HEEMAF ZEELAND. KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. STOFZUIGERS TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 20 JULI 1938. No. 168. HENGELO zijn niet alleen stofzuiger, maar ook tapijtrefniger JL Verkrijgbaar bijElectro Techn. Bureau L. J. van 't WESTENDE, Gortstraat 21, Middelburg, Telefoon 387 MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. N00RDBEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Duitschland en Tsjechoslovakije DOMBURG IN GEHEIMEN DIENST. Wederom distributie van rundvleesch in blik. (Ingez. Med.) gezinnen twee bussen per week worden verstrekt. De minister acht het gewenscht bij de distributie van het rundvleesch in blik de slagers en e.q. grossiers in te schakelen en wel met verkrijgbaarstelling van het pro duct in den winkel van den distribuant. Tot distributie rechtstreeks van gemeente wege ware naar zijn meening slechts over te gaan, wanneer gebleken is dat de handel hetzij onwillig, hetzij niet in staat is de distributie volgens de gestelde regelen te doen plaats vinden. ZEEUWSCHE POLDER- EN WATERSCHAPSBOND. De Zeeuwsche Polder- en Waterschaps- bond houdt dit jaar zijn jaarvergadering te Anna-Jacobapolder op Zaterdag 30 Juli. Behalve de gewone vereenigingszaken, omvat de agenda een voordracht van ir. J. J. van Leeuwen, hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat over „De Verbetering der Tertiaire wegen" en een voordracht van mr. F. H. C. Losecaat Vermeer, adjunct-di recteur der Nationale Borgmaatschappij over de „Verzekering tegen fraude en na latigheid door Ontvanger-Griffiers". DISTRICTSARBEIDSBEURS TE MIDDELBURG. Volgens het jaarverslag 1937 van den dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling te Middelburg, tevens districts-arbeidsbeurs voor de gemeenten tusschen Ooster- en Westerschelde, ont stonden in het bestuur twee vacatures, een door het overlijden van den heer H. Kou man te Rilland, welke vacature nog voort duurde en een door het bedanken van den heer P. G. Laernoes te Vlissingen in wiens plaats de heer A. Rorije zitting nam. In de samenstelling van het personeel kwam geen wijziging. Over het algemeen kan de toestand op de plaatselijke arbeidsmarkt in 1937 vrij bevredigend worden genoemd, zij het ook, dat in de tweede helft van het jaar eenige inzinking viel te constateeren, ten aanzien van het eerste halfjaar. De Kon. Mij. de Schelde te Vlissingen was goed voorzien van orders en een niet onbelangrijk aantal van de vroeger ontsla gen arbeiders kon worden terug genomen. Bij dit bedrijf deed zich het verschijnsel voor, dat in verschillende aanvragen om speciale vakmenschen niet kon worden voorzien. Mede ook voor de zeer goed geslaagde „Meer werk Actie" en door de uitvoering van enkele groote Werkfonds-werken, nam de bedrijvigheid in de bouwvakken belang rijk toe en kon b.v. in April aan enkele aan vragen om schidlers niet meer voldoen. In begin April werden enkele arbeiders van de Ijzergieterij ontslagen welke echter in de laatste helft van Mei terug genomen werden. De Meelfabriek kon niet meer het geheele jaar in bedrijf worden gehouden, terwijl de vooruitzichten voor deze fabriek alles behalve gunstig zijn. Het gemiddeld aantal ingeschreven werkloozen bedroeg te Middelburg per maand 799 tegen 956 in 1936. Het aantal werkgevers-aanvragen bedroeg 1322, ter wijl de plaatsingen stegen van 1039 tot 1050. Aan het einde van 1937 werd bericht ont vangen van den Minister van Sociale zaken, dat met ingang van 1 Januari 1938 het eiland Schouwen en Duiveland werd ge voegd bij het district Middelburg en omvat de districtsarbeidsbeurs nu 65 gemeenten. In het district