WÊÊËMÊ ZEELAND. KRONIEK van den DAG. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 15 JULI 1938. No. 164. IN GEHEIMEN DIENST. MIDDELBURG. aiSSINGEN. WALCHEREN. 2UIDBEVELAND Jat U reeds voor 1 met onze nationale lijn van Vlissingen naar Harwich ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. KERK EN SCHOOL. Naar een internationale regeling van het vraagstuk der politieke vluchtelingen. De conferentie te Evian, bijeengeroepen op initiatief van president Roosevelt ter be handeling van het vraagstuk der politieke vluchtelingen, in 't bijzonder der uit Duitschland verdreven Joden, heeft van daag reeds haar slotzitting gehouden. De besprekingen hebben een vlot verloop ge had en zonder veel strubbelingen is men het eens geworden over de maatregelen welke genomen moeten worden, om het leed der politieke vluchtelingen zooveel als maar mogelijk is te verzachten. Zooals wij verleden week, toen de con ferentie geopend werd, als ons vermoeden uitspraken, zal het voornaamste practische resultaat der conferentie naar alle waar schijnlijkheid worden, dat er in de naaste toekomst een groot aantal Duitsche Joden naar Mexico en Zuid-Amerika gaan. Uit de besprekingen is wel heel duidelijk gebleken, dat alleen in midden- en Zuid-Amerika, waar van een vraagstuk van overbevolking in afzienbaren tijd nog geen sprake zal zijn, een ruim „afzetgebied" voor politieke vluch telingen voorhanden is. De vertegenwoor digers der Europeesche staten hebben zon der uitzondering verklaard, dat hun regee ringen „helaas" geen huisvesting aan een beteekenende hoeveelheid vreemdelingen kunnen verleenen. En eveneens is duidelijk gebleken, dat Palestina voorloopig als vrij wel uitgeschakeld kan worden beschouwd. Over Palestina is ter conferentie zelfs niet eens gerept. Blijkbaar hebben de Engelschen den gedelegeerden vooraf laten weten, dat de Palestijnsche affaire maar het best ver zwegen werd. In de Joodsche wereld heeft men zich hierover nogal geërgerd. Ten on rechte dunkt ons. De toestand in Palestina is op 't oogenblik weer uiterst bedenkelijk. Engeland heeft er de handen aan vol, om de situatie meester te blijven. Wat nog uit dien heksenketel te voorschijn kan komen, weet geen mensch. En daarom zou het op zijn minst voorbarig geweest zijn, te Evian ook Palestina in de besprekingen te betrek ken. Klaart de toestand er binnen afzien baren tijd op, dan zal de Engelsche regee ring er heusch wel voor zorgen, dat de emi gratie naar het beloofde land opnieuw voortgang krijgt. De conferentie heeft besloten een inter nationale commissie in het leven te roepen, welke de verhuizing der politieke vluchte lingen practischzal probeeren te regelen. Het spreekt vanzelf, dat daar heel wat bij zal komen kijken; dat er o.m. een flink kapitaal bijeengebracht moet worden, om de uitvoering financieel mogelijk te maken. Maar naar alle waarschijnlijkheid wordt men die practische moeilijkheden wel op korten termijn de baas, nu men het princi pieel eens is geworden. In de internationale commissie krijgen zitting: een Amerikaan, een Engelschman, een Franschman, een Argentijn en een Braziliaan. Aanvankelijk wilden Engeland en Frankrijk er ook een Noor in hebben en dan maar één vertegen woordiger der Zuid-Amerikaansche staten. Daartegen rees bij de laatsten, en zeer be grijpelijk, verzet, een verzet, dat ze gemak kelijk genoeg kracht konden bijzetten: im mers het welslagen van het plan is recht streeks van de medewerking der Zuid-Ame rikaansche landen afhankelijk, nademaal alleen zij in staat zp'n, om een groot aantal uit Duitschland verdreven Joden onderdak te verschaffen. Voorzitter der commissie wordt vermoe delijk een