Hl förxrtrtncïule PWtQL gmteesientuiVebt dc huid UGOESCHE COURANT) Een dreigend gevaar voor Zeeland. BINNENLAND. De affaire Oss. ZEELAND. Mussert, Machtsstaat en Rechtsstaat. GEMENGD NIEUWS. De beroepen der marechaussee on gegrond verklaard. Een botsing in de lucht. De Rijksmiddelen. WEERBERICHT. ST00MWASSCHERIJ „ZEELAND" Langevielesingel D 197 -Tel. 637 Tarief per kilo en per stuk. SOES. VLISSINGEN. Dagblad, Uitg. N.V. DeMiddelburgscheCrt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 165. DRIE BLADEN. ZATERDAG i i 16 JULI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. MIDDELBURGSCHE COURANT Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. In de laatste zijner daverende wekelijk- sche beschouwingen in „Volk en Vader land" wijdt de algemeen voorzitter der N. S.B., ir. A. A. Mussert, aandacht aan het geen bij het vertrek der heeren Van Geel kerken en de Marchant et d' Ansembourg naar Nederlandsch Oost Indië is voorge vallen. Er ware voor ons gëen aanleiding, dit maal bijzondere aandacht aan de daar ge geven uiteenzetting te wijden, ware het niet, dat deze opperste voorstander van den totalitairen of machtsstaat een en ander maal in zijn artikel zich schijnbaar tot voor stander van den rechtsstaat opwerpt. Klaarblijkelijk verwart de in het staats recht nimmer zeer uitgeblonken hebbende heer Mussert hier „een staat waar geen onrecht geschiedt" een zeer vaag en al gemeen begrip, een, gegeven den mensche- lijken aard, ideaal bovendien met den rechtsstaat, hetwelk een zuiver staatsrech telijk begrip is, hier op neerkomende, dat de absolute macht in dien staat niet aan den staat toekomt, maar dat ook de machtsbevoegdheid der overheid, d.i. van den staat, door de wet en door een onaf hankelijke rechtsprekende macht begrensd en tevens bewaakt wordt. In den totalitairen of machtsstaat hij zij nationaalsocialistisch, communistisch of fascistisch, dat is te dezen opzichte om het even is er geen sprake van beroep op een vrije en onafhankelijke rechterlijke macht ook tegenover van hoogerhand, zelfs vanwege den minister zelf, afkomstige ver ordeningen en bevelen. Het proces voor het ambtenarengerecht over Oss, waarbij doodgewone marechaus sees met den rang van korporaal, sergeant en sergeant-majoor openlijk „hun recht konden komen zoeken" tegenover een pro cureur-generaal, een kolonel, een minister zelfs, is in den democratischen Nederland- schen rechtsstaat mogelijk, evenals, in on ze Tweede en Eerste Kamer, een voorstel tot het houden van een parlementaire en quête, het houden van een interpellatie, het vragen van inlichtingen die de minister moet geven. Is er iemand die het denkbaar acht, dat een aantal ondergeschikten van Schupo of Gestapo of S.S. of S.A. in Duitschland zoo zij zichzelven onrechtvaardig behandeld achtten den heer Goering zulk een pro ces zou durven aandoen, hetwelk dan in het openbaar zou zijn te houden, met geen enkele beperkende bepaling voor de dag bladen om te verslaan en te critiseeren?? Dat hij het zegge! En is er iemand, die in de Duitsc'ne Kroll- Opera zou durven verwachten, dat, als de Duitsche „Volksvertegenwoordiging" daar vergadert, er een zeer moedig man zou op staan om Herr Goering verlof te vragen, den desbetreffenden minister te mogen in- terpelleeren over den zelfmoord van Kaminski, over het lot der Joden in Duitschland en Oostenrijk, of over den toe stand van den vroeger met roem overla- denen duikbootcommandant, den thans in een concentratiekamp opgeslotenen her vormden predikant ds. Niemöller? Zietdaar het verschil tusschen den rechts staat en den totalitairen of machtsstaat! In den democratisch-parlementair gere- geerden rechtsstaat k u n n e n zulke din gen, en geschieden zij, onder den neus der nedernazi's, zonder dat die lieden beseffen welke nooit genoeg te waardeeren vrjjheden het Nederlandsche