Een Fraaie Premie Voor Onze Lezers. Fl. 0.75. GEMENGD NIEUWS. SPORT. LANDBOUW. Verkeersvliegtuig in zee gestort. POLEN. KERK EN SCHOOL. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER VRIJDAG. (Ingez. Med.) oude zuiverheid van het bloed is de groot ste adeltitel van het Italiaansche volk. Het is dus tijd, dat de Italianen zich openlijk voorstanders van de rassentheorie verklaren. Het rasvraagstuk moet in Italië Uit zuiver biologisch oogpunt bezien wor den, zonder philosophische of godsdienstige bedoelingen. De Italiaansche rasopvatting moet zuiver Italiaansch zijn. Dat wil niet zeggen, dat in Italië de theorieën van het Duitsche racisme moeten worden inge voerd: Het wil slechts den Italianen het physieke en vooral het psychologische mo del voorhouden van een menschenras van zuiver Europeesch karakter. Het rapport zegt verder, dat de Joden niet tot het Italiaansche ras behooren. De Semieten, die in den loop der eeuwen in Italië zijn gekomen, hebben niets van hun volksaard verloren. De herinnering aan de bezetting van Sicilië door Arabieren bestaat ook nog slechts in enkele namen: het pro ces van assimilatie is in Italië altijd zeer snel verloopen. De Joden vormen het eeni- ge deel der bevolking, dat zich nooit in Ita lië geassimileerd heeft, omdat het bestaat uit elementen van niet-Europeesche rassen, die verschillen van de elementen, waaruit het Italiaansche volk is ontstaan. Twintig dooden. Een Italiaansch verkeersvliegtuig van den dienst Cagliari (Sardinië)-Rome, aan boord waarvan zich twintig personen be vonden, is gisteren verongelukt. Het toestel was gisterochtend om 7.35 uur van Cagliari vertrokken met zestien passagiers en een uit vier personen be staande bemanning. Het kwam niet op tijd te Rome aan, waarna men is gaan zoeken. Gistermiddag werden reeds eenige lijken uit zee opgevischt. Gisteravond laat vond men in volle zee het wrak. De twintig inzittenden bleken al len om het leven gekomen. Onder de pas sagiers bevonden zich twee zusters van den onderstaatssecretaris voor luchtvaart, ge neraal Valle. Een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval wordt ingesteld. Ontevreden Duitschers. Het D.N.B. meldt uit Warschau: De Duitsche senator Wiesner heeft aan den Poolschen minister-president een memo randum gericht, waarin hij betoogt, dat de algemeene situatie der Duitsche bevolking in Polen voortdurend slechter wordt. De hoop, die de Duitsche bevolking op de Duitsch-Poolsche minderhedenverklaringen gesteld hadden, is niet in vervulling ge gaan. Tot in bijzonderheden wordt dan in gegaan op de Pbolsche schoolpolitiek, op de bodempolitiek, en gewezen op de moei lijkheden, die zich voordoen bij het onder houden der betrekkingen met het Duitsche moedervolk. JAPAN. NAAR LAGERE GOEDERENPRIJZEN. Uit Tokio wordt gemeld: Teneinde de goederenprijzen te verla gen tot het peil waarop zij zich voor het uitbreken van het „incident" met China bevonden, hebben de ministeries van han del en industrie, en van land- en bosch bouw bepalingen tegen overdreven winsten afgekondigd, welke gisteren in werking traden. In den vorm van een gemeenschappelijk departementeel decreet dezer beide mi nisteries wordt verboden het opkoopen van beschikbare voorraden, alsmede het opslaan van goederen, met het doel deze later tegen aanzienlijke hoogere prijzen van de hand te doen. TREINBOTSING OP HET STATION ARNHEM. Vier reizigers licht gewond. Geringe materieele schade. Op het station te Arnhem is gistermiddag om ruim vijf uur eenige consternatie ge wekt, doordat de op het tweede perron staande dieseltrein, die om 17.16 uur naar Den Haag moest vertrekken, van achteren werd aangereden door een uit Zevenaar binnenkomenden locaaltrein met stoom- tractie. Men hoorde een harden slag, gerin kel van brekende vensterruiten en angstige uitroepen van reizigers. Van alle kanten schoot hulp toe, doch