ROOK 1 CENT VIRGINIA vicToria voor UW SMAAK TRIOMFEERT UW BEURS PROFITEERT! KRONIEK van den DAG. BINNENLIND. Twee militaire vliegtuigen tegen elkaar gebotst. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 16 JULI 1938. No. 165. 938 waar MERS, SOEKs ?ANT OND. Boer» IN GEHEIMEN DIENST. biscuit en chocola Veranderlijke stemming. BELGIë. ■aaa nieu- Kuhse, 45, :n per 3.90 khan- uy, L, lburg. eiken goed prijs, straat zoekt voor :n be halen :ede", lburg. :rking ingen rouw Kade ré- Stalin, de Russische dictator Toen Lenin, de groote lèider der bols- jewiki stierf, waren er in Rusland vijftig mannen, die de lakens in de communisti sche partij, en dus in den staat uitdeelden. Van deze vijftig zijn er thans nog 7 over; de andere 43 heeft de heer Stalin laten opruimen: Zinovjef, Kamenef, Boecharin, Rykof, Radek enzoovoorts, zij allen eertijds zoo machtig vielen onder de schoten van het executie-peloton. Trotski, een der eersten, die het tegen Stalin moest afleggen, zwerft als balling door de wereld rond. Na elke revolutie ontstaat vroeg of laat een verbitterde strijd om de macht. In Rusland was tijdens het leven van Le nin een dergelijke strijd ondenkbaar, om dat de overheerschende positie van den grooten leider voor iederen bolsjewiek vanzelfsprekend was. Na zijn dood ont brandde die strijd echter wel. Stalin heeft in dien strijd op leven en dood de over hand behaald. Zoolang mannen in leven waren, die onder leiding van Lenin aan de verovering van de macht hadden deel genomen en later aan den opbouw van den sovjet-staat gewerkt, voelde Stalin zich niet veilig. De opruiming, die hij oiider zijn vroegere kameraden hield, moest daarom radicaal zijn. Naast deze opruiming werkt Stalin aan een totalen ombouw van den staat, die geleidelijk al zijn „sovjet"-eigenschappen verliest. Stalin is met de „spits" van de pyramide begonnen. Het Centraal Uitvoe rend Comité is vervangen door een „par lement", gekozen op de basis van alge meen en geheim kiesrecht, doch waarbij in elk kiesdistrict slechts één candidaat gesteld kon worden, die door Stalin en zijn vertrouwelingen aangewezen werd. Daarna volgden de verkiezingen voor de „parlementen" der afzonderlijke repu blieken. Ook bij die verkiezingen is het systeem toegepast van slechts één candi daat in elk kiesdistrict, waarbij die can didaat, door de leiding van de communis tische partij aangewezen of goedgekeurd werd. Ondanks deze methode was de lei ding (d.w.z. Stalin) niet steeds tevreden over de gekozen „volksvertegenwoordi gers". Dezen zijn weliswaar onaantastbaar (alles is nu in U.S.S.R. „echt", net als in de democratische landen), maar een mensch kan toch „spoorloos verdwijnen", niet waar? Zijn plaats wordt dan door een anderen candidaat ingenomen. Dank zij de terreur vervullen alle burgers braaf hun stemplicht, ofschoon zij niet begrijpen, wat voor zin al die verkiezingen hebben, wanneer op het stembiljet slechts één naam vermeld is, zoodat van „kiezen" geen sprake kan zijn. De sovjetbladen dee- len mede, dat overal 9899 van de stemgerechtigden hun plicht vervullen (dus precies als in Duitschland). De „parlementen" der afzonderlijke re publieken zijn wonderlijke scheppingen. Een paar voorbeelden. De Oekraïne, de tweede staat in het rijk, een land met een bevolking van ruim 17 millioen zielen, met een sterk ontwikkelde industrie, veel groo te steden enz. heeft een ^parlement" ge kregen van 304 