KRONIEK van den DAG. HEEMAF TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHt COURANT (W.O. DE GOEJSCHE CRT.) VAN WOENSDAG 13 JULI 1938. N». 162. IN GEHEIMEN DIENST. IEELAND. Een trip door Zeeuwsch-Vlaanderen. 't Onverwoestbare hart van een STOFZUIGER waar niets aan verslij ten kan, de S. K. A. Rotor. Vraag eens aan Uw electricien wat dat isl MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND Duitschland en Polen- De heer Beek, de Poolsche minister van buitenlandsche. zaken, heeft den laatsten tijd vermoedelijk veel zorgen. Het politieke tafereel in Europa is zich obstinaat tegen zijn inzichten aan het verzetten, althans tegen de inspanning, waarmee hij het de laatste jaren een bepaalden vorm heeft wil len geven. Beck is steeds een merkwaardige scharrelaar op het politieke schouwtooneel geweest. Nadat in 1933 tusschen Polen en Duitschland het befaamde tienjarige vriend schapsverdrag tot stand was gekomen, heeft hij er voortdurend zijn best voor gedaan, om de betrekkingen tusschen Berlijn en Warschau het karakter van een bondge nootschap te verschaffen. Te Parijs maakte men zich daarover tenslotte zoo ongerust, dat er geruchten opdoken over een gehei me Duitsch-Poolsche overeenkomst: een plan, om gezamenlijk Sovjet-Rusland aan te vallen en de buit van dien aanval te ver- risconteeren in een teruggave van den Pool- schen corridor c.a. aan het Derde Rijk. Dit gerucht scheen inderdaad de eenige logische verklaring van de wonderlijke Duitsch-Poolsche vriendschap te bevatten, Wonderlijk, omdat ze tegen de politieke na tuur indruisehte. Immers Polen heeft niet weinig bijgedragen tot de verminking van Duitschland. Dwars door het Duitsche rijk heen kreeg het bij de vredesverdragen een uitweg naar zee, met Dantzig als „vrije stad" onder voogdij van den Volkenbond Oost-Pruisen raakte hierdoor los van Duitschland, werd een politiek eiland, groo- tendeels door Poolsch gebied gebrensd. Toen in 1933 de nazi's te Berlijn aan het bewind kwamen, duchtte men daarvan o.m. een verscherping van de Duitsch-Poolsche be trekkingen. Ze waren uiteraard nooit goed geweest, wat zou het niet moeten worden, nu Hitler, die in „Mein Kampf" verklaard had, nooit in den toestand, geschapen door den Poolschen corridor, te zullen berusten, het heft in handen had gekregen? Maar zie: het tegendeel geschiedde: een van de eerste prestaties der nat. soc. re geering op het terrein der buitenlandsche politiek, was het vriendschapsverdrag tus schen Berlijn en Warschau, dat inhield, dat Duitschland zich bij den status quo voor tien jaar zou neerleggen. Aanvankelijk zag het buitenland hierin niets anders dan wat Hitleriaansch opportunisme: aan een her winning van den Poolschen corridor viel de eerste jaren immers toch niet te denken? En nu kon men het verdrag met Polen prachtig bezigen als een overtuigende uiting van Hitler's liefde voor den vrede. Dit werd echter anders, toen Beek vervolgens als maar sympathie voor het nieuwe Duitsch land aan den dag legde en Goering herhaal delijk wilde zwijnen in het wintersche Po- len ging schieten. Tegen zooveel gedemon streerde hartelijkheid bleek de gemoedsrust van vele buitenlandsche toeschouwers, in 't bijzonder van de Fransche journalisten, niet bestand en zoo doken de geruchten over het snoode Poolsch-Duitsche aanvals plan tegen Sovjet-Rusland op. Het Duitsch-Poolsche vriendschapsver drag blijkt thans toch niets anders dan een opportunistische reclame-overeenkomst voor den Führer te zijn geweest. Sinds Oosten rijk bij het Derde Rijk werd ingelijfd en de buitenlandsche politiek van Berlijn de handen vrij heeft gekregen voor nieuwe hoofdstukken van Hitler's program (als daar zijn: Tsjechoslovakije en de Poolsche corridor) verneemt men voortdurend weer van