(&GOESCHE COURANT BINNENLAND. ZEELAND. Niet in Andermans Keurslijf. Mr, Wendelaar gaat heen. WEERBERICHT. MIDDELBURG» 'gen vlo- Iver- (mer. open Het re in |had. een den een [laat. stede |u de ieer -kke- ïene. Kon >nder Ihnat ge- [zout r en liele- letti- |erde ?een Iher- ltent- ken de Mse- een <en? irin- I van Jjon- |ken. ridië. bons. 'il 41 "8 l't '61 TT •x lo Dagblad. Uitg. N.V. DeMiddelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 2ó9, Administratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. .Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes -f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Hardnekkig gaat het a.-r. dagblad „De Zeeuw" maar voort in allerlei toonaarden de regeering te bezweren, te komen met voorstellen tot wetswijziging ten aanzien van de echtscheiding. Men weet, hoe de geldende praktijk, door „De Z." uiterst fel gehekeld, is. In de arti kelenserie, die mr. dr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello eenigen tijd geleden in ons blad over dit vraagstuk heeft geschreven, is zij ook als inderdaad niet geheel juist of als minder fraai gekenmerkt. Maar voor de razernij van „De Zeeuw" op dit punt („schandelijke praktijken die gedurende 45 jaren officieel getolereerd zijn" etc. etc.) be staat toch, naar ons gevoelen, geen vol doende aanleiding. En wanneer er inderdaad, gelijk „De Z." wenscht, voorgesteld zal worden, verande ring in dezen aan te brengen, dan zal er toch wel terdege voor gewaakt dienen te worden, dat het Nederlandsche burgerlijke huwelijksrecht niet geïnspireerd worde op het kerkelijk-kanonieke recht, maar dat het zich (met wegneming van de thans he laas bestaande noodzakelijkheid, gebruik te maken van een ietwat eigenaardige rechtskundige constructie) zal aanpassen aan den werkelijken toestand, zooals die in den loop der jaren in Nederland gegroeid is. Met name zal men zich dan schrap die nen te zetten tegen ultra-rechtsche geest drijverij want dat is het om de in die kringen geldende specifieke opvattingen ook, door middel van de wet, aan anders denkenden op te leggen. Hier is eenige nadere verklaring evenwel onmiddellijk noodig. Anders zal men van den anderen kant waarschijnlijk hoonend- verontwaardigd uitroepen: „hoe durft gij het als geestdrijverij brandmerken, wan neer wij opkomen voor die zedelijke eri geestelijke en godsdienstige waarden, die ons tot hoogste goed zijn?" Ter vermijding van elk misverstand op dit punt zij Hier dan eens en vooral duide lijk gesteld: daarvan reppen wij met geen woord. Wij eerbiedigen die opvattingen, zooals ze o.a. bij de orthodoxe protestanten en de roomsch-katholieken worden aange troffen, volkomen. Wanneer de eerstgenoem de slechts beperktere echtscheidingsmoge lijkheden erkent steunende bv. op Mar kus X vs. 4, met voorbijgaan van het ge schrevene in Deuteronomium XXIV vs. 1 en wanneer verder de roomsch-katholiek de onder alle omstandigheden volstrekte onontbindbaarheid des huwelijks stelt, dan spreken wij over noch tegen die opvattin gen ons niet uit; wij verklaren niet, die opvattingen verkeerd te achten; wij eerbie digen daarentegen die opvattingen binnen den kring waar zij gelden, volkomen. Maar ons verzet gaat tegen degenen, die zulke specifieke opvattingen willen opleg gen, door middel van de wet, aan het ge- heele Nederlandsche volk, dus ook aan dat deel daarvan, hetwelk ter zake een geheel andere meening is toegedaan. Men moet hier toch niet te gering over denken! Op de ruim 1.500.000 echtparen in Nederland, komen jaarlijks van 2500—3000 echtscheidingen voor. Volgens r.k. kanoniek recht zouden dat er 0 geweest moeten zijn. Wil men nu dien kant uit?