R Gr KRONIEK van den DAG. ZEELAND. SPORT. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 11 JUU 1938. No. 16». Modern ng, vrije mrg. Te M'burg'. LRS, in zijden ieuwste :ns en luiers. M'burg. ÏNNEN IN GEHEIMEN DIENST. MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN— WALCHEREN 2—9. (Ingez. Med.) DE ENGELSCHMAN DEANE WINT DEN KANAAL WEDSTRIJD. en 56 ereduc. preken, it, Tel. Ongeduldig Italië. Zooals wy Zaterdag in het kort meldden, heeft de bekende Italiaansche journalist Gayda, die gemeenlijk als spreektrompet van Mussolini dienst doet, twijfel aan den dag gelegd over de verwezenlijking van het plan tot terugtrekking der vrijwilli gers uit Spanje. Gayda verwacht, dat de Spaansche regeering, te Barcelona zetelend, allerlei moeilijkheden zal opwerpen; en dat zekere linksche machten in Frankrijk aan het saboteeren zullen gaan. Naar aanleiding hiervan publiceerde Za terdag de Romeinsche correspondent van het Engelsche blad de „Times" een beschou wing, waarin hij uiteenzet, dat blijkbaar een nieuwe periode van storm en druk in de, internationale betrekkingen te verwachten is. Blijkbaar, aldus de correspondent, heeft de onmogelijkheid voor de Engelsche regee ring om te treden in de Italiaansche wensch van een spoedige ratificatie van de En- gelsch-Italiaansche overeenkomst te Rome het wantrouwen doen herleven, dat de krachten in Engeland, welke vijandig zijn aan een regeling, te sterk blijken voor Chamberlain en dat de overeenkomst in be paalde Britsche geesten was ontworpen als een ander middel om Italië rustig te hou den, totdat Engeland sterk genoeg zal zijn om het te overheerschen. Deze opvatting is ongetwijfeld ook ver antwoordelijk geweest voor de buitengewo ne bitterheid in Mussolini's aanval op de „demo-plutocratieën" van de dorschmachi- ne te Aprilia. De fascistische pers heeft zoo wel den toon als de zinsnede van den Duce overgenomen en de vorige week zich ver lustigd in een aantal ongemotiveerde aan vallen in dezen geest, welke bijna doen den ken aan die uit den tijd der sancties. Mus solini's stormtroepen in de pers schijnen niet te beseffen, dat de verkettering van de democratie als zoodanig, vooral wanneer een formule wordt gebezigd, welke zoo pre cies zoowel rechter- als linkerzijde omvat, in staat is eiken Engelschman te ergeren en daarmee het aantal lieden in Engeland, dat critisch tegenover Italië staat, te ver meerderen. Wel moet gezegd worden, dat deze aan vallen meestal in hoofdzaak tegen Frankrijk gericht zijn, maar hun uitwerking daar moet hetzelfde zijn als in Engeland, n.l. de zaken moeilijker te maken voor de voor standers van Italië en de tegenstanders te versterken. In ieder geval maakt het po gingen voor een hervatting van de Franseh- Italiaansche onderhandelingen des te moei lijker. In deze stemming zullen de Italianen waarschijnlijk uiterst gevoelig zijn, zelfs voor critiek van hen, die het wel met hen meenen, laat staan voor de aanvallen van hun tegenstanders. Dit alles werkt niet mede voor het scheppen van een gunstige atmosfeer ter vergemakkelijking van de ontruiming van Spanje door de vreemde vrijwilligers, waarbij tal van twistpunten zullen moeten rijzen. De Times zegt dan verder, dat men te Londen het Italiaansche standpunt uitste kend begrijpt en dat niemand het uitstel dieper betreurt dan de Engelsche regeering, doch dat de redenen ervoor liggen in de ter men van de overeenkomst zelf en in de voorwaarden, waaronder Chamberlain de verantwoordelijkheid voor de onderhande lingen op zich heeft genomen. De Times is niettemin van oordeel, dat het Italiaansche standpunt sterk is. Terecht of ten onrechte was men bij de onderteeke- ning te Rome onder den indruk, dat een regeling in Spanje voor de deur stond en wel door middel van een overwinning