wrijvingen tusschen de Polen en Duit- schers, wrijvingen ontstaan uit de weder- zijdsche behandelingen der minderheden. De Polen in Duitschland (Silezië) klagen steen en been over wat het nazi-régime hun aan doet; de Duitschers en het Poolsche deel van Silezië hebben er o.a. bezwaar tegen, dat de Poolsche regeering hun niet toe staat, nationaal-socialistische propaganda c.a. te maken. Op zichzelf is dit niet zoo heel belangrijk. Als symptoom echter des te meer. Het beteekent, dat Berlijn en War schau groote moeite hebben, de fictie hun ner onnatuurlijke vriendschap in stand te houden. Vooral Warschau, dat vermoe delijk niet zonder reden zijn wantrouwen jegens het Derde Rijk vergeefs onzichtbaar probeert te maken. Dit wantrouwen was er trouwens ook al ver voordat Oostenrijk een Duitsche provincie werd. Het ontstond, of beter, werd weer levendig onder invloed van de gebeurtenissen in Dantzig, dat zich feitelijk aan de voogdij van den Volkenbond heeft onttrokken én waar een nat.-soc. re geering heerscht, welke haar bevelen uit Historische Avonturenroman. Door G. P. BAKKER. 31). De voorzitter sprak even met zijn mede- rechters. „Wacht even, mijnheer de mar kies" zei hij. „Het bevel van Zijne Excellen tie graaf Tilly is ons een wet". De markies knikte goedkeurend. „Die valsche monnik werd beschuldigd van onrechtmatig dragen van het kleed van de Franciscanerorde, het stelen van een kostbaar Christuskruis en spionnage tegen de stad en Zijne Majesteit den keizer. Als het laatste ons duidelijk ge worden was, hadden we hem natuurlijk overgeleverd aan den militairen rechter. Die als beul verkleede persoon diende slechts om hem den schrik aan te jagen". „Aan uw gehoorzaamheid aan den veld maarschalk twijfel ik geenszins, maar ik zou u toch raden in het vervolg beter op te passen, en geen domheden meer uit te halen". De markies maakte een diepe buiging, zwaaide met zijn hoed, alsof hij met de veeren den vloer wilde vegen en beval met een luide stem, waarmede hij een regiment commandeerde: „Afgemarcheerd". En gevolgd door de beide dragonders, Edzke gebonden tusschen beiden in, ver dween hü met fieren tred. HOOFDSTUK XXI. Het viertal marcheerde de poort uit en over hobbelige veldkeien van het nauwe, slechts door een paar walmende lantarens verjichte straatje, kwamen ze bij den Dom en de Domproostdi). Berlijn krijgt. De Poolsche belangen zijn hierdoor reeds in het gedrang gekomen, en men verheelt zich te Warschau niet, dat zich te Dantzig gestadig een proces voltrekt, waarvan de gevolgen zeer veel zullen ge lijken op het snelle proces, dat in Februari en Maart de onafhankelijkheid van Oosten rijk te niet deed. De heer Beek, hoeveel sympathie hij wel licht voor de politieke structuur van het Derde Rijk mag koesteren, en hoeveel he kel hij heeft aan die van den anderen groo- ten buurman van Polen, Sovjet-Rusland, is ook niet blind gebleven voor al de ge schetste politieke ontwikkeling. Den laat sten tijd legt hij veel belangstelling aan den dag voor de kleine Oostzeelanden, Finland en Roemenië. Politieke besprekingen met de regeeringen dezer landen geven hem handen vol werks en zooals men weet, heeft Polen onlangs het kleine Lithauen eenigs- zins gewelddadig gedwongen zijn anti-Pool- sche prestaties (voortgekomen uit het feit, dat Polen het in 1925 de stad Wilna ont stal) op te geven. Men schrijft Beek het voornemen toe een Statenbond te willen stichten, welke zich zou uitstrekken van Finland tot in den Balkan en welke een hechten dam zou moeten vormen, zoowel te gen Duitschland's als Sovjet-Rusland's po litieke prestaties. Het plan is zeer zeker niet slecht: zoo'n statenbond zou, indien goed georganiseerd, een belangrijke vredige factor in Europa's politieke formule kun nen worden, vooral indien ook nog Tsjecho slovakije er in werd opgenomen. Daarover in een volgend artikel. Wij hebben ons destijds verheugd over de totstandkoming van c!e Provinciale Ver- eenjging voor Vreemdelingenverkeer, om dat het nu voortaan mogelij!