Wincj 10 BAAI Wat Italië voor de arbeiders doet. Ciisi fy/jDobbelmann's BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. (Ingez. Med.) ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. BOTSING TUSSCHEN BESTELAUTO EN MOTORFIETS. BIOSCOPEN. BELGIë. De weduwe Becker ter dood veroordeeld. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. POLEN. HONGARIJE. PALESTINA. VER. STATEN. KERK EN SCHOOL. UIT DE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VOOR VIJFTIG JAAR. r TV? a n 1 J Geuzeh fffi HAIFCN5 HHK«BiiLJpBVJB legenheid wordt gegeven om de kerk we der te verlaten. Het programma luidt: 1 Preludium in b kl t, Joh. Seb. Baeh. 2 a. Recercara II, Digo Ortiz; b. Prelude en Sarabanda grave Marais; c. „Vater unser", Baeh-Kodaly; 3. Koraalbewerking „Meine Seele erhebt den Herrn" Joh. Seb. Bach; 4. a. Uit Sonate II Grave-aJlegro; b. Uit Sonate I Lrgo-Presto, A. Gabrieli; 5. a. Variaties over: „Blijf bij ons Heer"; b. Bewerking Gez. 17 6 „Treedt vroolijk voort op 's-Heeren wegen", Cor Kee; 6. Aria, Jos. Jongen; 7. Choral I, César Franck. De nrs. 2, 4 en 6 zijn voor cello, de overige voor orgel. De motorrijder en zijn dochtertje aan de bekomen verwondingen overleden. HULST. Gisteravond omstreeks half acht heeft zich op den weg van Hulst naar Ter hole nabij de hoeve Hooghuis in de gevaar lijke s-bocht een ernstige botsing voorge daan tusschen een bestelauto van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maatschap pij en een motorfiets, bestuurd door den on geveer 45-jarigen E. B. van Jole, concierge- amanuensis van de r. k. handelsdagschool te Hulst, die zijn dertienjarig dochtertje Helene achter op de duo had. Beiden wer den tegen den grond geslingerd en zoo ern stig gewond, dat zij eenige uren later in het r. k. liefdehuis te Hulst zijn overleden. Hoe het ongeluk gebeurd is, staat nog niet vast. De auto kwam uit de richting Walsoorden en stond na de botsing geheel rechts van den weg. De motorrijder, die van den kant van Hulst kwam, schijnt in de bocht de macht over het stuur te zijn kwijt geraakt, met het gevolg, dat hij met zijn voertuig tegen de auto vloog. Het motor rijwiel schoot onder den wagen en werd geheel vernield. De auto werd slechts licht beschadigd. De chauffeur bleef ongedeerd. Spoedig waren de dokters Casparie en De Gier uit Hulst ter plaatse, die de slachtof fers naar het ziekenhuis deden vervoeren. Daar konden zij nog worden voorzien van de laatste h. h. sacramenten der sterven den. De marechaussee uit Hulst heeft het onderzoek in handen. MIDDELBURG. CITY. Spook te koop. (-§-) Een persiflage van de Amerikaan- sche zucht naar „beschaving", zooals die zich uit in het overhevelen van adellijke Europeesche antiquiteiten naar het grond gebied der U. S. A. Een Amerikaansch za kenman, millionnair geworden in de levens- middelen-branche, koopt een oud Schotsch, kasteel, laat het afbreken, in pakpapier ver pakt naar zijn vaderland verschepen en daar weer opbouwen. Op kostelijke wijze is in deze zeer reëele geschiedenis een spook historie verwekt, persiflage op haar beurt welke het geval onttrekt aan het platvloer- sche realisme, waarin zg. humoristische Amerikaansche films gemeenlijk rondbagge- ren. René Clair verstaat de kunst aan den humor het onontbeerlijk tragische relief te verleenen. Achter al de fijne spotternij in deze film gaat het sentiment schuil, dat zich niet domweg vermaakt met het prot serige Amerikanisme, doch dat er eigenlijk om zou moeten huilen. Hoe diep heeft hü de wonderlijke wer king van de dubbele persiflage doorvoeld. Aan het einde der film wordt een der Ame rikaansche zakenlieden, na een wilde jacht door het herrezen kasteel, gedwongen zich voor de voeten van het spook te werpen, en