tytrotriricïnle HIDDELBU m COURANT STIL BINNENLAND. N.V. P.Z.E.M. JieettWist Hf COUftAÜT De Haven In Zicht. De zaak-Oss. De techniek staat niet Jan. '38 10 Febr. s j j 18 Maart a j 17 April 11 Mei .33.;; 55 Juni. ;33.i 45 Geen speciale pannen meer 11 feoofet Electrisch voor Vraagt onze nieuwe prijs courant aan 3lii> installateur Tweeplaats Comfoor No. 25 Drieplaats Fornuis No. 13 Ring- kookplaten f 1.50 extra per stuk 's-GRAVENPOLDER ZEELAND. De A. N. W. B. te Vlissingen. Dagblad. Uitg. N.V. DeMiddelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 159. DRIE BLADEN. ZATERDAG 9 JULI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Na, dikwerf bittere, critiek er was reden te over voor, naar vriend en vij- ands oordeel beiden -is het plicht en een genoegen beide, thans een woord van hartelijke instemming te mogen neerschrij ven met de nu bekend geworden regee- ringsplannen inzake de schrijfwijze van onze moedertaal. Want onze bange, en zeker op erva ringsgrond gerechtvaardigde, vrees dat het voor de zooveelste maal wéér den kant van een kapstokcommissie uit zoude gaan, is nu eens, wonder boven wonder, maar bovenal: gelukkig, niet bewaarheid ge worden; naar uit de installatierede van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen is gebleken, is thans na veel omzwalkens de haven in zicht. Men heeft menigmaal gedacht, en uiting aan die gedachte gegeven ook, dat ons blad het spellingvraagstuk belangrijker achtte dan het in werkelijkheid is. Ten onrechte: niet dit vraagstuk zelf, maar het ter zake gevoerde regeering s- beleid (waarbij overigens van be leid noch van voeren feitelijk sprake mocht heeten) gold onze afkeurende be langstelling. De zaak zelf achten wij niet zóó ont- zaglijK belangrijk, en wij kunnen het best begrijpen, dat er waren, die destijds uit riepen: had de regeering nu niets beters te doen? Maar: de zaak eenmaal aan de orde ge steld z ij n d e, maatregelen getroffen hebbende, ware een vaster, bewuster, mocht het zijn een ietwat radicaler, be leid der regeering ons vele malen liever geweest. Gedane zaken nemen evenwel geen keer; vooral bij regeeren en bij het be schouwen van regeeringshandelingen, moet men hoofdzakelijk vooruitzien. De Kollewijniaansche die-hardes waartoe wij nimmer behoord hebben - zullen misschien niet al te best te spre ken zijn over wat er nu komen gaat. De gematigden onder hen, en die vormen ze ker de meerderheid, dunkt ons wel. Als de commissie het niet al te bont maakt (en met twee deskundigen als dr. Van Haeringen en dr. Buiskool er in, mag dat toch wel uitgesloten geacht wor den, temeer waar de taakomschrijving vrij scherp begrensd is) dan kan zij er van verzekerd zijn, dat het overgroote meeren- deel van het Nederlandsche volk haar werk met zeer verheugende belangstelling zal gade slaan, en dat het een zucht van verlichting zal slaken, dat eindelijk het gezeur en gezemel over zulk een voor het leven des volks ten slotte toch slechts van secundair belang zijnde zaak uit zal zijn. De dagbladpers zij heeft er her haaldelijk blijk van gegeven, dit te wil len zal zeker ongeveer tegelijk met de regeering „omschakelen"; het taalkundig geslacht der „niet-kennelijk-mannelijke" woorden zal, als de taalgeleerden gelijk hebben, wel een natuurlijken dood ster ven, en hebben zij tenslotte tóch ongelijk, welnu, dan zullen we wel merken, dat het zich tegen alle natuurwetten in vroolijk handhaaft. Wat dan weer een nieuwe op te teekenen wet zal zijn. Wij zullen daar geen slapelooze nachten van hebben. „De regeering heeft besloten de schrijf wijze der examenspelling in de van haar uitgaande