-; zou zijn in wat grooteren stijl en volgens met breede- re opvatting het vreemdelingenverkeer in ons zoo alom geprezen gewest te bevorde ren. Deze jonge vereeniging bestaat nog maar twee jaar en dus kan ze nog niet bo gen op een uitgebreiden staat van dienst, zooals in verschillende andere landsdeelen. Maar dat het zoover zal komen, als de ver eeniging en haar bestuur krachtig aanpak ken, daarvan zijn we zeker. Daarvoor is er te veel behoefte aan coördinatie op het ge bied van vreemdelingenverkeer en toeris me op den Zeeuwschen bodem. Een lofwaardige poging tot deze coördi natie is wel de trip, die deze vereeniging op de Zaterdagen in de maanden Juli en Augustus (te beginnen Zaterdag a.s.) gaat organiseeren. Voor den ongelooflijke lagen prijs van 2, alleen mogelijk door de mede werking van het Prov. bestuur en de Zeeuwsch Vlaamsche tramwegmaatschappij kan men twee mooie boottochten maken en geheel Zeeuwsch-Vlaanderen van uiterst Oost naar uiterst West per autobus door kruisen, terwijl er voor gezorgd is, dat men op de voor het toerisme meest aantrekke lijke plaatsen kan uitstappen om wat daar interessant is te bezichtigen. V erschillende persvertegenwoordigers waren Zaterdag in de gelegenheid den eer sten tocht, die meer bedoeld was als een proeftocht mee te maken. We vertrokken des morgens om 9 uur van Vlissingen, om via Borsele naar Terneuzen te varen. Een bootreisje, dat altijd weer veel heerlijks biedt en op zichzelf al een attractie is, die Zeeland aan zijn gasten kan aanbieden. Tijdens deze overtocht heeft mr. M o o - lenburgh, de voorzitter der Provinci ale V.V.V. een en ander verteld van de jon ge vereeniging, waarbij, op Oostkapelle na, alle Zeeuwsche V.V.V.'s zijn aangesloten. Bij het Bestuur is nu het plan gerijpt, om het mooie, maar te weinig bekende Zeeuwsch-Vlaanderen meer toegankelijk te maken voor het toerisme. Dit stiefkind, zooals het wel eens is genoemd, moet meer op gelijken voet met de anderen kinderen van het Zeeuwsche gezin behandeld wor den. De Provincie en de Zeeuwsch-Vlaainsche tram hebben direct medewerking toegezegd voor het in elkaar zetten van een weke- lijkschen trip door het „Over-Jordaansche" en het mogelijk gemaakt, dat een zeer ge reduceerde prijs kon worden vastgesteld. Voor een koopje kan men nu den geheelen dag reizen en genieten. In denzelfden trant In een donkeren hoek van de galerij liet de markies halt houden. Tot dat oogenblik had hij geen woord gesproken. Hij had ach ter hen geloopen, soms naast hen gemar cheerd, maar steeds had hij scherp rond gekeken en eens was hij een eind achter gebleven om te spieden of ze vervolgd wer den. De beide kurassiers hadden Edzke streng bewaakt, Zijn handen waren op zijn rug gebonden en elk van zijn bewakers had een eind van het sterke zijden koord om zijn pols gewonden. Even, toen de markies ach ter gebleven was, had hij geprobeerd los te komen, doch slechts één trek was noodig en het dunne koord sneed scherp in zijn polsen. Een der mannen had toen gezegd: „Niet doen, het zal u niets helpen", en ze waren verder gegaan. Het was van den gevangene meer een willekeurige beweging geweest dan een be sliste poging te ontvluchten. Zijn hoofd bonsde geweldig, de groote inspanning bij het verhoor om zijn hersenen helder te hou den, had hem nog duizeliger gemaakt. In den hoek van de galerij keek hij ver wonderd om zich heen. Hier kon de hoofd wacht niet zijn. Die zou toch wel bij den commandant in het paleis „Die Kommisse" zijn, waar hij had gehoord, dat Tilly ook zijn