leden; doch het achter lijke Oezbekistan met zïjn 3% milloen in woners, waarvan de meesten analpabeten zijn en velen nog in den staat van het nomadendom verkeeren, heeft een parle ment van 395 leden. In R.S.F.S.R., de ruggegraat van de geheele Unie, komt één volksvertegenwoordiger op elke 82.000 kie zers; in Georgië echter kiezen elke 8000 kiezers één vertegenwoordiger (met an dere woorden in het kleine Georgië is het volk 10 maal sterker vertegenwoor digd dan in R.S.F.S.R.) In Toekmenië is de verhouding 1 op 3000, in Armenië 1 op 2300! Vergeefs zoekt men naar een verklaring van die vreemde verkiezings- rekenkunde: Een andere eigenaardigheid van de zonderlinge staatsorde, die Stalin in plaats van het sovjet-regime van Lenin invoert, bestaat hierin, dat een persoon tegelijker tijd verschillende republieken vertegen woordigen kan. De versnippering van het land, die onder zijn bestuur doorgevoerd Historische Avonturenroman. Door G. P. BAKKER. 34). „Zeker, Uwe Edelheid". „Klaas!" riep hij, „laat de heeren eens twee van de aller beste eenden zien". De knecht kwam met een groote plank, waarop een viertal geplukte vette eenden lagen. De waard bevoelde ze en zei: „Deze beide zou ik u ten zeerste aanbe velen". De baron knikte. „Wenscht u een afzonderlijke kamer?" „Wel neen", oordeelde de markies. „Wat zegt u, baron? Bovendien schijnt het hier vroolijk te worden". Hij wees op de solde niers. Een van hen, een roode dragonder met een langen rooden knevel, droeg een luit voor de borst en had blijkbaar juist een liedje gezongen. Verder zaten er in de zaal een paar reizigers, een paar vroolijke stu denten, maar het schuim van den weg was niet vertegenwoordigd. Een zestal jonge dochters in korte rokjes en roode keurslijfjes, van voren over de witte blouses vastgeregen met roode veters, allen gelijk gekleed, bedienden. De edellieden namen plaats. „Monsieur le baron", zei de eene. „Ik ge loof, dat we hier een goede haven ingezeild zijn. Halberstadt is misschien nog een paar uren rijden. Zullen we hier overnachten?" „Ik weet het niet, monsieur le mar quis", antwoordde de baron, wiens lange krullende zware lokken tot over zijn schou ders hingen, terwijl hij aan zijn donker is, heeft tot resultaat, dat de Sovjet-Unie op het oogenblik uit 11 bondsrepublieken bestaat; verder zijn er 22 „autonome ge westen", en 12 „nationale gewesten". Zoo als de lezer ziet, is de staatsorganisatie niet al te overzichtelijk. Wanneer wij de uitslagen der verkiezingen bestudeeren, dan ontdekken wij, dat Stalin in alle 11 bondsrepublieken en in 17 autonome re publieken gekozen is. Molotow, de minis ter-president heeft 11 plus 16 mandaten verworven; Jezjow, volkscommissaris van binnenlandsche zaken kreeg 9 en 11 man daten; Worosjilow, volkscommissaris van oorlog 7 en 12. Wij zien dus, dat de regeerende „troj ka" (drie-manschap) van dit oogenblik, nl. Stalin, Molotow en Jezjow; de mees te mandaten hebben gekregen. De leden van het Politbureau (de centrale leiding van de bolsjewistische partij), waarvan 50 tevens minister is, zijn tot volks vertegenwoordiger gekozen in 28, 27, 20 enz. parlementen. Het is een toestand, die nergens ter wereld waargenomen kan worden. De leden van het politbureau heb ben op deze wijze plichten op zich geno men, die zij niet in staat zijn te vervul len. Als leden van het politbureau en van de regeering der Sovjet-Unie moeten Sta lin en zijn naaste