i tyvroxftxxcx&ïe $eczixtrgcb>e COURANT BINNENLAND. ZEELAND. BUITENLAND. JEN. Iwkun- fen hr. De Zegam-Zaak loopt met een sisser af. De sa menvoeging der Polders in West Zeeuwsch Vlaan deren commissoriaal ge maakt. Parkeeren voor den nacht bij de Tool- sche brug. ZEEUWSCH PROFETENBROOD, maar dan ook het echte. M. P E T E R S E. Patissier, Lange Delft 75, Middelburg. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. BALKAN. WEERBERICHT. FRANKRIJK. Het bezoek van het Engelsche koningspaar.,; M. 11.00— VPRO. [30 Keu- Voor .00 Cau- (Om .15—1.45 •en. 5.30 im. "d.30 im. 7.06 !auserie. ANP., 1.45 Ra- 10 Ber. 1.34 Cor Gram. vijsfonds Ber., 10.30 Insemble 12.30 |im. 1.30 3.00 Zang, 30 Voor alles en Jn tuin- ventueel SOS- lio-koor Ber. 10.45 D—12.00 Blech Aariété- lidland- 3.20 feO Ves- 20 Ber. |0 Dia- 5C-Har- |t muz. 20 Ber. 1.20 Mi- -12.20 5.55 en 12.35 p5 Pia- en 5.20 tooneel. Inciens" lareau- ntsork. -koor Jic. 4.20 lo. 7.20 looneel. blaas- 1.20— i (0 Om- plvoor- pcorde- |en so- José 1.35 en lie-ork. 8.30 |aei m. 11.05 L2.20 NUMMER 168. TWEE BLADEN. WOENSDAG 20 JULI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. bou- |e Wil- igver. Con- |,Oefe- vater, aan- 1.00 h. fening poge", 1.45— les en }s"(!) |grae- Het ver- Inver- Iwend Ihten. ren van ld en [Ik is droge pcht- re- in- er do ifolk- het |t le- het luiten djjk room toe ergo! Dagblad. Uitg. N.V. De Middeiburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes •f 2.30, 'elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. PROVINCIALE STATEN, Den avond voor deze Statenzittïng cüevatte de Nederlandsehe Staatscourant de benoeming van den Zeeuwschen Gedepu teerde Van Bommel van Vloten tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de hoogste onderscheiding welke aan ge wone burgers, geen ambassadeur of eerste minister of zoo zijnde, in Nederland pleegt te worden uitgereikt. Natuurlijk was dat maar toevallig maar een ieder denkt er niettemin het zijne en wij het onze, van. Het onze: spijt over het feit, dat we geen trombone of saxofoon kunnen bespelen, want we hadden gaarne in de Goesche sere nade meêgeblazen. Niet alle lintjes in alle knoopsgaten zijn altijd verdiend: dit zeer zeker wel. En dat het er juist nu in kwam, was een erg aar dig pleistertje op vele in den loop der laat ste maanden gemaakte schrammen. Alvorens over de zooveel gerucht ge maakt hebbende Zegam-zaak de beraadsla gingen in het openbaar te openen, heeft de voorzitter van Provinciale Staten er zelf een woordje over gezegd. De Commissaris der Koningin, deed zulks, zoo zeide hij, als voorzitter van het college van Ged. Staten, en in de overtuiging de gevoelens van dit college te vertolken. Wij hebben deze korte rede gisteren in extenso opgenomen; zij ware aldus samen te vatten: het optreden van den heer Van Bommel van Vloten is steeds boven iedere verdenking geweest; mr. Dieleman heeft zijn gang naar Canossa gemaakt; het onderlinge vertrouwen in G.S. is nu geheel hersteld, de harmonie en onderlinge waardeering zijn er terugge keerd; laat ons het er nu bij laten. Zoo is het tenslotte ook geworden. Maar niet. dan na lange besprekingen. Van Roomseh-Katholieke zijde is, bij mon de van dr. Mes, een verklaring afgelegd, =die het voorzitterlijk vermaan ondersteun de. Anderen wilden echter niet zoo ver gaan, zich per korte formeele verklaring van verdere discussie te onthouden. Mr. Van der Feltz was het felste. Mogen we den heer Jan Dekker gelooven, dan is hij in de afdeelingen nog veel feller ge weest, en was hij de man die meende, dat het er niet bij kon blijven, maar dat mr Dieleman „de consequenties moest trek ken". Dit standpunt schijnt de heer Van der Feltz thans verlaten te hebben: met de sociaal-democraten verklaarde de christe- lijk-historische woordvoerder nu echter wel, dat bij een volgende samenstelling van het college van Gedeputeerde Staten er ter dege voor gewaakt diende te worden, dat zulke ongewenschte dingen niet wéér zou den kunnen voorkomen. „Niet zonder pro test wil ik de tot uiting gebrachte meening laten passeeren, dat, eenmaal schuld bele den hebbende, de zaak nu maar weer op den ouden voet voortgezet kan worden niet alleen, maar ons zelfs het vermaan ge wordt, ons van verder „aantijgingen" te onthouden", aldus mr. Van der Feltz. „Een motie zal ik niet indienen; mr. Dieleman moet zelf maar in eer en geweten uitma ken, wat hem te doen staat, maar wel zul len wij, als we later opnieuw geroepen worden het college van G.S. samen te stel len, maatregelen moeten beramen, opdat wij volkomen vertrouwen in dat zoo uiterst belangrijke college zullen kunnen hebben". En in denzelfden trant sprak de heer On- derdijk namens de sociaal-democraten: „men zal dan zeer nadrukkelijk rekening moeten houden met het vermijden van zelfs den schijn, dat leden van G.S. eenig voor deel uit nevenfuncties zouden kunnen trekken, zoodat zij niet volkomen objectief hun plicht als Gedeputeerde zullen kunnen doen". Klaar dit is dan ook het ergste, wat er gezegd is. Mr. Dieleman heeft zelf het woord niet meer gevoerd, er zijn geen mo ties ter zake gekomen, en de zaak is dus afgeloopen. Zij zij dat dan nu ook volledig. Wij heb ben onze meening ter zake niet onder stoe len of banken gestoken. Maar men moet in de practische politiek ook een streep weten te trekken. Het geval is in de openbaarheid gekomen, zoo royaal als een redelijk mensch maar kan verlangen. Een redelijk aan de democratie hechtende mensch al thans, Als er dan een beslissing gevallen is, naar deze of naar gene zijde, dan moet men er zich ook naar voegen. Voor ons is derhalve de kous-Dieleman, voorzoover zij met de Zegam-zaak verband houdt, nu afgebreid. Zand erover derhalve. De heer Jan Dekker, „Sturmbannführer" van de „nazionalsozialistische Statenfrak- tion" in de „Siidwestmark Seeland" of -zoo iets, want heel precies zijn wij met de terminologie dezer heeren niet op de hoog- te__ was het natuurlijk hier niet mee eens. Hij was het trouwens nergens mee eens. Maar: daarvoor zit hij ook niet in de Sta ten. Ook hierin zet zich de tegengestelde overeenkomstigheid met de communisten voort: gelijk die, zoo nemen ook de Neder- nazi's niet aan het democratisch-parlamen- taire leven deel om er, gelijk dit behoort, in onderling overleg, en luisterende naar elkanders inzichten en beweegredenen, tot een zekeren resulteerenden vorm van open baar beleid te geraken; neen: voor beiden is zulk een vergadering van smalend „demo liberalen" genoemde lieden in den grond der zaak iets diep-verachtelijks, waar deze opper-lieden slechts in verschijnen om er. via de publieke tribune en de pers, propa ganda voor hun denkbeelden te maken. Niet om mede te besturen, maar om sen satie te veroorzaken. Men mag overigens van hem zeggen, wat men wil: in d i t opzicht zou de N.S.B. (van ons standpunt bekeken althans) zich geen beteren vertegenwoor diger dan den heer Jan Dekker kunnen wenschen. Wie het arrogante, demagogi sche en paljassige optreden van dezen volksvertegenwoordiger in de Zeeuwsche Statenzaal volgt, moet wel zijn laatste greintje geloof in de zuiverheid en hoog heid der bedoelingen van de N.S.B. ver liezen. Zooals de heer Van der Feltz het keurig