De nieuwe brug te Goes. 0p reis onmisbaar! BUITENLAND. KERK EN SCHOOL. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER DINSDAG. Set plan tot terugtrekking der vrijwilligers. DE AMERIKAANSCHE WERELDVLIEGERS TE MOSKOU. Hetroomsche-katholicisme in Duitschland. BELGIE. FRANKRIJK DUITSCHLAND. ENGELAND, ZWITSERLAND, De hr. F. G. C. Rothuizen, directeur van Gemeentewerken, deed ons de volgende toelichting bij de afbeelding van de nieuwe verkeersbrug op de Groote Kade te Goes toekomen (de teekening werd ons wel willend door „Gemeentewerken" ver- Strekt) Het laatste deel van de havenwerken in Goes waartoe de Raad nu ongeveer 3 jaren geleden besloot het maken van een nieu we verkeersbrug op de groote kade staat thans uitgevoerd te worden. De nieuwe havenarm en de daarbij be- hoorende havenkom alsmede de aanleg van opslagterreinen langs dien havenarm en havenkom, zijn voltooid; eveneens de nieu we kademuren met bestratingen aan de Al- bert-Joachimkade. En nu zal dan tenslotte volgen de nieuwe brug, waaromtrent èn vanwege de Goesche ingezetenen in het algemeen, èn vanwege de kadebewoners in het bijzonder, zoo heel veel belangstelling werd betoond. Een be langstelling, die zich heeft geuit in allerlei adressen en adviezen en waarvan het ge volg is geweest, dat daaraan een paar we ken geleden nog een zeer breedvoerige be spreking in den gemeenteraad is gewijd. Ondanks die vele adressen en adviezen is het plan gebleven, zooals het reeds van den aanvang is opgezet: er komt een nieu we verkeersbrug zonder beweegbaar gedeelte er in; d.w.z. de oude, bestaande havenkom wordt voor het grootere scheep vaartverkeer afgesloten en zal straks on der de nieuwe brug door slechts bereikbaar zijn voor kleine platte schuiten, kleine plei- ziervaartuigen, kano's enz. Het beurtvaartverkeer zal, als de nieuwe brug gereed is, een uitstekende ligplaats verkrijgen aan de Albert-Joachimkade; het grootere scheepvaartverkeer zal be schikken over de nieuwe havenkom bij de z.g. meestoof, met zeer ruime gelegenheid tot lossen en laden aan en op goed bestra te opslagterreinen; de nieuwe havenkom zal kunnen beantwoorden aan het doel, waarvoor zij aangelegd is en het verkeer langs de kaden rondom de oude havenkom zal niet meer gehinderd worden door op slag van goederen en het laden en lossen aldaar. Deze geheele opzet heeft geleid tot een ontwerp voor de verkeersbrug, als bijgaan de teekening laat zien. De geheele brugconstructie, alsmede die der landhoofden wordt uitgevoerd in ge wapend beton; de in het gezicht komende wanden worden bekleed met metselwerk in een kleur die aansluit aan de bestaande ka demuren. Rondom de doorvaart opening worden granietblokken aangebracht terwijl de muren met granietplaten worden afge dekt. De brug zelve wordt bestraat en ver krijgt een rijbreedte van 9.16 mi, met aan weerszijden een trottoir voor voetgangers van 1.50 mi breedte. De doorvaart opening krijgt op de water lijn een breedte van 6.50 m; de grootste hoogte van de doorvaart boven de wa terlijn zal 2.30 m bedragen. Er zal zoodoende een belangrijke ver- keersverbetering verkregen worden (de be staande brug is slechts 3 m breed) en, wat zeer zeker ook van groote beteekenis is, een verfraaiing van het stadsbeeld aldaar. De