BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. SPURT. HET NIEUWE RUSSISCH-JAPANSCHE CONFLICT. EEN MERKWAARDIGE OCEAANVLUCHT. BELGIE. FRANKRIJK. Het bezoek van het Engelsche koningspaar. TSJECHOSLOVAKIJE. BALKAN. RUSLAND. PALESTINA. VER. STATEN. LEGER EN VLOOT. KERK EN SCHOOL. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER DONDERDAG LANDBOUW. De strijd in het Verre Oosten. De spanning neemt nog toe. De politieke spanning welke is ontstaan door de bezetting door Sovjet-Russische troepen vam een heuvel op de grens tus- schen Mantsjoekwo en het uiterste Z.O. van Siberië, duurt nog steeds voort. De Japansche regeering beweert, dat de heu vel tot Mantsjoekwo behoort, de Russi sche zegt, dat hij op Russisch grondgebied staat (de grens ter plaatse is nooit nauw keurig afgebakend). Op het Japansche verzoek, om het bezette gebied te ontrui men, heeft Moskou tot dusver met een weigering geantwoord. Zelfs schijnen er in het gebied nog meer troepen geconcen treerd te worden. Ook richten de Russen er volgens Japansche mededeelingen zware machinegeweer-stellingen in en zouden er artillerie-eenheden heen gezonden wor den. Uit Hsinking wordt voorts gemeld, dat een Russisch vliegtuig gistermiddag op on geveer 20 km ten Zuiden van Hoentsjoen in de provincie Tsjientau de grens gepas seerd is en een verkenningsvlucht heeft gemaakt boven Mantsjoekwosch gebied. Ongeveer dertig minuten duurde de vlucht en het toestel drong vijf Kilometer over de grens heen. Er is onmiddellijk door de Mantsjoekwosche regeering een protest in gediend bjj de Russische regeering door middel van den Russischen consulairen ambtenaar te Charbin. Een later bericht meldt nog, dat de Russische autoriteiten gistermorgen militaire transporten zijn begonnen met zestig vrachtauto's uit Slawyanka naar Matita, ongeveer 30 km ten Oosten van Hoentsjoen. Besprekingen te Tokio. De Japansche minister van oorlog, Ita- gaki, heeft een bezoek gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken, Oega- ki, voor het voeren van besprekingen over het Russisch-Mantsjoekwosche grensinci dent. Vervolgens begaf Itagaki zich naar het keizerlijk paleis, waar hij den keizer rapport uitbracht over het gebeurde. Na het uitbrengen van dit rapport werd een spoedconferentie bijeengeroepen van hoo- ge ambtenaren van het departement van oorlog, waar o.m. aanwezig was de vice- ^chef van den generalen staf van het leger luit.-gen. Tada. Een onderhoud tusschen Litwinow en Sjigemitsoe. De Japansche ambassadeur te Moskou, Sjigemitsoe, heeft gisteren een onderhoud gehad met Litwinow. Op grond van be wijsmateriaal, hetwelk het in de grens streek van Hoensjoen bezette punt tot Mantsjoekwo zou behooren, eisGhte Sji gemitsoe onmiddellijke ontruiming van dit punt. Litwinow handhaafde de Russische opvatting, volgens welke het bezette punt tot het Russische grondgebied behoort, zoodat geen sprake is van een grensschen- d'ing'. Het onderhoud düurde anderhalf uur. Er werd geen overeenstemming be reikt. Het bovenste toestel van een dubbel vliegtuig gister van uit Foynes vertrokken. Gisteren is van de zeebasis Foynes in Ierland een betrekkelijk klein vliegtuig, de „Mercury" vertrokken voor een vlucht over den Atlantischen Oceaan nar Mon treal (Canada). Het merkwaardige van de ze ondernemnig is, dat de „Mercury" het bovenste toestel van een z.g. dubbelvlieg- tuig is, waarmee sinds eenigen tijd proe ven in Engeland worden genomen. Op een groot vliegtuig is een kleiner gemonteerd. Het groote kan met dit kleine op zijn rug starten en een grooten afstand afleggen, waarna het kleine in volle vlucht van het groote