daalde, voornamelijk in ver band met de minder werkgelegenheid in den tuinbouw en fruitteelt, het aantal werkgeversaanvragen van 7593 tot 6977 en de plaatsingen van 7689 op 6965. Het aantal leden der verschillende kassen steeg van 1462 op 1515, het aantal werk- loozendagen daalde van 71712 tot 53355. Aan contributies werd ontvangen 19367.66 tegen 18562.98 in 1936. Het aantal uit- keeringsdagen daalde van 20171 tot 15603 en het uitgekeerd bedrag van 43395.22 op 30063.20. Gedurende 1937 bedroeg het hoogste ge middelde aantal steungevallen 507 en het laagste 339 of wel een gemiddelde van 397 tegen 494 in 1936. Aan steun, (inclusief, overgangstoelage en kolentoeslag) werd uitbetaald 207.071.35 tegen 251.545.20 in 1936. Gemiddeld waren 86 arbeiders te werk gesteld, terwijl aan arbeidsloon werd uitbe taald 63529.33 tegen 51775.41 in 1936. Behalve voor den verkoop van groenten, werden dit jaar de verschillende winkeliers ingeschakeld bij den verkoop van vet en margarine. Hierdoor werden de werkzaam heden voor deze afdeeling niet onbelang rijk uitgebreid, terwijl de controle eveneens werd bemoeilijkt. Verkocht werden 52300 kg groenten; 4529 kg vet 11981 kg marga rine; 7572 kg gehakt en 1994 tomaten-soep. Dit jaar werden 166 aanvragen om werk vergunning voor een buitenlandsche ar beidskracht ontvangen w.o. 95 voor ver lenging. Van de 166 aanvragen hadden er 35 betrekking op de huishoudelijke diensten 43 op hotelpersoneel, 9 kappers, 27 op de metaalindustrie, 26 verpleging en 26 ver schillende beroepen. Aardappelziekte. In het etmaal van 's avonds 17 tot 's avonds 18 Juli is in Zeeland de weersge steldheid critiek geweest voor het optre den van aardappelziekte. MUZIEK OP TER HOOGE. Degenen, die gisteravond het door goed weer begunstigde concert op de buiten plaats Ter Hooge hebben bijgewoond, zul len in de eerste plaats den eigenaar, mr. dr. R. W. graaf van Lynden dankbaar geweest zijn dat hij wederom een deel van het bui ten ter beschikking stelde voor deze uit voering. Maar ook zullen zij „Oefening na den Arbeid" terecht hebben gewaardeerd voor de wijze waarop het onder leiding van den heer J. C. F. van Kamer het program ma ten gehoore bracht. Hedenavond zal dit corps hetzelfde pro gramma op het Molenwater geven, en is er alle aanleiding voor muziekliefhebbers er naar te gaan luisteren. GROOT BRANDALARM. Marine bluscht begin van brand. Dinsdagavond omstreeks 9 uur ontdek te personeel van de Kon. Marine, dat rook kwam uit het logies van de loodsboot no. 8 van het Ned. Loodswezen, liggende aan het Marineterrein. De marine waarschuw de de politie, die onmiddellijk groot brand alarm maakte, waarop de brandweer met groot materiaal uitrukte. Intusschen had de marine met de eigen brandspuit onmid- deljjk ingegrepen en toen de brandweer arriveerde!, behoefde deze geen dienst meer te doen, daar de brand toen reeds gebluscht was. In het logies werd een werkbroek aangetroffen, die gedeeltelijk verbrand was. Deze werkbroek zat onder de olie, zoodat deze vermoedelijk is ge bruikt in de machinekamer. Zelfontbran ding acht men hier niet uitgesloten. De politie heeft deze broek in beslag geno men en zet haar onderzoek naar de oor zaak van den brand voort. De aangerichte schade beperkte zich tot gebladderde verf, doch daar er nogal veel water in het logies is gespoten, is de waterschade waarschijnlijk grooter. Het groot brandalarm verwekte nogal wat nieuwsgierigen, temeer daar de brand weer, in verband met de kermis, in de stad dienst doet. DOMBURG. Dinsdagavond gaf het Dom- burgsche fanfarengezelschap „Apollo" een openluchtuitvoering op de markt. Het corps mocht zich verheugen