gelukkig bleek de botsing van weinig beteekenis te zijn. Van den dieseltrein waren de buffers en de koppeling van den laatsten wagon ver nield en van den locaaltrein waren even eens eenige buffers beschadigd en boven dien was het glas van enkele coupéramen gebroken. Hierdoor hadden vier reizigers lichte schrammen opgeloopen. Slechts een hunner die een kleine snij wonde aan een der vin gers had opgeloopen, moest worden verbon den. De locaaltrein moest binnenkomen over een z.g. bezet spoor, zoodat hjj had moeten wachten totdat de trein, welke zich op dit spoor bevond, i.e. de dieseltrein, zou zijn vertrokken. De gebruikelijke signalen, een geel licht en een rood gevaarsein, ga ven de situatie op de normale wijze aan. De machinist had, volgens zijn verklaring, de signalen gezien, doch kon den trein, die waarschijnlijk een iets te groote snelheid had, niet tijdig meer tot stilstand brengen, zoodat een botsing onvermijdelijk was. Het onderzoek der spoorwegautoriteiten zal de juiste toedracht van het ongeval moeten vaststellen. Het beschadigde treinstel van den diesel is onmiddellijk door een ander treinstel vervangen, waarna de trein met slechts twee minuten vertraging is vertrokken. Weer een jongetje te Rotterdam verdronken. Donderdag is andermaal een jongetje, dat langs den waterkant aan een der Rot- terdamsche havens speelde, te water ge raakt en verdronken. De 11-jarige M. G. W. van Wijngaarden uit de Riebeekstraat te Rotterdam, was bij de ponton aan de Wilhelminakade vlak bij den aanlegsteiger van de veerboot aan het spelen, toen hij plotseling het evenwicht verloor en in het water van de Koningsha ven terechtkwam. Het ventje zonk onmid dellijk weg en hoewel er spoedig assistentie was, heeft men hem niet meer kunnen red den. De rivierpolitie heeft tot laat in den avond naar het lijkje gedregd, doch het niet kunnen vinden. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Zevenbergschehoek: 1 doode. Gistermiddag om half twee is het 6-jarig dochtertje van de familie Van Gulik te Zevenbergschehoek toen zij achter een hooiwagen vandaan kwam en den weg wil de oversteken, door een uit de tegengestel de richting komende personenauto gegre pen. Het kind bekwam een zware hersen schudding en werd bjj omwonenden binnen gedragen. In den loop van den middag is het meisje overleden. Breda: 1 doode. Gisteravond had zich op den Bredaschen weg onder Breda een groote menschen- menigte verzameld, in de veronderstelling, dat de Prinses en de Prins, op den terug tocht van België, dien weg zouden pas- seeren. Plotseling stak het zesjarige doch tertje van de familie V. den weg over. Zij werd door een passeerende vrachtauto ge grepen. Het kind werd met ernstige ver wondingen naar het ziekenhuis overge bracht, waar het is overleden. Eindexamen R.H.B.S. te Vlissingen. Geslaagd voor het eindexamen, afdeeling A.: M. Garcia; Mien Kooman; Nita van Westen, Lidy Schrey; G. Alderpoort, Willie Zevenhuizen; Jeanne Brasser, Eugénie de Paauw, H. Pots. Afgewezen 2. Aan de R.K. St. Annaschool te Vlissin gen slaagden voor costumière, de dames A. Hardewijn, L. de Vuijst, M. Bergmans, N. Eckhardt, S. Cortvriendt. Afgewezen 2. Voor lingerie de dames: C. Beet, N. v. d. Broeke, L. v. d. Star en P. Delmad. Afge wezen 1. Geslaagd voor 2en stuurman de heer A. A. Paassen, leerling van de „De Ruijter- school" te Vlissingen. FINANCIEELS BERICHTEN. NATIONALE LEVENSVERZEKERING- BANK NV. De bekende Fransche Levensverzekering Maatschappij, de Compagnie d'Assurances Générales sur la Vie, die sedert tal van ja ren een vestiging in Nederland had, zal haar bedrijf hier te lande staken. De Nationale Levensverzekering-Bank te Rotterdam heeft in verband hiermede de Nederlandsche portefeuille van de „Géné rales" overgenomen. Dit wil zeggen, dat voortaan de Nationale als verzekeraar in de plaats treedt van de „Générales"; alle