van Franco. Toen daarop echter de regeerings- troepen een nieuwe kracht ontwikkelden, ongetwijfeld versterkt door verhoogde toe voeren van modern oorlogstuig over de Py reneeën, kreeg Italië ook weer terecht of ten onrechte het gevoel, dat het zich de handen had gebonden met de belofte geen versterkingen naar Spanje te zenden en dat men hiervan gebruik had gemaakt om de andere partij te versterken. Daarbij komt, dat Italië eerlijk de verplichtingen, welke het rechtstreeks op zich had geno men, heeft uitgevoerd. De garnizoenen in Libye zijn verminderd, de propaganda-uit- zendingen in het Arabisch door de radio zijn opgehouden en de samenwerking in de Mid- dellandsche Zee is nauwer geworden. Te Londen waardeert men dit zeer en bestaat natuurlijk niet de minste wensch om pro fijt te trekken van de spoedige vervulling door Italië van zoo'n groot deel van de overeenkomst. Engeland heeft eveneens zijn onmiddel lijke verplichting tot opheldering van de Historische Avonturenroman. Door G. P. BAKKER. 29). Toen de wijn gekomen was, sprak hij: „Op onze kennismaking. Santé". Ze klonken en Edzke beantwoordde den heildronk met het Nederlandsche „Gezond heid". Waarom wist hij niet. Het woord viel hem uit den mond. De markies keek hem aan. „Ik begrijp het", zei hij. „Ik spreek Hollandsch. Ik heb een paar jaren gediend onder uw prins Frederik Hendrik". De ander lachte. „En als ik nu zeg, dat ik onder hem dienst wil nemen. Er dienen meer Fransche edelen in zijn legers". Broeder Ricardo kreeg wantrouwen. „Monsieur le marquis", zei hij en hief zijn glas op. „Om afscheid te nemen, mijn plichten roepen mij elders". „Blijft u gerust zitten", zei de ander. „Ik ben even als u protestant". „Ik heb gevochten op de wallen van la Rochelle, de laatste vesting, die door den kardinaal de Richelieu op de Hugenoten werd veroverd. En nu ben ik hier met aan bevelingsbrieven voor Zijne Majesteit den koning van Zweden van den kardinaal". „En de kardinaal is de wreedste vervol ger der Hugenoten in Frankrijk." „Hij heeft ze uitgeroeid. En toch helpt hij den koning van Zweden tegen de ka tholieken. Hoogere politiek. Ik had bij de verdediging van la Rochelle nog al flink positie van de staten-leden van den Vol kenbond ten aanzien van de erkenning van het Italiaansche rijk in Abessynië ten uit voer gebracht. Het is echter een axioma geweest van de jongste Britsche politiek, dat de feitelijke erkenning alleen kan ge schieden als onderdeel van een algemeene politiek van verzoening. Deze voorwaarde is vrijwel gelijk komen te staan met de voorwaarde van een verbetering van den toestand in Spanje. De Engelsche regeering kan zich niet machteloos maken door van deze voorwaarde afstand te doen. Gezien echter de wijziging van omstandigheden, welke besloten ligt in het verhoogde verzet van de republiljeinsche strijdkrachten in den burgeroorlog en de toenmaals onverwach te, maar thans waarschijnlijke verlenging van den oorlog met vele maanden, mag men vrijwel aannemen, dat de Britsche re geering geen onredelijke interpretatie zal geven van de woorden „een regeling in Spanje", welke Chamberlain zoo verstandig is geweest indertijd niet nader te willen definieeren. Een aanmerkelijke terugtrek king van hulptroepen aan beide kanten, vergezeld van enkele andere punten van het Britsche plan, zou b.v. kunnen worden uitgelegd als een regeling tusschen de lan den van niet-inmenging inzake Spanje. Maar dat zou stellig het minimum zijn, want zonder dat zou de zinsnede „een re geling in .Spanje" alle beteekenis verliezen. Rijksweg op Sint-Filipsland. Met ingang van 17 Juli zal het gedeelte van den weg Oudenbosch-Sint-Filipsland ZijpeZieriksee, gelegen op Sint-Filips land tusschen den Oostdijk en de tramweg haven in den Willempolder bestemd wor