LAATSTE BERICHTEN. SPORT. Practische bescherming van het merk. RECHTSZAKEN. KERK EN SCHOOL. LANDBOUW. DE HEER EVERAARS TREEDT AF ALS VOORZITTER VAN DEN Z. K. B.| BURGERLIJKE STAND. INGEZONDEN STUKKEN. KUNST EN WETENSCHAP. MARKTBERICHTEN. Strijd tusschen bakker en krui denier. Mr. M. Visser schrijft ons: Er wordt door' degenen, die zich voorbe reiden voor het middenstandsexamen in verband met de Vestigingswet-Kleinbedrijf wel eens gevraagd: „Waarom moeten wij dat nu alles leeren?" Vooral ten aanzien van de algemeene handels- en wetskennis is die vraag schering en inslag. Overigens is de vereischte kennis maar zeer gering en beslaat alleen het terrein, waarmede de zakenman dagelijks in aanraking komt. Hoezeer deze kennis practisch van nut kan zijn blijkt uit het onderstaande voorbeeld. Een bakker te Bergen op Zoom bracht een soort koekjes in den handel, welke hij Bergsche Krabbetjes noemde. Blijkbaar had hjj daarmede nog al succes. Om zich der halve te beschermen tegen namaak door anderen, die wellicht een minder goed pro- -duct zouden leveren onder dezelfde bena ming, liet hij dit merk inschrijven bij het Merkenbureau. De voordeelen daarvan wo gen, zooals later zal blijken, wel op tegen de uitgave voor deze inschrijving 30 40). Een Bergen op Zoomsche kruidenier meende zonder met de wet in strijd te ko men een soortgelijk gebak onder de naam „Bergen op Zoomsche Krabbetjes" aan den man te kunnen brengen. Het is begrijpelijk, dat de bakker daar mede niet accoord ging. Dies toog hij naar de rechtbank om van den President, die in spoedeischende zaken voorloopige beslissin gen kan geven, een verbod te vragen aan den kruidenier om met den verkoop der koekjes onder die benaming door te gaan. Alles op verbeurte van een bepaald bedrag ten bate van den bakker voor elke overtre ding van dit verbod. De President was echter niet overtuigd van de juistheid van des bakkers vordering. Want, zoo merkt Z. E. A. op, „Bergsche" ■en „Bergen op Zoomsche" mogen ter plaat se eenzelfde beteekenis hebben, niettemin is de overeenstemming in klank en spelling van beide woorden niet zoo groot, dat vrees voor verwarring tusschen beide merken voor de hand ligt. Hieraan doet niet af, dat in beide merken het woord „Krabbetjes" voorkomt want zoowel in schrift als in woord valt het verschil tusschen „Berg sche" en „Bergen op Zoomsche" terstond op. Bovendien bestaat er een groot verschil tusschen de afbeeldingen van beide merken on den vorm der gebruikte blikjes. De eeni- ge overeenkomst bestaat derhalve in het woord „Krabbetjes". Dit woord echter is in Bergen op Zoom voor allerlei zaken in gebruik, ook in fi guurlijken zin voor dingen, welke niets met krabben te maken hebben. Het woord krabbetje geeft dan alleen aan, dat iets uit Bergen op Zoom afkomstig is. Derhalve zag de bakker zich zijn eisch ontzegd. Hij gaf echter den moed niet op. Van der gelijke uitspraken van den President in kort geding staat hooger beroep op het Gerechtshof open. Het Hof kwam, gelukkig voor den bakker, tot een andere conclu sie. Dit college overwoog dat de beide bena mingen een zoodanige gelijkenis vertoonen, dat verwarring bij het koopend publiek te duchten is. Te eerder is dat te duchten zegt het Hof, omdat Bergen op Zoom veelal tot Bergen wordt afgekort. Een practische overweging derhalve. Nu zou het kunnen zijn redeneert het