Nederlandsche arbeiders in Duitschland. SPORT. LANDBOUW. Walcheren, het Gemeente en het Werkloosheids-Subsidiefonds. De Olympische Spelen 1940. PERSKRONIEK. RADIO-PROGRAMMA. AFLOOP AANBESTEDINGEN. il yy, Een officieele tegenspraak van de geruchten, dat ze het er slecht zouden hebben. Dedirecteur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt o.m. het volgende mede: Telkens weer duiken hier en daar in de pers berichten op over hoogst ongewenschte toestanden, waaronder Nederlandsche arbei ders in het buitenland, met name in Duitschland, werkzaam zijn. Het zijn tries te verhalen van een reis vol ontberingen over de Duitsche grens, van bovenmate zwaar en ongewoon werk, van geringe ver dienste, van slechte voeding, en tenslotte van een overhaasten terugkeer naar het va derland met een hart vol bitterheid om de teleurstelling en ontgoocheling, die maar al te spoedig een einde had gemaakt aan blijde illusies en hooggespannen verwach ting. En dan wordt gewoonlijk 't troosteloos relaas besloten met een commentaar, waarin pijnlijke verwondering tot uiting komt, hoe toch de Nederlandsche regeering, het de partement van sociale zaken, haar bemid deling en medewerking kon verleenen aan een avontuur, waarvan de mislukking reeds te voren moest vaststaan, en waaraan de Nederlandsche arbeider dan toch maar zou worden gewaagd. Het kan natuurlijk nooit de bedoeling der regeering zijn om ieder verhaal van dezen of genen ontevreden arbeider, waarin de ijverige reporter welkome copie ontdekte, officieel tegen te spreken. De rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling, die de Nederlandsche arbei ders op de werkgelegenheid in het buiten land heeft gewezen, die voor de totstand koming der arbeidsovereenkomst met den buitenlandschen werkgever zijn bemidde ling heeft verleend, heeft eerst terdege en zeer nauwkeurig de voorwaarden onder zocht, waaróp de arbeiders in het buiten land te werk zouden worden gesteld. Alleen dan, wanneer alle condities aanvaardbaar schenen, wanneer het loon voldoende, de voedig doelmatig, de huisvesting mensch- waardig konden worden geacht, eerst dan heeft de overheid haar burgers, die naar arbeid zochten, geadviseerd, om het werk in het buitenland aan te nemen, en bij de arbeidsovereenkomst haar bemiddeling ver leend. Wanneer er dan toch berichten als hierboven vermeld, nu en dan in de pers verschijnen, kan met klem worden tegen gesproken, dat zij in hun algemeene strek king juist zouden zijn. Er zijn op 27 Juni van dit jaar weer 225 Nederlandsche bouwvakarbeiders naar een bepaald werk in Duitschland vertrokken. Deze arbeiders hadden daar werk gekregen door tusschenkomst van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling en van de Nederlandsche arbeids beurs te Oberhausen. De arbeidsvoorwaar den zijn als volgt: loon 0.70 mark per uur, arbeidsweek 60 uur, toeslag aan gehuw den en kostwinners 1 mark per kalender dag (voorzoover afkomstig tut gemeenten met meer dan 100.000 inwoners 1.50 mark) De arbeiders zijn ondergebracht in barak ken, voor huisvesting en voeding wordt 1 mark per kalenderdag in rekening gebracht. De loonbesparingen kunnen voor 85 naar Nederland worden overgemaakt tegen een koers van ca. 72 ets., aan de gezinnen van gehuwden wordt uiteraard van Neder landsche zijde gedurende 14 dagen de steun doorbetaald. Op deze alleszins aan nemelijke voorwaarden konden de 225 Ne derlanders in Duitschland