helpers steeds te Mos kou toeven, waar zij elk oogenblik voor de noodzakelijkheid kunnen geplaatst wor den belangrijke - beslissingen te nemen, gewichtige problemen te bespreken enz. Doch als leden van de verschillende par lementen moeten zij tegelijkertijd in 28, 27, 20, 19 enz. plaatsen zijn, Nemen wij aan, dat de leiding besluit, dat ter verge makkelijking van deze taak, de parlemen ten der afzonderlijke republieken niet tegelijk vergaderen. Volgens de wet moet elk dier parlementen minstens twee keer per jaar bijeenkomen, telkens voor een week. Stalin zou dus per jaar 56 weken in de verschillende hoofdsteden der repu blieken moeten doorbrengen, terwijl een jaar slechts 52 weken telt. Bovendien is hij het feitelijke hoofd van den staat, hij moet zich dus met de rijksaangelegen heden bezig houden. Ook de .partijaangele- genheden eischen al zijn aandacht op. Hoe is dat te rijmen? Molotow, de tegenwoor dige „premier", is lid van 27 parlementen, hij moet dus per jaar 54 weken aan de vergaderingen in de verschillende hoofd steden deelnemenIn de practijk zal dus geen dezer „volksvertegenwoordigers" hun plicht als zoodanig kunnen vervul len. Waartoe diende dan die verkiezing? In Rusland heerscht algemeen de overtui ging, dat Stalin zoekend en tastend een nieuwe staatsorde schept. Welke vormen die staatsorde zal aannemen, is nog niet met eenige zekerheid te zeggen. Eén ding staat echter vast; de persoonlijke macht van den dictator moet worden uitgebreid. (Ingez. Med,) puntbaardje trok. „We zouden kunnen wachten een beslissing te nemen. Na het eten kunnen we nog zien. De rit heeft mij hongerig gemaakt". „Ja, mij ook en dorstig". „Kijk", zei de markies, „die lange roode dragonder begint te zingen. Muziek bij het diner. Hij heeft een aardige stem. Luister". Hij zong: Geef een boer een stuk land en een huis en een schuur, Een dik wijf en zijn stallen vol vee, Geef hem regen of zon, zooals hjj begeert, Misschien is hij dan wel tevree. Geef een poorter een toog en een valsche balans, Een paar klerken, een boek en een pen, Een gemakklijke stoel en een hangenden buik En een facie van Weet je wie 'k ben. Een luid handgeklap beloonde den zan ger. Zijn linker buurman nam nu de luit over en begon: Geef den preekheer een kerk en een vrome gemeent, Een tuin en een galmendeklok, Een listigen koster en een kelder vol wijn En een dienstmeid, die kookt als de kok. Hij wees naar den kok. De huzaar boog voor het applaus en gaf de luit nu op zijn beurt aan een ander: Geef den schipper een schip en een bries in de lap, En een eiland met peper of traan. Een mooie tehuisreis en geen ziekte aan boord En een kroeg om zijn geld stuk te slaan. Nu kreeg een jonge huzaar met een som Finantieel economisch weekoverzicht. Betere vooruitzichten voor de Javasuiker Teleurstellende rubberdividenden. Bevredi- gende resultaten van de Suraa- traondernemingen. Het jaar verslag van Philips en Aku. Ook in de afgeloopen week heeft het aan ups en downs op de fondsenmarkt niet ont broken. De reactie heeft zelfs vrij geruimen tijd aangehouden, alvorens een vaste stem ming weer de overhand kreeg en daarna heeft de stijging zich slechts ten deele kun nen handhaven. Al deze fluctuaties wijzen er wel op, dat de beurs, hoewel a la haus se gericht, zich er toch zeer wel van be wust is, dat nog lang niet alles is, zooals het zijn moet en dat een terugslag zelfs niet tot de onmogelijkheden