*) Dan komt hier nog iets bij. De wetgever mag o.i. niet optreden, geen wetten uitvaardigen, die in strijd zijn met het rechtsbewustzijn des volks. De juridische constructie van 't verstek laten gaan, (dusdoende de, somwijlen be wust onwaardige, dus gefingeerde, aan klacht van overspel, door haar niet te weer spreken, tot geldigen echtscheidingsgrond te maken) is zeer zeker óók in strijd met ons rechtsbewustzijn. Maar men moet dit toch vooral niet, gelijk „De Z." een en an dermaal doet, overdrijven: het is niets meer dan een formaliteit een rechtskundige con structie, noodzakelijk geworden doordat een onwaarachtig geworden wetge ving thans in strijd is gekomen met het rechtsbewustzijn des volks, zooals dat wel meer voorkomt. Men denke bv. aan het lijkverbrandingsvraagstuk Daarom zal, indien een wijziging der hu welijkswetgeving bij ons aan de orde mocht Komen, deze o.i. moeten gaan in de richting aanpassing der wet bij de gegroeide be staande verhoudingen en opvattingen. Dat onc®er de noodige waarborgen üiti llchu'aardig tot het slaken van zo sterke en voor de samenleving zoo be langrijke banden worde overgegaan, moet de burgerlijke wetgeving ronduit en eerlijk mogelijk maken, wat-de praktijk thans al bona een halve eeuw lang langs een ietwat minder fraaien omweg wel verwezenlijken m o est: de echtscheiding bij feitelijk onderling goedvinden. M.a.w.: Art. 263 B.W. moet vervallen! Nu zegge men niet van a.-r. en r.-k. zij de: dus dan moet het hek maar van den dam? Neen, zoo is het niet! Want: dat itoo s t a a t er immers al lang, al sinds 1883 niet meer! Wij wenschen alleen te voorkómen, dat twee politieke partijen, tegen de rechts- over ging van het groote te dezen opzich te iberalere deel des Nederlandsehen volks J: al een halve eeuw verdwenen hek dam zouden zetten! aartegen richt zich ons verweer, en het s uwen m die richting bestempelen wij als ontoelaatbare geestdrijverij. Tenslotte begeeft de wetgever, zou hij En...... meent men dat er in zoo goed als uitsluitend r.k. landen géén echtschei dingen zouden voorkomen? De natuur .blokt ook daar sterker dan de leer! DE REIS VAN DE KONINGIN. H. M. de Koningin is Zaterdag per auto van Ascona naar Brigue vertrokken en al daar in den namiddag aangekomen. In September a.s. zal hij het voorzitterschap van de liberale staatspartij neerleggen. Men meldt ons uit Den Haag: In de Zaterdag j.l. gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de Liberale Staatsparty heeft mr. W. C. Wendelaar, die in de laatste algemeene vergadering zijn herbenoeming voorloopig aanvaardde, me degedeeld, dat hij thans het oogenblik aan gebroken acht, waarop het voorzitterschap der party aan andere handen kan worden toevertrouwd, zoodat hij voornemens is in September a.s. af te treden. In een tegen het einde van die maand te beleggen alge meene vergadering kan dan zijn opvolger worden aangewezen. Nieuwe voorzitter Nederlandsche Heide Maatschappij. In de vacature van onder-voorzitter, on langs ontstaan door het benoemen van mr. J. van de Mortel tot voorzitter, werd in de Zaterdag jl. gehouden vergadering van den raad van commissarissen der Ne derlandsche Heide Maatschappij voorzien door de verkiezing van mr. S. baron Van Heemstra;, commissaris der Koningin in de provincie Gelderland. VLOOTDEMONSTRATIE TE SCHEVENINGEN. Ter gelegenheid van het regee- ringsjubileum. In de feestelijkheden, welke ter gelegen heid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin te Den Haag wor den gehouden, zal een vlootdemonstratie te Scheveningen worden ingelaschtT De demonstraties zullen worden gehou den op Zaterdag 3 September a.s. Zij om vatten demonstraties zoowel ter zee als te land en vinden plaats zoowel op den ach termiddag als des avonds na zonsonder gang. Aan de demonstraties op zee zullen oor logsschepen en marine-vliegtuigen deelne men. De scheepsmacht zal vermoedelijk be staan uit: Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp" (Vlaggeschip), de kruiser „Sumatra", 5 on derzeebooten, 3 torpedobooten, 2 mijnen- leggers en 4 mijnenvegers. De demonstraties op zee zullen omvatten -(wind en weder dienende): 1. 