vermag los te komen en er op zijn eentje verder vandoor gaan. Al dus is gisteren de start van de „Mercury" ook geschied. De „Mercury" zat op den rug van het groote watervliegtuig „Maya", dat om 8 uur gisteravond opsteeg. Na enkele minuten gevlogen te hebben liet de „Maya" de „Mercury" los; voor de solo vlucht naar Canada. Het groote vliegtuig keerde vervolgens naar Foynes terug. DRAMA. In de gemeente Aarlen heeft de 30-jari- ge fabrieksarbeider J. Sitz zijn echtgenoo te en zijn schoonmoeder met een bijl het hoofd afgeslagen. Beide hoofden waren totaal van de rompen gescheiden. De oor zaak van het dram is onbekend. De moor denaar is gearresteerd. In de opera. Gisteravond zijn koning George en ko ningin Elisabeth onder de stormachtige toe juichingen van de menigte in een auto door een eskadron republikeinsche garde omge ven, naar de opera te Parijs gereden, waar ruiters van de republikeinsche garde in gala-uniform zich in een haag hadden opge steld en de eerbewijzen brachten. Na door president en mevrouw Lebrun te zijn ont vangen, begaf het koningspaar zich naar zijn loge. De elite van de Fransche society en de Britsche kolonie tezamen meer dan 2000 personen was tijdens deze gala-voorstel ling in de opera bijeen. De koningin droeg een wit satijnen japon, geïnspireerd op een der japonnen, die koningin Victoria bij haar bezoek aan Frankrijk in 1855 droeg. In het haar droeg zij de beroemde Koh-i-noor, den grootsten diamant ter wereld. De koning droeg de scharlaken uniform van veldmaan schalk met de gouden epauletten. Nadat de volksliederen waren gespeeld nam de voorstelling een aanvang. Gedurende den geheelen duur der voor stelling gaf de menigte voortdurend luide den wensch te kennen, dat de koning op het balkon zou verschijnen, en verscheidene malen hief zij de „Marseillaise" en het „God save the King" aan. Om vijf minuten over half twaalf verlieten de koning en koningin de opera met hetzelfde ceremoni eel als bij aankomst. Nadt van president en mevrouw Lebrun afscheid was genomen, waren zij om tien minuten voor twaalf op het ministerie van buitenlandsche zaken terug. Even daarna verscheen de koning op het balkon van de klokkenzaal om het panorama van Parijs te bewonderen. Besprekingen van Halifax, Dala- dier en Bonnet. Het volgende communiqué is gisteren te Parijs uitgegeven; Het bezoek van den koning en de konin gin van Engeland aan Prijs heeft de mi nisters Lord Halifax, Daladier en Bonnet de gelegenheid gegeven het geheel van den internationalen toestand, evenals de pro blemen, die in het bijzonder de beide landen interesseeren, te bestudeer en. Tijdens deze gedachtenwisselingen, die geschiedden in den geest van onderling vertrouwen, welke de Fransch-Britsche betrekkingen bezielt, hebben de ministers, eens te meer hun ge- meenschappelijken wil vastleggende om hun actie tot kalmeering en verzoening, niet al leen ter verdediging van hun nationale be langen, maar ook van de nationale en in ternationale idealen, welke de beide landen vereenigen, voort te zetten, geconstateerd, dat de volledige overeenstemming hunner opvattingen, tot stand gekomen tijdens het bezoek, van de Fransche ministers aan Lon den op 28 en 29 April 1938, volledig gehand haafd was. Er is gisteren een staking uitgebroken in de mijnen van het bekken van Anzin. Het aantal stakers wordt geschat op 15.000 in het arrondissement Valencien nes. De spoorwegarbeiders der mijnmaat- schappij van Anzin zijn eveneens in sta king gegaan. DE REGEERING WIL VOLMACHTEN. De Tsjechoslovaaksche regéering heeft een volmachjtenontwerp uitgewerkt op grond waarvan zij besluiten kan