziek tewet is de raad van arbeid, onderscheiden lijk de bedrpfsvereeniging, welke het risico der verzekering draagt, bevoegd de uitkee- ring van ziekengeld te weigeren, indien de ongeschiktheid tot werken bestond op het tijdstip, dat de verzekering een aanvang nam. De centrale raad van beroep nu heeft be slist, dat de verzekeringen bij verschillende uitvoeringsorganen als telkens opnieuw aanvangende verzekeringen moeten worden beschouwd. Uit die uitspraak volgt, dat in dien een arbeider bv. van 1 Januari tot en met 31 Mei in loondienst is geweest van een werkgever, die voor de ziekteverzekering bp een raad van arbeid is aangesloten, ter wpi hp daarna op 1 Juni in loondienst is getreden van een anderen werkgever, die voor de ziekteverzekering is aangesloten bij een bedrijfsvereeniging, op 1 Juni een nieuwe verzekering is ingetreden. Wordt deze arbeider dan kort na 1 Juni wegens ziekte ongeschikt tot werken, terwpi aan nemelpk is, dat de ziekelpke afwpking reeds voor 1 Juni in den loop van de vroegere dienstbetrekking is ingetreden, dan kan in het gegeven voorbeeld de bedrijfsvereem ging uitkeering van ziekengeld weigeren. Van zpn zijde is dan het orgaan, dat het ri sico der verzekering tot 1 Juni droeg, al licht geneigd zich niet gehouden te achten voor het ingetreden ziektegeval ziekengeld toe te kennen, omdat de ongeschiktheid tot werken eerst na het einde van de verzeke ring is ingetreden. Hoewel in een zocdanig geval de verzekerde buiten twpfel aan spraak heeft op ziekengeld, komt het mi- nigmaal voor, dat hij buiten genot van zie kengeld blpft, omdat verschil van meening bestaat voor wiens rekening dat ziekengeld moet komen. Bp het koninklijk besluit van 17 Mei 1935, staatsblad no. 287, tot vaststel ling van een algemeen maatregel van be stuur, als bedoeld in artikel 140 der ziekte wet, is wel is waar een voorziening getrof fen omtrent de oplossing van zoodanige ge schillen, maar die regeling kan niet verhin deren, dat dikwijls een verzekerde, wiens aanspraak op ziekengeld onbetwist is, kor- teren of langeren tijd het hem toekomende ziekengeld moet ontberen, terwpi hij daar aan dringende behoefte heeft. Ter voorziening in dezen misstand wordt thans voorgesteld om aaneensluitende ver zekeringen bij verschillende uitvoeringsor ganen als een onafgebroken verzekering te doen gelden. DE Z.G. B-STEUN AAN DE KLEINE TUINDERS. De heer Van der Sluis heeft aan den mi nister van sociale zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de z.g. B-steun (steun in den vorm van schoeisel, kleeding en dek king) waarvoor de kleine boeren in aan merking komen, niet aan de kleine tuinders wordt toegekend? 2. Als de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid om alsnog te bevorderen, dat ook de kleine tuinders alsnog van dezen steun zullen kun nen profiteeren? Voor het examen Nederl. Handels correspondentie, afgenomen door de Ver eeniging van leeraren in de Handelsweten schappen zpn geslaagd mej. J. F. de Plaa en de heer H. de Koning, beiden te Middel burg. Bij de te Arnhem gehouden P.B.N.A.- examens, slaagde voor electrotechniscli op zichter, de heer J. C. P. Gast, te M i d d e 1 burg. Voor het praktpkexamen Fransche Handelscorrespondentie, afgenomen door de Vereen, van Leeraren in de handelswe tenschappen, slaagde de heer C. C. Kamer mans teVlissingen; voor het exa men Engelsche Handelscorrespondentie, af genomen vanwege de Vereen, van Leeraren in de handelswetenschappen slaagde de hr, M. Korver te Vlissingen. onderworpen worden. De gevangenisvogel zou als Zweedsch soldaat den koning van Zweden vermoorden". „Ik dank je voor je rapport", besloot Saxon. „Ik zal verslag uitbrengen aan Zpne Majesteit. Misschien hebben jullie werke lijk zpn leven gered. Misschien ook, dat deze papieren verdere bewijzen bevatten". „Het is een mooi verhaal, Excellentie" opperde de markies, „maar in hoofdzaak is het waar. Ik zelf heb de biecht gehoord". „Mpnheer de markies", antwoordde Sa xon. „U en mpn luitenant zullen samen 'n verslag van uw avonturen opmaken, dan zal ik het Zijne Majesteit geven, die het zeker met veel belangstelling zal lezen, al ■zal hp natuurlijk het merkwaardige rapport van wachtmeester Longuenez moeten mis sen". „Maar ik geloof dat het nu hoog tijd wordt op te