's middags: (a. vaaroefeningen, duikdemonstraties door onderzeebooten; b. schieten met geschut; c. nevelschermen; d. lanceeren van torpedo's door vliegtuigen; e. strijken, vliegen en hij- schen van boordvliegtuigen. 2. na zonsondergang: a. zoeklichtspelb. schieten met enkele licht-granaten en lichtspoor-munitie; c. pa rachute-flares, geworpen door vliegtuigen; d. afsteken van vuurwerk. De marine-schepen en -vliegtuigen, wel ke aan de demonstratie deelnemen, zullen onder commando worden gesteld van den kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman, com mandant van Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp". HET CONFLICT IN DE HAKING- VISSCHERIJ OPGELOST. Partyen betrokken in het conflict in de haringvisscherij te Vlaardingen, Schevenin gen en Katwijk hebben het voorstel van den rijksbemiddelaar, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, aanvaard, nadat ten aanzien van een bepaald onderdeel nog nadere inlichtingen door de reeders waren gegeven. In alle plaatsen is heden het werk her vat. DE RELLETJES TE 'S-GRAVENHAGE Het Eerste Kamerlid Van Vessem (n.s. b.) heeft aan de ministers van binnenland- sche zaken en van justitie de volgende vra gen gesteld: 1. Hebben de ministers kennis genomen van het optreden der Haagsche politie op 6 Juli j.l. tegen het publiek en bijzonderlijk aan de roepstem van „De Z." gehoor geven, zich op een terrein waar hij niet n o o dig is. Laten de kerken zich hier een taak toe gewezen zien. Wij kennen in Nederland na het burger lijke, het kerkelijke huwelijk; bp den een is dit een inzegening van het door de bur gerlijke overheid gesloten verbond, bp den ander is het pas de feitelijke sacrale vol trekking des huwelijks na een voorafgaan de, wettelijk verplichte, maar overigens h.i. zinledige formaliteit. Welnu: laat dit diengenen genoeg zpn. Zegt de kerk, waarvan men lidmaat is, dat het kerkelijk ingezegende of voltrokken huwelpk onontbindbaar is dat de leden dier kerk zich daarmede tevreden stellen en zich daaraan houden! Zijn er echter an dere staatsburgers, die zich veroorloven an dere opvattingen op dit punt toegedaan te zijn: binnen zekere grenzen moet de staat o.i. ook dezulken blijven toestaan, overeen komstig die opvattingen eerlijk te leven. Maar wanneer het eene, kerkelijke deel des volks, door middel van de burgerlijke wetgeving, het andere deel gekromd wil doen gaan onder het niet vrijwillig aan vaarde juk zijner bijzondere opvattingen, dan moet een duidelijk neen uitgesproken worden. Wij hebben slechts eerbied voor ander mans van de onze afwijkende opvatting, zoolang die andere man ons niet wil dwingen overeenkomstig zijn leer te leven. Wil hp echter ook óns zijn keurslijf aan trekken, dan bedanken we daar feestelijk voor; wil hp ons dwingen, dan stellen we ons teweer. Dwazen leeren alleen door eigen on dervinding, wijzen leeren door die van anderen. tegen den leider en leden der nationaal- socialistische beweging bij gelegenheid van het vertrek van de heeren Van Geelkerken en graaf De Marchant et d'Ansembourg naar Nederlandsch-Indië, ten gevolge waar van verschillende personen door slagen met gummiknuppels en sabels, door trappen van politiepaarden of aanrijding door politiemo toren zpn getroffen? 