nemen, die anders een 'speciale wet zouden noo- dig makei^. De volmachten zouden van kracht zijn tot 31 Maart 1939: de wet zou constitutioneel zijn. De regeering zou dan het recht hebben het douanetarief te wijzigen, de noodige maatregelen voor Ide bescherming van, den staat te he men en repressaillemaatregelen tegen economische bedreigingen door andere staten tegen Tsjechoslovaaksche burgers te beramen. PAARDEN DOOR KOKENDE TEER VERBRAND. Op den weg van Nepomuk naar Trestl- ce is een met paarden bespannen teerke- telwagen op hol geslagen. De kokende teer vloog uit den ketel met het gevolg, dat de langs den weg staande boomen over een afstand van 200 meter verbrand den. De door den pijn, veroorzaakt door de opgeloopen brandwonden,, dol gewor den paarden, wierpen zich in de langs den weg loopende sloot, waar de koken de vloeistof zich geheel over hen uitgoot. De beide paarden kwamen jammerlijk om, ondanks de wanhopige reddingspogingen van den bestuurder, die zelf aan de han den en in het gelaat ernstige brandwon den had bekomen. EEN GEHEEL DORP VERDWENEN. Het dorpje Halcoussie (Griekenland) is tengevolge van de aardbeving, die Attica heeft getroffen, geheel verdwenen. Te Athene duurde de schok tien seconden. Hij ging vergezeld van een krachtigen wind. In het geheel zijn 20 menschen om het leven gekomen en vijftig gewond. GEBREK AAN MELK TE MOSKOU. De „Prawda", het officieele orgaan van de Russische communistische partij, meldt, dat te Moskou zeer weinig melk verkrijg baar is, „door de misdadige nalatigheid en onverschilligheid der verantwoordelijke ambtenaren". In auto's met speciale koelinstallaties worden reusachtige hoeveelheden melk in de hoofdstad afgeleverd, doch in de winkels ziet men daarvan niet heel veel terug. Soms is de melk nog zuur ook en de hygiënische omstandigheden laten eveneens te wem schen over. JOODSCHE NEDERZETTING OVERVALLEN. Talrijke dooden. In den afgeloopen nacht zijn bij een over val van bandieten op de Joodsche nederzet ting Kiriat Haroshet nabij Haifa vijf Joden gedood. De aanvallers maakten gebruik van brandbommen, waardoor twee huizen wer den vernield. Ook de aanvallers verloren een aantal dooden. LADING DYNAMIET ONTPLOFT. Elf dooden. Bij Baltimore zijn tengevolge van het ontploffen van een lading dynamiet ver scheidene arbeiders om het leven geko men en vijftien gewond. De ontploffing geschiedde, tengevolge van een te vroege ontsteking tijdens bouw werkzaamheden in een tunnel. De slachtoffers zijn arbeiders, die in den tunnel werkzaam waren. Nadere be richten melden, dat er elf dooden zijn gevallen, van wie zevend levend bedolven werden. Zeven andere arbeiders zijn min of meer ernstig gewond. Bij Kon. besluit is op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, met in gang van 1 Aug. a.s. aan den reserve-mili- taire-apotheker der eerste klasse J. Beker van den militairen pharmaceutischen dienst. Aan het St. Gertrudis Lyceum te Roo- zendaal werden bevorderd van de le naar de 2e klasse: W. van Schijndel en W. Lam bermont te Middelburg. Van de 2e naar de 3e klasse, afdeeling H.B.S.B. Adri Huijsman te Rilland en W. Lambermont te Middelburg. Van de 3e naar de 4e klasse afdeeling Middelbare Meisjesschool, Gerda Nagel kerke, te Rilland, E. Lambermont en M van Schijndel beiden te Middelburg. Voor het diploma van het Ned. Ge nootschap voor heilgymnastiek en massage is geslaagd mevr. J. C. Tjebbes -Haring huizen te Heemstede, vroeger te V 1 i s - s i n g e n Voor het R.K. Mulo examen zijn te Bergen op Zoom geslaagd: M. Faas te Koudekerk e, F. Hanssen en A. Harms beide te V.l is sin gen. De heer A. C. van