«Lumière» BUITENLAND. Overbrugging van de Zandkreek. MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. GOES. WALCHEREN. BREEDE WATERING BEWESTEN IERSEKE. N00RDBEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D MODERNE HANGLAMPEN FRANKRIJK. De kathedraal te Reims hersteld. WEERBERICHT. DUITSCHLAND. gedurende 53 jaar heeft vervuld, en die in het verslagjaar den voorzittershamer over droeg aan den heer Bloemers. Met groote waardeering wordt voorts vermeld het feit, dat Prins Bernhard onge veer gelijktijdig met de voorzitters-mutatie, het eere-voorzitterschap van den A.N.W.b! op zich heeft willen nemen. Als een belangrijke nieuwe instelling worden genoemd de grenskiosken, dat zijn kleine moderne gebouwtjes, welke de A.N. W.B. aan de grenzen in aanbouw heeft, en die een belangrijke functie kunnen ver vullen in het vreemdelingenverkeer naar ons land. De employé's van deze grenskios ken zullen assistentie verleenen bij het ver vullen der formaliteiten, inlichtingen van toeristischen aard verstrekken, en ook zal er gelegenheid zijn een klein bedrag aan geld te wisselen, noodig b.v. voor 't betalen der Nederlandsche belasting. O.a. bü Sluis aan den drukken verkeersweg van de Bel gische kuststreek en Belgisch West Vlaan deren naar ons land is men bezig zulk een grenskiosk te bouwen. Deze mooie tagfr welke het bezoek van buitenlanders aan ons land (en het langer blijven) zeer ten goede kan komen, aanvaardt de A.N.W.B. in de overtuiging, ook op deze wijze het al gemeen belang weder te dienen. Bovendien zijn maatregelen genomen om toeristische service te verstrekken aan verlofgangers in Suriname en Curagao, in voorbereiding zijn plannen voor bebakering van den weg al daar. Een belangrijke beschouwing treffen wij in het verslag aan over de Nederland sche verkeerspolitiek met ernstige klachten over de onhoudbare belastingen en mede daardoor sterke belemmeringen van den groei van het motorverkeer. Het verslag houdt de stelling in, dat de regeering om de geraamde opbrengst der belastingen werkelijk te krijgen, voorstandster moest zijn van lagere belastingtarieven, waardoor opbloei van het verkeer is te verwachten. Verschillende voorbeelden worden gegeven met de bedoeling aan te toonen, dat nog altijd vele officieele instanties min of meer auto-vijandig blijken te zijn. Reeds ruim 1.750.000 heeft de A.N.W.B. voor de bebakening der wegen uitgegeven; het aantal wegwijzers is in het afgeloopen jaar gestegen van 3783 tot 3855, het aantal richtingsborden en vóórrichtingsborden van 687 tot 874; het aantal „paddenstoelen" van 428 tot 458 doch het antal waarschuwings borden daalde van 694 op 666, dit laatste in verband met de voortschrijdende wegenver betering. Van de tientallen onderwerpèn, die de A.N.W.B. op het terrein der service voor internationaal toerisme heeft, noemt het verslag o.a. de verzachtingen, die de Nedpr- landsche regeering, na een verzoek van de zijde van den A.N.W.B. wist te verkrijgen in de Belgische voorschriften ter regle menteering (en beperking) van het betaal de personen- en goederenvervoer; de rui mere openstelling van douanekantoren aan de Belgische grens, waarover in één jaar tijds niet minder dan 4 maal met succes ge adresseerd werd; het verplichte rijwielach terlicht, dat voor buitenlanders werd ont daan van zijn meest hinderlijke bepalingen; het touringcarverkeer naar Nederland, waarvoor eveneens met succes wijziging der voorschriften werd bepleit; de stren gere controle op bagage en op nationali- teitsbewijzen enz. enz. In 1937 verstrekte de A.N.W.B. in totaal 103.591 grensdocumen- ten, tegen 100.638 in 1936. Behalve over de meer bekende gebieden, waarop de A.N. W.B. zich met succes beweegt, gewaagt het verslag van nog verschillende andere din gen, die minder vaak bij het groote pu bliek bekend worden. Zoo noemt het ver slag den strijd tegen ontsierende reclame, gestadig werken voor het behoud van na tuurschoon; stichting van natuurreserva ten enz. Van welk een groote beteekenis bijv. de A.N.W.B.