kwartier zou nemen, zooals Wallen- stein dat eenige jaren eerder ook had ge daan. „Vriend!", zei de markies tegen een der kurassiers. „Je hebt je taak nauwgezet vol bracht. Hier zijn twee gouden dukaten maar je moet zwijgen en je zult ondervin als bij de boottochten, die de provincie over de Ooster-Schelde organiseert. Maar met dit verschil, dat men de deelnemers nu ook het achterland laat zien. In Terneuzen aangekomen, stond de autobus van de Zeeuwsch-Vlaamsche tram al te wachten. Eerst werd langs de havens gereden en toen over een binnenweg langs Zaamslag naar Kloosterzande. Hier werd gestopt. En terecht. Het oude, keurige gerestaureede kerkgebouwtj(e der Ned. Herv. Gemeente is een bezoek over waard. De president-kerkvoogd, de heer N e t e s o n die zoo bereidwillig is, elke week de gasten rond te-leiden en in te lich ten, vertelde ons, dat dit merkwaardig kerkje, opgetrokken in zeer ouden stijl, oor spronkelijk is geweest een kapel bij het klooster te Zoute, waarvan reeds in 1232 gewag wordt gemaakt. We zijn hier in den oudsten polder van Zeeuwsch-Vlaanderen, want hier woonden de monniken, die de eerste indijkers van polders waren. De ka pel is ernstig beschadigd door de beelden stormers, later afgebrand, in 1609 her bouwd, in 1648 aan de Protestanten toege wezen en in 1922'24 voortreffelijk ge restaureerd. Nadat de voorzitter van de plaatselijke V.V.V. de gasten vriendelijk had verwel komd en voor een kopje koffie had gezorgd, werd doorgereden naar Hulst. Er is bij de samenstelling van het pro gramma voor gezorgd, dat men hier eeni- gen tijd kan vertoeven. Er is hier veel te zien. Weten vele Zeeuwen, van boven de Wester-Schelde, wel, dat Hulst nog een stad is, die op een kleine doorbraak voor de tram na haar wallen ongeschonden heeft bewaard, en haar poorten intact hield? Op het oude Stadhuis werden we harte lijk begroet door wethouder E. T h Lockefeer voorzitter van V.V.V Deze sprak zijn blijdschap uit over het feit, dat de officieele lichamen steeds meer het nut, ook het economisch nut van het vreem delingenverkeer gaan inzien. Een vereeni ging voor V.V. is geen feestcommissie, maar een werk-vereeniging. Hulst wacht op de uitvoering van het Perkpolderplan. Dan kunnen ook hier, als de moderne veerbooten te Kruiningen en aan den Perkpolder aan de kop kunnen la den, groote toerauto's komen en zal men b.v. van de Belgische kust komende, door Walcheren, Zuid-Beveland en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen rijden. Ook de heer Lockefeer bleek overtuigd te zijn van het groote nut van de Provinciale V. V.V. die het toeristenverkeer door geheel Zetland kan bevorderen. Hij deelde verder mede, dat het Stadhuis waarschijnlijk binnen niet te langen tijd zal worden gerestaureerd en zijn oorspronke lijk karakter uit de 16e eeuw zal terug krijgen. We brachten nog een bezoek aan de raadzaal met het groote schilderij van Hulst in 1628, het archief, het aardige mu seum en aan de trouwzaal (voormalige rechtszaal) om dan naar de terecht gepre zen en schitterend gelegen Willebrord kerk te wandelen de trots van Hulst, gebouwd van 12001534, zooals men weet tot voor enkele jaren gedeeltelijk bij Roomsch-Ka- tholieken en Ned. Hervormden in gebruik en na de restauratie (1931'35) tot, ba siliek verheven en uitsluitend voor den R. K. eeredienst bestemd, terwijl de Ned. Her vormde gemeente nu de beschikking heeft over een keurig, nieuw kerkgebouw. Nadat was geluncht, waarbij door de heeren Lockefeller, mr. Moolenburgh en burgemeester Truffino korte toespraken werden gehouden werd de tocht voort gezet naar Aksel, waar de weekmarkt een gezellige drukte teweegbracht. Burgemeester Blok bood hier namens het gemeentebestuur de thee aan en deel de mede, dat V.V.V. straks in het aan bouw zijnde Raadhuis over een eigen lo kaliteit zal kunnen beschikken, waarin dan tevens oude kleederdrachten, enz. zullen worden ondergebracht. Via Sluiskil, Filippine (het ligt in de bedoeling, dat de toeristen hier kun nen uitstappen, om zich aan mos seis of paling te goed te doen), IJzen- dijke, Schoondijket, Oostburg' en Retran- chement werd nu naar het Zwin, het ver rukkelijke natuur-reservaat op dit Zuide lijk punt van Nederland, gereden. We za gen in de verte de villa van den Belgi schen koning en het vliegveld, waar ook de K.L.M.