zeide: „als vandaag de zon schijnt, dan willen de heeren van de N.S.B. ons doen gelooven dat het hun werk is, en regent het morgen, dan hebben zij ook dal veroorzaakt!" Het toppunt van perfide demagogie be reikte de heer Jan Dekker in zjjn ver klaring, dat „de heer Van Bommel van Vloten handig de moeilijkheden wist te ontwijken en alles gedaan had, om n ie t te antwoorden op wat hem ge vraagd werd!" Dwazer kan het. toch moeilijk Wij herhalen, wat we in een ander ver band al eens schreven: zou de heer Jan Dekker denken dat men over onze Oost grens in eenigerlei volksvertegenwoordi gend lichaam zoo men die daar nog had zoo vrij, als nu in Zeelands Provin ciale Staten over de Zegam geschiedde, over netelige zaken zou hebben kunnen praten? B.v. over het salaris dat Herr Goering wel van de „Herman Goering Werke A.G." zal trekken? Neen immers? Envan de combinatie commissaris- Gedeputeerde gesproken! Wij vermeldden onlangs reeds, dat het éénige geldelijke voordeel dat de commissarissen der Zegam genieten een uiterst matig presen- tiegeldje is. Een bedrag dat eenvoudig van alle belang ontbloot is. Wat trekt de heer Mussert echter uit zijn stichtingen? Van het Nationale Dagblad? De Nenasu? En heeft Herr Jan Dekker wel eens de be schrijving van het vorstelijk-weelderige jachtslot van Herr Hermann Goering ge lezen? Genoeg hiervan. Het is geen vrees voor de openbaarheid, doch slechts diepe ver achting voor dit kennelijk demagogische spel, hetwelk aanleiding was niet verder op des heeren Jan Dekkers vragen en kla gen in te gaan. Maar, als gezegd: laat ze hem maar Statenlid laten: betere dienst is het „de mo-liberale stelsel" niet te bewijzen. Neen, dan hooren wij liever kernachtige Zeeuwen als de heeren Kodde, Hamelink en De Milliano, op rustig-zakelijke wijze en met elk hun sterke overtuiging de be langen der provincie bespreken, hun in zichten verdedigen. Zooals laatst genoem de twee bij de samenvoeging der polders in West Zeeuwsch Vlaanderen (des heeren Erasmus voorgelezen rede was nauwelijks verstaanbaar)zooals eerstgenoemde, toen hij terzake van de Zegam-zaak en mr. Dielemans aandeel daarin zeide: „We kunnen ons stellen op het standpunt van de absolute gerechtigheid, en dan mag de zaak zoo niet afloopen, en we kunnen ons stellen op dat der menschelijkheid, en in het laatste geval ons afvragen: wie zijn wij, dat wij zoo hard oordeel vel len? Zijn wij menschen niet allen zondig? En past ons dan niet vergevensgezind heid?" Dat was, in allen eenvoud, klare taal. Helaas kunnen we hetzelfde niet zeggen van de liberale fractie. Met name bij de Zegam-zaak heeft deze, bij monde van den heer Moelker, wel zoo'n droevig fi guur geslagen, dat zij er beter heelemaal het zwijgen toe gedaan hadde. Het is geen wonder dat, bij zulke aftandsche vertegenwoordigers in de Staten, het ge tal der liberale Statenleden telkens ver der terugloopt. In plaats van in deze z'aak de leiding te nemen waartoe voor een echt-liberale fractie alle aanleiding ge weest ware volstond de woordvoerder der ons het naast staande politieke par tij met een wel alleronbenulligst speechje, hetwelk naast enkele gemeen-plaatsen slechts de onuitgesproken erkenning be vatte,dat de brave man niet eens be grepen had, waarom het ging. 