-bons zijn voor het binnenlandseh toerisme en daarmede voor de welvaart in hotel-, café- en restaurantbedrijven blijkt wel uit de groeiende populariteit van deze „zwerfbons", die dit jaar in ruim 850, ho tels e.d. erkend worden tegenover 669 in 1937. De Gouden Bergsma Medaille werd uit gereikt aan mr. P. G. van Tienhoven en dr, Jac. P. Thijsse. Een plaquette voor het gedurende 50 jaar onafgebroken lid zijn van den Bond, ont ving o.a. de heer W. Kakebeeke te Goes De minister niet langer tegen tolheffing, Naar wij vernemen heeft de minister zijn aanvankelijk absoluut afwijzend standpunt tegenover tolheffing op de Noord-Beve- landsche brug laten varen. Het in dit opzicht nieuwe standpunt dat de minister thans inneemt zal aanleiding zijn tot een nieuwe berekening, ten opzich te van de financiering. Hiermede is onge twijfeld weer een belangrijke stap gezet naar de verwezenlijking der plannen die de laatste maanden op een dood punt gekomen waren. De Zeeuwsche Coöperatiedag. Heden vertrokken drie booten van den Provincialen Stoombootdienst van Vlissin- gen en Middelburg met eenige honderden vrouwen en kinderen van leden ,van de verschillende coöperaties uit beide ge noemde plaatsen en o.a. ook uit Soeburg naar Zieriksee, waar dit jaar de Zeeuw- schen coöperatiedag wordt gehouden. VECHTPARTIJ TUSSCHEN WERK- WHLIGE EN STAKERS. SEROOSKERKE. Gistermorgen toen de timmermansknecht L. G. te 't Zand (gem. Koudekerke) zich per rijwiel naar zijn werk begaf naar den timmerman De K. te Oostkapelle ontmoette hij alhier op den Noorstraatweg een groepje bouwvak arbeiders uit Oostkapelle, werkzaam te Middelburg. Doordat deze G. in den weg traden was hij genoodzaakt af te stappen en ontstond een woordenwisselingmet die beticht werd van „onderkruiper". Deze woordenstrijd eindigde in een handgemeen, waarbij G. verwonding aan een zijner handen opliep en zqn rijwiel lantaarn werd beschadigd. G.. heeft bij de politie aangifte gedaan. Zooals bekend, duurt de staking onder de bouwvakarbei ders te Oostkapelle nog altijd voort. LARVEN VAN DEN COLORADOKEVER. Gister werden in een aardappelveld al hier ongeveer vijftig larven van den Co loradokever gevonden. Zij werden overge bracht naar den burgemeester. VERE. De inzameling ten bate der re- classeeringsvereeniging „Het Hoogeland", heeft in deze gemeente bijna 14 opge bracht. ge Een aanrijding. Gisteren heeft een aanrijding plaats had tusschen een auto en een houtkar den hoek van de Wagenaarstraat en Balans. Daarbij zijn beide voertuigen beschadigd, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De houtkar werd tegen den muur geduwd van een huis, wat een broken ruit opleverde. De gouden morgenstond Gistermorgen, te ongeveer drie uur, werd J. v. d. S. te Wilhelminadorp, ver baliseerd omdat hij zonder licht reed. ge Vrijdagmiddag werd in de Prins van Oranje te Goes een vergadering van Inge landen van de „Breede Watering bewesten Ierseke" gehouden. De voorzitter, de hr. C. Vereeke, dijk graaf, deelde mede, dat aanwezig waren 98 personen, uitbrengende 167 stemmen. In gekomen was o.a. de ministrieele goedkeu ring tot stichting van een electrisch ge maal bij Ierseke. Met de P.Z.E.M. werd een overeenkomst voor de levering van electrischen stroom getroffen. Met den bouw van het gemaal werd begonnen. Het delven der leidingen en het egaliseeren der gronden gebeurt onder leiding van de Ned. Heide Maatschappij. Verder deelde spr. nog mede, dat voor de functies van opzichter en adjunctopzichter 155 sollicitaties inkwa men. Na stemming werd nu benoemd tot op zichter de hr. A. de Graag, te Utrecht, (no. 2 der voordracht), met 92 st. tegen 53 st. op den hr. J. A. Kant, Den Haag (no. 1), en 22 st. op den hr. W. A. Trimpe, te Hoorn (no. 3.) Tot adjunctopzichter werd benoemd de