VOOR DE JEUGD. De nieuwe voetbal Hoe zetten we een tent op HET RAADSEL IN HET PAARD WAT LEZERS BELEEFDEN. UIT 'N OUD KOOKBOEK. tenland vertrekkend, vraagt van leeraar M. O. les in Zwitsersch. Aan zelfde adres gevr. koffer-hoteletiket ten uit diverse landen. Br. onder motto „Mondain". Wie is bereid, tijdens zomervacantie papegaai te bewaren? Waarborgen voor nette con versatie verlangd, liefst Haagsch aceent, waaromtrent getuigsch. van minstens 3 bevriende families. Br. onder motto: „Be schaafd". Zeebad. Te huur tusschen Vlaardingen en Hoek van Holland riant zomerverblijf met 4 vierk. m. tuin, slechts 12 km van strand, wandelweg in aanleg. Br. onder motto "Lichaamsbeweging". Tijdverdrijf op regenachtige zomeravonden. Adellijke dame, 23 j. knappe verschijning, 9 talen spr., zeer sportief (schermen, ten nis, golf) is bereid, ongeh. heer het glas blazen te leeren. Br. onder motto „Zomer vacantie". Jongedame, einddipl. Mulo, Schoeversdipl. Ned., Fr., D. en Eng., corr. en steno, eenige kennis van Spaansch en boekh., is bereid in zomer vacantie op kinderen te passen of bejaard pers, als dame de compagnie te vergezellen naar Nice, Monte Carlo, Menton, Egypte, Canarisehe Eil. of Californië. Op hoog sal. zal meer worden gelet dan op goede be- hand. Br. onder motto „Veelzijdig". Occasion. Gevraagd: Hispano Suiza 1937, in ruil voor Ford Sedan '31 met ruitenwisscher en aschbakken in goeden staat; banden 1 maand garantie. Bekwaam paraplumaker wenscht para plu's te maken. De Bildt meldt Bereidt uw zomervacantie goed voor! Doet uw keuze uit onze collectie bontman tels: seal, bisam, mol, tijger, veulen, Indisch lam, breitschwanz, skunks, persianer, nertz, opossum, hermelijn. Magazijn Haparanda, Markt. Waarom op reis? Solocréme geeft u die dure, bruine kleur waar vriendinnen u om benijden en dat terwijl u naast de cen trale verwarming zit E. Rasmus. Op het kantje af. Het was in den winter van het jaar 1890, erg vriezend weer toen ik voor zaken naar Groot Ammers, Nieuwpoort, Langerak en Wilge Langerak moest. Op de rivieren was overal al veel drijfijs, doch van Groot Ammers tot aan de Nieuw poort, was geen ijs in de Lek te bekennen. Van Nieuwpoort tot ver voorbij Langerak zat het ijs al vast en kon er al overgeloopen worden. Omdat ik naar Wilge Langerak wilde, moest ik de Lek over. De veerman vertelde dat de Lek 's nachts was gaan zit ten, en dat zijn zoon er al over was geloo- pen. Hij had een pad gemaakt van kolen gruis en takjes. Ik voelde er evenwel niet veel voor om er over te gaan. De veerman riep zijn zoon, die mede zou gaan. Dan durfde ik het wel wagen. Nu het ging goed, zoowel heen en terug. Maar wij hadden onze voeten nog niet van het ijs af, of we hoorden een luid gekraak, en voor dat wij boven aan den dijk waren, was het ijs aan het drijven. Indien wij 5 minuten later van Wilge Langerak gegaan waren hadden wij midden op de ijsschotsen gedre ven. En wat dan? Vermoedelijk zou ik het U nu niet hebben verteld. P. S. BETTE KROKKEDILLE, HEKS EN BEDELARES VAN KOLIJNSPLAAT. Wanneer de werkloozen van Kolijnsplaat tegen den muur van het gemeentehuis leu nen, en de ouden van dagen het tabaksop op het plaveisel spuwen, dan gebeurt het nog wel eens, dat een oude man vol ontzag en eerbied gaat spreken over Bette Krok- kedille, die ongeveer 50 jaar geleden op hoogen leeftijd te Kolijnsplaat is overleden. Bette is een vrouw geweest, die op ge heel Noord-Beveland als een bijzonder type bekend stond. Maar wat erger wasze stond in een kwaden reuk. Niet omdat ze steelde of roofde, maar ze was zoo leelijk, dat men haar liever niet ontmoette. Ook vertelde men van haar, dat ze tooveren kon. Een moeilijk en zwaar leven heeft Bette gekend. Ze was de dochter van Cornelis de Kok en van Jannetje Kouwer, doch de in woners van Kolijnsplaat, die elkaar altijd een scheldnaam geven, hebben haar den naam van Bette Krokkedille toebedeeld. Groote armoede en ontbering