-vogels neerstrijken. Het oponthoud kon hier maar even du ren. Laatste pleisterplaats waren de Kad- zandsche duinen, een ideaal vacantiever- den dat zwijgen goud is. Als ik op je kan rekenen, kun je met drie dagen bij den waard van het Gothische Huis aan de Visch- markt gratis een kan wijn bestellen en als je fluistert: Ik ben de man, voor wien hier goud gereed ligt zal hij je nog twee gouden dukaten geven". „Kapitein", antwoordde de dragonder, „op zulke voorwaarden ben ik altijd tot uw dienst, ja de geheele escouade, wat zeg ik, het geheele regiment met de officieren in begrepen. Ik houd mij aanbevolen. Onze soldij wordt tegenwoordig zeer slecht be taald". „Bonjour Longuenez", zei hij tegen den anderen dragonder. „Ik hoop tot weerziens". Longuenez reikte hem de hand. „Misschien haal ik je wel eens weer op. Kom maar eens kijken in de Roode Lantaren, dan pak ken we samen een borrel. Natuurlijk met goedvinden van den kapitein", en hij keek den markies verontschuldigend aan, niet beseffend, dat in het donker de markies zijn gelaatsuitdrukking niet kon zien. De kurassier sloeg aan en verdween. Toen maakte de markies het koord om de polsen van den Franciscaner los, stak 't koord weer in zijn zak, gaf hem de pistolen en den dolk terug en zei: „U bent vrij, u kunt gaan waar u wilt, maar ik hoop dat ik nu bewezen heb, dat we vrienden kun nen zjjn zonder eenig wantrouwen. Dit is wachtmeester Longuenez, op wien u ver trouwen kunt als op u zelf". Edzke moest even nadenken voor hij al les begrepp. Toen zei hij: „Markies ik ben u zeer dankbaar. Ik begrijp nog niet alles. Ik heb blijkbaar door den slag op mijn Verkrijgbaar bij: Electro Techn. Bureau M. J. v. d. BERGE, L, Vorststraat 48, Goes, Telefoon 375, L, J. v. 't WESTENDE, Gortstraat 21, Middelburg. Telefoon 387, (Ingez. Med.) blijf voor hen, die een rustige vacantie verlangen. Hier wordt zooals de Kad- zandsche burgemeester ons vertelde streng gewaakt tegen ontsierende duin bebouwing. Een uitbreidingsplan geeft aan het bouwen nu leiding, en, naar ons werd medegedeeld, is er reeds aardig ge bouwd en bestaan er nog verschillende toekomstplannen. Er is hier leven in de bouwerij Een uitstapje naar de Belgische bad plaatsen is van hieruit gemakkelijk te maken. Omgekeerd worden vanuit Bel gië tochtjes hierheen ondernomen. Een rijwielpad KnockeRetrancnementKad- zandNieuwvlietGroedeBreskens zou ideaal zijn en is dan ook geprojecteerd. Voor wat Kadzand en Retranchement be treft, is het klaar, althans de onderbaan, maar de andere gemeenten zijn helaas nog zoover niet. Na een kort, maar gezellig oponthoud in het Kadzandsche strandhotel werd het laatste deel van den tocht ondernomen. Te Breskens werd het gezelschap ontbon den en namen we van de Zeeuwsch-Vla- mingen afscheid. We willen nog melden, dat de voorzit ter van de Provinciale V.V.V, voor de vriendelijke toespraken te Kloosterzande, Huls't, Aksel en Kadzand heeft geant woord met de verzekering, dat deze ver eeniging gaarne de belangen van het toe risme in deze streek zal bevorderen. We hebben rijk kunnen genieten van het schoons, dat deze vruchtbare land bouwstreek biedt. Vele wege)n zijn ver beterd, andere mogen nog wel een beurt hebben. Tijdens