bekend Amerikaan: oud-president Hoover of de oud-minister van buitenland- sche zaken Stimson. Aan laatstgenoemde schijnt men de voorkeur te geven, omdat hij nogal met Berlijn moet kunnen opschie ten en men uiteraard wil trachten, de Duitsche regeering tot een zekere mede werking te bewegen. In dezen zin nl„ dat aan kapitaalkrachtige Joden, die Duitsch land verlaten, wordt toegestaan, althans zooveel van hun bezit mee te nemen, dat ze zonder financieelen steun een nieuw le ven in den vreemde kunnen beginnen. Te Londen zou men ten aanzien van deze zaak nogal optimistisch gestemd zijn. Als men echter bedenkt, op welke wijze de Duitsche regeering tot dusver den Joden hun bezit afhandig wist te maken, lijkt dit optimisme ons wel eenigszins voorbarig. Overigens is dit niet zoo heel belangrijk. Het belangrijke is, dat thans te Evian de grondslagen gelegd zijn voor een deugde lijke internationale regeling van het vraag stuk der vluchtelingen, een regeling, welke vermoedelijk ontzaglijk veel leed zal ver zachten en zelfs voorkomen. Historische Avonturenroman. Door G. P. BAKKER. 33). „Je kwam juist op tjjd. Ik wou den strijd beginnen en mijn leven zoo duur mogelijk verljoopen. Misschien had ik een kansje Éje- had. Die beul bracht een pracht van een zwaard mee. Maar het was beter zoo". „Stom om je die wapens te laten behou den, maar ze konden niet denken, dat een monnik, ook al was hij vermomd, een heel arsenaal in zijn zakken zou dragen. Boven dien", en hij haalde een pistool uit zijn zak, „een geheel nieuw soort wapen. Ik zelf heb nog nooit een pistool en nog wel een dub belloops gezien, dat je in je broekzak kunt steken". „Kende je dien man in 't zwart?" „Mijnheer de Beaufors had me voor hem gewaarschuwd". „Ja", zeide de edelman. „Een pruikenma ker wordt veel gewaar. Hij is een Span jaard, een geheim agent van den Spaan- schen koning, die, naar men mompelt, al heel wat schurkenstreken op zijn geweten heeft. Hij werkt ook voor de keizerlijken. De belangen van Spanje gaan samen met die van den Duitschen keizer tegen Neder land, de protestanten in Duitschland en na tuurlijk den koning van Zweden. Trouwens u zult zelf voldoende op de hoogte zijn van de oorlogvoerende machten". „En gelooft u, dat hij in staat zou zijn tot koningsmoord?" „Moeilijk te zeggen, maar zeker is, dat DE WERKLOOSHEID. Een vermindering van 5.546 pet. De stand der werkloosheid in het district van de arbeidsbeurs Middelburg per 30 Juni luidt: Middelburg 765 (780); Vlissingen 490 (488); Goes 138 (178); Aagtekerke (5); Arnemuiden 152 (150); Baarland 16 (13); Biggekerke 11 (7)Borssele 34 (36)Brou wershaven 1 (6); Bruinisse 79 (72); Burgh Kolijnsplaat 50 (5)Domburg 26 (17)Driewegen 7 (6)Dreïschor Duivedijk Elkersee Elle- lemeet Ellewoudsdijk 5 (10); 's- Gravenpolder 8 (5)Grijpskerkë" (1) Haamstede 's-Heer-Abtskerke 2 (2); 's-Heer-Arendskerke 27 (36); 's-Hee- renhoek 40 (50)Heinkenszand 5 (12)Hoe- dekenskerke 26 (47); Ierseke 87 (96); Ka- pelle 1 (18); Kats 10 Kattendijke Kerkwerve Kloetinge 16 (17); Kortgene 25 (4); Koudekerke 29 (35); Krabbendijke 29 (29)Kruiningen 36 (70) Meliskerke (4)Nieuwerkerk 8 Nieuwland 12 (5); Nisse (1); Noord- gouwe (11)Noordwelle Oos- terland 35 (25); Oostkapelle 16 (18); Oude- lande 8 (22)Ouwerkerk 10 (10)Óvezand 22 (32); Renesse Rilland 13 (13); Rittem 5 (3); Schore (4); Serooskerke (W.) 8 (10); Serooskerke (S.) Sint-Laurens 1 (1); Soeburg 107 (112); Ve- re 2 (3)Vrouwenpolder 1 (3)Waarde 5 (8)Wemeldinge 33 (41)Westkapelle 113 (128); Wissekerke 30 (61); Wolfaarts- dijk 21 (21)Zierikzee 170 (170)Zonne- maire 4 Zoutelande 6 (13). De getallen tusschen haakjes zijn die van 31 Mei. Totaal