aan den arbeid gaan. Het vervoer was van Nederlandsche zijde zorgvuldig voorbereid. In Oldenzaal waren tvyee ambtenaren van den rijksdienst aanwezig, die het verdere vervoer naar Bentheim geregeld hebben. In Bentheim was mede aanwezig de directeur van de Nederlandsche arbeidsbeurs te Oberhausen, die de voorwaarden, waaronder gewerkt zou worden, nog eens met de arbeiders heeft besproken, en deze voorwaarden, welke in het Nederlandsch waren gesteld, heeft voor gelezen. Ieder der arbeiders heeft vervol gens door plaatsing van zijn handteekening bevestigd met deze voorwaarden bekend te zijn. De arbeiders zijn onder leiding van een der ambtenaren van den rijksdienst daarop rechtstreeks naar Brunswijk door gereisd, waar autobussen klaar stonden om hen naar de barakken te brengen. De be geleidende ambtenaar is tot Woensdagmid dag 29 Juni op het werk gebleven om zoo- noodig de belangen van de Nederlandsche arbeiders te behartigen. De inrichting der barakken werd door de arbeiders zeer ge roemd. De voeding was goed, klachten zijn niet vernomen. Het betreft hier een geheel vrijwillig aanvaarden van werk in het buitenland te gen aannemelijke arbeidsvoorwaarden, ter wijl waarborgen zijn geschapen, dat de be langen der Nederlandsche arbeiders in alle opzichten zullen worden behartigd. Van deze 225 hebben er na enkele dagen 10 het werk neergelegd en zijn naar Nederland teruggekeerd. Het waren op 1 na allen Rot terdammers en twee hunner hebben op de gemeentelijke arbeidsbeurs te Rotterdam hun grieven kunnen uiten. Hun klachten betroffen in hoofdzaak onvoldoende voe ding, aanwijzing van ongewonen arbeid, en het niet uitbetalen bij regenverlet. Hoewel slechts 10 man van de 225 deze grieven zóó sterk hadden gevoeld, dat zij meenden het het werk te moeten neerleggen, zijn toch de heer Van Lier, referendaris bij het de partement van sociale zaken en chef van de afdeeling arbeidsbemiddeling bij den rijksdienst, en dr. Kapma, directeur van de Nederlandsche arbeidsbeurs te Oberhausen, persoonlijk zich in Brunswijk van den toe stand op de hoogte gaan stellen. Zij bevon den, dat inderdaad aan timmerlieden en metselaars eenige malen ander werk was opgedragen, omdat men met de uitvoering van het werk nog niet zoo ver was gevor derd, dat de timmerlieden en metselaars konden beginnen. Bij regenverlet wordt niet Betaald. In Nederland wel. In Duitschland niet. Men kan den Duitschen werkgever toch moeilijk verplichten, terwille van die arbeiders de vigeerende arbeidsvoorwaar- den te veranderen-. En wat de overige klach ten betreft: de voeding vond men voldoen- de en, doelmatig, de huisvesting comfortabel Wil men liever hooren, wat de arbeiders zelf er over denken? Tet inzage werden verstrekt afschriften van eenige brieven, die door arbeiders aan hun familie in Ne derland zjjn gezonden. Geciteerd wordt uit een brief van 3 Juli: „We hebben een ge zellig ploegje bij elkaar, 13 man op een kamer, en we verstaan mekaar heel goed. Nu is het hier wel uit te houden, 's Mor gens om half vjjf dag tot's avonds half zeven en dan lekker eten en een biertje drinken, want dat hoort er hier bij, dus je ziet, we hebben het hier heel goed." Uit een anderen brief: „Ik denk dat ik je ongeveer 27 per week kan sturen, dus dat valt je niet tegen hè? Nu, als het nu maar niet re genen gaat, want anders hebben we een strop. Regenverzuim wordt hier nog niet betaald, maar misschien komt dat nog