zjjn voorvaderen, snoevende Schotsche edelen, afschuwelijk te verneder en-voor de voeten van het spook, dat zelf nota bene een farce is, en waarmee de film voortdu rend haar glimlachend en sollend spel speelt. Wat een prachtige fantasie breekt zich in een dergelijk tooneeltje baan, fantasie, die werkelijkheid en legende mengt tot een fil mische wereld, waarin de innerlijke reali teiten van onze eigen wereld zichtbare ge stalte aannemen. René Clair toont zich in deze geschiede nis wederom een kunstzinnig cineast, een van de weinigen, die uitstekende films wis ten te maken. Overvalwagens paraat.' Voor de pauze wordt een Amerikaansche rolprent vertoond, waarin een journalist een van dat eigenaardige soort, dat zelf he roïeke kopij schept een misdadiger on der de knie krijgt, tamelijk letterlijk, en bij voorbaat met het meisje trouwt, dat op haar wijze den misdadiger dacht te ontmas keren, en dat bijna aan die onderneming bezwijken zou. Jack la Rue en Lilian Miles spelen de heldhaftige hoofdrollen in deze spannende film. ,In het proces tegen de wed. Becker heeft de jury op 35 van de 38 gestelde vragen een bevestigend antwoord gegeven, zoo dat het Assisenhof der provincie Luik de weduwe Becker ter dood heeft veroor deeld. De weduwe Becker, oud 59 jaar, was, zooals men zich herinneren zal, er van beschuldigd elf vergiftigingen te hebben gepleegd, vijf maal een poging tot ver giftiging te hebben gedaan, valschheid in geschrifte en vier diefstallen te hebben gepleegd tusschen Maart 1934 en Novem ber 1936. Een betooging. Een groote menschenmenigte heeft den celwagen, waarmede de weduwe Becker naar de gevangenis werd teruggebracht, omsingeld en getracht dezen tegen te hou den. Niet minder dan een vijftigtal gen darmes was noodig om de betoogers, die luide de terdoodbrenging van de vrouw eischten, te verspreiden. AUTOBUS STORT IN EEN RAVIJN. Zeven dooden. Een autobus met inboorlingen is te Con- stantine (Algerije) in een bocht in een ra vijn gestort en in brand gevlogen. Van ze ven inzittenden met uitzondering van den chauffeur allen inboorlingen heeft men de verkoolde lijken geborgen. Zeven tien inboorlingen werden gewond. Hiervan zijn er twaalf in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd. DE BRONZEN KERKKLOKKEN WORDEN OMGESMOLTEN. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De kerk klokken in het Duitsche rijk hebben onder het vierjarenplan „nationale waarde" ver kregen. Het brons is n.l. van groot belang en in de afgeloopen maanden zijn honder den klokken uit de torens verwijderd en vervangen door nieuwe, welke vervaardigd zjjn van aluminium. Naar men verzekert, is het geluid hiervan gelijk aan dat van de bronzen klokken, en zien de aluminium- klokken er ook precies eender uit. Onweder eischt 22 slachtoffers. Bij een onweder zijn 22 personen door den bliksem getroffen en omgekomen. De schade, die in het district Wilna is aange richt, loopt in de millioenen. Naar tot dusver kon worden vastgesteld, zijn 88 woonhuizen en 455 boerderijen ver nield. EEN STEM-MACHINE. Een meneer te Boedapest heeft kort ge leden een stern-machine uitgevonden, waar op evenveel knoppen aangebracht kunnen worden als er verkiesbare partijen zijn. De kiezer behoeft slechts een knop in te druk ken, welke overeenkomt met den door hem uitverkoren candidaat. Automatisch wordt de stem geregistreerd en tenslotte geeft de machine het totaal aantal stemmen. DE TERREUR DUURT ONVERMINDED VOORT. Te Jeruzalem zijn verscheiden personen gearresteerd o.m. een twaalfjarig school meisje, dat volgens Arabieren de bom, wel ke bij de Jaffapoort te Jeruzalem is ont ploft, zou hebben geworpen. Volgens een of- ficieele opgave waren er drie dooden en 25 gewonden. Een