teekening geeft aan, het gezicht op de nieuwe brug en bestaande kade be bouwing gezien van de Albert-Joachimka de af. IERSEKE. Het aanhoudend minder mooie zomerweer is voor de oesterkweekers minder aangenaam. De pannenboeren zijn bij verle den jaar vergeleken veel ten achter, daar om dien zelfden tijd ze al hun pannen reeds te water hadden en ze nu pas met den uit leg zijn begonnen. Het is te hopen, dat bin nen korten tijd de weersomstandigheden zullen verbeteren. De weerberichten wor den met spanning tegemoet gezien, ja zelfs heeft een oesterkweeker de moderne lijn gevolgd en het meteorlogisch bureau te De Bildt opgebeld en de verwachtingen voor de eerste dagen gevraagd, die tamelijk pessi mistisch waren. We zullen er het beste maar van hopen. Zaterdag 1.1. lag de mosselhandel 11 weken stil, België, anders iedere week duizenden tonnen mossels afnemende, neemt (behalve over Filippine) niets af. De mosselkweekers morren steeds luider, hun hoop gaat met den dag achteruit en ze wachten, wachten maar er komt niets, 't Is nu toch eindelijk eens te wenschen dat de regeering spoedig beslissingen neemt en het met de Belgische regeering zoekt eens te worden. TOELATINGSEXAMEN GYMNASIUM TE MIDDELBURG. Tot de eerste klasse van het gymnasium te Middelburg zijn toegelaten: J. de Jonge, J. A. Lantsheer, Oostkapelle, J. A. de Mol, Vliss.; L. de Nood; Jacoba D. Chr. J. van Oosten; G. Th. Rothuizen, Goes; Johanna A. Spijkerboer, Soeburg; G. Vossers, Vlissingen; Christina M. de Vries; P. G. van der Weele, Kortgene en P. van Werkum, Goes. Afgewezen 5 candidaten. De geslaagden bij wien geen woonplaats is genoemd wo nen te Middelburg.' Middelbare Handelsdagschool 4-j.c. Middelburg Bevorderd werden: van de le naar de 2e klas: G. Brinkman (m.), A. van Doorn, A, van der Horst, J. de Klerk (m.), W. Kraak (m.) C. van Loo(m.), J. van Melle, J. Mer- sie, J. Pleyte, J. Walraven, G. Wattez, C Westveer, N. Stemerding. Afgewezen: geen. Van de 2e naar de 3e klas: J. G. van den Berg, A. Beun, W. v. d. Eyk, H. Krijger, A, de Leeuw (voorw. bev.), E. van Loo (m.) J. Matzinger, J. van Melle, J. van Melle (m.), G. Meulenberg, J. de Priester. Afgewezen: 4. Van de 3e naar de 4e klasse: D. de Bree P. de Buck, T. Daniëlse (m.), M. Davidse L. Faber, G. Fonteyne, J. Heystek, C. Hey- stek, E. Janssen (m.), J. Rouw, J. Stad houders, W. de Visser. Afgewezen: 3. Toegelaten tot de le klas (le toelatings examen)A. P. de Jong, C. J. Rijks, P. Wolf (m.), allen te Middelburg, W. C. A Adriaanse te Vlissingen, K. Vader te Bres kens, L. Joosse te Nieuw en Sint-Joosland C. de Jager, J. K. Crucq beiden te Arnemui den. Voor het voorbereidend onderwij (Kleuteronderwijs) akte B, slaagden de da mes B. M. Vermeulen te K r u i n i n- gen en C. M. G. van Eldik Thieme te Oostburg. Bij de examens aan de T.M.S. „Tech nicum" te Rotterdam is geslaagd voor vliegtuigbouwkundig constructeur (ing.) le deel, de heer B. J. J. M. Arts te V 1 i s i n g e n. Bij het eindexamen aan de middel bare technische school te Leeuwarden slaagde voor werktuigbouwkundige de heer P. A. de Wit te Vlissingen Voor het eindexamen huishoudschool te Rotterdam slaagde mej. J. J. Henry te Aardenburg. Geref. Kerk. Ds. J. Plomp te Grijpskerke heeft het beroep naar Soerabaia aangenomen. Amsterdam 1936-3% 101%—101% Zeeuws. Hyp. B-3% 100%100% Cities Service Cy. P. 1958 5 47% ^7 A Amsterd. Bank 150%150% A Ned. Gist- en Spiritusf. 