wel. Er is hier ontzaglijk veel werk, voor jaren. Ook het eten en drinken is hier prima in orde." Een ander schrijft op 2 Juli: „Ik maakt het heel best en wij allen hebben geen klagen, het is hier heel goed." (Volgt beschrijving menu). „Het weekloon dat wij op zullen sturen, bedraagt zoowat 40 mark, dat is zoowat 28 gulden." Weer een schrijft op 6 Juli: „Wij zitten hier met 24 Hollanders in Oeffingen. Wij hebben 75 pfenning per uur en 15 over- geld. Wij werken 60 uur per week. Eten en drinken is hier ook goed. Wij hebben niets te klagen." Dit zijn eenige citaten uit brieven, welke toevalligerwijze onder de aandacht van den rijksdienst kwamen. Wiskunstig bewijzen doen enkele citaten niets. Dat doen ook de klachten der 10 Rotterdammers niet. Maar zij geven te denken. Ze bevestigen het aan vankelijk vermoeden van ieder onbevoor oordeeld mensch, dat namelijk door de Ne derlandsche regeering met de redelijke eischen van Nederlanders in den vreemde op behoorlijk loon en menschwaardige ver zorging naar het vermogen rekening wordt gehouden. Het grootste profijt voor Soeburg, het grootste nadeel voor Oostka- pelle. I. (Van een bijzonderen medewerke r)^ Met het oogmerk om de lasten, die op de verschillende gemeenten drukken, meer gelijkmatig te verdeelen, zijn het gemeen tefonds en het werkloosheids-subsidiefonds ingesteld. Uit het eerste fonds ontvangen alle, uit het laatste bijna alle gemeenten een jaarlijksche uitkeering, die naar be paalde maatstaven en formules voor elk geval afzonderlijk wordt berekend. Ten einde deze uitkeeringen mogelijk te maken, heft het rijk ten behoeve van deze fondsen de gemeentefondsbelasting en een aantal opcenten op deze en andere belastingen. Voorts komt een deel van de hoofdsom van enkele heffingen aan het werkloosheids-subsidiefonds ten goe de terwijl daarin tenslotte ook nog een aanzienlijke bijdrage uit de algemeene rijksmiddelen wordt gestort. Met behulp van enkele publicaties van het Centraal Bureau voor de Statistiek laat zich berekenen hoe zwaar al deze heffingen op de bevolking van elke stad en elk dorp drukken en valt dus tevens na te gaan, welke gemeenten van het bestaan dezer fondsen profiteeren en wel ke ten behoeve van andere gemeenten méér contribueeren dan zij ontvangen. Wij laten hieronder nu eerst een opgave volgen van de bedragen, die over het laatst-bewerkte dienstjaar van de fondsen in de verschillende gemeenten van Wal cheren per inwoner in het gemeentefonds werden gestort, en plaatsen daarachter hoe groot de uitkeeringen uit diï fonds eveneens per inwoner omgerekend, ge weest zijn. Gemeentefonds Stortingen: Uitkeeringen: Aagtekerke 5.47 6.27 Arnemuiden 2.55 8.04 Biggekerke 5.30 9.20 Domburg 5.94 7.70 Grijpskerke 2.42 12.20 Koudekerke 6.41 5.37 Meliskerke 3.02 j, 8.58 Middelburg 9.78 13.06 Oostkapelie 8.01 5. Rittem 3.15 9.80 Serooskerke 3.74 5.57 Sint-Laurens 5,98 5.93 Soeburg 4.70 10,61 Vere 5.11 8.94 VLISSINGEN 7.86 14.74 Vrouwenpolder 2.53 8,74 Westkapelle 2.48 5.43 Zoutelande 2.82 6.79 Slechts drie gemeenten van Walcheren zijn er dus, waar de gezamenlijke ingezete nen méér aan het gemeentefonds hebben bijgedragen, dan uit dit fonds aan de ge meente hunner inwoning werd uitgekeerd. Het zijn: Oostkapelie 3.01 nadeel Koudekerke 1.04 Sint-Laurens 0.05 Alle andere gemeenten ontvingen méér terug dan door hun inwoners aan het ge meentefonds was bijgedragen. In opklim mende volgorde gerangschikt, bedroeg