breken. Daar het leger van Tilly naar het Zuiden trekt of misschien reeds is vertrokken, zullen wp naar het Oosten rpden, dus over Maagdenburg. Edz ke, roep de beide anderen heeren, die op wacht staan. Ik stel mp den stoet als volgt voor. Ik rijd vooruit, dan volgt de jonge dame in de karos met professor Ben el Gora, ook wel de man van Werben ge naamd, en ritmeester Van Finkeborg op den bok, achter den wagen, of naast de portie ren de beide edellieden, terwpi de cavalcade gesloten wordt door de kurassiers". De luitenant volgde het bevel op en kwam na korten tijd terug met zpn beide vrien den. Ze droegen de donkere mantels en de zwarte groote hoeden van de koetsiers Ged. Staten hebben benoemd tot des kundigen, tot het doen van de schatting der onzuivere opbrengst van de gronden in de calamiteuze polders: le den cala- miteuzen Oostbevelandpolder, den heer J. Zandee te Goes; 2e den calamiteu- zen Hoofdplaatpolder, den heer C. Fran se te Arnemuiden; 3e den ca- lamiteuzen Adoinispolder, den heer A. H. van Waes te IJ z e n d ij k e. Concert op het Molenwater. Het was zeker jammer, dat niet eenige malen meer personen gisteravond naar het Molenwater waren gekomen om te genieten van de uitvoering van het Chr. muziekgezelschap „Oefening na den Ar beid." Onder leiding van den directeur, den heer J. F. van Kamer zpn een tiental nummers ten gehoore gebracht. Wij hoor den er enkele van en denken met waar deering terug o.a. aan Les Dragons de Villars en Sous la Feuillée. Muziek voor de Vacantieschool. Zaterdagavond zal de muziektent op de Markt, geplaatst voornamelpk voor de Marinekapel, nuttig dienst kunnen doen voor een sympathiek doel. De verkoop sters en verkoopers van loten ten bate van de kas van de Middelburgsche Va cantieschool hebben nog wat loten, die zij gaarne aan den man willen brengen en waarvan de penningmeester der ver eeniging gaarne de opbrengst zal incas- seeren, want hij heeft het hoog noodig voor de in uitzicht gestelde vacantieuit- stapjes. Een zeer groot aantal kinderen van. alle lagere scholen, bijzonder en openbaar, hopen daaraan 8 maal te kun nen deelnemen. Nu is de Chr. Muziekvereeniging „Oefe ning na den Arbeid", directeur de heer J. C. F. van Kamer, bereid gevonden, Zaterdagavond van 8 tot 10 populaire mu ziek, hoofdzakelijk marschen ten gehoore te brengen. Tijdens dit concert zullen de verkoopsters en verkoopers trachten hun slag te slaan. Laat uw rijwielplaatje stempelen. Zooals men weet is de Vereeniging Ar beid voor Onvolwaardigen (AJ.V.O.) al eenige jaren bezig om een vrp groot aan tal onvolwaardige arbeiedskrachten aan arbeid te helpen door hen te belasten met het stempelen van de nieuwe rijwielplaat jes, met naam en adres van den bezitter De Vereeniging slaat hierbij twee vliegen in één klap. Zij geeft iedereen de gelegen heid om zich te verzekeren tegen dief stal en verlies van rywielplaatjes en fiet en tevens is dit een ongezochte werkver schaffing voor een paar honderd onvol waardigen, die behalve een behoorlpke verdienste, de moreele winst boeken dat zij, die als regel buiten het productiepro ces vallen, thans de gelegenheid krpgen door eigen arbeid wat te verdienen. Het werk ligt buiten de gewone arbeidsmarkt, vormt dus geen concurrentie-object met de volwaardige arbeiders en wordt door de betrokkenen met dankbaarheid aan vaard. Het vorig jaar kon de Vereeniging 'een kleine 12.000 loon uitkeeren, damt de medewerking die zp van officieele en niet-officieele zijde ondervond. Heden begon de openbare stem peling; dan worden bp de postkantoren) in de 40 voornaamste gemeenten des lands stempelmachines geplaatst om de koopers van rijwielplaatjes in de gelegenheid te stellen het nieuwe plaatje te koopen en tegelijk af te stempelen. De stempeling kost maar 10 cent. Ook te Middelburg voor het postkantoor zal gelegenheid voor openbare stempeling zpn van 's morgens 9 uur tot 's avonds 6 uur. DE KERMIS. Dank zp het gunstige weer, vertoont de kermis dagelpks een bonte drukte en voor al 's avonds heerscht er op het kermister rein een vroolpke stemming. Tot op heden heeft alles 'n zeer ordelijk verloop en wordt nergens een wanklank vernomen. Of er goede zaken worden gedaan, is echter nog de vraag. Het schijnt, dat de resultaten tot dusver niet aan de