stonden per 30 Juni 2740 personen als werkzoekenden ingeschreven, tegen 2901 op 31 Mei. DE MARINEKAPEL TE MIDDELBURG Het bezoek dat de marinekapel gister avond aan Middelburg heeft gebracht is geworden een enorm succes voor het korps en een avond van groot muzikaal genot voor duizenden. Reeds bij aankomst van het uit onge veer 40 personen bestaand korps en tam bours en pijpers met een peleton matro zen waren er honderden op het Molen water samengestroomd. Hier werden de bussen verlaten en stelden de marineman nen zich op. Te half acht ging het met vroolijke marschen, afgewisseld door de tambours en pijpers voorafgegaan en ge volgd door honderden en gade geslagen door zeer velen naar de Markt, waar reeds een duizendkoppige menigte den stoet afwachtte. Op de tent is gedurende ongeveer an derhalf uur geconcerteerd. De aanwezigen hebben daarvan ten zeerste kunnen ge nieten. De politie deed aan de buitenzijde speciaal in de omgeving van het stadhuis alles om de menschen tijdens de muziek stil te laten staan, maar rondom de tent wilde de jeugd nog wel eens lastig zijn. Toen het concert teneinde was is een ruimte vrijen gemaakt voor het Stadhuis en tegen tien uur, toen ook de belichting van het Stadhuis ontstoken was, kwamen daar het Muziekkorps, een aantal tam bours en pijpers en de Jantjes, die als dragers van de ouderwetsche petroleum- fakkels fungeerden bijeen. Nadat de di recteur het militair saluut had gebracht aan den burgemeester, die met verschil lende raadsleden en velen der deelnemers aan het Aardrijkskundig congres, op den pui onder den aangebrachten baldakijn bij een was, werd een taptoe gegeven, die wel in staat bleek de noodige stilte onder de aanwezigen te verzekeren. Deze tap toe, waaraan ook de tambours en pijpers medewerkten, heeft ongeveer 25 minuten geduurd. Direct nadat het applaus be daard was, zette de kapel het Wilhelmus in, dat door vele werd medegezongen en velen het hoofd deed ontblooten. De burgemeester, de heer M. Fernhout, heeft vervolgens den heer Leitiskow ver zekerd dat het een goede gedachte is ge weest van kapitein ter zee Van der Stad, den commandant der Marine om nu de kapel naar Vlissingen kwam, ook Middel burg daarvan te laten profiteeren en dat dit op prijs wordt gesteld, zal de heer Leitiskow wel bemerkt hebben. Men is hier te Middelburg trotsch op de marine en vele zonen van Middelburgers geven hun krachten in dienst van het vaderland. Spr. eindigde met een krachtig onder steund „Leve de Marine" en ,„Leve de kapeJV, maar nog krachtiger steeg het hij zijn koning en den keizer er een groeten dienst mee zou bewijzen". „Ik hoorde de woorden Gustavus Adolphus en luisterde toen. Ze spraken Spaansch, ik hoorde meer. Daarom liet ik Longuenez dien monnik volgen. Hij zou het werktuig kunnen zijn van dien Span jool. Samen den moordenaar te vangen, dat zou een goede aanbeveling voor mij zijn bij den koning van Zweden", meende de mar kies. „Ik zou graag officier in zijn legers worden". „Wij zullen dien moord verhinderen", sprak de jonge luitenant vol vuur en over tuiging. „Maar de dienst in het Zweedsche leger is anders dan dat van den vroolijken Franschen soldaat, zooals mijn leermees ter, die overal gevochten heeft,mij vertel de. Geregeld bidden, niet spelen, geen drink gelagen en strenge tucht. Geen tweege vechten". „Ook Richelieu heeft dat verboden". „Ja, maar de koning is heel streng. Kent u de geschiedenis van het laatste duel?" vroeg Edzke. „Neen, luitenant, maar vertel". „Twee hooge officieren hadden elkaar doodelijk beleedigd. Een van beiden moest van de aarde verdwijnen. Ze gingen naar den koning en smeekten om verlof te mo gen duelleeren op