dit meerdere per inwoner in: Aagtekerke 0.80 voordeel Domburg 1.76 Serooskerke 1.83 Westkapelle 2.95 MIDDELBURG 3.27 Vere 3.83 Biggekerke 3.90 Zoutelande 3.97 Arnemuiden 5.49 Meliskerke 5.56 Soeburg 5.91 Vrouwenpolder 6.41 Rittem 6.65 VLISSINGEN 6.88 Grijpskerke 9.78 Bij de instelling van het gemeentefonds heeft Walcheren blijkens deze becijferin gen dus overwegend voordeel gehad. De stortingen in en de uitkeeringen in het Werkloosheids-subsidiefonds vertoonen in Een kanowedstrijd. Op Zaterdag 13 Augustus a.s. zal een kanowedstrijd gehouden worden op de Schelde voor het badstrand te Vlissingen. Iedereen, zoowel uit Vlissingen, Middel burg en Soeburg, die over één of tweeper soonskano beschikt, kan hieraan deelne men. De deelnemers worden in twee groe pen verdeeld nl. van 1316 jaar en ou deren. Het parcours'ïs plm. 1100 meter en loopt van het Wandelhoofd tot aan den Nolledijk, waar gekeerd wordt en terug gevaren naar de plaats van vertrek: het Wandelhoofd. Voor dezen wedstrijd geldt ook weer het „safety first", daar iedere deelnemer de zwemkunst machtig moet zijn. WIELRENNEN. DE RONDE VAN FRANKRIJK. Van Nek en Schulte hebben op gegeven. Op de achtste étappe van de ronde van Frankrijk, welke gisteren van Pau naar Luchon over een afstand van 193 km is verreden, moesten onze landgenooten Piet van Nek en Gerrit Schulte den strijd sta ken. Winnaar van deze étappe werd de Belg Vervs.ecke in den tijd van 7 uur 15 min. 13 sec. Tweede werd zijn landgenoot Vissers in den zelfden tijd, derde de Italiaan Bar- tali met 55 sec. achterstand. In het alge meen klassement heeft Vervaecke thans met een tijd van 50 uur 17 min. 37 sec. de leiding. Tweede is Bartali in 50 uur 19 min. 55 sec. Ook Dominicus uitgeschakeld. Nader wordt gemeld: Piet van Nek en Schulte, die vandaag tijdens de 8ste étap pe werden uitgeschakeld doordat zij te laat te Luchon aankwamen, hebben dit te wijten aan een, gelukkig niet ernstigen val, wel ken zij op den Aubisque maakten. De koerscommissarissen hebben gister avond besloten om zeven renners, die meer dan een uur en 20 minuten achterstand hebben in het algemeen klassement, van verdere deelneming uit te sluiten. Hieron der bevindt zich ook onze landgenoot Do minicus, zoodat dus na deze eerste étappe in de Pyreneeën de Nederlandsche ploeg gehalveerd is en thans nog bestaat uit Mid delkamp, Van Schendel en Hellemons. In het zeer steile bergland hebben de Belgen en Italianen thans direct hun meer derheid getoond. In het algemeen klassement is Middel kamp 54ste, Van Schendel 58e, en Helle mons 72e. ZWEMMEN. NIEUW WERELD- EN EUROPEESCH RECORD. 4 x 100 meter estafette heeren. In het overdekte zwembad op het Mar- garetha-eiland te Boedapest hebben de Hon garen gisteren geoefend voor den zwemlan- denwedstrijd tegen Duitschland, welke Za terdag en Zondag a.s. te Boedapest zal wor den gehouden. Bij deze gelegenheid heeft de Hongaar- sche estafetteploeg, bestaande uit Zolyo- mi, Csik, Koeroesi en Graf, het wereld- en Europeesch record op de 4 x 100 m borst - crawl estafette op hun naam gebracht met een tijd van 4 min. 2 sec. Het oude, nog niet erkende wereldrecord, stond op naam van de Duitsche ploeg, (Birr, Wille, Plath, Von Eckenbrecher) met een tijd van 4 min. 2,4 sec. Het officieel erkende wereldrecord staat eveneens op naam van Duitschland (Fi scher, Heibel, Askamp en Freese) met een tijd van 4 min. 3,6 sec., gevestigd op 6 