I „Zeeuws Volk in Zeeuwse Dracht" SPORT. Walcheren, het Gemeente en het Werkloosheids-Subsidiefonds. RADIO-PROGRAMMA. BURGERLIJKE STAND. AGENDA. springt wel in het oog. Evenals bij samenvoeging van kleine ge meenten blijken later vaak de voordeelen en dan is men erkentelijk voor de samen voeging. De tegenstanders zien te veel uit het oog, dat het voorstel ook kan worden aangeno men en zij moeten trachten te bereiken, dat aan hun bezwaren zooveel mogelijk wordt tegemoet gekomen. Een kleine polder kan volgens een an der lid een geweldig obstakel voor het ver keer vormen. Weliswaar hebben niet alle polderbesturen een zelfde mentaliteit, waar door zü met de wegenverbetering niet ver der gaan, dan de eischen, die de landbouw stelt. De suatie is reeds eerder het object van een samentrekking geweest en men kan nog verder in die richting gaan. Na het oprichten van het waterschap Hulst- en Akseler-Ambacht is de aanvankelijk ook scherpe tegenstand verdwenen. Zeker kun nen bij samenvoeging groote, goed beheer de polders, iets moeten prijs geven, maar bij dit voorstel is het algemeen belang in het geding. Een ander lid meent, dat de sa menvoeging in de toekomst nooit slecht en misschien wel goed zal werken, terwijl een volgend lid teleurgesteld is door de tegen werking der kleinere polders. Een aantal leden brengt mede in verband met den korten tjjd, die voor de overweging van het voorstel beschikbaar was, den wensch naar voren, dat eene commissie wordt ingesteld, om het voorstel nader te onderzoeken en de vergadering van voor lichting te dienen. Een lid zou een commis sie van deskundigen prefereeren boven een uit de Staten. Eenige leden van Ged. Staten lichten ver volgens het voorstel toe en verdedigen het tevens. De eerste spr. wijst er op, dat de onderhavige aangelegenheid over het ge- heele land reeds sedert verscheidene jaren aan de orde is, mede door de ook op dit gebied zoo gewijzigde omstandigheden. Ged. Staten meenden deze kwestie ook te moe ten aanpakken, al weten zij er aan popu lariteit niet mede te winnen. Het is niet de vraag of de toestanden in W. Z. VI. zoo slecht zijn, maar of ook in die streek door het algemeen belang verandering wordt ge boden. Men beschikte voor dit deel der pro vincie over verschillende gegevens en de aan het licht gekomen malversatiën hebben wel een heel schel licht geworpen op de ge spletenheid van die streek. Het kan wel niet anders, dat waar 289 functies door 183 personen in 76 polders worden vervuld, geen verband bestaat en in elkaar grijpende belangen niet algemeen behartigd worden. Hier ligt een taak voor Prov. en Ged. Sta ten om in het algemeen belang werkzaam te zijn. Men moet het hooren der polders aldus opvatten, dat men hen in kennis stelt met de voorstellen en zoo noodig verder voorlicht en hun voorts de gelegenheid biedt, hun bezwaren kenbaar te maken, waarbij zij zich evenwel niet voor of tegen het voorstel hebben uit te spreken, daar hieromtrent de Prov. Staten beslissen. Aan de gevoelsargumenten moet niet meer waarde worden toegekend dan zij ver dienen. Persoonlijke bezwaren moeten aan het algemeen belang worden opgeofferd. Aan den anderen kant mogen de Prov. Staten geen misbruik van