2. Zijn de ministers bereid een nauwge zet onderzoek te doen instellen om vast te stellen, wie voor dit optreden der politie verantwoordelpk is of zpn? 3. Is de minister van- justitie bereid te be vorderen, dat tegen hem of hen, die voor dit optreden verantwoordelijk is of zijn, een strafvervolging zal worden ingesteld? AFSCHUIVING VAN ARMLASTIGEN. Wijziging van het tot nu toe inge nomen standpunt ten voordeele van de gemeente van aankomst. Het bekende artikel 40 der Armenwet heeft reeds ontelbare malen aanleiding gegeven tot kwesties inzake afschuiving van armlastigen van de eene naar de andere gemeente. In dezen is echter een wijziging van standpunt merkbaar en het loont de moeite hierop nader in te gaan. Tot voor kort toch stelde de Kroon zich steëds op het standpunt, dat alleen van afschuiving van armlastigen sprake was, indien door of vanwege de gemeente van vertrek op de wilsvorming der vertrekken de armlastigen invloed was uitgeoefend. Waren zonder meer verhuiskosten ver strekt op verzoek van betrokkenen, dan achtte men afschuiving niet aanwezig. Ten aanzien van dit laatste wordt thans een ander standpunt ingenomen en wel ten voordeele van de gemeente van aan komst. Den laatsen tijd zijn enkele Koninklijk' besluiten verschenen, welke in dezen van belang zpn en ook anderszins een nadere beschouwing overwaard zijn. Wij noemen de besluiten der Kroon van 22 April 193S en van 8 Juni jl. Een werklooze te Arnhem verhuisde met zijn gezin op 13 Juli 1937 naar Breda. Te Arnhem genoot hij steun .ingevolge de steunregeling en het gemeentelijk bureau voor j;ociale zaken aldaar betaalde op verzoek van belanghebbende de verhuis kosten. Men moet echter te Breda een vol jaar wonen om voor steun in aan merking te kunnen komen (hierbij dient opgemerkt, dat de rijkssteunregeling zulk een wachtjaar niet kent en het in dezen dus 'gaat om een plaatselijke regeling). Belanghebbende was dus aangewezen op onderstand van het burgerlijk armbestuur te Breda, welke steun werd toegekend in den vorm van steun in natura. Burgemees ter en wethouders waren intusschen van meening, dat hier sprake was van af schuiving van een armlastige en riepen de tusschenkomst in van Ged. Staten van Noord-Brabant, ten einde een beslissing uit te lokken. Het gemeentebestuur van Arnhem was van meening, dat geen afschuiving had plaats gevonden omreden het in dezen ging om een werklooze, die om gezond heidsredenen op 15 Maart 1937 was ver huisd van 's-Hertogenbosch naar Arnhem en kort na de verhuizing weer terug wil de naar Brabant omdat de Geldersche lucht ook niet voldeed. Toen tenslotte de menschbn dagelpks kwamen aandringen om hen te laten verhuizen, zpn zij in de gelegenheid gesteld zich te Breda te ves tigen. Betrokkene was een crisis-werkloo- ze en geen arme in den zin van de Ar menwet. De Kroon was echter een andere ziens wijze toegedaan en besliste, dat de kosten van ondersteuning door het armbestuur te Breda van 13 Juli 1937 (datum van ver huizing) tot ten hoogste een jaar daarna komen ten laste van de te Arnhem ge vestigde burgerlijke instelling van welda digheid. De Kroon overwoog daarbij, dat het gezin van den werklooze bij aankomst te Breda in een toestand verkeerde, die ondersteuning noodzakelijk maakt, en dat tot die komst invloed heeft medegewerkt vanwege Burgemeester en Wethouders van Arnhem, immers van het gemeentelijk bureau voor sociale zaken aldaar, hetwelk de gelden beschikbaar stelde voor de ver huizing naar Breda. Wel beriepen burge meester en wehouders er zich op, dat het ging om een crisis-werklooze, die steun ontving volgens