Oosten, te 's-H e e r- Arendskerke, slaagde voor het diplo ma boekhouden van de Ver. van leeraren in de Handelswetenschappen. Bjj het te 's Gravenhage gehouden examen voor monteur der telegrafie en telefonie slaagden de vakwerklieden F. P. van Hulle te V1 i s s i n g e n, J. W. Lefèvre te Middelburg, G. M. Windhorst te Goes, W. de Vries te Z i e r i k s e e en P. Vaes te Oostburg. Vrjj Evang. Gem. Ds. M. v. d. Vis te Goes is beroepen te Oude Pekela. STAKINGSRELLETJE TE ARNHEM. Een staking bjj de Carosseriefabriek Ra venhorst te Arnhem heeft aanleiding gege ven tot ernstige ongeregeldheden. Een werkman, die uit Amsterdam, waar hij tijdelijk werk had, is teruggekomen, is Maandag bij de firma in dienst getreden. De man wordt 's morgens door zijn patroon per auto gehaald en 's avonds weer thuis gebracht, onder geleide van politie en sta kende werklieden. Dinsdag hadden reeds in de buurt van de woning van den werkwillige in de Van Hasseltstraat relletjes plaats; o.m. werd bij den man een ruit ingeworpen, zoodat de politie krachtig moest optreden. Gisteravond namen de ongeregeldheden echter een ernstiger karakter aan, meldt de N.R.C. Toen de man, door enkele agenten vergezeld, was thuisgebracht, drong het tal rijke publiek en stakers zoo ernstig op, dat de politiemannen in het nauw werden ge bracht en spoedig handgemeen werden. De paar politie-beambten waren tegen de me nigte niet opgewassen, waardoor zjj het hard te verantwoorden kregen en ernstig verzet ondervonden. Toevallig passeerde op dat oogenblik de motor van de marechaus see. De beide marechaussees traden direct krachtig op om de agenten te ontzetten. Hierbij werden rake klappen uitgedeeld en, zooals gewoonlijk, kwamen deze voor een deel neer op nieuwsgierigen, die niet spoe dig uit de voeten konden komen. Spoedig kwam er meer politieassistentie en werd er ruim baan gemaakt; enkele per sonen werden gearresteerd en naar het hoofdbureau gebracht. Het bleef den heelen avond zeer rumoe rig. De politie moest meermalen charges uitvoeren om het steeds weer opdringende publiek te verspreiden. Om 11 uur had de politie, onder leiding van den commissaris van politie, den heer v. d. Burg, nog een aantal straten in de buurt bezet. NAAR SPANJE. Drie jongelui uit Drentsche veenstreek geronseld. De wervingsactie voor vrijwilligers voor de internationale brigade der Spaansche re- geeringstroepen heeft thans ook in de Drentsche veenstreek succes gehad. Zon dagochtend verdwenen uit Emmer-Erf- scheidenve'en de jonge arbeiders Haak, Wol- ters en De Jong, nadat zij hun ouders had den gezegd, dat zij in Groningen een ver gadering wilden bij konen. Toen zij des avonds niet weerkeerden en familieleden een onderzoek instelden, bleek, dat zij niet in Groningen waren geweest; Maandag kreeg een der gezinnen een kaart uit Amsterdam en Dinsdag kwam er een brief uit Antwerpen met de mededeeling, dat de jongemannen op weg waren naar Span je. „Als je dezen brief ontvangt, zitten wij waarschijnlijk al in Spanje", zoo stond er in. De politie werd van een en ander in ken nis gesteld, maar het onderzoek leverde tot dusverre geen enkele aanwijzing op, door wier bemiddeling de avontuurlijke jongens zich hadden laten aanwerven. Zij zijn de communistische richting toegedaan. (N.R.C.) DIEFSTAL UIT EEN R.K. KERK. Gistermiddag omstreeks drie uur, is in de r.k. kerk te Elsloo (Limburg) diefstal 'gepleegd. Een verdacht persoon was den geheelen middag in de buurt van de kerk gesignaleerd. Toen de echtgenoote van den koster zich naar het kerkgebouw begaf, kwam zij den man, die juist de kerk verliet, tegen. In de kerk bracht de