leven en dood. Tenslotte stond koning Gustaaf Adolf het toe. Den volgenden morgen verscheen de koning zelf op de plaats der ontmoeting. Hjj was vergezeld van een grooten soldaat met een beulszwaard. „Wat moet die man hier?" vroeg een der applaus op, toen spr. inzette „,Leve de Koningin." In den hal van het Stadhuis heeft de burgemeester zich speciaal gericht tot den luitenant ter zee eerste klasse Sluiter, die namens den kapiten ter zee Van der Stad, aanwezig was en hem verzekerd dat de komst van den kapel op hoogen prijs is gesteld met verzoek dit aan den com mandant over te willen brengen. Nog en kele woorden richtte spr. in het Fransch tot de buitenlandsche gasten en hiermede was ook deze bijzondere avond voor Mid delburg ten einde. Paard op hol. Gisterenavond sloeg op den Singel een voor een vrachtwagen gespannen paard op hol juist toen het daar vrij druk was met personen, die naar het Molenwater of de Markt gingen in verband met de komst van marine-kapel. Het paard was geschrokken doordat een tafel die op den wagen tegen het dier aanslierde. Ter hoogte van de Koe- poortbrug reed de wagen tegen een boom en werd vernield, terwijl de vracht, kisten enz. op weg en berm verspreid lagen. Hot paard was los geraakt en rende door, doch is op den Veerschen weg tot staan gebracht door het oordeelkundig optreden van den heer de R„ die het dier per rijwiel ge volgd was en voorbij gereden. De voerman was van den wagen gevallen, doch had zich slechts licht aan de hand verwond. Naar wij vernemen is een slagersknecht, die het paard wilde grijpen in de hand ge beten; doch verder bleef het bij materieele schade. Commissie van overleg. B. en W. hebben bij den Raad een ont werp voor een verordening voor de gereor ganiseerde commissie van overleg inge diend, waarbij rekening is gehouden met het beginsel besluit van 11 April jl. om 3 leden van den Raad in de Commissie te doen zitting nemen, met handhaving van een der leden van B. en W. als voorzitter, doch met raadgevende stem en de hoofden van dienst op aanwijzing van B. en VV. toe gang te geven tot de vergaderingen der Commissie ter bijstand en voorlichting van de drie bedoelde raadsleden. De Commissie zal bevoegd zijn voorstellen betreffende onderwerpen tot haar werk kring behoorende aan B. en W. te doen. Deze voorstellen worden door B. en W. ver gezeld van hun advies ter kennis van den Raad gebracht, wanneer het onderwerp staat ter beslissing van den Raad. NIEUWE SCHOOLGELD VERORDENING GYMNASIUM. De Commissie van Financiën heeft zich vereenigd met de ontwerp-verordening voor de nieuwe schoolgeldheffing voor het gym nasium, doch de meerderheid zou gaarne willen opgenomen zien de bepaling als in art. 9 van de rijksregeling betreffende het in bruikleen geven van boeken en leermid delen en ook zou zij inzake de schoolgeld berekening willen bepalen, dat zij, die in onze overzeesche gewesten wonen gelijk ge steld worden met hen, die in Nederland zelf wonen. B. en W. antwoorden wat het eerste be treft, dat reeds in 1934 de raad besloot tot een maximum van 8 boeken in bruikleen te geven, doch dat eerst Ged. Staten en toen de Raad volhield ook de minister zich daar tegen verzette, omdat het creeëren van nieuwe uitgaven beperkt moet blijven tot strikte noodzaak. Waar de financieele toe stand der gemeente sedert 1934 nog is ver slechterd, zijn van hoogerhand zeker de zelfde bezwaren als destijds te verwachten en ontraden B. en W. zoodanige invoering. B. en W. zeggen, dat met „Rijk" in de ver ordening alleen het rijk in Europa bedoeld wordt. De onlangs in de Rijksregeling op genomen reeks bepalingen terzake school geld-betaling door in de koloniën