in de belangstelling van tallooze badgasten, die met blijkbaar genoegen de gespeelde nummers aanhoor den. Het mooie weer begunstigde het con cert in hooge mate. SINT LAURENS. Het bestuur van de Oranjevereeniging heeft besloten de fees telijkheden ter gelegenheid van den jaardag van de Koningin en H.M.'s 40-jarig regee- ringsjubileum te doen plaats hebben op 31 Augustus a.s. Voor dit feest zijn bijdragen van de ingezetenen gevraagd; een rondgang door de gemeente heeft 220 opgebracht. In den morgen van 31 Augustus zullen de schoolkinderen, zoo mogelijk onder mu zikale leiding, een rondgang in de gemeente maken en daarna op de speelplaats in den Schotelweg spelen doen, waarvoor allerlei prijzen beschikbaar worden gesteld. Des middags zal een optocht worden gehouden, terwijl het in het voornemen ligt des avonds een openluchtfilm te vertoonen. SOEBURG. Het Soeburgsch mannenkoor dat in het begin van April alhier werd op gericht en thans 21 leden telt heeft in zijn laatst gehouden vergadering een definitief bestuur gekozen. Er in zitting hebben de heeren L. M. Naaktgeboren, voorzitter, J. Minderhoud, secretaris, I. Keim, penning meester, B. Reijerse en W. Joosse. WESTKAPELLE. De collecte voor de Vereeniging tot Werkverschaffing aan hulp behoevende blinden te Amsterdam, heeft alhier opgebracht 14.50. HEINKENSZAND. Gister werden alhier larven van den coloradokever gevonden en wel op aardappelstruiken die tusschen de bieten waren opgekomen. Deze waren bjj de eerste bespuiting niet opgevallen. Hieruit blijkt hoe gevaarlijk het is aardappelen on bespoten te laten, omdat het slechts een klein stukje betreft. IERSEKE. Naar wij vernemen heeft de Belgische minister van economische zaken een commissie gevormd om te onderzoeken de moeilijkheden die den mosselhandel be lemmeren. Als nu de commissie maar vlug opschiet. KRUININGEN. De belasting-ambtena ren uit Hansweerd, hebben Dinsdagavond een man aangehouden, die 100 boekjes on gezegeld sigarettenpapier vervoerde. KRUININGEN. De betonweg bij ons dorp verkeert momenteel in een zeer slech ten toestand. De gedeelten, waar verzakkin gen zich voordeden, heeft men vervangen tijdelijk door klinkerbestrating en deze be strating geeft nu aanleiding tot vele klach ten van autobestuurders. Inderdaad is de toestand voor het snelverkeer onhoudbaar, reden waarom de A.N.W.B. zich met een klacht zal wenden tot de bevoegde autori teiten. KORTGENE. Dinsdagavond vergaderde de buurvereeniging „Oostelijk Deel", omvat tende de wijken West-, Achterweg, Snellen en Van Cittersstraat en Kaaioprit, in café „Havenzicht" alhier, onder voorzitterschap van den heer J. Engelvaart. De vergadering was speciaal belegd in verband met het feest ter gelegenheid van het regeerings- jubileum van H.M. de Koningin. De vereeni ging besloot: lo. haar volle medewerking te geven aan de Oranjevereeniging; 2o. om twee punten uit de buurt extra mooi te ver sieren en wel door het plaatsen van een zuil bij den heer A. v. d. Hage, waar een kruis punt is en door de Kaaivaat bijzonder mooi te maken. De rest van de buurt zal met vlaggetjes zig-zag over den weg gespannen, versierd worden. Er werd besloten om bij gunstig weer te zorgen, dat zoowel de verlichting als de versiering reèds des Zaterdagsavonds vóór het feest gereed is. In beginsel werd beslo ten een wagen in den optocht mee te laten ryden. Het bestuur werd gemachtigd om verdere aangelegenheden af te handelen. Mej. Maas is bereid om een clubje jonge meisjes te ontvangen, aan wie ze zal leeren rozen te maken. Dit werd op hoogen prijs gesteld en de voorz. bracht hulde aan de 80-jarige mej. Maas. IJZENDIJKE. Aangekomen