Maart 1938 te Bremen. AUTOMOBILISME. RAYMOND SOMMER VERONGELUKT. Tijdens proefritten, welke de Alfa Corse- fabrieken gisteren met een nieuwen 12 cy linder Alfa-wagen lieten maken, is een on geluk gebeurd, waarbij de bekende Fran- sche coureur Raymond Sommer ernstige verwondingen heeft opgeloopen. Op het 5.8 km lange racetraject kwam Sommer met zijn wagen, op topsnelheid rijdend, in aan raking met den wagen van Antignano, vlak bij een spoorbrug. Sommer werd uit den wagen geslingerd en kreeg een hersenschud ding, een onderarmbreuk en vleeschwonden. Er zullen in geen geval Japan ners meedoen. Het A.N.P. meldt uit Tokio; Naar wij vernemen zal de Japansche mi nister van openbaar welzijn, onder wiens departement ook sport ressorteert, niet toe staan, dat Japansche athleten zullen deel nemen aan de spelen der twaalfde Olyrppi- ade in 1940, waar die ook mogen worden gehouden. In plaats hiervan heeft de mi nister het plan opgevat, om ter gelegenheid van het 2600-jarig bestaan der Japansche dynastie nationale spelen te Tokio te or- ganiseeren. Een Amerikaansche gegadigde. Uit New York wordt gemeld, dat Grover Wahlen, de president van de wereldtentoon stelling te New York, medegedeeld heeft, zich onmiddellijk in verbinding te zullen stellen met het Amerikaansch Olympisch comité, om de mogelijkheid te onderzoeken de olympische spelen in 1940 op het ten toonstellingsterrein te doen houden. Vreugde in Finland. Het bericht, dat Japan van de organisatie der spelen in 1940 afziet, heeft, zooals wel te verwachten was, in Finland verheugen- den weerklank gevonden. Onmiddellijk kwamen te Helsingfors de bladen met ex tra edities uit, welke in een ommezien van de hand waren. Ernst Krogius, de vertegenwoordiger van Finland in het internationaal olympisch comtié, heeft verklaard, dat Finland zeer wel in de gelegenheid verkeert, om de spe len in 1940 te organiseeren. Nochtans zou hem 1944, in verband met den gevorderden tijd, liever zijn geweest. Erik von Frenckell, loco-burgemeester van Helsingfors, meende, dat het I.O.C. thans de plicht heeft, allereerst Finland te vragen of het de organisatie der spelen in 't algemeen een geheel ander beeld, zoo als wij in een volgend artikel zullen doen uitkomen. (Wordt vervolgt). 1940 wil overnemen. Helsingfors zal de spe len organiseeren, indien de regeering zich bereid zou verklaren, de subsidie, welke reeds vroeger toegezegd was, ter beschik king te stellen. Urho Kekkonen, de Finsche minister van binnenlandsche zaken en voorzitter van den Finschen sportbond, verklaarde, dat Hel singfors zoowel voor 1940 als 1944 bereid zou zijn de spelen te doen houden. Natuur lijk zou men die in 1944 beter kunnen voor bereiden. Over het algemeen krijgt men den indruk, dat zoowel Finland als Helsing fors gaarne bereid zijn de olympische spe len 1940 of 1944 te organiseeren. Maar het grootscheepsche van Berlijn 1936 zal men dan niet krijgen, men zal zich dan meer aan het programma der spelen in 1912 té Stockholm houden, zonder een omvangrijk programma. Het oordeel van baron Schimmel- penninck van der Oye. De president van het Nederlandsch olym pisch comité, mr. A. baron Schimmelpen- ninck van der Oye, deelde ons mede, geens zins verrast te zijn, dat Japan afstand van de olympische spelen had gedaan. In welke stad de spelen in 1940 zullen plaats vinden, zal binnen korten termijn wel door het I.O. C. beslist worden. In ieder geval zal de