den tot openbaren weg. De weg zal voorrangsweg zijn en gesloten zijn voor het verkeer met rij- en voertui gen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde, en voor rij- en trekdieren en vee. Jubileum J. Sonius. Op het station alhier had men Zaterdag j.l. den kalender één dag vooruit gezet, want toen werd één dag te vroeg of ficieel het feit herdacht, dat de heer J. Si- nius 25 jaar geleden in dienst van de spoor wegen trad. Het bleek, dat de jubilaris een bij chef en kameraden zeer gezien persoon is. Om streeks 10 uur met z'n echtgenoote door een paar collega's, per auto van huis ge haald, werd de jubilaris ontvangen op het met bloemen versierde stationsbureau. Onder aanbieding van een geschenk en oorkonde namens de directie N.S. werd de jubilaris hartelijk toegesproken door den stationschef, den heer Thewissen, die daar bij ook eigen waardeering voor de dienst verrichting van den jubileerende beambte naar voren bracht. Spreker bracht tevens de vriendschappelijke gevoelens van het ge- heele personeel jegens den heer Sonius en diens echtgenoote tot uiting en bood als stoffelijk bewijs daarvan aan mevr. Sonius een bloemenmand aan en aan den jubilaris zelf een fraaien ruststoel. Onder het aanbieden van een prachtige bloemenmand werd nog gecomplimenteerd door een der ambtenaren van de fa. Van Gend Loos namens de directie, terwijl een ander ambtenaar nog namens de vak organisatie waarvan de heer Sonius een trouw lid is, de beste wenschen vertolkte. Des middags had er ten huize van den ju bilaris een druk bezochte receptie plaats, waarvan velen gebruik maakten. MARIE A. v. d. HARST, f DOMBURG. Alhier is Zaterdag in den ouderdom van 76 jaar overleden mej. Ma rie A. van der Harst bij zeer velen bekend als een bekwaam schilderes. Mej. Van der Harst vestigde zich hier of liever in de onmiddellijke nabijheid van Domburg in 1912. Haar vriendelijke woning „Mijn Thuis" is gelegen in 't Villapark, ge meente Oostkapelle, dat tegen Domburg aangrenst. In den zomer exposeerde zij geregeld, het zij alleen, dan wel met den heer J. Frater, in haar woning en haar expositie's werden door velen, inzonderheid door bad gasten, bezocht. Ook zond zij zeer dikwijls in op andere tentoonstellingen. Mej. v. d. Harst legde zichzelf steeds toe op een be paald motief dat telkens na eenigen tijd werd verwisseld. Zoo denken we aan haar bloemen-motief, later haar doode vogels en van mij afgeslagen, maar toen de stad in vlammen opging, werd ik bewusteloos ge vangen genomen en wat zei de kardinaal?" „Nu?" vroeg Edzke die van het verhaal genoot. „Markies. Waarom hier mijn vijand te zijn en tegen mij samen te spannen. Ga naar Duitschland, vecht daar aan de zijde der protestanten tegen de Habsburgers. Te gen keizer Ferdinand van Oostenrijk en te gen den Spaanschen koning. Dan vecht gij voor uw vaderland en voor uw geloof". Edzke dacht: „Hij spreekt de waarheid". Hij had reeds eerder gehoord dat de kar dinaal de Richelieu den Zweedschen koning jaarlijks met geld steunde. „A propos", zei de markies. „Heeft u op die twee daar gelet?" „Zeker", zei Edzke. „Heeft u iets verstaan?" „Een paar woorden." „Ze spraken Spaansch, waren dus zeker niet beluisterd te kunnen worden. Ik dacht aan den dood van prins Willem van Oranje, den schoonzoon van den admiraal de Co- ligny. En aan den moord op onzen koning Hendrik IV, mijn landgenoot. Ik verstond ook een paar woorden. Toevallig spreek ik wat Spaansch. „Die monnik heeft het uiterlijk van een koningsmoordenaar. „Maar nu ga ik u verlaten. Misschien dat onze wegen zich spoedig weer kruisen". Luid klonk zijn stem. „De dienst wacht mij". „Ik begrijp niets van dien vreemden haar stukken uit het door haar zoo geliefde Brugge, terwijl zij weer la£er het padde stoel-motief bezigde. In