Hof dan verder, dat de kruidenier gelijk heeft met zijn verdediging, dat de woor den „Bergsche Krabbetjes" niet ter onder scheiding van waren kunnen dienen. De Merkenwet schrijft nl. voor, dat een woord- merk onderscheidend vermogen moet bezit ten; meer huiselijker gezegd, dat het geen woord van algemeene beteekenis moet zjjn als b.v. spuitwater, of zoodanig algemeen gebruikt, dat het niet meer ter onderschei ding kan dienen als b.v. Weesper moppen of Haagsche Hopjes. De kruidenier had n.l. beweerd, dat „Bergsche" zoowel kon slaan op Berg en Bergen als Bergen op Zoom en dus al van te algemeenen aard was, als om onderschei ding te dienen. Neen, zeide het Hof, zoo staat de zaak niet. Het merk „Bergsche Krabbetjes" moet als een geheel gezien worden en kan dan zeer zeker wel als on derscheiding dienst doen. Daaraan doet niet af, dat elk der woorden op zichzelf niet als woordmerk zou kunnen dienen. De vermakelijke noot in deze historie le verde het slot van des kruideniers verdedi ging. Van oudsher mogen vrijwel alle be woners van steden, dorpen en gehuchten in ons goede vaderland zich verheugen in eeii algemeenen bijnaam. Meestal is die naam ontleend aan werkelijke of toegedachte eigenschappen der bewoners, aan werke lijke of verdichte voorvallen in het verle den. Soms dienen overvloedig voorkomende diersoorten of dieren, wier eigenschappen met die der inboorlingen geacht worden overeen te stemmen, als peet. Zoo schijnen in Bergen op Zoom en omgeving veel krab ben voor te komen. Derhalve, zoo zeide de kruidenier, worden de bewoners wel als krabben aangeduid. Het woord Krab staat derhalve gelijk met Bergen op Zoomer en Bergen op Zoomsch. Dat mag waar zijn, hoewel de bakker het ontkent, antwoordde het Hof, dat verhin dert niet, dat „Krabbetjes" als merk voor koekjes voldoende onderscheidend vermo gen heeft. Immers het is niet gebleken, dat deze benaming van „Krabbetjes" reeds COUPEEREN VAN STAARTEN. Paard primitief en noodeloos wreed behandeld. 25 boete geëischt. Het is een tijdlang gewoonte geweest om den staart van bepaalde soorten honden te coupeeren, waarbij men meende het dier in het algemeen te verfraaien. Van dit stand punt schijnt men nu allengs wel terugge komen en van verscheidene zijde wordt te gen dit coupeeren te velde getrokken en wenscht men het strafbaar te zien gesteld. Paardenhouders zijn blijkbaar door een en ander nog niet in hun handelingen ge ïnfluenceerd. Zij huldigen nog vrij alge meen het standpunt, dat het coupeeren van den staart, vooral van het Belgische ras, het dier verfraait. Hiervan getuigden een tweetal feiten, die gisteren voor de recht bank te Assen zijn behandeld. Het eerste geval had betrekking op een paard van ze keren M. O. te Nooitgedacht (Rolde). M. O. had met een touw den staart afgebon den, daarna werd met een gewoon zakmes den staart afgesneden, waarna met een ge wone beitel die gloeiend was gemaakt, de wond werd dicht gebrand. A. K. te Rolde had op gelijke wijze een veulen behandeld. K. verklaarde uitsluitend te hebben gehandeld om het dier te ver fraaien, de andere gaf bovendien als reden op, het hinderlijke achteruitslaan van het paard, wanneer de leidsels onder den staart kwamen, tegen te gaan. De dierenarts J. Staal, die als deskundige werd gehoord, gaf te kennen, dat inder daad bij paardenhouders de meening geves tigd is, dat