stukken over te nemen." Dat is het verlossende woord, waarop ge wacht werd. Moge de regeering 'spoedig, na dat het rapport der commissie verschenen :zal zijn, dit reeds genomen besluit ten uitvoer te leggen! Dan zal natuur- 1 ij k de geheele dagbladpers meê om schakelen. En dan is, vermoeden wij, binnen de veertien dagen de heele spel ling-kwestie de wereld uit. Binnen zes weken weten we niet be ter of er is nooit zulk een kwestie ge weest. Men meene niet er zijn altijd kwaad denkende lieden dat het óns leed zal doen, een onderwerp voor scherpe kritiek kwijt te zijn. Neen, en integendeel: niets zal ons liever zijn dan dat we over deze zaak nimmer meer één woord vuil behoe ven te maken. De haven is in zichtmoge het scheepje nu niet meer stranden, maar binnen afzienbaren tijd veilig en stevig gemeerd liggen GEMENGD NIEUWS. Vijf en zeventig jaar getrouwd. Op 22 Juli a.s. zal het 75 jaar geleden zijn dat het echtpaar P. Muller en E. Heerens, wonende te Delft, in den echt werd verbonden. De man werd op 23 December 1840 ge boren te Dordrecht en is thans dus bijna 98 jaar oud. Hij geniet nog een goede gé- zondheid, alleen laat zijn gehoor wat te wenschen over, hjj maakt af en toe nog een kleine wandeling en rookt met smaak zijn pijp. Zijn echtgenoote E. Heerens werd op 1 April 1839 geboren te Schoonhoven en is dus bijna 99 jaar oud en nog helder van geest. ROEIBOOTEN UIT ALUMINIUM. Naar „Aluminium" meedeelt, werden proeven genomen met het vervaardigen van kleine roeibooten uit aluminium. Een boot voor 5 personen weegt ongeveer 91 kg.; 42 kg aluminium en 42 kg hout. De huid van de boot bestaat uit een 1.1 mm dikke aluminiumlaag, welke door hout verstevigd wordt. Voor en achter in de boot bevinden zich luchtkasten, zoodat de boot wel kenteren maar niet zinken kan. De booten kosten niet meer dan houten booten. PRINSES BEATRIX' EERSTE GROOTE REIS. Prinses Juliana en Prins Bernhard koes teren, volgens de „Telegr.", het voornemen om in de maand Augustus een reis te ma ken met de „Piet Hein", welke zich ver moedelijk zal uitstrekken tot de Noorsche wateren op de Oostzee. Het ligt in de be doeling, dat Prinses Beatrix het Prinselijk Paar zal vergezellen. Het zal dus de eerste reis worden van onze kleine Prinses. DE VACANTIEREIS VAN H. M. DE KONINGIN. H. M. de Koningin is gistermorgen per auto van Luzern vertrokken, over den Gothard-pas gereden en is in goeden wel stand te ongeveer vijf uur in den namiddag in Ascona aangekomen. De nota van minister Goseling zal nog wel een paar weekjes op zich laten wachten. De voorzitter der Tweede Kamer heeft een op 6 Juli gedateerden brief ontvan gen van den minister van justitie in ver band met 's ministers beslissing ter zake van de uitoefening van de opsporingsbe voegdheid van het voormalig personeel der brigade Koninklijke marechaussee te Oss. De brief luidt: Door üw brief van 22 Juni 1938, hebt U te mijner kennis gebracht, dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal zich in haar vergadering van 22 Juni jl. heeft vereenigd met een motie van orde van de heeren ir. J. W. Albarda en mr. P. J. Oud. Ik heb goede nota genomen van de in de motie uitgedrukte bedoeling der Ka mer om de aan mij gevraagde schriftelij ke uiteenzetting te doen strekken tot voor bereiding van een nadere gedachtewisse ling. Als onderwerpen voor de voorberei dende schriftelijke uiteenzetting zijn in de motie van orde genoemd: I. De feiten en de omstandigheden, op grond waarvan ik op 1 April 1938 aan de brigade der Koninklijke marechaussee te Oss de opsporingsbevoegdheid tijdelijk heb doen ontnemen. 