de rpkssteunregeling, en dat het gemeentelijk bureau voor sociale zaken in dezen niet heeft gehandeld als orgaan van armenzorg, doch als orgaan voor steunverleening, doch volgens het Kon. besluit handelde genoemd bureau in elk geval namens het dagelijksch be stuur der gemeente, zoodat de door het bureau geoefende invloed geacht moet worden te zijn uitgeoefend vanwege het gemeentebestuur. DE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week 20 t/m 25 Juni 1938 bp gesubsidieerde vereenigin- gen met werkloozenkas waren aangesloten 563.700 personen (waaronder 76.200 landar beiders). Voor de 487.500 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 23.1 (in de vorige verslagweek, 6 t/m 11 Juni 1938, was dit percentage 23.4). Bp de organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 25 Juni 1938 in totaal 333.809 werkzoekenden ingeschreven, on der wie 315.697 mannen. Van deze werk zoekenden waren er 315.743 werkloos, on der wie 302.711 mannen. DE EERSTE TREIN. Over de nieuwe brug te Vlake. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de eerste verbinding tot stand gebracht tusschen de oude en de nieuwe rails, die het treinenverkeer uit de richting Vlissin- gen over de nieuwe brug te Vlake leiden. Zaterdagavond, na het passeeren van den laatsten trein uit Vlissingen, te ongeveer half tien, werd dadelpk met de werkzaam heden begonnen. Deze bestonden uit het losmaken der rails, verbuigen, verleggen en lasschen aanbrengen, in vaktermen gehee- ten: „het omschiften". Hierbij waren o.a. tegenwoordig ir. Redeker, sectie-ir. van weg en werken te Breda; de opzichter van weg en werken de hr. W. Keers te Goes; de opzichter v. d. Beek, Bergen op Zoom; de hr. Blessing, hoofdbouwkundige te Bre da en de aannemer de hr. L. Boeké. De werkzaamheden verliepen vlot en in de beste samenwerking en toen Zondag morgen kwart over zeven de eerste trein uit Vlissingen arriveerde, kon deze de nieu we verbinding vlot passeeren en reeds als eerste over de nieuwe brug. In alle een voud en zonder eenige ceremonie ging deze gebeurtenis voorbp. Alleen de mensch, die daartoe een drukken nacht achter den rug hadden, en den trein zagen komen en gaan, zullen met voldoening geconstateerd heb ben, dat de zaak vlot marcheerde. Gelpk voorschrift is bp het in gebruik- nemen van dergelijke nieuwe verbindingen werd met de normale vertragingen op vrije en vaste gedeelten der nieuwe rails (30 en 45 km) gereden. Deze snelheden worden geleidelijk opgevoerd, onder voortdurende controle tot na een paar weken met volle snelheid gereden kan worden. Voorloopig beteekent de nieuwe brug voor het verkeer van Vlissingen dus eenige minuten vertra ging. We kunnen hier tevens nog mededeelen dat in den nacht van 26 op 27 Juli de lijn naar Vlissingen omgelegd zal worden, waarmede de nieuwe spoorbrug dan geheel in gebruik gesteld zal zijn. KINDERZANGDAG TE KLOETINGE. De Zeeuwsche Zangersbond „Zang Ver edelt" gaf ditmaal haar Kinderzangdag te Kloetinge, op de weide van den heer C. van Iwaarden Jr. Hoewel het weder zich Zaterdagmorgen niet gunstig liet aanzien, was het na den middag droog en dit bleef zoo tot dezen zangmiddag weer tot het verleden behoor de. De deelnemende zangvereenigingen had den zich door het slechte weder niet laten afschrikken, want van de 12, die inge schreven hadden, was alleen het Jeugd koor „Zangvogeltjes" van Wolfaartsdijk afwezig. Na het verzamelen, te twee uur op het Kerkplein, waar burgemeester Zandee en de gemeente-secretaris ter begroeting der gasten aanwezig waren, ging het eerst in optocht door het dorp, met het muziek gezelschap „Excelsior" voorop dat er met pittige marschen