behoort, in dien het tempo van het economisch herstel bij de verwachtingen ten achter mocht blij ven. Vandaar dat alle aanwijzingen, zoowel van verdere verbetering als van een minder gunstige ontwikkeling, angstvallig worden gadegeslagen en onmiddellijk in het koers verloop ter beurze worden verdisconteerd. De Amsterdamsche beurs heeft zich vrij wel geheel bij het koersverloop van Wall- street aangesloten. Slechts enkele afdee- lingen ontwikkelden zich onafhankelijk hier van. Zoo waren suikeraandeelen reeds in den aanvang der week vast gestemd, dank zij gunstige berichten van de suikermarkt. De N.I.V.A.S. is in staat geweest, in en kele dagen tijds 90.000 a 100.000 ton suiker van de hand te doen, waarna zij haar prij zen voor export naar havens ten Oosten van Suez voor superieur met 10 cents en voor havens ten Westen van Suez met 15 cents per 100 kg heeft verhoogd. Uit oogst 1937 en vorige is thans nog slechts een zeer beperkte hoeveelheid te verkoopen en uit oogst 1938 is ook reeds een flink kwantum van de hand gedaan, al moet hiervan nog het leeuwendeel worden afgezet. De tegenwoordige prijzen zijn na de re cente verhooging reeds iets loonender dan zij waren, en men heeft goede hoop op een verdere stijging, indien op de nieuwe be sprekingen van den Internationalen Suiker- raad overeenstemming bereikt wordt over een verdere inkrimping der productie. Het heet dat Java zich sterk zal verzetten te gen vermindering van haar quotum in het volgende jaar, omdat de Java-suikerin- dustrie haar afzetmogelijkheden niet on gunstig zou inzien. Zoo zou er gedacht wor den aan directen afzet van Java-suiker naar Noord-China, terwijl deze tot dusverre plaats vond via Japansche raffinaderijen, welke thans met deviezenmoeilijkheden hebben te kampen. Een onderbreking van de prijsstijging op de rubbermarkt heeft tot tijdelijk aanbod van rubberaandeelen op de Amsterdamsche beurs geleid, al maakte het een goeden in druk, dat de rubbervoorraden in Engeland voor het eerst sinds langen tijd aan het be gin van deze week een vermindering te zien hebben gegeven. Vooralsnog was deze ver mindering niet zeer belangrijk, maar toch ziet men er een aanwijzing in van een ver betering der afzetverhoudingen. Dezer da gen hebben verschillende rubbermaatschap pijen hun jaarverslagen gepubliceerd, die echter niet alle meevielen. Het was beslist teleurstellend, dat de Hes-: sa Rubber Mij. die een interim-dividend van 4 heeft uitgekeerd en, blijkens een me- dedeeling in het jaarverslag, van plan was, eenzelfde slotdividend te betalen, in de ver anderde omstandigheden aanleiding heeft gevonden, het slotdividend op slechts 2 vast te stellen. In het jaarverslag van de „Serbadjadi" wordt gewezen op de groo te moeilijkheden, die de zoo sterk wisselen de productie-percentages voor de bedrij ven der ondernemingen opleveren. Het di vidend van deze maatschappij (7% tegen 5 vorig jaar) viel ook al niet mee, wat in den beurskoers tot uiting kwam. Van de andere maatschappijen onder directie van Burger betaalt de Silau Sumatra een ber uiterlijk de luit. Geef den werkman zjjn wijf en acht kinder in 't nest En den arbeid tot diep in den nacht, Oud brood zonder smeer, en misschien een zwoerd spek, Als de baas een vet varkentje slacht. Geef een zanger zijn rijm en een vroolijke bui, En den roemer gevuld tot den rand. Hij hief zijn glas op dat dadelijk vol ge schonken werd. Een guitaar en een