woon achtige Nederlanders, zijn naar de meening van B. en W. nog niet volledig en achten zij beter en veel eenvoudiger de redactie zooals de commissie die aangeeft en wel „noch in het Rijk noch in een zijner over zeesche bezittingen". ANTWERPSCH BEZOEK. Ter gelegenheid van den Belgischen Na- tionalen Feestdag op Donderdag 21 Juli a.s. is voor Midelburg zeer druk bezoek te wachten uit Antwerpen. De groote dub beldeksalonboot Schelde, thans reeds bij na geheel uitverkocht aan plaatsen, brengt dien dag bezoek, terwijl alle Antwerpsche reisbureaux dien dag autobusreizen organi- seeren naar Middelburg. getuigen. „Die moet den overlevende het hoofd af slaan", antwoordde de koning koel". Beide vechtersbazen vielen den koning te voet. „Sire, vergeef ons", smeekten ze. „Ik zal ditmaal nog genade laten gelden", klonk het antwoord. „Als ge wilt sterven, sterf dan in mijn dienst. God weet, dat er daar gelegenheid genoeg voor is". „Gustaaf Adolf is een groot veldheer", oordeelde de ridder de Beaufors. „Evenals de beroemde Fransche krijgsheld. Du Guesclin zegt hp: „En ik zeg het u dui zendmaal. In welk land men oorlog voert, men mag geestelijken, vrouwen, kinderen en het arme volk niet als vijanden behan delen". Vele der keizerlijke aanvoerders vergeten dat, daardoor wordt het land ver woest, de bevolking uitgemergeld en ver moord, de vrouwen als zondaressen over de aarde verspreid. En zelf vinden ze later geen levensmiddelen meer". „Men heeft mij verteld", vervolgde de ridder, „dat hij een nieuwe wijze van troe penopstelling heeft ingevoerd en lichter ge schut heeft uitgevonden". „U is goed op de hoogte", meende Edzke. „Een pruikenmaker wordt veel gewaar. Ik zei u dat reeds. „Weet u dan misschien ook", vroeg Edzke, „wie er woont in dat groote huis, met bree- de trap en ramen aan weerszijden, in de Bakenstraat?" „Met in den tuin dat mooie oude zo merhuis „Juist", antwoordde de jonge luitenant. „Het huis is slechts door bedienden be- DE A.S. JUBILEUMFEESTEN. De B.V.B. „Oranje en Vlissingen" kwam Donderdagavond met de besturen der buurtvereenigingen in het Concertgebouw ter vergadering bijeen, met het doel thans tot samenstelling van het definitieve plan te komen voor de feesten ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. De vergadering werd, we gens ziekte van den voorzitter, gepresi deerd door den heer A. Schout, die o.a. me dedeelde dat ook de eere-voorzitter, burge meester Van Woelderen, wegens een hem overkomen ongeval, verhinderd was deze vergadering bij te wonen. Wel was de wet houder van onderwijs, de heer W. P. Edel man aanwezig. De heer W. Abeleven jr. had in opdracht van de vergadering een plan uitgewerkt voor een optocht, voorstellende „40 jaar Vlissingen", welke optocht zal bestaan uit circa 25 groepen en praalwagens. Aan de hand van een begrooting en met uitge werkte teekeningen, werd overeenstem ming bereikt en namen alle buurtvereeni gingen een groep of wagen ter uitwerking op zich. Het geheel zal iets zeer bijzonders wor den. Er zullen o.a. worden uitgebeeld: de bevolking van Vlissingen in 1898 en in 1938; de Kon. Mij. „De Schelde" vroeger en thans; de Maatsch. „Zeeland", het Loodswezen, brandweer, het trambedrijf, de marine enz. Verder groepen of praalwa gens, voorstellende de „watersnood" in 1906 de vischvangst, de ruïne van den St. Jacobs- toren na den brand in 1911, een vluchtelin- gengroep, een voorstelling van de crisis, het vliegveld, de pier enz. enz. nog aangevuld met fraaie groepen, zooals beelden uit de „De Ruijterfeesten", een praalwagen voor de Koningin enz. De haven in Juni. De haven van Vlissingen werd gedurende de maand Juni 1938 bezocht door 