haar stukken liet zij vooral het zachte en teedere van haar model tot uitdrukking komen wat juist aan haar werk een zekere bekoring gaf. RITTEM. Het bestuur der Oranjever- eeniging „Oranje Boven" heeft het besluit genomen om het veertigjarig jubileum der Koningin in de gemeente te vieren op Woensdag 14 September. De feestelijkheden zullen bestaan in muziek, volksspelen, ring- rijderij op fietsen, optocht met versierde fietsen en des avonds een lichtstoet. Daar de kas der Oranjevereeniging niet toerei-' kend is, zal aan de ingezetenen geldelijken bijstand worden gevraagd. ELLEWOUDSDIJK. Donderdagavond werd door de mondorgelclub „Scheldegalm" alhier voor de villa „Zorgvliet" een sere nade gebracht aan de familie Van Hattum. Van het balcon bedankte mevrouw van Hattum persoonlijk voor deze hulde, met een door haar zelf gemaakt gedichtje. KRUININGEN. Zondagmorgen raakte de spoorwegwerker, K. met zijn hand bekneld in een signaal. Het duurde een heel poosje voor de man bevrijd was. Zijn hand was ge heel plat geknepen, maar toch bleek er niets gebroken. De dokter van Kruiningen heeft hem ver bonden. NISSE. Vrijdagavond j.l. werd door de zangvereeniging „Con Nelo" alhier op de muziektent op het dorpsplein een zanguit voering gegeven. RAAD VAN NISSE. NISSE. Zaterdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester A. van der Poest Clement. Afwezig de heeren Joos Mol en Chr. Almekinders. De voorz. deelde mede, dat door den Raad der gemeente Heinkenszand met in gang van 1 Januari 1939 als opvolger van den heer A. Risseeuw, als keuringsveearts is benoemd de heer J. Boudeling, dierenarts te 's Heer Arendskerke, dat de levering van steenslag is opgedragen aan den heer J. de Dreu te Goes voor den prijs van 4.15 per ton franco op den wal te Hoedekens- kerke. Een nieuwe schoolgeldverordening werd met algemeene stemmen vastgesteld. Besloten werd de overeenkomst aan te gaan met het destructiebedrijf „Gekro" te Over- schie inzake vernietiging van niet voor de consumptie geschikt vleesch. Besloten werd voor 3000 deel te nemen in de waarbor- gingsregeling van de Frauderisico onderlin ge der Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten. De gemeenterekening van 1937 werd den Raad aangeboden. Ontvangsten 22.146, uitgaven 21.979, goed slot 167. AARDENBURG. Het comité dat èn bij het huwelijk van H. K. H. Prinses Julia na èn bij de geboorte van Prinses Bea trix de Oranjefeesten organiseerde, heeft korten tijd geleden huis aan huis een cir culaire laten bezorgen, waarin het voor nemen te kennen gegeven werd ook in Aardenburg een Oranjevereeniging op te richten. Het damescomité, dat antwoord op deze circulaire bij de bevolking kwam ophalen smaakte het genoegen 237 leden te mogen boeken. De minimum-contribu tie is bepaald op 25 cent. Vrijdag heeft het voorloopig comité de leden tot een vergadering opgeroepen. Als punt op de agenda stond o.a. ook bespreking van het feest ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van H. M. de Koningin op 6 September a.s. De voor zitter, de heer C. M. van den Broecke, deed voorlezing van het ontworpen regle ment, hetwelk door de vergadering goed gekeurd werd. Daar het Oranjecomité in zijn geheel afgetreden was, moest een nieuw bestuur gekozen worden, met als uitslag dat alle leden herkozen werden: C. M. van den Broecke, voorzitter; A. C. Catsman, secre taris; L. Haverland, penningmeester; de dames M. Blondeel, N. Kouwe en J. de Rijcke, benevens de heeren F. Sam, W. Jansen en P. Beun-Herman. Bij de bespreking der a.s. feesten wel den voorstellen gedaan tot het houden van een reclame-optocht, volksspelen, rij- dansen, étalagewedstrijd, muziek en zang. Voor het feest is ruim 100 beschik baar. Wil op 6 September het jubileum feest niet achterstaan bij de