macht maken door regelingen op te leggen, welke het al gemeen belang niet eischt. Ged. Staten wachten met groote belangstelling het be sluit te dezer zake af, aangezien mede daar van zal afhangen of met de voorbereiding der samenvoeging van polders in andere deelen van Zeeland kan worden voortge gaan. Met de desbetreffende onderzoekin gen houdt men zich reeds beter. Her ligt op den weg der Prov. Staten zich in de eerste plaats op de beginselen en richtlijnen te bezinnen en niet te veel in de détails der te treffen regeling af te dalen. Het rapport van 1927 over de suatie had alleen informa- torische beteekenis. Hoe vaak staan niet onbettekenende wrijvingen tusschen polders aan de opheffing van w antoestanden in den weg. Aan de hand van verschillende gege vens wijst het lid van G.S. er op, dat er in zake de afwatering niet het minste ver band bestaat tusschen de te dezen op elkaar aangewezen polders. Moderniseering van de oude en tevens verouderde uitwaterings waterschappen is niet afdoende. Het minste is, dat men één uitwateringswaterschap voor de gansehe streek zou oprichten. De verbetering der secundaire wegen heeft tot nog toe heel veel moeite gekost. Zoo is voor verbetering van den weg Hoofd plaatVoortgezette-verbindingsweg de me dewerking der belanghebbende polders niet kunnen verkregen worden. De hoofdzaak is echter het Tertiair wegenplan, waarvan talrijke wegen bij verscheidene lichamen in beheer en onderhoud zijn. Toegegeven moet worden, dat de zeewe ring in den regel in goeden staat verkeei't, door het eigenbelang, dat hier spreekt en het scherpe toezicht. 3). Sedert de verschijning van dat boek echter zijn 17 jaren verlopen, jaren, waar in ik overvloedig gelegenheid had om waar te nemen hoe b.v. in sommige delen van Zeeland alle nog levende folklore een rasse ondergang tegemoet ging, wat ik als een ontzaglijke verarming beschouw. De vraag: „Kan er nog iets gedaan wor den tot redding van het landschap, tot redding ook van al het waardevolle, oude, gewestelijke cultuurbezit?" heeft me sterk beziggehouden en met vreugde heb ik alle pogingen in de richting begroet. Daarbij ben ik voortdurend versterkt in de over tuiging, dat, wat het gewestelijk kuituur- goed betreft, die pogingen alleen dan succes kunnen hebben, als zij aanknopen bij het levensgevoel der plattelandsbevol king, dus hun uitgangspunt vinden in de ongedeelde volkspsyche, het halfdonker, waarin de folklore geboren is en gedijen kan. Indien het mogelijk is nog een deel daar van als levend cultuurgoed te bewaren, zal dat alleen kunnen, wanneer in de volksziel van binnen uit iets in leven kan worden gehouden, dat dreigt te verstikken. Wanneer de onbewuste roerselen en VOETBAL. MIDDELBURG VAN VROEGER— MIDDELBURG VAN NU. 3—3. Een aardige wedstrijd met goed voetbal. Wjj hebben gisteravond, en misschien wel vele andere sportliefhebbers met ons, geno ten van bovengenoemden wedstrijd, want in de achter ons liggende competitie heb ben we meermalen zoo'n party voetbal niet gezien, al waren er ook wel eens momenten van een kleine inzinking. Middelburg van nu gaf, vooral voor de rust, een partij voet bal, die klonk als een klok; de strijdlust, het opstellen, aangeven der