534534% A De Schelde N.B. 4343% C Am. Smelt en Ref. 3638% A Born. Sum. H.M. 184182% A Houth. Alberts 7997. C Union Pac. Rr. 5857 C Int. Nickel Cy. 36%—35% A Pref. Lever-Bros 142%142 Ned. 38 1000-3 101%—102 O. Indië 37 1000-3 100%—100% Engeland 1960-90 4 84%—84% A Koloniale Bnk. 147151 A N.I. Hbk. 600 132%—132% C Ned. H. M. 1000 156%—158 A v. Berkels Pat. 62%—62% C Calvé-Delft 93—93% A Philips Gem. B. afg. 258%—259%-63% C Am. Car Foundry 18%17%-% C Unilever 156-155-% C Anaconda Cop. 24%23%-24% C Bethlehem St. 43%—41%-42% C Kennec Copper 29%28%-% C Rep. Steel 13%—13%-% C U. States St. C. 42%—40%-41% C North Am. Cy. 16%—16% A Kon. Petr. Mpjj. 339-337-40% C Contin. Oil Cy. 23%—23% C Phillips Petr. Comp. 30%—29% C Shell Union O.C. 12%—11%-12% C Tide Water Ass. Oil 11%11. A Ned. Scheepv. U. 122%—122 A A.V. Amsterdam 450%462-64 A Java Cult. Mjj. 165—169 A N.I. Suiker U. 172%—175%-76 A Deli Batavia 232%232 C Deli Mij. 1000 296%—298%-300 - H.V.A. - - Obl.Markt - Koninkl. (Wettig Suiker Philips Tabak Markt Unilever Amerika Rubber Schepen gedeponeerijj A Senembah 255%254%-53 C Baltimore en Ohio 6%6%-% C Southern Pac. Cy. 12%—11%-12% A Southern Rlw. 98% A Amst. Rubb. C. 224%221-24% A Deli-Bat. Rubb. 161%—155%-58 A Hessa Rubber 145%131 A Serbadjadi S.R. 118%—110%-13 WISSELKOERSEN. Heden. Gister» Londen 8.95% 8.95% Berlijn 73.02% 72.97% Parijs 5.01% 5.01% Brussel 30.75 30.75 New-York 1.81% 1.81% De Spaansche burgeroorlog. In het plan betreffende de terugtrekking der buitenlandsche vrijwilligers uit Span je, dat gisteravond in den vorm van een witboek is uitgekomen, worden de volgende havens voorgeschreven voor het ontsche pen van de vrijwilligers: Londen, Hamburg, Marseille, Lissabon en Genua. De buiten landsche vrijwilligers, die te Londen zullen worden ontscheept omvatten o.a. hen, die gerepatrieerd zullen worden naar Neder- a n d. De buitenlandsche vrijwilligers in Spanje zullen geëvacueerd worden naar ge bieden, die zullen worden bepaald in de na bijheid van de havens, Palamos, Cartagena, Malaga, Cadiz. Er zullen 2000 vrijwilligers per dag geëvacueerd worden, wanneer in de beide deelen van Spanje gelijke aantal len vrijwilligers zijn. Wanneer het aantal ongelijk is zal de partij met het kleinste aantal dagelijks 1000 vrijwilligers uitleve ren en de partij met het grootste aantal vrijwilligers een aantal, dat verhoudingsge wijze grooter is. De inscheping van de eer ste groepen vrijwilligers moet beginnen op den 51sten dag na de aanvaarding door de internationale commissie van de resolutie betreffende het terugtrekkingsplan en de evacuatie moet voltooid zijn 100 dagen na dien. Nog 35 dagen extra zijn toegestaan voor de evacuatie van zieken, gewonden, krijsgevangenen en vrouwen. Het plan tot terugtrekking der vrijwilli gers voorziet verder in een verbod voor personen om zich naar Spanje te begeven, wanneer zij propaganda zouden kunnen gaan maken voor een van beide partijen. Voorts is een verbod opgenomen voor schepen, die varen onder de vlag van een der onderteekende mogendheden om oor logsmateriaal te vervoeren naar Spaansche havens. Hamburg