volk daarin thans dan toch, misschien moeten we zeggen: nóg bezit. En nu kome men ons niet aan boord met de schildering van het Haagsche geval. Dat staat buiten deze kwestie. Daar zijn slechts twee mogelijkheden: öf de heeren nedernazi's hebben het aan zich zelf te wijten, öf niet. In het eerste geval verwijten wij het de democratische ambtenarij, dat zij niet on middellijk en duidelijk het publiek volledig hieromtrent van voorlichting heeft gediend, waardoor er voor de N.S.B. geen propagan distische munt uit dit zaakje te slaan ge weest zou zijn. In het tweede geval echter moeten de schuldigen zwaar gestraft, en scherpe maatregelen tegen herhaling genomen wor- den: ook N.S.B.-staatsburgers hebben, als zp zich als normale Nederlanders behoor lijk gedragen, recht op eerbiediging hunner persoonlijkheid en op bescherming van lijf en leven. knaapje van hooiwagen gevallen en er door overreden Terwijl de veehouder J. Bulk aan den Steekerweg te Alphen aan den Rijn bezig was met het binnenhalen van hooi, had zijn driejarig zoontje op den wagen plaats ge nomen. Toen het paard plotseling aantrok, viel het knaapje door den schok van den wagen en kwam zoo ongelukkig terecht, dat het achterwiel over zijn hoofd heen ging. Er werd een dubbele schedelbasisfrac- tuur geconstateerd. doodendagboek van het verkeer Hoogwoud: 1 doode. Gisteravond is aan de Gouwe onder de gemeente Hoogwoud ,de 7-jarige Simon Vijzelaar, die per fiets een melkauto van de fabriek Aurora links wilde passeeren, met een telefoonpaal in botsing gekomen.' De knaap viel en kreeg toen een der achter wielen van den auto over zich heen; hij is kort daarop overleden. Het ambtenarengerecht te 's-Gravenhage heeft vanmorgen de beroepen van de leden der voormalige Ossche marechaussee-briga de zoowel wat betreft de ontneming der op sporingsbevoegdheid als de oververplaat- sing ongegrond verklaard. Voor nadere bijzonderheden zie men de laatste berichten. a Vier dooden. Gistermiddag zijn boven het vliegveld Gilze-Rijen (N.Br.) twee militaire vlieg tuigen tegen elkaar gebotst en daarna neergestort. De vier inzttenden zijn allen om het leven gekomen. (Nader bijzonderheden vindt men on der: Binnenland in hét 2e blad.) DE NATIONALE JEUGDHULDE. Morgen 17 Juli zal voor de vrijzinnig- protestantsche radio omroep van 11.50 tot 12 uur ds. K. Terpstra spreken over de nationale jeugdhulde, die op 6 Septem ber ter gelegenheid van het regeeringsju- bileum zal plaats hebben. DE KONING VAN ITALIë KOOPT NEDERLANDSCH SCHILDERIJ. Op de internat, kunsttentoonstelling, de Biennale te Venetië, is door Z.M. den ko ning-keizer van Italië in het Nederlandsche paviljoen een schilderij „bloemen" van C. J. Maks aangekocht. Dit werk is geschonken aan de Galleria d'Arte Moderna te Venetië. Het zuiver bedrag van de kohieren der directe belastingen bedroeg ultimo Juni j.l. 61.665.705 tegen 57.775.374 op ultimo Juni van het vorig jaar of wel ruim 3.89 millioen meer. Het ware en wezenlijke Religieuze leven is niet slechts schouwend en be spiegelend, peinst niet alleen over vrome gedachten, maar is wezenlijk actief. Ralph Waldo Trine. De inkomstenbelasting wees eind Juni een zuiver bedrag aqn van 34.944.225 te genover het vorig jaar 32.379.426 of 2.564.798 meer. Voor de vermogensbelasting was de voor uitgang 306.040 (jf 9.402.602 nu tegen 9.069.562 het vorig ijaar) en voor de ver dedigingsbelasting 721.014 5.454.204 te gen 4.733.189 Wat de belasting van de doode hand be treft, het zuiver bedrag hiervan was eind Juni 1.400.430 tegen 1.247.552 het vorig jaar, hetgeen een vooruitgang beteekent van 152.878. De indirecte middelen hebben in de maand Juni van dit jaar opgebracht de som van 39.287.901 waarmede zij de maande- lijksche raming ad 35.768.750 met ruim 3% mplioen hebben overschreden. Toch bleef déze opbrengst nog 1.122.867 ten achter