heeft deze vrouw gekend. Ze was getrouwd met Cor nelis Timmermans. Om den kost te verdie nen, moest Bette op het land gaan werken en later ging ze leuren met „solfers"!). Langen tijd heeft Bette in den Lepelhoek te Kolijnsplaat gewoond, in het huis waar nu de heer P. Korsuize woont. Toen ze uit deze kleine woning moest verhuizen, kwam ze terecht in een kelder, welke zich nog onder het café „Juliana" bevindt. In ieder dorp op Noord-Beveland was Bette bekend. Ze kwam zelfs op de hoeven rond Kamperland, Naast haar handel be delde Bette ook. Toen haar man was ge storven, zat Bette in groote moeilijkheden. Maar Bette was een actieve vrouw, en zij ging al spoedig in den kelder de zaken uit breiden. Ze richtte een lommerd op! Nu was er in dien tijd groote armoede te Kolijnsplaat, evenals zulks overal in den lande omtrent de tweede helft der vorige eeuw het geval was. Door de armoede ge dreven, brachten de arme bewoners van Kolijnsplaat hun have en goed naar den lommerd van Bette. Ze kregen dan enkele stuivers van haar voor het pand, en de menschen konden daar dan weer een brood voor koopen. Van dat gekochte brood moest Bette altijd het bovenste stukje, het korstje hebben. Toen Bette weer eens aan het leuren was, werd ze opgepakt wegens bedelarij, ze werd toen naar „Dommeschans" gebracht. Met „Dommeschans" wordt waarschijnlijk bedoeld de bekende bedelaars- en strafkolo nie van de Maatschappij van Weldadigheid de Ommerschans in OverijseF). In „de Schans", zooals de volksmond op Noord-Be veland zegt, werd Bette voor den ploeg gespannen. Zij moest, als een paard of een os, den ploeg trekken!! Erger dan alle grove beleedigingen was, dat Bette overal waar ze kwam geschuwd werd. De kinderen waren bang voor haar. Bette liet dan ook een machtigen indruk na. Ze ging n.l. altijd met een grooten staf in haar hand. Altijd droeg ze een kort wit Noord-Beve- landsch mutsje, dat tot nalverwege haar rug hing. Op die muts droeg Bette een ouderwetschen kaphoed, welke op haar tochten haar grooten kromme neus bedek te. Bette kon ook tooveren. Op Kolijnsplaat vertelde men, dat ze b.v. de boerderij van Koo de Looff, aan den Stekeldijk naar Kamperland, betooverd had. Deze hoeve wordt thans door den heer Laban van der Maas bewoond. Maar op Kamperland zijn menschen, die den zoon van den heer van wien de hofstede is, voor den schuldige aan wezen. Het was op die hofstede erg gesteld met de spokerij. De paarden waren soms als be zeten, en zij konden niet tot bedaren ko men. Ze rammelden aan kettingen, namen geen voedsel tot zich, en keken verschrikt om zich heen. Wagens kwamen uit zichzelf in beweging en reden dan over de hofstede. Het was zelfs zóó erg, dat men erwten uit de vate (drinkput voor dieren) mende! Een klein kind kon men niet in „de pak" krijgen, de deuren van het kabinet vlogen op onverklaarbare wijze open, kleeren vlo gen uit die kast op den vloer en het zilver geld rolde over de matten in de kamer. Lichtjes dwaalden rond, er werd geloopen en geklopt zonder dat men iets zag. Het werd zelfs zoo erg dat de goot in den re genbak ging loopen terwijl het buiten in het geheel niet regende of geregend had. Het was voor de betrokken personen een miserabel geval. De één beschuldigde den zoon van den heer van de hoeve van de spokerijen; een andere Bette Krokkedille van Kolijnsplaat. Totdat er eens iemand op de hofstede kwam, die wist wat er omging. Hij zou de familie eens helpen. Er waren twee zwarte hanen op de "hoe ve, en als de boer die nu maar dood wilde doen, dan zou de spokerij opeens finaal uit zijn, meende hij. De boer heeft de hanen gauw den kop afgekapt, en werkelijk dat hielp. Men heeft nooit geen last meer van de spoken gehad. Maar Bette Krokke dille was dien eigensten dag gestorven Krijn de Vos, Kortgene. i) Lucifers. -) Inlichting v. dr. Meertens secr. Kon Ac. voor K. en W. te Amsterdam. Hersen ragout. Word gemaakt van Kalfshersenen zonder