algemeene stakingsbewe ging doet een ernstige spanning ontstaan. In het geheele land vinden oproepen, be toogingen te houden, weerklank. De transportmiddelen doen geen dienst meer. De stakers zijn in de voornaamste steden en bjj de moskeeën bijeengekomen. Engeilsche marinesoldaten hebben de voornaamste punten te Haifa bezet. Vooral uit het Noorden komen berichten binnen over aanvallen. Te Haifa zijn drie Joden gewond. Te Cana werden drie Arabieren, o.w. twee christenen, ontvoerd en vermoord. In het geheel zjjn 25 revisionisten gear resteerd. Hinderlaag voor twee Britschc politiemannen. Toen twee Britsche politiemannen per auto onderweg waren tusschen Nabloes en Jeruzalem, bleek, dat voor hen een hin derlaag was opgesteld. Er ontstond een vuurgevecht tusschen de agenten en hun vjjf aanvallers, waarbij een der aanvallers gewond werd, terwijl de overige vier de heuvels in gejaagd werden. De politieman nen bleven ongedeerd, ofschoon hun auto door kogels getroffen werd. Een groote troepenmacht is verder uit Haifa vertrokken om de bandieten te zoe ken, die een kleinen politiepost op het land nabij Haifa hadden omsingeld. Ook nervositeit in Transjordani. De nervositeit van Palestina slaat over naar Transjordanie, waar proteststakingen afgekondigd zjjn. Er zijn betoogingen ge houden voor de residenties van Emir Ab- dallah en van den Britschen gedelegeerde waarbij redevoeringen zijn afgestoken. Ge meld wordt, dat er belangrijke wapensmok- kelarij gedreven wordt over de grenzen tus schen Transjordanie en Palestina. Een veertigtal gewapende mannen heeft de grens overgestoken ten Noorden van de Allenbybrug en het dorp Damie aangeval len. Zij trokken zich voor het aanbreken van den dag terug, na de soeks te hebben geplunderd. LOCOMOTIEF UIT ELKAAR GESPRONGEN. Vjjf dooden. Bij de stad Missoula (Montana) is de loco motief van een goederentrein van den Nor thern Pacific Railway uit elkaar gespron gen, waarbij vijf personen om het leven kwamen en vijftien gewond werden. Voorts is gisteren te Billings eveneens in den staat Montana een passagiersvliegtuig van de North West Air Lines even na den start neergestort. Hierbij kwam een persoon om het leven, terwijl zeven gewond werden. Lijk op spoorrails gevonden. Gsiternacht vond een voorbijganger, toen hjj den onbewaakten overweg bij Diemen passeerde, 'langs de spoorrails het leven- looze lichaam van een jongeman, dat ern stige verwondingen aan het hoofd ver toonde. Een door de gemeente-veldwacht inge steld onderzoek, wees uit, dat men hier te doen had met het stoffelijk overschot van een 21-jarigen jongeman uit Amster dam. De verwondingen toonden aan, dat de jongeman door een trein is overreden. De oorzaak van dit ongeval is onbekend. Groote hooibrand bij Durgerdam. Gistermiddag is een hoeveelheid van circa 20.000 kilogram hooi, opgetast a en ter een veestal aan den Durgerdaihmer- dijk te Durgerdam in vlammen opgegaan. De rookontwikkeling maakte het onmo gelijk in de dichtbij gelegen school les te geven, zoodat de kinderen naar huis ge zonden moesten worden. Ver in den om trek, zelfs in het op eenige kilometers af gelegen Ransdorp, ondervond men groote hinder van dezen brand. Oude djefstallen opgehelderd. Eenige jaren geleden zjjn in de omgeving van Barneveld diverse kerkdiefstallen ge pleegd, o.a. te Voorthuizen en te Stouten- burg. Gisteren is te Deventer iemand aan gehouden, die bekend heeft deze diefstal len en nog tien tot twaalf andere, op zijn geweten te hebben. Het is een zekere M. S., oud-verpleegde van de Rudolph-stichting te De Glind, en als zoodanig goed in deze omgeving bekend. Schipper over boord gevallen en verdronken De 29-jarige havenarbeider J. Kerkhof, wonende te Puttershoek, was aan