vrouw een bezoek aan de kapel van „O.L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand" en bemerkte zij, dat de gouden en zilveren sieraden, welke afkomstig en geschonken waren door fami lie van afgestorvenen en hier uit devotie waren neergelegd, waren verdwenen. Ter stond stelde zij den pastoor van haar be vindingen op de hoogte. Weldra waren ge meente en rijkspolitie verwittigd en ving het onderzoek aan. De politie slaagde er in onder Mechelen in Belgisch Limburg den dader, een 35-jarigen inwoner van Maas tricht, aan te houden. Hij werd naar Elsloo overgebracht en in het politiebureau opge sloten. Hij was nog in het bezit van het gestolene, dertig kettingen, ringen e.d. Wel was hij er in geslaagd reeds voor honderd franken aan sieraden te verkoopen. Het ontvreemde vertegenwoordigde een handels waarde van pl.m. 300. Van een I6-meter hoog dak gevallen Aan de Ruysdaelkade te Amsterdam is gisteravond een 38-jarige dame van een ongeveer 16 meter hoog dak gevallen. Zij kwam op een steenen binnenplaats terecht en is in ernstigen toestand met zware in wendige kneuzingen naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd, waar zij ter verpleging is opgenomen. Het slachtoffer wilde gisteravond haar bloemen water geven. Deze stonden op een platje naast den zolder. Via een zolder raam en langs een smal trapje is het plat je te bereiken. Toen zij op het trapje stond, is de vrouw blijkbaar het evenwicht kwijt geraakt met het gevolg, dat zij naar beneden stortte. Vanmorgen is de vrouw in het Zieken huis overleden. Amsterdam 1936-3% 102101% Zeeuws. Hyp. B-3% 100%100% Cities Service Cy. P. 1958 5 4747. A Amsterd. Bank 150151 A Ned. Gist- en Spiritusf. 528%529 A De Schelde N.B. 45%-^6 C Am. Smelt en Ref. 38%—37% A Born. Sum. H.M. 178—178% A Houth. Alberts 9794 C Union Pac. Rr. 63%—64% C Int. Nickel Cy. 38%—38% A Pref. Lever-Bros 141%142% Ned. 38 1000-3 102%—102% O. Indië 37 1000-3 100%—100% Engeland 1960-90 4 84%—84% A Koloniale Bnk. 158%—159 A N.I. Hbk. 600 139—140 C Ned. H. M. 1000 160—159%-60 A v. Berkels Pat. 65%65 C Calvé-Delft 91—91 A Philips Gem. B. afg. 257252-55 C Unilever 156%—157%-6% C Am. Car en Foundry 19%20%-% C Anaconda Cop. 2726%'-% C Bethlehem St. 46-45%-% C Kennec Copper 31%30%-3% C Rep. Steel 15%—15-% C U. States St. C. 46—45%-% C North Am. Cy. 17%18 A Kon. Petr. Mpq. 348%—346-47 C Contin. Oil Cy. 25%25 C Phillips Petr. Comp. 32—32% C Shell Union O.C; 13%—13-% C Tide Water Ass. Oil 11%—11%-% A Ned. Scheepv. U. 120—120%-1 A H.V. Amsterdam 466%467-70 A Java Cult. Mij. 190—189 A N.I. Suiker U. 187—187 A Deli Batavia 236%—237% C Deli Mij. 1000 281-282%-% Unilever Aku Rubber H.V.A. Amerika Philips Konlnkl. Markt (Wettig Obl.Markt Schepen Tabak gedeponeerd? A Senembah 256%—256-5 C Baltimore en Ohio 7%—7% C Southern Pac. Cy. 14%—14% A Southern Rlw. 10%10% A Amst. Rubb. C. 230%—229%-31% A Deli-Bat. Rubb. 164%164 A Hessa Rubber 136134 e.d. A Serbadjadi S.R. 118%119-20 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden. Gister. 8.95% 8.95% 73.08 73.09 5.02% 5.02% 30.77% 30.76% 1.82% 1.82 VOETBAL. Den Boer-Middelburgsche Courant Elftal „Oud Middelburg" 15. Conform de verwachtingen heeft Oud- Middelburg met flinke cijfers van Debomico gewonnen. Met dezen uitslag doet zij een Hinken gooi naar den eersten prijs. De uitslag zou doen vermoeden dat het een spel van kat en muis is geweest. Dit was het geenszins. In het algemeen wogen de partijen vrijwel tegen elkaar op. Het groote verschil lag in de beide voorhoeden. Debomico's aanval nam een te afwachtende houding aan. waardoor de beide backs vrij gemakkelijk hun gebied schoon