ballen, het kop- werk, het was af, en hoewel dit bij Mid delburg van vroeger wel eens haperde, ga ven zij zich toch volkomen, en hierdoor werd het een aantrekkelijke wedstrijd, wel ke met rust een 10 aangaf voor Middel burg van nu, welke stand zeer juist was, maar dan ook zeker geen doelpunt meer, want de oudjes deden het zoo goed, dat één of meer punten verschil zeker geflat teerd ware geweest. Het sportlievend publiek was, gezien een Zondagavond, in grooten getale opgekomen, en of het nu was om Vijgenboom of Harrie Suikerbuyk nog eens aan het werk te zien, het doel waarvoor deze wedstrijd gespeeld werd, weten wij niet, maar dat weten wij wel, dat Harrie was afwezig en wel ver hinderd door werkzaamheden. Spelverloop. Te ruim 7 uur stellen beide elftallen Mid delburg van nu in het origineele groen-wit, en Middelburg van vroeger in het wit, zich op, onder leiding van scheidsrechter Wil- lems. De witten hebben den toss gewonnen en mr. Adriaanse, voorzitter van de v.v. Middelburg", brengt den bal aan het rol len. Er wordt direct flink aangepakt en binnen de vijf minuten gaf Kampman, Vij geboom het nakijken. (10). Vervolgens zien wij een pracht aanval opzetten, geleid door F. Leijnse en Vogel, welke jammerlijk om zeep wordt gebracht. Het spel golft ge regeld op en neer. Spoedig is het Carol, die een pracht schot lost, dat echter door Vijge boom keurig wordt gestopt. Hierna schiet Groenewege (die ingevallen is voor Suiker buyk) rakeling over. Vervolgens zetten de groen-witten een prachtaanval op, geleid door P. Ploegaert, die op zijn beurt over geeft aan Merk. Deze zet voor en v. d. Kop besluit met een hard schot, hetwelk door Vijgeboom tot corner wordt verwerkt, wel ke niets oplevert. De beide ploegen geven elkaar niets toe en er wordt hard gewerkt om den stand gelijk te maken oftewel te vergrooten, maar het blijft tot rust 10. Na de rust scheen het uithoudingsver mogen bij de witten een rol te spelen, want het werd nu een ééntonige wedstrijd, al thans het eerste gedeelte. Uit een misver stand in de achterhoede vergroot Neufe- glise den voorsprong (2—0), en kort daarna brengf Verhulst keurig op. Kampman maakt er 30 van. Dit scheen Middelburg van vroeger te machtig. Er komt opleving in de ploeg. We zien Vogel keurig over geven aan F. Leijnse en het is 31. Hierna weer een aanval, die in een doelpunt wordt omgezet, maar daar de scheidsrechter in- tusschen al had gefloten voor een overtre ding in het beruchte gebied, werd naar de witte stip gewezen. Maar zie, van hier maakt F. Leijnse toch nog een doelpunt en nu zijn de witten niet meer te houden en Middelburg van vroeger maakt ook het derde doelpunt, nadat G. Ploegaert aan Leijnse heeft overgegeven. Met den stand 33 komt het einde. De instelling van een Commissie heeft een punt van overleg bij Ged. Staten uitge maakt en zij zijn bereid, 'n voorstel ter zake van de openbare vergadering te doen. Een Commissie als bedoeld, zou gegrond moeten worden op art. 157 Prov. wet en samengesteld uit leden van de Prov. Staten en desgewenscht uit anderen. Bij de replieken bleken er o.a. tegenstan ders van het voorstel te zijn, die zich wel kunnen vereenigen met oprichten van één uitwateringswaterschap. In