boord van het in de Waalhaven te Rotterdam lig gende stoomschip „Lena Petersen" bezig met het verzetten van een draad van een kraan. Bij het langs de railing loopen is de man met zijn voet blijven haken achter een meerdraad. Daarbij verloor hij het even wicht, sloeg voorover te water en verdween onmiddellijk in de diepte. Na een kwartier dreggen is de man opgehaald. De levens geesten waren toen reeds geweken. Aan de Rotterdamsche huishoudschool slaagde als huishoudkundige mej. C. J. Krjjgei' te Wissekerke. ONTVANGEN BOEKEN. De bloedrode planeet", of „Merlijns laatste vizioen", door P. H. van Moerker ken. Uitgave N.V. Em. Querido's Uitgevers Mij te Amsterdam. „De blauwe sirene", roman door Eduard Veterman. De schrijver heeft aan de Rivièra gelegenheid gehad die bewo gen, cosmopolitische wereld van nabij) te observeeren. De aanraking met deze vreemde gemeenschap heeft den schrijver tot dezen roman geïnspireerd. Het boek verscheen bij den uitgever J. M. Meulen- hoff te Amsterdam. „De maagd en de moordenaar", ro man door F. A. Eckmar. Verschenen in de bekendereeks „Meermin" bij de N.V. Em. Querido's Uitg. Mij. te Amster dam. „Oranje en de geboorte der Neder landen", historische roman, door Maurits Dekker. Uitgave N.V. Em. Querido te Amsterdam. „Karakters en gebeurtenissen", d|or Diet Kramer. Verschenen bij de Uitgevers Mij. Holland te Amsterdam. Bij dezelfde uitgevers Mij. verscheen voorts de tweede druk van: „De boer zonder God", door Jan H. Eekhout. „De Landbouwcrisiswetgeving". Be knopt overzicht van de totstandkoming en werking van de landbouw-crisiswetge- ving in Nederland van 1929. Tweede deel. Samengesteld in opdracht van het dep. van econ. zaken en gedrukt bij de Algemeene Landsdrukkerij D e n H a a g. Handleiding en tabellen ter bereke ning van de aanslagen der personeele be lasting en der grondbelasting voor 1938" bewerkt en samengesteld door P. Nassette. Uitgave Drukkerij P. den Boer, U tr e c h t. „Prinsesje van Oranje;''. Zangspelle tje ter gelegenheid van een zéér blijde gebeurtenis, geschreven door David Tom- kins en op muziek gezet door R. Keuning. Uitgave Van Gorcum en Comp. te A s- s e n. „De laatste vijf uren van Oostenrijk", door Eugène Lennhoff. Een overzicht van de gebeurtenissen die zich voor de recen te „Anschluss" hebben afgespeeld. Ver schenen bij de Hollandia-Drukkerij te B a a r n. „Veertig jaar Oranje", door Jo Kal mijnSpierenburg en Ben van Eyssel- stein. Een boekje voor scholen en Oranje- vereenigingen met tal van illustraties. Uit gave G. F. Callenbach, uitgever te N ij- k e r k. „Kun je nog zingen, zing dan mee! 153 algemeen bekende schoolliederen met pianobegeleiding van P. Jonker, door J. Veldkamp en K. de Boer. Een en dertigste druk. Als men weet dat de eerste uitga ve 60 liederen bevatte kunnen we nagaan welk een uitbreiding deze bundel heeft ondergaan. De beste componisten op dit gebied zijn nu met één of meer liederen vertegenwoordigd. Een 15-tal oud-Hollandsche liederen uit Valerius „Gedenck-Clanck" en het Geuzenliedeboek vormen een nationaal-his- torisch repertoire, dat mede door deze uitgave algemeen bekende liederen zijn geworden. Deze uitgave in 31ste druk met haar oranjeband om nationale zanginhoud is in dit bij uitstek nationale jaar een wel kom geschenk voor het Nederlandsche ge zin. Het verscheen bij P. Noordhoff N.V. te Groningen. Een vergelijking tusschen Noord en Zuid. (Van een bijzonderen correspondent). Rome, eind Juni. In verband met het 3e Internationale Congres voor Arbeid en Vreugde, dat hier dezer dagen gehouden werd en waaraan de afgevaardigden van 62 landen deelna men, is het interessant, eens na te gaan, wat het fascisme in Italië gedurende vijf tien jaren régime op dit