aardige meid aan zijn zij. De zanger wachtte en keek rond. De hu zaar, die naast hem zat, stond op, wenkte een der meisjes om op zijn stoel te gaan zitten, wat ze dadelijk deed. De zanger ver- vorgde: En een droom in het wondere land. Hij sloeg zijn arm om den hals van het meisje. Het was haar blijkbaar niet onwel gevallig. Ze zoenden elkaar en ze liet het hoofd tegen zijn schouder rusten. Hij gaf de luit weer aan den rooden dragonder. Deze stond op en zong: Maar geef mij een goed paard en een stalen kuras. Een pallas, een pistool in de hand. En een veldheer, die ook zijn soldaten wat gunt, In een rijk en vijandelijk land. „Bravo!" riep een der huzaren. „Leve Tilly en den inval in Saksen". „Hou je mond", bromde de wachtmees ter. „Zooiets moet je niet uitschreeuwen". De dragonder vervolgde: Dan is er in de wereld geen vroolijker werk, dividend van 6 tegen 5 vorig jaar, de Wai Sümatra 10 tegen 6 De Sumatra Caoutchouc stelt een dividend voor van 10 tegen 5 over 1936. Sommige onderne mingen hebben hun kostprijs nog wat kun nen verlagen, maar dit zegt natuurlijk niets voor den kostprijs van het loopende jaar, die sterk onder den invloed zal staan van verdere productie-beperking. Nu de laatste voorjaarsinschrijving van Sumatra-tabak achter den rug is, kan men zich reeds eenig denkbeeld vormen van de resultaten, die de Sumatra-tabaksonderne- mingen met den oogst van het vorige jaar zullen behalen. In de herfst-inschrijvingen komen weliswaar nog verschillende partijen ter markt, maar deze kunnen nog slechts een beperkten invloed hebben op het eind resultaat, ook al omdat dit meerendeels goedkoopere kwaliteiten tabak zijn. In de tot dusverre gehouden inschrijvin gen werden in totaal 128.965 pakken ver kocht tot dooreen 138 cent per kg, 114.774 pakken van dezelfde merken vorig jaar a 151 cent. De Deli Mij. maakte een doorsnêe-prijs van 156 cent tegen 164 cent vorig jaar voor 56.890 pakken tegen 53.601 pakken vorig jaar, de Deli Batavia Mij. 114 cent voor 24.898 pakken tegen 98 cent voor 19.925 pakken vorig jaar, de Senem- bah 128 tegen 164 cent voor 27.222 pakken tegen 21.631 pakken vorig jaar. Het vorige jaar had de Deli Mij. haar geheelen oogst verkocht voor dooreen 147 cent, en men mag aannemen, dat de door snêe-prijs voor den geheelen, dit jaar op de markt gebrachten oogst, hiervan niet veel zal afwijken. De Deli Batavia Mij., die het vorig jaar een ongunstige totaal-op brengst had van 96 cent per kg, zal dit jaar vermoedelijk een ca. 15 cent hoogeren prijs halen, terwijl de Senembah naar ra ming 15 cent achteruit zal gaan. Alle Su- matra-tabaksmijen zullen op dit niveau nog een behoorlijke winst kunnen maken, al zal deze alleen voor de Deli Batavia Mij. een dividendverhooging toelaten. De scheepvaartafdeeling heeft ook op de dagen, warop de meeste andere fond sen flauw waren, goeden weerstand ge toond. Weliswaar zijn de scheepsvrachten nog verder gedaald (het vracht-indexcijfer van „The Economist" bedroeg voor Juni 111.9 tegen 113.9 in Mei en 157 in Juni 1937) maar de nog loopende contracten hebben voor de meeste ondernemingen een bevredigend resultaat voor het eerste half jaar gewaarborgd, terwijl een eventueele economische opleving in de tweede helft van het jaar ook voor het scheepvaartbe drijf een gunstige uitwerking zal hebben. Treedt deze opleving in, dan zullen de scheepvaartmijen dus weinig last hebben ondervonden van de economische