beide vori ge Oranjefeesten, dan zal de burgerij zelf moeten trachten op een of andere wijze spontaan hare medewerking te verleenen, om ook dit feest weer te doen slagen. snoeshaan", luidde het oordeel van den jon gen luitenant. „Hij draagt het hart op de tong. Maar is hij te vertrouwen? Hij weet precies wat ze zeggen in de katnolieke kerk. Nu hij weg is, is ook mijn vertrouwen in den man geschokt. Maar zeker zal ik die twee moeten volgen." Hij schonk zich nog eens in uit de kruik, die nog niet leeg was. De markies had gelijk; die bleeke dwe per kon een koningsmoordenaar worden, die ander de verleider zijn. Juist stond de heer in 't zwart op, nam afscheid. Hij liep bü Edzke langs, en zei: „Dominus vobiscum", met klem elke let tergreep uitsprekend. De valsche Francis caner boog. Eindelijk ging ook de monnik heen. Edzke volgde hem op behoorlijken afstand. Hij liep over het Martiniplein, den Hoo- gen Weg, de Lichtengracht. Toen ver dween de man in een nauw straatje. Lang zaam en voorzichtig volgde Edzke. Hij kwam voorbij een poort. Boem. Hij voelde een zwaren slag op zijn hoofd, wankelde viel en verloor het bewustzijn. HOOFDSTUK XX. Toen de Franciscaner tot bewustzijn kwam, lag hij op een bank in een donker vertrek. Hij voelde nog het bonsen op zijn hoofd. Moeilijk stond hij op, keek om zich heen, slechts door een hoog raam scheen eenig licht. Hij sleurde de bank voor het venster, maar hij zag slechts flauw door de tralies een binnenplaats, omringd door VOETBAL. De grootste attractie wasVan Male. Het West Zeeuwsch Vlaamsche elftal heeft gisteren te Breskens een groote ne derlaag geleden tegen het Walchersche elf tal. De cijfers duiden er reeds op, dat 't een eenzijdige wedstrijd was. Dit wil nog geens zins zeggen, dat het tevens een saaie ver tooning was. Integendeel, men heeft van het spel van de Walchersche combinatie zeker kunnen genieten. Vooral de voorhoe de speelde een aardige partij. Het West Zeeuwsch Vlaamsch elftal is ons niet meegevallen. Het begin was niet onaardig en voor rust, toen de Zeeuwsch Vlamingen den wind mede hadden werd er zoo nu en dan, en in hoofdzaak door de backs, wel goed werk gedaan, doch in de tweede helft kwamen de spelers uit West- Zeeuwsch Vlaanderen er niet meer aan te pas. Zij werden toen geheel overspeeld. Nu vergete men niet, dat hier derdeklassers tegenover tweede klassers stonden. Dit is een niet onbelangrijke factor bij de beoor deeling. Ook dit in oogenschouw genomen is ons het West Zeeuwsch Vlaamsche elftal toch niet meegevallen. Verband zat er niet in deze ploeg. Zoo onbegrijpelijk is dit echter niet, want elf spelers uit verschillende ver- eenigingen kunnen maar niet direct in één wedstrijd een sluitend elftal vormen, al zijn de spelers individueel dan nog zoo goed on derlegd. Snelheid, vlug reageeren, plaatsen van den bal en het zich vrijspelen evenwel, waren toch beduidend minder verzorgd dan bij de Walchersche spelers. Keeper Thomaes heeft goede en minder goede dingen ge daan. Enkele punten leken niet onhoud baar. Brakman scheen ons nog de beste speler van dit elftal, al had hij na rust niet veel vat meer op het vlugge spel der Walchersche voorhoede. Riteco was voor rust veel beter dan daarna. De middenlinie Kornelis, Visser en Neufeglise was de groot ste teleurstelling. In de voorhoede heeft Hesseling niet veel kunnen uitvoeren. De linkervleugel de Smet-de Ruyscher was nog het minst slecht. De tegenstand welke dit elftal, in 't bij zonder na rust bood, was zwak. Daardoor waren de Walchersche spelers in staat een snel en overrompelend spel ten beste te ge ven en konden zij ook steeds het initiatief behouden .In het Walchersche elftal waren Adriaanse en Gillisse vervangen moeten worden. Van Vlaanderen stond nu in doel, terwijl Janisse midvoor