specifieke socia le gebied van volksverzorging en volks ontspanning heeft bereikt. Eén der congressisten (natuurlijk een Noorderling, zooals alle Noorderlingen ge wend aan ideale sociale toestanden in eigen land en critisch ten opzichte van het andere volk, dat hij nóch kent noch begrijpt) zei mij dezer dagen: „Het na- tionaal-socialisme heeft in vijf jaren voor den arbeider in Duitschland mèèr gedaan dan het fascisme in 15 jaar in Italië." Waarop ik hem geantwoord heb: „En wat wij in Holland doen, of wat Noorwegen doet of Zweden is misschien nóg meer: maar hoe kan men dat alles vergelijken? Wat het fascisme in die vijftien jaren be reikte, is een volkomen verandering, een grondige, volmaakte ommekeer op ieder gebied, een hergeboorte, waarvoor anders generaties noodig zouden zijn geweest, om ze door te zetten en die zonder dit régime bij dit volk er waarschijnlijk nooit gekomen zouden zijn. Want men moet den tegenstand, die de organisatie vaak van de bevolking zélf te verduren had, niet gering achten. Een Italiaan is in den grond zöö sober, dat hij weinig moeite doet meer te verdienen, dan hij absoluut noodig heeft. In zooverre is hij bijna Oosterling. Wanneer een Napolitaansche schoenpoetser met 3 lire per dag kan le ven, denkt hij er niet aan, nog schoenen te poetsen, wanneer hij die verdiend heeft. Liever zet hij zich op een steen in de zon en zorgt voor zijn eigen ontspanning! En toen in Napels de oude volksbuurten werden „ontruimd", weigerden de bewo ners de nieuwe hygiënische woningen, die hun gratis ter beschikking werden gesteld, te betrekken en de politie was noodig, om hen hiertoe te dwingen! Was echter in Duitschland gebeurde in die vijf jaren was alleen een groei, een normale ontwik keling. Géén veranderingen, gèèn werke- lijk-ingrijpende maatregelen waren noo dig: alleen reorganisatie van bestaande factoren onder een krachtige deskundige leiding." Wanneer men de toestanden en de mo gelijkheden en vooral moeilijkheden waar voor zich het fascisme geplaatst zag, vijf tien jaar geleden, vergelijkt met die, die het nationaal-socialisme kreeg op te los sen, dan zal men misschien het verschil dat nü nog bestaat, beter begrijpen en het bereikte zuiverder weten te schatten en te waardeeren. Tenslotte is alles te rug te voeren tot den kern van het volks karakter, tot het essentieele verschil tus schen Noorderling en Zuiderling! Den Noorderling is organisatie, orde, eenheid en een zekere massale volksgemeenschap aangeboren. Voor een handigen leider (of leiders) is het geen onoverkomelijk zware taak, een Noordelijk volk te organiseeren tot een sterke scheppende gemeenschap. De Noorderling moge individueeler zijn in zjjn privé-leven, in het openbare leven is hij „Volksgenosse" en voelt zich slechts een onderdeel van zijn volk en vaderland en alleen sterk in de gemeenschap. Voor den Zuiderling echter is het begrip „Volksgenosse" volkomen fictief. Het ge heele politieke en economische leven, de eenheid van het land en het volk vloeit hier niet voort uit de saamhoorigheid van het ras, is niet gebonden aan de taal of aan speciale grenzen, maar berust veel meer op gevoel en enthousiasme. Hier is het de persoonlijkheid van den leider, veel meer dan zjjn kundigheid, die den doorslag geeft. Is hij een waarachtig volksleider, in den vollen oud-Romeinschen zin van het woord, dan zal het volk als één man achter hem staan. Dan vallen alle critiek, alle zakelijke beschouwingen, weg, dan volgt men blind, door dik en dun, door water en vuur, door vreugde en leed, zooals een vrouw den man volgt aan wien zij haar heele hart en wezen verpand heeft. Bezit de leider éénmaal de liefde van zijn, volk, dan kan hij alles bereiken. Bezit hjj dien niet, dan