depres- ^e. Het was voor velen een teleurstelling, dat de teruggang der conjunctuur reeds onmiddellijk zulk een sterken invloed heeft gehad op de resultaten van het Philips-con cern, welks exploitatie-saldo, blijkens het jaarverslag, van 19.67 millioen in 1936/37 tot 8.01 millioen in 1937/38 is gedaald. Nu moet men hierbij in het oog houden, dat de verslagperiode van Philips, welks boekjaar van Mei tot Mei loopt, op enkele maanden na parallel is geloopen met het tijdperk van economische inzinking, dat in de twee de helft van 1937 is begonnen en tot kort geleden heeft voorgeduurd. Andere in- dustriëele mijen, met een boekjaar van Januari tot Januari, hebben met hun laat ste jaarverslagen tenminste nog ca. een half jaar van gunstige conjuctuur bestre ken. Bovendien lijkt het resultaat van Phi lips ongunstiger dan het in werkelijkheid is; de exploitatie-rekening is dit jaar nl. met ca. 5 millioen meer belast voor in- vesteeringen in fabrieksgebouwen, machi nes enz. dan het vorige jaar. Het jaarverslag van de Algemeene Kunst zijde Unie, dat van Jan. tot Jan. loopt, weerspiegelt ten volle de economische ver betering in 1937. Zoowel de bedrijfswinst als de winst uit andere bronnen (uitkeering deelnemingen, interesten, exploitatie onroe rende goederen enz.) is sterk gestegen, zoo- Dan dat van een kloeke huzaar. Dan komt liefde en roem, avonturen en goud Een hoera! voor den blauwen huzaar. „Allemaal", riep de zanger. Allen zongen het keerrijm mee. Zelfs de beide edellieden vielen in: Dan komt liefde en roem, avonturen en goud, Een hoera voor den blauwen huzaar. De geestdrift steeg ten top. „Dragonder", sprak de wachtmeester. „Ik drink op jé ge zondheid. Jij brengt de stemming er in". „Op mijn kosten", antwoordde de roode dragonder. „Waard, een paar kruiken wijn", en hij wierp een zilveren daalder op tafel. De meisjes schonken in. „En nu nog een vroolijk soldatenliedje?" vroeg de wachtmeester. De dragonder speelde even een voorspel en begon: De hertog van Friedland liet werftrommel slaan, De roffel rolde over 't land, En van d'Elbe tot aan Plotseling zweeg hij. Op den drempel stond een lange edelman in het zwart. Achter hem stonden twee be dienden, ook in het donker gekleed. Alle jolijt was eensklaps verdwenen. De stilte in de zaal werkte benauwend. Angst, onuit sprekelijke vrees had de vreugde vervaagd. De wachtmeester fluisterde tegen den dragonder: „De Spaansche duivel". De zwarte edelman nam niet de minste notitie van zijn omgeving. Een zijner be dienden sprak met den waard, die zenuw dat de totale winst dit jaar 8.12 millioen bedroeg. Ondanks de dividenddeclaratie van 2% op de gewone aandeelen is de koers wat afgebrokkeld, daar het verslag zich niet zeer optimisch uit over de tegen woordige positie der kunstzijdemarkt. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop Shell Union 12%—11%—11%—12% Handelsver. Amsterdam 453%448472% Amsterdam-Rubber 227221230221% Serbadjadi 121—110%—121—119 Deli Batavia Tabak 237—231—236—232 Senembah 262—254%—257—252% Kon. Ned. Stoomboot 122123120% 123—122 Ned. Scheepvaart Unie 122%123% 122—123%—121% Kon. Petroleum 344—337—345%— 344 Aku 47%45%47%46% Philips 257%—263%—257%—252% VONNIS TEGEN GRAMMENS VOORLOOPIG OPGESCHORT. Zooals aangekondigd was, heeft een delegatie van de Vlaamsche katholieke parlements-fractie een onderhoud gehad met minister-president Spaak over den voorgenomen gerechtelijken