2. Het oordeel der regeering over het beleid van de gemeentelijke politie te Oss. 3. Al datgene, wat ik verder in ver band met een en ander van belang acht. De Kamer heeft mij derhalve in mijn schriftelijke uiteenzetting, althans in dit stadium van de voorbereiding, niet willen binden aan bepaalde, concreet omschre ven punten. Nu de Kamer, na hetgeen ik in de ver gadering van 7 April 1938 ter zake heb medegedeeld, de medewerking van de re geering en van mij vraagt tot het ver strekken van nadere inlichtingen, spreekt het vanzelf, dat die medewerking gaarne zal worden verleend. Gelijk U hoogedelgestrenge bekend is, zijn inmiddels op 23, 24 en 25 Juni jl. voor het ambtenarengerecht te 's Gra- venhage uitvoerig behandeld de beroe pen, door de leden van het voormalige personeel der brigade Koninklijke mare chaussee te Oss ingesteld tegen mijn be slissing ter zake van de uitoefening van hun opsporingsbevoegdheid. De uitspra ken van het gerecht mogen uiterlijk op 16 Juli a.s. worden verwacht. Het wil mij voorkomen, dat ik aan de bedoeling van de Kamer beantwoord, wan neer ik in ieder geval niet voor de uit spraak de gevraagde schriftelijke uiteen zetting inzend. Met het oog op de deugdelijke voorbe reiding van de door de Kamer beoogde gedachtenwisseling zal het naar ik vertrouw duidelijk zijn, dat ook na 16 Juli nog eenige tijd gemoeid zal zijn met de samenstelling van de nota, mede in verband met het door de Kamer gevraag de oordeel der regeering. Ik stel er prijs op U hoogedelgestrenge met deze zienswijze in kennis te stellen, w.g. de minister van justitie, C. Goseling. SERA VOOR DE BURGERBEVOLKING VAN CHINA. Chineesche belangstelling bij het vertrek van Schiphol. Vanmorgen in alle vroegte is een zen ding geneesmiddelen van het „comité voor hulpverleening aan de burgerbevolking van China" van Schiphol per K.L.M. verzonden voor het Verre Oosten. Vier kisten sera gingen p"ér „Ibis" naar Singapore, om verder doorgestuurd te wor den naar Kanton, twee andere kisten vol gen per boot. De sera, o.a. bestaande uit anti-typhus, anti-cholera en anti-tetanus, zullen binnen enkele weken hun bestem ming bereiken. Een tachtigtal Chineezen, die niet waren afgeschrikt door het vroege uur, kwam in twee autobussen naar Schiphol, om voor zien van vlaggen en leuzen het vliegtuig na te wuiven. Onder de aanwezigen bevonden zich o a. de Chineesche consulgeneraal, de heer Yuan Tieh, eenige leden van het centraal comité en een paar Chineesche dames-stu denten. Er waren vlaggen waarop in de Neder landsche en de Chineesche taal de dank der Chineezen aan het Nederlandsche volk tot uiting werd gebracht. NATIONAAL LUCHTRESCIIERMINGS- FONDS. Aanzienlijke gift uit industrieelen kring. Gelijk bekend heeft de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming te 's- Gravenhage onlangs in het leven geroepen een „nationaal luchtbeschermingsfonds" waaruit de middelen geput zullen worden voor een intensieve propaganda voor de Men kan niet alles uit zichzelf heb ben, men heeft behoefte aan het op wekkende der omgeving. Men heeft 'oehoefte aan menschen en leven. Als de geest eenmaal bewerkt is, heeft hij voortdurend voedsel noodig, en dat voedsel moet hij buiten zich vinden. passieve luchtbescherming. Reeds kwamen daarvoor enkele" kleine bijdragen bij de vereeniging binnen. Deze week echter mocht het bestuur van een der groote industrieën in het Oosten des lands, een aanzienlijke gift voor hef fonds ontvangen met de mededeeling, „dat het hier een jaarlijksehe bijdrage" betreft. Dit beteekent o.m. dat de vereeniging aan eenige honderden leden, die daartoe niet in staat zouden