hun officieel antwoord op het alge meen verslag verklaren Ged. Staten zich bereid, een commissie te benoemen, be staande uit leden der Prov. Staten en an dere, buiten dit lichaam staande, deskun digen, die tot taak zal hebben, de vraag onder het oog te zien of de beoogde ver eeniging van polders gewenscht is en zoo ja, of die vereeniging behoort te geschieden op de wijze, als door Ged. Staten is voorge steld. Mitsdien stellen Ged. Staten voor de verdere behandeling dezer aangelegenheid voorshands aan te houden. krachten, die in 't verleden hebben ge werkt tot het voortbrengen van eigen cultuur, eigen zeden en eigen schoonheid, kunnen worden versterkt, alleen dan zal de zuigkracht van de nivellering althans getemperd kunnen worden. Indien dit zo is, dan ligt in de tot nu toe gevolgde methode van verschillende folkloristen, een groot gevaar. Enerzijds is grote winst verkregen op het gebied van folkloristische kennis, anderzijds ech ter een even groot verlies door het af sterven van levende folklore. Zooals een openlucht-museum een museum is en blijft, hoe verdienstelijk de conservator ook zy'n mag, zo blijft een tentoonstelling van Neerlands volksleven een schitterende vertoning, een machtig „kijkspul", maar op weg naar het museum. Wat uit een levend organisch geheel is losgemaakt gaat een wisse dood tegemoet. Folklore bestaat niet als een ding op zichzelf. Zo dra de mens, de drager ervan, daar ach ter verdwijnt als een bijkomstigheid, als tentoonstellingskapstok, dan sterft ook de levende folklore bij gebrek aan voedings bodem. Folklore alsi waardevol bestand deel der levende cultuur zal alleen dan enige kans van voortbestaan hebben als de weg gevonden wordt naar de onbe wuste roerselen der volksziel door hen, die het levensgevoel van de bevolking als de kern ook van hun eigen bestaan in HET INTERNATIONAAL PROGRAMMA VAN NEDERLAND. Het programma der interlandwedstrijden van Nederland voor het seizoen 1938-'39 ziet er als volgt uit: 23 October Kopenhagen: Denemarken Nederland. 11 December Amsterdam of Rotterdam: NederlandDuitschland. 19 Maart Antwerpen: BelgiëNederland. 23. April Amsterdam of Rotterdam: Ne derlandBelgië. 7 Mei: Zwitserland—Nederland. Officieel zijn deze data nog niet goed gekeurd, maar er bestaat goede kans, dat deze wedstrijden op genoemde dagen zul len plaats vinden. ATHLETEEK. TWEE NIEUWE WERELDRECORDS TE STUTTGART. Erika Matthes (Duitschl.) verbeterde gisteren tijdens wedstrijden te Stuttgart het wereldrecord speerwerpen voor da mes mot een worp van 47.80 meter. Het oude wereldrecord stond op naam van de Amerikaansche athlete Gindele 46.74 meter, gevestigd in 1932. Voorts verbeterde de Duitsche Gisela Mauermeyer, het wereldrecord vijfkamp. Zij behaalde over vijf nummers 418 pun ten.