kan hij een nog zoo groot organisator, een nóg zoo kundig man zijn, zijn bemoei ingen zijn vergeefs. Verliest hij zijn popula riteit, dan zal alles inéénstorten, wat hij voordien bereikte, dan keert ieder terug tot zijn eigen leven en de volksgemeen schap van ééns is een schoone herinne ring, waarvan niets meer blijft. In het Noorden volgt men den leider uit plicht, geweten of intellectueele waardeering: hier volgt men alleen uit liefde. Typisch daarvoor zijn spreuken als: „II Duce ha sempre ragione" (de Duce heeft altijd ge lijk) of „Non si paria da politica" (men spreekt niet over politiek). Waar vindt men die in het Noorden!? Toen in Italië het fascisme aan de re geering kwam, waren de sociale toestan den voor onze begrippen om van te rillen. Ik zeg met nadruk, voor onze begrippen. Want dat een Italiaan een te kleine, on- oogelijke, slecht-gebouwde», slecht-geven- tileerde woning heeft waaraan iedere vorm van gemak en zelfs vele vormen van hygiëne ontbreken, is| in een land waar de zon alles desinfecteert en waar men veelmeer op straat leeft, dan in huis, heelemaal niet zoo erg. Een Noorderling zou eraan te gronde gaan: een Zuiderling kan er misschien nog wel bij varen. Maar ook afgezien daarvan ontbrak op sociaal gebied iedere hulp en iedere organisatie. Dat de mistanden, die hier heerschten, thans volkomen zijn opgeheven, is op zich zelf al een groote verdienste. Dat buiten dien de toestanden der woningen, der hygiëne; der arbeidsverdeeling, der ver dienste, verbeterd zjjn, dat de prijzen der huren en levensmiddelen niet meer wil lekeurig wisselen, maar onder scherpe controle staan, dat uit een volkomen wil- lekeurigen toestand in handel, landbouw en industrie een georganiseerd geheel is ge groeid, dat zelfs rijp is voor een streven naar autarkie, is ongelooflijk. En dat bui tendien, behalve dit alles, de cultureele en lichamelijke ontspanning van den ar- 27e week 1888. Ter voorkoming van ongelukken wordt de stoomtram bij haar rit door de bebouw de kom der gemeente voorafgegaan door een jongen met een aan de machine ver bonden stok. Benoemd tot betaalmeester te Mid delburg de heer H. A. Sypkens, thans te Hoorn. Tot hoofd van school E, voor meer uitgebreid lager onderwijs te Vlissingen werd benoemd de heer W. J. Frijling te Tolen. Bij ministerieele resolutie is met in gang van 1 Aug. de heer J. J. Goetzee, surnemerair bij de directe belastingen al hier, overgeplaatst naar 's Gravenliage. Volgens een aan enkele Hollandsche bla den gezonden bericht zal het tweede spoor op het baanvak Biezelinge-Middelburg in den loop van September, dat op het ge deelte Biezelinge-Kruiningen tegen Novem ber a.s. gereed komen. Op sommige oesterperceelen in de Zeeuwsche stroomen moet, naar men ons meldt, weer een groote hoeveelheid mossel zaad gevallen zijn, hetgeen den pachters eene enorme schade zal berokkenen. Het feestmaal van Eiffel, op diens to ren, werd bijgewoond door 150 heeren in een paviljoen op de eerste verdieping. Ook de tweede verdieping is bijna gereed. De gasten moesten 347 treden klimmen. De onderhandelingen tusschen Frank rijk en Italië over het handelstractaat zijn afgebroken. beider door den staat in ieder opzicht ge organiseerd is, is, voor wie Italië vijftien jaar geleden gekend heeft, bijna een sprookje: te mooi, om waar te zijn! Wie zal hier nog critiek willen oefenen, wan neer er nu en dan hiaten zjjn, die mis schien in het Noorden niet meer bestaan? Hier werd in vijftien jaren practisch ver wezenlijkt, waaraan in het Noorden een heele generatie haar krachten spendeer de! De vreemdeling is misschien daarom vaak zoo critisch, omdat hjj de zg. „volks- romantiek", die hij uit boeken van vroe ger dagen kent en die hij hier komt