coupeering tot verfraaing van het paard dient; de marktwaarde zou er door worden verhoogd. De middelen waar mede de operatieën in dezen waren ver richt, waren in elk geval van dien aard, dat aan de dieren noodeloos pijn was veroor zaakt. De officier van justitie was vein oordeel, dat in geen van de twee gevallen een rede lijk doel aanwezig was; zeker niet ten aan zien van het achteruit slaan van het paard, want, het paard zou, naar de ge tuige deskundige verklaarde, eerder slaan wanneer de leidsels met het overgebleven stompje in aanraking kwamen, dan wan neer dit met den natuurlijk uitgegroeiden staart geschiedde. De vraag of het cou peeren op zich zelf strafbaar was of niet, kon in dezen in het midden worden gela ten; den dieren was in elF geval noodeloos pijn veroorzaakt, zoodat de mishandeling vast staat. Eisch voor elk der verdachten 25 boete (of 25 d. hechtenis). (N.R.C.) Mulo-examens te Goes. Geslaagd voor diploma B: A. A. van der Peyl, Terneuzen; J. bij de Vaate, Zie- riksee; J. O. Oosterling, Goes. Geslaagd voor diploma A: J. Heijnsdijk, L. M. Hoek; J. L. Verduijn; A. L. de Muynck; G. H. J. Kuipers; R. A. Pape- gaaij, allen Middelburg; J. F. Blommaert J. A. Rotte, L. de Ronde, allen Zieriksee; M. C. Duynhouwes, Haamstede;; J. v. Eeden Petersman, Noordwelle; M. v. d Sande, Nieuwerkerk; F. Kok en L. Koel- mans, beide Bruinisse; C. Roggeband Brouwershaven; D. J. v. d. Panne, Scha- rendijke; S. Blaauw; W. J. Kommers, J P. J. Snijders en E. v. Tijen, allen Vlis- singen; W. C. v. Damme, Oud-Sabbinge F. W. Bezemer, Goes; P. J. Y. Vergers, Domburg; M. P. Schipper, Wissekerke. Voor het examen der vereeniging van leeraressen in het modevak te Eind hoven slaagde voor leerares met lof mej C. Malgo te Middelburg. Geslaagd voor het notarieel examen eerste deel de heer G. Layendecker te V 1 i s s i n g e n. Mejuffrouw T. Beckers uit Amster dam slaagde bij het gehouden Nijver heidsonderwijs examen voor de acte Na Geitenkeuring. DRIEWEGEN. Op de jaarlijksche geiten keuring alhier Donderdag gehouden wer den aangevoerd 12 geiten en 3 lammeren. Lammeren 1ste prijs J. Spelier te Ove zande; 2de prijs J. Koster, Oudelande. 1-jarige geiten 1ste prijs met diploma wed. J. Booman; 2de prijs P. Castel beiden te Driewegen; 2-jarige geiten 1ste prijs met diploma F. Koole; 2de prijs Joh. Nijs- se beide te Driewegen. Oudere geiten 1ste prijs P. Spelier te Ovezand en 2de prijs met diploma J. Koster te Oudelande. DE WERKLOOSHEID TE MIDDELBURG Bjj de arbeidsbeurs te Middelburg ston den heden ingeschreven: geheel werkloos: I 731 mannen en 14 vrouwen; gedeeltelijk werkloos 6 mannen; niet werkloos: 7 man-1 nen en 1 vrouw. Algemeen totaal vorige week 753, bijge-1 komen 49, afgegaan 43, over 759. HAAGSCHE POLITIE EN N. S. B. De persdienst der N. S. B. schrijft ons: Mr. A. J. van Vessem, rechtskundig raads man van de N. S. B. en lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, heeft gister middag, vergezeld van twee leidende func tionarissen der N. S. B., een bezoek ge bracht aan den burgemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy, teneinde namens den leider der N. S. B. beklag te doen over het optreden der Haagsche po litie op Woensdag 6 dezer bij gelegenheid van het vertrek der heeren Van Geelker ken en graaf De Marchant et d'Ansem- bourg naar Nederlandsch-Indië. Mr. 