bij de bri gade der Kon. marechaussee alhier de ma rechaussee A. v. d. Driel van de brigade Westerbork (D.). De Duitsche kranten hebben de laatste dagen weer vol gestaan over boosaardige politieke ondernemingen van Tsjechoslova kije: ze spraken zelfs van een nieuwe Tsje- choslovaakèehe mobilisatie, waargenomen van Duitsche grensposten uit. Naar alle waarschijnlijkheid ligt aan deze bewering het feit ten grondslag, dat de Tsjechoslo- vaaksche regeering voortdurend bezig is, om de grenzen tusschen haar land en het Duit sche rijk militair te versterken. Het is be lachelijk op een dergelijke bedrijvigheid het woord mobilisatie toe te passen. Maar de Duitsche pers doet zulks niet, omdat ze niet beter weet, doch om Praag te intimideeren. Met leede oogen hebben de heeren nazi's toen onlangs in verband met de ge meenteraadsverkiezingen in Tsjechoslovakije en den dood van twee Sudeten-Duitschers, door Tsjechische grenswachten van hun mo torrijwiel geschoten, omdat ze niet wilden stilhouden de politieke toestand uiterst gespannen werd, moeten aanzien, dat de re geering van Praag indrukwekkende mili taire voorzorgsmaatregelen nam tegen een mogelijken Duitschen inval. Zooveel wil en energie had men Praag blijkbaar niet toegedacht. En de spijtige verbazing der Duitsehers werd daarbij nog verergerd door het optreden der Engelsche regeering, die haar gezant te Berlijn een dringende waar schuwing liet uitdeelen. Zooals men weet, heeft de Duitsche pers naderhand met veel drukte openbaar gemaakt, dat geen haar op de Duitsche regeeringshoofden ooit aan eenigerlei militaire onderneming tegen Tsjechoslovakije gedacht had, zoodat al die Tsjechoslovaaksche en Engelsche ijver voor niets zou zijn geweest. Aangenomen, dat het eerste d.w.z. het ontbreken van Duit sche offensieve plannen met de werke lijkheid overeenkomt, is de conclusie van de vergeefsche moeite toch veel te boud. Immers, men kreeg nu te Berlijn te erva ren, dat van een overrompeling van Tsje choslovakije congruent aan den Oostenrjjk- schen „Anschluss" geen sprake zou kunnen zijn. Duidelijk, heel duidelijk, is de Duitsche regeering aan haar verstand gebracht, dat zulk een overrompeling oorlog op zijn minst met Frankrijk, Engeland en (naar alle waarschijnlijkheid) de Sovjet-Unie, zou be- teekenen. Ook al heeft geen haar op Hit ler's en andere nazi-hoofden aan een inval gedacht onlangs, dit is een zeer nuttige we tenschap voor Berlijn. Want laten we de dingen nu maar eens bij hun naam noemen het is het nat.-soc. Duitschland er wel degelijk om te doen, om in elk ge val het,Tsjechoslovaaksche gebied, dat door de Sudeten-Duitschers wordt bewoond, in te palmen. Dat behoort onafwijsbaar tot het streven naar de vereeniging aller Duit sehers in één groot Duitsch rijk. En wie den toestand nuchter beschouwt, moet he laas tot de conclusie komen, dat ten deze louter de middelen van het geweld den doorslag zullen kunnen geven; wel te ver staan: óf de toepassing óf een overwicht aan bezit daarvan. Zoolang een oorlog voor het Derde Rijk nog uiterst riskant blijft, doordat het over te weinig bronnen van grondstoffen beschikt en zich niet voldoen de reserves kan aanschaffen, lijkt de kans op een uitbarsting ons niet erg groot: dit is een overwicht van bezit aan de zijde van Engeland en Frankrijk. Zoodra zulks echter niet meer zou gelden en er dus een even wicht ook van economische krachten zou ontstaan, komt de mogelijkheid van toe passing aan de orde. Voorshands schijnen de gevaren dus niet zoo heel groot, al moet men uiteraard re kening blijven houden met onzalige verras singen. De wijze, waarop de Duitsche pers blijft te keer gaan, duidt genoegzaam aan, dat Berlijn er niet aan denkt, Tsjechoslo vakije met rust te laten. Natuurlijk is de bedoeling dezer campagne Praag te inti mideeren, opdat er zooveel mogelijk con cessies gedaan worden aan de Sudeten- Duitsche eischen van zelfbestuur. Maar on gevaarlijk is de campagne daarom nog niet. Ze kan tenslotte zooveel zenuwachtigheid en onrust in het leven roepen, dat er inci denten plaats grijpen, waarvan noch Praag, noch Berlijn de gevolgen in de hand heb ben. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent VV'i'KIKI JiPilt. Historische Avonturenroman. Door G. P. BAKKER. 37). Hjj sprong op het balkon, maar zag nie mand. Toen ging hij met de kaars, die zelfs niet flikkerde, zoo windstil was de nacht, over het balkon. Niemand, doch toen hij zich bukte zag hij acht witte vingers om den rand. Een man hing als een vleermuis aan den balk. Edzke keek naar beneden. „Spring", zei hij. „Het is dwaasheid, maar ik kan je zoo niet dooden". De vluchteling was geen lafaard. Nu hij ontdekt was, liet hij zich vallen. Toen klonk vlak onder het balkon een doffe knal. De luitenant keek naar beneden en zag in de halve luisternis twee mannen worste len. Twee anderen kwamen aansnellen om den hoek. „Ze hebben hem te pakken", dacht hij, en keerde met zijn kaars naar de kamer te rug. Greta was opgestaan wachtte hem vol ongeduld. „Eindelijk", zei ze. „Ix dacht dat je nooit zou komen". Ze stond daar weer in haar zwarten mantel, de sluier licht over het hoofd geworpen. Hij sloeg zijn arm om haar middel. „Wat ben je toch mooi, zei hij en zoende haar. „Waarheen zullen we nu gaan?" vroeg ze. „Je middel heeft mij goed gedaan. Naar Halberstadt kan ik niet teruggaan. Die mannen hebben me opgelicht en in een rij TOELATING KIPPENFOKKERS. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is een wijziging in voorbereiding voo» toelating tot de groep „fokkers" van de Ne- derlandsche centrale voor eieren en pluim vee te Beekbergen. Het ligt nl. in de bedoe ling voor te schrijven, dat voortaan op de bedrijven, die voor toelating als kippenfok kerij in aanmerking willen komen, de uit loopgelegenheid tenminste 15 ms (thans is deze bepaald op 10 m?) per volwassen dier zal moeten zijn. Tot deze verhooging zal worden overge gaan, omdat een ruime uitloopgelegenheid het op peil houden van den gezondheidstoe stand van den stapel zeer bevordert. In een circulaire aan de gemeentebestu ren herinnert de minister van sociale za ken eraan, dat hij daartoe in staat gesteld door de medewerking van zijn ambtgenoot van economische zaken, voor eenige weken in een aantal gemeenten een proef kon ne men met de distributie van rundvleesch in blik. De resultaten daarvan hebben hem doen besluiten met de algemeene distributie van dit artikel voort te gaan. Ten behoeve daarvan wordt in een 40-tal vleeschconservenbedrijven in den lande een hoeveelheid rundvleesch in blik vervaardigd met de beschikbaarstelling waarvan per 28 Augs. a.s. een begin zal worden gemaakt. Aangezien echter de nog aanwezige voor raad varkensgehakt in blik waarschijnlijk niet geheel toereikend zal zijn om aan alle aanvragen ter verkrijging van dit artikel tot en met 27 Augs. a.s. te voldoen, zal in dat geval op de ingediende aanvragen van sommige gemeenten, instede van varkens gehakt in blik voor het geheele bestelde kwantum of een gedeelte daarvan rund vleesch in blik op de voor dit artikel vast gestelde voorwaarden worden geleverd, tenzij op de aanvraagformulieren uitdruk kelijk wordt vermeld dat geen rundvleesch in blik wordt verlangd. Deze voorwaarden en de voor distributie van dit artikel geldende regeling zijn in