polissen van de „Générales", die hier te lande zijn gesloten, blijven onveranderd doorloopen; de verzekerden betalen voortaan hun premiën aan de Nationale en deze garandeert alle in de polissen genoem de uitkeeringen ten volle. Deze portefeuille-overname is een bewijs te meer van de ontwikkeling, welke Neder landsche polishouders van buitenlandsche maatschappijen meer en meer tot eigen bodem terugbrengt. WANDELSPORT. DE VLERDAAGSCHE AFSTANDS- MARSCHEN. Van officieele zijde wordt medegedeeld; dat het aantal inschrijvingen voor de inter nationale vierdaagsche afstandsmarschen welke van 26 t.m. 29 Juli a.s. in den omtrek van Nijmegen zullen worden gehouden thans 4700 bedraagt, 200 meer dus dan het vorig jaar. Men rekent er op, dat dit getal nog grooter zal worden, daar inschrijving tegen verhoogd inschrijfgeld nog mogelijk is. Duitschland is met 40 wandelaars het sterkst vertegenwoordigd, daarna komen Engeland met 26 personen, Frankrijk niet 6, Denemarken met 5 en Zwitserland met 5 wandelaars, terwijl er ook een Belg deel neemt. Er loopen ruim 2800 burgers mede, van wie 700 dames en verder 1700 militat ren. Internationale wedstrijden te Stockholm, Van 2022 Juli a.s. zullen te Stockholm de zg. Amerika-wedstrijden worden gehou den, internationale athletiekwedstrijden, aan welke ook 'n sterke ploeg Amerikaansche athleten zal deelnemen. Op deze wedstrijden zullen voor Nederland de gebroeders Baum- garten uitkomen. Heinz start op de 100 en 200 m., Karl op de 200 en 400 m. LANDBOUW EN MAATSCHAPPIJ. Landdag te Rolde. (Van een bijzonderen m e d ^e w e r k e r), Woensdag jl. werd te Rolde de jaaflijk- sche landdag van den Nat. Bond Land bouw en Maatschappij gehouden. Deze traditioneele wapenschouw wordt als een hoogtijdag in den Bond beschouwd, reden voor de leiding om dezen zoo goed mo gelijk voor te bereiden, om met recht het grootste mogelijke resultaat daarvan te mogen verwachten. Dat laatste is dan na tuurlijk gelegen in een talrijk bezoek, wat aangewakkerd wordt door een goed verzorgd program. Al dadelijk zij gezegd, dat, dank zij dat alles, de landdag volko men is geslaagd, zookls de heer Olden- banning, voorzitter, in zijn slotwoord con stateerde. Het weer was buitengewoon, mooi, de opkomst, naar schatting 15000 uit alle deelen van het land, hoogst be vredigend, gezien o.m. het feit, dat in de Noordelijke provinciën de hooioogst nog niet is afgeloopen, en de geest der aan wezigen voortreffelijk. Dat laatste zal wel zijn oorzaak vinden in de rustige en waardige wijze, waarop de spreekster en de sprekers het woord hebben, gevoerd en in den indruk, die het opgevoerde land spel „Gezegend Volk" op de bezoekers en de bezoeksters maakte. Uit Zeeland was de opkomst veel grooter dan in andere aren. Met 5 autobussen, bezet met 125 a 130 personen, was de afd. Zeeland ver tegenwoordigd. Zeeuwsch-Vlaanderen, Wal cheren en Z. Beveland pronkten daarbij met hun nationale kleederdracht. De voorzitter legde in zijn openings-, tegelijk welkomstwoord, vooral den na druk op twee belangrijke feiten. Scherp nam hij stelling tegen de uitlating van den minister, als zou de landbouw-crisis- wet 1933 hem geen bevoegdheid geven om de prijzen der producten zoo hoog op re trekken, dat daaruit een loonend bedrijf kan worden verwacht en tevens tegen de toevoeging daarvan, dat van hem ook geen maatregelèn te wachten zijn om hierin verandering te brengen. Zoo lang dergel ij ke mental i- eit enz. het departe ment beheerscht, mag er niet aan worden gedacht om e uitvoering der crisis maatregelen in eigenhan den te nemen. Vervolgens maak te hij met groot genoegen gewag van het feit, dat ook in stedelijke kringen het program van L. en M. aanhang begint te krijgen. Zelfs zijn er stedelijke groepen,, hier vertegenwoordigd, die met de leiding van L. en M. in contact zijn getreden om een en ander een meer vasten vorm te