'Van Vessem, die persoonlijk het op treden der politie had waargenomen, gaf den burgemeester een uiteenzetting van het gebeurde, terwijl de hem vergezellende functinoarissen, die beiden bij de charge der politie op het gezelschap van den lei der der N. S. B. door slagen met den gum miknuppel waren getroffen, deze uiteenzet ting aanvulden met het geen zij persoonlijk ervaren hadden. Tegenover de voorstelling, welke door de politie aan de pers is gegeven, als zou on ordelijk optreden der N. S. B. de politie tot haar optreden genoodzaakt hebben, stelde mr. Van Vessem met den meesten nadruk vast, dat het optreden der politie door geen enkele noodzaak geboden was, en dat het storend, provoceerend, en zonder aanleiding optreden der politie integendeel ordever- gewelddadig was geweest. Mr. Van Vessem verzocht den burge meester een onderzoek naar het gebeurde en de diepere oorzaken daarvan te willen instellen. De burgemeester zegde 'n onderzoek toe. Mr. Van Vessem werd eveneens ontvan gen door den procureur-generaal bij het ge rechtshof te 's-Gravenhage, mr. A. Brants, aan wien hij eene uiteenzetting als hierbo ven vermeld van de betreurenswaardige voorvallen op 7 dezer gaf. De Procureur-Generaal deelde mede, naar aanleiding van eëne klacht uit het publiek, den hoofdcommissaris van politie reeds over deze zaak gehoord te hebben, en zegde een verder onderzoek toe. KORFBAL. Naar wij vernemen heeft de heer A. Everaars te Vlissingen, bedankt als voor zitter van den Zeeuwschen Korfbatbond. In het Z.K.B.-nieuws schrijft de heer Ever aars dat, nu in alle afdeelingen van den Z.K.B. de zomercompetitie draait, de nieuwe clubs ingeburgerd zijn en de aan sluiting van W. N. Brabant een feit is, hij het oogenblik gunstig acht om uitvoe ring te geven aan zijn reeds eerder ge opperd besluit, het voorzitterschap van den Z.K.B. neer te leggen. De heer Everaars heeft het voorzitter schap van den Z.K.B. sinds Februari 19371 bekleed. WIELRENNEN. DE RONDE VAN FRANKRIJK. Vervaecke wint de vierde etappe. De vierde etappe van de ronde van Frankrijk, welke gisteren werd verreden, heeft weinig spannende oogenblikken opge leverd. Deze etappe was in drie stukken verdeeld: van Nantes naar La Roche sur Yon, een afstand van 62 km, van La Roche sur Yon naar La Rochelle over een afstand van 83 km en ten slotte van La Rochelle naar Royan, over een afstand van 83 km. Alleen op de laatste 83 km viel er iets te beleven, maar de eerste twee etappe-ge deelten waren eentonig, zeer eentonig. De geheele etappe stond in het teeken der Bel gen, d.w.z. zij nestelden zich aan den kop van het peleton en zoodra er ook maar een renner het waagde een poging te doen om te ontvluchten, trokken zij het peleton bij en dan was het uit met de illusies van den vermetele. Op alle drie gedeelten werd dan ook een Belg winnaar. Op de beide eerste stukken kwam het peleton vrijwel gesloten aan en beide malen wist de wereldkampioen Eloi Meulenberg in de eindsprint de over- Goes. Overleden: P. van Belois 74 j. echtgen. J. Roose. (D.Z.) Soeburg. Van 29 Juni5 Juli. Ondertrouwd: M. Geerse 28 j. en P. M. Kieboom 28 j.; M. J. Pluijmers 25 j. en M. C. Willemse 24 j. Bevallen: K. G. Francke, geb. Betsch z. Overleden: H. Boslooper 74 j. vrouw van M. van der Klooster. (Nbld.) Ierseke. Van 29 Juli. Getrouwd: D. J. van Heerewaarden 20 j. jm. te Goes en J. Wisse 19 