zijn, voortaan de publicaties (o.a. het maandblad „Luchtgevaar") gratis kan doen toekomen. Meer en meer blijkt, dat voor het „na tionaal luchtbeschermingsfonds" in den lande belangstelling bestaat, en men het streven van de n.v.l. een zoo goed moge lijke voorlichting der burgerbevolking steeds meer gaat waardeeren. DE Z.G. BORA IN VRIJHEID GESTELD. Zooals men zich zal kunnen herinneren werd Jarislaw Baranowski, in verband met den bomaanslag op den Coolsingel beter be kend als Bora, tegen het eind van de vo rige maand door den politierechter te Rot terdam wegens het gebruik maken van een valschen pas tot twee maanden gevangenis straf veroordeeld; de politierechter had te vens last gegeven tot onmiddellijke gevan genneming van den verdachte, die tot toen toe in het hoofdbureau van politie opge sloten was geweest. Naar de N.R.C. verneemt, is Baranowski eergisteren in vrijheid gesteld. Hij heeft hooger beroep tegen het von nis van den politierechter aangeteekend en 20 dezer zal zijn zaak voor het gerechtshof te 's Gravenhage dienen. DE STRIJD TEGEN DEN COLORADO KEVER. Men schrijft ons: Op verschillende plaatsen in het Zuid westen van ons land zijn in de laatste dagen nog kevers en larven van den colo radokever gevonden. De plantenziektekun- dige dienst te Wageningen vestigt hierop nogmaals uitdrukkelijk de aandacht van alle aardappelverbouwers, omdat daaruit de noodzakelijkheid van een zeer zorgvul dige uitvoering van de voorgeschreven be spuiting van alle aardappelvelden in het daarvoor aangewezen deel van ons land blijkt. Ook verder is nauwkeurig toezicht op de aardappelvelden noodig, opdat elke aanwezigheid' van kevers of larven of wel van sporen van vreterij van deze opge merkt en aangegeven wordt en de noodige verdere maatregelen kunnen worden ge nomen. Het is nu nog mogelijk, de vorming van haarden van het insect te voorkomen door dit volkomen uit te roeien, op alle plaat sen, waar het voorkomt. Dit kan echter alleen bereikt worden als het bespuiten en controleeren der velden met de grootst mogelijke zorg wordt uitgevoerd en daar toe moet iedereen medewerken. Laat men toch inzien, dat het hier om enorme belangen gaat en dat degene, die nalatig of onverschillig is, een groote ver antwoordelijkheid op zich laadt, daar een onvoldoende uitroeiing op de eene plaats zijn nadeeligen invloed tot op grooten af stand daarvan uitoefent. Laat iedereen zijn plicht met nauwge zetheid vervullen. Tegen overtredingen van de verplichting tot bespuiting zal met gestrengheid worden opgetreden. DE AANVOERREGELING IN DE HARINGVISSCHERIJ VERRUIMD. Men meldt ons van bevoegde zijde: Er zijn thans ruim zes weken verstreken sinds de beperkingsregeling voor de haring- visscherij in werking trad. Deze regeling komt in hoofdzaak neer op beperking van het aantal vaartuigen, dat ter haringvangst mag uitvaren en het aantal netten, dat daarbij mag worden medegenomen. Evenals in vorige jaren was de grond voor het tref fen van deze maatregelen gelegen in de verwachting, dat wanneer de visscherij ge durende den tijd van de maatjesharing ge heel werd vrijgelaten, de aanvoer weldra zeer ruim zou zijn en de mar Kt met dit pro duct zou worden overvoerd, met alle na deelige gevolgen voor het bedrijf van de daarmede onvermijdelijk gepaard gaande prijsinzinking. Door bijzondere omstandigheden en wel in hoofdzaak tengevolge van de staking, is de aanvoer van maatjesharing tot dusver buitengewoon gering en blijft bij dien van vorige jaren zoover achter, dat inhaling van den achterstand thans vrijwel uitge sloten kan worden geacht. Bovendien heb ben de geringe