zal de ontschepingshaven zijn voor vrijwilligers, die naar Duitschland ge repatrieerd zullen worden en voor vrijwil ligers, die in Cadiz en Malaga ingescheept zijn voor repatrieering o.a. naar Neder land. De havens waar speciale nietinmengings posten geplaatst zullen worden zijn Bilbao. Huelva, Cadiz, Malaga, Cartagena, Alicante Valencia en Barcelona. De uitvoering van het plan, Reuter is van meening, dat in verband met de omvangrijkheid en ingewikkeldheid van dit plan het wel een maand zou kunnen duren voor de antwoorden der beide Spaan sche partijen verwacht kunnen worden. Zoo dra deze partijen hun toestemming hebben gegeven, zal de volledige niet inmengings commissie bijeenkomen teneinde het plan definitief aan te nemen. Worden de Italiaansche troepen in het vreemdelingenlegioen in gelijfd? De Spaansche ambassadeur te Londen heeft het Britsche departement van buiten landsche zaken een nota doen toekomen, waarin beweerd wordt, dat na besprekin gen tusschen Italië en Franco voorgesteld wordt uit Spanje naar Italië ongeveer 10.000 man over te brengen, welke voor het meerendeel ongeschikt geworden zijn voor den dienst en ziek. De overblijvende Itali aansche troepen zouden dan worden inge lijfd in het Spaansche vreemdelingenlegioen als vrijwilligers, met Spaansche uniform en onder aangenomen namen. De nota be weert verder, dat adviseurs van den Itali- aanschen generalen staf in Spanje zullen blijven in burgerkleeding. De Amerikaansche wereldvlieger Hughes is met zijn metgezellen hedenmorgen om 9 uur 15 te Moskou aangekomen. Zijn vlucht van het Parijsche vliegveld Le Bourget naar Moskou heeft 7 uur en 49 minuten geduurd. Hughes was voornemens, na zijn brandstofvoorraad te hebben aangevuld, over een uur weer te vertrekken. Nader wordt gemeld: Om 13 uur 31 is Hughes uit Moskou vertrokken. Hij start te in de richting van Omsk. Hij wil den afstand naar deze plaats, 2500 km zonder tusschenlanding afleggen. Hoe het stelselmatig wordt te ruggedrongen. De „Obsservatore Romano", het blad van den Paus publiceert een bespreking van een document, afkomstig van Conrad Groeber, aartsbisschop van Freiburg, in Breisgau, waarin een overzicht wordt ge geven van den godsdienstigen toestand in Duitschland na vijf jaar nationaal-socia- listisch bewind. Het blad merkt op, dat het door den bisschop opgehangen sombere beeld in alle streken van Duitschland te ruggevonden kan worden. Het eerste deel van het document be handelt de anti-godsdienstige propaganda, de anti-christeljjke denkbeelden van Rosen berg en de zedenprocessen: het zegt, dat verzaking van den godsdienst vooral bij onderwijzers en ambtenaren wordt aan gemoedigd. In Freiburg zjjn in 1937 3374 menschen afgevallen van het roomsche ge loof. Het tweede deel maakt melding van het vernielen en bezoedelen van kruisen enz. In het derde hoofdstuk wordt beschre ven hoe de uitoefening van den godsdienst belemmerd wordt. Men verhindert, aldus het document, ambtenaren de diensten bij te wonen. De roomsch-katholieke „Volks- verein", 30.000 leden tellende werd ont bonden, het concordaat ten spijt. Sportver- eenigingen zijn niet meer geoorloofd. Ook andere confessioneele vereenigingen Wordt het moeilijk gemaakt. Het vierde hoofdstuk beschrijt de