hr. G. Beenhakker, Haarlem, (no. 1 der voordracht), met 115 st., tegen 4 op den hr. J. Verschuure, Menaldumdeel (no. 2) en 48 op den hr. A. Slabbekoorn, Biezelinge (no. 3.) Hierna was de benoeming der vaste werklieden aan de orde. Benoemd werden de no's 1 der voordracht, de hrn. N. Schip per, J. van Oosten, M. Eversdijk, S. Paauwe, C. Lindenbergh, D. de Witte en M. de Wit te. Vervolgens werd zeer eervol ontslag ver leend aan den heer H. J. Belzer, als opzich ter, onder dankbetuiging voor de groote, aan het waterschap bewezen diensten. De pensioengrondslagen werden volgens bestuursvoorstel en z. h. st. vastgesteld. Daarna was aan de orde een schrijven van Ged. Staten, betreffende de vereeni- ging van den polder „Haventje van Bieze lingen" en het door den nieuwen rijksweg de verlegging van den dijk en het afgraven van andere dijken, afgesneden gedeelte van den Willem Annapolder met de Breede Watering. De griffier, de hr. A. Mol deed mede- deeling van de sinds 1936 over dit onder werp gevoerde correspondentie. De moei lijkheid was een regeling te vinden voor de te betalen dijkgeschotten voor de nieuwe gedeelten, daar de Willem Annapolder 27 en „Haventje Biezelinge" 4.70 dijkgeschot heft. Ged. Staten stellen nu voor, voor den grond van den Willem Annapolder 20 jaar 27 te blijven heffen. De eerste 10 jaar zal deze 27 geheel afgedragen worden aan den Willem Annapolder, en de tweede 10 jaar zal daarvan 13 afgedragen worden, 14 zal dan ten goede komen aan de Bree de Watering, zijnde het huidige dijkgeschot, Van het „Haventje Biezelinge" zal men 4.70 heffen, met jaarlijksche verhoogin gen van 50 ct. tot het gewone dijkgeschot bereikt is. Dan zal echter niet het even- tueele restant van den huidige schuld in het dijkgeschot verdisconteerd mogen zjjn, daar het „Haventje Biezelinge" thans schuldvrjj is. De hr. P. O e 1 e Goes, maakt er aanmerking op, dat het „Haventje Bieze linge" in de toekomst niet in het Water schap vertegenwoordigd zal zijn. De hr. Joh. Pilaar merkt op, dat de ingelanden daarover geen zeggen schap hebben en dit bij de hoogere autori teiten berust. De hr. W. Kakebeeke beves tigt dit nader. De heer P. O e 1 e wijst op het geval, dat de tweede 10 jaar het dijkgeschot hoo ger kan zijn, dan thans het geval is. Als het dan b.v. 18 was, zou hij 9 aan den Willem Annapolder af willen dragen. De hr. Mol meent, dat alleen de hui dige dijkgeschotten als grondslag kunnen worden aangenomen. Zoo verwacht njj b.v, dat de Willem Annapolder over hoogstens 2 jaar een dijkgeschot van 47 zal moeten heffen. Het was het bestuur niet te doen, om eenig voordeel te behalen. Het wilde slechts een regeling op goede grondslagen, De hr. Joh. Pilaar stelde hierop voor, aan het schrijven van Ged. Staten ad haesie te betuigen. Dit voorstel werd z. h. st. aahgenomen, De hr. J. Wiss e, Kapelle, merkte op dat het dijkgeschot van het haventje met 4.70 te laag gesteld was. De v o o r z. wees er op, dat dit onder werp, met het besluit tot adhaesiebetui ging nu afgedaan was. De hr. Wisse meende, dat dit alleen op den W. A. polder betrekking had. De hr. Pilaar zeide zijn voorste! wel te willen herhalen. Zijn bedoeling was, aan het geheele voorstel adhaesie te betui gen. De v o o r z. achtte herhaling niet noo dig en de kwestie afgedaan. Het voorstel tot aankoop van zijkantwe gen in de gemeente 's-Heer-Arendskerke ter oppervlakte van 0.90 ha voor 10 den hoop werd z. h. st. aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de hr. F. B u y s- rogge, Kloetinge de macadam op de wegen vóór 15 Oct. uit de strooien, waarop de v o o r z. overweging toezegde. ■IERSEKE. Donderdagavond had het 1%- jarig zoontje van den slager E. Poelman het ongeluk zijn hand in de snijmachine te steken die zijn moeder juist bediende. Het handje werd leelijk toegetakeld, zoodat de hulp van dokter Polderman moest wor den ingeroepen. RAAD VAN KOLIJNSPLAAT. KOLIJNSPLAAT. Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burge meester Stute. Afwezig waren de heeren Janse en Har- tog zonder kennisgeving. Naar aanleiding van een adres van de afdeeling Noord- en Zuid-Beveland van den Alg. Ned. Politiebond werd besloten aan den gemeente-veldwachter voor den verde ren duur van den cursus vergoeding van de kosten van het veer te verstrekken. Aan den heer P. D. Vroonland werd op zijn verzoek ontheffing verleend van het beta len van schoolgeld. Van Ged. Staten was een schrijven inge komen betreffende aansluiting bij het des tructiebedrijf „Gekro" te Overschie. De V o o r z. deelde mede, dat de aansluiting zal kosten 2 cent per inwoner en 2 cent per hectare bouwland per jaar. Hij stelde voor, hoewel niet ten volle met het contract sym- pathiseerende, toch te besluiten tot aanslui ting, daar men hiertoe toch gedwongen zal worden. Verschillende leden vonden het verkeerd, dat men op zulk een manier be handeld wordt. Men moest stemmen voor een contract, terwijl men er verschillende bezwaren tegen had. Na ampele besprekin gen werd met 4 tegen 1 stem het voorstel van B. en W. verworpen. Wethouder Van Dis stelde nu voor te besluiten om niet aan te sluiten. Hij deed dit op de volgende gronden: 1. Het voorgeschreven bedrag van 2 cent per ha was onbillijk, daar hier ter plaatse weinig vee gehouden wordt; 2. Slechts enkele dagen voor den bepaalden datum, waarop de overeenkomst in werking zal treden, komt er een schrijven, dat aan gesloten moet worden. Behoorlijk tijd voor nEMjer onderzoek ontbreekt totaal; 3. Het apparaat, dat voor de „Gekro" te Kruinin- gen zal gemaakt worden, is pas 1 October klaar en betaling moet toch al vast plaats hebben van 1 Juli af. Met 4 stemmen voor en 1 tegen werd het voorstel van den heer Van Dis aangenomen. Wethouder Dees was het volkomen eens met de bezwaren van de tegenstemmers tegen het besluit van B. en W. Hij was evenwel van meening, dat al het praten toch niet zal baten, daar de dwang tot aansluiten beslist zal volgen. Om deze reden wilde hij ook niet voor het voor stel van wethouder Van Dis stemmen. De gemeente-rekening over het dienstjaar 1937 werd aangeboden en in handen ge steld van een commissie, bestaande uit wet houder Dees en de leden Vink en Hartog. Wethouder Van Dis deelde op verzoek van den Voorz. mede, dat de inrichting voor het drogen van de slangen van de brand spuit was afgebroken, daar de paal, waar langs de slangen geleid moesten worden, versleten was. Hij had nu een onderzoek ingesteld naar een manier om de slangen electrisch te drogen. Er zijn in den handel voor dat doel motoren, die per uur 100 m slang kunnen drogen. Het stroomverbruik gedurende dien tijd bedraagt 4 kilowatt. De prijs van zulk een motor bedraagt 250. terwijl daarbij nog komen de koppelingen voor het aansluiten van de slangen. Na verschillende besprekingen werd op voorstel van den Voorz. besloten de verschillende handelaren ter plaatse uit te noodigen tot een conferentie om te trachten, of de moge lijkheid niet in het leven geroepen kan wor den, dat een van hen voor zich zelf zulk een motor aanschaft, die dan voor verschil lende andere doeleinden gebruikt kan wor den. De gemeente kan dan, als de brand slangen gedroogd moeten worden, bij hem terecht. Op deze manier behoeft de motor niet bijna het geheele jaar renteloos te staan. Bij de rondvraag zeide de heer De Pree, dat wethouder Van Dis had geklaagd over de afscheiding op de begraafplaats. Hij kon den Raad mededeelen, dat hij een onder zoek ter plaatse had ingesteld en bevonden had, dat de toestand er veel verbeterd is. Er is wel is waar geen sloot meer, doch het paadje, dat er gelegd is, ligt er heel netjes bij. Wethouder Van Dis zeide, dat hij bli was, dat de heer De Pree dit punt ter spra ke bracht. Zijn klacht behelsde het feit, dat de heer Van der Weele zonder met iemand overleg te plegen een sloot