j. jd. Bevallen: A. J. de Wee, geb. Koster z. (I.C.) Kruiningen. Bevallen: C. M. van Campen, geb. de Poorter z. Overleden: J. Pieper 77 j. wed. J. Nieuwen- huijse. (I.C.) Rilland. Bevallen: C. Nagelkerke, geb. Vos z.; P. C. de Goffau, geb. Kole z.; J. A. Moer man, geb. Zandee d. Overleden: E. P. van Boven 79 j. wed. J- Walraven. Getrouwd: G. de Koster 25 j. jm. en J. Quakkelaar 23 j. jd. te Kruiningen. (I.C.) Wemeldinge. Van 30 Juni7 Juli. Bevallen: A. de Bourgraaf, geb. Dagevos z.; M. M. Bruggeman, geb. Verschuure z. Ondertrouwd: M. Paauwe 65 j. wedn. en J. de Goffau 43 j. wed. (I.C.) Wissekerke. Getrouwd: A. Amperse 32 j. jm. te Kort- gene en J. Koster 23 j. jd. Ondertrouwd: I. A. Verburg 31 j. jm. en E. Schipper 29 j. jd. te Kapelle. Overleden: S. v. d. Weele 75 j. wedn. E. Bouman. (N.B.) Kolijnsplaat. Ondertrouwd: D. Verburg 32 j. jm. en J. Visser 24 j. jd.; G. Verburg 29 j. jm. en WISSELKOERSEN. heden Londen 8.95% Berlijn 72.95 Parijs 5.02 Brusel 30.67% New-York 1.81% gister 8.95% 72.95 5.02% 30.70 1.81% LAWAAI EN MUZIEK. Ik kan mij geheel vereenigen met het' verslagje van Uw correspondent te Arne- muiden in de Middelburgsche Courant van 4 dezer over de Zaterdag jl. aldaar gehou den muziek- en zanguitvoering. Echter heeft hij vergeten te vermelden, dat het alleen tijdens den zang van het kinderkoor stil was. Gedurende de ge heele muziekuitvoering maakten de kinde ren en de opgeschoten jeugd, door krijger tje spelen om de muziektent en heen en weer rennen, een dusdanig lawaai dat men op een meter of acht afstand van de tent staande bijna niets van de muziek hoorde. Dat gaat zoo bij alle concerten. Ik heb reeds op verschillende dorpen muziekuit voeringen van de plaatselijke gezelschap pen bijgewoond, waar het tijdens het ten gehoore brengen van een stuk verboden was zich in de buurt van de kiosk te ver plaatsen, laat staan lawaai te maken. Kan de politie daar niets aan doen? Hetgeen „Arne's Genoegen" presteert is heusch wel de moeite waard om naar te luisteren. Een donateur van „Arne's Genoegen". Door uittreden van den hr. C. Poort vliet is het secretariaat van de Zeeuwsche Vereeniging „Zeelandïa" te Amsterdam overgegaan op den heer H. F. A. Fritz. in opgesloten. Wie op de een of andere wijze een zekere vermaardheid voor zijn ar tikel heeft geschapen, verzuime niet die vermaardheid zoo spoedig mogelijk te be- - schermen, door inschrijving van zijn merk voor de bakker zijn koekjes aldus noemde, te vragen. Wordt zulk een naam eenmaal voor eenig soort Bergen op Zoomsch koekje I algemeen en dat kan soms zeer snel op deze wijze gebruikt werd. I gaan dan vischt hij achter het net. De De bakker werd mitsdien door het Hof kosten zijn niet zoo exhorbitant, dat zij er in het gelijk gesteld en den kruidenier werd verder gebruik van dit merk verboden, on der verbeurte van boete ten behoeve van den bakker bij overtreding. Dit geval uit de praktijk toont zonne klaar aan, dat er ook voor den middenstan der-ondernemer met voorzichtige reclame nog wel wat te bereiken is. Immers het ligt voor de hand, dat de bakker geen geld zou uitgegeven hebben voor een inschrijving van het merk, als de kosten er niet ruim schoots uitkwamen. Zeker zou hij niet in twee instanties zijn recht gehandhaafd heb-, oen, als dat recht geen geldelijke waarde I hij even diligent is om zijn recht te verwer- ■voor hem