konden houden. En zij deden dit zoo grondig dat de keeper slechts sporadisch er aan te pas hoefde te komen en geen enkel behoorlijk schot te keeren kreeg. Het eenige tegen- punt dat gescoord werd, werd ineens door Franchimont met een scherpgenomen hoek schop de eerste welke Debomico te ne men kreeg ingeschoten. De Debomico-verdediging daarentegen heeft het heel wat zwaarder te verduren gekregen. Zij had een voorhoede tegenover zich, die elk geboden kans uitbuitte. In het bijzonder het binnentrio Koster, Blokpoel en Vogel was gevaarlijk. Vogel was er de zen avond goed in en nam 3 doelpunten voor zijn rekening, terwijl Blokpoel voor de beide andere zorgde. Hoewel het spel niet bijzonder was, heeft het talrijke publiek van een aantrekke- lijken wedstrijd kunnen genieten. Er weid van begin tot einde hard gewerkt van bei de zijden en hoewel de uitslag wel wat ge flatteerd is, kan de opmerking gemaakt worden dat de oudjes het nog best doen. Zij verstaan tenminste de kunst van goals maken. KORFBAL V.K.V.—SWIFT IV 2—0. Woensdagavond speelde V.K.V. een wed strijd in competitieverband tegen SWIFT IV met als einduitslag een overwinning voor de gastheeren met 2-0. Voor, doch vooral na de rust, die inging met 00, hebben beide twaalftallen vooral de aanval van V.K.V. en het middenvak, het vrij zwaar te verantwoorden gehad en hoewel V.K.V. eenige prachtkansen had en die ook benutte, konden de gasten geen profijt van hun stand trekken. Na de rust werd het spelpeil veel beter en werden de korven over en weer zwaar belaagd. Het gedekt doelen, dat nogal eens bij de derde klassers voorkomt, is in dezen wedstrijd nagenoeg niet voorgekomen. Ein delijk kon P. Geldof voor V.K.V. een doel punt zetten en kort vóór het einde wist mej. Mien van de Broeke het tweede punt te behalen, zoodat deze zwaar bevochten strijd weer in het voordeel van V.K.V. is geëindigd. ATHLETIEK. KARL BAUMGARTEN VERBETERT HET NEDERLANDSCH RECORD 400 METER Schitterende tijden te Stockholm Karl Baumgarten is er gister tijdens de avond-athletiekwedstrijden te Stockholm in geslaagd het Nederlandsch record op de 400 meter met 0,2 seconde te verbeteren en te brengen op 48,6 sec. Het oude record stond op zijn eigén naam met 48,8 sec., gevestigd op 26 Juni 1937 te Boedapest. Niet minden dan 18.000 toeschouwers woonden de wedstrijden op den eersten dag bij. Voor de eerste maal startten de Ameri kanen dit seizoen in Europa en al dadelijk werden er phenomenale prestaties geleverd, Dat onze athleten slechts tegen de aller beste krachten van de wereld behoeven uit te komen om topprestaties te leveren, is opnieuw duidelijk bewezen. Karl Baumgar ten kwam op de 400 meter o.m. tegen den Amerikaan Mallott uit, terwijl de Zweed Edtfeldt als derde concurrent kon worden genoemd. Het werd een prachtige race welke door den Trekvogelman tot het ein de toe prachtig werd volgehouden. Mallott werd eerste in 47,8 sec., terwijl Baumgarten 48,6 sec. noteerde, 0,2 sec. beneden zijn re cord. De Zweed werd derde. Heinz Baumgarten nam ook deel aan de 100 meter. (Hierin kwam 'o.m. uit Ben Johnson, die den schitterenden tijd van 10,4 sec. noteerde. Heinz Baumgarten werd derde in 11 sec. De Amerikaan Venske liep de 1500 meter in den prachtigen tijd van 3 min. 49,4 sec, slechts 1% seconde boven het wereldrecord van Lovelock. Op de 110 meter horden werd Wolcott eerste in 14,2 sec., waarbij hij den Zweed Lidman royaal sloeg. De Fin Koas ontpopte zich als een dis cuswerper van groote allure, terwijl bjj het kogelstooten de Estlander Kreek boven de 16 meter kwam. Varoff (V.S.) sprong 4.27 meter bij het polsstokhoogspringen. NIEUW