den proeftocht is wel gebleken dat de tijd wat te beperkt was. Daardoor konden we geen bezoek brengen aan Sas van Gent en Sluis. Daarom zal de trip zóó ingericht worden, dat men 's avonds met een latere boot van Breskens zal kun nen vertrekken, dan wij deden. Wij juichen het zeer toe, dat men op deze wijze in de gelegenheid gesteld wordt voor een koopje Zeeuwsch-Vlaanderen te bereizen en zichzelf (en eventueel ook zijn logé's) een prettigen dag te bezorgen Naar onze meening moet V.V.V. het bij deze eene trip niet laten. Kan bv. ook niet zoo'n regeling gemaakt worden, dat de Zeeuwsch-Vlamingen voor eenzelfde bedrag des Zaterdagsmorgens per boot naar Vlissingen kunnen reizen, den dag op Walcheren en Zuid-Beveland kunnen doorbrengen, daar een autotocht kunnen maken en diverse plaatsen bezoeken en dan 's avonds weer huiswaarts kunnen keeren per boot en per bus, die dan toch van Breskens anders leeg terug rijdt? Zoo zijn er wellicht nog wel meer mo gelijkheden. Wij herhalen, wat wij in het begin schreven: er is op dit gebied nog veel te coördineeren. Laat men een voor beeld nemen aan andere streken. Bv. aan den Achterhoek, waar men een hotelplan heeft, dat o.m. omvat: vrij vervoer op alle buslijnen gedurende acht dagen, vol ledig pension in een der aangesloten ho tels, vrij entree rot alle strandbaden, mu sea, enz. en een boottocht. Dien kant moet het o.i. in Zeeland ook uit. Provinciaal V.V.V. heeft nog veel te doen! Waterschappen. Bij K.B. zijn benoemd: a. tot dijkgraaf van den Stroodorpepolder L. Th. Vogelaar, te Krabbendijke; b. tot plaatsvervanger van 'den dijkgraaf van den Stroodorpepolder, Th. A. Vogelaar, te Krabbendijke; c. tot dijkgraaf van den Wilhelminapol der, A. Minderhoud, te Kattendijke. hoofd en de groote inspanning tijdens het verhoor mijn verstand nog niet bij elkaar, doch dit is mij wel duidelijk, dat u mij ge red heeft uit een leeuwenkuil. U heeft uw rol uitstekend gespeeld. Ik heb het niet begrepen. U kan verzekerd zijn van mijn dankbaarheid. De markies drukte Edzke de hand. „Dankbaarheid bestaat niet tusschen vrien den", antwoordde hij. „We zijn nu bondge- nooten. Ik vraag je nu wie je eigenlijk bent. En u bestaat niet meer voor ons". „Ik ben luitenant Edzke de Vries van generaal Saxon's ruiters in dienst van den koning van Zweden. We zullen elkaar heel wat te vertellen hebben, want het is nu een voor twee en twee voor een, zooals men meen ik in Frankrijk zegt". „Dat treft gelukkig. Ik zag dadelijk aan je oogen, dat je een soldaat bent. Je weet trouwens al wie ik ben. Longuenez, je hebt goed werk verricht en zie nu dat je het spoor weer vindt van dien bleeken monnik. Ik weet niet waar hij uithangt. Maar je hebt hem gezien". „Ik ken hem", antwoordde Longuenez, „en ik zal hem volgen, mon capitaine, tot aan het einde der wereld". „Dat is veel te ver", zei de markies. „Breng morgenavond verslag uit in het Blauwe Paard, je weet waar. Zijn we er nog niet dan wachten". „En nu zullen we ons kwartier opzoeken en morgen deze sTad verlaten. Je moet die pij afdoen en die sandalen door schoenen vervangen." „Ik zou gaarne een uurtje hebben om dat in orde te brengen", opperde Edzke. „Ik DE KLEPPERMARSCH. Gisterenavond hebben wij een uurtje vertoefd in het gymnastieklokaal aan de Groenmarkt waar onder leiding van den heer Chr. J. Mazure enkele honderden ouderen en vooral jongeren samen waren gekomen voor het jnstudeeren van de Kleppermarsch begeleid door piano. Het resultaat is reeds zeer goed, maar het zou nog rustiger tusschen de opeen volgende herhalingen van den marsch zijn als de heer Mazure medewerking on dervond van een grooter aantal leerkrach ten, die al of niet zelf mede klepperende, bereid waren hem te helpen bij het orde houden onder de woelige jeugd. Dit