verwachtingen beant woorden. DE WERKLOOSHEID. Het aantal werkzoekenden in onze ge meente onderging deze week nagenoeg geen verandering. Het daalde nl. van 503 tot 501, van den Spanjool. „Prachtig", sprak Saxon goedkeurend. Hp liet den waard komen, gaf hem eenige goudstukken en zei: „Vriend. Wat hier vanavond gebeurd is, moet vergeten zijn Geen woord wordt gekikt. Maak dat je personeel ook duidelijk. Als ik verneem dat er iets uitgelekt is, en dat hoor ik ze ker, gaat je herberg, ondanks haar drie honderdjarig bestaan, in vlammen op. Ik zeg het nu vriendelijk, maar mpn meester veldmaarschalk graaf Tilly, heeft geen zwakke plekken in zpn hart. Dat zal je misschien niet onbekend zpn, daar je hier niet zoo heel ver van Maagdenburg ver- wpderd bent. Herinner je je, wat daar eenige maanden geleden is gebeurd?" „Mpnheer", antwoordde de man bevend „Ik zweer u, nooit zal een woord over onze lippen komen". „Goed", klonk het bescheid. „Dan kun nen we vertrekken." HOOFDSTUK XXV. De stoet zette zich in beweging in den zachten, helderen, bpna windstillen nacht. „Willem", zei Longuenez. „Wacht even, Ik heb nog iets vergeten. Hou mijn paard vast". Vlug liep hp naar den stal terug. „Daar zouden we waarachtig onze paar den in den steek laten", zei hij tegen den waard. Hp ging naar binnen en kwam dadelpk terug met de paarden, die bereden waren door de bedienden van den Span jool, sprong op zyn merrie en in een om mezien hadden ze de anderen weer inge haald. Daar komt de loods. Een fijne baan met zulk weer. Jk ben nieuws gierig hoe hij het klaarspeeltom aan boord te komen Hallo. Johnnie, dat wasweer goed werk. Ja man.kalmte en. overleg he. Hier. neem een\WINGS, daar blijf jeook kalm bij I (Ingez. Med.) Daarvan werden 100 personen in de werk verschaffing geplaatst. AAGTEKERKE. Op 11 en 18 Juli hielden de burgerwachten te Aagtekerke en Melis- kerke een vriendschappelpken schietwed strijd. Max. 200 punten K.S.O. Aantal schut ters 15 man. Het lauwertakje hiervoor beschikbaar ge steld werd met 83 winstpunten door de bur gerwacht Aagtekerke gewonnen. KOUDEKERKE. De muziekuitvoeringen, en niet minder de ringrpderp te paard in de duinen aangeboden door de vereeniging Vreemdelingenverkeer alhier aan de bad gasten mogen zich steeds in grootere be langstelling verheugen. Woensdag a.s. zal wederom door 30 ruiters te paard van 's morgens 8 tot des avonds 6 uur op het Vroon bp Kaapduinen naar den ring wor den gereden. Daarna zal door de muziek vereeniging „Voorwaarts" directeur de heer S. Sanders, een concert worden gege ven van 8 tot 10 uur. OOSTKAPELLE. Bp den landbouwer A. de V. is onder de koeien die in de weide loopen, mond- en klauwzeer geconstateerd. RITTEM. Door de leden van de VereenU ging voor Christelijk lager onderwps is in de plaats van ds. G. de Ru, die naar Almen is vertrokken, gekozen ds. ff. Bartlema. RITTEM. Wegens het heerschen van ma zelen is de christelpke school alhier op me disch advies gesloten. „Een mooi winstje voor ons", meende schele Willem. „Ben je gek? Noch voor mp, noch voor jou. Voor den markies. Vergoeding voor de onkosten. Als je bij ons in dienst wilt blp- ven, is de eerste vereischte: werken voor je meester. Hp geeft je een goed loon, je krpgt alles wat je noodig hebt en meer dan dat. Hp is een edelman en een eerlpk menseh, maar zpn knechten moeten zooveel hersens hebben te begrppen, dat men van den wind alleen niet kan leven. Stelen is streng verboden, maar als het toeval iets op je pad legt, mag je het meenemen. Van wien zpn die beide paarden? Van den Span jool? Maar hp is dood. Van zpn bedienden? Die zpn verdwenen. Wie had ze gekregen?" „De waard had ze gestolen", zei schele Willem. „Juist om dat te voorkomen hebben wp ze meegenomen. Begrepen? Vergeet nooit, Willem, eerst altijd aan je meester denken en dan aan je zelf. Als je dat niet aanstaat, keer dan terug naar Halberstadt". „Ik begrpp het", zei schele Willem. „Ik heb altpd voor mezelf moeten gappen, de soldp wordt bp ons zeer ongeregeld uitbe taald". Het geoefende oor van generaal Saxon had dadelpk gehoord, dat de optocht met het tweetal was vermeerderd. Hij bleef achter en keek naar Longuenez. „De reservepaarden van den markies", legde Longuenez uit. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 7