bij die van Juni van het vorig jaar en zelfs 2.115.603 bij de opbrengst van de vorige maand Mei 1938. Wanneer we nu de opbrengst van deze middelen over het eerste half jaar beschou wen, dan moet hierbij in het oog worden ge houden, dat de totale raming voor het loo- pende jaar 55% millioen hooger is gesteld dan die van het vorig jaar en wel 429.225.000 thans tegen 373.725.000 voor 1937. De raming voor hét eerste half jaar be draagt derhalve 214.612.500 terwijl die het vorig jaar 186.862.500 was. Zien we nu, dat de totale opbrengst over de eerste 6 maanden heeft bedragen 217.234.116 dan mag het tot verheugenis stemmen, dat deze opbrengst de hoogere raming nog met ruim 2.6 millioen heeft overschreden, al moet hier onmiddellijk aan worden toegevoegd, dat deze halfjaar- lijksche opbrengst nog niet de helft heeft kunnen halen van de opbrengst over het geheele jaar 1937, zijnde 436.835,901. Aangezien de opbrengst over de eerste 6 maanden van 1937 bedroeg 209.115.399 of bijna 47.87 procent van genoemde op brengst over het geheele jaar, zoodat de middelen in het tweede halfjaar nog rui mer hebben gevloeid, is misschien eenig op timisme ten aanzien van het loopende jaar wel gewettigd, te meer waar ook het jaar 1936 eenzelfde tendenz vertoonde als 1937, n.l. een totaal opbrengst van 370.925.387 bij een opbrengst van 175.980.506 over de eerste 6 maanden. Ten aanzien van de verschillende midde len kan nog het volgende worden opge merkt. De dividend- en tantiemebelasting heeft in het verschenen halfjaar 3.347.980 meer opgebracht dan het vorig jaar en heeft met een opbrengst van 10.742.025 de halfjaar - lijksche raming met 242.025 overtroffen. De rechten op den invoer hebben de ra ming van 49 millioen niet kunnen berei ken en bleven daar 1.868.287 onder, ter wijl deze opbrengst zelfs ruim 481.000 minder was dan in het eerste halfjaar van 1937. Dit ongunstige cijfer heeft niet aan de maand Juni gelegen, want in deze maand was de opbrengst 8.756.171 tegen over een raming van 8.166.666, terwijl de ze opbrengst ook hooger was dan in Juni van het vorig jaar, toen zij 8.617.077 be droeg. Wat de accijnzen betreft, deze hebben in het eerste half jaar alle meer opgebracht dan het vorig jaar en wel die op zout 120.095, die op geslacht 87.863, die op wijn 39.379, die op gedistilleerd 195.177, die op bier 402.637, die op suiker 475.892 en die op tabak 984.430. De omzetbelasting, waarvan per maand 6.250.000 is geraamd, heeft in Juni opge bracht 6.501.314 tegenover 6.488.167 in Juni van het vorig jaar. Over het eerste half jaar (raming 37.500.000) was de op brengst 37.583.381 tegen 35.938.998 het vorig jaar. (Ingez. Med.) Maak van Zeeland geen Marken of Volendam! (Ingezonde n).. Er dreigt een gevaar voor Zeeland, een gevaar zóó ernstig, dat ik meen er met nadruk voor te moeten waarschuwen. Het bedreigt niet alleen Zeeland, maar ook andere deelen van ons land, en wanneer ik mij in dit artikel tot Zeeland bepaal, is dat in de eerste plaats, omdat het heil van dit gewest als mijn geboorteland mij het meest ter harte gaat, en in de twee de plaats omdat het gevaar mij hier acuter voorkomt dan elders. Mijn oogen zijn er pas goed voor opengegaan, toen ik ken nis nam van het manifest, dat onder den zelfden titel, dien ik boven dit stuk plaat ste, nu ruim een half jaar geleden in de Prov. Zeeuwsche en Middelburgsche Cou rant en andere bladen verscheen. Het was onderteekend door een aan tal Zeeuwen krachtens geboorte, maar meest krachtens inwoning, en door den bekenden folklorist den heer D. J. van een aantal Zeeuwen krachtens geboorte, maar meest krachtens inwoning, en door den bekenden folklorist den hr. D. J. van der Ven, en het riep de plattelandsbevolking van Walcheren en Zuid-Beveland te wapen tegen de toenemende verdwijning van de hoerendracht, tengevolge waarvan „de schoonste bloemen uit den Zeeuwschen hof uitsterven." „Het zou zonde en jam mer zijn", aldus klagen deze schoon- en oudheidlievende Zeeuwen, „iets dat door alle folkloristen, alle personen die iets voelen voor de schoonheid, en door 'allen die het goed meenen met Zeeland, zou worden betreurd, wanneer de kleeder dracht binnenkort nog slechts in het m seum van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middelburg zou kun nen worden bewonderd.'