't Was wèl pijnlijk, uiterst pijnlijk Van de baan, zooals sommigen wilden, is de vorming van het Heemraadschap „Het Vrije van Sluis" nog lang niet. Er komt nu een commissie, die de zaak en alle bezwaren zal onderzoeken, en die, als 't kan, vóór de volgende Statenzitting rapport zal uit brengen. En dan? Zullen de Provinciale Staten het aandurven, te gen de gevoerde actie in, de zaak aan de West-Zeeuwsch-Vlamingen op te leggen?? Daar zal dan moed toe noodig zijn!! Om half zeven gisteravond hebben we den Statenwagen voor den nacht bij de Toolsche brug geparkeerd, nadat een "aan tal Tolenaren elkaar erover in de haren was gevlogen tot aan Filips van Bourgon- dië toe. Maar als dit nommer van ons blad van de pers komt,-dan is het tarief al reeds vastgesteld overeenkomstig het voorstel van Ge'7 Staten. We enen en lachen zijn niet zoo te genovergesteld als men wel zegt, want wij kennen het vreeselijke lachen der wanhoop, en op het toppunt der vreug de weent de mensch. GIFT VAN HET PRINSELIJK PAAR. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben een gift doen toekomen aan de vereeniging „Zonnestraal", zulks in verband met de collecte welke a.s. Zater dag door ^genoemde vereeniging in Den Haag zal worden gehouden. DE RIJWIELBELASTING. De minister van financiën heeft be paald, dat gedurende het tijdvak van 1 tot en met 8 Augustus geen boete zal zijn verbeurd wegens het op den openbaren weg berijden van een rijwiel zonder voor zien te zijn van het vereischte volgens de bij artikel 2 der rijwielbelastingwet 1924 bedoelde voorschriften en bevestigde be- lastingmerk. Met ingang van 21 Juli zullen op de kantoren der posterijen de rijwielbelasting- merken voor het belastingjaar 1938/1939 (1 Augustus 1938 t/m 31 Juli 1939) ver krijgbaar zijn. GEEN VERNIETIGING VAN AARDBEIEN. Naar aanleidig van een in de pers ver- schen bericht als zouden op de veilingen aangevoerde aardbeien, die niet den mini mumprijs opbrengen en door de Nederland sehe groenten- en fruitcentrale worden overgenomen, vernietigd worden, wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld, dat dit bericht onjuist is. Het ligt in geen geval in de bedoeling, tot vernietiging van aardbeien over te gaan. Partijen, welke door de centrale worden overgenomen, worden verduur zaamd. UITSTEKENDE PROEFVLUCHT VAN DE NIEUWE KOOLHOVEN-JAGER. .a Gister is op het vliegveld „Waalhaven" te Rotterdam de eerste proefvlucht gehouden van de nieuwe Kooihoven-jager type FK 58. Het toestel, een laagdekker, uitge rust met een der sterkste motoren ter wereld, n.l. een Hispano Suiza van 100 pk, van welke motoren de Fran- sche regeering er 200 voor haar militaire toestellen bestelde, werd bestuurd door den fabrieksvlieger, reserve eerste luitenant Th. Coppers. Na het maken van twee „proefsprongen" stoof de FK 58 met een geweldige vaart over-het vliegveld om na een zeer korten afstand te hebben afgelegd, zich te verhef fen. Tot groote verwondering van de vele experts, die zich steeds op vliegvelden be vinden, kwam Coppers, na tien minuten de machine heel hoog te hebben beproefd, naar lagere regionen, waar hij een volledig stuntprogramma uitvoerde, hetgeen een unicum genoemd mag worden voor een voor de eerste maal vliegend nieuw type. Voor deze eerste vlucht werd het onder stel niet ingetrokken. Het toestel, dat een zeer hooge snelheid bezit, wint bij ingetrok kenlandingsgestel nog een 30 km. De lan ding, die met de bekende nieuwe type rem- klappen, welke op alle laatste Koolhoven- typen worden aangebracht, plaats had, was bijzonder kort en rustig. Deze eerste proefvlucht van de FK 58 mag dan ook een groot succes worden ge noemd en wel in het bijzonder voor den staf van ingenieur, technici en arbeiders, die in een zeer hoog tempo aan deze nieuwe „Koolhoven-kist" hebben gearbeid. HET RELLETJE MET DE N.S.B.