176 zee schepen met een tonnage van 196.559 N.R. T. en 176 binnenschepen met 53.599 ton draagvermogen. In deze getallen zijn niet begrepen de schepen van de „Zeeland", de provincie, de marine en het loodswezen. Zeebaden. In de week van Vrijdag 8 tot en met Donderdag 14 Juli werden in het gewone bad 1155 en in het volksbad 642, of totaal 1797 zeebaden genomen. De gemiddelde temperatuur van de lucht was 69 en van het water 64 graden. De alhier gehouden collecte voor „Jong Holland snakt naar werk" heeft op gebracht 480. AAGTEKERKE. Gevonden: een rijwiel- belastingmerk 19371938, te bevragen bjj den gem. veldwachter. DOMBURG. Toen Donderdagmiddag op de boerderij van den heer S. L„ gelegen in de kom van het dorp een voer h|oi gelost was en de voerman den wagen juist had verlaten, sloegen de twee paarden op hol, de wagen met zich medenemende. Het span vloog het dorp door en den smallen Roösjesweg in, alwaar het bij het land van den heer v. d. Meulen door diens per soneel tot stilstand kon worden gebracht. Aan de schuur is bij het wegrennen nog een en ander beschadigd. VERSTROOIDE KUNSTSCHILDER LAAT SCHILDERIJ EN PALET ACHTER. VERE. Een vermakelijke historie heeft zich gisteren hier afgespeeld. Een kunst schilder heeft namelijk in een buitengewone vlaag van verstrooidheid kans gezien om zijn half voltooide kunstgewrocht, mitsga ders palet vol verf achter te laten op den zeedijk alhier». Voorbijgangers zullen wel verwacht hebben, dat de artiest een straat je om was om nieuwe inspiratie op te doen, doch toen het werk des avonds nog broe derlijk naast het palet lag, vond een voor bijgangster het toch maar geraden om het werk mee te nemen naar huis om het den volgenden morgen aan de politie af te geven. Wel een eigenaardig verloren voor werp! HANSWEERD. De heer J. A. Hoek van Dijke, assistent der directe belastingen enz. te Veenendaal, wordt met ingang van 1 Augustus a.s. overgeplaatst naar Hans- weerd. woond. Het schijnt te behooren aan een voornaam Saksisch edelman. Ik weet niet wie hij is en hij komt er zelf zeer zelden. En nu jongelui, wel te rusten". „Al mag een officier in Zweedschen dienst niet spelen, niet veel drinken en niet duel leeren, het schijnt mij toch", merkte de markies op, „dat er avonturen genoeg over blijven". HOOFDSTUK XXII. Twee schaduwen onttrokken zich aan de zwarte duisternis en verschenen in het licht van een groote lantaren, die hing ho ven de deur van een herberg aan een uit hangbord met het onderschrift: Het Blauwe Paard. Een stalknecht kwam vlug aanloopen. De ruiters sprongen van de paarden en wierpen hem de teugels toe. „Zorgvuldig afdrogen en goed verzorgen". De knecht bekeek de beide ruiters, boog diep en zei: „Uwe Edelheid kan gerust zijn" en nam met een diepe buiging den zilveren daalder in ontvangst. De ruiters liepen door de breede gang en traden de ruime gelagzaal binnen. Vlam mende toortsen in ijzeren ringen "walmden aan de witgekalkte muren. Het Blauwe Paard was een voorname herberg aan het kruispunt van vier wegen. De meubels waren zwart van den ouder dom, de tegels geelrood, met zand be strooid, zware ronde balken steunden de zoldering, de vensters in lood lagen ten minste vijf voet boven den vloer en toch, hoe eenvoudig het geheel mocht schijnen, hadden vorsten er den nacht doorgebracht i --- '3k ifl J 1 c 1 1 an terug maken Icon? Dvertocht 1 e klasse, inclusief ogies en ontbijt aan boord. /raagt inlichtingen bij de S. M*. ZEELAND te Vlissingen en bij de REISBUREAUX BUjft niet staan aan den waterkant Vaart met ons mee naar Engeland! (Ingez. Med.) IERSEKE. Donderdag is burgemeester Gunning 50 jaar geworden en des avonds hebben het