? Een actie als die van dit Zeeuwsche co mité brengt de folklore weer eens in kwaad gerucht. Zij verstrekt den waan, dat volkskunde beteekent: de wetenschap van het verleden, van het museum. Niets is minder waar. De volkskunde weet maar al te goed, dat al het oude vergaat, de tijden veranderen, en nieuw leven uit de bouwvallen opbloeit. De volkskunde wil geen openluchtmuseum maken noch van Zeeland, noch van welk ander deel van welk ander land ook, dat een plaats in neemt in het organisme van een volk. En ik ben er diep van overtuigd dat het Zeeuwsche volk innerlijk kracht genoeg bezit om zijn eigen aard te handhaven in de Nederlandsche volksgemeenschap, mét zijn kleederdracht, maar zoo noodig ook zonder zijn kleederdracht, wanneer deze haar zin en bestaansrecht verloren heeft. Men versta mij goed: ik beweer aller minst dat deze dracht geen reden van be staan meer heeft. Mijn verzet gaat niet tegen de pogingen tot behoud van deze dracht, maar uitsluitend tegen de wijze waarop deze actie wordt gevoerd. Een actie als deze heeft uitsluitend dan recht en re den van bestaan, wanneer ze gevoerd wordt door personen, die zelf de hoeren dracht dragen. De Zeeuwsche boeren zijn mans genoeg, om hun eigen zaken te red deren, en zeker wanneer het om een zoo specifiek boeren-aangelegenheid gaat als de hoerendracht. Daarvoor hebben ze heusch de inmenging van heeren in bur ger niet noodig. Menig Zeeuw zal als schrijver dezes eenig wantrouwen hebben getoond ten opzichte van het bovenaangehaalde mani fest, en onder de onderteekenaren met eenige verbazing de namen gemist heb ben van diegenen, die meer dan wie ook belangstelling hebben getoond voor de Zeeuwsche hoerendracht, terwijl als eeni ge die, noch van de geboorte, noch van afkomst, noch door inwoning Zeeuw is, de heer Van der Ven onder de manifestan ten wordt opgemerkt, wiens kort te voren verschenen boekje „Zeeuwsch volk in Zeeuwsche dracht" een ter zake kundigen Zeeuw als den heer C. van Liere aanlei ding gaf tot een niet malsche, maar al leszins gerechtvaardigde kritiek („Eigen Volk", Mei 1938). Wat wil het comité nu eigenlijk? Het laat ons omtrent zijn bedoelingen niet in het onzekere. Het wil de Zeeuwsche speciaal de Walchersche en Zuid-Beveland- sche kleederdracht in stand houden als „het mooiste en interessantste dat Zee land bezit." Het is ons te doen om de ar tistieke zijde van deze aangelegenheid" schrijft het comité, maar het laat daarop onmiddellijk volgen, dat er ook andere belangen zijn. „Wij denken bv. aan het vreemdelingenverkeer. Wat zal er over blijven van de attractie van de Middel burgsche en Goesche marktdagen wanneer de schitterende kanten mutsen, de kleu rige doeken en „beukjes" van het too- neel zullen zijn verdwenen?" Deze openhartige uitspraak demon streert beter dan elke andere de ondes kundigheid van het Zeeuwsche comité. Het wil de kool en de geit sparen, en in dit geval zal dat toch werkelijk niet gaan. Het comité schijnt niet te begrijpen, dat juist die Middelburgsche en Goesche marktdagen, terwille waarvan het de kleederdrachten bewaard zou willen zien, van deze kleederdrachten den ondergang beteekenen. Daar toch komen de boeren en boerinnen tot het inzicht, dat ze in hun gewestelijke kleeding een bezienswaar digheid vormen voor Amerikanen en an dere vreemdelingen, die alleen maar oog hebben voor het bizarre, het afwijkende van hun