-ERS TE DEN HAAG. Op de vragen van den heer Van Vessem met betrekking tot het optreden der Haag- sehe politie op 6 Juli j.l. ter gelegenheid van het vertrek van de heeren Van Geel kerken en graaf De Marchant et d'Ansem- bourg naar Nederlandsch-Indië, hebben de ministers van binnenlandsche zaken en van justitie als volgt geantwoord: Het vertrek van de heer Van Geelkerken en De Marchant et d'Ansembourg naar Ne derlandsch-Indië heeft de regeering niet be schouwd als een gebeurtenis van zoodanige beteekenis, dat zij aanleiding heeft gevon den harerzijds eenige aanwijzing te geven voor maatregelen tot handhaving der open bare orde. Informaties naar de maatrege len, welke de plaatselijke overheid te 's-Gra- venhage bij vorenbedoelde gelegenheid ge meend heeft te moeten nemen, en naar de wijze van uitvoering worden ingewonnen. Het vaststellen van verantwoordelijkheid en eventueel het overwegen van daarbij passende maatregelen kan uiteraard eerst aan de orde komen, wanneer het onder zoek zal zijn geëindigd. ONGEVAL IN HET PALEIS OP DEN DAM. Gisteren is in het paleis op den Dam, waar de restauratiewerkzaamheden in vollen gang zijn een arbeidsongeval geschiedt, waarbij twee stucadoors min of meer ern stig zijn gewond. Beiden stonden op een ze ven meter hooge stelling, toen plotseling een der staande balken onder de stelling uitgleed. De mannen stortten met de stel ling op den vloer. Een van hen kwam er be trekkelijk goed af. Zijn verwondingen wa ren niet van ernstigen aard. De genees kundige dienst vervoerde hem, na onder zoek in het Binnengasthuis, naar huis. De andere arbeider kwam ongelukkiger terecht. Bij zijn val kreeg hij een gedeelte van de stelling op het lichaam. Hij moest met een bekkenfractuur en inwendige kneuzingen in het Binnengasthuis worden opgenomen. (Ingez. Med.) Faillissementen. Heden is failliet verklaard Jan de Wilde, winkelier in manufacturen, galanteriën en borstelwerk te Aardenburg, Marktstraat 13, rechter-commissaris mr. C. E. Muller; cu rator mr. W. Le Mair, advocaat te Sluis. Thee in de Staten. Er is' in de Prov. Staten een nieuwigheid ingevoerd: in de middagvergadering vond gisteren omstreeks 4 uur een kwartier schorsing plaats, teneinde de leden de ge legenheid te geven in de koffiekamer een' kopje thee te drinken. Voorzoover wij ons herinneren is dit in dertig jaar niet voor gekomen. Een bijzondere en gewaardeer de hoffelijkheid van den voorzitter was het, ook de stenografen en de pers in dit privilegie te doen deelen. Op het bureau van politie zijn inlich tingen te verkrijgen over een daar zich bevindende fiets, welke onbeheerd op straat is gevonden. Er blijkt ook nog een fiets zoek te zijn. Verplaatst met ingang van 16 Augs. 1938 de rijksklerk der registratie en domei nen A. M. Maat van de inspectie der regi stratie en domeinen alhier naar het kan toor, der registratie en domeinen te Hulst. Benoemd tot schrijver ter inspectie der directe belastingen alhier, de heer J. P. L. ZZonruiter te Noordwelle. Loongeschillen land- en tuinbouwbedrijf. De minister van oeconomische zaken heeft aan een aantal werkgevers in het landbouwbedrijf te Oostkapelle, Domburg, Arnemuiden en Nieuw- en Sint-Joosland ar bitrage opgelegd met aanwijzing van prof. mr. P. S. Gerbrandy te Amsterdam als ar biter. SINT-LAURENS. In een aardappelveld alhier zijn een dertig larven en vele eitjes van den Coloradokever gevonden. 