aanvoeren een noodlottigen tegenslag op den handel, in zoover vele ha ringhandelaren en vensters bij gebrek aan voldoende grondstof niet in staat zullen zijn hun bestellingen uit te voeren of hun nering vol te houden. Voorts moet rekening gehouden worden met de uitvoerpositie, welke tengevolge van de haringschaarschte blijvend kan werden geschaad. De handela ren en exporteurs hebben dan ook al meer malen aangedrongen op een verruiming van den invoer. Het ligt echter voor de hand, dat een rui mere aanvoer van het Nederlandsche pro duet de voorkeur boven importverruiming verdient. Met het oog hierop bestond er voor bestendiging van de beperkingsrege ling niet alleen geen grond meer, maar zou den bovendien de handels- en uitvoerbelan Een financieel bezwaar vormde tot voor kort nog de vrij hooge aanschaf- fingskosten van speciale pannen. Ook dit is thans ondervangen. Onze kook- apparaten kunnen thans worden geleverd met de modernste ringkook- platen, waarop U ook uw eigen pannen kunt gebruiken, mits deze een tamelijk vlakken bodem bezitten. Dit geeft een belangrijke besparing bij aanschaffing.Slechtsvoor het koken van groote hoeveelheden stamppot of melkspijzen bevelen wij U aan een pan met dikken bodem te nemen. 3 pers. f3.- maand 5 pers. f4.-/ maand 7 pers. f5 - maand 10pers.f6.- maand GEPLAATST 1938 0 Invoering ringkookplaten a contant. f 25.- of20 termijnen ad fl.35 a contant. f 90.- of 20 termijnen ad f 5.- (Ingez. Med.) gen ernstiger worden geschaad, dan door de heerschende omstandigheden onvermijdelijk is. Op grond van deze overwegingen heeft de minister van oeconomische zaken de da ta der nog niet verstreken uitvaartbeurten, t.w. 15 en 23 Juli vervroegd en voor de ge heele vloot gesteld op 9 Juli, terwijl tevens gelijk trouwens ook onder normale om standigheden zou zijn geschied de maxi ma voor de lengte van de vleet en de on derscheiden groepen van schepen zijn ver hoogd. DE AARDAPPELPRIJZEN EN DE HEFFING OP VROEGE AARDAPPELEN. Op de vragen van den heer Groen betref fende de heffing op vroege aardappelen, heeft de minister van economische zaken geantwoord: Het is den minister bekend, dat het vroe ge aardappelgewas in sommige streken dos lands door vorst en andere weersomstandig heden heeft geleden. Het is dan ook te verwachten, dat een minder overvloedige oogst, dan waarvoor verleden jaar afzet moest worden gezocht, ter veiling zal wor den aangevoerd. Voorshands kan echter nog niet worden gezegd, dat de oogst zeer gering zal zijn. Door de kleinere aanvoeren is, mede we gens den geringen voorraad oude aardap pelen, de prjjs aanvankelijk hoog geweest. Deze is thans wel is waar teruggeloopen, doch bevindt zich nog op een aanzienlijk hooger niveau dan verleden jaar in dezen tijd, toen reeds enorme hoeveelheden aard appelen onverkoopbaar bleken te zijn. Daar over het verdere prijsverloop momenteel nog weinig is te zeggen is het zeer wel mogelijk, dat de telers gedurende de ge heele campagne een loonenden prijs voor hun product zullen ontvangen. In verband hiermede kan niet worden toegegeven, dat de heffing van 50 per h.a. onmogelijk door de telers zal kunnen worden betaald. Bij daling van den prijs zal, gelijk vorige jaren is geschied, een minimum prijsrege ling dienen te worden ingesteld, waarvoor de gelden, afkomstig uit de heffing, zullen moeten worden aangewend. Gezien het on zekere prijsverloop kan op dit oogenblik uiteraard niet worden gezegd of deze gel den geheel of slechts ten deele zullen wor den aangewend. Onder deze omstandigheden is de minis ter niet bereid het nemen van maatregelen tot vrijstelling of vermindering der heffing in overweging te nemen. BIGGENMERKEN. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat van 20 tot 25 Juni 1938 zijn aangebracht 48838 biggenmerken, tegenover 35232 in de overeenkomstige periode van 1937. Van de toekennig 1938 zijn tot 25 Juni 1.1. gebruikt 795.218 merken, tegenover 805.305 merken van de toekenning 1937 op het overeenkomstige tijdstip van het vorig jaar. Voor een juiste beoordeeling diene, dat van 1 Januari tot genoemden datum in totaal zijn gemerkt 1.057.947 biggen, welk aantal voor het zelfde tijdvak van 1937 be droeg 955.444. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent I. DE BLAUWE, Nisse. De Koninklijke Nederlandsche Toeristen bond, de A.N.W.B. houdt dit jaar zijn al- gemeene jaarvergadering te Vlissingen en wel hedenmiddag. De reeds gisteren aangekomen leden of zij die Vlissingen in de vroegte hadden kun nen bereiken, werden hedenmorgen te 9 uur ontvangen ten Stadhuize door hét ge meentebestuur. Van de 150 personen, die voor de bij eenkomst verwacht waren, hadden zich bijna allen opgemaakt om ook bij deze ontvangst aanwezig te zijn. Het volledige college van B. en ~V. was aanwezig toen de burgemeester, de heer C. A. van Woelderen, verzekerde, dat het op hoogenp rijs wordt gesteld, dat de A. N. W. B. zijn 55sten jaarvergadering te Vlissingen lioüd'c. De Bond is een der oud ste vrienden ook van Vlissingen en van spreker, die zelf oud-bestuurslid is. Spr. wijst op het verkeerscentrum dat Vlissingen is en meent, dat het aantal bondsleden van 100.000 nog veel te weinig is. Speciaal richt spr. woorden van welkom tot den oud-voorzitter van den A.N.W.B. den heer Edo Bergsma, die zeker dankbaar zal zijn, dat hij in den heer Bloemers zulk- een goed opvolger heeft gevonden. Spr. wenscht allen, ondanks het slechte weer prettige dagen toe. De heer Bloemers bracht dank voor de woorden van welkom en zeide, dat de burgemeester juist heeft geschetst, dat de A.N.W.B. alle takken van verkeer om vat. Het is de bedoeling om de leden, die zoo licht naar het buitenland willen, ook kennis te doen maken met eigen land en daarom zoekt men voor de bijeenkomsten gaarne excentrisch gelegen punten op. Spr. brengt niet alleen het gemeentebe stuur, doch ook de consuls dank voor de goede zorgen van de ontvangst en zegt, dat men reeds gisteravond genoten heeft van het mooie zicht over den Scheldemond en het eiland. De burgemeester nam nogmaals het woord om mede te deelen, dat de Schel- debekerzwemwedstrijd, dien men de gas ten had willen doen volgen, niet kan door gaan en in een kanaalwedstrijd is omge zet. Spr. hoopte, dat de gasten na de boottocht er even friscn zouden uit zien als nu. De heer Bloemers verzekerde, dat dit het geval zou zijn, want de kapitein van de „Prinses Juliana" heeft dit toegezegd. Na het gebruik van een kop koffie ver lieten de A.N.W.B.-ers het stadhuis. Met de autobussen, die hen ook reeds van Britannia naar het stadhuis hadden ge bracht, vertrok men vervolgens naar de buitenhaven, waar de Prinses Juliana gereed lag voor een tocht op de Wes- terschelde, tijdens welken aan boord een koffiemaaltijd werd gebruikt. Na terugkomst werd hedenmiddag in Britannia de algemeene vergadering gehou den onder voorzitterschap van den verleden jaar opgetreden nieuwen voorzitter, den heer H. P. J. Bloemers, burgemeester van Arnhem. In deze vergadering werd het jaarverslag over 1937—1938 uitgebracht; waarin zooals te verwachten was in de eerste plaats her dacht wordt het aftreden van den heer Edo J. Bergsma als voorzitter, welke functie hij

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1