-, terwijl het oude wereldrecord, ten name van haar zelf op 377 punten stond. Ook Lisa Gelius kwam met een punten- aantal van 399 aanzienlijk boven het oude wereldrecord. DE INTERNATIONALE ENGELSCHE KAMPIOENSCHAPPEN. Osendarp en Van Beveren titel houders op de 100 en 220 yards. De Engelsche athletiekkampioenschap- pen zijn Zaterdag in het White City stadion te Londen gehouden. Zooals wel te ver wachten was won Osendarp de 100 yards. Hij behaalde den titel in den tijd van 9.8 sec. Van Beveren zorgde voor een tweede Engelsche kampioenschap voor Nederland door de 220 yards te winnen in den uitste kenden tijd van 22.1 sec. Brasser kwam op drie nummers uit, n.l. discuswerpen, kogelstooten en 120 yards horden. Op de 120 yards horden won onze landgenoot zijn serie met een voet voor sprong in den tijd van il5 sec. In den eind strijd eindigde hij tenslotte op de derde plaats. Winnaar werd hier de titelhouder Finlay, die met ruim 4 meter voorsprong als eerste over de eindstreep ging. De Italiaan Consolini won den titel bij het discuswerpen met een afstand van ruim 43.60 m. Brasser werd ook op dit nummer derde met een worp van 40.99 m. Het kogelstooten leverde eveneens een Italiaansche overwinning op. Profeti won het kampioenschap met 14.03 m. Brasser plaatste zich niet. Tenslotte was Nederland ook nog verte genwoordigd op de 4 x' 110 yards estafette door een Trekvogels-ploeg, bestaande uit Roest, Heinz en Karl Baumgarten en Osen darp. De Italiaansche ploeg „Baracca" werd eerste, terwijl ook de tweede plaats voor een Italiaansche team was, n.l. „Mila- •Sio". Onze landgenooten eindigden op de derde plaats. KORFBAL. Seriewedstrijden te Kolijnsplaat. Zaterdagmiddag werden de seriewed strijden gespeeld, georganiseerd door de korfbalvereeniging S.S.S. uit Kolijnsplaat. De spelende clubk waren, TOGO, Swift II, KVW, Volharding I en II, Roda en SSS I en II. De uitslagen van de eerste klasse zijn: SSS I—Swift II 2—1; TOGO—Volharding I 0—1; Swift II—TOGO 0—0; Swift II wint met doelworpen; SSS IVolharding I 22; Volharding wint met doelworpen. De uitslagen van de tweede klasse zijn: SSS II—Roda 2—0; KVW—Volharding II 0—1; Roda—KVW 0—2; SSS II—Volhar ding II 22. Volharding II wint met doel worpen. MOTOR. DE INTERNATIONALE MOTORZESDAAGSCHE GEëINDIGD. Engeland wint de International Trophy Duitschland de zilve ren vaas. De internationale motorzesdaagsche, wel ke dit jaar weer in Wales met als mid delpunt Llandrindod Wells is gehouden, is Zaterdag geëindigd met den snelheids wedstrijd op het bekende circuit in Do- nington Park. Zooals wel te verwachten was, heeft Engeland voor de derde ach tereenvolgende maal den belangrijksten prijs, de International Trophy, behaald, terwijl Nederland de zilveren vaas aan Duitschland moest afstaan. Drie Neder landers verwierven een gouden medaille. zich omdragen. De heer D. J. van der Ven heeft in zijn boekje: „Zeeuwsch volk in Zeeuwsche dracht" (Libellen Serie No. 178, Uitgevers Bosch Keuning, Baarn, zonder jaartal) deze weg niet gevonden. En dat is héél jammer. Voor den geboren Zeeuw is het boekje een grote teleurstelling. De ern stige bezwaren, die ertegen in te brengen zijn, zijn van tweeërlei aard, maar zijn beide terug te leiden tot de weinige se rieuze voorstudie, die de schrijver van zijn onderwerp heeft gemaakt. Gelukkig heeft zijn folkloristisch geweten hem niet met rust gelaten en is hij althans, nadat het werkje was afgedrukt, op nader on derzoek uitgegaan. Hij zal de eerste zijn om toe te geven, dat de omgekeerde wijze rationeler geweest zou zijn. Het blauwe inlegvelletje met aanvullingen is allesbe halve overbodig. Wanneer de