MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) BINNENLAND. ZEELAND. BUITENLAND. (Opruiming De reis van de Prinselijke familie naar de Oostzee. GOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. KL0ETINGE Hughes heeft de vlucht om de wereld volbracht. (Ingez. Med.) WEERBERICHT. BELGIë. DUITSCHLAND. Seizoen- HOOFTMAN Jr. (Ingez. Med.) ENGELAND. ITALIË, Een rassentheorie. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; ïeGOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes -f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 164. TWEE BLADEN. VRIJDAG 15 JULI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. bjad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. In aansluiting op het bericht betreffende ,de reis van Prinses Juliana en Prins Bern- hard, vergezeld van de kleine Prinses Be- ttrix, naar de Oostzee, verneemt het „Va derland" nader, dat het in de bedoeling van liet Prinselijk echtpaar moet liggen om zich naar bad Doberan-Heiligendamm te bege ven. Wij deelden reeds mede, dat het doel van de reis o.m. een familiebezoek zou zjjn. Bad Doberan is n.l. de woonplaats van hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg, den oom van Prinses Juliana en broeder van wijlen Prins Hendrik. Het Prinselijk paar zal zich over een dag ■of acht streng incognito per auto naar Duitschland begeven. Bad Doberan-Heiligendamm ligt iets ten Westen van Warnemünde, de bekende veer haven naar Denemarken. Bad Doberan is eenigszins landwaarts, temidden van prach tige beukenbosschen, gelegen welke zich tot aan Heiligendamm bij de zee uitstrek ken. Gelijk men weet, is een groote attrac tie van de Duitsche Oostzeeplaatsen, dat de bosschen er vrijwel overal tot aan zee rei ken. Heiligendamm is als badplaats bijzon der geliefd bij de Mecklenburgsche aristo cratie. Van Bad Doberan dient verder vermeld te worden, dat het de oudste renbaan van Duitschland bezit. De Doberaner rennen zijn altijd beroemd geweest. Men mag verwachten, dat het jacht Piet Hein, dat gelijk wij melden, met onbeken de bestemming uit Delfzijl is vertrokken, ■ook naar Heiligendamm of Waremünde ge dirigeerd zal worden, teneinde het Prinse lijke echtpaar in staat te stellen, uitstapjes op zee te maken. DR. COLIJN TERUG. De minister-president dr. H. Colijn, is van zijn verblijf in Zwitserland terugge keerd en heeft hedenochtend zijn ambtsbe zigheden aan het departement van alge- meene zaken hervat. EEN GEVAL VAN ENCEPHALITIS. Verleden week is hier te lande een ge val van encephalitis na inenting voorgeko men. De ziekte trof een meisje van vijftien maanden. Het staatstoezicht op de volksgezondheid is van het feit in kennis gesteld. SPELEN VAN FASCISTISCHE LIEDEREN BEVOLEN. Voor militaire muziekkorpsen. De minister van Defensie heeft, naar „de Avondpost" verneemt aan de militaire com mandanten bevolen, dat in den vervolge de militaire muziekkorpsen wanneer zij het Italiaansche volkslied of eenige maten daarvan hebben gespeeld, dit onmiddellijk moeten doen volgen door het officieele Ita liaansche fascistenlied, de Giovinezza. Hetzelfde geldt voor het Duitsche volks lied, dat dient gevolgd te worden door het nationaal-socialistische Horst-Wessellied. Departement van Binnenlandsch Bestuur. Benoemd tot controleur le kl. bij het bin nenlandsch bestuur in Ned. Indië de heer A. A. J. van Warmenhoven, vroeger te Middelburg, ambtenaar terugverwacht van buitenlandsche verlof, laatstelijk wd. adjunct-referendaris bjj het bureau voor regeling van de suikerproductie op het kantoor voor landbouw- en crisiszaken bij het departement van oeconomische zaken te Batavia, met bepaling, dat hij wordt gepl. in de provincie Oost-Java. WEER EEN VERVOERSRECORD BIJ DE K.L.M. Het zomervervoer van de K.L.M. neemt een ongekënde vlucht. Er worden dagelijks vervoercijfers gemeld, welke in jaren niet