vliezen, dan klopt men in wat vleeschnat eenige eyeren na goed vinden daar men ge kapte petercelie, boter notemuscaat, zout en citroen by doet; en met vuur onder en boven wat te braden zet. door Iet Hoogers. Eindelijk had Jan een voet bal gekregen. Hij had het al zo lang gevraagd. Elke vrije middag speelden ze buiten met de jongens van de klas en eerst hadden ze de bal van Kees gehad, maar die was nu kapot gegaan. Het was al zo lang een grote wens van Jan geweest, om zelf ook een bal te hebben. Nu had hij er een op zijn verjaardag gevraagd en hij had er ook werkelijk een gekregen. Wat was hij er blij mee Direct op school had hij verteld, dat ze nu weer met een mooie voetbal konden spelen en niet meer met dat nare kleine tennis balletje van Henk, dat ze zo lang gebruikt hadden. De jongens vonden het allemaal even fijn. Het was net of ze zelf een bal hadden gekregen. Ze spraken meteen af om de volgende Woensdagmiddag op het grote veld te gaan spe len. Toen het Woensdag gewor den was, rende Jan direct uit school naar huis, zo ongeduldig was hij om straks met de nieuwe bal te gaan spelen. Ze plaagden hem alle maal al en zeiden: „Pas maar op, straks trappen jullie de bal nog kapot of hij komt in een sloot terechtDan is het meteen afgelopen." „Als hij in een sloot komt, zal ik hem er heus wel uithalen, al moest ik mijn kou sen en schoenen ervoor uittrekken", zei Jan. Stel je voor, dat hij zijn bal zomaar liet drijven Hij had er best een nat pak voor over, maar het zou heus wel niet no dig zijn. Het gebeurde niet zo vaak, dat er iets in de sloot viel, die achter het veld was. Veel meer kwam het voor, dat er een bal in één van de tuinen van de villa's die er omheen stonden, viel. Dan moesten ze vlug over het hek klimmen en hem er uit halen, want het waren heel mooie tui nen en de mensen, die er woonden vonden het niet erg prettig, dat er steeds ballen tussen hun planten vielen. Alle jongens waren er al vroeg. Ze von den het een hele gebeurtenis, dat ze weer met een echte bal zouden spelen. Het was al zo lang geleden, dat de bal van Kees ka pot was gegaan. Het leek net, alsof ze nu veel beter speelden dan anders. Ze trapten harder dan ooit en de bal vloog over het veld. Het ging prachtig Op een bepaald ogenblik moest Jan een strafschop nemen. Ze stelden zich allemaal op en een paar riepen: „Vooruit Jan, nu een hele harde, dan kunnen ze hem nooit houden Jan nam een aanloopje en schopte. De bal suisde door de lucht. Hij was ook zo fijn hard, je kon er zo goed tegen trappen Maar hij ging niet in het doel. Hij schoot opzij, over het hele veld heen ener klonk een vreselijk gerinkel. De jongens stonden als aan den grond genageld van schrik. De bal was door de ruit van een grote villa gegaan. Er zat een reuze gat in het raam en de bal was naar binnen ge vallen. Jan had zijn hand voor zijn mond geslagen en bleef nu doodstil in dezelfde houding staan. Het eerste wat hij dacht was: „Nu ben ik mijn bal kwijtDe nieu we bal, die hij nog maar zo kort had en waar hij zo bljj mee was. Hij had wel kun nen huilen. Toen zei Henk: „Wat zal jij op je kop krijgen „Dat is waar", dacht Jan, daar had hij nog niet eens aan gedacht. Hij zou natuur lijk reuze straf krijgen thuis. En van de mensen in de villa. Hij zou de ruit mis schien wel zelf moeten betalen. Hij liep eens een eindje naar het huis toe en keek naar het raam. Wat moest hij doen? Als hij nu gauw wegliep, zou hij geen straf kun nen krijgen, maar dan was hij zijn bal he lemaal kwijt. En als hij ging vragen of hij de bal terug mocht hebben, kreeg hij na tuurlijk een reuze standje van die mensen, moest de ruit betalen en kreeg thuis ok nog straf. Misschien wilden ze de bal niet eens terug geven Hij stond daar maar en wist heus niet wat hij doen moest. Eigenlijk vond hij het wel een beetje kinderachtig om zo bang voor een standje te zijn. Ze zouden hem toch niet opeten Zó kon hij toch ook niet