eigen doorgaans smakelooze klee ding. Daar toch worden de boerinnen las tig gevallen door brutale vlegels, die om dat ze toch in een vreemd land zijn, mee nen zich alle vrijheden te mogen permit- teeren tegenover de inheemsche bevolking. Daar toch ervaart de boer, dat hij met zijn voorvaderlijke kleeding uit den toon va.lt, dat men hem grappig vindt, dat men zich met zijn kleeding amuseert, kortom dat hij een museumstuk is gewor den. Ik ben er diep van overtuigd dat het vreemdelingenbezoek juist een der be langrijkste factoren is, die de mooie Zeeuwsche kleederdrachten doen verdwij nen. Een der belangrijkste, maar lang niet de eenige. Er is nu eenmaal in het volksleven een algemeene tendenz waar neembaar, om zich aan te passen aan den nieuwen tijd. Zonder deze tendenz zou alle leven verstarren. De geschiedenis van de kleederdrachten, ook van de Zeeuwsche wijst trouwens uit dat er in den loop der tijden groote veranderingen in dit op zicht hebben plaats gevonden. Het zou dwaasheid zijn, de Zeeuwsche dracht te willen behouden in den vorm waarin ze thans gedragen wordt. Maar eerst en vooral: laat de Zeeuw sche boer en de Zeeuwsche boerin zélf beschikken over hun dracht. En dat kun nen ze, zoolang Zeeland geen tweede Mar ken of Volendam is geworden, zoolang de Zeeuwsche boer zijn brood niet behoeft ce verdienen met zich te laten bekijken door nieuwsgierige vreemdelingen. De tegen stelling tusschen de stad en het platteland kan alleen maar grooter worden als de stedeling zich gaat bemoeien met wat tot het domein van den boer behoort. Het is zijn taak, den boer vrij te' laten in zijn leven, zijn gewoonten en gebruiken, hem te eerbiedigen in de uitingen van zijn kui tuur. De boer moet boer blijven, en geen object worden voor vreemdelingenverkeer. Ik lees in den Toeristenkampioen van 21 Mei 11., dat het comité tracht de „hoo gere standen" er toe te bewegen zich „af en toe bij feestelijke gelegenheden" in de provinciale dracht te vertoonen. Ik ben er van overtuigd, dat het gebruik van de Zeeuwsche dracht als maskeradepakje juist het tegengestelde effect zal hebben, van wat men er mee beoogt. Ik kan dit protest moeilijk beter eindi gen dan met een aanhaling uit het be zielde pleidooi van mijn betreurden leer meester prof. Schrijnen: „Spaar de volksgebruiken", waarin hij o.a. het volgende schreef: „Het volksleven in zijn verschillende uitingen is een kruidje-roer-mij-niet. Wil men het sparen, dan late men het onge deerd en ongemoeid daar waar het thuis hoort, op eigen erf, in eigen bodem en gekoesterd door eigen klimaat. De volks psyche is zoo uitermate teer. Hoe meer men gaat inzien, dat kleederdrachten en gebruiken verschillen van die van het meerendeel van de beschaafde landsbe- volking en van de gewone Nederlandsche levenswijze, hoe spoediger dat alles zal op houden een normaal bestanddeel te vor men van het lokale volksleven. Zoodra men ze als merkwaardigheden gaat be schouwen, zijn ze ten doode opgeschre venHet is niet alleen le ridicule, qui tue, maar ook le sentiment de l'extraor- dinaire (Het is niet alleen het belachelij ke, dat een vernietigende uitwerking heeft, maar ook het gevoel van iets buitenissigs te zijn)". p. j. Meertens. [Wij betreuren het uitermate, dat onze overigens zoozeer gewaardeerde medewer ker met het bovenstaande ingezonden stuk gemeend heeft de vereeniging tot behoud der Zeeuwsche kleederdrachten een, als 't aan hem lei, doodelijken dolksteek in den rug te moeten toebrengen. Wij zijn voorne mens in een der volgende nommers van ons blad aan te toonen dat, en hoever, de heer Meertens er ditmaal naast is, hoe overbo dig, en derhalve schadelijk voor het goede doel, zijn poging ditmaal zijn moet. Red.J DE BILT: matige tot zwakke N.W. tot Z.