fanfaregezelschap Mozart en het muziekgezelschap van het Leger des Heils hem een serenade gebracht. Het heeft den jubilaris niet aan blijken van belangstelling ontbroken. DE BESTRIJDING VAN DEN COLORADOKEVER. AARDENBURG. Hoewel de eerste be sproeiing van aardappelen met loodarsenaat in deze gemeente reeds enkele dagen gele den is klaar gekomen, zijn op een veld aard appelen toch nog honderden groote en kleine larven van den zoozeer gevreesden coloradokever gevonden. Het loof van en kele struiken was reeds geheel weggevreten. Na aangifte ten gemeentehuize werden direct de noodige maatregelen getroffen om dezen haard zoo grondig mogelijk te vernietigen. Hieruit blijkt wel zeer duidelijk dat een tweede besproeiing zeer noodzakelijk is, wil men met de bestrijding succes hebben. Diploma handelskennis volgens de vestigingswet-kleinbedrijf. Het bestuur van de Ver. voor Handels onderwijs te Middelburg, heeft het tot haar taak gerekend, maatregelen te nemen teneinde degenen die opgeleid wenschen te worden voor het diploma Handelsken nis volgens de vestigingswet-kleinbedrijf, daartoe de gelegenheid te openen. De voorbereidende werkzaamheden zijn geëindigd, en op Donderdag 8 Sept. e.k. zal de cursus, welke ongeveer 8 maanden duren zal, worden geopend. Het schoolge bouw op den Dam, biedt door de volle be zetting van de Handelsavondschool niet voldoende ruimte, maar door de medewer king van het bestuur der Chr. Kweekschool is de beschikking verkregen over een zeer geschikte lokaliteit in de Chr. Kweekschool op de Heerengraeht. De cursus wordt ge geven op Maandag en Donderdagavond van 6.409.10 uur, terwijl lesgegeven zal worden in üoekhouden, handelsrekenen, wetskennis, handelskennis en Nederland- sche correspondentie. De belangstelling in de kringen der be trokkenen bleek reeds zeer groot te zijn; niet alleen uit Middelburg, maar ook uit zeer veel dorpen van Walcheren gaven zich adspirant-cursisten op. De bedoeling is dat degenen die deze cursus volgen zich in Juni 1939 aan het examen zullen onderwerpen. (Het stukje over dit onder werp in ons nummer van gisteren, sloeg op Goes.) Wegens vertrek van den heer L. Francke naar Vrouwenpolder is in zijn plaats als ouderling der Ned. Herv. Kerk te Kleverskerke gekozen de heer W. Marteijn Azn. en er het middagmaal gebruikt. Maar aan de groote ronde tafel, die een middellijn had van minstens acht voet, zaten nu een aantal keizerlijke dragonders en huzaien. Het midden van een der wanden werd in genomen door een groote schouw met zwa re kettingen en roosters. Men kookte en braadde nog in de groote zaal aan het spit. Een kok in zwartzijden mouwvest was druk aan den arbeid, naast hem stonden 'n drietal helpers. De ruiters keken eens rond. Ze wierpen hun kleurige mantels los, die aan den rech terschouder bleven hangen. Beiden waren zeer zwierig gekleede edellieden. Hun wambuizen waren rood en blauw, afgezet met breede gouden galons. Lubben van fijne Mechelsche kant vielen over de polsen. Ze droegen witte sjerpen, hooge omgeslagen laarzen met groote sporen. Aan de breede bandeliers hingen lange zwaarden, de ge vesten versierd met breede zijden strikken. Ze wierpen hun groote vilthoeden met reus achtige veeren met een eleganten zwaai op een ledige tafel. „Monsieur le baron", zei de slankste der beiden. „Het wil mij schijnen, dat die tafel ons uitnoodigt voor een avondmaal." „Hallo, waard!" De herbergier, een deftig man, kwam haastig aanloopen. „We zouden gaarne ieder een wilden eendvogel met kastanjes hebben, de kantjes goed bruin en in boter gebraden aan het spit, en wat oude Bourgogne. Zou dat gaan?" (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5