ook al toonde de heer Mazure dat zijn oogen overal gaan, "toen hij een jongen, die zich ook onder de muziek niet rustig kon houden, buiten de deur wees. Er zullen zeker onder alle categoriën van onderwijskrachten nog wel personen zijn die al of niet met de onder hen lee- renae jeugd een volgende maal mede wil len komen repeteeren. Het deed ons bij deze repetitie terdg denken aan ruim 30 jaar geleden toen wij ze medemaakten, geleid door den componist van den marsch, wijlen den heer Jan Morks. Het kantoor van het Burgerlijk Armbestuur. Het burgerlijk armbestuur had reeds lang behoefte aan een veilige en brand vrije bergplaats voor boeken en geld. Hier in is thans op afdoende wijze voorzien door den bouw van een kluis op het plaatsje naast het kantoor en door een zware deur toegankelijk van uit dat kantoor. Men heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om het aanzien van het kan toor inwendig ook een goede beurt te ge ven en wat te moderniseeren. MOTORRIJDER GESLIPT. Op den Singel, ter hoogte van de Lamp- si nsstraat is de motorrijder V. uit Koude- kerke, met zijn motor geslipt over de daar ter plaatse liggende rail. V. ver loor de macht over zijn stuur, raakte eerst nog een wielrijder die gelukkig on gedeerd bleef, en sloeg toen tegen het wegdek, waar hij bewusteloos bleef liggen. Het slachtoffer werd naar het St. Joseph ziekenhuis overgebracht en aldaar ter verpleging opgenomen. Naar wij vernemen was heden zijn toestand bevredigend. E'OMBURG. Aankomen vliegen een post duif gemerkt NEHU 37 x 17778 links, Q B 23 x 730 rechts. Adres J. Passenier E 105. Bij den gemeenteveldwachter zijn in lichtingen te bekomen omtrent een aange troffen heerenrijwiel, zwart gelakt, merk F.N., voorzien van kettingkast, lantaarn en dynamo. Dinsdagmiddag om 2 uur is het stof felijk overschot van mej. M. A. van der Harst alhier begraven. Een gro'ot aantal bloemstukken dekte de baar, terwijl veel personen, vooral uit de naaste omgeving der overledene, aanwezig waren. Aan het graf is niet gesproken. Dokter van der Harst, de vroegere arts van Koudekerke, dankte als broer van de overledene na mens de familie voor de belangstelling. HANSWEERD. De stoomboot Schelde kreeg op de reis machineschade. De boot „Stad Zieriksef' heeft hem op sleep touw genomen en hier in de haven bin nengesleept, alwaar men later de schade met eigen middelen heeft kunnen herstel len. zal je dan bij de Lieve Vrouwenkerk weer ontmoeten". „Is dat beslist noodig?" „Ja markies. Het kan niet anders". „Dan gaan we samen zoo ver". Ze liepen door de Smedenstraat, voorbij de kerk en kwamen aan een armoedig straatje, dat uitliep op een zandpad. „Hier moet ik wezen", zei Edzke. „Ik zal de wacht houden", besloot zijn nieuwe vriend en ging zitten op den wortel van een ouden boom. „Hier kan niemand me zien". „Neem een van mijn pistolen, je kunt nooit weten", meende Edzke. De ander nam het pistool aan. „Klein model, je kunt ze in je broekzak steken, „Ze schieten zuiver en ketsen niet. Een uitvinding van een vriend van mij. Ik zal een paar voor je be stellen". Met een handdruk namen ze afscheid. Edzke liep het zandpad af. Er was juist voldoende licht om den weg te vinden. Hij kwam over een houten bruggetje en stond spoedig voor de poort van den tuin, klom over den muur, keek zorgvuldig of ook iemand hem bespiedde en liet zich vallen. Hij sloop door het park, voelde aan de deur van de bibliotheek. Het geluk diende hem, ze was niet gesloten. Hij deed zijn sandalen uit, liep door de gang die niet ver licht was, de beide trappen op. Het huis scheen uitgestorven. Hij luisterde scherp, maar geen enkel ge luid drong tot hem door. (Wordt vervolgd.) (Ingez. Med.) EEN BON GESCHENKEN

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5