en Neufeglise rechtsbinnen speelde. Van Vlaanderen heeft weinig te doen ge had. Hertogs en Kodde speelden niet kwaad doch zij hadden het niet moeilijk. De mid denlinie, Burgerhof, Torenvliet en van Poelje, heeft uitstekend gespeeld. Welk 'n verschil vormde deze linie met die uit het W. Zeeuwsch Vlaamsch elftal. Torenvliet beheerschte het middenveld volkomen en voedde, evenals de twee halfspelers, zijn voorhoede uitstekend. In deze voorhoede speelde Janisse een prachtige partij. Hij was de beste speler van het veld, schoot veel en goed en opende het spel naar be- hooren. Merk viel ons tegen en ook Neufe glise was een teleurstelling op de rechts binnenplaats. Hij werkte wel hard, doch men kon zien dat dit zijn plaats niet is. Blok en de Smit voldeden goed. Vooral in de tweede helft was deze linkervleugel zeer actief. Het combineeren lukte soms wonderwel. West Zeeuwsch Vlaanderen nam na 5 min spelen door de Smet de leiding (10). Spoedig had Janisse den gelijkmaker ge scoord. Voor rust brachten Janisse, in sa- werking met Neufeglise, en Smit den stand op 13. In de tweede helft scoorden eerst Janisse en Blok, waarna de Baare den ach terstand verkleinde tot 25. Daarna voer den Blok (2x), Neufeglise en Smit den stand geleidelijk op tot 29. De wedstrijd heeft zeker niet teleurge steld. Vooral niet door het spel der Wal chersche combinatie. De grootste attractie was evenwel, dat de doelverdediger van het Nederlandsche elftal, Van Male, den wedstrijd bijwoonde. Van Male, West Zeeuwsch Vlaming van geboorte, had een tijdelijk verblijf in zijn geboortestreek be nut om dezen wedstrijd bij te wonen. De Breskensche jeugd vond dit natuurlijk ge weldig en voor haar was het bezoek van Van Male, merkbaar het hoogtepunt. hooge muren. Hij voelde langs de wanden van zijn cel, doch nergens vond hij een uit weg. Er was een ijzeren deur, zoo stevig gesloten, dat er aan ontkomen r iet te den ken viel. Moedeloos ging hij weer op de bank liggen. Edzke trachtte zich te herinneren, hoe hij daar gekomen was. Hij herinnerde zich den brief van Lut, zijn vermomming als Franciscaner, de wandeling over den Bree- den Weg, den raadskelder. Daarna den Franschen edelman en het volgen van den bleeken monnik. „Zou Greta hem in een hinderlaag heb ben gelokt? Een briefje aan hem van Lut hebben onderschept en hem hebben ver kocht aan dien Franschman, die door een sprookje van een aanslag op het leven van den Zweedschen koning, hem de aanwij zing gegeven had den monnik met dat dwepersgezicht te volgen?" Maar dat was onmogelijk. Greta had hem niet verraden. Daarop zou hij zijn leven willen verwedden. Er kwam een spot lachje om zijn lippen. Zijn leven! Dat was op dit oogenblik geen duit waard. Onwillekeurig voelde hij onder zijn pij in zijn broekzakken. De pisto len waren er nog en zelfs zijn beurs. Ze hadden hem dus niet aan den lijve onder zocht. Hij lachte zacht. Die stommelingen. Hij zou zijn leven duur verkoopen. Vier schoten en zijn dolk. Afwachten en zich sla pend houden. Hij dacht aan Greta. Hij zag weer haar lief gezicht, haar trouwe blau we oogen. „Dwaas", mompelde hij. „Beken Is het onooglijk, door bruine en zwarte vlekken en gele, aangeslagen tanden Of heeft het een gezonde, frissche vleesehkleur en zijn de tanden helder wit, dank zij het dageliiksch gebruik van In bussen van 50 en 90 ct. bij apoth. en drog. Zwemmen. Het was een teleurstelling, dat Zaterdag morgen besloten moest worden den 8sten internationalen Scheldebekerzwemwedstrijd niet door te laten gaan,' in verband met de ongunstige weersomstandigheden. Deze wedstrijd, welke slechts eenmaal per jaar kan plaats hebben, is altijd een hoogtepunt in het Zeeuwsche zwemleven. Men had de mogelijkheid van een niet doorgaan evenwel onder oogen gezien. Er zou een