schrijver aan het eind daarvan de wens uitspreekt, dat „zoo volledig mogelijk voor het nage slacht de herinnering bewaard zal blijven aan deze schoonste onzer nationale volks drachten, aan het historisch en folkloris tisch zo buitengewoon belangrijke manne lijke en vrouwelijke Zeeuwsche boerencos- tuum", dan stemmen wjj met die wens van ganser harte in, maar dan zal het boekje ons daarbij slechts zeer gedeelte lijk van dienst kunnen zijn. Ons eerste bezwaar betreft de registra- (Van een b ij zonderen medewerker). II. Sterk uitéénloopende uitkeeringen. Het Werkloosheids-subsidiefonds is enke le jaren later ingesteld dan het gemeente fonds, en in zekeren zin kan het als een aanvulling en correctief daarvan be schouwd worden, in zooverre althans, dat het gemeentefonds in de voornaamste plaats gevormd wordt uit heffingen op het inkomen, terwijl in het Werkloosheids-sub sidiefonds ook wel opcenten op de fonds en de rijksinkomstenbelasting worden ge stort, maar de voornaamste voedingsbron nen voor dit fonds toch de grond- en perso- neele belastingen zijn, waarvan een deel der hoofdsommen benut wordt, terwijl ook opcenten op de vermogensbelasting aan dit fonds ten goede komen. Wij stellen hieronder nu naast elkaar wat per hoofd der bevolking in de verschil lende gemeenten van Walcheren in het werkloosheids-subsidiefonds werd gestort en de uitkeering, die uit deze stortingen ge daan is. Werkloosheids-subsidiefonds. Storting: Uitkeering uit de belastingen: Aagtekerke 5.40 0.14 Arnemuiden 2.52 8.86 Biggekerke 4.26 0.16 Domburg 7.47 1.81 Grijpskerke 4.01 Koudekerke 5.93 0.31 Meliskerke 3.60 0.11 MIDDELBURG 7.— 9.23 Oostkapelle 7.86 0.14 Rittem 3.63 0.17 Serooskerke 3.87 0.24 Sint-Laurens 6.65 0.16 Soeburg 3.68 9-85 Vere 4.18 0.43 VLISSINGEN 5.64 8.64 Vrouwenpolder 3.52 0.12 Westkapelle 2.49 8.61 Zoutelande 4.18 1.71 Voor de meeste gemeenten op Walcheren waren de uitkeeringen per hoofd der bevol king uit dit fonds minimaal. In slechts vijf gevallen overtroffen zij de stortingen, n.l. in Arnemuiden 6.34 voordeel Soeburg 6.17 Westkapelle 6.12 VLISSINGEN 3.— MIDDELBURG 2.23 Geringer dan de stortingen was de uit keering voor: Zoutelande 2.47 nadeel Vrouwenpolder 3.40 Rittem 3.47 Meliskerke 3.49 Serooskerke 3.63 Vere 3.75 Grijpskerke 4.01 Biggekerke 4.10 Aagtekerke 5.26 11 Koudekerke 5.62 7 Domburg 5.66 Sint-Laurens 6.49 Oostkapelle 7.72 Zooals gezegd zijn beide fondsen als el kanders aanvulling te beschouwen. Daarom dient nog te worden nagegaan hoe de stor tingen in beide fondsen gezamenlijk zich verhouden tot de uitkeeringen, die uit deze stortingen zijn gedaan. Daaruit blijkt, dat elf gemeenten méér terug ontvingen dan door hun ingezetenen was opgebracht, ter wijl zeven gemeenten in de nadeelige posi tie verkeeren, dat hun inwoners méér heb ben gestort dan werd uitgekeerd, zoodat de ze gemeenten mee betalen aan de huishou ding van andere steden of dorpen. In opklimmende volgorde is het nadeel, resp. het voordeel per hoofd der bevolking: Oostkapelle 10.73 nadeel Koudekerke 6.66 Sint-Laurens 6.54 Aagtekerke 4.46 j Domburg 3.90 I :.fi Serooskerke 1.80 Biggekerke 0.20 Vere 0.08 voordeel v? Zoutelande 1.50 i Meliskerke 2.07 7 Vrouwenpolder 3.01 