reis voor een uit te zenden ploeg van Nederland wel niet zoo ver zijn, als naar Tokio. Het aantal Nederlandsche athleten, dat in 1940 uitgezonden zal worden, kan uit den aard der zaak nu uitgebreid worden. Het bestuur van het N.O.C. zal zich, zoo dra definitief bekend" is, waar de spelen in 1940 zullen worden gehouden, de nieuwe si tuatie onmiddellijk onder het oog zien en zijn maatregelen treffen. DE ZEVENDE COMMISSIE. Van geachte zijde vestigt men onze aan dacht op een artikel in het Weekblad voor Gymnasiaal en Middelbaar onderwijs. Daar in wordt van de commissie-Fockema An- dreae het volgende geschreven: (n.s.) „Goedgeteld is dit nu de zevende Commissie, die zich in de laatste dertig ja ren een opdracht ziet toebedeeld om zich met het vraagstuk van de spelling bezig te houden. In 1909 benoemde de regeering een staatscommissie onder voorzitterschap van dr. A. Kuyper, om na te gaan „welke de gedragslijn der regeering behoort te zijn ten opzichte van de schrijfwijze der Nederland sche taal, wanneer inzichten omtrent die schrijfwijze met elkander in strrd gera ken". Na een arbeid van drie jaren, waar bij werd nagegaan hoeveel bladzijden in oude en in nieuwe spelling gedrukt wer den, verscheen het lijvig verslag van 1912, waarin op grond van de cijfers van bovèn genoemd onderzoek de minderheidsspel- hng als te onbeduidend werd veroordeeld. De gestadige groei van de spellingbewe ging deed minister Cort van der Linden begrijpen, dat er iets gebeuren moest en zo benoemde deze in 1916 een nieuwe staatscommissie, waarvan blijkens haar sa menstelling een verzoenend en bemiddelend optreden verwacht werd. De commissie zocht dan ook naar een compromis dat bei de partijen zou bevredigen. Het heeft even wel die uitwerking niet gehad. Wat zij voorstelde, verschilde niet veel van de re geling, die in het spellingbesluit 1934 haar beslag heeft gekregen. De intussen opgetreden minister van on derwijs, dr. J. Th. de Visser, wilde evenwel niets weten van de regeling inzake de bui gings-n en droeg de hoogleraren Kluyver en Muller op een nieuwe geslachtslijst sa men te stellen. De lijst verscheen in 1921, maar deze bleek niet bestand tegen de daarop uitgeoefende critiek. In deze om standigheden vond minister de Visser het maar het veiligst de hele zaak te laten rus ten. Een nieuwe commissie, de vierde dus, werd ingesteld door minister Marchant in 1933. Ook haar taak zou moeten zijn „tot een aannemelijk compromis" te komen tus sen de regels van de vereniging tot ver eenvoudiging van onze spelling en die van de spelling en buiging naar De Vries en Te Winkel. De gevolgen van het werk van deze commissie mogen wij als voldoende bekend veronderstellen. De vijfde commissie is de Nederlands- Belgische ingesteld op 17 December 1934, de commissie-van Haeringen, die belast werd met de samenstelling van een woordenlijst volgens de spelling-1934 en welke tevens moest nagaan, in hoeverre ten aanzien van de voornaamwoordelijke aanduiding over eenstemming zou kunnen worden verkre gen tussen het Noord- en het Zuidneder lands gebruik. Zij diende op 13 Januari 1936 een deel van haar werk, dat betreffende „Geslacht en verbuiging" en „voornaam woordelijke aanduiding" bij den minister in. Verder is van deze commissie niets gehoord. Hetzelfde is het geval geweest met de zesde commissie, bestaande uit de hoogle raren Van Ginneken, Schrijnen en de Vooys, die te adviseren had omtrent