reeds de stemming in bracht. Nadat men op de weide gearriveerd was, en men zich om de muziektent ge schaard had, sprak de voorzitter van „Cloetings Gemengd Koor", de heer J. H. Slabbekoorn, een woord van welkom, in het bijzonder gericht tot burgemeester Zandee en den voorzitter van den Bond, den heer C. Flipse. Verder wees hij er op, dat het resultaat van dezen dag moet zijn: de oprichting van een kinderkoor te Kloetinge. Want „Cloetings Gemengd Koor" staat op de hoogste sport van den ladder en om daarop te blijven staan moe ten jonge krachten opgekweekt worden, die later de keurploeg aan kunnen vullen. Want, aldus besloot spr., wp willen blijven wat wij zijn! Burgemeester Zandee, opende hierna den middag met een toespraak, waarin hij in het bijzonder het bestuur van den Zeeuwschen Zangersbond een welkom toe riep en dit huldigde voor het vele dat het reeds voor den Zeeuwschen zang deed Eveneens gewaagde spr. met lot over het „Cloetings Gemengd Koor", en het mu ziekgezelschap „Excelsior", die beiden sie raden' der gemeente genoemd mogen wor den. Spr. besloot met allen een genotvol len dag toe te wenschen. Tenslotte sprak ook de voorzitter van den Bond, de hr C. Flipse, nog een kort woord, waarin hij o.a. dank bracht aan burgemeester Zandee, voor zijn welwil lendheid om dezen middag te openen en aan „Cloetings Gemengd Koor" voor de voorbereidingen. Nadat men nu gezamenlijk „Vlaggelied" „Aan mijn vaderland" en „Ochtendlied" gezongen had, trad de hr J. H. Tamminga op met het jeugdkoor „Excelsior" te Ier- seke. Dit koor gaf zijn drie nummers op keurige wijze ten beste. Met volle aan dacht volgden de kleinen de aanwijzingen van den directeur en ook hun uitspraak was goed verzorgd. Ook mevr. BeenhakkerKoning oogst te met haar kinderkoor „Zanglust" te Kapelle, een welverdiend succes. Het wa ren slechts een dozijn kleuters doch ze zongen hun leuke en niet gemakkelijke liederen met volle overgave en met goed begrip der stof. Het meisjeskoor „Con Zelo" te Nisse, di recteur de hr. J. Schipper, zong zuiver en met goeden klank, doch het tempo was te langzaam, waaronder ook de voordracht leed. Het kinderkoor „De vroolijke Zangers" te Krabbendpke, directeur de heer F. Ham mer, had de stof goed in het hoofd, doch de uitspraak was te scherp, dient nog beter verzorgd te worden. De onderafd. van „Zanglust" te 's Heer Arendskerke, dir. de heer P. Traas, zong met mooien toon en de stemmen vormden een goed geheel. Alleen moet het tempo iets losser worden en er nog wat meer voor Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Matige, tpdelijk krachtige Z.W. tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlpk nog regenbuien, weinig ver andering in temperatuur. UKKEL: Matige tot vrij sterke wind uit het Z.W. Bewolkt of betrokken, plaatselijk regen of motregen. Matige temperatuur, nachtelpk minimum 10 gr. Di. 12 Juli. Zon op: 4 h 53; onder: 21 h 16. Licht op: 21 h 46. Maan op: 20 h 50; onder: 4 h 52. V.M. 12 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juli. Hoogwater. Laagwater. Maandag 11 1.37 13.54 7.56 20.24 Dinsdag 12 2.14 14.27 8.34 21.00 Woensdag 13 2.49 15.03 9.09 21.37 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juli. 