had. ven en te handhaven. Overigens ligt er nog een practische les l Nadruk verboden. niet spoedig uitkomen. Bovendien zijn ze niet voor goed voor den betrokkene ver loren, want bij overdracht van de handels zaak kan het recht op het merk overgedra gen worden. Het is dus een gewone ver koopbare zaak. Het eigenaardige is juist hierin gelegen, dat het merk alleen met de zaak kan overgedaan worden, niet af zonderlijk. Een gelegenheid derhalve ook voor den ondernemer-middenstander om voor zich door zijn zaak een goodwill te scheppen. In dit opzicht staat hij dus geen haarbreed achter bij het grootbedrijf, mits DE LANDBOUWSTEUN. Zeer terecht merkt U in uw blad van 5 Juli jl. op dat de Landbouwerisiswet in den lande weinig populair is. Velen vragen zich inderdaa f: Hoelang moet dit nog zoo doorgaan. Hoelang zal ons volk zich nog moeten krommen on der de enorme lasten, welke de landbouw steun vordert, en welke o.a. tot uiting komen in de exorbitante belastingen, ge legd op oliën en vetten. Er groeit ontevredenheid in velen, die uiteraard welwillend staan tegenover on ze regeering, maar die door de wantoe standen in den opositie-hoek worden ge drongen. We weten dat de regeering gesteld is voor moeilijke problemen. Maar als men weet, dat bij een groot Ned. industrie-be drijf dat Haar arbeiders moest ontslaan geen cent steun wordt uitbetaald, zoolang de arbeider hun eigen huisje niet hebben opgeteerd, dat door de goede voorzorg hunner directie, geheel of gedeeltelijk hun eigendom is geworden, en men zet daar tegenover de groote sommen die de regeering uitlegt om de landbouwbedrijven te steunen, waarop verschillende boeren zitten die in het geld zwemmen, dan is het erg moeilijk om dergelijke wantoe standen maar rustig aan te zien. Stel hiertegenover de kwestie van de hooge prijzen welke nu weer voor pachten en aankoopen van landerijen worden be taald, de belooning en behandeling die den land-arbeider ten deel valt. Vervanging van menschen door machine's, en niet uit betaling van regendagen allemaal mistoe standen die ten hemel schreien. Mr. dr. Van Rhijn mag het Ned. volk dan toeroepen dat er nog meer offers van haar zullen worden gevraagd, maar er komt een einde en er is een grens. Er is geen welgeslaagde landdag voor noodig om te constateeren dat de oppositie-partijen opnieuw aan het groeien zijn. Zeker, er moet gesteund worden, maar op een andere manier. Zooals de land bouwsteun thans werkt, gaat het den men schen die het werkelijk noodig hebben vrijwel voorbjj. De armeb oertjes, die ar- winning te bevechten. Alleen op het laatste] M de Smit 28 j. jd.; J. Geelhoed 26 j. jm, gedeelte kon Felicien Vervaecke een voor sprong van „een paar honderd meter nemen, waardoor het ditmaal geen sprintzege werd. Het derde stuk verliep aanvankelijk ook even eentonig als de beide voorgaande. Ook nu weer vielen er kleine schermut selingen te bespeuren, totdat plotseling Vervaecke uit het peleton wegschoof. Hij nam 100, 200 meter voorsprong en kwam alleen te Royan aan. Helelmons, die uit stekend reed, voerde het peleton aan in de achtervolging en ging als tweede over de eindstreep voor Servadei. Over de drie gedeelten werd een klassement opgemaakt. De eerste plaats in dit klassement bezet te de winnaar van het laatste gedeelte, Vervaecke, die "dus ook een minuut tijd- vergoeding kreeg. Tweede was de