geven. Uit dat laatste vooral moge blij ken, hoe L. en M. een andere taak heeft dan de prov. landb. Mijen en hoe onjuist het daarom is, als van daze zijde, niet altijd hartelijke medewerking wordt gege ven. Mej. S. Ensing uit Norg, naar wien het een genoegen was te luisteren, reeds om haar aangename voordracht, zette in een helder betoog uiteen, dat de boer en ook de boerin zich bewust moeten zijn van de grootte hunner taak in het gemeen- schapsbestel, waaruit bepaalde plichten voortvloeien, maar waartegenover ook rechten staan. In dezen tijd doet de ge meenschap juist aan dat laaste tekort en deze zal door de bewustwording van den boerenstand daarop steeds krachtiger wor den gewezen. De heer Ter Haar, algem. secr., die van den beginne af de wording en den groei van den Bond heeft medege maakt, gaf een kort historisch overzicht en toonde verder nog eens weer aan, hoe de strijd van L. en M. niet is een enge belangenstrijd, maar een strijd voor waar heid en recht voor het geheele volk. Beide redevoeringen werden meermalen met een davererend applaus onderbroken en daarmede ook bezegeld. Hierop volgde een treffend oógenblik, toen ds. Schut, Ned. Herv. pred- te Zweelo, den voorzitter een bondsvlag aan bood. Doodsche stilte. Alleen de heldere predikantsstem klonk over het terrein. In pakkende, meesleepende woorden zette spr. uiteen, wat hij door deze vlag aan den Bond heeft willen zeggen. Het wit en het groen zjjn de agrarische kleuren en de tarwe-aren zijn het symbool van de groote beteekenis van der boeren werk, als producenten van het menschelijk en dierlijk voedsel. De drie op de vlag aan gebrachte aren vormen een eenheid, zoo als het platteland en uiteindelijk ons heele volk een eenheid moet vormen. Ze zijn een samenvoeging van de boerenbe- wustheid, van het geloof in de verwezen lijking van het ideaal en van het ver trouwen in de leiding. Als straks bij het regeeringsjubileum deze vlag zal worden gedragen tusschen vele andere, dan zal zij het zinnebeeld zijn van een grooten groep bewuste agrariërs, die een recht vaardige plaats vragen in de nationale huishouding. Alle aanwezigen stonden van hunne zitplaatsen op, toen ds. Schut de vlag aan den hoogen mast naar boven heesch. Het was goed gezien van dên voorzitter om direct daarop zonder veel woorden een pauze aan te kondigen. Die diepe indruk moest beklijven! Na de pauze sprak dr. H. C. van der Wielen, leider der Volks-Hoogeschool te Bakkeveen over „De dag van morgen" In een gloedvolle improvisatie toonde deze redenaar den nood van den hedendaag- schen tijd aan, die huiverig doet zijn voor den dag van morgen en die nooit zal kun nen worden gelenigd, als onze leidende politici en economen niet zullen gaan op den weg, door L. en M. gewezen. De laatste spreker was de heer Smïd: die met een daverend applaus op het po dium werd begroet. Nuchter en daarom zoo glashelder zette deze nog eens in kort zijn ideeën uiteen. Het vruchtlooze debaf' in de Tweede Kamer over de werk loosheid en hetgeen zich afspiegelt o.m om de steunregeling te Vriezeveen zijn vernieuwde bewijzen, hoe men met de gangbare methodes niet uit het moeras komt, integendeel daarin steeds dieper verzinkt. Slechts als men terugkeert tot den nationalen bodem als uitgangspunt, zal men de ontwrichte maatschappij weer in de wegen Runnen krijgen. Door een geweldigen bijval toonden de aanwezigen hun instemming met zijn woorden. Tusschen de verschillende redevoerin- Amsterdam 1936-3% 101% Zeeuws. Hyp. B-3% 100%100% Cites Service Cy. P. 1958 5 47%-*17 A Amsterd. Bank 151150% A Ned. Gist.- en spiritusf. 530530 A De Schelde N.B. 46%—46% C Am. Smelt Ref. 3534% A Born. Sum. H.M. 178 e.d.