2EEUWSGH-VLAAHDEREN W.D. AARDENBURG. Op een perceel aardap pelen langs den Bewesten Eede-weg wemelt het sedert enkele dagen van larven van den coloradokever. Ook enkele kevers zijn ge vangen, doch voor het meerendeel zijn het larven, groote en kleine, die door jeugdige personen als curiositeit weggehaald worden. Als er nu maar voor wordt zorg gedragen, dat de medegenomen exemplaren niet weer in vrijheid geraken. De Spaansche hurgeroorlos. TEGENSTRIJDIGE LEGERBERICHTEN. Het communiqué van het ministerie van landsverdediging te Barcelona meldt, dat de regeeringstroepen gisteren in alle secto ren van het Levantefront de hevige aan vallen van den vijand hebben weerstaan. Twaalf Fiat-vliegtuigen en een Messer- schmidt werd neergehaald. Daarentegen meldt het rechtsche hoofd kwartier, dat in de meeste sectoren de troepen van Franco opnieuw vorderingen maakten, varieerende van 5 tot 8 km. Weer een Engelsch schip gebom bardeerd Acht havenarbeiders omgekomen. Reuter meldt uit Valencia: Het Britsche stoomschip „Stanland" is gister door vijf vliegtuigen gebombardeerd. Er ontstond brand aan boord. Het vuur kon later ge- bluscht worden, doch een deel van de brug is verbrand. De bemanning en de Nederlandsehe en Italiaansche waarnemers voor de niet-inmenging, bleven ongedeerd. Nader wordt gemeld, bij het bombarde ment van de „Stanland" zijn acht haven arbeiders, die in de nabijheid aan het werk waren om 't leven zijn gekomen. De strijd in het Verre Oosten. GROOTE LUCHTAANVAL OP HANKAU. Eenige honderden dooden en ge wonden. Gisteren hebben een groot aantal Japan- sche vliegtuigen Hankau gebombardeerd. Volgens een raming van het officieele Chi- neesche telegraafagentschap zijn hierbij 1150 personen gedood of gewond. Volgens een raming van het Chineesche hoofdkwar tier echter zijn „slechts" 476 personen ge dood of gewond. Een onafhankelijk onder zoek van een Reuter-correspondent leverde een totaal aantal slachtoffers van onge veer 800 personen op.- AARDBEVING IN GRIEKENLAND. Vermoedelijk talrijke slachtoffers. Het D.N.B. meldt uit Athene: In den afgeloopen nacht is een aardbe ving waargenomen, welke ongeveer twintig minuten duurde. Het centrum lag bij Skala Oropu (Griekenland). Het dorp Palatia werd vernield en men vreest, dat hier veel slachtoffers zijn gevallen. Ook elders wer den huizen vernield en zijn gewonden te betreuren. De Grieksche regeering heeft een hulpexpeditie gezonden. DE BILT: zwakke tot matige wind uit W. richtingen, nevelig tot betrokken met weinig of geen neerslag tijdens den nacht, en in den ochtend, overdag gedeeltelijk be wolkt, droog vrij warm weer. UKKEL: zwakke wind uit Westelijke richtingen. Afwisselend bewolkt en helder, plaatselijk motregen; zacht met nachtel. min. tusschen 15 en 10 gr. Do 21 Jul. Zon op: 5 h 04; onder 21 h 08. Licht op: 21 h 38. Maan op: 24 h 16; onder: 15 h 07. N.M.: 27 Jul. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juli. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 20 7.06 19.24 1.14 13.23 Donderdag 21 7.58 20.19 2.05 14.20 Vrijdag 22 9.03 21.30 3.06 15.28 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juli. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 20 8.46 21.03 2.11 14.30 Donderdag 21 9.33 21.53 3.02 15.27 Vrijdag 22 10.35 23.01 4.02 16.34 De aankomst te Parijs. De trein, waarmede de Britsche Koning en Koningin uit Boulogne haar Parijs waren gekomen reed gistermiddag om tien minuten voor vijf het station van Pa rijs binnen. Eenige minuten eerder waren president Lebrun en zijn echtgenoote aan het station van het Bois de Boulogne aan gekomen, Toen de trein binnenreed bliezen de hoornblazers der mariniers het signaal „naar buiten" het perron was door helle baardiers afgezet. Na uit den trein gestapt te zijn, begaf de Koning zich naar de eere salon, waar de officieele ontvangst ge schiedde, terwijl de kanonnen 101 saluut schoten lieten