hoofdzaak gelijk aan de bij voorgaande cir culaires ten aanzien van de distributie van varkensgehakt in blik vastgestelde bep#* lingen. a. De inkoopsprijs van rundvleesch in blik bestemd ter distributie aan werkloozen (en daarmede gelijkgestelden) bedraagt voor de gemeente, alwaar de distributie plaats vindt door bemiddeling, van de slagers (en c.q. grossiers) of althans de beschikbare marge tusschen in- en verkoopsprijs geheel of ten deele aan den handel wordt uitgekeerd, 34 cent per bus, en die van het rundvleesch in blik, bestemd ter distributie aan onder steunden volgens de armenwet (of daar mede gelijkgestelden) onder gelijke om standigheden 35 cent per bus. b. De inkoopsprijs van rundvleesch in blik bedraagt voor de gemeenten, alwaar de distributie rechtstreeks van gemeentewege geschiedt, althans zonder dat de beschik bare marge tusschen in- en verkoopsprijs geheel of ten deele aan den handel wordt uitgekeerd, 36 cent per bus. In geval sub a behoort aan de ingescha kelde slagers de uniform vastgestelde ver goeding van 2% cent per bus te worden uitgekeerd en resteert derhalve voor de ge meente tot dekking van kosten van admi nistratie etc. zooveel maal 1 cent als bussen aan werkloozen (en daarmede gelijkgestel den) worden verkocht. Indien ook de gros siers als zoodanig mede bij de distributie worden ingeschakeld, bedraagt de vergoe ding voor de slagers 2 cent per bus en die voor de grossiers cent per bus. Hoewel in beginsel de marge op boven- aangeduide wijze moet worden verdeeld, kan worden goedgekeurd dat desgewenscht de beschikbare marge, waar deze 3% cent per bus bedraagt, in haar geheel aan de ingeschakelde slagers (en c.q. grossiers) wordt toegekend. In dit geval worde, zoo ook de grossier als zoodanig mede is ingeschakeld, aan den sla ger 3 cent per bus en aan den grossier cent per bus uitgekeerd. In het geval sub b bedraagt de marge voor de gemeente 1% cent per bus. De vastgestedle prijs waartegen het rund vleesch in blik aan de betrokken consumen ten moet worden verkocht, bedraagt in alle gevallen 37% cent per bus. Aan „alleenwonenden" en gezinnen tot en met 4 personen kan een bus, aan grootere tuig buiten de stad gebracht. Een man in het zwart, een edelman, heeft mij een ver hoor afgenomen, maar ik wist niets. En wat het vreemdste is, hij droeg het kruis, dat ik je gegeven heb". „Nu niet meer", zei Edzke bedaard. „Hoe zoo?" „Hij is overleden, dood", antwoordde de luitenant droevig, alsof hij het zeer be treurde. „Dood", herhaalde ze verwonderd. „Hij wilde mij naar generaal Tilly bren gen om mij een verhoor te laten afnemen". „Daar ben je dan gelukkig aan ontko men". „We gaan naar beneden", opperde Edzke. „Daar bij mijn vrienden zul je veilig zijn als bij moeder thuis". Voor ze de groote zaal binnenkwamen, keek de luitenant om den hoek van de deur. Tot zjjn verwondering was van den strijd niets meer te zien. De waard stond als voorheen achter de tapkast. Het perso neel was klaar om te bedienen. De kok en zijn helpers zaten voor het vuur. Maar anders zag hij niemand. HOOFDSTUK XXIV. Generaal Saxon, nog altijd vermomd als roode dragonder, was de eenige bezoeker en zat in een aangrenzend zaaltje, waaraan nu de beide breede deuren openstonden, aan een tafel met een hoop papieren voor zich, die hij ijverig bestudeerde. Toen Edzke, gevolgd door Greta, binnen kwam, stond hij dadelijk op, maakte een buiging en bood de jonge dame een stoel aan. Edzke stelde voor. „Generaal graaf van Wrena", zei hij. „Juffrouw Greta uit Halberstadt". Saxon kon een glimlach niet onderdruk ken, maar hij reikte haar vriendelijk de hand. „Ik geloof, dat we elkander al eens