Italiaan Servadei met 32 seconden achterstand en op de derde plaats kwam de winnaar van de eerste twee gedeelten, Meulenberg. Op de dertiende plaats werd ex aequo een groep van 53 renners geplaatst. Mid delkamp, die gisteren weer voortdurend in de voorste gelederen te vinden was, noteerde eenzelfden totaaltijd als nummei twee, Servadei. Anton van Schendel had 40 seconden en Schulte, Hellemons, Van Nek en Dominicus allen 3 min. 24 sec. verschil met den tijd van Middelkamp. In het algemeen klassement heeft de Luxemburger Majerus nog de gele trui behouden. Maar de tweede plaats is van. bezetter veranderd. De Duitscher Wecker- ling, die op het derde gedeelte een lekke band had gekregen, viel naar de tiende plaats in het algemeen klassement terug. Tweede werd thans Leducq, terwijl ver volgens Goasmat, Magne en Matthias Cle mens met eenzelfden tijd de volgende plaatsen innemen. Middelkamp bleef op de 33ste plaats, Anton van Schendel bezette de 39ste plaats, Piet van Nek viel nog iets verder terug en staat thans 67ste, Schulte werd een plaats achteruit geschoven en is thans 72ste, Hellemons ging van de 68ste naar de 7Sste, plaats en ook Dominicus moest een plaats opschuiven en staat thans 84ste. De renners kunnen vandaag in de bad plaats Royan een dag uitrusten. Zondag volgt de vijfde etappe van Royan naar Bordeaux over 205 km. Landenklassement: 1 Frankrijk 85 uur 31 min.; 2 LuxemburgZwitserland 85 uur 35 min. 12 sec.; 3 België 85 uur 36 min. 15 sec.; 4 Duitschland 85 uur 38 min. 35 sec.; 5 Frankrijk b 85 uur 39 min. 13 sec.; 6 Italië 85 uur 45 min. 4 sec.; 7 Frankrijk c 85 uur 47 min. 18 sec.; 8 Nederland—Spanje 85 uur 52 min. 18 sec. VOETBAL. Gisteravond speelde Oud-Middelburg te gen E.M.V.V.V. Oud-Middelburg, dat reeds bjj de rust een 90 voorsprong had, won den wedstrijd met 131. SCHAKEN. Om het persoonlijk kampioenschap van Nederland. De uitslagen van de partijen, welke gis teren in de zevende ronde om het per soonlijk schaakkampioenschap van Neder land zijn gespeeld, luiden: Prins—Fontein 1—0; Van Doesburgh— Landau De Groot—Van Scheltin- ga 10; MulderVan Mindeno 1;0; CortleverVan den Bosch Euwe Muilwijk 10; afgebroken partijen, vijfde ronde: LandauPrins 10; Mulder Muilwijk 01; zesde ronde: Muilwijk- - Cortlever 01. De stand is thans: 1 Eüwe 6 p.; 2. Van den Bosch 5% p.; 3 en 4 Landau en Cort lever, ieder 4% p.; 5 Van Scheltinga 4 p.; HANDBAL. NederlandLuxemburg 93. De wereldkampioenschappen handbal zijn gisteren te Maagdenburg voortgezet met twee wedstrijden, Nederland, dat Donder dag van Zweden verloren had, speelde te gen Luxemburg. Het einde kwam met een alleszins verdiende 93 zege voor onze landgenooten. en L. H. de Pouw 26 j. jd. (N.B.) Hoofdplaat. Over de maand Juni. Bevallen: A. Wabeeke, geb. Van Voren z.; W. Brooymans geb. Van der Riet z.; A. Geernaert, geb. Pilaet z. Getrouwd: L. F. Raedts 29 j. jm. en M. Dierikx 22 j. jd. (IJz.)' Schoondijke. Over de maand Juni. Bevallen: A. E. Hennekeij, geb. Filibert z Overleden: J. de Kok 80 j. echtgen. Joh. van Commence; I. H. Zonnevijlle 69 j. echtgen. N. J. Leenhouts; A. C. Termont 15 j. jm. (A.A.) IJzendijke. Over de maand Juni. Bevallen: H. S. V. van Damme, geb. Mod- de d.; R. S. de Vilder, geb. Lutaert z.; A. I. Vervoet, geb. Onderdonck d.; S. E. IJse- baert, geb. Willemsen d. Overleden: C. Spierens 74 j. echtgen. L. Polle; M. L. Kneut 