bereikt werden. Was kort geleden nog het record voor het vervoer binnen de grenzen van Europa een kleine 800 passagiers op een dag. Zaterdag jl. werd een totaal be reikt van bijna 100 meer. Op dien dag ver meldde het binnenlandsche verkeer 365 passagiers, op de Europeesche lijnen werden 525 vervoerd. In het binnenland wordt op het oogenbiik het drukst gevlogen met den dienst naar Leeuwarden en Groningen. De ze lijn had jl. Zaterdag een totaalvervoer van 120 passagiers. Hierop volgde de Zeelandlijn met 112 en Texel met 51. In het Europeesche verkeer staat Londen nog altijd aan de spits. Op dezen record dag met 150 luchtreizigers. De dubbeldaag- sche dienst naar Praag, Weenen en Boeda pest vliegt altijd nog met uitverkochte toe stellen. Een kleine 100 passagiers vlogen Zaterdag jl. tusschen Londen en Boedapest. Ook de lijn naar midden-Engeland is veel beter dan vorige jaren. Het bezettingsper centage ligt ongeveer 100 pet. hooger dan in 1937. DE DURE GLOEILAMPEN. Verschenen is het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot be krachtiging van het koninklijk besluit van 13 April 1938, inzake contingenteering van den invoer van metaaldraadgloeilampen. Bp de overweging van dit ont.verp van wet ln Ta^eelinsen bleken vele leden van oordeel, dat d6 prijzen van gloeilampen in Nederland nog steeds belangrijk te hoog zijn. .Waarom dus werd gevraagd, heeft de Til™ bePaalden prijs als voor waarde gesteld? Eenige andere leden, zich bij het voor gaande goeddeels aansluitende, vroegen op gave van de prijzen, welke voor Neder- landsche gloeilampen worden bedwongen in Nederland "en in de voornaamste andere Besmettelijke ziekten. In de week van 3 tot en met 9 Juli kwa men in onze provincie 8 gevallen van rood vonk .voor, nl. 3 te Groede (in één gezin), en 1 in ieder der gemeenten Sint-Annaland, Biervliet (het 9e geval in één gezin), Kou- dekerke, Krabbendijke en Filippine. Openbare les Toonkunst. Donderdagavond gaven de leerlingen van „Toonkunst" hun openbare les in de Prins van Oranje. Het programma was met zorg samengesteld, uit liederen voor koor, als „Van Prinses Beatrix", door A. A. Noske, „Chineesche schimmen" en „Manestralen en Zonneglans" van Hendrika van Tussen broek, duetten van Adr. van Tetterode, de dramatische cantate „Ekkehara" van Frits Renger, en „Een vacantiegeval" van Jac. Jansen, tekst M. Visser. De jeugd bleek de nummertjes goed inge studeerd te hebben. Het ging alles vlot en er werd uitstekend gezongen. De samen zang sloot en toon en voordracht waren te waardeeren. Ook de solo-zang mocht ge hoord worden. Als geheel was het weer een welgeslaagde openbare les, waarvan de ouderen minstens evenveel genoten als de jonge zangeressen zelf. Aan het slot van den avond werden bloe men geofferd aan den directeur, den heer Otto Lies, en aan mevr. Pennings, die ook haar krachten weer verleend had bij de in studeering der nummertjes. KOUDEKERKE. De collecte „Jong Hol land snakt naar werk" heeft op het dorp ruim 80 en op het Zand bijna 58 op gebracht. KOUDEKERKE. Van 15 Juli tot 31 Au gustus zal de tweede postbestelling zich uitstrekken tot de duraen en zullen de daar vertoevende badgasten dus ook twee posten per dag ontvangen. STRANDHUISJE AFGEBRAND. Hedenmorgen te half twaalf is tijdens tijdelijke afwezigheid van de bewoonster brand ontstaan in een strandhuisje, staan de op de weide van den landbouwer D. Koppejan onder Koudekerke. Het huisje en de inboedel gingen geheel in vlammen op. De oorzaak is vermoedelijk' een pe troleum toestel, waarop een pan worte len stond te koken. NIEUW- EN SINT-JOOSLAND. A.s. Za terdag hoopt de Nieuwlandsche muziekver- eeniging O.N.D.A. onder leiding van Piet Meliefste, na een kleinen rondgang in Arne- muiden een concert te geven op de tent. IERSEKE. Omtrent den verjaardag van burgemeester Gunning (zie 2e blad) meldt