belem meringen, die de prediking in den weg worden gelegd. Vliegende blaadjes van godsdienstigen aard zijn verboden. In Ba den zjjn 22 roomsche bladen verdwenen, verscheidene roomsch-katholieke boeken zijn verboden. In het vijfde hoofdstuk be handelt de bisschop de belemmering van het onderwijs. Bijbelsch onderricht is over al afgeschaft. Ambtenaren kunnen hun kinderen practisch niet naar roomsche scholen zenden. VENEZUELA TREEDT UIT DEN VOLKENBOND. Uit Genève wordt gemeld: Venezuela heeft heden het lidmaatschap van den Vol kenbond opgezegd. DE ACHTERUITGANG VAN DEN JAPANSCHEN EXPORT. De Japansche minister van financiën, die tegelijkertijd de portefeuille van handel en nijverheid beheert, heeft uitdrukking gegeven aan ontevredenheid over den op- merkelijken achteruitgang van den Japan- schen uitvoer. Hij verklaarde, dat de Ja pansche exporten in den tijd van Januari tot Mei, beide maanden inbegrepen, in to taal hebben bedragen 1.068 millioen yen, zijnde een achteruitgang van 18 pCt. verge leken met dezelfde periode van 1937. Wanneer men de uitvoer van het z.g, Yen-blok, met inbegrip van het Kwantoeng- pachtgebied in Mantsjoekwo, Noord- en Centraal-China, daarna aftrekt, aldus de minister, blijft slechts een uitvoer van 583 millioen yen d.w.z. een export, die 35 pCt, minder is dan in dezelfde periode van 1937. NIEUW OFFENSIEF VAN DE DUITSCHE PERS TEGEN TSJECHOSLOVAKIJE. De Duitsche pers opent een nieuw of fensief op de Tsjechoslovaaksche regee ring, die zij er van beschuldigd de stem men der Sudeten-Duitschers en andere minderheden te willen elimineeren en zich te willen tevreden stellen met een tijdens de volgende parlementszitting doen goed keuren van het nationaliteitenstatuut door alle Tsjechische partijen. De Nachtausgabe schrijft in een op schrift op de frontpagina: „Uitschakeling van de ethische groepen in Tsjechoslova- kije". „Ongehoorde manoeuvre der Tsje choslovaaksche regeering". Het blad bezweert Londen tusschenbeide te komen, „wanneer Engeland werkelijk het voornemen heeft den vrede te verze keren". De „Angriff" en het „Berliner Tageblatt" maken veel ophef van een arti kel in een Poolsch dagblad, dat de verant woordelijkheid voor de toekomst op Praag laat rusten. De „Lokalanzeiger" schrijft in een opschrift, dat het Tsjechoslovaaksche parlement tusschenbeide wil komen „tegen het volkerenrecht". AANVALLEN VAN DE ITALIAANSCHE PERS OP FRANKRIJK. De ontstemming, die te Rome ontstaan is, doordat het Britsch-Italiaansch accoord nog steeds niet in werking is getreden, vindt in de Italiaansche bladen uiting in nieuwe aanvallen op Frankrijk, dat ver antwoordelijk wordt gesteld voor de moei lijkheden, die de inwerkingtreding van dit document vertragen. Volgens de Italiaan sche bladen zou de openbare meening in Frankrijk volkomen in onwetendheid wor den gelaten omtrent de actie, die Fran krijk zou voeren om de uitvoering dezer accoorden te verhinderen. Zij zou geheel onkundig worden gelaten van de „talrijke verpletterende verantwoordelijkheden", die Parijs op zich heeft genomen, zoowel wat betreft de toepassing der accoorden van Rome als de practische verwezenlijking van het Londensche niet-inmengingsplan. Men zou voor haar „hoogst ernstige feiten" verbergen, die een bewijs