verkoop van meubelen van Grammens. De heer Spaak deelde de delegatie mede, dat de stad Edingen het vonnis voorloopig niet ten uitvoer zal leggen. (Ingez. Med.) In de buurt van Gilze Rijen zijn gister middag twee militaire vliegtuigen met el kaar in botsing gekomen en neergestort. Drie inzittenden waren op slag dood, de vierde is later aan zijn wonden bezweken. Het ongeluk heeft plaats gehad juist bo ven den weg tusschen het oude en nieuwe militaire vliegveld te Rijen. Een der twee machines stortte brandend op het oude vliegveld Molenheide neer. Toen men er na eenigen tijd in geslaagd was het te naderen, vond men slechts de verkoolde lijken. Het andere toestel viel op het aan den anderen kant van den weg gelegen nieuwe vliegveld. Dit toestel werd totaal vernield. Een der beide inzittenden werd op slag ge dood. De tweede inzittende werd zwaar ge wond en is zoo spoedig mogelijk naar het ziekenhuis te Breda vervoerd. Het ongeval gebeurde tijdens militaire oefeningen. Plotseling zagen de toeschou wers, dat bij het uitvoeren van oefeningen twee machines tegen elkaar botsten. Stuk ken van de vliegtuigen vlogen naar alle kanten. Een stuk van een vleugel kwam op den weg terecht, gelukkig zonder iemand te treffen. Andere onderdeelen vielen in den tuin van een in de nabijheid gelegen café: Ook hier werd niemand getroffen. De namen der slachtoffers. Nader vernemen wij, dat op slag dood waren de adspirant reserve officier-vliegers Van Overbeeke, Van Offeren en Manesse. zwaar gewond werd de reserve-sergeant vlieger Streur, die later is overleden. De stoffelijke resten der slachtoffers zijn per ambulance-auto naar het hospitaal te Breda overgebracht. De omgeving van het vliegveld werd door de brigade van de ko ninklijke marechaussee1 in samenwerking met de gemeente-politie afgezet. Voortdu rend kwamen meer belangstellenden naar het terrein van het ongeval, doch zij wer den op voldoenden afstand gehouden. De zwaar gewonde reserve sergeant-vlie ger Streur is enkele uren na het ongeluk in het Diaconessenhuis te Breda overleden. De verongelukte toestellen waren Kool hoven machines van het type F K 51. De botsing geschiedde kort na den start op ge ringe hoogte, waarbij het laatst-opgestegen achtig knikte. De edelmang ging aan een tafel zitten, dicht bij de deur. De tweede bediende ging achter hem staan. De roode dragonder keek met een onver schilligen blik naar den vreemdeling, die zoo'n onheilspellenden indruk op zijn om- gevig maakte. „Waarom legde je de hand op de luit, toen die vent binnenkwam? vroeg hij den wachtmeester en hij greep weer in de sna ren. De wachtmeester fluisterde: „Stil, waar hij verschijnt, komt de dood. Magere Hein volgt zijn voetstappen. Ik ben niet bijgeloo- vig, maar ik smeer hem". „Ik ruik de zwavel niet", antwoordde de lange dragonder. „Baron", zei de markies. „Herken je hem uit den raadskelder in Halberstadt?" „Zeker, markies, 't Is alsof Satan zelf binnengekomen is. Zoo moet hij er uitzien. In den raadskelder is mij dat niet zoo op gevallen. Een sinistere tronie. Maar hij heeft geen staart". De markies lachte, een hoonenden en spottenden lach. „Waard", riep hij. „Voor ons 'n kamer met twee bedden. We blijven dezen nacht. We zijn dan morgen toch op g tijd in Halberstadt. Breng nog een kruik Bourgogne". Ze hadden inmiddels hun avondeten ge nuttigd. Weer klonk hoefgetrappel. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 3