wedstrijd door het kanaal van Walcheren voor in de plaats komen. Zaterdagmorgen moest daar toe besloten worden. Behalve mej. T. de Jong uit Vlissingen, die door ziekte niet kon meezwemmen; hebben alle zwemsters en zwemmers die voor den Scheldebeker hadden ingeschreven, aan dezen kanaal wedstrijd deelgenomen. Natuurlijk is er een groot verschil in het zwemmen over de Schelde of in het kanaal van Middelburg naar Vlissingen. De tocht over de Schelde vergt veel meer van een zwemmer en geeft voor de deelnemers of deelneemsters die het traject volbrengen ook meer voldoening. Toch zijn er bü een kanaalwedstrijd ook nog wel voordeelen op te noemen. Het belangrijkste is o.i. dat het publiek van begin tot einde den wedstrijd goed kan volgen. Als propaganda voor de zwemsport is een wedstrijd door het kanaal van evenveel, zoo niet meer, waarde dan 'n wedstrijd over de Schelde. De groote be langstelling zoowel bij den start te Middel burg als bij de eindstreep te Vlissingen en ook de zeer velen die den wedstrijd langs het jaagpad hebben gevolgd, bewezen dat er in onze provincie nog wel degelijk groote interesse bestaat voor goede zwemwedstrij den. De Engelsche zwemmer C. T. Deane die in 1936 en 1937 den Scheldebeker nëeTt ge wonnen vormde ook in dezen kanaalwed strijd een klasse apart. Niet alleen een snel, doch ook een uiterst tactisch zwem mer is deze kleine Engelschman. De tweede Engelschman, Potts, viel niet zoo op, al werd hij goede vierd. Uitstekend heeft me vrouw R. Arsbergen-Olsen gezwommen. Wat een prachtige, soepele crawl slaat deze zwemster. Technisch was dit fraai werk. Ook mej. Jenny Kastein demonstreerde een prachtige schoolslag. De start had te ongeveer kwart over twee plaats bij de Winterstraat te Mid delburg. Reeds direct zette Deane er een flinke spurt in en nam hij de leiding. Toen er een half uur gezwommen was lag Dea ne zeker 200 meter voor op Versluys uit Bergen op Zoom welke laatste op eenige meters gevolgd werd door mevr. Arsber- genOlsen en Potts. Deze twee zwommen gelijk op. Een 10 meter daarachter lag Stender. Met flink onderling verschil volg den dan Vos, Wagenaar en Arts, die ge lijk lagen, mej. Kastein en voorts mej. v. d. Fnde en Boomsma. Op de laatste plaats, ruim 600 meter achter Deane, den leider, volgde de Middelburger Bouwense. Laatstgenoemde heeft nog een hachelijk moment beleefd. Tusschen Middelburg en de Abeele kreeg hij kramp en zonk naar het maar. Mariska is vergeten. Je hebt Greta lief". Weer overviel hem een duize ling en soezend sliep hij in. Hy werd wakker doordat de deur ge opend werd en het licht van een lantaren op zijn gezicht viel. Hij hield zijq-, oogen ge sloten. Hij hoorde een stem zeggen: „Nog niet bij". Hij voelde een natten doek op zijn gelaat en opende de oogen. Vier man nen in het zwart stonden bü de bank. Hü kreeg een duw. „Sta op en ga mee", sprak een ruwe stem. „Je zult nog tijd genoeg* hebben om te slapen". Hij keek in het wreede gelaat van den spreker en dacht: „De eeuwige slaap eerst voor jou. Jij hebt eerlijk het eerste' schot verdiend", en weer sloot hü de oogen. Ze tilden hem op. Hü deed alsof hij nauwelijks op zijn voeten kon staan. De vier mannen namen hem in hun midden en brachten hem door een breede gang naar een vrij groote zaal, die flak kerend verlicht was door fakkels in ringen aan de muren gestoken. Aan het einde der zaal zaten aan een tafel vier mannen. Ze droegen lange zwar te mantels en hun hoofden waren in zwarte kappen gestoken, zoodat alleen de oogen zichtbaar waren. De vier wachters gingen om hem heen staan, zoodat hij in het middelpunt van een vierhoek stond. De oogen der rechters za gen hem door de gaten in de maskers on derzoekend aan, strak als kattenoogen. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5