zouden zjjn van de toenemende onzekerheid in de gedrags lijn van Frankrijk, ja zelfs van de „toene mende dubbelzinnigheid." GROOTE MANOEUVRES IN AUGUSTUS. Havas meldt uit Brussel: Van 17 tot 22 Augustus zullen groote manoeuvres op een terrein van wisselend karakter wor den gehouden tusschen de Vesdre in het Noorden, de Amblève in het Zuiden, de grens in het Oosten en een denkbeeldige lijn Trooz-Aywaille in het Westen. De troepen van het eerste legercorps, alle gemotoriseerde troepen, afdeelingen wiel rijders en luchtmacht zullen aan de oefe ningen, die met een groot défilé te Spa eindigen, deelnemen. GRAMMENS STAAKT ZIJN ACTIE. De heer Florimond Grammens heeft gisteren medegedeeld zijn schilderactie voorloopig te zullen staken, in verband met de verklaring van minister-president Spaak, die beloofd heeft voor een stipte naleving der taalwetten te zullen zorgen. Vertegenwoordigers der Vlaamsche cul- tuurvereenigingen hebben Zaterdag een onderhoud van langer dan twee uur met den minister-president gehad. DE VLUCHT OM DE WERELD. New-YorkParijs volbracht. De Amerikaansche vlieger Hughes, die in gezelschap van een piloot, twee radio-tele grafisten en een werktuigkundige 'n vlucht over de wereld maakt, is gistermiddag te 16 h 55 op het Parijsche vliegveld Le Bour get aangekomen. Hughes heeft den Oceaan overgestoken in 16 uur 35 minuten. De tijd van Lind bergh was 33 uur 30 minuten. De Oceaan vlieger arriveerde twee uur vroeger op Le Bourget dan men had verwacht. Hoewel het de bedoeling was reeds twee a drie uur later de reis voort te zetten, ontstond ver traging aangezien eenige onderdeelen, die het manoeuvreeren met het hoogteroer mo gelijk maken, defect waren en vervangen moesten worden. De beschadiging is in New- York bij den start ontstaan: het zwaar ge laden toestel kwam, na even los gekomen te zjjn, met den staart in aanraking met den grond. De staart werd daarbij geheel ontzet. Te middernacht waren de reparaties gereed en te half een vannacht zijn de vlie gers opgestegen met bestemming Moskou Hughes denkt de volgende trajecten af te leggen van Moskou af: MoskouKrasno jarsk in Siberië, 3670 km; Krasnojarsk— Jakoetsk, 2060 km; Jakoetsk—Fairbanks op Alaska 3960 km; Fairbanks—New-York 5440 km. Hij heeft hiervoor ongeveer 65 vlieguren noodig met 10 tot 15 uur voor verblijven op de vliegvelden. Hij kan dus Donderdagavond of Vrijdagochtend te New> York worden verwacht. Nederlander bij auto-ongeluk om het leven gekomen. Bij Thonon is Zondagavond een auto waarin de 28-jarige jhr. P. Teding van Berkhout met een dame en een vriend van Evian kwam, in een bocht van den weg gereden en in een ravijn gestort. Jhr Teding van Berkhout kwam om het leven, terwijl de beide andere inzittenden ernstig gewond werden. zoo n handig metalen zakdoosje met „AKKERTJES", want daarmee verdrijft Ge direct elke hoofdpijn, onwelzijn, kou. Practisch en goedkoop, slechts 20 centl (Ingez. Med.l) HITLER OREERT OVER DE KUNST. Gister heett Hitier te München de „groo te Duitsche kunsttentoonstelling" geopend' met een rede, waarin hij o.m. zeide, dat men niet weten kon ot niet, geljjkj op economisch terrein, ook op het gébied der cultuurpolitiek in andere landen een her waardeering der begrippen zal beginnen, waarmede