NEDERLANDSCH RECORD 6.000 METER. Zaterdagavond j.l. heeft de Rotterdam mer D. van Yperen een poging gedaan het Nederlandsch record op de 6.000 meter, dat sedert 9 Juni 1930 op naam staat van Jan Zeegers met een tijd van 19 min. 46,2 sec., gevestigd te Amsterdam, te verbeteren. Deze poging werd met succes bekroond. Van Yperen die zijn poging op de Nenijto- sintelbaan tijdens propagandawedstrijden van de Roterdamsche athletiekcommissie deed, noteerde een tijd van 19 min. 44.4 sec. Deze prestatie zal echter nimmer als re cord kunnen worden erkend, daar geen of ficieele starter aanwezig was. Gisteravond heeft Van Yperen op dezelf de sintelbaan een nieuwe poging gedaan, thans onder officieele controle. Ondanks liet feit, dat de weersomstandigheden min der gunstig waren dan Zaterdagavond j.l. wist hij het record aanzienlijk te verbete ren en te brengen op 19 min. 20 sec. Van Yperen liep door tot 8.000 meter en ook over dezen afstand bleef hij binnen het record van Jan Zeegers, dat op 26 min. 22.4 sec. staat. De Rotterdammer deed er 25 min. 48 sec. over. Doch deze prestatie zal niet als record kunnen worden erkend, daar voor dezen afstand geen drie officieele tijdwaarnemers beschikbaar waren. Ook J. Walbeek (S.V.V.) en Groeneweg (S.C.R.) liepen de 8.000 meter binnen het record van Zeegers n.l. resp. in 25 min. 58i/io sec. en 26 min. 38/io sec. WIELRENNEN. HET CRITERIUM VAN GENT. Braspenning naar het ziekenhuis. Het criterium van Gent over 125 km is gewonnen door den Belg Defoordt in den tijd van 2 uur 55 min. In de sprint wist hjj zijn landgenooten Deryck, Barbe, Clays en den Nederlander Schulte, die als vijfde aan kwam, te slaan. De Nederlander Van Hove werd achtste, Gommers elfde en Van der Ruit zeventiende. Vlak voor de finish had een ernstige valpartij plaats, waarbij o.a. ook Braspenning betrokken was. Hij moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Er waren circa 60.000 toeschouwers. VARKENSFOKDAG TE MIDDELBURG. De varkensfokvereeniging „Walcheren" hield heden op het plein van de firma Dron- kers in den Helm een varkensfokdag, om meer bekendheid te geven aan het Deen- sche varkensras. Voor de keuringen waren 35 nummers in gezonden, terwijl nog 10 nummers ter opluistering aanwezig waren, die tevens te koop waren gesteld. Een mooie inzending dus wat de hoeveel heid betreft, doch ook de kwaliteit stond volgens deskundigen op een hoog peil. Er was veel belangstelling van bezoekers, on der wie ook vele vreemdelingen. De keurmeesters hebben hedenmorgen vroeg de dieren beoordeeld en toen de vol gende prijzen toegekend: Klasse 1. Beeren 1% jaar en ouder: 1ste Beer van W. Marinisse, St. Laurens; 3e een beer van P. Cevaal, Rittem, en een van S. Janse, Nieuw- en Sint-Joosland. Klasse 2. Beeren van 815 maanden, le Beer van W. Marinisse; 2e Beer van S. Jan- se; 3e Beer van P. Cevaal. Klasse 3. Beeren van 38 maanden, le en 2e beeren van A. A. van Nieuwenhuyze, Nieuw- en Sint-Joosland. Klasse 4. Zeugen van 2 jaar en ouder: le Zeug van A. A. van Nieuwenhuyze; 2e Zeug van A. Caljé, Biggekerke; 3e Zeugen van A. A. van Nieuwenhuyze en C. Ch. Brak man, Nieuw- en Sint-Joosland; 4e Zeug van Joh. de Visser, Domburg. Klasse 5. Zeugen van 12 jaar. Zeug van F. Kwekkeboom, Sint Laurens; 2e Zeug van denzelfden. Klasse 6. Jonge zeugen 612 maanden, le Zeug van M. J. Rottier, Vlissingen; 2e Zeug van A..A. van Nieuwenhuyze; 3e Zeug van W. Reijnierse, Grijpskerke. Klasse 7. Zeugen met biggen: le Zeug van A. Maljaars, Oostkapelle; 2e Zeug van W. Marinisse; 3e Zeug van P. Brasser, Lewe- dorp.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 4