regels betref fende de voornaamwoordelijke aanduiding. Naar gezegd wordt heeft de commissie als zodanig niet gerapporteerd, maar diende prof. Van Ginneken een rapport in op eigen gelegenheid en kwam er later een nieuw rapport op naam van de leden Van Ginne ken en Schrijnen' En nu is er dus de zevende commissie. Zij wijkt in de samenstelling belangrijk af van al de vorige. Terwijl deze óf geheel öf in grote meerderheid uit Nederlandse-taalge leerden van erkende reputatie bestonden wat toch de meest natuurlijke zaak ter wereld is is de Nederlandse taalweten schap in de commissie slechts door één fi guur van dergelijk formaat, i.e. dr. Van Haeringen, vertegenwoordigd. Wanneer men daartegenover ziet, dat twee theologen er deel van uitmaken, dan blijkt wel duide lijk, uit welke hoek de wind waait. Het heeft er alle schijn van, alsof de Neder landse-taalwetenschap angstvallig uit deze commissie geweerd moest worden. De Ne derlandse taal is blijkbaar een zaak, waar de vakmenschen geen verstand van heb ben. Terecht merkte een der sprekers de heer Kuitert op de demonstratieve vergadering van 25 Juni jl. op, dat de mi nister van waterstaat bij wegenaanleg toch luistert naar zijn ingenieurs en niet naar de bond van schoenmakers bijv. omdat we genaanleg en zolenslijten met elkaar in verband staan. Als het de Nederlandse taal betreft, schijnt het anders te moeten zijn! Melkerscursus. Maandagavond had de uitreiking plaats van de behaalde diplomas van den melkers- cusus uitgaande van den kring Walcheren der Z.L.M.. Bij monde van den voorzitter van de commissie van toezicht den heer Van Varik werden ze met een toepasselijk woord uitgereikt. Vier leerlingen moesten wegens te weinig oefening worden afgewe zen. De namen der geslaagden zijn moj. Cath. Boone, Serooskerke met 191 punten; mej. Sina Allaart, Serooskerke met 191 punten; mej. Cornelia Boone, Serooskerke met 189 punten; Johannis Christiaanse, Serooskerke met 189 punten; W. Meiiefste, Serooskerke met 187 punten; mej. Eliza beth Wattel, Gapinge met 180 punten; mej. Adriana Melis, Serooskerke met 179; mej. Neeltje Janse, Oostkapelie met 171 punten; Lambertus Verhage, Grijpskerke met 160 punten; P. Louwerse, Vrouwepolder met 157 punten. Nadat de heer Sietema gewezen had op het groote nut van goed en zindelijk mel ken werd verschillende heeren die hadden mede gewerkt om dezen cursus te doen sla gen bedankt. In het bizonder de voormelk ster mej. M. Langebeeke die met tact, lei ding wist te geven aan de leerlingen. Nadat nag enkele heeren het woord ge voerd hadden deed de heer Van Varik in korte trekken eenige mededeelingen over zijn studiereis naar Denemarken en Duitsch land, welke zeer interessant waren. Bij monde van den hr. Meiiefste werd hierop namens de leerlingen den hr. Sietema, mej. Langebeeke en Kleinepier dank gebracht voor de genoten lessen en werden door de dames Allaart en Boone bloemen en een souvenir aan leeraar en voormelkster aan geboden. Na het bezichtigen der Middelb. Zuivelfabriek werden de geslaagden op de gevoelige plaat gezet. ZATERDAG 16 JULI. HILVERSUM I 1875 EN 415.5 M. VARA-uitzending. 10.0010.20 vm. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gram. (Om ca. 8.16 Ber.) 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in Continubedr. 12.001.45 Gram. (Om ca. 12.15 Ber.) 2.00 Filmpraatje. 2.15 Zang, piano en gram. 2.45 Gram. 3.00 Reportage. 3.30 VARA-orkest. In de pauze Gram. 4.30 Causerie. 