—178% A Houth. Alberts 97—97% C Union Pac. Rr. 60%60% C Int. Nickel Cy. 36%—36% A Pref. Lever-Bros 141%141% Ned. 38 1000-3 102%—102% O. Indië 37 1000-3 100%—100% Engeland 1960-90 4 84%—84% A Koloniale Bnk. 157%—157% A N.I. Hbk. 600 139%—139% C Ned. H. M. 1000 159%—159% A v. Berkels Pat. 6665% C Calvé-Delft 93%—92 A Philips Gem. B. afg. 252—251%-48% C Unilever 156%—156%-% C Am. Car en Foundry 18%18%-18 C Anaconda Cop. 24%24%-% Bethlehem St. 43-42%-% Kennec Copper 29%—29% -30 Rep. Steel 14%—13%-14% U. States St. C. 42%,—42%-l% North Am. Cy. 16%16 Kon. Petr. Mpij. 344%—345%-2 Contin. Oil Cy. 25—24 Phillips Petr. Comp. 30%30% Shell Union O.C. 12%—12%-% Tide Water Ass. Oil 11%—11%-% A Ned. Scheepv. U. 121%—120. H.V. Amsterdam 470474-1 Java Cult. Mij. 183—188% A N.I. Suiker U. 185—189% Deli Batavia 231—234%-5% Deli Mij. 1000 298-292-4 - Obl.Markt Suiker Unilever Aku Konlnkl. Amerika Philips Markt Olie (Wettig Industrie Rubber Tabak Schepen gedeponeerd»? 4** A Senembah 252253-4 C Baltimore en Ohio 6%6%-% C Southern Pac. Cy. 12%12%-% A Southern Rlw. 9%9. A Amst. Rubb. C. 225%—225%—162% A Deli-Bat. Rubber 160%—162% A Hessa Rubber 139%—138%-8 A Serbadjadi S.R. 119—119 WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen 8.96% 8.96% Berlijn 73.00 73.00 Parijs 5.02% 5.02% Brussel 30.77 30.77 New-York 1.81% 1.81% gen zong het Rolder-Dameskoor, enkele liederen, die getuigden van studie en van geschooldheid. Mooi! Het slot, de clou van den dag was de opvoering van het landspel „Gezegend Volk", waaraan een 150 spelers en speel sters deelnamen, allen in keurige costuums gestoken. De décords waren prachtig, een Drentsche boerderij, haast op natuurlijke grootte. Het geheel, door de zon besche nen, gaf een schitterenden aanblik. De schrijver heeft met zijn stuk willen doen uitkomen, dat Nederland thans op een tweesprong staat: öf men moet de land bouwende bevolking beschouwen als het fundament der natie en dus dat fundament zoo sterk mogelijk maken, öf wel men ziet die waarheid niet in en laat daarom den landbouw concurreeren met uit an dere werelddeelen ingevoerde producten, waardoor de Nederlandsche boer een maatschappelijk onnuttig wezen wordt, hoogstens nog geschikt om met-vacantie- gaande-stedelingen met zijn ouderwetsche kleederdachten, zijn volksliedjes en zijn volksdansen te vermaken. Als hoogtepunt van een gezond plattelandsleven begint het eerste bedrijf met een wijds opgezette boerenbruiloft. Het tweede bedrijf ver toont de oude boerderij, nu omgebouwd in een verblijf voor pension-gasten, maar al spoedig blijkt, dat de maatschappij haar fundament heeft verloren. Ook deze N.V. gaat failliet met als eindresultaat, dat weer tot bebouwing van den grond wordt overgegaan. Het spel sloeg geweldig in. Met een kort slotwoord sloot de voorzitter dezen goed geslaagden landdag. Wij zijn in de gelegenheid onzen lezers een zeer fraaie premie-uitgave ter gelegenheid van het veertigjarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin aan te bieden tot een uiterst lagen prijs. Omstreeks den 15en Augustus namelijk zal verschijnen als premie-uitgave voor de lezers van onze courant het boekwerk Dit wordt geen boek met geleerde en indrukwekkende verhandelingen en beschouwingenhet wordt een met groote zorg uitgevoerd foto-boek. Het zal bij 96 pagina's 24 X 34 cm, op zwaar papier, ongeveer 300 uitstekende repro ducties van foto's bevatten, van de prilste jeugd van H. M. Koningin wil- helmina af tot op onzen tijd. De omslag wordt van zwaar wit papier met opdruk in goud, zooals hierboven is afgebeeld. Op onze bureaux in Middelburg en Goes is een voorloopig model-boek ter inzage, waaruit men zal kunnen zien hoe schoon het ongeveer zal worden. De prijs van dit schoonë jubileum-werk, hetwelk een blijvende herinnering aan veertig bewogen jaren van het Nederlandsche volksbestaan zal zijn, bedraagt slechts Bestellingen kunnen tot 1 Augustus in ontvangst genomen worden bij onze bezorgers, agenten, colporteurs en aan onze bureaux. DE DIRE

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2