'J Hoogwater. Laagwater. Maandag 11 3.21 15.45 9.02 21.25 Dinsdag 12 4.03 16.23 9.38 22.00 Woensdag 13 4.40 17.02 10.14 22.37 dracht in den zang komen. Het meisjeskoor „Zanglust" te Kapelle, dir. mevr. Beenhakker-Koning, zong een drietal niet gemakkelijke nummers op goe de wijze, doch voor buiten was het iets te schraal, iets te weinig klankvolume. In de nu volgende pauze gaf „Excelsior" eenige nummertjes muziek ten beste en het was de moeite waard er naar te luiste ren, Ze zaten er goed in. Na de pauze was de jeugdzangklasse „Me- lodia" te Goes, dit. de hr. J. H. Tamminga, aan de beurt. Het droeg zijn drietal liede ren goed en vlot voor. „Oefening kweekt Kunst" te Kruiningen, dir. de hr. L. Paauwe, zong in goed tempo op mooien toon en volgde uitstekend de lei ding. Alleen was de uitspraak hier en daar wat scherp. (Een fout die de Zeeuwsche vereenigingen zoo licht maken!) Het jeugdkoor „Borssele", directeur de hr. H. de Priester, begon met „Hollands vlag" niet te best, dat sloot niet altyd, maar no. 2 was reeds beter en no. 3 was uitste kend. Een keurige prestatie leverde het groote jeugdkoor „De lustige Zangers" te Arne- muiden, directeur de hr. P. C. van Mael- saeke. Er zat discipline in die zestig jon gens en meisjes. Ze hingen aan hun direc teur, zongen met goed begrip, keurige voor dracht en mooi van toon. Ze oogstten een extra warm applaus, dat ten volle verdiend was. Het was, als laatste in de rij, voor het kinderkoor „Kortgene" niet gemakkelijk, om met Arnemuiden te wedijveren, maar het wist toch voor een uitstekend einde te zorgen. Ook de hr. Adr. B. Holster bleek een oplettende klas te hebben, die de stof begreep en op mooien toon vertolkte „De Bel", ,,'t Keezewachtertje" en het „Liedje van den Scharensliep" werden allen uitste kend ten beste gegeven. Faillissementen. Het faillissement van M. J. de Kat, we duwe van A. W. Smits, te Vlissingen, is ge ëindigd wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingshjst, met eene uitkeering van 100 aan alle crediteuren. Het faillissement van M. J. Smits, be drijfsleider te Vlissingen, is geëindigd we gens het verbindend worden der eenige uit- deelingslijst, met eene uitkeering van 100 aan alle crediteuren. Het faillissement van N. C. S. Nooyens- niet geëindigd (zooals werd gemeld), doch de le uitdeelingslijst is in kracht van ge wijsde gegaan. ABDIJUITVOERING. De belangstelling voor de Abdijuitvoerin gen van het Middelburgsch Muziekkorps is niet zoo groot als enkele jaren geleden, maar toch komen er nog enkele honderden vaste bezoekers, die niet gaarne opheffing ook van dit typisch Middelburgsch onder deel der muziekuitvoeringen zouden willen zien gebeuren. Dit bleek ook gisteren weer, toen deze honderden met groote aandacht de ver schillende nummers beluisterden en o.a. genoten van de mooie alt-saxophoon-solo van den heer Laroes en van de steeds zoo indrukwekkende fragmenten uit de ,Tan- hauser". HET CONTRIBUANTEN-CONCERT. Het is zeker een zeer te waardeeren ge dachte van bestuur en directie van het Middelburgsch Muziekkorps om dit maal het contribuanten-concert eens niet in een zaal te geven, doch in den tuin van St. Jo ris. Het is alleen te hopen, dat het weder daartoe Woensdag zal medewerken. Moch ten de bekende vlaggetjes op den toren uit stel aankondigen, dan is het concert be paald op Maandag 18 Juli. Men zal niet al leen kunnen genieten van een met zorg gekozen programma van het muziekkorps doch ook het Middelburgs Mannenkoor ver leent medewerking en brengt o.a. een drie tal liederen uit Valerius „Gedenkclanck" ten gehoore. CONCERT MARINEKAPEL. Het aangekondigde concert van de Mpri- nekapel zal niet plaats hebben op het Mo lenwater doch op de Markt. Dank zy het initiatief der buurtcomm'is- sie en met haar financieele medewerking en die der buurtbewoners zal de gemeente zorgen, dat Donderdagavond op de Markt de bekende muziektent staat en zal ook de Stadhuisbelichting dien avond worden ontstoken. Het is te verwachten, dat velen van de gelegenheid om de kapel te hooren gebruik zullen maken.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1