hooren. Aan den uitgang van het station brachten de militaire gouver neur van Parijs, generaal Billotte en gene raal Bourret met den degen een eere-sa- luut, terwijl de troepen het geweer presen teerden. Onder het gejuich van een ontzag lijke menigte toeschouwers en onder de to nen van het Britsche volkslied en de Mar seillaise stelde de stoet zich op. Vooraf re den motortroepen, gevolgd door een esca- dron Spahis in hun pittoreske uniformen, den prefect van politie en een muziekcorps. Achter het muziekcorps reden de auto's, waarin het Britsche vorstenpaar en de pre sident der republiek plaats hadden geno men. In het eerste dezer auto's zaten ko ning George en Lebrun, in de tweede de Ko ningin, mevrouw Lebrun en vice-admiraal Devin. Vier officieren reden naast de auto's die voorts geëscorteerd werden door twee pelotons der republikeinsche garde. Om 5 uur 21 arriveerde de stoet voor het paleis op den Quay d'Orsay, waarop de ko ninklijke standaard werd geheschen, zoodra de vorsten uit hun auto's stapten. Langs den geheelen weg, die door den stoet gevolgd was, verdrong zich een dui zendkoppige menigte, waarvan talloozen zich reeds vroeg in den dag hadden opge steld om zich een goed plaatsje te verschaf fen. Zoo groot was de belangstelling, dat het leek, alsof geheel Parijs leeggestroomd was naar deze route. Het was bedekt, doch warm weer. Donderend weerklonk het ge juicht, wanneer de stoet nabijkwam. Geestdriftig zwaaide de menigte met Fran- sche en Engelsche vlaggetjes, hetgeen een kleurrijk, vroolijk schouwspel vormde. Een banket. Gisteravond werd ter eere van het be zoek van het Engelsche vorstenpaar in het Elysee een banket aangericht. De president der republiek, Lebrun en koning George hebben daarbij redevoeringen uitgesproken. Koning George zeide in zijn toespraak o.m. het volgende: „Ondanks de strook zee, die ons scheidt, hebben onze beide landen in den loop der eeuwen gezien, hoe hun lotsbestemmingen onvermijdelijk tot elkander getrokken wer den. Het is thans niet mogelijk zich een pe riode in het geheugen te roepen, waarin on ze betrekkingen intiemer waren. In het ver leden zijn groote mannen van onze beide landen soms eenigszins langzaam geweest in het waardeeren van elkanders kwalitei ten. Dit is thans niet langer het geval. Een langdurige en nauwe samenwerking is er in geslaagd te bewijzen, dat wij bezield wor den door hetzelfde ideaal, dat onze volke ren dezelfde gehechtheid aan de democra tische beginselen hebben, welke het best' geschikt zijn voor hun nationalen geest en dat wij hetzelfde geloof bezitten in de voor- deelen van de individueele wijheid. Wij zijn trotsch op dit politieke geloof, dat wij deelen met andere groote naties. Wij zijn er ons echter ten volle van be wust, dat dit zware verantwoordelijkheden met zich medebrengt. En in de periode, waarin wij leven, eischt het van ons allen in hooge mate de edele eigenschappen van moed, wijsheid en vastberadenheid. Tege lijkertijd echter, is er niets exclusiefs in de tusschen ons bestaande overeenstemming. Onze vriendschap is tegen geen andere mo gendheid gericht. Integendeel, het is de vurige wensch van onze regeeringen om door middel van inter nationale overeenkomsten een oplossing te vinden voor die politieke problemen, die den wereldvrede bedreigen en van de eco nomische moeilijkheden, die het mensche- Hjke welzijn beperken. Het optreden onzer regeeringen is aldus gericht naar een gemeenschappelijk doel het geluk te verzekeren van de volkeren der wereld door middel van ware samen werking.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1