men ons nader: Van de gemeentegebouwen wapperde de nationale driekleur, hetwelk wel een bewijs was, dat er blijdschap heerschte over den verjaardag van het hoofd der gemeente. Des middags had op het gemeentehuis in eenigszins besloten kring een feestelijke her denking plaats. Daar waren aanwezig de Gemeenteraad, het secretariepersoneel, de gemeenteveldwachters en de hoofden van de verschillende takken van dienst, zooals havenmeester, gemeente-opzichter enz. Om kwart voor drie, toen alle aanwezigen zich in de raadzaal hadden vereenigd, arriveer den de jarige burgemeester en zijn echtge noote, vergezeld van hun oudste zoon en dochter. Zij werden in de hal ontvangen door een commissie van ontvangst, bestaan de uit de heeren G. Daane en A. C. Ver boom, zijnde het oudste en jongste Raads lid, en den heer J. M. Sinke. Nadat allen gezeten waren, werd eerst het woord gevoerd door wethouder P. de Koejjer, die namens den Raad zijn geluk- wenschen aanbood met dezen verjaardag. Als herinnering overhandigde hij den bur gemeester een gouden vulpotlood. De gemeentsecretaris, de heer G. O. Vee- nendaal, sprak vervolgens namens het ge- meentepersoneel en bood namens dit per soneel een vulpenhouder aan en aan mevr. Gunning een bloemenmand. Hierna spraken nog wethouder M. Schee- Ie, de Raadsleden Ph. Bom en G. Schou wenburg (de laatste op rijm) en de heer J. Cijsouw namens de volontairs. Tot slot sprak de heer M. J. Goeman en bood na mens gemeenteveldwachters en hoofden van takken van dienst een kantoorklokje aan, De burgemeester dankte allen hartelijk voor de fraaie geschenken en de wijze waar op men dezen dag tot een voor hem en de zijnen onvergetelijken heeft gemaakt. Spr. was door dit alles diep getroffen en stelde dit bijzonder op prijs. Hierna werd een tractatie aangeboden, waarna men nog eenigen tijd gezellig bp- een bleef. OVEZAND. Bij den landbouwer P. Hoon- dert alhier heeft zich het feit voorgedaan, dat na het aanbrengen van oormerken alle biggen bloedvergiftiging hebben gekregen. Een der dieren is al dood gegaan. De vee arts heeft de zaak in onderzoek. (De Z.) WEMELDINGE. Gevonden een zilver damesarmbandje en een paar gele gum mischoenen. Inlichtingen bij den gem. veldwachter. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent M. KOLE. afzetgebieden. Mede zouden zij gaarne ver nemen, waarin de door de regeering ge oefende prijscontrole de facto heeft bestaan. Geen wolk zoo donker, die niet een zilveren rand heeft. Heil den mensch, die voor den laatste steeds een open oog bezit. De Spaansche burgeroorlog. SAGUNTO WORDT BEDREIGD. De rechtschen hebben het dorp Sarrion, aan den weg van Teruel naar Sagunto, veroverd. Hieraan is hevigen strijd vooraf gegaan. Zware lucht- en artillerieaanval- len deden de republikeinen in allerijl te rugtrekken. Het offensief op deze sterk verdedigde stellingen was zorgvuldig voor bereid. De republikeinen hebben groote verliezen geleden. De rechtschen rukken nu verder en zijn reeds verscheidene kilo meters voorbij Sarrion. Aan het front tusschen Castellon en Sa gunto is weinig gewijzigd. In de Sierra de Espadan hebben de regeeringstroepen eeni ge tegenaanvallen gedaan, zonder veel suc ces. Nieuwe manschappen en meer materi aal worden hier thans geconcentreerd, zoodat verwacht kan worden dat de strijd om Sagunto binnenkort in alle hevigheid zal losbranden. Achttien republikeinsche vliegtuigen heb ben zestig bommen geworpen op het stadje Caceres.. Een groot aantal bommen viel in de rivier. Drie personen werden gedood en tien gewond. DE CHINEEZEN HEROVEREN NAMOA. Naar het Chineesche persbureau meldt, hebben de Chineezen op 11 Juli het eiland Namoa, noordoostelijk van de kust van Kwantoeng, dat een maand geleden door de Japanners bezet werd, heroverd. Na gevech ten van een dag met verscheidene oorlogs schepen landden de Chineesche