zoe ken, niet meer vindt. Zelfs het kleinste dorp in de Abruzzen heeft zijn politiepost, zijn ziekenhuis, zijn telegraafkantoor, zijn volksschool en niet te vergeten: zijn fas- cio, zijn Dopolavoro en zijn Ballila. De volksbuurten van Rome en Napels, die vroeger voor den vreemdeling een (ge vaarlijke) attractie vormden, zijn verdwe nen. Ze zijn of worden afgebroken en in hun plaats staan onromantische huurka zernes met centrale verwarming en stroo- mend koud en warm water of parken met wuivende palmen en cypressen. Het land verliest deze typische „aantrekkelijkhe den", die voor den verwenden Noorderling een hooghartig amusement waren: het wint aan droge, koude, degelijke Wester- sche Europeesche cultuur! Ik heb twee leden van de Hollandsche commissie, die hier het Internationale Con gres hebben bijgewoond, ondervraagd naar hun indrukken over wat hier voor den arbeider en het volk wordt gedaan in vergelijk met wat in dit opzicht in Hol land gebeurt. De heer H. R. Klijn van het Centr. Orgaan van den Dienst voor Vreugde en Arbeid zag het groote verschil zeer juist op politiek terrein: „Hier is alles voor den staat, alles, wat gebeurt, is in den grond politiek. Zelfs de kinder organisaties zijn een voorbereiding voor landsverdediging en economischen opbouw. Terwijl in Holland de sociale vorming meer of bijna uitsluitend afhangt van particulier initiatief en zelfs politiek ge heel uitsluit. Maar het laatste is in een autoritairen staat ook nauwelijks te ver wachten! Daarentegen echter kan de or ganisatie bij ons nooit dien omvang aan nemen, die ze hier heeft, daar, behalve het particulier initiatief, ook alleen par ticulier kapitaal achter de organisatie staat, terwijl hier niet zelden door den staat millioenen ter beschikking worden gesteld voor dit doel," meende mijn zegs man. Voor den heer D. J. van der Ven, den bekenden folklorist, die tezamen met zijn vrouw, die leidster van het Ned. Centr. Bureau voor Volksdansen is, uit- genoodigd was tot deelneming, eerst aan het congres te Hamburg en daarna aan dat te Rome (op de reis van Hamburg naar Rome aan boord van het ss Wilhelm Gustlof, dat de leden der 33 deelnemende naties van Hamburg naar Rome bracht, vertoonde de heer Van der Ven tusschen Gibraltar en Madeira een film van het Nederlandsche volksleven in den oogsttijd,; die enthousiaste bijval oogstte!), en die ook in de officieele sluitingszitting namens Holland het woord voerde, was vooral het hoogtepunt het bezoek van de congressis ten aan Littoria en Sabaudia, de nieuwe steden in de voormalige Pontijnsche moe rassen, waar voor dit hooge bezoek de kolonisten in hun kleurige costuums wa ren samengestroomd en oude volksdansen opvoerden. De heer Van der Ven noemde het een onvergetelijke gebeurtenis en was opgetogen over de wijze, waarop de oude folklore in deze totaal nieuwe steden (die door vrijwilligers van de meest ver schillende steden van Italië gekoloniseerd worden) in nieuwen vorm opkomt: een teeken, dat de zin voor traditie in de nieuwe omstandigheden piet alleen ge dood wordt, maar integendeel op zeldzaam harmonische wijze tot een erfdeel van het geheele volk wordt verheven. Voor wie met Noordelijke oogen en ver trouwd met Noordelijke toestanden alles beziet, wat Itali6 in deze 15 jaar régime voor de sociale verzorging, de ontwikkeling en de ontspanning van den arbeider heeft gedaan, moge het tot nu toe bereikte niet wereldschokkend zijn: voor wie Italië en het Italiaansche volk kent en deze nieuwe toestanden toetst aan de oude, en de ge weldige veranderingen erkent), die vaak ondanks tegenstand werden doorgezet, dwingt het in ieder opzicht bewondering en waardeering af.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 6