had gedempt; terwijl hij verder eventueelen afvoer van 't water had bemoeilijkt. Namens B. en W. is aan den heer Van der Weele een schrijven gezonden, waarin hem werd gewezen op het ongeoorloofde van zulk een handelwij ze. Hierop is taal noch teeken terug ont vangen. Op voorstel van den Voorzitter werd besloten den heer Van der Weele nog eens te wijzen op het ontvangen schrijven, Mocht er dan nog geen antwoord ontvan gen worden, dan zal verder gehandeld wor den. De heer Contant zeide, dat er in de Westelijke Achterstraat een welput van de gemeente is, die niet voldoende afgesloten kan worden. Dit vormt een gevaar voor de kinderen, want dezer dagen waren er een drietal bij de openstaande put aan het spe len. Namens B. en W. werd beloofd, dat voor een góed slot zal gezorgd worden. GROEDE. Donderdag had onder zeer veel blijken van deelneming op Westerveld de crematie plaats van het stoffelijk over schot van wijlen den heer A. H. J. Beu ningh, in leven notaris alhier. Vanuit de aula werd de kist uitgedragen naar het co lumbarium, waar de verassching plaats had. Namens de familie werd het woord ge voerd door den zwager van den overledene den heer Fremery Kalff. Namens de notarissen uit Z.-Vlaanderen door notaris J. Mijs, en namens zijn vrien den in Zeeuwsch-Vlaanderen en de Mij. ter Bevordering van Ooft- en Tuinbouw, door den heer D. H. van Zuijen. De met een schat van bloemen bedekte kist daalde daarna, onder plechtig orgel spel, naar zijn laatste bestemming. De Spaansche burgeroorlog. DE OPMARSCH DER RECHTSCHEN IN CASTELLON. Het legerbericht van het groote hoofd kwartier te Salamanca meldt: aan het front van Castellon hebben de rechtsche troepen het dorp Nules bezet, „waar de regeeringstroepen op het laatste oogen- blik alle kerken en de voornaamste, ge bouwen in de lucht hebben laten vliegen." Vierhonderd man werden gevangen geno men. Het communiqué van het ministerie van landsverdediging te Barcelona zegt, dat aan het Levantefront verwoed wordt ge streden in den Oostelijken sector, waar de vijandelijke strijdkrachten, gesteund door vliegtuigen, de regeeringstroepen ge dwongen hebben tot ontruiming van het dorp Nules, ten Zuiden waarvan de strijd met felheid voortduurt. Gayda is wantrouwig inzake de terugtrekking der vrijwilligers. In een commentaar op de overeenstem ming van Londen ten aanzien van de te rugtrekking der buitenlandsche vrijwilli gers uit Spanje schrijft Gayda in de Gi- ornale d'Italia, dat hij verwacht, dat Bur gos „gelijk rechtvaardig is, ernstige waar borgen zal eischen voor een onpartijdige en authentieke uitvoering van het plan door beide partijen en dat Barcelona zijn gebruikelijke tactiek van obstructie en uitstelmanoeuvres zal tirachteii,1 in het werk te stellen". Aan den anderen kant is Gayda wan trouwig geworden, „door het feit, dat men te Parijs, zelfs in welwillende kringen, verwacht, dat in geen geval iets belang rijks kan worden verkregen voor Kerst mis" en aldus voegt Gayda hieraan toe, .,in bijna zes maanden zal veel water on der de bruggen doorstroomen en talrijke gebeurtenissen kunnen zich nog voordoen te land en te water." De strijd in het Verre Oosten. met matglazen lichtdemper. Zie etalage. GEBR. KUNST v/h WOLDERS Lange Delft 76 Middelburg. (Ingez. Med.) EEN CHINEESCHE TEGENAANVAL HEEFT SUCCES. De Chineesche troepen, die den Zuide lijken oever van den Jangtse verdedigen, hebben naar uit Hankau wordt gemeld, een belangrijke overwinning behaald bij een tegenaanval ten Oosten van Hoekau aan den Noordelijken punt van het Po- ang meer. Twee- tot drieduizend Japan- neezen zijn gesneuveld. Een der beroemdste Gothische bouwwerken, in den wereldoor log verwoest, heeft zijn ouden luister herkregen. Het is vandaag feest te Reims. De be roemde kathedraal in die stad, die in den wereldoorlog grootendeels werd verwoest, is hersteld; hersteld in zijn ouden luister. Vandaag hebben