dan gepaard zou gaan een ge ringere waardeering voor de producten van een zekere periode, „waarin alle wet ten van het schoone en fatsoenlijke omge keerd werden", en waarin bedrog en dwaasheid orgiën hebben gevierd. Verder zeide Hitier o.m.: misschien is nog nooit in Duitschland in zoo korten tijd een ont zaggelijk cultureel werk begonnen en deels ook reeds opgelost als in de laatste jaren. Eenige jaren geleden twijfelde men of men een tentoonstelling houden zou, thans had men moeite alle goede schilde rijen en beeldhouwwerken onder te bren gen. Spr. eindigde met de woorden: „Op deze tentoonstelling bevindt zich geen schilderij, dat een bedenkelijk bezit zou zijn of later als onmogelijk gevoeld zou kunnen worden". Zondagmiddag is een groote feestelijke optocht gehouden onder het motto „twee duizend jaar Duitsche cultuur". Langs den weg waren 75 tribunes opgericht; op een daarvan had Hitier plaats genomen. Ook voor het corps diplomatique waren plaat sen ingeruimd. DE ITALIAANSCHE CHEF VAN DEN GENERALEN STAF BIJ HITLER. Het D.N.B. meldt uit München: Hitier heeft gister den opperbevelhebber en chef van den generalen staf van het Italiaansche leger, generaal Pariani, ontvangen. Duitschland. DE WET TEGEN DE JOODSCHE MAKELAARS IN ONROERENDE GOEDEREN. De wet, die den Joodschen makelaars in onroerende goederen en anderen Joodschen zakenlieden verbiedt hun beroep uit te oefenen, stelt op overtreding der bepalin gen straffen tot zes maanden gevangenis- en boeten. De makelaars en beheerders van onroerende goederen en de geldschieters op hypotheek zullen hun bedrijf tot het einde van het jaar mogen uitoefenen. Joodsche colporteurs zullen na 30 Sept. a.s. hun be drijf moeten staken. Geen enkele schade vergoeding zal worden verleend. DE AARTSBISSCHOP VAN CANTER BURY OVER DEN INTERNATIONALEN TOESTAND. In een vergadering van zjjn bisdom, heeft de aartsbisschop van Canterbury gespro ken over „de gruwelen in Spanje en op grooter schaal in China en de onderdruk king, waaronder in zekere landen weerloo- ze menschen te lijden hebben". Hij noodigde de geestelijken uit Zondag a.s. „met hun Joodsche broeders te bidden voor deze slachtoffers". Hij noemde de methoden, die volgens zijn inlichtingen in Weenen zijn toe gepast „duivelsch". De vrees, waaronder de wereld gebukt gaat, is te wijten „aan de politiek der onverantwoordelijke regeerin gen van zekere landen". De aartsbisschop verdedigde de politiek van minister-presi dent Chamberlain. Indien kalmte en moraal terugkeeren, zal de genezing zich het eerst openbaren in een nieuw streven naar een staking en een vermindering der opgesta pelde bewapeningen door middel van inter nationale overeenkomsten. Eén der eerste stappen zou het verbod van luchtbombar dementen moeten zijn. Daarna zou men kunnen probeeren van den Volkenbond een beschermer van het internationale récht te maken. VERMINDERING VAN DE WERKLOOSHEID. Het A.N.P. meldt uit Bern: De verbete ring van den toestand op de Zwitsersche ar beidsmarkt duurde ook in Juni voort. Het totaal aantal ingeschreven werkloozen ia van 56.108 einde Mei tot 48.658 einde Juni gedaald. Dit is 2172 minder dan einde Juni 1937 en 26.469 minder dan einde Juni 1936.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2