Rittem 3.19 MIDDELBURG 5.50 Grijpskerke 5.77 I Westkapelle 9-07 VLISSINGEN 9.88 Arnemuiden 11.83 Soeburg 12.08 tie van de folkloristische gegevens zelve, dus de waarneming van de feiten betref fende de Zeeuwse dracht. Immers, alleen een nauwkeurige kennis van de feitelijke toestand kan vrijwaren tegen allerlei phantastische en overijlde conclusies, waar voor de folklorist zich toch in bijzondere mate moet in acht nemen wil hij aan het verwijt van dilettantisme ontkomen, 't Kan b.v. best zijn dat verschijnselen elders aan leiding geven tot een hypothese over „paar-dracht" en „paartooi-invloeden", maar op blz. 20 zegt de schrijver, dat ook in Zeeland „het costuum bij de jongere generatie, vooral als „paardracht" rxog altijd populair is. De heer v. d. Ven heeft n.l. „in Zeeland het merkwaardige ver schijnsel zien optreden, dat huwbare boe rendochters in hun vrijsterstijd weer het nationale costuum droegen. Als school meisjes gingen zij op Z'n burgersch en la ter zullen zij hetzelfde doen, wanneer zijenz. Het door den heer v. d. Ven gesignaleerde verschijnsel is echter geens zins merkwaardig. Tijdens en kort na de oorlogsjaren was het namelijk op Zuid Beveland de gewoon te, dat de schoolgaande meisjes gemaks halve ,op z'n burgers" gingen en pas op 13 a 14-jarige leeftijd het Zeeuwse kos tuum aantrokken. Na 1925, toen de rage van het op z'n burgers gaan steeds gro ter -verwoestingen ging aanrichten, heb ben velen de Zeeuwse dracht weer voor In een slot-artikel zullen wjj nu nog aan dacht schenken aan de uitkeeringen, die ge daan zijn uit de rijksbijdrage aan het Werlc- loosheids-subsidiefonds. (Slot volgt). DINSDAG 19 JULI. HILVERSUM I 1875 EN 415.5 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gram. (Om 8.30 Ber.) 10.00 Mor- genw. 10.15 Gram. 10.30 Orkest. 11.00 Huish. wenken. 11.30 Orkest en soliste. (Om ca. 12.15 Ber.) 12.30 Gram. 1.00 En semble Jetty Cantor. In de pauze: Orgel spel. 2.40 Declamatie. 3.00 Kovacs Lajos- ork. accordeon-trio en gram. 4.30 Kinder koorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Aeolian- orkest en solist. 6.30 Arpad Karolyi's Zi- geunerork. 7.00 AVRO-Dansorkest. 7.40 Koorconc. met pianobegel. 8.00 Ber. ANP. 8.15 De „Twilight Serenaders". 9.00 Re portage. 10.00 Solistenconc. 11.00 Ber. ANP. hierna tot 12.00 Zigeuner- en dans muziek (gr. pl.) HILVERSUM II 301.5 M. KRO-uitzending. 4.005.10 HIRO. 8.00—9.15 Gram. (ca. 8.15 Ber.) 10.00 Gram. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Ber. 12(15 KROrork. (1.00—1.20 Gram.) 2x00 Vrouwenuur. 3.00 Gram., Ber. 4.00 Gram. 4.05 Causerie. 4.30 Gram., Ber. 4.00 Gram. 7.00 Ber. 7.15 Causerie. 7.35 Sportrep. 8.00 en solist. (5.456.05 Felicitatiebezoek). 7.00 Ber. 7.15 Causerie. 7.35 Sportpr. 8/30 Ber. ANP., Mededeel., 8.15 Stedelijk ork. van Maastricht. 9.15 KRO-ork. 9.45 KRO- Melodisten en solist. 10.10 Lajos Veres en zijn Hongaars ork. 10.30 Ber. ANP. 10.40 KRO-BOYS en solist. 11.10—12.00 Gram. DROITWICH 1500 M. 11.20 Gram. 12.05 Het Norris Stanley Sextet. 12.35 Radio- tooneel. 1.15 Gram. 2.00 Declamatie. 2.20 Het BBC-Schotsche ork. 3.20 Het Carlton Hotel ork. 4.00 Militair orkest. 5.00 Rep. 5.20 Zang. 5.40 Charles Brill's ork. 6.20 Ber. 6.50 Het Bernard Crook kwintet. 