troepen op het eiland. Alle leden van de zoogenaamde nieuwe regeering zijn terechtgesteld. De positie van Swatau is thans weer veiliger geworden. De strijd in het Verre Oosten Japansche schepen tot zinken ge bracht. De Chineesche luchtmacht blijft de Ja pansche oorlogsschepen op den Jangtse bombardeeren. Tot gisteren zijn 25 schepen tot zinken gebracht en 19 ernstig bescha digd, waaronder lichte kruisers, torpedo jagers, mijnvegers en een vliegtuigschip. Deze schepen worden naar Sjanghai ge sleept om hersteld te worden. Gisteroch tend zouden een groot oorlogsschip en drie kanonneerbooten tot zinken zijn gebracht. Japansche successen. Volgens Domei wordt medegedeeld, dat de Japansche troepen er gisteren in ge slaagd zijn het fort Tsjetsjetsjan „den berg der leeuwen" te vernielen. Dit fort ligt op 20 km van Kioekiang. Voorts wordt uit Hoekau vernomen, dat de Japansche troepen tusschen Lioetse en Tauping de zestiende en zeven en twintig ste Chineesche divisies, omstreeks 20.000 man, omsingeld hebben. De Chineesche divisies trachten de verbindingen der Ja panners tusschen Hoekau en Pengtse af te snijden. Een beroep op de Chineesche vrouwen. Mevrouw Tsjang Kai-sjek heeft een op roep gericht tot de vrouwen van China om zich te scharen bij de mannen, teneinde China's oorlog van zelfverdediging tegen Japan en het pragramma van nationalen wederopbouw tot een dubbel succes te ma> ken. Sinds den oorlog begon, aldus de op roep, hebben vele vrouwen haar werkkring verlaten, en zich verdienstelijk gemaakt aan het front en daarachter. Wij vrouwen, moeten ons vereenigen en ordelijk optrek ken teneinde de kracht der natie te ver- hoogen. Wij moeten een nieuwe roemvolle bladzijde in onze geschiedenis schrijven, waarin reeds talrijke gevallen staan opge- teekend van vrouwen, die groote daden voor het land hebben verricht. In 3 dagen 19 uren en 16 minuten. De Amerikaansche vlieger Hughes en zijn beide metgezellen hebben de vlucht om de wereld volbracht. Zij zijn gister avond omstreeks half acht te New-York aangekomen. Dolle tooneelen. Dolle tooneelen speelden zich daarbij op het New-Yorksche vliegveld Floyd Bennett af. De vrouwen van de wereld vliegers hadden de grootste moeite om door de menigte te dringen. De vliegers bleven na de landing volle vijf minuten in de machine met het oog op de drin gende menigte. De radio-verslaggevers slaagden er niet in Hughes te interviewen. Zij konden hem niet bereiken. Tenslotte werd Hughes, geëscorteerd door motorpolitie, die letterlijk een weg door de menigte moest banen, in een auto naar een vliegloods gebracht. De vliegers, die ongeschoren waren, zagen er zeer ver moeid, doch gelukkig uit. Op de vraag of hij nog eens zoo'n tocht zou willen maken^ antwoordde Hughes beslist: „nooit." Vijftig soldaten en meer dan duizend politieagenten moesten de orde op het vliegveld handhaven: er waren ook spe ciale afsluitingen aangebracht. Het laatste traject heeft Hughes op volle snelheid gevlogen, daarbij geholpen door een gunstigen wind. De tijd. De officieele tjjd van de wereldvlucht is 91 uur 16 minuten. Hughes werd op het laatste stuk begeleid door drie marine vliegtuigen. Bij de landing was, de lucht vervuld van het gejuich der menigte, het DE BELT: Zwakke tot matige verander lijke wind, later uit Noordelijke richtingen, meest zwaar bewolkt met waarschijnlijk eenige regen met kans op onweer, later koeler. UKKEL: Veranderlijke wind, eerst voor namelijk uit Zuidelijke, dan uit Noordelijke richting, vrij warm; plaatselijk hevig on weer. Nachtelijk temperatuurminimum 15 10 gr. Za. 16 Juli. Zon op: 4 h 58; onder: 21 h 13. Licht op: 21 h 43. Maan op: 22 h 23; onder 9 h 12. L.K. 20 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlisslngen: Juli. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 15 S 3.57 16.08 10.13 22.45 Zaterdag 16 4.28 16.37 10.43 23.18 Zondag 17 5.01 17.12 11.12 23.52 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge; Juli. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 15 5.49 18.06 11.21 23.45 Zaterdag 16 S 6.19 18.34 11.52 24.17 Zondag 17 6.52 19.07 12.23 24.51 geloei van sirenes en claxons. Op den eenigen weg, die van New-York naar het vliegveld voert, bevonden zich duizenden auto's. Volgens niet-officieele berekeningen be draagt de eigenlijke vliegtijd 61 uur 7 mi nuten, de afgelegde afstand ongeveer 23.800 kilometer. Een pandemonium brak los toen het toestel daalde. Het moet juist zijn geland op de plaats, waar het was opgetegen. Burgemeester Laguardia en Grover Wha ler, president van de wereldtentoonstelling, waren de eersten, die het toestel binnen gingen. Hughes stapte het laatst uit de cabine. De politie moest met de gummi stok ruim baan maken. Hughes heeft het record van Wiley Post met 95 uur en 33 minuten verbeterd. Aan groot gevaar ontsnapt. Alvorens zich gisteravond i terug te trekken heeft Hughes nog medegedeeld, dat hij aan een groot gevaar is ontsnapt, waarin hij werd gebracht door foutieve kaarten. Volgens zijn kaarten waren de Siberi sche bergen op het traject voorbij Ja- koetsk niet hooger dan 6500 voet, doch volgens zijn eigen meting is hij bergen van 7900 voet hoogte gepasseerd. Hij voegde hieraan toe, dat het goed is ge weest, dat hij niet heeft gepoogd Jakoetsk bij nacht te verlaten. Hughes is zeer vermoeid. Reuter meldt nog uit New-York: Nadat Hughes' in een taxi aan de groo te menigte op het vliegveld was ontsnapt, wandelde hij ongeschoren en met twee truien over zijn schouders, de Park Ave nue af, waar de voetgangers hem niet herkenden. Hij stapte een hotel binnen en begaf zich terstond naar zijn kamer. Tot iemand die hem wilde opzoeken zei- de hij ,op zijn lakonieken manier, niet meer dan: „Ik ben vreeselijk moe, wel te rusten." Toch heeft de wereldvlieger nog eeni ge mededeelingen van zijn tocht verstrekt, welke hierop neerkwamen: Het gevaar lijkste deel van den vlucht was het ver trek uit New-York met de zware la ding. „Wij vlogen op een hoogte van 16.000 voet en langen tijd op 12.000. Ver scheidene malen ontstond er ijsafzetting op de vleugels. Een zwaar traject was ook dat van Parijs naar Moskou, toen wij in zeer slecht weer vlogen en ik voort durend den automatischen piloot ge bruikte. Wij heben voedsel in blik gege ten en melk met water gedronken. Kof fie hebben wij niet gebruikt, ook geen ster ken drank." De inzittenden van het toe stel hebben zich vrijwel geen oogenbiik aan hun taak kunnen onttrekken. Zij slie pen niet, en zongen niet en spraken zelfs nauwelijks met elkaar. HET INCIDENT-GRAMMENS. Zooals men weet is den heer Grammens medegedeeld, dat op 3 Augs. verschillende zijner meubelen in het openbaar verkocht zullen worden, ter voldoening van schade vergoeding aan de gemeente Edingen. Grammens heeft een brief doen toekomen aan minister-president Spaak, waarin hij zijn standpunt uiteenzet en verklaart niet te zullen dulden, dat zijn meubelen worden weggehaald. De roomsch-katholieke Vlaamsche Ka merfractie heeft zich ook met het incident bezig gehouden. Zij was eenparig van mee ning, dat een verbreking van den wapen stilstand ongehoord moet worden geacht en dat verkoop van Grammen's meubelen niet geduld kan worden. Voorzitter en secreta ris van de fractie zullen de aangelegenheid met den minister-president en den minister van binnenlandsche zaken bespreken. VERSTERKINGEN NAAR HET RIJNLAND. En andere geruchten. De „Daily Express" zegt vernomen te hebben, dat Hitier honderdduizend man van den arbeidsdienst naar het Rijnland zou gezonden hebben, teneinde vóór 15 Augs. de Duitsche versterkingen langs den Rijn te voltooien. Deze maatregel zou zijn sa mengevallen met een bevel, om de Duit sche luchtmacht te