blijven staan. En zijn mooie voetbal lag al die tijd bij die mensen in de kamer, die gooiden hem misschien wel weg. Die ge dachte kon Jan niet verdragen. Hij liep door de tuin en belde aan. Het meisje deed hem open en liet hem wachten in een klein kamerte. Jan vond, dat hij erg lang moest wachten. Hij werd er zenuwachtig van en hij wist nu helemaal niet meer wat hij zeg gen moest. Eindelijk ging de deur open en kwam een meneer binnen, die al een beetje grjjs haar had en een streng gezicht. Hij had de bal in zijn hand. Hij keek Jan heel scherp aan en zei toen: „Waarom ben je nu pas gekomen Was je bang Jan keek naar de grond en durfde niets te zeggen. „Jij bent geen echte sportieve vent", zei de meneer, „als je iets verkeerds hebt ge daan, en een ongeluk kan toch iedereen overkomen, moet je dat ook durven beken nen. Het is laf om weg te willen lopen. Ik heb wel gezien hoe lang je geaarzeld hebt, voor je hier binnen kwam". Hij keek naar Jan's gezicht en moest een beetje lachen. „Voor deze keer zal ik het raam zelf wel betalenomdat je tenmiste toch nog gekomen bent". Hij stak zijn hand uit en verlegen legde Jan zijn hand in de zijne. „Jongen, ik heb vroeger ook wel eens een ruit in gegooid, dat is niet het ergste, dat je kan overkomen. Maar stilletjes weglo pen, dat mag nietHeb je dat goed be grepen Een volgende keer moet je onmid dellijk komen". Jan knikte. Hij kan niets zeggen. Hij schaamde zich zo vreselijk. Die meneer had gelijk, het wés laf om weg te willen lopen. Hij zou het nooit meer doen, vast en zeker niet. Wat was dat een aardige meneer. Jan keek hem eens even aan en begon toen te lachen. „Nee hoor, meneer, ik zal niet meer weg lopen. Dat is echt kinderachtig Toen hij even later met zijn voetbal op het veld verscheen, begonnen de jongens allemaal te juichen. Jan vertelde wat de meneer gezegd had en de jongens waren het er allemaal over eens: Dót was een aardige man en hij had groot gelijk. Ze zouden er voortaan altijd aan denken Nu is het gauw vacantie en velen van ons zullen naar buiten trekken. Voor hen, die er met tenten op uit gaan, zullen we eens kijken aan welke dingen je moet denken, bij het opzetten van de tent. Want dat je dat maar niet zo één, twee, drie kunt doen, begrijpen jullie allemaal wel. Je kan de tent gebruiken overdag en 's nachts, bij regen en zonneschijn. Er zijn twee verschillende soorten tentdoek, drie hoekig en vierhoekig. Ten eerste zijn er een paar regels, die voor elke tent gelden. Je moet natuurlijk je tent nooit in een kuil of aan de onder kant van een helling zetten, al denk je misschien, dat hij daar erg beschut staat. Want als het dan gaat regenen loopt al het water naar beneden en zal je na een tijdje ontdekken, dat er geen droog plekje meer in je tent te vinden is. Het beste kan je hem op een klein heuveltje zetten, maar het mag niet steil zijn. Nu maak je er nog een geul omheen voor de regen, en dan hoef je niet bang meer te zijn, dat je tent onder water zal lopen, want al het water, dat er teveel is, loopt dan in de regengeul. Verder moet je heel erg op de wind let ten. Je moet altijd zorgen, dat de tent met de korste kant naar de wind toestaat, zo dat hij zo min mogelijk weerstand geeft. Het spreekt vanzelf, dat de tent meer wind opvangt, als hij met de langste kant naar de wind toegekeerd staat. Ook bij het vast knopen van de tentdoeken over elkaar, moet je goed op de wind letten. Want je moet ze zó vastknopen, dat er geen wind tussen de kieren door kan komen, dus dat je het doek, dat aan de kant waar de wind vandaan komt, over het andere doek knoopt. Op de bovenste tekening kan je zien hoe dat bedoeld is. Dan moet je nog stro of droge bladeren op de grond leggen en dan zal je, zelfs als het erg stormt, en regent, toch heel gezellig in je tent kun nen zitten. We hopen natuurlijk allemaal, dat het weer prachtig is, als we uit gaan, maar er kan altijd wel eens een dagje ko men, dat