7.20 BBC-Variétè-ork. en solisten. 8.05 Sportpr. 8.35- Fluitvoordr. 8.50 Amuse- ments-rep. 9.50 Gram. 10.20 Ber. 11.35 Grosvenor House Dance Band. 11.5012.20 Dansm. (gr. pl.) RADIO PARIS 1648 M. 8.10, 9.05, 11.20 en 12.40 Gram. 1.50 Zang. 2.05 Gram. 3.05 Pianovoordr. 3.20 Concert uit Fontaine- bleau. 5.35 Roger Ellis en zijn orkest. 6.40 Gram. 7.20 Viool en piano. 8*50 Fransch Engelsch progr. 10.05 Radiotoo- neel (tot 11.50). KEULEN 456 M. 6.50 Gram. 7.30 Amu- sementsork. 12.20 Orkest en sol. 2.30 Pop. conc. 4.20 Robert Gaden's ork. 6.55 Gram. 7.20 Italiaansche volksliederen. 8.05 Gram. 8.30 Filmuitz. 8.50 Fritz Weber's dansorjj, 12.203.20 Weensch Kamerork. en volks- muz. BRUSSEL 322 EN 484 M. 322 ni: 12.20 Gram. 12.50 en 1.30 Ork. I.502.20 Gram. 5.20 Omroepork. en gram. 6.50 7.20 en 8.20 Gram. 9.20 Symphonie- ork. en solist. 10.3011.20 Gram. 484 m12.20 Gram. 12.50 en 1.30 Dnns- orkest. 1.502.20, 5.20 en 6.35 Gram. 6.50 Fluitvoordr. 7.00 Orgelspel. 7.35 Literair- muzik. progr. 8.20 Geo Bógaert-ork. 9.35 Voordr. 10.30—11.20 Gram. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.20 Italiaansche volksliederen (gr. opn.) 8.05 Gram. 8.20 Kernspreuk, ber. 8.30 Omroep ork. 9.20 Politiek dagbladoverz. 9.35 Ver volg conc. 10.20 Ber. 10.50 Pianovoordr. II.05 Ber. 11.20 Fritz Weberjs dansork. 12.20—2.20 Gram. (1.15—1.26 Tijdsein). Vrouwenpolder. Van 1016 Juli. Bevallen: P. Wondergem, geb. Goedbloed zoon. Getrouwd: G. Volder jm. 22 j. met. M. de Bree jd. 23 j. MIDDELBURG. MA 18 Jul Dl 19 Juli. Verg. Prov. Staten; 10 uur. GOES. MA 18 Jul Dl 19 Jul. Openb. Orgelconc.; Groote of Maria Magdalenakerk 1415 h. BIOSCOPEN. CITY, Midd. VR 15—DO 21 Jul. „Een aan zoek per Radio" en „Wraak", 20.00 h. ZO 15.00 h. matinée. ALGEMEEN. Dl 19 Jul. Uitv. Chr. Muz. korps „Oefening na den Arbeid" op „Ter Hooge", Koudek. Weg te Koudekerke; 19.45— 21.00 h. de burgerkleding verwisseld. Dat is alles. Daarmee vervalt ook alles wat verder op blz. 20 en 31 over „paarf&oi"-invloeden gezegd wordt en het pessimisme ten op zichte van Zuid Beveland is dan ook ten volle gerechtvaardigd. Heel vreemd doet ook de bewering aan, dat aan de „reuzelpot, die ge op een la- denkastje in elke Walchersche en Beve- landsche woning vindt staan", zo'n grote betekenis wordt toegekend voor het Zeeuw se toilet. „De reuzel toch", zo zegt do schrijver op bl. 26, „is een onmisbaar hulpmiddel voor de vrouwelijke rollen en kuiven en der mannelijke page-coiffure" en op bl. 34 wordt nog eens weer ge-spro ken over hun „met reuzel duchtig ge- pommadeerd hoofd." Zo'n verhaal wordt door den steedsen lezer grif geloofd en hij schudt zijn „kulturbeleckt" hoofd over zoveel boerse onsmakelijkheid in de el ders zo hoog geprezen boerse dracht. Hij heeft tevoren trouwens al eens meer ge legenheid gehad om te griezelen, n.l. toen hjj op bl. 10 moest lezen van de staaltjes van onzindelijkheid, die den schrijver „van betrouwbare zijde" werden medegedeeld. Er zjjn blijkbaar op Zuid Beveland grap penmakers! Het griezelsprookje van de reuzelpot wordt op het inlegblaadje althans groten deels teruggenomen, gelukkig maar! (Slot volgt).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 6