eer der hebben ontmoet". „Ja, Excellentie", zei ze zonder de minste verlegenheid. „Ik ben de kamenier van..." „Ik weet het, ik weet het". Hij keek haai met lachende oogen onderzoekend aan en sprak: „Dat kruis om uw hals heb ik meen ik ook eerder gezien". Verschrikt voelde ze op haar borst en keek den luitenant verwonderd aan. „Ik meen te weten", vervolgde Saxon, dat het geen geluk brengt". „Dat weet ik nog niet zoo", klonk het antwoord van de jonge dame, „maar mag ik u verzoeken het voorloopig voor mij te bewaren?" „Zeker", zei hij, stak het in zijn zak, keek naar Edzke en dacht: „Wat heeft die kwa jongen nu weer uitgehaald?" De voordeur werd geopend en de mar kies trad binnen, gevolgd door de beide keizerlijke kurassiers. „Breng rapport uit aan den generaal'V zei de markies tegen Longuenez, „maar het zal beter zijn eerst de deuren te slui ten". Saxon knikte. „Excellentie", begon Longuenez, terwijl hij in de houding aansloeg. „Ik was door den baron op post gezet om de wacht te hou den, opdat niemand aan de achterzijde van de herberg ontsnappen kon, nadat hij vlug als een aap op mijn schouders was ge klommen, op het balkon was gesprongen en door een raam verdween. „Mijn vriend schele Willem hier en ik hadden op bevel van oen markies eerst in Halberstadt den koningsmoordenaar „Koningsmoordenaar?" vroeg Saxon ver wonderd. „Juist, Excellentie. Een bleeke man, als monnik verkleed, die met den zwarten schurk, die door den baron „Luitenant", verbeterde Edzke. „Luitenant, hier straks doodgeschoten werd". „Doodgeschoten door jou, Edzke?" viel Greta hem nu in de rede. „En je vertelde mij, dat hij overleden was". „Dat is hjj toch ook", antwoordde de jonge luitenant onnoozel. Saxon glimlarhte. „Ga door", zei hjj te gen Longuenez. „in den raadskelder zat. De markies en de baron, „luitenant", verbeterde hjj, „hadden iets opgevangen in verband met den Zweedschen koning. Ze spraken, geloof ik, Spaansch, waanden zich veilig, maar mjjn meester en de luitenant zjjn mannen, die voor niets staan. Het is een genoegen onder hen te dienen, nietwaar Willem?" „Het zijn helden", bevestigde schele Willem, „en slim als duivels". „Maak het kort, Longuenez", beval de markies. Deze zag hem verwjjtend aan en ver volgde: „Mjj werd door de heeren opgedragen den koningsmoordenaar op te sporen, te volgen en hem onder geen voorwaarde uit de oogen te verliezen. Nu had ik mjjn vriend schele Willem in dienst genomen, daar hjj een betrouwbaar en dapper soldaat is, maar bovendien de groote deugd bezit, graag iets te drinken, waardoor hjj vele vrienden heeft". Willem knikte. „Eenigen van dezen, ik denk een vijftig tal, waren gaarne bereid ons te helpen". „Hoeveel?" vroeg de markies verwonderd. ,,'t Kan ook zestig zijn. Meer waren er zeker niet. Wat zeg jij, Willem?" „Zestig waren er zeker", verklaarde deze. „Flinke jongens, soldaten, ambachtslie den, schippers en leegloopers. Ze hadden ons geheimhouding verzekerd en maakten er een feest van. Die nieuws bracht, werd getracteerd in de Roode Lantaren. De baas zelf was een der beste speurders. De bleeke monnik of de zwarte schurk konden dan ook geen neus buiten de deur steken of ze werden gevolgd en gerapporteerd en het huis in de Franciscaner straat, waar ze verbljjf hielden, stond onder strenge bewa king. Alle poorten werden bovendien door twee vrienden bewaakt. Als ze een poort uitgingen, moest een man ze volgen en de ander dadelijk bericht brengen. De premie voor hen, die ze zag, bedroeg twee daal ders. In vertering, dat spreekt vanzelf". „Dat heeft zeker nog al iets gekost?" opperde de markies. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5