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tempe ratuur. UKKEL: Zwakke wind uit het Westen. Gedeeltelijk bewolkt, plaatselijk regenbuit jes. Matige temperatuur, met een nacht, min. van 10 gr. Zo 17 Juli. Zon op: 4 h 59; onder: 21 h 12. Licht op: 21 h 42. Maan op: 22 h 43; onder: 10 h 20. Ma 18 Juli. Zon op: 5 h 01; onder: 21 h 11. Licht op: 21 h 41. Maan op: 23 h 04; onder: 11 h 29. L.K.: 20 Juli. Hoog- en Laagwater te VUssingen: Juli. Hoogwater. Zaterdag 16 4.28 16.37 Zondag 17 5.01 17.12 Maandag 18 5.38 17.49 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juli. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 16 S 6.19 18.34 11.52 24.17 Zondag 17 6.52 19.07 12.23 24.51 Maandag 18 7.26 19.41 13.01 Laagwater. 10.43 23.18 11.12 23.52 11.50 24.30 v. Bf' 1 Middelburg (Ingez. Med.J STERRIT DOOR ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Uitgaande van de Oranjevereeniging te Breskens zal op den verjaardag van H. M. de Koningin een sterrit worden gehouden door Zeeuwsch-Vlaanderen, teneinde de deelnemers in de"" gelegenheid te stellen kennis te maken met het typisch-schoone van het bij velen nog onbekende Zeeuwsch- Vlaanderen. Het ligt in dé bedoeling allen deelnemers een herinneringsmedaille aan te bieden, alsmede een bezoek aan de historische ten toonstelling te Breskens. Plantsoen-ontsiering. Het is van velen een geregelde bezigheid, en ook een attractie van de kinderen, om de honderden wilde eenden, die zich steeds in de Goesche vesten ophouden, te komen voeren. Daar is niets op tegen. Zwanen, ganzen en eenden, zijn een aantrekkelijk heid van de Goesche vesten en wallen. He laas echter worden vesten en wallen door de bedoelde dierenvrienden weer onaan trekkelijker gemaakt, doordat ze het pa pier, waarin het brood voor de watervogels medegebracht worden, daar ook achterla ten. Bij de steenen brug leek het gisteravond alsof er een papiermand leeggestort was. Hier en daar een „gemeentelijke" papier mand, of bak, zou aan dit euvel ongetwij feld een einde maken. Geen meterhuur meer. De Goesche Gasfabriek heeft haar ver bruikers een surprise bezorgd. Met ingang van Juli a.s. zal geen meterhuur meer be ekend worden. Het is verboden L. C., die met zijn buks op eenige eenden schoot, die zich op zijn erf aan de Wester straat bevonden, kreeg daarvoor een paar bekeuringen, wegens overtreding der vuur- wapenwet en der jachtwet. Tegen den auto-eigenaar C. H. G. M. werd proces verbaal opgemaakt wegens het berijden van de Klokstraat in verbo den richting. OPENBAAR ORGELCONCERT. Het programma voor de orgelbespeling op Dinsdag 19 Juli a.s., des nam. van 23 uur, in de Groote- of Maria Magdalena- kerk te Goes, door den heer Adr. Kousema ker luidt als volgt: 1. Koraalpartita „O Gott, du frommer Gott", Joh. Seb. Bach; 2. Andantino, César Franck. 3. Koraalbewerkingen: a. „Ach Gott und Herr" (Gez. 40); b. „Wie schön leucht' uns der Morgenstern" (Gez. 178) Sigfrid Karg. Elert. 4. Grand Choeur, César Franck; 5. a. Variaties over „Daar juicht een toon" b. Belijdenis-naspel, Adr. Kou semaker. 6. Suite gothique, a. introduction- choral, b. menuet gothique, c. prière, d. toccata, L. Boëllmann. Na elk nummer is er gelegenheid tot ver laten der kerk. DE MARINEKAPEL. De marinekapel uit Den Helder heeft Vrijdag een bezoek aan Vlissingen gebracht. Jammer is het, dat het voornaamste ge deelte van het programma in letterlijken zin in het water is gevallen. Vrijdagmorgen werd een muzikale marsch door de gemeente gemaakt. Vooraf gegaan door een afdeeling tamboers en pij pers met de martiale tambour-maïtre, volg de achter de marinekapel een uit 4 compag nieën bestaande troep, waarvan de kop werd gevormd door adelborsten, het geheel onder commando van den kapitein der mariniers J. M. C. van den Berge. Het was een imposant schouwspel deze lange rij van stram marcheerende manschappen, waarbij

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 9