65 j. echtg. Joh. Sinack; A. G. Mornout 2 j. jm., A. M. Boerman 3 j. jm.; M. Maas 88 j. wed. E. T. Termont; S. F. de Boever 62 j. echtgen. E. M. Kesbeke. Getrouwd: F. Rammeloo 22 j. jm. en M. A. Hamelijnck 21 j. jd.; J. I. de Kramer 27 j. jm. en M. J. Geelhoed 26 j. jd.; J. A. M. Roelofs 32 j. jm. en L. J. van Lanschoot 31 jd. (IJz.) Waterlandkerkje. Over de maand Juni. Bevallen: A. Jansen, geb. Willemsen z. (A.A.) Middelburg 9 Juli. Fruitveiling. Aard beien 724 c., Zwarte bessen 5054 c., Roode bessen 1116 c., Witte bessen 926 c., Gele kruisbessen 1519 e., Witte idem 67 e., Roode idem 1016 c., Tomaten 11 17 c., Frankenthaler 5156 c., alles per kg. Frambozen 1016 c., per pond, Per ziken 28 c., Pruimen 13 c., Meloenen 932 c., alles per stuk. Kersen: Hollan ders 35—40 c., Markiezen 4147 c., Meiker sen 4547 c., alles per kg. Middelburg, 9 Juli. Exportveiling. Zwarte bessen 88.8089.00 per 100 kg. Goes, 8 Juli. Veilingsvereeniging „Zuid- Beveland". Groote veiling. Aardbeien (Ju- cunda 13.50, Zwarte bessen S9.5091,60, Aardbeien Mad. Moutöt 13.60, Roode bes sen (Zoete) 18.10 per 100 kg. Kleine veiling. Zacht fruit. Druiven: Frankenthaler 55, Aardbeien 1022, Roode bessen (Prolific) 14—22, Zoete roode bes sen 12—16, Witte bessen 12—15, Kruisbes sen 4.505, Frambozen 2344, Postelein kersen 1723, Meikersen 2538, Hollan ders 31—38, Markiezen 34, Eierkrieken 15 16, Tomaten 7.5017, Roode Suikerkersen 2227, Klerken 36, Zoete Morellen 1830, Uitschot kersen 8—19, per 100 kg. Perziken 1.50—7, Meloenen 13—28, per 100 stuks. Groenten: Dubb. Princesseboonen 3035, Wagenaarsboonen 2326, Groene boonen 25, Stamsnijboonen 22—25, Eerstelingen 4- 7, idem (drielingen) 3—4.50, idem (kriel) 0.50—4, Doperwten 516, Tuinboonen 5.50- 7.50, Postelein 2.50—7.50, Zilveruien 7—8, Roode kool 1.50, Savoye kool 3.504.50, per 100 kg. Bloemkool 2—12, Kropsla 0.60— 1.50, Komkommers 24, Andijvie 1.10—2.10 per 100 stuks. Wortelen 7.50—10, Rabarber I4; Selderij 1—2.70, Kroten 1—4.50, Uien 4—5.50, Sjalotten 2—2.50, Peterselie 2.80- 2.90, per 100 bos. Kapelle, 8 Juli. Veilingsvereeniging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving". Groote veiling. Jucunda 13.50-13.90, Mad. Moutöt 14.20, Zwarte bessen 92, alles per 100 kg. Kleine veiling. Kersen: Meikersen 20— 49, Hollanders 23—42, Morellen 18—32, Markiezen 2137, Suikerkersen 2532, Bruine Blanche 16—21, Roode Blanche 18 24, Ronde Blanche 25, Zuurtjes 20—23, Krieken 21, Stelkrieken 19, Eierkrieken 30, Zwarte kersen 27, Spaansche Wijnkers 15. Diversen: Aardbeien 817, Frambozen 2153, Roode bessen 1423, Witte bessen II—14, Kruisbessen 10—23, Logambessen 20, BI. druiven 43—45, alles per kg. Perzi ken 27,5 per stuk. Groenten: Aardappelen 17,5, Doperwten 513, Dubbele Pr. Boonen 2130, Gele - - - 14 moe lijden op hun klein gedoetje, ont vangen niets, terwijl de groote heereboe ren er dure auto's van koopen. Ik stel me niet voor dat dit protest iets boonen 17, Postelein 8 10, Tomaten zal bten maar vroeg of laat, mr. Van Rijn, 20, Rabarber 4, alles per kg, Komkommers loopt dit spaakI 24, Bloemkool 312, beide per stuk, Bos- Een Middenstander die geen peen 10, Kroten 33,5 beide per bos, Na- steun krijgt of vraagt. tuursla 5080, Andijvie 2.102.20, beide p Goes, 6 Juli 1938. 100 stuks, Koolplanten 5—9, idem.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 3