het niet zo mooi is. Als het tentdoek nat is, moet je er niet met je handen aankomen, want dan heb je een grote kans, dat het na een tijdje door gaat regenen. V5 Uit het vierkante tentdoek kunnen we het beste een tent met een schuin dak ma ken, zoals jullie op het twede plaatje zien afgebeeld. Je maakt daarvoor twee tent doeken met de langste kant aan elkaar vast en daarna maak je twee kanten met pinnen aan de grond vast. Je kunt nu aparte stukken voor en achter inzetten, zo dat de tent helemaal afgesloten is. Het driehoekige doek kan je heel goed —-...Tv tegen de wind gebruiken. Je maakt twee doeken aan elkaar en bevestigt weer de lange kant aan de grond. De top maak je met een touw aan een boom of stang vast en nu blijft er alleen aan de voorkant een zijde open. Deze vorm is dan ook niet be doeld om in te overnachten, maar alleen om je tegen het slechte weer te beschut ten. Een heel gemakkelijke soort is ook de tent, die uit 4 doeken bestaat, die ieder driehoekig zijn. Je knoopt eerst alle vier de doeken aan elkaar vast en maakt dan drie onderkanten aan de grond vast. In het midden zet je een tentstok. De éne kant, die niet aan de grond is vast gemaakt, kan je nu met behulp van een paar andere stokken opklappen en zo als ingang en ook als zonnescherm gebruiken. Dit is erg /*V/» x prettig, want 's nachts kan je de tent hele maal dicht doen, of, wanneer je dat pretti ger vindt en het weer is goed, de vierde kant op een kier zetten. We hopen, dat we deze vacantie geen gebruik hoeven te maken van regenscher men, maar dat we eerder ons vierde tent doek als zonnescherm moeten gebruiken OPLOSSINGEN RAADSELS: De oplossingen van de raadsels der vorige week zijn: 1. Er zit geen aarde in, want anders was het geen holte meer. 2. Een kip, want zij heeft altijd kippen vel Een hermelijn, want hij draagt zijn hele leven prachtig bont. Een slak, want hij draagt zijn huis op zijn rug. 3. Hollands Diep. 4. Litauen. RAADSELS. Maak van de onderstaande zinnen bekende spreekwoorden: Als het kalf verdronken is, vertrouwt hp zijn gasten. De morgenstond is buurmans gek. Hoge bomen maken de spoeling dun. Al te goed dempt men de put. Vele varkens vangen veel wind. Zoals de waard is, heeft goud in de mond. 2. Verborgen vogelnamen: Denk je, dat dit hek sterk genoeg is Wat heb je daar een dik boek Met welke vin kan een vis sturen 3. Mijn eerste deel wordt van melk afge schept Mijn twede deel is een stuk van een staart Mijn geheel is erg lekker. 4. Welk staal is geen metaal Met welke pijpen kan men niet roken? Uit welke glazen kan men niet drin ken Dit kruiswoordraadsel is een beetje moeilijk en waarschijnlijk zullen alleen de ouderen van jullie het op kunnen lossen. Je moet maar heel goed nadenken, dan kan je het wel vinden. Van links naar rechts: 1. Een afkorting voor: per persoon 3. Een watervogel uit het poolgebied. 5. wordt aan de haak gedaan, om vis sen te vangen. 7. de Griekse letter: p. 9. waardoor land wel eens groter wordt. 14. een vervoermiddel. 15. een vliegveld in Drente. 16. het meervoud van een lichaamsdeel van dieren. v 18. de Amerikaanse afkorting voor: in orde. 19. drie dezelfde medeklinkers. Van boven naar beneden: 1. het hoofd van het huisgezin. 2. een ander woord voor: plek 4. wat je nodig hebt om de ligging van een stad te kunnen vinden. 6. een ander woord voor: ondeugende jon gen. 7. krijg je van den dokter om te slikken. 8. de naam voor een halfbloed uit Indië. 10. een ander woord voor: een harde bons. 11. een korter woord voor: bede. 12. een jongensnaam. 13. een ander woord voor raar. 17. de afkorting voor: Rooms-Katholiek. 'H'H 'LX !i{3S 'gt !uag 'ZX !aaq TI qctus '01 !opui 'g Ipd 'i Iqnnus -9 y .'sjBBid z 'vü 't :uapauaq jbbu uaAoq uba •5T3T3I '61 l'H'O "81 luaxjBBxs -91 !apiaa 'SI !UIBJX 'li !SuiqqnsueB -q ;id 7, !sbb -g !>hb i'd'd :sjqaaj .leeu squq UBA :Su(880|do

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 10