verdubbelen. Duitsch land zou over zesduizend vliegtuigen willen beschikken. Goering zou evenwel met En geland een pact willen sluiten om de lucht- bewapening der beide landen te beperken. Hij zou hierover gesproken hebben met eenige vooraanstaande Engelsehen, die thans in Duitschland vertoeven, in de hoop, dat dezen de Britsche regeeringskringen zouden polsen. Middelburg In officieele kringen te Londen verklaart men echter, van een dergelijk voorstel geen kennis te dragen. EEN POSITIE VOOR GUIDO SCHMIDT. De Daily Herald meldt, dat de Oosten- rijksche oud-minister van buitenlandsche zaken Guido Schmidt, door Hitier benoemd is tot directeur van de Hintenberger Patro- nen-Fabrik, de voornaamste munitiefabriek in Oostenrijk, welke vroeger gecontro leerd werd door Fritz Mandl, wiens inkom sten 40.000 pond sterling per jaar bedroe gen. Het Engelsche blad voegt hieraan toe, dat waarschijnlijk het salaris van den nieu wen directeur niet geringer 'zal zijn, en be sluit:,, Guido Schmidt, die verantwoorde lijk is voor de noodlottige reis van Schusch- nigg naar Berchtesgaden, heeft z'n beloo ning geïnd." ZONDERLINGEN. De politie heeft zich Woensdag toegang verschaft tot een huis te Burchington in Kent, waar sinds 1907 de wed. Ward woon de met twee ongetrouwde dochters. De vrouwen waren zeer zonderling en hadden zich volmaakt van de buitenwereld afge sloten. Zelfs de meid, die sinds jaren in hun dienst was, had men nooit gezien; zij sloten zich op in een van de kamers, als het meisje aan het werk was. Uitgaan de den de vrouwen heel weinig. Zij maakten wel eens wandelingen, of in den beginne ook wel fietstochtjes, maar altijd midden in den nacht. Met bezoekers en leveran ciers praatten zij uitsluitend door den brie venbus. Daardoor gaven zij ook den winke liers de chèques ter betaling van hun leve ranties. Het huis had in deze dertig jaren de nieuwsgierigheid opgewekt van de be woners van het dorp, die natuurlijk altijd trachtten iets te zien van wat er binnen woonde. Woensdag zag iemand door het raam van een kamer aan den achterkant van het huis, waar hij herstellingen moest verrichten, een lijk op bed liggen. Hij waar schuwde de politie, die vergezeld van een dokter, zich toegang tot het huis verschaf te. Het bleek, dat de weduwe, die 84 jaar oud was geworden, drie maanden geleden was overleden, de dochters hadden hun ge wone leven voortgezet zonder melding te maken van het overlijden van de oude vrouw, en hadden het lijk rustig op bed la ten liggen in de achterkamer. De politie heeft het huis verzegeld en de beide dochters, natuurlijk ook al vrou wen op leeftijd, in het dorp voorloopig on der dak gebracht. In een artikel, getiteld „fascisme en ras vraagstukken" meldt de „Giornale d'Italia", dat een groep geleerden, die docenten aan Italiaansche universiteiten zijn, het stand punt van het fascisme ten aanzien van de rasvraagstukken heeft vastgesteld. In het rapport van deze geleerden wordt, gezegd, dat de menschenrassen bestaan als stoffelijke realiteit, dat er groote en kleine rassen zijn. De Italiaansche bevolking is in haar groote meerderheid arisch en haar be schaving is arisch. Dit volk bewoont sedert verscheidene duizenden jaren het schierei land en van de beschaving der prae-arische bevolkingen is vrijwel niets overgebleven. Het Italiaansche volk stamt in hoofdzaak van de elementen dierzelfde rassen, die het voortdurend levende weefsel van Europa vormen en hebben gevormd. Terwijl de samenstelling van het ras van andere volken aanzienlijk gewijzigd is, zelfs in moderne tijden, is de samenstelling van het Italiaansche volk thans dezelfde als die van duizend jaar geleden: de 44 mil- lioen Italianen stammen dus in hun groote meerderheid af van families, die minstens sedert duizend jaar in Italië wonen. Deze 9

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1