onder enorme belangstel ling de inwijdingsplechtigheden plaats ge had. Reims, het Romeinsche Durocotorum, was reeds een bloeiende stad in Gallie toen Pa rijs nog een vrij onbeduidend door heuvels en wouden omgeven oord was. Reims ont leent haar naam aan den keltischen stam der Remi. Eén der eerste bisschoppen heet te Remigius; de oudste, vroegromaansche, kerk van Reims, de Saint Remi, is naar dien bisschop genoemd. Bisschop Remigius speelde een belang rijke rol bij de kerstening der Franken. Hij doopte in den jare 496 koning Clovis, die zijn tot de kerk bekeerde vrouw had ge zworen tot het christendom te zullen over gaan, indien hij de overwinning op de Ale- mannen, de germaansche stammen die in het begin der derde eeuw aan den boven- Main woonden mocht behalen. Aan koning Clovis verleende de oisschop van Rome voor het eerst den titel van „roi trés chrétien", allerchristelijksten koning, Dit is tot het einde van het Fransche ko ningsehap de eerenaam der Fransche ko ningen gebleven, al was zulks helaas niet altijd even verdiend. Van oudsher is Reims de kroningstad der Fransche koningen. Van 988 af, toen Lo dewijk de Vrome er werd gekroond, tot aan 1825 bif de kroning van Karei den Tienden Eén van de hoogtepunten der plechtighe den vandaag te Reims, was de overreiking aan kardinaal Suhard, aartsbisschop van Reims, van den standaard, welke Jeanne d'Arc droeg bij de zalving van Karei den Zevenden in 1429. Men weet, dat het in feite de Maagd van Orleans was, die den honderdjarigen oorlog won en die den dauphin kroonde. Het boerenmeisje van Domremy, dat in 1431 te Rouaan levend werd verbrand, is niet slechts de heldin der stukken van Schiller en Shaw, doch het voorwerp der wormste vereering van het Fransche volk geworden. In verschillende steden van Frankrijk o.a. te Parijs en te Reims vindt men standbeelden van Jeanne d'Arc, die in 1920 heilig werd verklaard telkenjare worden ter harer nagedachtenis in geheel het land feesten gehouden. Ook thans is het feest van Reims, dank zij de schenking door Engeland van een duplicaat van het oude vaandel, waarmede de Maagd van Orleans de Fransche troepen voor ging, ten deele het feest van Jeanne d'Arc. Op de plaats van de kapel te Reims waar de Frankenkoning Clovis werd gedoopt is in 1211 de bisschopskerk gebouwd, de ka thedraal, aldus genoemd naar de cathedra, den katheder, den bisschopstroon. Dit meesterwerk van hooggotischen stijl, waar aan de bouwmeester Jean d'Orbais, en la ter Jean Ie Loup arbeidde, was pas in 1294 gereed; de torens dateeren zelfs van nog veel later van 1428 en van 1485. Deze laatst genoemde toren werd reeds in het begin van den wereldoorlog stukgeschoten. Reims was van 4 tot 12 September 1914 bezet door de derde legerafdeeling der Duitsche troepen. Gedurende den ganschen oorlog trouwens lag de stad in de vuurzo ne. Meer dan een kwart van het aantal hui zen is platgeschoten; geheele dorpen vie- Met den heer Beuningh is van ons heen gegaan een liefdevol echtgenoot, een trou we huisvader, een ware vriend en een goed mensch. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Krachtige tot matige, meest W. wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn lijk weinig of geen regen, iets warmer. UKKEL: Matige tot vrij sterke W. wind, afwisselend bewolkt en helder, plaatselijk regen, matige temperatuur. Zo. 10 Juli. Zon op: 4 h 51; onder: 21 h 18. Licht op: 21 h 48. Maan op: 19 h 37; onder: 3 h 02. Ma. 11 Juli. Zon op: 4 h 52; onder: 21 h 17. Licht op: 21 h 47. Maan op: 20 h 17; onder: 3 h 54. V.M.: 12 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juli. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 9 12.27 24.51 6.24 18.50 Zondag 10 13.14 7.13 19.42 Maandag 11 1.37 13.54 7.56 20.24 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juli. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 9 1.32 14.09 7.24 19.56 Zondag 10 2.32 15.01 8.18 20.48 Maandag 11 3.21 15.45 9.02 21.25 len in puin. Eenige gehuchten, Nauroy on der andere, zijn nooit weder opgebouwd. Nog ieder jaar worden de voormalige slagvelden om Reims ''door duizenden vreemdelingen bezocht. De indruk, dien men opdoet van deze verlaten oorden, waar twintig jaar na het sluiten van den wapen stilstand nog alles herinnert aan dood en verderf dier menschenslachting, blijft iemand gansch zijn leven bij. Door een eerste gift ruim vijftien mil- lioen franken van Rockefeller daartoe in staat gesteld, is dadelijk na den oorlog met de restauratie der kathedraal een be gin gemaakt. Meer dan een begin kon het niet zijn, op de kathedraal waren drie honderd bommen neergekomen; de schade bedroeg 140 millioen franken. Echter kon van 1927 of weer in den dom dienst worden gedaan en thans heeft Henri Deneux, de zestigjarige bouwmeester, die sedert 1920 dit werk leidde, de restauratie kunnen vol tooien. Ds. NTEMÖLLER „TOT EEN SKELET INGEVALLEN". Uit Berlijn wordt, volgens een bericht in het (s.d.) „Volksblad" aan de „News Chro nicle" gemeld: Uit betrouwbare bron is bekend gewor den, dat het leven van ds. Niemöller, die op het oogenblik in een concentratiekamp wordt vastgehouden, ernstig in gevaar is. Hij is, zegt men, „tot een skelet ingevallen", is buitengewoon zwak en toont een toene mend verval van krachten. Hij lijdt ook aan ondervoeding, daar het voedsel in het concentratiekamp van Sach- senhausen onvoldoende en slecht is. Hij is geestelijk geknakt door de voortdurende eenzaamheid. Hij vertoeft alleen in een klei ne cel. Als hij gelucht wordt, mag hjj zijn medegevangenen noch zien, noch spreken. Het is de laatste hoop van mevrouw Nie möller, dat zij Hitier te spreken kan krij gen om voor haar echtgenoot te pleiten, die alleen nog te redden zou zijn, als hij onmiddellijk naar een sanatorium overge bracht zou kunnen worden. Tot nu toe ech ter heeft de Geheime Staatspolitie haar ge weigerd om Hitier te naderen. NIEUWE SCHOOLWET. Havas meldt uit Berlijn: Vandaag is een nieuwe wet op het onderwijs afgekondigd, waarbij het onderwijs in het Derde Rijk „geünificeerd" wordt. De eerste vier school jaren moeten worden doorgebracht op de „Volksschule" waardoor practisch de bij zondere scholen voor de eerste vier leerja ren worden uitgeschakeld. Deze wet heeft ten doel de Duitsche jeugd een grondige nationaal-socialistische opleiding te geven. EEN NIEUWE HUWELIJKSWETGEVING. Met ingang van 1 Augustus 1938 zal een nieuwe huwelijkswetgeving worden ingevoerd, waardopr in het bijzonder de „misstanden", die in het land Oostenrijk uit de starre dogmatisch-kerkelijke bepa lingen van het daar geldend huwelijksrecht waren voortgekomen, tegengegaan wor den. Door de bepaling, dat staatrechtelijk alleen de verbinding in den echt door den burgerlijken stand geldig is, wordt in de Ostmark een einde gemaakt aan den toe stand, dat het meerendeel der huwelijken zonder eenige medewerking van den staat als den vertegenwoordiger van de volks gemeenschap alleen door den priester werd voltrokken en dat al naar het kerkgenoot schap, waartoe de echtelieden behoorden, verschillende voorschriften voor de ver bintenis in den echt golden. Onder de hu welijksverboden nemen verschil van bloed en ongeschiktheid voor het huwelijk de eerste plaats in. Voorts wordt een uniform echtscheidings recht ingevoerd, waarbij de tot dusver voor Oostenrijk geldende onontbindbaar heid van katholiek-kerkelijke huwelijken wordt opgeheven. Het nieuwe echtschei dingsrecht gaat uit van het beginsel, dat slechts die huwelijken ontbonden kunnen worden, die vóór het volk in zijn geheel waardeloos geworden zijn, en dat gelijk tijdig door de praktijk der echtscheiding de achting voor het huwelijk versterkt wordt. Een nieuwe grond voor echtschei ding is o.a. hardnekkige weigering der voortplanting.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2