4.45 Gram', 5.40 Letterkundig overzicht. 6.00 Orgelspel. 6.30 Gram. 7.00 Filmland. 7.308.00 Cyclus. '8.05 Ber. ANP. 8.20 VARA-kinderkoren en Orgel spel. 9.15 „En nuOké". 10.30 Ber. ANP. 10.35 Sportrep. 11.00 VARA-orkest. 11.35—12.00 Gram. HILVERSUM H 301,5 M. KRO-uitzending. 8.00—9.15 Gram. (Om 8.15 Ber.) 10.00 Gram. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Ber. 12.15 KRO-Melodisten en solist. (1.00 1.20 Gram.) 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 KRO-ork. 3.00 Kinderuurtje. 4.00 Ber. hierna KRO-ork. en gram. 5.30 Gram. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gram. 6.20 Journalistiek weekoverz. 6.45 Gram. 7.00 Ber. 7.15 Medische causerie. 7.35 Actueele aether flitsen. 8.00 Ber. ANP. 8.15 Medita tie met muz. omlijsting. 8.35 Gram. 9.00 KRO-Boys en solisten. 10.00 KRO-Melo disten en solist. 10.30 Ber. ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.5512'.00 Gram. DROITWICH 1500 M. 11.20 Orgelspel. 12.05 Colombo-Octet. 12.50 Dansmuziek (gr. pl.) 1,20 New Coventry Hippodrome- ork. 2.20 Gram. 3.05 Orgelspel. 3.35 Sport rep. 5.10 Gram. 5.20 Payne's Band. 6.20 Ber. 6.50 Sportpraatje. 7.05 J. Dickinson- ork. en solist. 7.50 I. Schwiller's strijk- sextet. 8.20 Loss Band. 8.50 Declamatie. 9.05 Londens Mozartork. 10.00 Declama tie. 10.20 Ber. 10.45 Orchestre Raymonde. 11.3012.20 Grosvenor House-Dansork. RADIO PARIS 1648 M. 8.10, 8.55—9.30 en 10.05 Gram. 12.35 Giardino-ork. 2.20 en 3.20 Gram. 4.05 Piano. 6.05 en 7.20 Zang. 8.35 Gram. 8.50 Radiotooneel. 9.30 Va riété. 10.25 Symphonie-ork. en soliste. 11.2012.50 Dansmuz. KEULEN 456 M. 6.50 Gram. 7.30 Hev- den's ork. 8.50 Schrammel-ensemble. 12.20 NS-Toonkunstenaarsork. 2.30 Gram. 4.20 Orkest en koor m. m. v. solisten. 7.20 Amusementssextet. 9.20 Bonte avond. 10.35 Gram. 10.50 Fröhlich's ork. 12.203.20 Orkest, kleinorkest en solisten. BRUSSEL 322 EN 484 M. 322 m: 12.20 Gram. 12.50 en 1.30 José Schnyders' ork. 1.50 Gram. 3.50 Zang en gram. 4.20 Gram. 5.20 Viool. 6.35 Gram. 8.20 Musette-ensemble. 8.50 Dansork. en solisten. 10.30 Gram. 11.2012.20 Pop. cone. 484 m: 12.20 Gram. 1.00 en 1.30 Dar- cy's ork. 1.50 en 2.35 Gram. 3.20. Piano duetten, 3.35 Gram. 4.20 Viool en piano. 5.35 Eloward-ork:, en dansorty 6.35 en 7.35 Gram. 8.20 Zie Droitwich. 8.50 Gram. 9.05 Zie Droitwich. 10.00 Gram. 10.30 12.20 Jean Omer's ork. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.20 Hawaiianduo, Schuricks-trio en solisten. 8.20 Ber. 8.30 Egon Kaiser's ork., militair ork. en solisten. 10.20 Ber. 10.40 Sportrep. 11.05 Ber. 11.20 Dansork. 12.202.20 Zie Keulen (1.151.26 Tijdsein.) Het bestuur van de Waterkeering van den Calamiteuzen Willem Annapolder te Biezelinge heeft onder nadere goed keuring van Ged. Staten van Zeeland aan besteed, de zinkwerken met steenbestorting tot verdediging van den onderzeeschen oever van den Calamiteuzen Willem Anna polder tusschen de peilraaien 6 en 14 en 20 en 23. Begrooting 143.000. Inschrijvers: J. A. van Severten, Dor drecht 165.000; J. M. Dekker en Zn., Pa- pendrecht 164.800; P. Both, Sliedrecht 164.400; Jan de Vries, Den Helder 163.500; P. Dekker, Vere 158.200; Jan Roskam, Sliedrecht 157.580; Gebrs. P. en T. de Klerk, Werkendam 157,500; Johs. Dekker, Vere 157.000; P. Broeken, Breda 155.450; Jacob van der Vliet, Sliedrecht 154.400; J. Lindenbergh, Wemeldinge 153.100.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 7